Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Η ΟΤΣ υπάρχει πλέον σε ευανάγνωστη μορφή (είχα καιρό να το ψάξω), από το site του ΑΔΜΗΕ.

https://www.admie.gr/agora/statistika-agoras/kyrioi-deiktes-dashboard/exelixi-ota-ots

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σας!Επειδη έχω βαρεθει να πληρωνω σχεδον 400-500 ευρω καθε φορα στην δεη για δυο σπίτια με το γ1 σκεφτομαι να αλλάξω πάροχο απο την άλλη έχω δει το νέο προγραμμα της δεη my home enter που έχει χαμηλη προμηθεια και αλλα πολλα αλλα απο οτι βλεπω στο energy market υπάρχουν και φθηνότερες ειμαι ανάμεσα σε nrg , watt+volt, protergia και ηρων. ποια είναι οι καλύτερη και πιο αξιόπιστη αναμεσα σε αυτες σε θεμα υπηρεσιων και εξυπηρετησης , ποια ειναι τα υπερ τους και ποια τα κατα τους σε σχεση με την δεη?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Επειδη έχω βαρεθει να πληρωνω σχεδον 400-500 ευρω καθε φορα στην δεη για δυο σπίτια με το γ1 σκεφτομαι να αλλάξω πάροχο απο την άλλη ...ποια ειναι τα υπερ τους και ποια τα κατα τους σε σχεση με την δεη?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
εξαρτάται, τι καταναλώσεις έχεις σε ετήσια βάση? επίσης έχεις νυχτερινό ?
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που το παρέλειψα στο ενα σπιτι στο 4μηνο χαλαω κοντα στις 1700 κιλ και στο δευτερο κοντα στις 700 και οχι δεν εχω νυχτερινο σε κανενα απο τα δυο
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε αυτόν τον μηνιαίο λογαριασμό μου χρέωσαν στην volterra 7,89 ευρώ ΡΗΤΡΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ. Σε επικοινωνία που είχα γιατί μου φάνηκε πολύ παράξενο (δεν έχει ξαναγίνει. Και μια δυο φορές τα δύο χρόνια που χρέωσε ΟΤΣ ήταν της τάξης των 2-3 ευρώ) μου απάντησε ότι το συμβόλαιο μου έχει πολύ ψηλά την ρήτρα ΟΤΣ στα 70 ευρώ και το κόστος αυτό είναι χρέωση από τον ΑΔΜΗΕ και το έχουν όλες οι εταιρίες αυτό τον μήνα. Έχουν γίνει λέει καταγγελίες από την εταιρία για αφαίρεση του κόστους. Θα το κοιτάξω και τον άλλο μήνα. Αν συνεχίσει δυστυχώς οι εναλλακτικοι παροχοι δε θα συμφέρουν πλέον.

Να ενημερώσω ότι αυτό τον μήνα είχα πρωινή κατανάλωση 240 kWh και Βραδυνή 75 μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε αυτόν τον μηνιαίο λογαριασμό μου χρέωσαν στην volterra 7,89 ευρώ ΡΗΤΡΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ. Σε επικοινωνία που είχα γιατί μου φάνηκε πολύ παράξενο (δεν έχει ξαναγίνει. ..
Φίλε μου, εγώ τα ανέφερα όλα αυτά, κ κάποιοι από το φορουμ μοου ειπαν οτι δημιουργώ περισσότερο πρόβλημα παρά λύνω. Η κατάσταση πραγματικά στην αγορά ενέργειας στο προσκήνιο κ στο παρασκήνιο, ειναι πολύ ρευστή κ βγαίνουν τα μαχαίρια. Οσα ξέραμε απλά τα ξεχνάμε... ευχομαι να μην επιβεβαιωθώ γιατί για κάποιιους κυρίους εδώ μεσα θα χτυπήσει η καμπάνα (ο καιρός γαρ εγγυς....)!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε αυτόν τον μηνιαίο λογαριασμό μου χρέωσαν στην volterra 7,89 ευρώ ΡΗΤΡΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ. Σε επικοινωνία που είχα γιατί μου φάνηκε πολύ παράξενο (δεν έχει ξαναγίνει. Και μια δυο φορές τα δύο χρόνια που χρέωσε ΟΤΣ ήταν της τάξης των 2-3 ευρώ) μου απάντησε ότι το συμβόλαιο μου έχει πολύ ψηλά την ρήτρα ΟΤΣ στα 70 ευρώ και το κόστος αυτό είναι χρέωση από τον ΑΔΜΗΕ και το έχουν όλες οι εταιρίες αυτό τον μήνα. Έχουν γίνει λέει καταγγελίες από την εταιρία για αφαίρεση του κόστους. Θα το κοιτάξω και τον άλλο μήνα. Αν συνεχίσει δυστυχώς οι εναλλακτικοι παροχοι δε θα συμφέρουν πλέον.

