Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

2 ώρες πριν, korakios said:

θα δεις 9€ έκπτωση σε ρήτρα >150€

αλλά αν είσαι σε πρόγραμμα με ρήτρα γιατί δεν έχεις ήδη φύγει??

Διαβασα το πινακακι που εχεις στην υπογραφη σου .ειναι μονο για μονοφασικο? δηλαδη συμφερει ΔΕΗ πλεον?εγω τωρα εχω το 24/7 ΗΡΩΝ  με ΟΤΣ και 0,0659 ολο το 24ωρο.2000 kwh το τετραμηνο (νυχτα μερα) κανουμε. δεν εχω καταλαβει πιο συμφερει να παω?παντως ο ηρων μου εχει και πεναλτυ αποχωρισης γιατι ειμαστε τον 8 μηνα του 2ετους συμβολαιου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

6 minutes ago, ilka71 said:

Διαβασα το πινακακι που εχεις στην υπογραφη σου .ειναι μονο για μονοφασικο?

όχι , πατάς και σου βγάζει επιλογή (δεξιά απο το κείμενο) για τριφασικό

6 minutes ago, ilka71 said:

δηλαδη συμφερει ΔΕΗ πλεον?

είναι το μόνο σταθερό με παλιές τιμές , προσοχή όχι τα Γ1/ΓΝ1

7 minutes ago, ilka71 said:

εγω τωρα εχω το 24/7 ΗΡΩΝ  με ΟΤΣ και 0,0659 ολο το 24ωρο.2000 kwh το τετραμηνο (νυχτα μερα) κανουμε.

δες πόση είναι η προσαύξηση ? 0,08-0,10 ?

νυχτερινό τιμολόγιο απο ΔΕΔΔΗΕ έχεις βάλει ? (άσχετα με το αν το πρόγραμμα λέει τη λέξη νυχτερινό)

9 minutes ago, ilka71 said:

δεν εχω καταλαβει πιο συμφερει να παω?

συμπλήρωσε κιλοβατώρες και δες τι σου βγάζει , λογικά για efa ήσουν , δεν ξέρω αν δέχονται σε κατάστημα , τηλεφωνικά μιας και δεν υπάρχει στο site πλέον

10 minutes ago, ilka71 said:

παντως ο ηρων μου εχει και πεναλτυ αποχωρισης γιατι ειμαστε τον 8 μηνα του 2ετους συμβολαιου

η ΡΑΕ πάντως  προβλέπει ρήτρα αποχώρησης μόνο σε σταθερού τιμολογίου και δημοσιεύτηκε πρόσφατα και απόφαση του ΣτΚ υπέρ καταναλωτή

επομένως αν θες όπως και για τη ρήτρα αναπροσαρμογής

 

ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θέλω να κάνω αλλαγή στο κοινόχρηστο ρεύμα σε κάποιο πρόγραμμα χωρίς αναπροσαρμογή. Γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμα;

Το κοινόχρηστο μας είναι Γ21, έτσι πρέπει να είναι κανονικά;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, thodoris85 said:

Καλημέρα,

θέλω να κάνω αλλαγή στο κοινόχρηστο ρεύμα σε κάποιο πρόγραμμα χωρίς αναπροσαρμογή. Γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμα;

Το κοινόχρηστο μας είναι Γ21, έτσι πρέπει να είναι κανονικά;

τα μόνα που μείναν απο Γ21 χωρίς ρήτρες είναι της weenergy και watt&volt

(όσο έχουν αναφέρει άλλα παιδιά)

τι κατανάλωση έχετε ?

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, korakios said:

τα μόνα που μείναν απο Γ21 χωρίς ρήτρες είναι της weenergy και watt&volt

(όσο έχουν αναφέρει άλλα παιδιά)

τι κατανάλωση έχετε ?

