Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Πιεστικός? δεν με ξέρεις καθόλου. Περιγράφω μία κατάσταση με βάση τα γεγονότα, δεν πιέζω κανένα, το τι πληρώνει μεμονομένα ο καθένας ποσός με ενδιαφέρει. Να στο πω πιο απλά, εγώ πληρώνω μειωμένο ρεύμα επειδή το σπίτι που μένω ανήκει στην μητέρα μου κ εχει έκπτωση λόγω εργασίας στη ΔΕΗ. Ενδιαφέρει κανέναν η περίπτωση μου? έχει νόημα αυτή η κουβέντα για το τι πληρώνω? απλά πραγματικά επειδή όταν ανέφερα αυτή την κατάσταση πριν κάποιους μήνες δέχτηκα ισχυρό bulllying περί fake news κτλ, απλά πλέον επιβεβαιώνομαι κ αυτό κ μόνο γουστάρω. Από εκεί κ πέρα, εχω αναφέρει οτι ειτε ΔΕΗ είτε αλλού πάνω κάτω τα ίδια είναι κ δεν παίρνω χρήματα προσωπικά από καμία εταιρία. Το ρευμα είτε μας αρέσει είτε οχι θα αυξηθεί κ θα το πληρώσουμε όλοι μας...

 

Δεν εγραψα πιεστικος , αλλα πειστικος (να προσπαθεις να πεισεις τον αλλον) αλλα τεσπα ο καθενας πιστευω πως αν ψαχτει μπορει να βρει το προγραμμα που τον συνφερει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από όσα θυμάμαι, στα (πολλά) πλεονεκτήματα της ΕΛΙΝ, στο πρόγραμμα "ΟΙΚΙΑΚΟ-ΝΥΚΤΕΡΙΝΟ", περιλαμβανόταν και η ΜΗ δέσμευση για συγκεκριμένο χρόνο, δηλαδή φεύγεις όποτε θέλεις χωρίς επιπτώσεις (ρήτρες, penalty κλπ).

Νομίζω ότι το έχω γράψει μερικές φορές την εποχή που το έψαχνα.

Δεν ξέρω αν και το δικό σου πρόγραμμα δεν έχει δέσμευση, αλλά θεωρητικά, δεν πρέπει να έχει.

εχει 2 χρονια δεσμευση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

οντως τα γεγονοτα μιλανε απο μόνα τους.

Δεν υπαρχει λόγος να εχουμε ΔΕΗ σημερα 31 Μαιου 2021.

Link to comment
Share on other sites

Volterra χωρίς πάγιο και ΟΤΣ με 0,071 μέρα και 0.056 νύχτα απο το 2016 δεν έχει αλλάξει τίποτα στο πρόγραμμα απολύτως χωρίς καμία δέσμευση
Link to comment
Share on other sites

Volterra χωρίς πάγιο και ΟΤΣ με 0,071 μέρα και 0.056 νύχτα απο το 2016 δεν έχει αλλάξει τίποτα στο πρόγραμμα απολύτως χωρίς καμία δέσμευση

 

Τι πρόγραμμα ήταν αυτό φίλε μου;

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόγραμμα ήταν αυτό φίλε μου;

 

Γ1Ν λέει μόνο. Δε βλέπω να λέει κάπου αλλού κάποιο όνομα προγράμματος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ήμουν στην volterra από τον Οκτώβριο του 2018 με κανονική 0,0711 €/kWh (0,079 -10%) και μειωμένη 0,05949 (0,0661 -10%), αλλά όταν έπρεπε να μετακομίσω τον Μάρτιο του 2020 δεν μου έδιναν την δυνατότητα να συνεχίσω με τις ίδιες τιμές καθώς έπρεπε να διαλέξω ένα από τα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Γ1Ν λέει μόνο. Δε βλέπω να λέει κάπου αλλού κάποιο όνομα προγράμματος

 

Γ1Ν είναι ο τύπος του μετρητη και του ρεύματος σου. Πολυ καλοί όροι πάντως που δεν τους βρίσκεις πλέον.

 

Κι εγώ ήμουν στην volterra από τον Οκτώβριο του 2018 με κανονική 0,0711 €/kWh (0,079 -10%) και μειωμένη 0,05949 (0,0661 -10%), αλλά όταν έπρεπε να μετακομίσω τον Μάρτιο του 2020 δεν μου έδιναν την δυνατότητα να συνεχίσω με τις ίδιες τιμές καθώς έπρεπε να διαλέξω ένα από τα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα.

