Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Προσωπικά θα σου συνιστούσα το We-Free ή όποιο άλλο πρόγραμμα χωρίς Ο.Τ.Σ.

 

Φυσικά και μπορείς να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις όποτε θέλεις την πρόσθετη υπηρεσία Fixed (ελάχιστη παραμονή 6 μήνες).

Εγώ επέλεξα την Elpedison λόγω του €50 δώρου και είχα σκοπό να ενεργοποιήσω Fixed μετά το πρώτο 6-μηνο (που βάσει σύμβασης δεν χρεώνει Ο.Τ.Σ.), αλλά υπολόγιζα να το κάνω με τιμή €1,50/μήνα ενώ ξαφνικά ανέβασαν την τιμή στα €3,50/μήνα. Έτσι πήρα το ρίσκο να μην ενεργοποιήσω σε τόσο υψηλή τιμή την πρόσθετη υπηρεσία Fixed καθώς έχω σχετικά μικρές μηνιαίες καταναλώσεις. Μετά το πρώτο εξάμηνο στην Elpedison έχω χρεωθεί Ο.Τ.Σ. ως ακολούθως:

10/2020: 0,0029218107€/kWh

11/2020: 0,0049034749€/kWh

12/2020: 0,0192605634€/kWh

01/2021: 0,0216558442€/kWh

 

Το Αλλάζω Ρεύμα (το οποίο παρεμπιπτόντως συμπληρώνει 5 χρόνια λειτουργίας λέει) κάνει καμιά φορά λάθος υπολογισμούς σε κάτι δεκαδικά (ίσως φταίει η γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιούν και δεν είναι η καταλληλότερη για μαθηματικές πράξεις) αλλά δεν κάνει "χοντρά" λάθη! Μετά το πρώτο εξάμηνο παύει η έκπτωση συνέπειας; Καταλαβαίνω πως αν είσαι συνεπής, ο υπολογισμός είναι σωστός με €0,08€/kWh, εκτός και αν αλλάξει η τιμή τιμοκαταλόγου.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

https://fonaklas.blogspot.com/2021/02/blog-post_834.html

 

Όλα τα στοιχεία για την ποιότητα της ηλεκτροδότησης είναι απογοητευτικά, καθώς δείχνουν πως ο ΔΕΔΔΗΕ, η θυγατρική της ΔΕΗ, είχε αφεθεί στην τύχη του! Οι επενδύσεις στο δίκτυο μεταφοράς μειώθηκαν τα τελευταία χρόνια στο μισό, παρότι μεγάλο τμήμα του θεωρείται πεπαλαιωμένο: από περίπου 304.000.000 ευρώ ετησίως, που ήταν το 2012, περιορίστηκαν το 2018 σε μόλις 150.000.000 ευρώ. Ο περιορισμός των επενδύσεων αποτυπώθηκε στον μέσο χρόνο εξυπηρέτησης των νέων πελατών της ΔΕΗ, ο οποίος υπερδιπλασιάστηκε στο ίδιο χρονικό διάστημα και έφτασε τις 34 ημέρες το 2018, από 16 ημέρες το 2012.

Ο ΔΕΔΔΗΕ βρίσκεται αντιμέτωπος και με σοβαρές ελλείψεις υλικών που επιδεινώνουν περαιτέρω την κατάσταση. Δεν του λείπουν μόνο οι κολόνες. Του λείπουν και άλλα υλικά που είναι απαραίτητα για να γίνουν επισκευές στο δίκτυο μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας, όπως μετρητές, ασφάλειες, καλώδια παροχών κ.λπ. Έτσι, ο μεγαλύτερος νομός της χώρας βρέθηκε αντιμέτωπος με μια καταστροφή (όπως η πρόσφατη «Μήδεια») και δεν υπάρχει εξοπλισμός για την αποκατάσταση των βλαβών!