Να ενημερώσω ότι αυτό τον μήνα είχα πρωινή κατανάλωση 240 kWh και Βραδυνή 75 μόνο.

Ενδιαφέρον. Θα έχει νόημα να δούμε αν όντως ήρθε και σε άλλους παρόμοια επιβάρυνση, ιδιαίτερα από διαφορετικούς παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε αυτόν τον μηνιαίο λογαριασμό μου χρέωσαν στην volterra 7,89 ευρώ ΡΗΤΡΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ. Σε επικοινωνία που είχα γιατί μου φάνηκε πολύ παράξενο (δεν έχει ξαναγίνει. Και μια δυο φορές τα δύο χρόνια που χρέωσε ΟΤΣ ήταν της τάξης των 2-3 ευρώ) μου απάντησε ότι το συμβόλαιο μου έχει πολύ ψηλά την ρήτρα ΟΤΣ στα 70 ευρώ και το κόστος αυτό είναι χρέωση από τον ΑΔΜΗΕ και το έχουν όλες οι εταιρίες αυτό τον μήνα. Έχουν γίνει λέει καταγγελίες από την εταιρία για αφαίρεση του κόστους. Θα το κοιτάξω και τον άλλο μήνα. Αν συνεχίσει δυστυχώς οι εναλλακτικοι παροχοι δε θα συμφέρουν πλέον.

Να ενημερώσω ότι αυτό τον μήνα είχα πρωινή κατανάλωση 240 kWh και Βραδυνή 75 μόνο.

 

1. Στην ΕΛΙΝ δεν είχα μέχρι τώρα έξτρα χρέωση (και ούτε στο χθεσινό μηνιαίο λογαριασμό) για ΑΔΜΗΕ, εκτός από την κανονική.

2. Η σχέση κατανάλωσης μεταξύ Κανονικής και Μειωμένης είναι σωστή, αφού η μειωμένη λειτουργεί στο 1/3 του 24ώρου.

3. Μην παρασύρεσαι από τα παπαγαλάκια/τρολ που κυκλοφορούν στο νήμα.

Link to comment
Share on other sites

3. Μην παρασύρεσαι από τα παπαγαλάκια/τρολ που κυκλοφορούν στο νήμα.
Απλά προς ενημέρωση, η ΕΛΙΝ αφαίρεσε τα συγκεκριμένα προγράμματα από το site της? πως εκτιμάς την συγκεκριμένη ενέργεια ως προς την μελοντική κατάσταση? ελπίζω κ όταν έρθει η χρέωση πάντως να μας ενημερώσεις ανάλογα γρήγορα...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε παρασύρομαι από τρολ εδώ μέσα. Είπα. Έχω 2 χρόνια (και κάτι) volterra. Πληρώνω από τον πρώτο μήνα εκκαθαριστικό κάθε μήνα. Μου έχει χρεώσει 2 3 φορές ΟΤΣ όλον αυτό τον καιρό. Γι αυτό και πόσο των 7,89 μου φάνηκε κάπως. Δεν είναι το ποσό σαν πόσο. Είναι το από που προήλθε. Γι αυτό τους πήρα τηλέφωνο. Και μου είπε χαρακτηριστικά ο άνθρωπος που μίλησα "ευτυχώς έχετε μικρό λογαριασμό, έχω δει άλλους που το ποσό αυτό ήταν τεράστιο" και συνέχισε και είπε "η εταιρία μας όπως και άλλες έχουν κάνει καταγγελία και περιμένουμε την απάντηση του ΑΔΜΗΕ γι αυτές τις αυξήσεις που έκανε". Εννοείται ότι αν και τον άλλο μήνα δω κάτι αντίστοιχο δεν έχει νόημα να ψαχτω σε εταιρίες χωρίς στάνταρ χρεώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Και μου είπε χαρακτηριστικά ο άνθρωπος που μίλησα "ευτυχώς έχετε μικρό λογαριασμό, έχω δει άλλους που το ποσό αυτό ήταν τεράστιο"
Η απάντηση ήρθε μόνη της για τα παπαγαλάκια.... Αυτοτρολάρομαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε παρασύρομαι από τρολ εδώ μέσα.

