Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Πρώτη φορά είδα μετά απο 5 χρόνια ΟΤΣ 20€ διότι τον Αύγουστο η τιμή ρεύματος πήγε 180€ ανά μεγαβάτ αν το λέω καλά. Έτσι μου είπαν στο τηλέφωνο στη Volterra. Έχουν ήδη κάνει λέει ενέργειες για να μη γίνεται αυτό και κάτι τέτοιο. Εσείς στους λογαριασμούς σας τον Αύγουστο πόση ρήτρα είχατε? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

57 minutes ago, DjTony said:

Πρώτη φορά είδα μετά απο 5 χρόνια ΟΤΣ 20€ διότι τον Αύγουστο η τιμή ρεύματος πήγε 180€ ανά μεγαβάτ αν το λέω καλά. Έτσι μου είπαν στο τηλέφωνο στη Volterra. Έχουν ήδη κάνει λέει ενέργειες για να μη γίνεται αυτό και κάτι τέτοιο. Εσείς στους λογαριασμούς σας τον Αύγουστο πόση ρήτρα είχατε? 

Ήμασταν στο ίδιο πρόγραμμα, μόνο που εμένα "έτυχε" και με χρέωσαν νωρίτερα (νομίζω φέτος τον Ιανουάριο). Άλλαξα και πήγα πάλι στους ίδιους αλλά σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, thodoris85 said:

Ήμασταν στο ίδιο πρόγραμμα, μόνο που εμένα "έτυχε" και με χρέωσαν νωρίτερα (νομίζω φέτος τον Ιανουάριο). Άλλαξα και πήγα πάλι στους ίδιους αλλά σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα

Με τι τιμή; δε ξέρω αν αξίζει να δώσω παραπάνω λεφτά για ρεύμα αν δίνω μία φορά το χρόνο ρήτρα... Αν συνεχιστεί δε το συζητάμε ότι θα αλλάξω πρόγραμμα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DjTony said:

Με τι τιμή; δε ξέρω αν αξίζει να δώσω παραπάνω λεφτά για ρεύμα αν δίνω μία φορά το χρόνο ρήτρα... Αν συνεχιστεί δε το συζητάμε ότι θα αλλάξω πρόγραμμα 

Με χρέωσαν και δεύτερη φορά (σύνολο 15 ευρώ για τις δυο φορές) και μετά άλλαξα.

0,0899 ημερήσιο

0,07897 νυχτερινό

και 5% έκπτωση εμπρόθεσμης πληρωμής

Αναφέρει ρητά ότι δεν έχει ΟΤΣ η οποιαδήποτε άλλη χρέωση προμηθευτή

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DjTony said:

Με τι τιμή; δε ξέρω αν αξίζει να δώσω παραπάνω λεφτά για ρεύμα αν δίνω μία φορά το χρόνο ρήτρα... Αν συνεχιστεί δε το συζητάμε ότι θα αλλάξω πρόγραμμα 

Πως σε χρέωσαν μονο μια φορα ΟΤΣ ;

εδω απο τον Φεβρουάριο εχουν λυσσάξει με αποκορύφωμα (μεχρι τωρα) τον Αύγουστο. Εκτος αν μεχρι τωρα ειχες 6μηνη απαλλαγη.

ειναι ξεκάθαρο πως τουλαχιστον για ενα χρονο μονο με σταθερή τιμη θα γλυτώσεις χρηματα και ψυχοφάρμακα.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, skiace said:

Πως σε χρέωσαν μονο μια φορα ΟΤΣ ;

εδω απο τον Φεβρουάριο εχουν λυσσάξει με αποκορύφωμα (μεχρι τωρα) τον Αύγουστο. Εκτος αν μεχρι τωρα ειχες 6μηνη απαλλαγη.

ειναι ξεκάθαρο πως τουλαχιστον για ενα χρονο μονο με σταθερή τιμη θα γλυτώσεις χρηματα και ψυχοφάρμακα.

Έχω υψηλή ΟΤΣ στο πρόγραμμα μου νομίζω 70€ οπότε με κάλυπτε συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, DjTony said:

Έχω υψηλή ΟΤΣ στο πρόγραμμα μου νομίζω 70€ οπότε με κάλυπτε συνέχεια. 