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα κοιτάξω αυτές τις δυο εταιρίες

Κατανάλωση στο περίπου, 800KWh / 4μηνο

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, thodoris85 said:

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα κοιτάξω αυτές τις δυο εταιρίες

Κατανάλωση στο περίπου, 800KWh / 4μηνο

της watt&volt έχει και 15€ πάγιο όμως ,δεν ξέρω αν σε συμφέρει

https://www.watt-volt.gr/ilektriko-revma/gia-tin-epixeirisi/business-fixed-21/

της we 3η φορά που αλλάξαν τις τιμές, δεν το είχα δει σήμερα

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

με την κατανάλωση που έχεις παίζει και να σε συμφέρει πρόγραμμα με ρήτρα (~0,17€/kw τελική) χωρίς πάγιο ή ετήσια συνδρομή (κατα προτίμηση χωρίς δέσμευση) μιας και τα σταθερά στα επαγγελματικά πήγαν ψηλά

αν βρω κάτι καλύτερο επανέρχομαι

ίσως να κοιτάξεις και εσύ με ρήτρα (και τις άλλες προϋποθέσεις) και τα κάνουμε σύγκριση μιας και δεν είναι μόνο η διαφημιζόμενη τιμή κιλοβατώρας αλλά και ο τρόπος υπολογισμού της

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

@thodoris85 ρίξε μια ματιά στα επαγγελματικά στο excel της υπογραφής μου

σε Γ22 δε γνωρίζω τη χρέωση ισχύος στη Ζενίθ

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής κανένας ιδιώτης δεν έχει ανακοινώσει επιπλέον εκπτώσεις στη ρήτρα για τις πάνω από 300kw. Δε μπορώ να καταλάβω, σχηματίστηκε κλίκα ενάντια στον καταναλωτή; Οι ιδιώτες ότι μπορέσουν να αρπάξουν από το δημόσιο μέσω του ταμείου;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή κάθε μήνα τον τελευταίο καιρό δίνω 97 ευρώ περίπου(γιατί κάθε μήνα τα ίδια καιω συνήθως) παραπάνω λόγω ρήτρας;d9db31b2295ca998901f2ec69c7eeec6.jpg

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, korakios said:

@thodoris85 ρίξε μια ματιά στα επαγγελματικά στο excel της υπογραφής μου

σε Γ22 δε γνωρίζω τη χρέωση ισχύος στη Ζενίθ

ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Το κοίταξα λίγο αυτό που είχες πει την προηγούμενη φορά, και μάλλον έχεις δίκιο οτι με συμφέρει με μικρή κατανάλωση να παραμείνω σε πρόγραμμα με ρήτρα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή κάθε μήνα τον τελευταίο καιρό δίνω 97 ευρώ περίπου(γιατί κάθε μήνα τα ίδια καιω συνήθως) παραπάνω λόγω ρήτρας;d9db31b2295ca998901f2ec69c7eeec6.jpg
συνήθως καίω 700 ημερήσια και 300 νύχτα άρα 1000 ανά μήνα
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, StandArd said:

Μέχρι στιγμής κανένας ιδιώτης δεν έχει ανακοινώσει επιπλέον εκπτώσεις στη ρήτρα για τις πάνω από 300kw. Δε μπορώ να καταλάβω, σχηματίστηκε κλίκα ενάντια στον καταναλωτή; Οι ιδιώτες ότι μπορέσουν να αρπάξουν από το δημόσιο μέσω του ταμείου;

γιατί είδες σε λογαριασμό ιδιώτη έστω και κάτω απο 300kw ?

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, korakios said:

γιατί είδες σε λογαριασμό ιδιώτη έστω και κάτω απο 300kw ?

Για τις πρώτες 300kw είναι υποχρεωμένοι βάσει νόμου να επιδοτήσουν με 0,03E τα κυμαινόμενα. Αν δε το κάνουν ούτε αυτό τότε θα έχουμε νέα φαινόμενα Hellas Power και Energa.

Το θέμα είναι αν θα δώσουν το κάτι παραπάνω όπως η ΔΕΗ (300-600kw).

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, StandArd said:

Το θέμα είναι αν θα δώσουν το κάτι παραπάνω όπως η ΔΕΗ (300-600kw).