 

Το ίδιο κάνω και εγώ, αλλά, δυστυχώς, όχι όλοι όσοι παρακολουθούν αυτό το νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε αυτόν τον μηνιαίο λογαριασμό μου χρέωσαν στην volterra 7,89 ευρώ ΡΗΤΡΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ. Σε επικοινωνία που είχα γιατί μου φάνηκε πολύ παράξενο (δεν έχει ξαναγίνει. Και μια δυο φορές τα δύο χρόνια που χρέωσε ΟΤΣ ήταν της τάξης των 2-3 ευρώ) μου απάντησε ότι το συμβόλαιο μου έχει πολύ ψηλά την ρήτρα ΟΤΣ στα 70 ευρώ και το κόστος αυτό είναι χρέωση από τον ΑΔΜΗΕ και το έχουν όλες οι εταιρίες αυτό τον μήνα. Έχουν γίνει λέει καταγγελίες από την εταιρία για αφαίρεση του κόστους. Θα το κοιτάξω και τον άλλο μήνα. Αν συνεχίσει δυστυχώς οι εναλλακτικοι παροχοι δε θα συμφέρουν πλέον.

Να ενημερώσω ότι αυτό τον μήνα είχα πρωινή κατανάλωση 240 kWh και Βραδυνή 75 μόνο.

 

Που τη δείχνει αυτή τη χρέωση η volterra? Μπορείς να μου δείξεις με ένα screenshot μόνο εκείνο το σημείο;

Link to comment
Share on other sites

Που τη δείχνει αυτή τη χρέωση η volterra? Μπορείς να μου δείξεις με ένα screenshot μόνο εκείνο το σημείο;

Στην δεύτερη σελίδα στις διάφορες χρεώσεις/φόροι

 

https://ibb.co/JqHBwnX

 

Στο λινκ η δεύτερη σελίδα του λογαριασμού

Edited by ^_NikitaS_^
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εγώ τα ανέφερα όλα αυτά, κ κάποιοι από το φορουμ μοου ειπαν οτι δημιουργώ περισσότερο πρόβλημα παρά λύνω. Η κατάσταση πραγματικά στην αγορά ενέργειας στο προσκήνιο κ στο παρασκήνιο, ειναι πολύ ρευστή κ βγαίνουν τα μαχαίρια. Οσα ξέραμε απλά τα ξεχνάμε... ευχομαι να μην επιβεβαιωθώ γιατί για κάποιιους κυρίους εδώ μεσα θα χτυπήσει η καμπάνα (ο καιρός γαρ εγγυς....)!!!

 

Επιμένεις να χαλάς το θέμα.

Δεν είναι πρόβλημα αυτά που λες, αλλά ο τρόπος.

 

 

επι του θέματος, κι εγώ είχα επιβάρυνση (περίπου 10 ευρώ) στη volterra. Τηλεφωνικά με απέφυγαν και μου είπαν ότι η ΟΤΣ ανέβηκε πάρα πολύ (κακώς δεν είχα τσεκάρει πριν επικοινωνήσω), περιμένω απάντηση στο email τώρα.

