Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Να ζητάτε από τις εταιρίες συμβόλαιο χωρίς ΟΤΣ ή άλλες ρητρες. Εγώ στην volterra ζήτησα. Τηλεφωνικά. Δεν το έχει το site. Ανεβάζει το κόστος κιλοβατώρας (αλλά πάντα πιο φτηνή από την ΔΕΗ) και δνε έχει ΟΤΣ και άλλες ρήτρες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ΔΕΗ κι εγώ αλλά ψάχνω την αγορά αυτή τη στιγμή για ν πάω σε κάποια που θα συνδυάσω και το φυσικό αέριο.
Εχει κ η ΔΕΗ αέριο (εχω εγώ 1 χρόνο ήδη) αλλά οχι συνδυαστικά προγράμματα με ρεύμα.
Link to comment
Share on other sites

Εχει κ η ΔΕΗ αέριο (εχω εγώ 1 χρόνο ήδη) αλλά οχι συνδυαστικά προγράμματα με ρεύμα.

 

Ναι το ξέρω απλά ψάχνω να βρώ κάποιο συνδυαστικό πρόγραμμα που να συμφέρει περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΝΆΛΩΣΗ 2500 ΗΜΈΡΑ ΚΑΙ 1300 ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΆΞΩ ΑΠΌ ΔΕΗ ΕΙΜΑΙ ΑΚΌΜΗ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΌΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΉ ΑΛΛΆ ΘΈΛΩ ΒΟΉΘΕΙΑ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΝΆΛΩΣΗ 2500 ΗΜΈΡΑ ΚΑΙ 1300 ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΆΞΩ ΑΠΌ ΔΕΗ ΕΙΜΑΙ ΑΚΌΜΗ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΌΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΉ ΑΛΛΆ ΘΈΛΩ ΒΟΉΘΕΙΑ

 

γενικα η δεη εχει πολυ μεγαλη τιμη κιλοβατωρας ενω οι αλλοι παροχοι λιγοτερο.

δεν θα δεις καμια διαφορα αμα αλλαξεις παροχο αλλα μονο στην τιμη κιλοβατωρας.

Επειδη πολυς κοσμος ειναι κολλημενος με την δεη τοτε ναι βαλε το νεο προγραμμα της δεη αμα εχει παρει παραταση διοτι ητανε εως 31/12/20

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πολυς κοσμος ειναι κολλημενος με την δεη τοτε ναι βαλε το νεο προγραμμα της δεη αμα εχει παρει παραταση διοτι ητανε εως 31/12/20
Βασικά δεν ειναι πολύς κόσμος κολλημένος με την ΔΕΗ, υπάρχει κ κόσμος που πηγε σε εναλλακτικούς κ το μετάνιωσε γιατί στο τέλος πλήρωνε τα ίδια. Οι τιμές KWh που βγάζουν οι εναλλακτικοί, στην πράξη για τους περισσότερους δεν ισχύουν καθώς έρχονται κ άλλες χρεώσεις κ βγαίνεις στα ίδια ή με μικρές διαφορές, που απλά μεταφράζεται, οτι δεν αξίζει κάποιος να μπει στην διαδικασία να ασχοληθεί.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΝΆΛΩΣΗ 2500 ΗΜΈΡΑ ΚΑΙ 1300 ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΆΞΩ ΑΠΌ ΔΕΗ ΕΙΜΑΙ ΑΚΌΜΗ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΌΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΉ ΑΛΛΆ ΘΈΛΩ ΒΟΉΘΕΙΑ

 

Κατ' αρχάς καλώρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις, αλλά δεν γράφουμε με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζουμε.

Η κατανάλωσή σου μοιάζει να μην είναι σωστή αφού το ωράριο του νυκτερινού είναι το 1/3 του 24ώρου και, με δεδομένο ότι οι περισσότερες δουλειές μας γίνονται την ημέρα, φαίνονται δυσανάλογα τα νούμερα.

 

Επειδή υπάρχει αρκετή παραπληροφόρηση από μερικούς, θα διαβάσεις και διαφορετικά posts σχετικά με τη ΔΕΗ και τους εναλλακτικούς παρόχους.