 

Και εσύ στο ίδιο πρόγραμμα με τον παραπάνω συμφορουμιτη ήσουν σωστά;

Είχες ΟΤΣ σε αυτό;

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καμία ΟΤΣ πολλά χρόνια τώρα

 

Μπράβο πάντως φίλε μου.

Πολυ καλό.

Προφανώς θα ήταν κάποιο παλιό πρόγραμμα fixed της volterra.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

[...]

Και εσύ στο ίδιο πρόγραμμα με τον παραπάνω συμφορουμιτη ήσουν σωστά;

Είχες ΟΤΣ σε αυτό;

Λογικά το ίδιο, αν και βλέπω μικρή απόκλιση στις τιμές.

Θεωρητικά υπήρχε Ο.Τ.Σ. με άνω όριο 70€/MWh, αλλά πρακτικά είχε ενεργοποιηθεί Νοέμβριο & Δεκέμβριο 2018, Ιανουάριο & Απρίλιο 2019 και Φεβρουάριο 2020 με ποσά που παρέμενε συμφέρουσα ως επιλογή τότε.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Λογικά το ίδιο, αν και βλέπω μικρή απόκλιση στις τιμές.

Θεωρητικά υπήρχε Ο.Τ.Σ. με άνω όριο 70€/MWh, αλλά πρακτικά είχε ενεργοποιηθεί Νοέμβριο & Δεκέμβριο 2018, Ιανουάριο & Απρίλιο 2019 και Φεβρουάριο 2020 με ποσά που παρέμενε συμφέρουσα ως επιλογή τότε.

 

Έκατσα είδα τους λογαριασμούς όλους έναν έναν. Μόνο Δεκέμβρη του 18 είχα 1.15€ Ο.Τ.Σ

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα είδα τους λογαριασμούς όλους έναν έναν. Μόνο Δεκέμβρη του 18 είχα 1.15€ Ο.Τ.Σ

 

Δεν υπάρχουν πλέον αυτά τα προγράμματα.

Καθηστε όπως είστε

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Eγκρίθηκε κατά πλειοψηφία στην έκτακτη γενική συνέλευση των μετόχων η πολιτική αποδοχών των μελών του ΔΣ

Με ποσοστό άνω του 99% εγκρίθηκαν από την έκτακτη γενική συνέλευση των μετόχων της ΔΕΗ, οι αλλαγές στο καταστατικό και η νέα πολιτική για τον ορισμό μελών του Διοικητικού Συμβουλίου, ενώ άνω του 93% συγκέντρωσε και η πρόταση για τη νέα πολιτική αποδοχών.

 

Στη συνέλευση που συνεδρίασε σήμερα σημειώθηκε απαρτία 76,07% και τα θέματα αλλαγών του καταστατικού και μελών ΔΣ εγκρίθηκαν από το 99,999%. Για τη νέα πολιτική αποδοχών της ΔΕΗ, ψήφισαν υπέρ 164.671.763 (93,312%), κατά 10.852.805 (6,150%) και απείχαν από την ψηφοφορία 950.124 (0,538%).

 

Στο πλαίσιο αυτό προτάθηκαν στη γ.σ. και εγκρίθηκαν οι παρακάτω αμοιβές:

600 ευρώ στα μέλη του ΔΣ ανά συνεδρίαση,

13.000 ευρώ (μικτά) στα μέλη των επιτροπών του ΔΣ για τον πρόεδρο και 11.000 για τα μέλη ετησίως και 400 ευρώ ανά συνεδρίαση

για το Διευθύνοντα Σύμβολο και τους Αναπληρωτές Διευθύνοντες Συμβούλους μικτές αποδοχές αντιστοίχως 200.000 και 120.000 ετησίως, συν την χορήγηση εταιρικού αυτοκινήτου,

Για τους Γενικούς Διευθυντές και τους Διευθυντές της εταιρείας ετήσιες μικτές αποδοχές 100.000 ευρώ και 70.000 ευρώ αντίστοιχα και παροχή εταιρικού αυτοκινήτου

Για τους Διευθυντές και Διευθυντές κλάδων συνολικές μικτές ετήσιες αποδοχές 55.572 ευρώ.