Πληροφοριακά έχω ΟΤΣ 40-70. Και η ημερήσια ΟΤΣ δεν έχει ξεπεράσει τα 70€/MWh από πρώτη Ιανουαρίου 2020.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ίδιο κάνω και εγώ, αλλά, δυστυχώς, όχι όλοι όσοι παρακολουθούν αυτό το νήμα.

 

Έχεις δίκιο...συγγνώμη :)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Επιμένεις να χαλάς το θέμα.

Δεν είναι πρόβλημα αυτά που λες, αλλά ο τρόπος.

 

 

επι του θέματος, κι εγώ είχα επιβάρυνση (περίπου 10 ευρώ) στη volterra. Τηλεφωνικά με απέφυγαν και μου είπαν ότι η ΟΤΣ ανέβηκε πάρα πολύ (κακώς δεν είχα τσεκάρει πριν επικοινωνήσω), περιμένω απάντηση στο email τώρα.

Πληροφοριακά έχω ΟΤΣ 40-70. Και η ημερήσια ΟΤΣ δεν έχει ξεπεράσει τα 70€/MWh από πρώτη Ιανουαρίου 2020.

Την ίδια κλίμακα έχουμε στην ΟΤΣ. Εμένα μου είπε ότι είναι δεν είναι μόνο ΟΤΣ. Επίσης τους ρώτησα ότι αν στην καταγγελία τους προς τον ΑΔΜΗΕ δεν έχουν το αποτέλεσμα που θέλουν τότε και τον άλλον μήνα θα έχει τις ίδιες ΧΡΕΏΣΕΙΣ; Και μου απάντησε ότι σε αυτό δε μπορεί να απαντήσει. Αντίθετα μου διάβαζαν ότι λένε και στο site τους.

 

Δηλαδή:

 

Ποιος είναι ο τρόπος υπολογισμού της Ρήτρας Προσαρμογής?

 

Τύπος υπολογισμού του «Μέσου προσαυξημένου αθροίσματος του άρθρου 7.1» και υπολογισμός της Χρέωσης ή Πίστωσης στον λογαριασμό. Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα(Ν) (€/MWh) = ( ΟΤΣ(Ν) + Μοναδιαίες Χρεώσεις ΛΠ(Ν) + Χρέωση ΜΜΚΘΣΣ(Ν) ) * ( 1 + Συντελεστής Απωλειών Δικτύου %Ν )

Όπου: 1. N: το υπό εξέταση διάστημα.

2. ΟΤΣ: η μέση Οριακή Τιμή Συστήματος σε €/MWh.

3. Μοναδιαίες Χρεώσεις ΛΠ: οι μέσες μοναδιαίες χρεώσεις των λογαριασμών προσαυξήσεων 2 & 3 σε €/MWh.

4. Χρέωση ΜΜΚΘΣΣ: η μέση χρέωση βάσει Μεσοσταθμικού Μεταβλητού Κόστους Θερμικών Συμβατικών Σταθμών σε €/MWh.

5. Συντελεστής Απωλειών Δικτύου ΧΤ %: ο Συντελεστής Απωλειών Δικτύου Χαμηλής Τάσης σε %.

Βήματα Υπολογισμού:

Όπου: 1. Εξαγωγή Μέσης ΟΤΣ για το διάστημα Ν όπως δημοσιεύεται καθημερινά στο site του ENEX.

2. Εξαγωγή των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων ΛΠ για το διάστημα Ν, όπως δημοσιεύονται στο site του ENEX.

3. Εξαγωγή της μέσης χρέωσης ΜΜΚΘΣΣ για το διάστημα Ν, όπως δημοσιεύεται στο site του ENEX.

4. Συντελεστής Απωλειών Δικτύου ΧΤ % για το διάστημα Ν, όπως δημοσιεύεται σε ετήσια βάση με Απόφαση ΡΑΕ - τελευταία απόφαση με ισχύ από 2/2019: υπ’ αριθμ. 1242/2018.

5. Υπολογισμός Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος για το διάστημα αντιστοιχεί στην περίοδο κατανάλωσης.

