Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Μπορει το ερωτημα μου να εχει απαντηθει σε παλαιωτερα posts αλλα το βαζω εδω λόγω των ιδιαίτερων συνθηκων που επικρατουν στις τιμές αυτο τον καιρο, και απο δω και περα ......

Υπάρχει καποια εταιρεια που να κανεις συμφωνια να σου χρεωνει την τιμη αΕ την Kwh και να ισχυει αυτη η τιμη οσο διαρκει η συμφωνια; Χωρις Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς ή όπως αλλιως λεγεται;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 24/9/2021 at 7:27 ΜΜ, korakios said:

και γεια σας παιδιά , είπα να ποστάρω και εδώ για όσους προλαβαίνουν μέχρι τέλος του μήνα γιατί μετά μένουν μόνο της ΔΕΗ (εκεί καταντήσαμε 😂)
ρίξτε μια ματιά το excel ,πρώτα κατεβάστε το , βάλτε kw/τετράμηνο και κάντε επαλήθευση εννοείται 🙂

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit?usp=sharing

για όσους τους ρημάξανε στις ρήτρες , τρώνε και αποχώρηση

 

Καλησπέρα και από μένα,

Πολύ χρήσιμο το excel σου, ευχαριστούμε!

Μια διευκρίνιση μόνο καθώς το ψάχνω κι εγώ: To Volterra 360 οικιακό φαίνεται να έχει ΟΤΣ. Μπορείς να το επαληθεύσεις και εσύ?

Edited by dmx74
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, alfeios said:

Μπορει το ερωτημα μου να εχει απαντηθει σε παλαιωτερα posts αλλα το βαζω εδω λόγω των ιδιαίτερων συνθηκων που επικρατουν στις τιμές αυτο τον καιρο, και απο δω και περα ......

Υπάρχει καποια εταιρεια που να κανεις συμφωνια να σου χρεωνει την τιμη αΕ την Kwh και να ισχυει αυτη η τιμη οσο διαρκει η συμφωνια; Χωρις Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς ή όπως αλλιως λεγεται;

Δέσμευση για το τιμολόγιο έχουν όλοι οι πάροχοι για 6 μήνες.

Στη συνέχεια, μπορούν να το άλλαξουν και αν θέλεις μένεις ή φεύγεις χωρίς πέναλτυ.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, makap said:

Δέσμευση για το τιμολόγιο έχουν όλοι οι πάροχοι για 6 μήνες.

Στη συνέχεια, μπορούν να το άλλαξουν και αν θέλεις μένεις ή φεύγεις χωρίς πέναλτυ.

Στη δική μου περιπτωση η τιμη χρεωσης ειναι η συμφωνημενη. Υπαρχει ομως μετα καπέλο με σχεδον 180% ανεβασμενη τιμή

Κανονική τιμή 0,06590Ε/Kwh και επιπλέον καπέλο 0,10569€/Kwh. Ολοι οι πάροχοι το κανουν αυτο;

2021-09-27 18_01_07-Ήρων 022 - Λογαριασμός 092021.pdf - Adobe Acrobat Reader DC (32-bit).png

2021-09-27 18_00_43-Ήρων 022 - Λογαριασμός 092021.pdf - Adobe Acrobat Reader DC (32-bit).png

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Άρα είσαι σε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής τιμής, που δεν συμφέρει. 

Θα δεις τα excel του Korakios (στην υπογραφή του), θα βάλεις τις ετήσιες καταναλώσεις σου και από τους λίγου; παρόχους που έχουν μείνει χωρίς ΟΤΣ, ρήτρες κλπ, διαλέξεις εκείνον που σε συμφέρει.

Σ' αυτές τις περιπτώσεις αναφέθηκα παραπάνω ότι μπορούν να αλλάξουν το τιμολόγιο μετά από 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Σημερα ηρθε αυτο και ηταν αναμενομενο. Ειναι καποιος στην ελιν που το εχει ψαξει να μας δωσει τα φωτα του τι κανουμε και αν συμφερει η επιλογη με την ρητρα τιμης που προτεινει εδω η ελιν η ψαχνω για αλλο χωρις ρητρα? Δεν εχω ενημερωθει εδω και καιρο. τοτε που πηγα ελιν ηταν μονο αυτη εκτος της ΔΕΗ χωρις ρητρα νομιζω. Το προγραμμα που ειχα μεχρι τωρα ηταν χωρις ρητρα και παγιο. Ευχαριστω για τυχον απαντησεις