 

Σε ό,τι αφορά τα μπόνους, οι αμοιβές καθορίζονται με βάση την επίτευξη οικονομικών και στρατηγικών στόχων και θα χορηγούνται στο 50% των τακτικών αποδοχών για το Διευθύνοντα Σύμβουλο, τους Αναπληρωτές Διευθύνοντες Συμβούλους και για τους Γενικούς Διευθυντές και στο 30% των τακτικών αποδοχών για τους διευθυντές. Σε περίπτωση υπερεπίτευξης των στόχων οι παραπάνω μικτές αποδοχές μπορούν να προσαυξάνονται επιπλέον κατά 50%.

https://www.imerisia.gr/epiheiriseis/energeia/15594_dei-neo-plaisio-amoibon-ds-kai-stelehon-ektakti-geniki-syneleysi-simera

ΖΩΑΡΑ

Πληρωνε ακριβους λογαριασμους Ελληνα.

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ρητρα αναπροσαρμογης απο τον Αυγουστο και στα Γ1 Γ1Ν της ΔΕΗ με οριο 40-50.

 

Το εγραψα και στο διπλανο φορουμ το βαζω και εδω με την ελπιδα πως κατι μπορει να γινει.

 

''Οπως βλεπετε παιδια μια υπηρεσια (δλδ το ρευμα) η οποια ειναι ΒΑΣΙΚΗ για καθε νοικοκυριο μας το πλασαρουν σαν χρυσο.Πρεπει να αντιδρασουμε και να στειλουμε επιστολες σε ΡΑΕ ,ΣΤΚ και οπου αλλου οτι με το νεο συστημα που εφαρμοζουν οσον αφορα την χονδρικη του ρευματος,ενω μας ελεγαν πριν εφαρμοστει οτι θα εχει κερδος ο πελατης γινεται το ακριβως αντιθετο,οι εταιρειες λογο των συνθηκων της αγορας για να εχουν κερδος ακριβαινουν τα τιμολογια με συνεπεια να την πληρωνουμε εμεις...Οποιος μπορει και εχει τις γνωσεις ας γραψει μια επιστολη διαμαρτυρια προς καθε φορεα και να την στειλουμε ολοι απο δω και να ενημερωσουμε και γνωστους κτλ.Ισως μπορεσουμε να κανουμε κατι..''

Edited by bill27
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Όσοι έχουν elpedison fixed με πάγιο 1.50Ε, τους έχει ενοχλήσει η εταιρεία με αναπροσαρμογή;

Υπενθυμίζω αρχικά το πήγε 3.50Ε και εντός ολίγου διαστήματος στα 9Ε.

Στο site της, πλέον, η elpedison φαίνεται έχει καταργήσει εντελώς το fixed, δεν υπάρχει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Γνώμες για watt+volt?

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Όσοι έχουν elpedison fixed με πάγιο 1.50Ε, τους έχει ενοχλήσει η εταιρεία με αναπροσαρμογή;

Υπενθυμίζω αρχικά το πήγε 3.50Ε και εντός ολίγου διαστήματος στα 9Ε.

Στο site της, πλέον, η elpedison φαίνεται έχει καταργήσει εντελώς το fixed, δεν υπάρχει πουθενά.

Λανσάρισε νέο πρόγραμμα ονόματι FREE και έχει πάγιο 4,99€ τιμή 0,06824€/kWh και 15% έκπτωση συνέπειας

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Λανσάρισε νέο πρόγραμμα ονόματι FREE και έχει πάγιο 4,99€ τιμή 0,06824€/kWh και 15% έκπτωση συνέπειας

 

Αυτό έχει ρήτρα προσαρμογής. Γενικώς φαίνεται η elpedison έχει χασούρα από τις συμβάσεις fixed και γι'αυτό τις κατήργησε για νέους πελάτες. Για τους παλιούς μένει ερωτηματικό.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει παροχος χωρις ΟΤΣ? η watt and volt στο zero τι τιμη εχει στη kw? δεν λεει απλα λεει αν 100kw 2 ευρω μεχρι 2000kw το μηνα και τιμη ότι αγοραζει το ρευμα , ποια ειναι αυτη ? δεν το βρηκα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας , εμαθα οτι οταν ειναι περασει ο δεδδηε να μετρησει και μπορει να δει το ρολοι τοτε την ιδια ημερα αλλα και την επομενη ημερα μεχρι της 12 το μεσημερι καλουμε το τηλεφωνο το βλαβων δεδδηε 2111900500 και τους δινουμε την μετρηση.