Η κατάντια του ΔΕΔΔΗΕ αποτυπώνεται και στο γεγονός ότι δεν μπορεί να ικανοποιήσει τις αιτήσεις για νυχτερινό ρεύμα αφού δεν διαθέτει τα αντίστοιχα ρολόγια (μετρητές), με αποτέλεσμα τα νοικοκυριά να περιμένουν επί μήνες. Την εικόνα απαξίωσης συμπληρώνουν οι ελλείψεις εξειδικευμένου τεχνικού προσωπικού, καθώς ο ΔΕΔΔΗΕ, μια εταιρία με προσωπικό που φτάνει τους 6.500, διαθέτει μόλις 2.142 τεχνίτες για 7.500.000 παροχές ηλεκτρικού ρεύματος.

 

:blink: - ναι μεν αλλα:

 

Όπως έχει ενημερώσει ο διευθύνων σύμβουλος του ΔΕΔΔΗΕ Αναστάσιος Μάνος, «για τους γενικούς διευθυντές και τους διευθυντές Διευθύνσεων προβλέπονται μεικτές αποδοχές 100.000 ευρώ και 70.000 ευρώ αντιστοίχως, αλλά και επιπλέον μπόνους που μπορούν να φτάνουν κατά μέγιστο στο 50% των τακτικών αποδοχών για τον διευθύνοντα σύμβουλο και στο 30% για τους διευθυντές Διευθύνσεων».

 

Θυμαστε τον γκιωνακη; ''ειδες η ΔΕΗ;"

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ήρων ή Protergia? Σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο και αυτοί είναι οι καλύτεροι γιατί η ΔΕΗ είναι πλέον ακριβή.
Link to comment
Share on other sites

Ήρων ή Protergia? Σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο και αυτοί είναι οι καλύτεροι γιατί η ΔΕΗ είναι πλέον ακριβή.

 

Καλύτεροι από ποια άποψη;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Από την τιμή κιλοβατώρας, της διάρκειας του συμβολαίου ειδικά στην ΗΡΩΝ που είναι αόριστου χρόνου αρκετά προγράμματα και τα οφέλη. Αρκετοί φίλοι μου έχουν συστήσει την ΗΡΩΝ αλλά βρήκα και ένα προγραμμα στην protergia και γενικα θέλω να δω εντυπώσεις , παράπονα και όλα αυτα.
Link to comment
Share on other sites

Από την τιμή κιλοβατώρας, της διάρκειας του συμβολαίου ειδικά στην ΗΡΩΝ που είναι αόριστου χρόνου αρκετά προγράμματα και τα οφέλη. Αρκετοί φίλοι μου έχουν συστήσει την ΗΡΩΝ αλλά βρήκα και ένα προγραμμα στην protergia και γενικα θέλω να δω εντυπώσεις , παράπονα και όλα αυτα.

 

Διάβασε μερικές σελίδες πίσω τα σχόλια για την ΗΡΩΝ και Protergia.

Η επιλογή παρόχου ηλ. ενέργειας δεν γίνεται με το τι μας λένε οι φίλοι, αλλά με βάση την κατανάλωσή μας και τις κρυφές χρεώσεις που έχει κάθε πάροχος.

Μια απ' αυτές είναι η ΟΤΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η πιο φθηνή λύση αυτή τη στιγμή είτε με δέσμευση είτε χωρίς; οι καταναλώσεις είναι πάνω του μετρίου. Δηλαδή περίπου 3Κ το τετράμηνο
Link to comment
Share on other sites

Στοιχεία ΣΟΚ για τον ΔΕΔΔΗΕ από τον Πρόεδρο της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ Γιώργος Αδαμίδη

 

 

4. Ο Κωστής Χατζηδάκης, ως υπουργός ενέργειας, «απελευθέρωσε» και τριπλασίασε τους μισθούς του διευθύνοντος συμβούλου του ΔΕΔΔΗΕ (Τάσος Μάνος) και άλλων τουλάχιστον 30 υψηλόβαθμων στελεχών του ΔΕΔΔΗΕ.

