Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

fake news...προπαγανδίζεις!!! η ΕΛΙΝ κ οι υπόλοιποι εναλλακτικοί κρατάνε χαμηλά τις τιμές, θέλεις να σου στείλω τον λογαριασμό μου να το δεις?

 

 

Από πότε η αναφορά ενός σχετικού με το θέμα άρθρου έγκυρης εφημερίδας είναι προπαγάνδα;

 

Πάρε το λογαριασμό σου και κάνε τον κορνίζα. Δεν με ενοχλεί. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μα το να λες συνεχεία ότι, έρχονται αυξήσεις και θα πληρώνετε τα ίδια και περισσότερα από τη ΔΕΗ, συνέχεια καταντάει εμπάθεια.
Μαζί σου, έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά οταν το ανέφερα πριν μερικούς μήνες, αρκετοί συμφουρίτες έλεγαν οτι λεω ανακρίβειες κ τα άρθρα που έβαζα ήταν fake news. Τεσπα, ειναι μία υπόθεση που έχει κουράσει, συμφωνώ, όπως κουράστηκα όμως κ εγώ να ακούω οτι να ναι...Τεσπα, το ξαναλέω, δεν υποστηρίζω την ΔΕΗ, δεν παίρνω χρήματα από την ΔΕΗ, η ΔΕΗ δεν ειναι η πιο φθηνή, βάζει πλέον κ αυτή ρήτρες, την θεωρώ την πιο τίμια όμως. Δικαίωμα του του καθενός να ειναι όπου θέλει, απλά είναι λίγο ενοχλητικό ο καθένας να βγάζει το πρόγραμμα που έχει το φθηνότερο, κ σε αρκετές περιπτώσεις να μην ισχύει...
Link to comment
Share on other sites

Από πότε η αναφορά ενός σχετικού με το θέμα άρθρου έγκυρης εφημερίδας είναι προπαγάνδα;

 

Πάρε το λογαριασμό σου και κάνε τον κορνίζα. Δεν με ενοχλεί. :)

 

Μαζί σου συμφωνεί ο φίλος πιο πάνω. Απλά το έγραψε γιατί όταν είχε δημοσιεύσει αντίστοιχα άρθρα στο παρελθόν όλοι του έλεγαν fake news κτλ. Επίσης θα συμφωνήσω μαζί του ότι η ΔΕΗ είναι η πιο τίμια. Στους εναλλακτικούς με τα ψιλά γράμματα σου έρχεται τα ίδια με τη ΔΕΗ αν όχι πιο ακριβά. Λίγα είναι τα προγράμματα στους εναλλακτικούς που συμφέρει να πας. Αν δεν ξέρει κάποιος την πατάει.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου συμφωνεί ο φίλος πιο πάνω. Απλά το έγραψε γιατί όταν είχε δημοσιεύσει αντίστοιχα άρθρα στο παρελθόν όλοι του έλεγαν fake news κτλ. Επίσης θα συμφωνήσω μαζί του ότι η ΔΕΗ είναι η πιο τίμια. Στους εναλλακτικούς με τα ψιλά γράμματα σου έρχεται τα ίδια με τη ΔΕΗ αν όχι πιο ακριβά. Λίγα είναι τα προγράμματα στους εναλλακτικούς που συμφέρει να πας. Αν δεν ξέρει κάποιος την πατάει.

 

Τα fake news αφρούσαν στην επίμονη και εμπαθή προσπάθεια του συγκεκριμένου να πείσει όλα τα μέλη του forum ότι οι αυξήσεις που έρχονται θα επηρεάσουν όλους τους συνδρομητές, προπαγανδίζοντας ταυτόχρονα ότι η ΔΕΗ έχει τα φτηνότερα τιμολόγια και όχι τις νέες εκδόσεις που γράφει τώρα.

 

Τον ενημέρωσα ότι τόσο εγώ όσο και πολλοί άλλοι που είμαστε στην ΕΛΙΝ έχουμε σταθερά το συμφωνημένο πακέτο και ΔΕΝ έχει αλλάξει τίποτε μέχρι σήμερα στις σχέσεις μας με την ΕΛΙΝ. Έπαψα να ασχολούμαι μαζί του, αλλά συνεχίζει το ίδιο βιολί, παρά το γεγονός ότι και άλλοι του λένε ότι είναι εμπαθής επαναλαμβάνοντας την ίδια καραμέλα.

