Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Ο φίλος makap που έχει ΕΛΙΝ τι άποψη έχει; Είδα ότι μπορείς να πληρώνεις τους λογαριασμούς μέσω της ιστοσελίδας τους και να μην σου τρώει κάθε φορά το 50λεπτο η τράπεζα, αλλά άλλο πράγμα να έχεις λογαριασμό και να παρακολουθείς από εκεί τα πάντα.

 

Λογαριασμό παίρνω κάθε μήνα από την ΕΛΙΝ και όποτε το θυμάμαι καταχωρώ στον ΔΕΔΔΗΕ τις 2 ενδείξεις (Κ+Ν), για τους ενδιάμεσους λογαριασμούς, ώστε να έρχονται εκκαθαριστικοί.

Στο θέμα για εξόφληση των λογαριασμών, ήμουν τυχερός γιατί εκμεταλλεύτηκα μια δυνατότητα της Eurobank (που την έχει καταργήσει πλέον για νέους αλλά συνεχίζει στους παλιούς) για ανέξοδες πληρωμές με πάγια εντολή σε λογαριασμό που έχει υπόλοιπο πάνω από ένα συγκεκριμένο ποσό. Έτσι αφενός η ΕΛΙΝ δεν κράτησε ποτέ εγγύηση, αφετέρου δεν χρεώνομαι κάθε μήνα την προμήθεια της τράπεζας.

 

Αυτό που πρέπει να προσέξουμε όλοι είναι το θέμα των αυξήσεων στις ΤΖ που θα ισχύσουν από 1/1/22, με βάση τις οποίες πληρώνουμε τα ΤΑΠ και τα δημοτικά τέλη.

Εάν δεν μειώσει κάθε δήμος το συντελεστή για τα δημοτικά τέλη και το κράτος τον συντελεστή για το ΤΑΠ, τότε θα κλάψουν μαννούλες από 1/1/21.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

υπαρχει παροχος χωρις ΟΤΣ? η watt and volt στο zero τι τιμη εχει στη kw? δεν λεει απλα λεει αν 100kw 2 ευρω μεχρι 2000kw το μηνα και τιμη ότι αγοραζει το ρευμα , ποια ειναι αυτη ? δεν το βρηκα.

 

Αυτοί λένε ότι χρεώνουν τιμή χονδρικής + αυτήν την υπηρεσία, όπως τη λένε, 2€ στις 100 kWh μέχρι τις 10000kWh το τετράμηνο.Αν είναι παραπάνω από 10000kWh το τετράμηνο, χρεώνουν 1,5€ τις 100kWh.Δεν έχουν ΟΤΣ.

Επίσης υπάρχει προσφορά για συμβόλαια μέχρι τις 30/06.Κάνουν δώρο αυτή τη χρέωση για τρεις μήνες.

Στην ουσία αν πουλάνε όσο αγοράζουν, το κέρδος τους είναι αυτή η χρέωση/υπηρεσία όπως τη λένε, αν δεν έχει ψιλά γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει παροχος χωρις ΟΤΣ? η watt and volt στο zero τι τιμη εχει στη kw? δεν λεει απλα λεει αν 100kw 2 ευρω μεχρι 2000kw το μηνα και τιμη ότι αγοραζει το ρευμα , ποια ειναι αυτη ? δεν το βρηκα.

 

Ρώτησα εγώ, τώρα χρεώνουν στα 2,7 λεπτά νομίζω την κιλοβατώρα που είναι περσινή τιμή χοντρικής για να τσιμπήσουν τα κορόιδα !!!

και μετά ξέρεις τι τους περιμένει...

Διάβασε το ↑#2527

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα εγώ, τώρα χρεώνουν στα 2,7 λεπτά νομίζω την κιλοβατώρα που είναι περσινή τιμή χοντρικής για να τσιμπήσουν τα κορόιδα !!!

 

και μετά ξέρεις τι τους περιμένει...

 

Διάβασε το ↑#2527

Μάλλον δεν ήταν γνώστης αυτός που ρώτησες.

Αυτή τη στιγμή η τιμή χονδρικής είναι 0.080€

Τον Μάρτιο 0.069 κ τον Απρίλιο 0.073

Ολα τα στοιχεια είναι στο σιτε του χρηματιστηριου ενέργειας

 

-------

Tapa

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ήταν γνώστης αυτός που ρώτησες.

