Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η χρέωση της κιλοβατώρας στο λογαριασμό της ΔΕΗ

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στον τελευταίο εκκαθαριστικό με χρεώνει με 0.10500€

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Στον τελευταίο εκκαθαριστικό με χρεώνει με 0.10500€

 

 

0,11028€ δεν ειναι η χρεωση της ΔΕΗ στο οικιακό και επι αυτής της τιμής υπολογίζονται ολα τα ποσοστά έκπτωσης των παρόχων ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

0,11028€ δεν ειναι η χρεωση της ΔΕΗ στο οικιακό και επι αυτής της τιμής υπολογίζονται ολα τα ποσοστά έκπτωσης των παρόχων ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

για το my home enter συζηταμε και αν οντως εχει εκτυπωμενο τη τιμη 0.106.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

 

Θα ήθελα μια συμβουλή για τη σωστή επιλογή εναλλακτικού παρόχου. Λόγο δουλειάς διαθέτω ελάχιστο εως μηδαμηνό ελεύθερο χρόνο καθημερινά οπότε δεν είναι δυνατό να κάνω εκτεταμένη έρευνα. Εδώ ακριβώς θα χρειαστώ την εμπειρία και τις συμβουλές σας!

 

Μέχρι πριν τα χριστούγεννα που το χα ψάξει λίγο οι περισσότεροι πρότειναν κάποιο πάροχο χωρίς ΟΤΣ, πχ ΕΛΙΝ. Τελευταία διαπιστώνω πως αυτό είναι πιο επίκαιρο από ποτέ, μιας και πολλοί εναλλακτικοί φεσώνουν 10άρια και 15άρια κάθε μήνα λόγω αναπροσαρμογής ΟΤΣ.

 

Αυτή τη στιγμή έχω (από εκκαθαριστικό της ΔΕΗ) μέση κατανάλωση το 4μηνο γύρω στις 2000 kwh, ποιά συγκεκριμένα προγράμματα προτείνετε? Θα ήθελα να ακούσω 2-3 προτάσεις αν είναι εύκολο, μου κάνουν και περιπτώσεις με λογικό ΟΤΣ αρκεί να έχει πολύ χαμηλή τιμή kwh!

 

Εκτός από την ΕΛΙΝ υπάρχει πρόγραμμα άλλης εταιρείας δίχως ΟΤΣ?

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε..... Θα τους πάρω τηλέφωνο 09bb00900c9f0c55e406f7d6df676d6a.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμένα εντύπωση μου κάνει το ότι έχεις κάψει 5kwh και όχι το 0.10600€ :lol: . Μήπως γενικά είναι λάθος ο λογαριασμός;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

 

Θα ήθελα μια συμβουλή για τη σωστή επιλογή εναλλακτικού παρόχου. Λόγο δουλειάς διαθέτω ελάχιστο εως μηδαμηνό ελεύθερο χρόνο καθημερινά οπότε δεν είναι δυνατό να κάνω εκτεταμένη έρευνα. Εδώ ακριβώς θα χρειαστώ την εμπειρία και τις συμβουλές σας!

 

Μέχρι πριν τα χριστούγεννα που το χα ψάξει λίγο οι περισσότεροι πρότειναν κάποιο πάροχο χωρίς ΟΤΣ, πχ ΕΛΙΝ. Τελευταία διαπιστώνω πως αυτό είναι πιο επίκαιρο από ποτέ, μιας και πολλοί εναλλακτικοί φεσώνουν 10άρια και 15άρια κάθε μήνα λόγω αναπροσαρμογής ΟΤΣ.

 

Αυτή τη στιγμή έχω (από εκκαθαριστικό της ΔΕΗ) μέση κατανάλωση το 4μηνο γύρω στις 2000 kwh, ποιά συγκεκριμένα προγράμματα προτείνετε? Θα ήθελα να ακούσω 2-3 προτάσεις αν είναι εύκολο, μου κάνουν και περιπτώσεις με λογικό ΟΤΣ αρκεί να έχει πολύ χαμηλή τιμή kwh!

 

Εκτός από την ΕΛΙΝ υπάρχει πρόγραμμα άλλης εταιρείας δίχως ΟΤΣ?

 

Ευχαριστώ!!

 

Λογική χρέωση ΟΤΣ δεν υπάρχει φίλε μου...ό,τι θέλουν χρεώνουν!!

 

Έχεις σχετικά υψηλή κατανάλωση οπότε πρώτα θα βάλεις νυκτερινό μετρητή, αν δεν έχεις, και μετά ρίξε μια ματιά σε αυτό το excel

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

Μάλλον για το nrg save 40% σε βλέπω που θα το ψάξεις μέσω τηλ. ή chat γιατί δεν υπάρχει στην ιστοσελίδα της nrg.