 

 

Screenshot (112).png

Screenshot (114).png

Edited by thyreates
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, thyreates said:

Καλησπερα παιδια. Σημερα ηρθε αυτο και ηταν αναμενομενο. Ειναι καποιος στην ελιν που το εχει ψαξει να μας δωσει τα φωτα του τι κανουμε και αν συμφερει η επιλογη με την ρητρα τιμης που προτεινει εδω η ελιν η ψαχνω για αλλο χωρις ρητρα? Δεν εχω ενημερωθει εδω και καιρο. τοτε που πηγα ελιν ηταν μονο αυτη εκτος της ΔΕΗ χωρις ρητρα νομιζω. Το προγραμμα που ειχα μεχρι τωρα ηταν χωρις ρητρα και παγιο. Ευχαριστω για τυχον απαντησεις

 

 

Screenshot (112).png

Screenshot (114).png

Το ίδιο και σε εμένα. 

Link to comment
Share on other sites

τοχεις ψαξει καθολου. δεν φτανουν τα υπολοιπα που τρεχουν πρεπει να φαω καποιες ωρες να δω τι θα κανω. και ειχα ησυχασει ολο αυτο το διαστημα στην ελιν. και τ ακουω παλι γιατι εφυγα απ τη ΔΕΗ που ειναι για καποιους σαν θρησκεια...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, thyreates said:

τοχεις ψαξει καθολου. δεν φτανουν τα υπολοιπα που τρεχουν πρεπει να φαω καποιες ωρες να δω τι θα κανω. και ειχα ησυχασει ολο αυτο το διαστημα στην ελιν. και τ ακουω παλι γιατι εφυγα απ τη ΔΕΗ που ειναι για καποιους σαν θρησκεια...

Όχι φίλε μου. Και εγώ πριν λίγο διάβασα το μήνυμα και το ψάχνω. Ελπίζω να βρούμε κάτι που να αξίζει. 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, thyreates said:

Καλησπερα παιδια. Σημερα ηρθε αυτο και ηταν αναμενομενο. Ειναι καποιος στην ελιν που το εχει ψαξει να μας δωσει τα φωτα του τι κανουμε και αν συμφερει η επιλογη με την ρητρα τιμης που προτεινει εδω η ελιν η ψαχνω για αλλο χωρις ρητρα? Δεν εχω ενημερωθει εδω και καιρο. τοτε που πηγα ελιν ηταν μονο αυτη εκτος της ΔΕΗ χωρις ρητρα νομιζω. Το προγραμμα που ειχα μεχρι τωρα ηταν χωρις ρητρα και παγιο. Ευχαριστω για τυχον απαντησεις

 

Ε'ιμαι στην ΕΛΙΝ σχεδόν 2 χρόνια και η αναπροσαρμογή που μου ανακοίνωσαν ήταν για την 1/8/21 από 0,085 και 0,0661 του αρχικού συμβολαίου σε 0,099 και 0,07897

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, makap said:

Ε'ιμαι στην ΕΛΙΝ σχεδόν 2 χρόνια και η αναπροσαρμογή που μου ανακοίνωσαν ήταν για την 1/8/21 από 0,085 και 0,0661 του αρχικού συμβολαίου σε 0,099 και 0,07897

σταθερη αυτη η τιμη ή καθε μηνα επιλεον χρεωση αναλογα πώς αγοραζουν;

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, makap said:

Ε'ιμαι στην ΕΛΙΝ σχεδόν 2 χρόνια και η αναπροσαρμογή που μου ανακοίνωσαν ήταν για την 1/8/21 από 0,085 και 0,0661 του αρχικού συμβολαίου σε 0,099 και 0,07897

Προφανως με ρητρα οριακης και παγιο? Μιλησες τηλεφωνικα η με μειλ πως στο ανακοινωσαν. Δες στο συνημμενο που ανεβασα τι προτεινουν σ εμενα που εχω electricon Οικιακό Νυχτερινό Γ1Ν

 

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση απο τον ΗΡΩΝ στη διαμαρτυρια μου γιατι το 0,06590Ε/Kwh ειχε επιπλέον 0,10569€/Kwh