Αυτή τη στιγμή η τιμή χονδρικής είναι 0.080€

Τον Μάρτιο 0.069 κ τον Απρίλιο 0.073

Ολα τα στοιχεια είναι στο σιτε του χρηματιστηριου ενέργειας

 

-------

Tapa

 

Καλημέρα

Μπορείς να δώσεις link σε παρακαλώ, γιατί κι εμένα 0,043 μου είπαν.Φυσικά δεν το πίστεψα αφού ήξερα από δω μέσα ότι αυτήν την περίοδο είναι πολύ υψηλότερα αλλά δεν ήξερα πού να το τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου ημέρα

 

http://www.enexgroup.gr το χρηματιστήριο (βρισκεις pdf με τιμές καθε μήνα)

Και http://www.energypress.gr για νεα - ειδησεις.

Αν για παράδειγμα δεις, τιμη Μεγαβατώρας (MWh) 74,08, σημαίνει πως η κιλοβατώρα ειναι 0.0748

Ενα αρθρο με τιμες των προηγούμενων μηνών

https://energypress.gr/news/alma-sto-hondremporiko-kostos-ilektrikis-energeias

 

-----------

Tapa

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου ημέρα

 

http://www.enexgroup.gr το χρηματιστήριο (βρισκεις pdf με τιμές καθε μήνα)

Και http://www.energypress.gr για νεα - ειδησεις.

Αν για παράδειγμα δεις, τιμη Μεγαβατώρας (MWh) 74,08, σημαίνει πως η κιλοβατώρα ειναι 0.0748

Ενα αρθρο με τιμες των προηγούμενων μηνών

https://energypress.gr/news/alma-sto-hondremporiko-kostos-ilektrikis-energeias

 

-----------

Tapa

 

Να 'σαι καλά man

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά man

Ευχαριστώ πολύ

Παρακαλω.

Κ αν μπεις στο σιτε του χρημτηστηριου κ ψαξεις "αρκετα βαθια", θα βρεις κ ποσες Mvh αγοασε η καθε εταιρεία, κ το κυριότερο, ποιες ειναι μειον (εσοδα εξοδα αποθεματικο)

Χωρις πολυ ψάξιμο, μπορεις να μπεις κ στο σιτε του ΑΔΜΗΕ

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia μπορεις να δεις τα δελτια ενέργειας κ την Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς

 

-----------

Tapa

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ήταν γνώστης αυτός που ρώτησες.

Αυτή τη στιγμή η τιμή χονδρικής είναι 0.080€

Τον Μάρτιο 0.069 κ τον Απρίλιο 0.073

Ολα τα στοιχεια είναι στο σιτε του χρηματιστηριου ενέργειας

 

-------

Tapa

 

Με παρεξήγησες. Είπα για την τιμή που βάζουν αρχικά να πληρώσεις (συν το καπέλο των 2 λεπτών) ανά κιλοβατώρα.

Δλδ. το 2,7 είναι η περσινή τιμή χοντρικής, το τυράκι για την φάκα !!!!

Γνωρίζω πολύ καλά κι εγώ κι αυτοί περισσότερο που έχει φτάσει το ρεύμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από το τηλέφωνο μου είπαν χωρίς οτσ.

Αυτό έλειπε να βάλουν και ρήτρα!!

Λύκος με προβιά !!!

Link to comment
Share on other sites

Οσοι απολαμβάνεται φθηνό ρεύμα ακόμα, να παρακαλάτε να παραμείνει έτσι (αν κ πολυ αμφιβάλλω). Η κατάσταση είναι συγκεκριμένη κ προδιαγεγραμένη από καιρό κ υπάρχουν για αυτό συγκεκριμένοι λόγοι που κάποιοι συμφουρίτες δεν ήθελα να δουν...τα υπόλοιπα ειναι απλά fake new, ειδικά οταν κ η ΔΕΗ πλέον βάζει ρήτρες. Το ρεύμα στην Ελλάδα που ήταν ήδη ακριβό, θα πάρει κ αλλο την ανηφόρα...
Link to comment
Share on other sites

εμεις φωναζουμε οτι δεν ειναι η ΔΕΗ η φθηνοτερη. Εσυ εισαι ο οπαδος της.