μετα μπαινοντας εδω https://ivr.deddie.gr/(S(mm2rcdrtac3lai55dg24dh55))/Login.aspx βλεπουμε βαζωντας τον αριθμο παροχης ποτε μπορουμε να δηλωσουμε την μετρηση ηλεκτρονικα για να μην εκδοθει ενταντι λογαριασμος , εγω νομιζα οτι μονο οσοι ειναι στην δεη μπορουνε να το χρησιμοποιησουνε αυτο κατι που δεν ισχυει αφορα ολους τους παροχους ρευματος . Καταλαβαινω οτι οι περισσοτεροι ιδιωτικοι παροχοι εχουνε 3 εναντι και 1 εκκαθαριστικο αλλα και παλι την ενδειξη την δινουμε στον δεδδηε και οχι στον παροχο μας οποτε κραταει ιστορικοτητα και ετσι παιρνωντας στοιχεια προσαρμοζει τους εναντι λογαριασμους οποτε καλο μας κανει αυτο εχω καταλαβει. Βεβαια μπορουμε να καλουμε τον παροχο μας να δινουμε την μετρηση αλλα μετα τον εκκαθαριστικο που εκδιδεται εναντι πρεπει να μην δινουμε την μετρηση για μας δινουνε την επιστροφη της εκπτωσης , ετσ εχω καταλαβει για εμενα που ειμαι στην elpedison .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει παροχος χωρις ΟΤΣ? η watt and volt στο zero τι τιμη εχει στη kw? δεν λεει απλα λεει αν 100kw 2 ευρω μεχρι 2000kw το μηνα και τιμη ότι αγοραζει το ρευμα , ποια ειναι αυτη ? δεν το βρηκα.

Θα σου έλεγα όλοι με ειδικό συμβόλαιο. Προσωπικά στην volterra έχω ειδικό όρο ότι δεν έχω καμία ρήτρα. Μου ανέβασαν λίγο την κιλοβατώρα (σίγουρα όμως πιο φτηνή από ΔΕΗ) και δεν έχω ρήτρα.

Συνήθως αυτά τα πακέτα τα δίνουν τηλεφωνικά. Δε τα έχουν στο site. Εμένα όταν πρωτοείδα χρέωση ειδική ρήτρα τους πήρα τηλέφωνο ότι δνε έχει νόημα να μείνω σε αυτούς και μου έδωσαν το πρόγραμμα χωρίς ρήτρα. Δε ξέρω αν πλέον το έχουν στο site. Έχω καιρό να ψάξω τιμές κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα αυτή την περίοδο που γίνονται όλα αυτά τα θαυμαστά και περίεργα με το αγαθό που λέγεται ηλεκτρικό ρεύμα να τακτοποιήσω προς το καλύτερο (?) τις παροχές που πληρώνω. Σε τρεις από αυτές - εξοχικό και 2 γκαρσονιέρες - πρόλαβα κι έβαλα το V1 Volterra και δεν προχώρησα στο τελευταίο συμβόλαιο για την κυρία κατοικία επειδή υπάρχει δέσμευση και περιμένω απάντηση από την ΡΑΕ σε καταγγελία που έχω κάνει. Αποτέλεσμα ;

Απέμειναν μόνο τα πρόγραμματα ΟΙΚΙΑΚΌ ΝΥΚΤΕΡΙΝΌ fixed της ΕΛΙΝ και της SOLAR σε συμφέρουσες χρεώσεις (χωρίς ΟΤΣ) !! Κρίνοντας από τα γεγονότα σε λίγο θα τα καταργήσουν κι αυτά ....

Πήρα τηλέφωνο στην ΕΛΙΝ και ρώτησα για αυτή την περιβόητη εφαρμογή που την ετοιμάζουν από πέρσι...δεν πήρα καμία απάντηση και κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να ασχοληθούν.

Ο φίλος makap που έχει ΕΛΙΝ τι άποψη έχει; Είδα ότι μπορείς να πληρώνεις τους λογαριασμούς μέσω της ιστοσελίδας τους και να μην σου τρώει κάθε φορά το 50λεπτο η τράπεζα, αλλά άλλο πράγμα να έχεις λογαριασμό και να παρακολουθείς από εκεί τα πάντα.

Όσο για το ZERO της watt & volt γελάνε κι οι πέτρες!! Τώρα χρεώνουν με περσινή τιμή κιλοβατώρας για να τσιμπήσουν οι άσχετοι.

Δυστυχώς παλικάρια ήρθε ο καιρός που ισχύει αυτό που έλεγε για αστείο ένας φίλος :

"όταν ήμουν μικρός φοβόμουν το σκοτάδι, τώρα φοβάμαι το φως γιατί πληρώνω το ρεύμα !!!!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...