Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κάθε εταιρία έχει το δικό της εύρος τιμής της χοντρικης μεγαβατωρας. Λογικά στο site του το αναφέρει στους όρους κάθε προγράμματος. Εμένα πριν 3 χρόνια που ξεκίνησα στην volterra είχε έως 70 ευρώ, και αυτό με έσωσε τον προηγούμενο Οκτώβρη που είχε φτάσει η μεγαβατωρα τα 130 ευρώ. Τώρα χρεωθηκα για ένα μήνα 8,5 ευρώ. Δε θέλω να ξέρω πόσα χρεωθηκα άτομα σε εταιρίες με εύρος έως 50 ή 45 και με μεγαλύτερες καταναλώσεις.

Η volton απ ότι ξέρω έχει και πάγιο και ΟΤΣ και έχει χαμηλό εύρος. Χρόνος μου σε εκκαθαριστικό επαρχία 80 ευρώ όλος ο λογαριασμούς είχε ρήτρα 16 ευρώ

Όσα χρόνια ήμουν στην volterra δεν είχα Ο.Τ.Σ. με μια μικρή εξαίρεση για δύο μήνες στην αρχή.

Στην elpedison είχα σταθερή τιμή για τους πρώτους 6 μήνες και λίγο πριν ενεργοποιηθεί η ρήτρα Ο.Τ.Σ. η elpedison αποφάσισε να υπερδιπλασιάσει το πάγιο της add-on υπηρεσίας fixed τιμής οπότε πήρα το ρίσκο να συνεχίσω με Ο.Τ.Σ.

Η σύμβασή μου προβλέπει Ο.Τ.Σ. όταν η τιμή είναι εκτός της ζώνης 0,045-0,055€/kWh

Μέχρι 08/03/2021 που εκδόθηκε ο τελευταίος μου λογαριασμός, η μέγιστη επιβάρυνση ήταν 0,0216558442€/kWh και αφορούσε την κατανάλωση Ιανουαρίου.

 

Όταν αναφέρετε για επιβάρυνση Ο.Τ.Σ. να αναφέρετε και την τιμή ζώνης και επιπλέον, αν δίνετε απόλυτη τιμή τότε να αναφέρετε την απόλυτη κατανάλωση που αφορά.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

To myhome enter έχει τέτοιες ρήτρες της ΔΕΗ οτσ κλπ ?

 

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οχι το enter δεν εχει γενικα η ΔΕΗ δεν πρεπει να εχει σε κανενα της προγραμμα ρητρα.

Link to comment
Share on other sites

Όσα χρόνια ήμουν στην volterra δεν είχα Ο.Τ.Σ. με μια μικρή εξαίρεση για δύο μήνες στην αρχή.

Στην elpedison είχα σταθερή τιμή για τους πρώτους 6 μήνες και λίγο πριν ενεργοποιηθεί η ρήτρα Ο.Τ.Σ. η elpedison αποφάσισε να υπερδιπλασιάσει το πάγιο της add-on υπηρεσίας fixed τιμής οπότε πήρα το ρίσκο να συνεχίσω με Ο.Τ.Σ.

Η σύμβασή μου προβλέπει Ο.Τ.Σ. όταν η τιμή είναι εκτός της ζώνης 0,045-0,055€/kWh

Μέχρι 08/03/2021 που εκδόθηκε ο τελευταίος μου λογαριασμός, η μέγιστη επιβάρυνση ήταν 0,0216558442€/kWh και αφορούσε την κατανάλωση Ιανουαρίου.

 

Όταν αναφέρετε για επιβάρυνση Ο.Τ.Σ. να αναφέρετε και την τιμή ζώνης και επιπλέον, αν δίνετε απόλυτη τιμή τότε να αναφέρετε την απόλυτη κατανάλωση που αφορά.

Λογικά είχες μεγάλο εύρος με την volterra, όπως και εγώ. Μη μπερδεύουμε όμως την ΟΤΣ με την ρήτρα προσαρμογής. Εμένα ΟΤΣ στην volterra δύο φορές παλαιότερα δε μου είχε έρθει πάνω από 1,5 2 ευρώ. Το να σου έρχεται όμως ρήτρα προσαρμογής (που περιλαμβάνει ΟΤΣ) σε μήνα μικρής κατανάλωσης 8,5 ευρώ, όχι είναι πολλά. Δηλαδή τον γενναρη τι θα μου ερχόταν; Γι αυτό θεωρώ πως όλοι μας πρέπει να επιλέγουμε προγράμματα χωρίς ρήτρα προσαρμογής και ας έχει πιο μεγάλη τιμή κιλοβατώρας. Σίγουρα θα είναι πιο χαμηλή από της ΔΕΗ. Αλλιώς παίζει να πληρώσει κάποιος περισσότερα από την ΔΕΗ. Όλα αυτά άλλαξαν με το χρηματιστήριο ρεύματος που ξεκίνησε τον Οκτώβρη. Αντί να πεσουν οι τιμές, ανέβηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες κατεθεσαν διαμαρτυρία στην Επιτροπή Ανταγωνισμού για τις αυξήσεις του χρηματιστηριου ενέργειας που μετακυλίονται στον πελάτη,μεσω της ΟΤΣ.