Το ξερουμε οτι ερχονται αυξησεις που αφορουν ΟΛΟΥΣ μας.

Link to comment
Share on other sites

εμεις φωναζουμε οτι δεν ειναι η ΔΕΗ η φθηνοτερη. Εσυ εισαι ο οπαδος της.

Το ξερουμε οτι ερχονται αυξησεις που αφορουν ΟΛΟΥΣ μας.

Δεν νομιζω να το ξέρουν όλοι, οταν το έλεγα πριν κάποιους μήνες με φώναζαν οτι λέω fake news. Δεν ειπα ποτέ οτι η ΔΕΗ ειναι φθηνότερη, αυτό που λεω κ επιμένω ειναι οτι πολύ απλα ειναι η πιο τίμια κ οτι ουσιαστικά για πολλούς εναλλακτικούς παρόχους βγαίνει μία η άλλη, καθώς με τα διάφορα τερτίπια φοουσκώνουν τους λογαρισμούς ενώ νομίζεις οτι πληρώνεις λιγότερα. Τεσπα, το ζουμί ειναι οτι θα τα πληρώσουμε όλοι, τα υπόλοιπα ειναι για λαική κατανάλωση, κ για αμαθή παιδάκια.
Link to comment
Share on other sites

Αύξηση-σοκ στην αγορά ηλεκτρικού ρεύματος

 

https://www.efsyn.gr/oikonomia/elliniki-oikonomia/299454_ayxisi-sok-stin-agora-ilektrikoy-reymatos

fake news...προπαγανδίζεις!!! η ΕΛΙΝ κ οι υπόλοιποι εναλλακτικοί κρατάνε χαμηλά τις τιμές, θέλεις να σου στείλω τον λογαριασμό μου να το δεις?
Link to comment
Share on other sites

Σε Γ1 οικιακό τιμολόγιο και κοινωνικο τιμολόγιο /1700kwh της ΔΕΗ με μεσο όρο KWh τετραμήνου της 800 υπάρχει κάτι πιο συμφέρον που μπορώ να κοιτάξω για τους συνταξιούχους παππούδες;Είμαι τελειως άσχετος με το θέμα !! Μπήκα να δω λίγο τιμές απο αλλους παρόχους μπερδευτηκα ακόμη περισσοτερο!

Ευχαριστώ προκαταβολικά κάθε βοήθεια πολύτιμη!

 

37cf1883f3fe5fe57d57312285e26560.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει ΚΟΤ από ότι βλέπω, ίσως λόγω σύνταξης; Δεν θα βρεις κάτι καλύτερο σε ιδιωτικό πάροχο από ΚΟΤ.

 

Edit: αναφέρεις κ εσυ ότι έχει ΚΟΤ. ναι δεν θα βρεις κάτι καλύτερο από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

fake news...προπαγανδίζεις!!! η ΕΛΙΝ κ οι υπόλοιποι εναλλακτικοί κρατάνε χαμηλά τις τιμές, θέλεις να σου στείλω τον λογαριασμό μου να το δεις?

 

Φίλε μου έχεις κάποιο κόμπλεξ; Δεν εξηγείται αλλιώς η συμπεριφορά σου. Εγώ δηλαδή που έχω εδώ και ένα χρόνο ΕΛΙΝ χωρίς ΟΤΣ με χαμηλότερη χρέωση κιλοβατωρας από την ΔΕΗ δεν έχω κερδίσει (και συνεχίζω να κερδίζω) χρήματα; Για τα προγράμματα με ΟΤΣ είναι άλλη κουβέντα αλλά δεν θα μας βγάλεις τρελούς-τυφλούς.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ΚΟΤ από ότι βλέπω, ίσως λόγω σύνταξης; Δεν θα βρεις κάτι καλύτερο σε ιδιωτικό πάροχο από ΚΟΤ.

 

Edit: αναφέρεις κ εσυ ότι έχει ΚΟΤ. ναι δεν θα βρεις κάτι καλύτερο από αυτό.