Και το ΕΛΙΝ fixed οικιακό νυκτερινό είναι καλό πρόγραμμα αλλά ακόμη δεν έχουν εφαρμογη για να παρακολουθείς καταναλώσεις κλπ.

 

Μην νομίζεις όμως ότι θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα σε σχέση με την ΔΕΗ...ΟΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΊ ΠΑΡΟΧΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΦΕΛΗ ΙΔΡΥΜΑΤΑ!!!

 

Πριν υπογράψεις να διαβάσεις ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την σύμβαση !!!!

Link to comment
Share on other sites

Λογική χρέωση ΟΤΣ δεν υπάρχει φίλε μου...ό,τι θέλουν χρεώνουν!!

 

Έχεις σχετικά υψηλή κατανάλωση οπότε πρώτα θα βάλεις νυκτερινό μετρητή, αν δεν έχεις, και μετά ρίξε μια ματιά σε αυτό το excel

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

Μάλλον για το nrg save 40% σε βλέπω που θα το ψάξεις μέσω τηλ. ή chat γιατί δεν υπάρχει στην ιστοσελίδα της nrg.

Και το ΕΛΙΝ fixed οικιακό νυκτερινό είναι καλό πρόγραμμα αλλά ακόμη δεν έχουν εφαρμογη για να παρακολουθείς καταναλώσεις κλπ.

 

Μην νομίζεις όμως ότι θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα σε σχέση με την ΔΕΗ...ΟΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΊ ΠΑΡΟΧΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΦΕΛΗ ΙΔΡΥΜΑΤΑ!!!

 

Πριν υπογράψεις να διαβάσεις ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την σύμβαση !!!!

 

Δε μπορώ να μπώ σε διαδικασία αλλαγής του μετρητή καθώς είμαι στο ενοίκιο από τον Σεπτέμβρη του 20, δλδ μόλις 7,5 μήνες, και ο ιδιοκτήτης είναι λίγο (εως πολύ) περίεργος οπότε δεν θέλω ούτε να ανοίξω σχετική κουβέντα. Επιπλέον επειδή τελευταία μας κάνει κάτι εντελώς άκυρες παρατηρήσεις για θόρυβο (ενώ είμαστε μακράν οι πιο ήσυχοι στους 2 ορόφους, ενδέχεται να θέλει να δώσει το σπίτι σε φιλικό ζευγάρι), παιζει να ψάξουμε για άλλο σπίτι σύντομα μέσα στο καλοκαίρι, οπότε δεν έχει νόημα ο νυχτερινός μετρητής.

Επιπλέον λόγω των παραπάνω προφανώς δε σκέφτομαι για πρόγραμμα με χρονικό συμβόλαιο που να σε δεσμεύει για πχ 2 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς το πρόγραμμά οικιακό νυχτερινό maxi της φυσικό αέριο να μας πει μια γνώμη;
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς το πρόγραμμά οικιακό νυχτερινό maxi της φυσικό αέριο να μας πει μια γνώμη;

 

την ιδια απορια εχω κι εγω γιατι με πηραν προσφατως τηλεφωνο.

 

Φυσικο Αεριο Οικιακο Maxi με 0,05885 (εκπτωση συνεπειας 45%, 2,6 παγιο/μηνα, 24μηνη δεσμευση, χωρις ΟΤΣ (ετσι τουλαχιστον μου ειπαν στην τηλεφωνικη ενημερωση ) συν κατι δωρακια/προσφορες ακομα). Εβαλα τα στοιχεια και στο excel του korakios και μου βγαινει οτι εχω το καλυτερο οφελος σε σχεση με ολες τις αλλες (τις χωρις ΟΤΣ). Εχω καταναλωση περιπου 3500-4000kwh/χρονο χωρις νυχτερινο μετρητη. Δεν πιανω κατι ή οντως ειναι καλο?

Link to comment
Share on other sites

την ιδια απορια εχω κι εγω γιατι με πηραν προσφατως τηλεφωνο.

 

Φυσικο Αεριο Οικιακο Maxi με 0,05885 (εκπτωση συνεπειας 45%, 2,6 παγιο/μηνα, 24μηνη δεσμευση, χωρις ΟΤΣ (ετσι τουλαχιστον μου ειπαν στην τηλεφωνικη ενημερωση ) συν κατι δωρακια/προσφορες ακομα). Εβαλα τα στοιχεια και στο excel του korakios και μου βγαινει οτι εχω το καλυτερο οφελος σε σχεση με ολες τις αλλες (τις χωρις ΟΤΣ). Εχω καταναλωση περιπου 3500-4000kwh/χρονο χωρις νυχτερινο μετρητη. Δεν πιανω κατι ή οντως ειναι καλο?