5. Μέχρι την «απελευθέρωση» υπήρχε στον ΔΕΔΔΗΕ ανώτατο μισθολογικό όριο 4.600 ευρώ (μικτά) τον μήνα, δηλαδή περίπου 55.000-60.000 ευρώ τον χρόνο.

6. Σήμερα μαζί με τα Bonus οι μισθοί φτάνουν στα 180.000 ευρώ τον χρόνο (δηλαδή 15.000 ευρώ τον μήνα).

7. Οι τεχνίτες του ΔΕΔΔΗΕ που ανεβαίνουν στις κολώνες έχουν μισθό 550 ευρώ τον μήνα (Σ.Σ Ειδικά οι ηλεκτροτεχνίτες-που τοποθετούν τα «ρολόγια» (μετρητές) -είναι συνήθως εργαζόμενοι σε υπεργολάβους του ΔΕΔΔΗΕ, κάποιοι από αυτούς, μάλιστα, είναι πρώην εργαζόμενοι σε τεχνική εταιρία του Καλογρίτσα που τους έχει αφήσει απλήρωτους).

8. Σήμερα η Ελλάδα έχει το ακριβότερο ηλεκτρικό ρεύμα στις 27 χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (είναι στην πρώτη τριάδα).

9. Πριν από 12 χρόνια (το 2010) η Ελλάδα είχε το φτηνότερο ηλεκτρικό ρεύμα στην Ευρωπαϊκή Ένωση (ήταν στην τελευταία τριάδα).

10. Οι μεγάλες αυξήσεις ηλεκτρικού ρεύματος έγιναν στην εποχή των μνημονίων (μετά το 2010).

11. Αλλά η τελευταία μεγάλη αύξηση στην τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος έγινε από τον Κωστή Χατζηδάκη τον Σεπτέμβριο του 2019 όταν η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος αυξήθηκε κατά 20%.

12. Οι αυξήσεις Χατζηδάκη αντιστοιχούν σε επιβάρυνση των καταναλωτών κατά 550 εκατομμύρια ευρώ τον χρόνο.

 

26. Αλλά από τον νόμο είναι υποχρεωμένη να πουλάει το 50% της παραγωγής της στους «παίκτες» (δηλαδή στους παραγωγούς και προμηθευτές ενέργειας) σε τιμή κάτω του κόστους παραγωγής.

27. Αυτοί, λοιπόν, αγοράζουν φτηνό ηλεκτρικό ρεύμα (κάτω του κόστους) από την ΔΕΗ και στην συνέχεια, όπως είναι φυσικό, το πουλάνε ακριβότερο (από ότι το αγοράζουν) στους καταναλωτές.

28. Αλλά, σε κάθε περίπτωση, οι «παίκτες» πουλάνε αυτό το ηλεκτρικό ρεύμα στους καταναλωτές (που το αγοράζουν κάτω του κόστους από την ΔΕΗ) σε φτηνότερη τιμή από ότι πουλάει το ίδιο ηλεκτρικό ρεύμα η ΔΕΗ στους καταναλωτές.

29. Έτσι η ΔΕΗ η παρουσιάζει ζημιές.

30. Για να καλυφθούνε, λοιπόν, αυτές οι ζημιές της ΔΕΗ αυξήθηκε κατά 20% η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος τον Σεπτέμβριο του 2019 και «σώθηκε» η ΔΕΗ με λεφτά των καταναλωτών.

31. Όπως «σώθηκαν» (δύο φορές) οι τράπεζες στην εποχή των μνημονίων με λεφτά των φορολογουμένων (ανακεφαλαιοποιήσεις).

32. Όταν τότε (στην εποχή των μνημονίων) εκτινάχθηκε και η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος και από οι φτηνότεροι στην Ευρωπαϊκή Ένωση γίναμε οι ακριβότεροι.