Απο Μάιο (και αν εχει προλάβει η κάθε εταιρία), θα φανουν οι μειώσεις στους λογαριασμούς

 

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες κατεθεσαν διαμαρτυρία στην Επιτροπή Ανταγωνισμού για τις αυξήσεις του χρηματιστηριου ενέργειας που μετακυλίονται στον πελάτη,μεσω της ΟΤΣ.

Απο Μάιο (και αν εχει προλάβει η κάθε εταιρία), θα φανουν οι μειώσεις στους λογαριασμούς

Κάτσε, επειδή κατέθεσαν διαμαρτυρία δεν σημαίνει οτι οι αυξήσεις θα μηδενιστούν...εκτός αν χάνω κάτι??? Οπως κ να έχει, για όποιον γνώριζε, η αύξηση των τιμών ΟΤΣ ήταν αναμενόμενη, τώρα για το μέλλον αν έχεις κάποια συγκεκριμένη πληροφορία γαι τον τρόπο που θα μειωθούν μπορείς να μας την μεταφέρεις?
Link to comment
Share on other sites

Η επιτροπή έκανε δεκτή την αίτηση τους.

Δεν θα μηδενιστεί. Δεν γίνεται κ παντα θα υπάρχει. Απλα θα μειωθει το ποσό

Tapatalk

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι το βασικό κριτήριο επιλογής παρόχου είναι να έχει πρόγραμμα που ΔΕΝ θα χρεώνει ΟΤΣ.

Κατά τη γνώμη μου, είναι πιο σωστό να γνωρίζεις την τιμή της Kwh, έστω και αν έχει πάγια για Κ /Ν, παρά να επιλέγεις πάροχο με φαινομενικά χαμηλή τιμή kwh και ξαφνικά να σε χρεώνουν με ποσά που δεν μπορείς να προβλέψεις στον προϋπολογισμό των οικονομικών σου.

Link to comment
Share on other sites

To myhome enter έχει τέτοιες ρήτρες της ΔΕΗ οτσ κλπ ?

 

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ΔΕΗ myHome Enter δεν εχει ρήτρα ΟΤΣ.

Το ΔΕΗ myHomeOnline εχει ρητρα ΟΤΣ.

Το Οικιακό Τιμολόγιο Γ1 εχει ρητρα ΟΤΣ.

Edited by Bayern4
Link to comment
Share on other sites

To myhome enter έχει τέτοιες ρήτρες της ΔΕΗ οτσ κλπ ?

 

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ούτε ρήτρα CO2.

Link to comment
Share on other sites

Το ΔΕΗ myHome Enter δεν εχει ρήτρα ΟΤΣ.

Το ΔΕΗ myHomeOnline εχει ρητρα ΟΤΣ.

Το Οικιακό Τιμολόγιο Γ1 εχει ρητρα ΟΤΣ.

 

Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο...κανένα από αυτά τα προγράμματα της ΔΕΗ δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ !!

Αυτό έλειπε με τέτοιες τιμές στην Kwh, μόνο πάγια χρέωση έχουν.

Link to comment
Share on other sites

14 ευρώ ρήτρα προμήθειας για 265 khw μηνιαίο λογαριασμό στη watt&wolt.

Τι γίνεται ρε παίδες τόσο πολύ έχουν ανέβει;

Είμαστε για αλλού μου φαίνεται..

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

14 ευρώ ρήτρα προμήθειας για 265 khw μηνιαίο λογαριασμό στη watt&wolt.

Τι γίνεται ρε παίδες τόσο πολύ έχουν ανέβει;

Είμαστε για αλλού μου φαίνεται..

Ζήτησε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα και ας ανεβάσουν την τιμή της κιλοβατώρας.

Link to comment
Share on other sites

Το ΔΕΗ myHome Enter δεν εχει ρήτρα ΟΤΣ.

Το ΔΕΗ myHomeOnline εχει ρητρα ΟΤΣ.

Το Οικιακό Τιμολόγιο Γ1 εχει ρητρα ΟΤΣ.

 

Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο...κανένα από αυτά τα προγράμματα της ΔΕΗ δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ !!

Αυτό έλειπε με τέτοιες τιμές στην Kwh, μόνο πάγια χρέωση έχουν.

 

Λογικά εννοεί "Ρήτρα Αναπροσαρμογής CO2" η οποία υπάρχει σε αυτά τα προγράμματα που αναφέρει.

 

Άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Σε λογαριασμό elpedison fixed ξέρει κανείς τι είναι η εξισορρόπηση ΕΛΑΠΕ6828c39eb34dd5a5141a9cbc762b0c0f.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά από τα δημοσιεύμετα του τύπου, ο Ειδικός Λογαριασμός για τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας έρχεται να αντισταθμίσει την μείωση στην τιμή του ΕΤΜΕΑΡ (Ειδικό Τέλος Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων)
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Το fixed οικιακό είναι το πρόγραμμα της ελιν που δεν έχει ρήτρα προμήθειας σωστά;

Βλέπω το μόνο που έχει ένα πάγιο 1.33 το μήνα για τριφασικά.