 

 

Καλώς ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις κάποιο κόμπλεξ; Δεν εξηγείται αλλιώς η συμπεριφορά σου. Εγώ δηλαδή που έχω εδώ και ένα χρόνο ΕΛΙΝ χωρίς ΟΤΣ με χαμηλότερη χρέωση κιλοβατωρας από την ΔΕΗ δεν έχω κερδίσει (και συνεχίζω να κερδίζω) χρήματα; Για τα προγράμματα με ΟΤΣ είναι άλλη κουβέντα αλλά δεν θα μας βγάλεις τρελούς-τυφλούς.
Εχω φιλε, να είσαι σίγουρος...

επειδή εφαγα τρελό κράξιμο τόσο καιρό όταν σας τα έλεγα, κ απλά λέγατε οτι λέω βλακείες κτλ...κ ξαφνικα..ερχεται το ένα πίσω από το αλλο, κ θα έρθουν κ αλλα, να είσαι σίγουρος. Και στο ξαναλέω, υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να έχεις κάποιο προνομιακό συμβόλαιο, αλλά αυτή ειναι ελάχιστη, κ η απλή εξήγηση που έχω δώσει εδώ και αρκετό καιρό ειναι οτι ειναι αδύνατον να πουλάει κάποιος πάροχος, ρεύμα φθηνότερο από το κόστος παραγωγής, είτε σου αρέσει είτε οχι, κ αν δεν την έχεις δει στο λογαριασμό σου, θα την δεις σύντομα. Πολύ ασχολήθηκα κ δεν αξίζει, απλά πραγματικά ενοχλήθηκα πάρα πολύ από κάποιους χαρακτηρισιμούς εδώ μέσα που δεν τιμάει μεταξύ μας κ την ποιότητα του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Με τις υπόλοιπες εταιρείες εκτός ΔΕΗ, πληρώνεις κανονικά δημοτικά τέλη, ερτ κλπ?

Αν ναι, δεν έχει κανένα νόημα νομίζω...τα μισα σε μένα είναι πάντα αυτά...όχι το ρεύμα.

 

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω φιλε, να είσαι σίγουρος...

επειδή εφαγα τρελό κράξιμο τόσο καιρό όταν σας τα έλεγα, κ απλά λέγατε οτι λέω βλακείες κτλ...κ ξαφνικα..ερχεται το ένα πίσω από το αλλο, κ θα έρθουν κ αλλα, να είσαι σίγουρος. Και στο ξαναλέω, υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να έχεις κάποιο προνομιακό συμβόλαιο, αλλά αυτή ειναι ελάχιστη, κ η απλή εξήγηση που έχω δώσει εδώ και αρκετό καιρό ειναι οτι ειναι αδύνατον να πουλάει κάποιος πάροχος, ρεύμα φθηνότερο από το κόστος παραγωγής, είτε σου αρέσει είτε οχι, κ αν δεν την έχεις δει στο λογαριασμό σου, θα την δεις σύντομα. Πολύ ασχολήθηκα κ δεν αξίζει, απλά πραγματικά ενοχλήθηκα πάρα πολύ από κάποιους χαρακτηρισιμούς εδώ μέσα που δεν τιμάει μεταξύ μας κ την ποιότητα του φόρουμ.

 

Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά προγράμματα που για "τυράκι" έχουν τη χαμηλή κιλοβατώρα και στην τελική σου βάζουν μια ΟΤΣ και έρχεσαι στα ίδια και περισσότερα (μερικές φορές) από τη ΔΕΗ. Μα το να λες συνεχεία ότι, έρχονται αυξήσεις και θα πληρώνετε τα ίδια και περισσότερα από τη ΔΕΗ, συνέχεια καταντάει εμπάθεια. Όταν και όποτε έρθουν αυτές οι αυξήσεις μπορώ εγώ και όποιος άλλος έχει τα προνοιακά προγράμματα, αν θέλει, να μετακομίσει σε άλλο παροχο ή ακόμα και στη ΔΕΗ. Μέχρι τότε γιατί να το κάνω;

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Στις αυξήσεις του ρεύματος δεν συμπεριλαμβάνεται και η ΔΕΗ;

Εμένα πήρε το αυτί μου ότι έκανε και η ΔΕΗ αυξήσεις και δεν αφορά μόνο τις άλλες εταιρίες!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται περιλαμβάνεται και η ΔΕΗ στις αυξήσεις.

Αλλά βλέπεις, όταν κάποιος έχει έκπτωση λόγω της μητέρας του (υπάλληλος ΔΕΗ).... μπορεί να λέει ό,τι του αρέσει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...