 

Αφού και εσύ υποστηρίζεις την ίδια καραμέλα, μάθε, λοιπόν, ότι ΟΛΟΙ εμείς που εξακολουθούμε να είμαστε στην ΕΛΙΝ, θα συνεχίσουμε με τον ίδιο πάροχο, αφού κάθε μήνα είμαστε κερδισμένοι σε σχέση με εσένα και όποιον άλλο είναι στην πολύπαθη ΔΕΗ.

 

ΟΤΑΝ και ΕΑΝ κάποτε αλλάξει τιμολογιακή πολιτική η ΕΛΙΝ στα (πολύ οικονομικά) συμβόλαιά μας, ΘΑ σκεφτούμε σε ποιον άλλο πάροχο θα πάμε.

 

Τέλος, αυτή η συζήτηση, που έχει κουράσει όλους όσοι ενδιαφέρονται να μαθουν νέα για τους παρόχους ενέργειας, όπως λέει ο τίτλος του νήματος, και διαβάζουν διαφημιστές της ΔΕΗ.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Τα fake news αφρούσαν στην επίμονη και εμπαθή προσπάθεια του συγκεκριμένου να πείσει όλα τα μέλη του forum ότι οι αυξήσεις που έρχονται θα επηρεάσουν όλους τους συνδρομητές, προπαγανδίζοντας ταυτόχρονα ότι η ΔΕΗ έχει τα φτηνότερα τιμολόγια και όχι τις νέες εκδόσεις που γράφει τώρα.

.

Καμία εμπαθή προσπάθεια, καμία επιμονή να πείσω κανέναν, ο καθένας έχει δικαίωμα να είναι οπου θέλει, κ προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Όπως σου έχω εξηγήσει ήδη, αλλά μάλλον ξεχνάς, έχω φυσικό αέριο στο 1 σπίτι στο οποίο μου βγαίνει αρκετά οικονομικά ανεξάρτητου χρεώσεων καθώς εξαργυρώνω συνέχεια πόντους bonus αλφα που διαθέτω οπότε μου βγαίνει αρκετά οικονομικά, καθώς κ στο πατρικό μου έχω ΔΕΗ, που πληρώνω κ εκεί ακόμα κ σήμερα αρκετά φθηνά, καθώς η μητέρα μου ειανι εργαζόμενη στην ΔΕΗ κ έχει γεναία εκπτωση. Αυτό που αναφέρω από την αρχή, ειανι οτι αρκετοί, νομίζετε οτι πληρώνετε πιο χαμηλά, στην πράξη αυτό δεν ισχύει, καθώς οι εταιρίες κάνουν διάφορα τερτίπια τα οποία φουσκώνουν τους λογαριασμούς χωρίς να το καταλάβεις...εκεί ήταν η εμπάθεια που αναφέρεις, που κάποιοι αυτό δεν το δεχόντουσαν. Κ τέλος, ήσουν ο πρώτος που ανέφερες το fake new, το οποίο όμως απλά επιβεβαιώθηκε με τον χρόνο, ασχετα αν ακόμα (που κ για αυτό αμφιβάλλω αλλά τεσπα) δεν έχει ακουμπήσει τους λογαριασμούς της Ελιν που κατά τους ισχυρησμούς σας, συνεχίζει να έχει τα παλιά τιμολόγια, όταν όλοι οι πάροχοι τα έχουν αναπροσαρμόσει προς τα πάνω, καθώς το κόστος έχει ανέβει.Τεσπα, πολύ ασχολήθηκα πραγματικά ενώ δεν αξίζει, γνωρίζω τι πληρώνω πολύ καλά κ ποιον εμπιστεύομαι, τις εμμονές του καθενός ας της λύσει ο καθένας μόνος του.
Link to comment
Share on other sites

Τα fake news αφρούσαν στην επίμονη και εμπαθή προσπάθεια του συγκεκριμένου να πείσει όλα τα μέλη του forum ότι οι αυξήσεις που έρχονται θα επηρεάσουν όλους τους συνδρομητές, προπαγανδίζοντας ταυτόχρονα ότι η ΔΕΗ έχει τα φτηνότερα τιμολόγια και όχι τις νέες εκδόσεις που γράφει τώρα.