 

Στο ίδιο VIDEO (μετά την συνέντευξη του Προέδρου της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ) μπορείτε να παρακολουθήσετε και Αποκλειστικό Ρεπορτάζ από «Φρούριο» του ΔΕΔΔΗΕ (δεν επιτρέπεται η είσοδος σε καταναλωτές) καθώς και δηλώσεις του διευθύνοντος συμβούλου Τάσου Μάνου ο οποίος δηλώνει «υπερήφανος» για την αντιμετώπιση της (προηγούμενης από την «Μήδεια») κακοκαιρίας!

 

Πληρες το αρθρο εδω: http://www.oxafies.com/2021/02/500-1000000-video.html#more

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Στοιχεία ΣΟΚ για τον ΔΕΔΔΗΕ από τον Πρόεδρο της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ Γιώργος Αδαμίδη

 

 

4. Ο Κωστής Χατζηδάκης, ως υπουργός ενέργειας, «απελευθέρωσε» και τριπλασίασε τους μισθούς του διευθύνοντος συμβούλου του ΔΕΔΔΗΕ (Τάσος Μάνος) και άλλων τουλάχιστον 30 υψηλόβαθμων στελεχών του ΔΕΔΔΗΕ.

5. Μέχρι την «απελευθέρωση» υπήρχε στον ΔΕΔΔΗΕ ανώτατο μισθολογικό όριο 4.600 ευρώ (μικτά) τον μήνα, δηλαδή περίπου 55.000-60.000 ευρώ τον χρόνο.

6. Σήμερα μαζί με τα Bonus οι μισθοί φτάνουν στα 180.000 ευρώ τον χρόνο (δηλαδή 15.000 ευρώ τον μήνα).

7. Οι τεχνίτες του ΔΕΔΔΗΕ που ανεβαίνουν στις κολώνες έχουν μισθό 550 ευρώ τον μήνα (Σ.Σ Ειδικά οι ηλεκτροτεχνίτες-που τοποθετούν τα «ρολόγια» (μετρητές) -είναι συνήθως εργαζόμενοι σε υπεργολάβους του ΔΕΔΔΗΕ, κάποιοι από αυτούς, μάλιστα, είναι πρώην εργαζόμενοι σε τεχνική εταιρία του Καλογρίτσα που τους έχει αφήσει απλήρωτους).

8. Σήμερα η Ελλάδα έχει το ακριβότερο ηλεκτρικό ρεύμα στις 27 χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (είναι στην πρώτη τριάδα).

9. Πριν από 12 χρόνια (το 2010) η Ελλάδα είχε το φτηνότερο ηλεκτρικό ρεύμα στην Ευρωπαϊκή Ένωση (ήταν στην τελευταία τριάδα).

10. Οι μεγάλες αυξήσεις ηλεκτρικού ρεύματος έγιναν στην εποχή των μνημονίων (μετά το 2010).

11. Αλλά η τελευταία μεγάλη αύξηση στην τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος έγινε από τον Κωστή Χατζηδάκη τον Σεπτέμβριο του 2019 όταν η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος αυξήθηκε κατά 20%.

12. Οι αυξήσεις Χατζηδάκη αντιστοιχούν σε επιβάρυνση των καταναλωτών κατά 550 εκατομμύρια ευρώ τον χρόνο.

 

26. Αλλά από τον νόμο είναι υποχρεωμένη να πουλάει το 50% της παραγωγής της στους «παίκτες» (δηλαδή στους παραγωγούς και προμηθευτές ενέργειας) σε τιμή κάτω του κόστους παραγωγής.

27. Αυτοί, λοιπόν, αγοράζουν φτηνό ηλεκτρικό ρεύμα (κάτω του κόστους) από την ΔΕΗ και στην συνέχεια, όπως είναι φυσικό, το πουλάνε ακριβότερο (από ότι το αγοράζουν) στους καταναλωτές.