Ιούλιο και Αύγουστο εχει ξεπεράσει τα 100€.

δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις προγραμμα με ΟΤΣ και να μην εχεις υπερβολικές χρεωσεις.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, skiace said:

Ιούλιο και Αύγουστο εχει ξεπεράσει τα 100€.

δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις προγραμμα με ΟΤΣ και να μην εχεις υπερβολικές χρεωσεις.

180€ μου είπε η υπάλληλος της Volterra στο τηλέφωνο ότι πήγε τον Αύγουστο για αυτό πληρώσαμε 20€ έξτρα. Σου εξήγησα έχω ρήτρα αλλά από 70€ και πάνω το μεγαβάτ, κάτι τέτοιο. Δεν έχω λόγο να σου πω ψέμματα, αν θέλεις σου παραθέτω τους λογαριασμούς των τελευταίων 5 ετών να το δεις και μόνος σου. 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, DjTony said:

180€ μου είπε η υπάλληλος της Volterra στο τηλέφωνο ότι πήγε τον Αύγουστο για αυτό πληρώσαμε 20€ έξτρα. Σου εξήγησα έχω ρήτρα αλλά από 70€ και πάνω το μεγαβάτ, κάτι τέτοιο. Δεν έχω λόγο να σου πω ψέμματα, αν θέλεις σου παραθέτω τους λογαριασμούς των τελευταίων 5 ετών να το δεις και μόνος σου. 

Εκριβώς το ίδιο πρόγραμμα είχαμε και με είχαν χρεώσει όταν η ΟΤΣ ήταν χαμηλότερη από το όριο μου. Δεν έβγαζα άκρη, αλλά για 15 ευρώ δεν κάθισα να χάσω το χρόνο μου σε παραπάνω email/τηλέφωνα.

Τότε είχα καταλάβει/θεωρήσει ότι χρέωναν στην τύχη γιατί τα ποσά δεν έβγαζαν νόημα

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DjTony said:

180€ μου είπε η υπάλληλος της Volterra στο τηλέφωνο ότι πήγε τον Αύγουστο για αυτό πληρώσαμε 20€ έξτρα. Σου εξήγησα έχω ρήτρα αλλά από 70€ και πάνω το μεγαβάτ, κάτι τέτοιο. Δεν έχω λόγο να σου πω ψέμματα, αν θέλεις σου παραθέτω τους λογαριασμούς των τελευταίων 5 ετών να το δεις και μόνος σου. 

Δεν υπαρχει λογος να το παίρνεις προσωπικα. Ο αντίλογος αφορα τις εταιρείες και οχι εσενα. Αυτα που γράφεις ομως δεν βγαίνουν. Αφου το μεγαβάτ πήγε 180€ με όριο τα 70€ και επι την καταναλωση σου ΔΕΝ κανει επιπλεον μονο 20€. Τωρα αν υπαρχουν αλλες παράμετροι οπως πχ να ειναι λογαριασμος εναντι με καποια συμβολική χρεωση και στον εκκαθαριστικό μπουν οι κανονικές χρεωσεις δεν το γνωριζω.

ενδεικτικα μονο σε τελικό ΔΕΗ που ξεκίνησε να χρεώνει ρήτρα απο 5/8 και εκδόθηκε 22/8, η επιβάρυνση ηταν 120€ ….. για 17 ημερες.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, skiace said:

 

ενδεικτικα μονο σε τελικό ΔΕΗ που ξεκίνησε να χρεώνει ρήτρα απο 5/8 και εκδόθηκε 22/8, η επιβάρυνση ηταν 120€ ….. για 17 ημερες.

Όντως η επιβάρυνση λόγω ρήτρας ΟΤΣ είναι μεγάλη και με τα σημερινά δεδομένα εξανεμιζει την αρχική έκπτωση των προγραμμάτων όλων των εταιρειών. Δεν αποκλείεται όμως ο Tony να τα λέει σωστά γιατί χρεώνουν όσο γουστάρουν & όποτε γουστάρουν (για να το πω λαϊκά ) κι έχω κι αποδείξεις....Την ίδια χρονική περίοδο ο ΗΡΩΝ σε δύο διαφορετικά ακίνητα με τον ίδιο πρόγραμμα, στο ένα επέβαλε ρήτρα και στο άλλο όχι!!!