 

Τον ενημέρωσα ότι τόσο εγώ όσο και πολλοί άλλοι που είμαστε στην ΕΛΙΝ έχουμε σταθερά το συμφωνημένο πακέτο και ΔΕΝ έχει αλλάξει τίποτε μέχρι σήμερα στις σχέσεις μας με την ΕΛΙΝ. Έπαψα να ασχολούμαι μαζί του, αλλά συνεχίζει το ίδιο βιολί, παρά το γεγονός ότι και άλλοι του λένε ότι είναι εμπαθής επαναλαμβάνοντας την ίδια καραμέλα.

 

Αφού και εσύ υποστηρίζεις την ίδια καραμέλα, μάθε, λοιπόν, ότι ΟΛΟΙ εμείς που εξακολουθούμε να είμαστε στην ΕΛΙΝ, θα συνεχίσουμε με τον ίδιο πάροχο, αφού κάθε μήνα είμαστε κερδισμένοι σε σχέση με εσένα και όποιον άλλο είναι στην πολύπαθη ΔΕΗ.

 

ΟΤΑΝ και ΕΑΝ κάποτε αλλάξει τιμολογιακή πολιτική η ΕΛΙΝ στα (πολύ οικονομικά) συμβόλαιά μας, ΘΑ σκεφτούμε σε ποιον άλλο πάροχο θα πάμε.

 

Τέλος, αυτή η συζήτηση, που έχει κουράσει όλους όσοι ενδιαφέρονται να μαθουν νέα για τους παρόχους ενέργειας, όπως λέει ο τίτλος του νήματος, και διαβάζουν διαφημιστές της ΔΕΗ.

 

Προσωπικά δεν είπα σε κανένα να αλλάξει πάροχο και να πάει στη ΔΕΗ. Εννοείται ότι από τη στιγμή που πληρώνεις λιγότερα δεν το κουνάς από εκεί όσο έχεις αυτές τις χρεώσεις.Είπα να προσέξει τα ψιλά γράμματα μην την πατήσει όπως οι περισσότεροι που πήγαν σε εναλλακτικό πάροχο με τις ρήτρες και πληρώνουν περισσότερα και από την ΔΕΗ. Νομίζω σε αυτό συμφωνούμε όλοι. Επίσης δεν είπα ότι δεν υπάρχουν πιο οικονομικά πακέτα από αυτά της ΔΕΗ αλλά θέλει ψάξιμο και προσοχή σε όποιον μπει στη διαδικασία αναζήτησης. ΠΡΟΣΟΧΗ στις ρήτρες.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο συμφέρον πρόγραμμα ηλεκτρικής ενέργειας για ένα φοιτητικό σπίτι?Δεν θέλω ένα student πρόγραμμα πχ σαν το UP Student της ΗΡΩΝ λόγω το ότι το σπίτι που μένουν οι κόρες μου το έχω νοικιάσει στο δικό μου όνομα και αναγκαστικά το ρεύμα πρέπει να είναι στο δικό μου όνομα επίσης, αν δεν κάνω λάθος. Η χρήση στο δίμηνο είναι κοντά στις 500 κιλοβατωρες και στο τετράμηνο κάπου κοντά στις διπλάσιες.
Link to comment
Share on other sites

;) - ''ειδες η Δεη; " ,2 διακοπες χτες και σημερα 2 ωρες σχεδον σε περιοχες της αθηνας και να πεις δεν το περιμεναν;

τις ζημιες απο καμμενες συσκευες και συναφη φυσικα και δεν τις πληρωνει αυτη.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

;) - ''ειδες η Δεη; " ,2 διακοπες χτες και σημερα 2 ωρες σχεδον σε περιοχες της αθηνας και να πεις δεν το περιμεναν;

τις ζημιες απο καμμενες συσκευες και συναφη φυσικα και δεν τις πληρωνει αυτη.