28. Αλλά, σε κάθε περίπτωση, οι «παίκτες» πουλάνε αυτό το ηλεκτρικό ρεύμα στους καταναλωτές (που το αγοράζουν κάτω του κόστους από την ΔΕΗ) σε φτηνότερη τιμή από ότι πουλάει το ίδιο ηλεκτρικό ρεύμα η ΔΕΗ στους καταναλωτές.

29. Έτσι η ΔΕΗ η παρουσιάζει ζημιές.

30. Για να καλυφθούνε, λοιπόν, αυτές οι ζημιές της ΔΕΗ αυξήθηκε κατά 20% η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος τον Σεπτέμβριο του 2019 και «σώθηκε» η ΔΕΗ με λεφτά των καταναλωτών.

31. Όπως «σώθηκαν» (δύο φορές) οι τράπεζες στην εποχή των μνημονίων με λεφτά των φορολογουμένων (ανακεφαλαιοποιήσεις).

32. Όταν τότε (στην εποχή των μνημονίων) εκτινάχθηκε και η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος και από οι φτηνότεροι στην Ευρωπαϊκή Ένωση γίναμε οι ακριβότεροι.

 

Στο ίδιο VIDEO (μετά την συνέντευξη του Προέδρου της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ) μπορείτε να παρακολουθήσετε και Αποκλειστικό Ρεπορτάζ από «Φρούριο» του ΔΕΔΔΗΕ (δεν επιτρέπεται η είσοδος σε καταναλωτές) καθώς και δηλώσεις του διευθύνοντος συμβούλου Τάσου Μάνου ο οποίος δηλώνει «υπερήφανος» για την αντιμετώπιση της (προηγούμενης από την «Μήδεια») κακοκαιρίας!

 

Πληρες το αρθρο εδω: http://www.oxafies.com/2021/02/500-1000000-video.html#more

 

Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός ?

ΕΣΥ, πληρώνεις περισσότερα ?

Γιατί, πράγματι αυξήθηκε η τιμή αλλά μειώθηκε το ΦΠΑ και το ετμεαρ.

Κάνε σούμα τους 6 λογαριασμους του 2019 η 2018 (αν σε βολεύει) με τους 6 του 2020, να μας πεις τι βγαίνει.

Edited by GREGORYMO
Συμπληρώμα
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός ?

ΕΣΥ, πληρώνεις περισσότερα ?

Γιατί, πράγματι αυξήθηκε η τιμή αλλά μειώθηκε το ΦΠΑ και το ετμεαρ.

Κάνε σούμα τους 6 λογαριασμους του 2019 η 2018 (αν σε βολεύει) με τους 6 του 2020, να μας πεις τι βγαίνει.

 

:p - μα η συνεντευξη δεν ειναι δικη μου

εγω μετραω τις κιλοβατωρες σε σχεση με την περιοχη μου, δεν συγκρινω με αλλον νομο πχ καποιον της βορεις Ελλαδας γιατι δεν εχουμε τα ιδια δημοτικα τελη,στην ΔΕΗ ειμαι ακομη γιατι με τοσα που ακουω για ιδιωτες ιδιως σε μικρες καταναλωσεις δεν διαβαζω και για τιποτα διαφορες αξιοσημειωτες να πεις θα το ρισκαρω.

Για αυτα στο τελος και για τις δηλωσεις του ''γκολντεν μπου'' πως ολα πηγαν καλα συμφωνεις;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:p - μα η συνεντευξη δεν ειναι δικη μου

εγω μετραω τις κιλοβατωρες σε σχεση με την περιοχη μου, δεν συγκρινω με αλλον νομο πχ καποιον της βορεις Ελλαδας γιατι δεν εχουμε τα ιδια δημοτικα τελη,στην ΔΕΗ ειμαι ακομη γιατι με τοσα που ακουω για ιδιωτες ιδιως σε μικρες καταναλωσεις δεν διαβαζω και για τιποτα διαφορες αξιοσημειωτες να πεις θα το ρισκαρω.