6. Σύγκριση του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος του διαστήματος με τα προβλεπόμενα όρια (40 €/MWh - 55 €/MWh) και υπολογισμός της διαφοράς τους.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ υπολογιστικών παραμέτρων του άρθρου 7.1:

Περίοδος Κατανάλωσης 10 Μαρτίου - 15 Ιουνίου, 96 ημέρες

Όπου: 1. Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα = (Μέση ΟΤΣ (10/3-15/6) + Μέσες Χρεώσεις ΛΠ (10/3-15/6) + Μέση Χρέωση ΜΜΚΘΣΣ(10/3-15/6)) * ( 1 + Συντελεστής Απωλειών Δικτύου ΧΤ % (10/3-15/6)).

2. Χρέωση ή Πίστωση (10/3-15/6) (€/MWh) = Διαφορά Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος (10/3-15/6) με τα Όρια 40-60 €/MWh.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένεις να χαλάς το θέμα.

Δεν είναι πρόβλημα αυτά που λες, αλλά ο τρόπος.

Α οκ, ξεκινάμε στην σωστή βάση. Ο τρόπος μου πως θα μπορούσε να είναι καλύτερος, όταν με το που βάζω ένα Post απευθείας το χαρακτηρίζει κάποιος ως fake ? αυτός δεν χαλάει το θέμα? μετά χαρακτηρίζομαι ως troll, ενώ ήδη βλέπουμε η voltera στον φίλο συμφουρίτη να αρχίζει περίεργες χρεώσεις καθώς κ σε άλλους πελάτες ... φαντάσου κ να μην ήμουν!!!
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ πως υπάρχει μια σημαντικότατη και αδικαιολόγητη αύξηση στη ρήτρα κόστους προμήθειας στη wv.

Σε άλλα δε συμβόλαια της, εκεί που δεν αναγραφόταν και δεν υπήρχε αντίστοιχη επιβάρυνση, πλέον αναγράφεται και υπάρχει δυσανάλογα αυξημένη...

Edited by tagar
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια μόλις κοίταξα από την εφαρμογή της volterra την οριακή τιμή συστήματος. Όντως το Νοέμβριο ήταν πολύ ανεβασμένη.

 

Να η φώτο με την ΟΤΣ

https://ibb.co/WczX06f

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ διαβασμα, ψαξιμο και βαση και καποιων αλλων κριτηριων οπως οι αξιολογησεις των καταστηματων, η εφαρμογη στο κινητο κλπ κλπ, σκεφτομαι να καταληξω στη watt n volt στο liberty home N, το οποιο ειναι στα 0,058 και Νυχτ 0,043 (με συνεπεια στις πληρωμες βεβαια οπως οι περισσοτεροι) εχει παγιο (το βαφτιζουν συνδρομη) στα 49 εως 65 (αναλογα τη διαρκεια 1-3 ετη) και ρητρα ΟΤΣ με πανω οριο στα 45 ( δυστυχως ομως, πλεον η ρητρα υπολογιζεται με πιο συνθετο τροπο σε ολους, που σημαινει πρακτικα οτι ενα ΟΤΣ 50 δεν ειναι 50 αλλα παρακατω οπως αντιστοιχα το 45 κλπ, δεν θα το αναλυσω παραπανω γιατι θα μπερδεψω οποιον δεν εχει ασχοληθει).

 

Παρολα αυτα, οπως το βλεπω ακομα και με επιβαρυνση ρητρας ΟΤΣ οταν και αν αυτη ενεργοποιειται, με καταναλωση περιπου στα 1700/4μηνο ή 5300/ετος που βαση αυτων υπολογιζω, θα ειναι αρκετα κατω απο ΔΕΗ. Υπαρχει αλλος με αυτο το προγραμμα, η γενικα εμπειριες απο την watt n volt?

 

Κοιταω περισσοτερο προς watt n volt, αλλα γλυκοκοιταζω και της elin το on 24/7 το αλλα η τελευταια δεν νομιζω να εχει εφαρμογη (προσωπικα το θεωρω πολυ βασικο για πολλους και διαφορους λογους) και πως τα παει γενικα σε αξιολογησεις κλπ.