Η πλειοψηφία των καταναλωτών ήταν και εξακολουθεί να έχει πάροχο τη ΔΕΗ, για πολλούς λόγους, από τους οποίους ο κυριότερος είναι ότι λίγοι ψάχνονται ουσιαστικά για εναλλακτικό πάροχο.

Στατιστικά, από το σύνολο των μελών του forum που διαβάζουν αυτό το νήμα, η συντριπτική πλειοψηφία έχει άλλαξει πάροχο και ψάχνει να βρει και πάλι τον φθηνότερο. Η αλλαγή είναι εύκολη, αλλά η επιλογή του κατάλληλου και φτηνού παρόχου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Το βασικότερο κριτήριο, κατά την άποψή μου, είναι να βρεις πάροχο που δεν χρεώνει ΟΤΣ (Οριακή Τιμή Συστήματος), αφού όποτε ενεργοποιείται αυτός ο παράγοντας επιβαρύνει σημαντικά και απρόβλεπτα τους λογαριασμούς.

Υπάρχουν excel που βοηθάνε στην επιλογή παρόχου ανάλογα με την ετήσια κατανάλωση που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα έχουν να κάνουν με το συνδυασμό τιμής kWh και κατανάλωσης που στο 4μηνο (τουλάχιστον) έχει ο καθένας.

Στο παράδειγμα μου παρά τις πρόσφατες ληστρικές ΟΤΣ και ρήτρες η κατανάλωση μου είναι τέτοια που πάλι δείχνει να με συμφέρει να μείνω στον πάροχο από το να πάω στη Δεη ή ακόμη και στην Ελιν (ακόμη κι αν συνεχίζει να μην έχει ΟΤΣ).

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ δεν συμφερει σε καμια περιπτωση και μην δινεται βαση σε σχολια που παραπληροφορουν τον κοσμο.Αρκετα χρυσοπληρωσαμε τους τεμπεληδες που εχουν παει τις τιμες στον Θεο.

Οπως λεει και ο makap επιλεξτε ενα προγραμμα χωρις ΟΤΣ για να μην εχετε εξτρα χρεωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ δεν συμφερει σε καμια περιπτωση και μην δινεται βαση σε σχολια που παραπληροφορουν τον κοσμο.Αρκετα χρυσοπληρωσαμε τους τεμπεληδες που εχουν παει τις τιμες στον Θεο.

Οπως λεει και ο makap επιλεξτε ενα προγραμμα χωρις ΟΤΣ για να μην εχετε εξτρα χρεωσεις.

 

Και με ΟΤΣ, πάλι είσαι πιο φθηνός από τον βασικό πάροχο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Και με ΟΤΣ, πάλι είσαι πιο φθηνός από τον βασικό πάροχο.

 

Όχι, η ΔΕΗ συμφέρει, δε ξέρεις εσύ! Σας κοροϊδεύουν όλοι οι πάροχοι... Θέλουν να σας βάλουν τσιπάκια και 5G. Ελάτε στη ΔΕΗ να μπείτε στο σωστό δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

Και με ΟΤΣ, πάλι είσαι πιο φθηνός από τον βασικό πάροχο.

Ναι στις περισσοτερες περιπτωσεις ετσι ειναι ακριβως οπως το λες αλλα θα προτιμουσα προσωπικα χωρις ΟΤΣ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο άλλο τηλέφωνο για βλάβες της δεδδηε για Αθήνα εκτός του 11500???

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειστε στην Elin μπορειτε να καταχωρησετε τις ενδειξεις του μετρητη σας ωστε να μην σας ερχετε εναντι λογαριασμο?

Θυμαμαι οτι ειχε αναφερθει οτι δεν ειχε αλλα τωρα βλεπω στο link μπορεις να το κανεις μεσα απο το site του ΔΕΔΔΗΕ.

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/kataxorisi-endei3eon-metriti/

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειστε στην Elin μπορειτε να καταχωρησετε τις ενδειξεις του μετρητη σας ωστε να μην σας ερχετε εναντι λογαριασμο?

Θυμαμαι οτι ειχε αναφερθει οτι δεν ειχε αλλα τωρα βλεπω στο link μπορεις να το κανεις μεσα απο το site του ΔΕΔΔΗΕ.