Για αυτα στο τελος και για τις δηλωσεις του ''γκολντεν μπου'' πως ολα πηγαν καλα συμφωνεις;

Συνδικαλιστές είναι και λογικό είναι να λένε τα δικά τους.

Αν εννοείς το ΠΡΟΒΛΗΜΑ που κάποιοι δεν είχαν ρεύμα, ευτυχώς δεν το είχα, και δεν μπορω να κρίνω αν μπορούσε να ΑΠΟΤΡΑΠΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Γνωρίζει κάποιος τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών της εταιρίας "φυσικό αέριο" για κλήση χωρίς χρέωση;; τύπου 210***** ή 69*****???

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Γνωρίζει κάποιος τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών της εταιρίας "φυσικό αέριο" για κλήση χωρίς χρέωση;; τύπου 210***** ή 69*****???

 

 

2160709300

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μόλις νοίκιασα σπίτι και ήθελα να ρωτήσω για την αλλαγή παρόχου ρεύματος και αερίου.

 

αρχικά ο προηγούμενος ενοικος δεν ξέρουμε σε ποια εταιρεία τα είχε και αν έχει ζητήσει διακοπή ρεύματος και αερίου. Μόνο τον αριθμό παροχής έχουμε.

 

Υπάρχει περίπτωση να μείνω χωρίς ρεύμα ή αέριο;

 

Επίσης, κοιτάω για protergia όπου μου αναφέρουν οτι εγώ θα πρέπει να κατοχυρώνω την μέτρηση. ισχύει κάτι τέτοιο; είναι αναγκαστικό;

 

Ευχαριστώ,

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδία θα πρότεινα σε όλους σας να ρίχνετε και μια ματιά στα προγράμματα της ελιν. Εγώ που πήρα ευτυχώς την απόφαση να αλλάξω παροχο και πήγα στην ελιν συνάντησα άριστη εξυπηρέτηση και κυρίως τήρηση των όσων υπογραφεις. Όσο για τις χρεώσεις σε σύγκριση με τη ΔΕΗ είδα διαφορά στο πορτοφόλι μου και μάλιστα μεγάλη
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδία θα πρότεινα σε όλους σας να ρίχνετε και μια ματιά στα προγράμματα της ελιν. Εγώ που πήρα ευτυχώς την απόφαση να αλλάξω παροχο και πήγα στην ελιν συνάντησα άριστη εξυπηρέτηση και κυρίως τήρηση των όσων υπογραφεις. Όσο για τις χρεώσεις σε σύγκριση με τη ΔΕΗ είδα διαφορά στο πορτοφόλι μου και μάλιστα μεγάλη

 

Για την ΕΛΙΝ και την εξυπηρέτηση πελατών που έχει, έχουν γραφτεί πολλά θετικά σχόλια από το 2019 που μπήκε στην αγορά.

Μετά από μελέτη του θέματος την επέλεξα το ΔΕΚ, για το πολύ καλό πρόγραμμα ηλεκτρικής ενέργειας που είχε (το τροποποίησε αργότερα, αλλά όχι για τους παλιούς) και είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδία θα πρότεινα σε όλους σας να ρίχνετε και μια ματιά στα προγράμματα της ελιν.

 

Όσο για τις χρεώσεις σε σύγκριση με τη ΔΕΗ είδα διαφορά στο πορτοφόλι μου και μάλιστα μεγάλη

 

:worry: - Μπορεις να μας δωσεις παραδειγμα απο προηγουμενους λογαριασμους ΔΕΗ με τωρινους απο ΕΛΙΝ?

κιλοβατωρες πανω-κατω οι ιδιες?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τώρα δώστε γνώμες από ελιν, ηρων κλπ είμαι σε αδιέξοδο
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει τα θετικά σχόλιά μου για τη συνεργασία με την ΕΛΙΝ από τον ΔΕΚ 2019.