 

Επισης για fixed κοιταω παλι elin και ελτα, αλλα κλεινω περισσοτερο προς τα πρωτα.

 

Καποια αποψη γενικα? Ειδικα για την watt n volt αν ειστε ευχαριστημενοι?

 

 

**To 2019 υπολογισα μεση ΟΤΣ στα 63 περιπου και για το 2020 μεχρι στιγμης (βρηκα προχειρα μεχρι οκτωβρη) γυρω στα 40+.

Γενικά, ξανασκέψου το με τη wv...

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που δεν μαθαινει την ιστορια ειναι καταδικασμενος να την ξαναζησει.

 

Ελλαδα 2020, Χρηματιστηριο ρευματος

 

Enron 2002!

 

Καλη συνεχεια

 

ΥΓ

 

Να ημασταν τουλαχιστον καινοτομοι και στην κομπινα να πεις ΟΚ. Αλλα και εκει αντιγραφη του χειριστου ειδους!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, ξανασκέψου το με τη wv...
Θα μας πεις και γιατί;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο φίλος, τελικα αλλαξα γνωμη και πηγα να κλεισω με τη volterra με το home V1Ν χωρις επιβαρυνση ρητρας ΟΤΣ, με συνεπεια στα 0,085 και 0,074Ν χωρις παγια κλπ, και ημουν στο τσακ γιατι απο οσο εψαξα, συνεφερε σχετικα γιατι τα 0,055-60 των υπολοιπων ειναι εντελως πλασματικα (με ΟΤΣ ανω του 55 το τελικο κοστος μαζι με τα παγια μπορει να ξεπερασει ακομα και τη ΔΕΗ σε αυτα τα προγραμματα) αλλα τελικα δεν το εκανα ουτε αυτο, αφου ενω με διαβεβαιωναν οτι δεν υπαρχει προβλημα αν χρωστας μεχρι 300 στη ΔΕΗ γινεται ευκολα η μεταβαση, μετα που εστειλα τα συμβολαια μου το αλλαξανε και μου ειπανε μεχρι 100 κλπ κλπ. Κι ετσι επειδη τσαντιστηκα (επειδη αλλα λενε αλλα κανουν-πραγμα που θεωρω αντιεπαγγελματικο) και επιπλεον βαρεθηκα να ψαχνω, μπηκα στο HOME ENTER της ΔΕΗ, οι διαφορες δεν ειναι πολυ μεγαλες προσθετοντας και τα 50ευρω/ετος έκπτωση [100 για το διετες συμβολαιο]

 

Τα καινουρια προγραμματα ως επι το πλειστον δεν εχουν σχεση με τα παλιά, διοτι εχουν σχεδον ολα επιβαρυνση ΟΤΣ με ΠΟΛΥ χαμηλα ορια -ακομα και το 45 που εχουν δεν ειναι τοσο αλλα στην πραγματικοτητα ειναι 30 με 35max γιατι υπολογιζεται με ειδικο τυπο (το οποίο μαλιστα τον αλλαζουν κατα βουληση) - πραγμα που σημαινει οτι μαζι με τα παγια (καποιες εταιρειες τα βαφτιζουν και συνδρομες :lol: ) οτι εαν η ΟΤΣ ξεπερασει τα 55-60 εισαι στα ιδια περιπου με τη ΔΕΗ. Παλι κι εδω ολα ειναι σχετικα αφου παιζουν ρολο η καταναλωση, το νυχτερινο κλπ αλλα σε πολλες περιπτωσεις οι διαφορες δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλες λαμβανοντας υποψην και το επερχομενο target model δε ξερω κατα ποσο θα εχεις κερδος.

 

Πχ αν του χρονου εχουμε ΟΤΣ σαν του 2018 ή του 2019, με τα νεα "προνομιουχα" προγραμματα, υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα καποιος να πληρωσει ακομα και παραπανω απο ΔΕΗ (απο home enter σιγουρα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που δεν μαθαινει την ιστορια ειναι καταδικασμενος να την ξαναζησει.

 

Ελλαδα 2020, Χρηματιστηριο ρευματος

 

Enron 2002!