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/kataxorisi-endei3eon-metriti/

 

Τπ σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ δεν επιτρέπει την καταχώρηση ενδείξεων σε περιόδους άλλες εκτός των καθορισμένων.

Είμαι στην ΕΛΙΝ με παλιό πρόγραμμα και έχω στείλει στον ΔΕΔΔΗΕ και στην ΕΛΙΝ τις ενδείξεις του μετρητή μου όταν δεν πέρασε π καταμετρητής, και τις δέχτηκαν, αλλά σε μεμονωμένες περιπτώσεις και όχι κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Τπ σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ δεν επιτρέπει την καταχώρηση ενδείξεων σε περιόδους άλλες εκτός των καθορισμένων.

Είμαι στην ΕΛΙΝ με παλιό πρόγραμμα και έχω στείλει στον ΔΕΔΔΗΕ και στην ΕΛΙΝ τις ενδείξεις του μετρητή μου όταν δεν πέρασε π καταμετρητής, και τις δέχτηκαν, αλλά σε μεμονωμένες περιπτώσεις και όχι κάθε μήνα.

Nαι το γνωριζω αυτο οτι ειναι σε καθορισμενες περιοδους.

Στους εκκαθαριστικους λογαριασμους της Elin γραφει απο ποτε μεχρι ποτε πρεπει να καταχωρησεις την ενδειξη οπως γινεται δηλαδη στην ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

Στους λογαριασμούς της ΕΛΙΝ αναγράφει την επόμενη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, όπως και σ' εκείνους της ΔΕΗ.
Link to comment
Share on other sites

Στους λογαριασμούς της ΕΛΙΝ αναγράφει την επόμενη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, όπως και σ' εκείνους της ΔΕΗ.

Στους εκκαθαριστικους λογαριασμους της ΔΕΗ αναγραφει και ποτε μπορεις να καταχωρησεις την ενδειξη τους μετρητη για να μην σου ερθει εναντι λογαριασμος.Το αναγραφει κατω απο το πινακακι με τις κιλοβατωρες που εχεις καψει.

Αυτο εννοω αν το γραφει και στους λογαριασμους της Elin για να καταχωρησεις την ενδειξη.

Το γραφει?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει αυτή την πληροφορία.

Έχω άλλη σύνδεση στη ΔΕΗ και το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει αυτή την πληροφορία.

Έχω άλλη σύνδεση στη ΔΕΗ και το ξέρω.

Η Elin δηλαδη δεν σου δινει την δυνατοτητα να καταχωρεις εσυ τις ενδειξεις για να σου ερχεται εκκαθαριστικος και σου στελνει αναγκαστικα εναντι.

Εγινε φιλε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

 

Για συνδυαστικό οικιακό πρόγραμμα για ηλεκτρικό ρεύμα και φυσικό αέριο, συμφέρει να φύγω από ΔΕΗ και Αέριο Αττικής; Αν ναι τι προτείνεται με βάση το ψάξιμο που έχετε κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μας λέει για σταθερό πάγιο 6,5 ευρώ το μήνα. Χαχαχα. Αν μια μέση τιμή κιλοβατώρας είναι 0,09 (λέμε τώρα) και αυτός προτείνει 0,0626, σκέψου πόσες κιλοβατωρες πρέπει να κάψεις για να σε συμφέρει το πάγιο των 6,5 ευρώ το μήνα, αυτή η διαφορά των περίπου 0,025 λεπτών της κιλοβατώρας.

Για μεγαλες καταναλωσεις συμφερει σιγουρα κι ας ειναι το παγιο 6,5 ευρω.Για μικρες καταναλωσεις δεν συμφερει καθολου.

Το θεμα ειναι οτι γινεται για λογους ψαρεματος και οχι για να βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλες καταναλωσεις συμφερει σιγουρα κι ας ειναι το παγιο 6,5 ευρω.Για μικρες καταναλωσεις δεν συμφερει καθολου.

Το θεμα ειναι οτι γινεται για λογους ψαρεματος και οχι για να βοηθησει.

Μα αυτό είπα, είπα σκέψου πόσες κιλοβατωρες πρέπει κάποιος να καταναλώνει για να τον συμφέρει ένα τέτοιο πάγιο αν υπολογίσει την διαφορά της τιμής της κιλοβατώρας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...