Η ΔΕΗ είναι εν μέρη (πλέον) κρατική , επομένως γιαυτό και συνεχίζει τα φθηνά προγράμματα και τις μεγάλες επιδοτήσεις γιατί την πληρώνουμε εμείς μέσω φόρων

Βέβαια οι νέοι επενδυτές της ΔΕΗ δε νομίζω να το εκτιμούνε , εκτός αν τη χασούρα την αναλαμβάνει πλήρως το κράτος (εμείς δηλαδή) (edit που και αυτό είναι παράνομο γιατί εμποδίζει την ανταγωνιστικότητα)

Οι ιδιώτες δεν έχουν την υποχρέωση και εγώ στη θέση τους δε θα έβαα χέρι στην τσέπη ούτε για μισό ευρώ

Όπως και δε θα έδινα επιδότηση <300kw αν δεν έβλεπα το ρευστό απο το κράτος πρώτα στο λογαριασμό μου

Την πιο απλή ιδιωτική επιχείρηση να είχες (έστω ένα μικρό περίπτερο) θα καταλάβαινες πιστεύω 🙂

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 5 χρόνια δεν είχα πληρώσει ποτέ ρήτρα. Τον προηγούμενο έδωσα 20 και αυτόν 40€ οπότε λέω να πάω σε κάτι χωρίς ρήτρα. Τι προτείνετε; τι συμφέρει; είχα 0.071 μετά και 0.056 νύχτα και το υπολόγισα ακόμα και με 0.089 μέρα ας πούμε, θα δώσω λιγότερα από την τιμή που έχω τώρα αλλά δίνω ρήτρα... Τι να επιλέξω; είμαι στη Volterra.@korakios βλέπω το έχεις το θέμα, δώσε τα φώτα σου.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

ειμαι ΔΕΗ Γ1 οικιακο με εκπτωση συνεπειας. καταναλωση 4μηνου 800 κιλοβατωρες. υπαρχει καποιο προγραμμα που να κανει ετησια μεγαλη διαφορα? περσυ ειχε ενα καλο η ελιν χωρις συμβολαιο και αλλα καλα αλλα διστασα να παω λογω οτι ηταν νεα στον χωρο .

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, korakios said:

Η ΔΕΗ είναι εν μέρη (πλέον) κρατική , επομένως γιαυτό και συνεχίζει τα φθηνά προγράμματα και τις μεγάλες επιδοτήσεις γιατί την πληρώνουμε εμείς μέσω φόρων

Βέβαια οι νέοι επενδυτές της ΔΕΗ δε νομίζω να το εκτιμούνε , εκτός αν τη χασούρα την αναλαμβάνει πλήρως το κράτος (εμείς δηλαδή) (edit που και αυτό είναι παράνομο γιατί εμποδίζει την ανταγωνιστικότητα)

Οι ιδιώτες δεν έχουν την υποχρέωση και εγώ στη θέση τους δε θα έβαα χέρι στην τσέπη ούτε για μισό ευρώ

Όπως και δε θα έδινα επιδότηση <300kw αν δεν έβλεπα το ρευστό απο το κράτος πρώτα στο λογαριασμό μου

Την πιο απλή ιδιωτική επιχείρηση να είχες (έστω ένα μικρό περίπτερο) θα καταλάβαινες πιστεύω 🙂

Σωστά όλα αυτά αλλά όταν βλέπει ο κόσμος τη ΔΕΗ να δίνει τέτοιες παροχές τότε παραμένει στη ΔΕΗ και δείχνει περισσότερη εμπιστοσύνη εκεί. Γιατί μετά να πάει σε ιδιώτη αν βλέπει ότι θα πληρώνει πολλαπλάσια περισσότερα;

Άρα και ο ιδιώτης, βλέποντας τη κατάσταση, αν δε θέλει να χάσει πελάτες θα πρέπει να επενδύσει πάνω τους και να τους κερδίσει ακόμα κι αν χρειαστεί να βάλει το χέρι στη τσέπη. Μιλάμε τουλάχιστον για τις καθετοποιημένες γιατί οι μεταπωλητές δεν πρόκειται να το αντέξουν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

αν οι καταναλωτες περιμεναν τη ΔΕΗ να κανει "τετοιες παροχες" φθινόπωρο 2021 λογω της κρισης στην ενεργεια, τοτε θα ηταν χαμενοι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bayern4 said:

αν οι καταναλωτες περιμεναν τη ΔΕΗ να κανει "τετοιες παροχες" φθινόπωρο 2021 λογω της κρισης στην ενεργεια, τοτε θα ηταν χαμενοι.

Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό σου και τι θέλεις να πεις.

Θα απαντήσω όμως με βάση το ίδιο σκεπτικό, οι καταναλωτές είναι περισσότερο χαμένοι στους ιδιώτες χωρίς "τέτοιες παροχές" φθινόπωρο 2021 λόγω κρίσης στην ενέργεια. Και μιλάω γι' αυτούς που ήθελαν να σωθούν από τους ιδιώτες με κυμαινόμενα τιμολόγια.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, StandArd said:

Και μιλάω γι' αυτούς που ήθελαν να σωθούν από τους ιδιώτες με κυμαινόμενα τιμολόγια.

τα κυμαινόμενα ήταν καλά μέχρι και πέρυσι Νοέμβριο , μετά ξεκίνησαν οι ρήτρες γιατί ανέβηκε η χοντρική

2 ώρες πριν, StandArd said:

οι μεταπωλητές δεν πρόκειται να το αντέξουν καθόλου.

για συγχωνεύσεις πάνε, βέβαια όσοι δραστηριοποιούνται και αλλού δεν έχουν μεγάλο θέμα

2 ώρες πριν, StandArd said:

όταν βλέπει ο κόσμος τη ΔΕΗ να δίνει τέτοιες παροχές τότε παραμένει στη ΔΕΗ και δείχνει περισσότερη εμπιστοσύνη εκεί

ρώτα τους παππούδες που δεν έχουν ιδέα απο ρήτρες και τα πληρώνουν στο Γ1/ΓΝ1 , αυτό που κάνανε (όχι μόνη της η ΔΕΗ ) ήταν ασυγχώρητο , έπρεπε να βγάζανε άλλο κυμαινόμενο πρόγραμμα

4 ώρες πριν, dreamer12 said:

ειμαι ΔΕΗ Γ1 οικιακο με εκπτωση συνεπειας. καταναλωση 4μηνου 800 κιλοβατωρες. υπαρχει καποιο προγραμμα που να κανει ετησια μεγαλη διαφορα? περσυ ειχε ενα καλο η ελιν χωρις συμβολαιο και αλλα καλα αλλα διστασα να παω λογω οτι ηταν νεα στον χωρο .

μέσα στην εβδομάδα έχασες και τους τελευταίους .Τώρα μόνο online/enter/enter+ ,κατέβασε το excel της υπογραφής μου και θα καταλάβεις .

4 ώρες πριν, DjTony said:

.@korakios βλέπω το έχεις το θέμα, δώσε τα φώτα σου.

έπρεπε να έκλεινες στο προηγούμενο σταθερό που είχε η Voltera μιας και θα ήταν εύκολη και άμεση η μετάβαση . Τώρα μόνο online/enter/enter+ και για ένα εξάμηνο ησυχάζουμε

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, StandArd said:

Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό σου και τι θέλεις να πεις.

Θα απαντήσω όμως με βάση το ίδιο σκεπτικό, οι καταναλωτές είναι περισσότερο χαμένοι στους ιδιώτες χωρίς "τέτοιες παροχές" φθινόπωρο 2021 λόγω κρίσης στην ενέργεια. Και μιλάω γι' αυτούς που ήθελαν να σωθούν από τους ιδιώτες με κυμαινόμενα τιμολόγια.

μεχρι σημερα ειναι κερδισμενοι χιλιαδες καταναλωτες. για το παρελθον ειμαστε σιγουροι.