 

ΔΕΔΔΗΕ εννοείς

Link to comment
Share on other sites

;) - ''ειδες η Δεη; " ,2 διακοπες χτες και σημερα 2 ωρες σχεδον σε περιοχες της αθηνας και να πεις δεν το περιμεναν;

τις ζημιες απο καμμενες συσκευες και συναφη φυσικα και δεν τις πληρωνει αυτη.

Ο ΔΕΔΔΗΕ ειναι υπεύθυνος για δίκτυο - μετρήσεις - βλάβες.

Ολοι οι πάροχοι (και η ΔΕΗ) εχουν μόνο το *λογιστικό" κομμάτι (είσπραξη).

 

-----------

Tapa

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο συμφέρον πρόγραμμα ηλεκτρικής ενέργειας για ένα φοιτητικό σπίτι?Δεν θέλω ένα student πρόγραμμα πχ σαν το UP Student της ΗΡΩΝ λόγω το ότι το σπίτι που μένουν οι κόρες μου το έχω νοικιάσει στο δικό μου όνομα και αναγκαστικά το ρεύμα πρέπει να είναι στο δικό μου όνομα επίσης, αν δεν κάνω λάθος. Η χρήση στο δίμηνο είναι κοντά στις 500 κιλοβατωρες και στο τετράμηνο κάπου κοντά στις διπλάσιες.

 

 

Εγω εκανα volterrra.

Συμφωνημένη τιμη χωρις ρήτρες με -5% έκπτωση συνέπειας και χωρις δέσμευση χρονου.

Γυρω στις 100κβω τον μηνα κατανάλωση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Συνεκτιμώντας τα παραπάνω, η αγορά ηλεκτρισμού έχει μπει σε μια φάση «όποιος αντέξει» και αυξάνονται οι πιθανότητες να δούμε εντός του 2021 και του 2022 συγχωνεύσεις και εξαγορές στον χώρο της προμήθειας.
Link to comment
Share on other sites

Mακαρι να ξεπουληθει η ΔΕΗ το υπερχρεωμενο μαγαζακι.
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΔΔΗΕ εννοείς

 

:cool: - ετσι λεγαμε παλια,ηταν σλογκαν ας το πουμε αντιγραφη απο διαφημιση τελη του '70

ηταν ο γκιωνακης και εδειχνε ενα ζευγαρι λουτρινια οτι ντε και καλα τα αγορασε με οικονομια που εκανε απο την δεη και εκτοτε εμεις οι παλιοι σε καθε ασχημο νεο το πεταγαμε σαν σποντα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

παροχοι ρευματος με ρητρα προσαρμογης

 

καλησπερα , ποσο παροχοι δινουνε προγραμμα με ρητρα προσαρμογης μεσα; για οικιακο ρολοι με τριφασικο ρευμα; .

ειμαι στην elpedison αλλα ηθελα να δω αμα με συμφερε κατι περισσοτερο.

Τωρα ονομασε elpedison την ρητρα προσαρμογης ως αναπροσαρμογη χρεωσης προμηθειας! ( πολυ παραπλανητικο σαν κειμενο!! κατα την γνωμη μου !! ) .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, είμαι στην εταιρεία φυσικό αέριο και ο λογαριασμός έρχεται κάθε μήνα τον μάιο μου ήρθε Εκκαθαριστικός με ανάγνωση πελάτη και τώρα μου ήρθε ένας Εκκαθαριστικός σκέτος .Τι διαφορά έχει ο απλός εκκαθαριστικός σε σχέση με τον παραπάνω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, είμαι στην εταιρεία φυσικό αέριο και ο λογαριασμός έρχεται κάθε μήνα τον μάιο μου ήρθε Εκκαθαριστικός με ανάγνωση πελάτη και τώρα μου ήρθε ένας Εκκαθαριστικός σκέτος .Τι διαφορά έχει ο απλός εκκαθαριστικός σε σχέση με τον παραπάνω?