Το έχει κάνει κανείς;

Φαίνεται καλή περίπτωση και σε συνδυασμό με Φ. Α. κατεβαίνει αλλά 3%.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξερω οτι μεχρι 10 του μηνα εκδιδεται λογαριασμος στην elpedison αυτον τον μηνα ακομα δεν εχει εκδοθει για το οικιακο.

Παιρνω την εξυπηρετηση πελατων και μου ειπανε οτι αλλαξε και θα εκδιδεται απο 15-18 του μηνα , και θα μπορω να δινω την μετρηση απο 1-10 καθε μηνα , εκτος αμα περναει η δεδδηε να μετρησει.

Επισης επειδη στο αλλο σπιτι που δεν μενω εμαθα οτι ειχανε να περασουνε απο τον Οκτωμβριο 2019 να το μετρησει η δεδδηε και αλλαξε και δεν παιρνουμε στο τοπικο γραφειο καταμετρησης . Αλλα καλουμε στο τηλεφωνο της δεδδηε των βλαβων στο 211 1900500 και μου ειπανε οτι πρεπει να περναει ή δεδδηε να μετρησει ή να καλω εγω να δινω την μετρηση την ιδια ημερα που λεει επανω στον λογαριασμο εως και την επομενη ημερα στις 12 το μεσημερι εαν δεν μπορουνε να μετρησουνε το ρολόι.

Αλλα την ερτ και αλλα 2 πραγματα μπαινουνε μονο οταν εχει καταχωρησει ο δεδδηε την μετρηση, οποτε θα εχω αναδρομικη χρεωση απο το 2019. :mad:

Επισης η ημερομηνια ληξης του λογαριασμου αλλαζει απο την τελευταια εργασιμη ημερα του μηνα θα ληγει στις 10 του μηνα.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βσαανίζεις το μυαλό σου με αυτά τα θέματα που είναι αυτοματοποιημένα.

Κάθε λογαριασμός, που εκδίδεται από όλους τους παρόχους, χρεώνει για την ΕΡΤ και το Δήμο με βάση τις μέρες που έχουν περάσει από τον προηγούμενο λογαριασμό, όπως, άλλωστε, και για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Εάν ψάξεις τους λογαριασμούς που έχουν εκδοθεί σε ένα χρόνο θα διαπιστώσεις ότι προκύπτει το συνολικό άθροισμα των ημερών του συγκεκριμένου χρόνου.

Σε ότι αφορά την καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, έχει αναφερθεί, και απο εμένα, ότι σε κάποιες περιοχές, κάποιες περιόδους, ο εργολάβος που έχει χτυπήσει τον σχετικό διαγωνισμόδιαπιστώνει ότι δεν βγαίνει και παρατάει την καταμέτρηση, με όποιες συνέπειες έχει αυτό για τον καταναλωτή. Το έχω υποστεί αυτό 2 φορές σε μια σύνδεση που έχω στη ΔΕΗ, και από τότε ακολουθώ την τακτική να δίνω στον ΔΕΔΔΗΕ την κατανάλωση την ημέρα της μέτρησης.

Αυτό που γράφεις για την καταχώρηση της μέτρησης κάθε μήνα στην ΕΛΙΝ είναι σημαντικό (έχω άλλη σύνδεση μ' αυτήν) και μέχρι σήμερα αυτό δεν γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω, γιατί ζητάει κι ο δεδδηε καταμέτρηση/καταχώριση; θεωρώ οτι είναι ειλικρινής στον ιδιώτη πάροχο η μέτρηση, γιατί πρέπει και σε αυτούς ;
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω, γιατί ζητάει κι ο δεδδηε καταμέτρηση/καταχώριση; θεωρώ οτι είναι ειλικρινής στον ιδιώτη πάροχο η μέτρηση, γιατί πρέπει και σε αυτούς ;

 

Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι που έχει την βάση δεδομένων με τις μετρήσεις - πληροφορίες παροχής, και τις δίνει στον πάροχο που είναι ο πελάτης.

Κάθε μήνα μπορείς να δινεις από μόνος σου στον πάροχο. Στο 4μηνο, περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση - έλεγχο - κ ανανέωση της βάσης δεδομένων του.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Έχω my home enter εδώ και 6 μήνες τους πρώτους 3 οκ,τώρα από 0.105 που λέει στον αναλυτικο τιμοκατάλογο βλέπω ότι με χρέωνει με 0.106 ξέρετε γιατί?

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω my home enter εδώ και 6 μήνες τους πρώτους 3 οκ,τώρα από 0.105 που λέει στον αναλυτικο τιμοκατάλογο βλέπω ότι με χρέωνει με 0.106 ξέρετε γιατί?

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

που γραφει 0.106?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...