Quote

Καλησπέρα σας, όπως σας έχουμε ενημερώσει, όλες οι χρεώσεις του τιμολογίου σας, όπως και η Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς, αναγράφονται αναλυτικά μέσα στην Σύμβασή σας. Επειδή μας επισημαίνετε ειδικά την χρέωση της Αναπροσαρμογής, θα θέλαμε να αποσαφηνίσουμε ότι η συγκεκριμένη χρέωση έχει εγκριθεί από την Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας και χρησιμοποιείται από όλους του Προμηθευτές ο καθένας ονομάζοντάς την διαφορετικά. Καμία τιμή δεν είναι διαφορετική από αυτές που επιλέξατε. Μπορείτε να το δείτε και στο πεδίο Χρέωση Προμήθειας Ρεύματος (Α) του λογαριασμού σας. Επιπλέον, θα ήθελα να σας αναφέρω ότι η συγκεκριμένη χρεοπίστωση δεν έχει μόνο χρεωστικό χαρακτήρα, όταν οι τιμές χονδρικής αυξάνουν πάνω από κάποια όρια, αλλά έχει και πιστωτικό χαρακτήρα. Αν η τιμές χονδρικής πέσουν αρκετά ο ΗΡΩΝ, σας επιστρέφει χρήματα, μέσω της Αναπροσαρμογής Εκκαθάρισης Αγοράς. Η Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς ισχύει για όλους τους πελάτες ανεξαιρέτως είτε έχουν απλό οικιακό ή επαγγελματικό τιμολόγιο είτε είναι ΚΟΤ και χρεώνεται απο όλους τους προμηθευτές, όπως σας προαναφέραμε. Τη βλέπετε τώρα καθώς αυτή την περίοδο τα κόστη της αγοράς ενέργειας είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα λόγω της μεγάλης έλλειψης Φυσικού Αερίου και της συνεχόμενης ζήτησης σε ρεύμα. Λόγω αυτών θα υπάρξουν ανατιμήσεις και σε άλλα βασικά αγαθά εκτός του ρεύματος από τις οποίες επηρεαζόμαστε όλοι οι καταναλωτές. Το βλέπετε να αναφέρεται καθημερινά και στις ειδήσεις, σε εφημερίδες και στο διαδίκτυο. Η αύξηση των τιμών σε βασικά προϊόντα είναι γεγονός. Με εκτίμηση, Ομάδα ΗΡΩΝ

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alfeios said:

Η απάντηση απο τον ΗΡΩΝ στη διαμαρτυρια μου γιατι το 0,06590Ε/Kwh ειχε επιπλέον 0,10569€/Kwh

 

Επειδη εγραψες παραπανω οτι ησουν στην Ελιν κατα λαθος μας μπερδεψες. Η απαντηση σου ειναι απ τον Ηρωνα οκ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, thyreates said:

Επειδη εγραψες παραπανω οτι ησουν στην Ελιν κατα λαθος μας μπερδεψες. Η απαντηση σου ειναι απ τον Ηρωνα οκ.

Δεν βλεπω να εχω γραψει καπου οτι ημουν στην ΕΛΙΝ

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alfeios said:

Δεν βλεπω να εχω γραψει καπου οτι ημουν στην ΕΛΙΝ

 

πω πω ναι εχεις δικιο σορυ. Τι θα κανεις με τον Ηρωνα θα μεινεις με ρητρα?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, thyreates said:

πω πω ναι εχεις δικιο σορυ. Τι θα κανεις με τον Ηρωνα θα μεινεις με ρητρα?

θα περιμενω και τον επομενο λογαριασμο, που θα ερθει μεχρι 15/10 και θα δω. Υπαρχει εταιρεια χωρις ρητρα ?

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, alfeios said:

θα περιμενω και τον επομενο λογαριασμο, που θα ερθει μεχρι 15/10 και θα δω. Υπαρχει εταιρεια χωρις ρητρα ?

 

Αυτην εχω βρει αλλα μεχρι τελος του μηνα. efaenergy.gr

Ειναι περιπλοκη η κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Είμαι στην ΕΛΙΝ από 29/05/20 και έχω σύμβαση για δυο χρόνια. Έχω το πρόγραμμα νυχτερινό 365.

Οι καταναλώσεις μου είναι μεγάλες ανά τετράμηνο(3.000-4.000 ανάλογα την περιόδο) και είχα φύγει από την ΔΕΗ.