για το μελλον κανείς μας δε ξερει.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, korakios said:

τα κυμαινόμενα ήταν καλά μέχρι και πέρυσι Νοέμβριο , μετά ξεκίνησαν οι ρήτρες γιατί ανέβηκε η χοντρική

για συγχωνεύσεις πάνε, βέβαια όσοι δραστηριοποιούνται και αλλού δεν έχουν μεγάλο θέμα

ρώτα τους παππούδες που δεν έχουν ιδέα απο ρήτρες και τα πληρώνουν στο Γ1/ΓΝ1 , αυτό που κάνανε (όχι μόνη της η ΔΕΗ ) ήταν ασυγχώρητο , έπρεπε να βγάζανε άλλο κυμαινόμενο πρόγραμμα

Εγώ έχω elpedison σε μια παροχή με πολύ χαμηλή κατανάλωση (μέχρι 900 κιλοβατώρες το χρόνο) και δελεάστηκα από τα δώρα που έκανε η εταιρεία εκείνη τη περίοδο το 2017. Λόγω πολύ χαμηλής κατανάλωσης πληρώνω μικρή ρήτρα και οριακά συνέφερε σε σχέση με το fixed που ήταν στο 1,50Ε/μήνα. Τα καλοκαίρια που είχα τη μεγαλύτερη κατανάλωση πλήρωνα συν 25-30% με τη ρήτρα το 2017-18-19. Το 2020 που η ΟΤΣ ήταν πολύ χαμηλή δεν πλήρωσα καθόλου ρήτρα αλλά ούτε είχα και πίστωση όπως πιστεύω θα έπρεπε.

Αν το βλέπεις λοιπόν καλά μέχρι το Νοέμβριο πέρυσι τότε μπορεί να σήμαινε πως η εταιρεία σου απορροφούσε μέρος της ρήτρας ή ήταν λιγότερο βαρβάτη από την elpedison γιατί από τη δική μου εμπειρία ποτέ δεν ήταν καλά. Θα δω και πόση θα είναι η ρήτρα για το καλοκαίρι που μας πέρασε και ανάλογα θα αποφασίσω αν θα παραμείνω ή θα γυρίσω στη ΔΕΗ.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Θέλανε να κάνουν αύξηση στους παλιούς πελάτες και βρήκανε την ευκαιρία με την εφαρμογή της ρήτρας. Πάντως οι παππούδες με τις παροχές της ΔΕΗ πληρώνουν λιγότερη ρήτρα από αυτή που θα πληρώνανε σε ιδιώτη οπότε κοιτάμε και το μη χείρον βέλτιστο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, StandArd said:

Πάντως οι παππούδες με τις παροχές της ΔΕΗ πληρώνουν λιγότερη ρήτρα από αυτή που θα πληρώνανε σε ιδιώτη

άλλα λέει το excel (έβαλα και τη ΔΕΗ)

2 minutes ago, StandArd said:

Αν το βλέπεις λοιπόν καλά μέχρι το Νοέμβριο πέρυσι τότε μπορεί να σήμαινε πως η εταιρεία σου απορροφούσε μέρος της ρήτρας ή ήταν λιγότερο βαρβάτη από την elpedison γιατί από τη δική μου εμπειρία ποτέ δεν ήταν καλά.

Ζενιθ ήμουνα , είχα και επιστροφές ρήτρας , όλα καλά μέχρι Οκτώβριο , Νοέμβριο μέχρι Ιανουάριο πλήρωνα τα ίδια με ΔΕΗ και αρχές Φεβρουαρίου την έκανα.

 

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, korakios said:

άλλα λέει το excel (έβαλα και τη ΔΕΗ)

Στο excel έχεις προγράμματα χωρίς ρήτρα απ'ότι βλέπω.

Έχεις υπολογίσει τη ρήτρα άλλων παρόχων με τη ρήτρα της ΔΕΗ (μαζί με την πολιτική έκπτωσης μέχρι 600 κιλοβατώρες) ;

Αυτό εννοούσα όταν έγραψα "Πάντως οι παππούδες με τις παροχές της ΔΕΗ πληρώνουν λιγότερη ρήτρα από αυτή που θα πληρώνανε σε ιδιώτη" στη παράθεση που μου έκανες.

Edited by StandArd
Link to comment
Share on other sites

@korakios οπότε προτείνεις να γυρίσουμε σε κάποιο πρόγραμμα της ΔΕΗ χωρίς ρήτρα; αν πάω σε κάποιο της Volterra ας πούμε με λιγότερη χρέωση από της ΔΕΗ χωρίς ρήτρα κλπ δε θα είναι εντάξει;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...