 

Γράφεις ο ίδιος την απάντηση.

Ο πρώτος ήταν με δική σου μέτρηση και ο 2ος με άνθρωπο της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, είμαι στην εταιρεία φυσικό αέριο και ο λογαριασμός έρχεται κάθε μήνα τον μάιο μου ήρθε Εκκαθαριστικός με ανάγνωση πελάτη και τώρα μου ήρθε ένας Εκκαθαριστικός σκέτος .Τι διαφορά έχει ο απλός εκκαθαριστικός σε σχέση με τον παραπάνω?

Ηταν η περίοδος (4μηνο) που περασε ο ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσει.

 

-----------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

παροχοι ρευματος με ρητρα προσαρμογης

 

καλησπερα , ποσο παροχοι δινουνε προγραμμα με ρητρα προσαρμογης μεσα; για οικιακο ρολοι με τριφασικο ρευμα; .

ειμαι στην elpedison αλλα ηθελα να δω αμα με συμφερε κατι περισσοτερο.

Τωρα ονομασε elpedison την ρητρα προσαρμογης ως αναπροσαρμογη χρεωσης προμηθειας! ( πολυ παραπλανητικο σαν κειμενο!! κατα την γνωμη μου !! ) .

 

Καλημέρα,

 

Έχω κι εγώ την ίδια εταιρεία σε 2 παροχές. Στη μια έχω βάλει fixed, στην άλλη είμαι με ρήτρα.

Αν έχεις παλιά σύμβαση με παλιά όρια ρήτρας (45-55) δε θα βρεις κάτι καλύτερο στην αγορά εκτός αν σου αλλάξανε τα όρια (30-45) ή έκανες νέα διετής συμφωνία με τα νέα όρια (30-45).

Παρόλα αυτά δεν είναι εποχή για να έχεις σύμβαση με ρήτρες και αν έχεις μεγάλη κατανάλωση θα σου πρότεινα σε άλλη εταιρεία καθώς το σημερινό πρόγραμμα fixed της elpedison είναι εκτός πραγματικότητας, δηλαδή πολύ πιο ακριβό σε σχέση πχ. με το my home online της ΔΕΗ.

Συμφωνώ με άλλους συμφορουμίτες ότι πλέον η ΔΕΗ είναι πιο τίμια και αυτό φαίνεται από τη στιγμή που τα προγράμματα που προωθεί στη πλειοψηφία δεν έχουν ρήτρες. Εξάλλου η αγορά έχει γεμίσει καιροσκόπους οι οποίοι θα σβηστούν από το χάρτη το επόμενο διάστημα. Πιστεύω θα παραμείνουν οι καθετοποιημένοι, οι οποίοι επενδύουν στην αγορά, αλλά είναι αρκετά πιο ακριβοί και πονηροί γιατί προωθούν μόνο προγράμματα με ρήτρα και οι διαφημίσεις τους παραπλανούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω συμβόλαιο στη προτεργια το οποίο λήγει. Έχω 30% έκπτωση σε ημερήσιο και νυχτερινό χωρίς μηνιαίο πάγιο. Αυτό όμως πλέον το πρόγραμμα δεν υπάρχει. Τι έχετε να προτείνετε; Μέσο όρο έχω 1300 kWh το 4μηνο περίπου οι 400 νυχτερινές.
Link to comment
Share on other sites

Σε φίλη σε εναλλακτικό πάροχο της ήρθε ρήτρα αναπροσαρμογής 60€. Αυτό το ποσό καθορίζεται ανάλογα την κατανάλωση που κάνεις;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Σε φίλη σε εναλλακτικό πάροχο της ήρθε ρήτρα αναπροσαρμογής 60€. Αυτό το ποσό καθορίζεται ανάλογα την κατανάλωση που κάνεις;

 

ΝΑΙ.

Πόσες κιλοβατώρες κατανάλωσε ?

Link to comment
Share on other sites

Μη βιάζεσαι.

Πρέπει να ξέρουμε τις κιλοβατώρες.

 

Δεν ξέρω πόσες έκαψε. Φαντάζομαι αρκετές. Αν μάθω θα ενημερώσω.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...