Σε εμένα δεν μου έχει έρθει προς το παρόν e-mail για αύξηση τιμών.  Να περιμένω e-mail στις επόμενες ημέρες? Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, alfeios said:

σταθερη αυτη η τιμη ή καθε μηνα επιλεον χρεωση αναλογα πώς αγοραζουν;

 

 

3 ώρες πριν, thyreates said:

Προφανως με ρητρα οριακης και παγιο? Μιλησες τηλεφωνικα η με μειλ πως στο ανακοινωσαν. Δες στο συνημμενο που ανεβασα τι προτεινουν σ εμενα που εχω electricon Οικιακό Νυχτερινό Γ1Ν

 

Σταθερή τιμή μέχρι σήμερα, χωρίς ΟΤΣ ή ρήτρα και χωρίς πάγιο (που δεν είχε και το αρχικό πακέτο).

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, makap said:

 

Σταθερή τιμή μέχρι σήμερα, χωρίς ΟΤΣ ή ρήτρα και χωρίς πάγιο (που δεν είχε και το αρχικό πακέτο).

Εγώ σε όλα τα προγράμματα τις Elin που βλέπω αναφέρει Ρήτρα προσαρμογής

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dmx74 said:

To Volterra 360 οικιακό φαίνεται να έχει ΟΤΣ. Μπορείς να το επαληθεύσεις και εσύ?

δεν έχει , αναφέρεται στους ειδικούς όρους του προγράμματος (λινκ τιμοκατάλογος)

7 ώρες πριν, alfeios said:

θα περιμενω και τον επομενο λογαριασμο, που θα ερθει μεχρι 15/10 και θα δω. Υπαρχει εταιρεια χωρις ρητρα ?

δες εδώ καθώς και τα βήματα για αμφισβήτηση ρήτρας

3 ώρες πριν, Nnoutas said:

Εγώ σε όλα τα προγράμματα τις Elin που βλέπω αναφέρει Ρήτρα προσαρμογής

ναι μέχρι να βγάλουνε το νέο fixed με 12€ πάγιο και 0,12€/kw

της efa και volterra μέχρι 30/9 όποιος προλάβει , μετά μένει μόνο το online της ΔΕΗ

5 ώρες πριν, eddy96 said:

Σε εμένα δεν μου έχει έρθει προς το παρόν e-mail για αύξηση τιμών.  Να περιμένω e-mail στις επόμενες ημέρες? Τι λέτε?

ναι , ίσως αργότερα αλλά με τη χοντρική στα 0,12 και τα προγράμματα με ρήτρες αναπροσαρμογής στα 0,16-0,17 όλες οι εταιρίες μπαίνουν μέσα με τα παλιά σταθερά

8 ώρες πριν, thyreates said:

αν συμφερει η επιλογη με την ρητρα τιμης που προτεινει εδω η ελιν η ψαχνω για αλλο χωρις ρητρα?

~0,17€/kw τελική όπως όλα σχεδόν . άντε να πάρεις την έκπτωση της κρατικής επιδότησης απο 1/9 0,03€ μέχρι 300kw/μήνα να σου έρθει ~0,14

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, makap said:

Θα δεις τα excel του Korakios (στην υπογραφή του),

αν μπορούσα να βρω πως μπορώ να βάλω το excel στην υπογραφή 😂

οκ, είμαι χάκερ το βρήκα !

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Nnoutas said:

Εγώ σε όλα τα προγράμματα τις Elin που βλέπω αναφέρει Ρήτρα προσαρμογής

Οσοι έχουμε παλιά προγράμματα δεν έχουμε ΟΤΣ και δεν ήρθε (ευτυχώς ακόμη) σε όλους μας το email για δώδεκα ευρώ πάγιο.

Γενικά, όλες οι εταιρείες θα κάνουν αλλαγές. Ειδικά όταν δεν συμφωνούν με ΡΑΕ και κυβέρνηση.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Nnoutas said:

Εγώ σε όλα τα προγράμματα τις Elin που βλέπω αναφέρει Ρήτρα προσαρμογής

Βλέπεις τα νέα προγράμματα και όχι τα παλιά που έχουμε όσοι είχαν πάει στην ΕΛΙΝ πριν το 2021.

Η μόνη αλλαγή που έγινε ήταν η αύξηση ποθ έγραψα από 1/8.

Το αν θα αλλάξει και αυτό, δεν το ξέρει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...