Φυσικά μετά από όλα αυτά κι άλλα "κουφά" τους χαιρέτισα αφού προηγουμένως έκανα διπλή καταγγελία στην ΡΑΕ.

Η λύση δυστυχώς ή ευτυχώς είναι τα προγράμματα με σταθερή χρέωση κι ας έχουν φαινομενικά υψηλότερη τιμή κιλοβατώρας. Είναι τουλάχιστον αφελής οποίος επιλέγει σήμερα πρόγραμμα με ρήτρες αναπροσαρμογής ή ΟΤΣ ή όπως αλλιώς θα το πούνε για να μπερδεύουν τον κόσμο. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει μεγάλη κάλυψη στη ρήτρα το πρόγραμμα μου περί τα 70€ όπως έχω ξαναπεί και στα 5 χρόνια μια φορά έχω πληρώσει 2 ευρώ και άλλη μια τώρα 24€ αν συνεχιστεί το ρεύμα να είναι ακριβό δηλαδή πάνω από 70€ και να χρεώνουν ρητρες εννοείται θα πάω σε πρόγραμμα με λίγο υψηλότερη χρέωση αλλά χωρίς ρήτρα. Θα δείξει τους επόμενους μήνες 

Link to comment
Share on other sites

εμενα  σημερα πηρα χαμπαρι οτι στον προηγουμενο λογαριασμο ΗΡΩΝ ενω ειχα στειλει μετρηση -και φαινεται η ημερομηνια που την εστειλα- μου ηρθε λογαριασμος εναντι!!!τους πηρα τηλ ειδε οντως το προβλημα η κοπελα αλλα μου ειπε μαλλον εγινε συστημικο λαθος και δεν θα ξαναγινει!αι στο διαολο!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχουμε συζητήσει πολλές φορές. 

Ή διαλέγεις πρόγραμμα με υψηλή χρέωση κιλοβατώρας αλλά χωρίς ρήτρες ή χαμηλή χρέωση και ρήτρες και πάγια. 

Εγώ έχω το κλασσικό της volterra χωρίς ρήτρες αλλά χρέωση κοντά στα 9 λεπτά η κιλοβατώρα. Σίγουρα ακριβή η κιλοβατώρα αλλά ποιο φτηνή από ΔΕΗ και χωρίς εκπλήξεις. Επίσης θεωρώ ότι όλοι οι παροχοι θα έχουν αντίστοιχα πακέτα αλλά μπορεί να τα δίνουν μόνο τηλεφωνικά. Εμένα όταν μου έδωσαν το πακέτο αυτό δε το είχαν στον site του. Τους πήρα τηλέφωνο και ζήτησα πρόγραμμα χωρίς ρήτρες αλλιώς θα εφεργα. 

Link to comment
Share on other sites

οσο υπαρχουν συμβολαια με διαφορετικα παγια ο καταναλωτης δε μπορει να κανει αμεση και ευκολη συγκριση.

Link to comment
Share on other sites

ΡΑΕ - energycost.gr: Το νέο εργαλείο σύγκρισης τιμών για τους καταναλωτές ηλεκτρικής ενέργειας

Λόγω αυξήσεων που θα υπάρξουν , έφτιαξε το κράτος "ΡΑΕ", την σελίδα energycost.gr για σύγκριση τιμών..

Πηγή : https://www.cnn.gr/oikonomia/story/280279/rae-energycost-gr-to-neo-ergaleio-gia-toys-katanalotes-ilektrikis-energeias

-------
Tapa







Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

ΡΑΕ - energycost.gr: Το νέο εργαλείο σύγκρισης τιμών για τους καταναλωτές ηλεκτρικής ενέργειας

Λόγω αυξήσεων που θα υπάρξουν , έφτιαξε το κράτος "ΡΑΕ", την σελίδα energycost.gr για σύγκριση τιμών..

Πηγή : https://www.cnn.gr/oikonomia/story/280279/rae-energycost-gr-to-neo-ergaleio-gia-toys-katanalotes-ilektrikis-energeias

-------
Tapa








Μπήκα και είναι κενή η σελίδα για γέλια.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και είναι κενή η σελίδα για γέλια.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σαββατοκύριακο!!