 

Επειδή με πήραν και μένα τηλ μου διευκρινησαν ότι ΟΤΣ υπάρχει απλά στα κάνουν δώρο τους πρώτους 6 μήνες και είναι πολυ πιο μικρή από της watt&volt που είμαι τώρα. Φαντάσου στον τελευταίο λογαριασμό μου ήρθε 14 ευρώ OTΣ για 260 kwh. Συν επίσης ότι σου κάνουν κάποια δώρα όντως.

Ας μας ενημερώσει κάποιος κάτοχος πιο πολύ για την ΟΤΣ που χρεώνουν.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα και εμένα ενεργοποιηθηκε η σύμβαση στο φυσικό αέριο αττικής στο ρεύμα οικιακό maxi και περιμένω τον πρώτο λογαριασμό να σας πω εντυπώσεις
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα και εμένα ενεργοποιηθηκε η σύμβαση στο φυσικό αέριο αττικής στο ρεύμα οικιακό maxi και περιμένω τον πρώτο λογαριασμό να σας πω εντυπώσεις

 

Λογικα δεν θα έχεις ΟΤΣ τους πρώτους μηνες

Ενημέρωσε μας πάντως αν σου είναι εύκολο γιατί το σκέφτομαι σοβαρά σε συνδυασμό με το πρόγραμμα φυσικού αερίου με 20% έκπτωση που προσφέρουν.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ποιά προγράμματα είναι χωρίς ΟΤΣ αυτή την περίοδο?

 

Διάβασε και αυτό το excel που είναι για προγράμματα χωρίς ΟΤΣ και για μονό μετρητή αφού δεν μπορείς να βάλεις νυκτερινό.

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση βλέπω ότι σε συμφέρει το πρόγραμμα Save 40% της nrg που θα το αναζητήσεις μέσω τηλεφώνου ή chat από εδώ

https://www.nrg.gr/el/eksypiretisi-pelaton/epikoinonia

Θα ζητήσεις να σε πάρουν τηλέφωνο και στην αρχή θα επιλέξεις πάγιο 2,50 ευρώ και μετά από 4 μήνες θα βάλεις και το με άλλα 4 σύνολο 6,50 όπως γράφει το excel και ξενοιάζεις από χρεώσεις ΟΤΣ. Αν προτιμάς κι όλας καυσιμα SHELL θα έχεις και επιπλέον όφελος.

Θα στα πουν με λεπτομέρειες στο τηλέφωνο και στο mail που θα σου στείλουν αν προχωρήσεις.

Όσο για την 24μηνη δέσμευση που λέει μπορείς να μεταφέρεις την συμβαση που θα υπογράψεις στο νέο διαμέρισμα που θα νοικιάσεις. Ρώτησέ το...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν θα έχεις ΟΤΣ τους πρώτους μηνες

Ενημέρωσε μας πάντως αν σου είναι εύκολο γιατί το σκέφτομαι σοβαρά σε συνδυασμό με το πρόγραμμα φυσικού αερίου με 20% έκπτωση που προσφέρουν.

 

Στο Double Play Energy συμμετέχουν όλα τα προγράμματα αερίου αλλά όχι του ρεύματος εκεί συμμετέχουν το ρεύμα οικιακό και το νυχτερινό που έχει χρέωση στην κιλοβατώρα λίγο πιο κάτω από αυτή της ΔΕΗ (αυτό ισχύει για το οικιακό).Αν σου προσφέρουν αυτά από άποψη ρεύματος δεν σε συμφέρει καλύτερα να συνδυάσεις το οικιακό maxi και ένα πρόγραμμα αερίου και ΙΣΩΣ εκεί θα πάρεις την έκπτωση DP και θα έχεις και χαμηλό ρεύμα με έκπτωση 45% εάν το πληρώνεις γρήγορα. Αλλά και να μην την πάρεις την έκπτωση DP θα έχεις χαμηλότερο κόστος στο ρεύμα

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βσαανίζεις το μυαλό σου με αυτά τα θέματα που είναι αυτοματοποιημένα.

Κάθε λογαριασμός, που εκδίδεται από όλους τους παρόχους, χρεώνει για την ΕΡΤ και το Δήμο με βάση τις μέρες που έχουν περάσει από τον προηγούμενο λογαριασμό, όπως, άλλωστε, και για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Εάν ψάξεις τους λογαριασμούς που έχουν εκδοθεί σε ένα χρόνο θα διαπιστώσεις ότι προκύπτει το συνολικό άθροισμα των ημερών του συγκεκριμένου χρόνου.