Πριν το αποφασίσω, είχα διαβάσει εδώ άλλα θετικά σχόλια που είχαν γραφτεί την εποχή εκείνη.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τώρα δώστε γνώμες από ελιν, ηρων κλπ είμαι σε αδιέξοδο

 

Προσωπική άποψη, αν δεν γνωρίζουμε καταναλώσεις για να συστήσουμε πρόγραμμα κλπ δεν έχει νόημα οποιαδήποτε πρόταση έτσι στον αέρα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη, αν δεν γνωρίζουμε καταναλώσεις για να συστήσουμε πρόγραμμα κλπ δεν έχει νόημα οποιαδήποτε πρόταση έτσι στον αέρα.

 

Πλέον βγήκα από το ΚΟΤ λόγω υψηλού εισοδήματος, δηλαδή πλήρωνα το μισό ρεύμα τόσα χρόνια αλλά τώρα βγήκα και οι λογαριασμοί φτάνουν στον θεό. Ο τελευταίος ήταν εκκαθαριστικός είμαι στο Γ1 και από 12/10/2020-11/02/2021 χάλασα 1315 kWh πληρώνοντας 135,43 ευρώ ΔΕΗ + όλα τα υπόλοιπα φτάσαμε στα 198 ευρώ συνολικά. Τι προτείνετε? Με νοιάζουν οι τιμές αλλά και η εξυπηρέτηση να μην έχω πρόβλημα με τίποτα συμβόλαια, κατά προτίμηση πρόγραμμα αορίστου χρόνου για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Πλέον βγήκα από το ΚΟΤ λόγω υψηλού εισοδήματος, δηλαδή πλήρωνα το μισό ρεύμα τόσα χρόνια αλλά τώρα βγήκα και οι λογαριασμοί φτάνουν στον θεό. Ο τελευταίος ήταν εκκαθαριστικός είμαι στο Γ1 και από 12/10/2020-11/02/2021 χάλασα 1315 kWh πληρώνοντας 135,43 ευρώ ΔΕΗ + όλα τα υπόλοιπα φτάσαμε στα 198 ευρώ συνολικά. Τι προτείνετε? Με νοιάζουν οι τιμές αλλά και η εξυπηρέτηση να μην έχω πρόβλημα με τίποτα συμβόλαια, κατά προτίμηση πρόγραμμα αορίστου χρόνου για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο

 

Το μόνο βασικό κριτήριο στην έρευνα που πρέπει να κάνεις, με βάση τις ετήσιες καταναλώσεις σου, είναι να αποφύγεις τους παρόχους που χρεώνουν ΟΤΣ είτε φανερά είτε κρυφά.

Δεύτερο, να μην παρασυρθείς από κράχτες του τύπου "έκπτωση 50€, η φτηνότερη τιμή κλπ"

Τρίτο, η εξυπηρέτηση, που σε γενικές γραμμές, θα την βρεις εδώ μεαναζήτηση.

Μην περιμένεις απάντηση στην ερώτησή σου του τύπου "πήγαινε στον Α'. Πρέπει να το ψάξεις γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο βασικό κριτήριο στην έρευνα που πρέπει να κάνεις, με βάση τις ετήσιες καταναλώσεις σου, είναι να αποφύγεις τους παρόχους που χρεώνουν ΟΤΣ είτε φανερά είτε κρυφά.

Δεύτερο, να μην παρασυρθείς από κράχτες του τύπου "έκπτωση 50€, η φτηνότερη τιμή κλπ"

Τρίτο, η εξυπηρέτηση, που σε γενικές γραμμές, θα την βρεις εδώ μεαναζήτηση.

Μην περιμένεις απάντηση στην ερώτησή σου του τύπου "πήγαινε στον Α'. Πρέπει να το ψάξεις γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

 

Έχεις κάποια πρόταση γιατί εγώ είμαι άπειρος σε αυτά εμπειρίες θέλω στην ουσία , εξάλλου είμαι στην ΔΕΗ από τότε που έχτισα το σπίτι μου και δεν έχω εμπειρία γι'αυτό ρωτάω και εδώ

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...