-------
Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα zero της watt and volt
με τιμή χονδρικής στην Kwh συν 2 ευρώ ανά 100 Kwh πώς σας φαίνεται; Μου κάνανε προσφορά και την δέχτηκα αλλά έχω ακόμα το περιθώριο υπαναχωρισης.

Στάλθηκε από το poco x3 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SERS1612 said:

Το πρόγραμμα zero της watt and volt
με τιμή χονδρικής στην Kwh συν 2 ευρώ ανά 100 Kwh πώς σας φαίνεται; Μου κάνανε προσφορά και την δέχτηκα αλλά έχω ακόμα το περιθώριο υπαναχωρισης.

Στάλθηκε από το poco x3 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φύγε τρέχοντας μακριά οσο (και αν) προλαβαίνεις.

Η τιμη χοντρικής τον Αύγουστο ειναι στα 180€/mwh. Και θα ανεβαίνει απο οτι φαινεται. Μόνη επιλογη ανάλογα με την καταναλωση σου, ενα προγραμμα σταθερής τιμής. Τουλαχιστον θα εχεις ξεκάθαρη χρεωση και οχι αυτη την ψυχοφθόρο διαδικασια να προσπαθείς να καταλάβεις πως φούσκωσε ετσι ο λογαριασμος.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, skiace said:

Μόνη επιλογη ανάλογα με την καταναλωση σου, ενα προγραμμα σταθερής τιμής. Τουλαχιστον θα εχεις ξεκάθαρη χρεωση και οχι αυτη την ψυχοφθόρο διαδικασια να προσπαθείς να καταλάβεις πως φούσκωσε ετσι ο λογαριασμος.

Που δυστυχώς κ αυτά δεν ξέρουμε ακόμα πόσο θα διατηρηθούν στα ίδια επίπεδα όσο οι τιμές έχουν πάρει την ανιούσα. Διαμορφώνεται ενα δύσκολο τοπίο στην αγορά ρεύματος κ φαίνεται από την αμηχανία που υπάρχει στην κυβέρνηση. Οι επόμενοι μήνες θα είναι ιδιαίτερα θερμοί για τους παρόχους, κ φυσικά, για τις τσέπες μας.

Link to comment
Share on other sites

Φύγε τρέχοντας μακριά οσο (και αν) προλαβαίνεις.
Η τιμη χοντρικής τον Αύγουστο ειναι στα 180€/mwh. Και θα ανεβαίνει απο οτι φαινεται. Μόνη επιλογη ανάλογα με την καταναλωση σου, ενα προγραμμα σταθερής τιμής. Τουλαχιστον θα εχεις ξεκάθαρη χρεωση και οχι αυτη την ψυχοφθόρο διαδικασια να προσπαθείς να καταλάβεις πως φούσκωσε ετσι ο λογαριασμος.
Αν έχει ΟΤΣ το ίδιο δεν είναι;

Στάλθηκε από το poco x3 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ΟΤΣ το ίδιο δεν είναι;

Στάλθηκε από το poco x3 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια χαρά είναι.
Αν υπολογίσεις σε παλιά προγράμματα κ σε άλλους παροχους, , ρευμα+οτσ+πάγια, είσαι πιο φθηνά με το Zero.

Sκiace, η τιμή Αύγουστου ήταν 121,72€/MWh και όχι 180 που λες


-------
Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

για εξηγηστε γιατι δεν συμφερει η vatt & volt με το zero

αν μπει η ρητρα προσαρμογης σε οποιαδηποτε εταιρεια η KW θα αυξηθει αναλογα με την τιμη που θα αγορασει η εταιρεια το ρευμα. η αυξηση εξαρταται απο την ρητρα που εχει καθε εταιρεια. αλλες ειναι 40 αλλες 50 κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα προσφορά της NRG για επαγγελματικό Γ21 με τιμή kWh 0.0698 , 23 ευρώ πάγιο, δώρο κάρτα 25 ευρώ για Shell και όλα αυτά ΧΩΡΙΣ οποιαδήποτε ρήτρα.Ζήτησα από τον πωλητή έγγραφη προσφορά παρά τις διαβεβαιώσεις του.Ουσιαστικά μου γίνει το Electricity 4Business1 απλά χωρίς ρήτρες αλλά με ετήσια δέσμευση.Αν είναι όπως τα λέει δεν βλέπω το λόγο να μη πάω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...