Σε ότι αφορά την καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, έχει αναφερθεί, και απο εμένα, ότι σε κάποιες περιοχές, κάποιες περιόδους, ο εργολάβος που έχει χτυπήσει τον σχετικό διαγωνισμόδιαπιστώνει ότι δεν βγαίνει και παρατάει την καταμέτρηση, με όποιες συνέπειες έχει αυτό για τον καταναλωτή. Το έχω υποστεί αυτό 2 φορές σε μια σύνδεση που έχω στη ΔΕΗ, και από τότε ακολουθώ την τακτική να δίνω στον ΔΕΔΔΗΕ την κατανάλωση την ημέρα της μέτρησης.

Αυτό που γράφεις για την καταχώρηση της μέτρησης κάθε μήνα στην ΕΛΙΝ είναι σημαντικό (έχω άλλη σύνδεση μ' αυτήν) και μέχρι σήμερα αυτό δεν γινόταν.

 

Βαζω υπενθυμιση και ξερω και μπαινω να κατεβασω τους λογαριασμους της elpedison, πολλες φορες με email παει στα spam και δεν τους βλεπω!!.

Δεν εχω ελιν οπως γραφεις παραπανω αλλα elpedison.

Δεν ηξερα οτι μπορω να δωσω την μετρηση στον δεδδηε τηλεφωνικα και δεν υπηρχε πουθενα γραμμενο ποτε θα περασει ο δεδδηε εδω και χρονια , αφου απο το οκτωμβριο του 2019 δεν ειχανε μετρησει.

Μου ειπανε απο την elpedison οτι θα εκδιδεται 15 εως 18 του καθε μηνα αλλα δεν εχει εκδοθει σημερα που εχουμε 18! και εχω ανησηχησει!!, λεω μηπως επειδη εδωσα στον δεδδηε την μετρηση μη δεν εκδοθει και παει για τον επομενο μηνα!. Τελικα πηρα την εξυπηρετηση πελατων και μου ειπανε οτι εχει βγει και θα ανεβει αυριο ο λογαριασμος σε pdf στο my elpedison .

 

Να σας ρωτήσω, γιατί ζητάει κι ο δεδδηε καταμέτρηση/καταχώριση; θεωρώ οτι είναι ειλικρινής στον ιδιώτη πάροχο η μέτρηση, γιατί πρέπει και σε αυτούς ;

Ειναι υποχρεωτικο να περναει σε καθε σπιτι ( ιδιωτικο ρολοι και οχι επαγγελματικο) ο δεδδηε ( κρατικος φορεας ) και να μετραει εκεινος!! μια φορα το τετραμηνο!!. δηλαδη 12/4μηνες = 3 φορες τον χρονο περναει η δεδδηε!!.

Επισης σε συμφερει διοτι θα εκδοθει ο εκκαθαριστικος και στον επομενο λογαριασμο ( εναντι ) θα σου δωσει επιστροφη το 15% σαν εκπτωση, οποτε το κανω και για την εκπτωση για να μην την χανω, αμα δεν μπορει να περασει ο δεδδηε την ιδια μερα που λεει θα καλω να την δινω εγω εως την επομενη ημερα στις 12 το μεσημερι !.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Με την NRG είχα χρέωση αναπροσαρμογής 13, 19 και 22 € σε τρεις διαδοχικούς λογαριασμούς που σημαίνει αύξηση 37-41% στην συμφωνηθείσα τιμή κιλοβατώρας! Μεγάλη προσοχή στις τιμές κράχτες! Είναι προτιμότερο να πάτε σε ακριβότερη αλλά σταθερή τιμή κιλοβατώρας!
Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Στον τελευταίο λογαριασμό της ΔΕΗ (1ος μετά τον εκκαθαριστικό) πρόσεξα ότι είχε δυνατότητα καταχώρισης ενδείξεων στο ΔΕΔΔΗΕ στο διάστημα 27/4-5/5. Μιας και δεν κατοικείται το διαμέρισμα αυτή την περίοδο, και για 1η φορά είδα αυτή τη δυνατότητα, πήρα τις ενδείξεις σήμερα, και τις καταχώρισα επιτυχώς.

Σημειωτέον ότι, η επόμενη καταμέτρηση 4μήνου του ΔΕΔΔΗΕ έχει οριστεί για τον ΙΟΥΛ.