 

Καλη συνεχεια

 

ΥΓ

 

Να ημασταν τουλαχιστον καινοτομοι και στην κομπινα να πεις ΟΚ. Αλλα και εκει αντιγραφη του χειριστου ειδους!

Θα ήθελες να εξηγήσεις σε αρχάριους τι σχέση έχει το Σκάνδαλο Enron με το Ελληνικό Χρηματιστήριο Ενέργειας;

 

Εχει δικιο ο φίλος, τελικα αλλαξα γνωμη και πηγα να κλεισω με τη volterra με το home V1Ν χωρις επιβαρυνση ρητρας ΟΤΣ, με συνεπεια στα 0,085 και 0,074Ν χωρις παγια κλπ, και ημουν στο τσακ γιατι απο οσο εψαξα, συνεφερε σχετικα γιατι τα 0,055-60 των υπολοιπων ειναι εντελως πλασματικα (με ΟΤΣ ανω του 55 το τελικο κοστος μαζι με τα παγια μπορει να ξεπερασει ακομα και τη ΔΕΗ σε αυτα τα προγραμματα) αλλα τελικα δεν το εκανα ουτε αυτο, αφου ενω με διαβεβαιωναν οτι δεν υπαρχει προβλημα αν χρωστας μεχρι 300 στη ΔΕΗ γινεται ευκολα η μεταβαση, μετα που εστειλα τα συμβολαια μου το αλλαξανε και μου ειπανε μεχρι 100 κλπ κλπ. Κι ετσι επειδη τσαντιστηκα (επειδη αλλα λενε αλλα κανουν-πραγμα που θεωρω αντιεπαγγελματικο) και επιπλεον βαρεθηκα να ψαχνω, μπηκα στο HOME ENTER της ΔΕΗ, οι διαφορες δεν ειναι πολυ μεγαλες προσθετοντας και τα 50ευρω/ετος έκπτωση [100 για το διετες συμβολαιο]

 

Τα καινουρια προγραμματα ως επι το πλειστον δεν εχουν σχεση με τα παλιά, διοτι εχουν σχεδον ολα επιβαρυνση ΟΤΣ με ΠΟΛΥ χαμηλα ορια -ακομα και το 45 που εχουν δεν ειναι τοσο αλλα στην πραγματικοτητα ειναι 30 με 35max γιατι υπολογιζεται με ειδικο τυπο (το οποίο μαλιστα τον αλλαζουν κατα βουληση) - πραγμα που σημαινει οτι μαζι με τα παγια (καποιες εταιρειες τα βαφτιζουν και συνδρομες :lol: ) οτι εαν η ΟΤΣ ξεπερασει τα 55-60 εισαι στα ιδια περιπου με τη ΔΕΗ. Παλι κι εδω ολα ειναι σχετικα αφου παιζουν ρολο η καταναλωση, το νυχτερινο κλπ αλλα σε πολλες περιπτωσεις οι διαφορες δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλες λαμβανοντας υποψην και το επερχομενο target model δε ξερω κατα ποσο θα εχεις κερδος.

 

Πχ αν του χρονου εχουμε ΟΤΣ σαν του 2018 ή του 2019, με τα νεα "προνομιουχα" προγραμματα, υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα καποιος να πληρωσει ακομα και παραπανω απο ΔΕΗ (απο home enter σιγουρα)

Με δεδομένο πως δεν είσαι καλοπληρωτής (χρωστάς €300 στην Δ.Ε.Η.) και για λόγους ευκολίας επέλεξα να συκρίνω μόνο την ημερήσια κατανάλωση, θα πρέπει να έχεις στα 2 έτη συνολική ημερήσια κατανάλωση κάτω από 4.238kWh για να είσαι κερδισμένος με το MyHome Enter έναντι του V1.

image.png

Φυσικά εαν φύγεις από το MyHome Enter πριν τον 21ο μήνα πληρώνεις penalty.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Θα μας πεις και γιατί;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αθέτηση όρων συμβολαίου.

Και χωρίς ενημέρωση μου, σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...