Όποιος είναι στη ΔΕΗ ας έχει υπόψη αυτή τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Με την NRG είχα χρέωση αναπροσαρμογής 13, 19 και 22 € σε τρεις διαδοχικούς λογαριασμούς που σημαίνει αύξηση 37-41% στην συμφωνηθείσα τιμή κιλοβατώρας! Μεγάλη προσοχή στις τιμές κράχτες! Είναι προτιμότερο να πάτε σε ακριβότερη αλλά σταθερή τιμή κιλοβατώρας!

Εγώ το λέω αυτό από την αρχή, αλλά στο τέλος θα θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση. Το έχω ξαναπεί, προσωπικά έχω volterra χωρίς παλιό χωρίς ρήτρα προσαρμογής αλλά με πιο ακριβή κιλοβατώρα, πρωί 0,0899 και βράδυ 0,07897. Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του. Εγώ απλά θέλω να έχω εκκαθαριστικό κάθε μήνα επειδή μου δίνει τέτοια δυνατότητα η εταιρία να δίνω μετρήσεις και να είναι έστω και λίγο πιο φτηνή από την ΔΕΗ. Όποιος πάει για τα πολλά χάνει και τα λίγα λέει η παροιμία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λέω αυτό από την αρχή, αλλά στο τέλος θα θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση. Το έχω ξαναπεί, προσωπικά έχω volterra χωρίς παλιό χωρίς ρήτρα προσαρμογής αλλά με πιο ακριβή κιλοβατώρα, πρωί 0,0899 και βράδυ 0,07897. Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του. Εγώ απλά θέλω να έχω εκκαθαριστικό κάθε μήνα επειδή μου δίνει τέτοια δυνατότητα η εταιρία να δίνω μετρήσεις και να είναι έστω και λίγο πιο φτηνή από την ΔΕΗ. Όποιος πάει για τα πολλά χάνει και τα λίγα λέει η παροιμία.

 

Έχεις δίκιο...να συμπληρώσω, ότι αν πληρώνεις πριν την λήξη έχεις και 5% έκπτωση. Ούτε πάγιο, ούτε ΟΤΣ!!!

Το έβαλα σε γκαρσονιέρα και αν μείνω ικανοποιημένος στην πορεία, θα προχωρήσω και σε άλλο συμβόλαιο!!

Μιλάμε για το V1 που δεν έχει ούτε χρονική δέσμευση.

Link to comment
Share on other sites

Εκδόθηκε ο λογαριασμός μου από το φυσικό αέριο (ρεύμα οικιακό maxi 1φ). Η ενεργοποίηση έγινε στις 29/3 και στις 23/4 εκδόθηκε.Παραθέτω τα σκρινσοτ για να δείτε χρεώσεις

 

https://prnt.sc/126viva

 

https://prnt.sc/126vl4g

Link to comment
Share on other sites

Εκδόθηκε ο λογαριασμός μου από το φυσικό αέριο (ρεύμα οικιακό maxi 1φ). Η ενεργοποίηση έγινε στις 29/3 και στις 23/4 εκδόθηκε.Παραθέτω τα σκρινσοτ για να δείτε χρεώσεις

 

https://prnt.sc/126viva

 

https://prnt.sc/126vl4g

 

Από τα δύο το 20 είναι το ουσιαστικό με τις τιμές μονάδας του ρεύματος, το πάγιο και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις για 27 μέρες κατανάλωσης. Συγκρίνοντας με τις χρεώσεις τις ΕΛΙΝ που είμαι 1,5 χρόνο, 1) δεν έχω πάγιο, 2) η τιμή της kwh είναι σταθερή 0,085 για το ημερήσιο και 0,0661 για το νυκτερινό. Δηλαδή, κατανέμοντας τις 202 χοντρικά σε Η και Ν θα είχα 135 Η και 67Ν και η χρέωση για το ρεύμα θα ήταν 11,475+4,429= 15,90€, αντί 23,95€ της δικής σου χρέωσης. Η διαφορά είναι στην έκπτωση συνέπειας που με 9,72€ κατεβάζει τη χρέωση ρεύματος στα 10,60€. Και αν αυτή η έκπτωση (45%) είναι σταθερή κάθε μήνα τότε σημαίνει σταθερή μείωση στη χρέωση του ρεύματος, ενώ στην ΕΛΙΝ είναι στον 1ο μήνα μετά τον εκκαθαριστικό λογαριασμό με ποσοστό 10%. Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ίδιες. Δεν ξέρω αν στο συμβόλαιο έχεις ΟΤΣ.

Τέλος, βλέπω χρέωση 50€ για εγγύηση. Είναι μόνον αυτό το ποσό;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...