Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Όπως έχω γράψει παραπάνω (καλό είναι να διαβάζουμε λίγα posts και σελίδες πριν γράψουμε), είμαι στην ΕΛΙΝ από το ΔΕΚ 2019 και είμαι ικανοποιημένος.

Το πρόγραμμα που έχω δεν υπάρχει πια, αλλά έχει άλλα που μπορείς να κοιτάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η δεη στο προγραμμα my enter που δινει 50 ευρω εκπτωση. το διαφημιζει στην τηλεροραση.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο βασικό κριτήριο στην έρευνα που πρέπει να κάνεις, με βάση τις ετήσιες καταναλώσεις σου, είναι να αποφύγεις τους παρόχους που χρεώνουν ΟΤΣ είτε φανερά είτε κρυφά.

Δεύτερο, να μην παρασυρθείς από κράχτες του τύπου "έκπτωση 50€, η φτηνότερη τιμή κλπ"

Τρίτο, η εξυπηρέτηση, που σε γενικές γραμμές, θα την βρεις εδώ μεαναζήτηση.

Μην περιμένεις απάντηση στην ερώτησή σου του τύπου "πήγαινε στον Α'. Πρέπει να το ψάξεις γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

 

συμφωνοι σε οσα λες, ειδικα για το ΟΤΣ, αλλα να τον βαζεις τον αλλο να διαβασει 157 σελιδες για να βρει ποιοι παροχοι εχουν καλη εξυπηρετηση, ειναι σαδιστικο.

αυτο ρωταει ο ανθρωπος.

αν καποιοι απο εσας που τα εχετε διαβασει ολα δηλαδη, εχετε αποψη για τις σοβαρες εταιριες.

αυτο ρωταμε ολοι.

 

αν βαριεστε ν απαντησετε, οκ.

αλλαζει το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που παιζονται πλεον πολλα στο χρηματιστηριο,και οχι μονο της Ελλαδος αλλα της Ευρωπης,να δειτε σε λιγο πως θα αλλαξουν οι τιμες,και τα ξαναλεμε....

 

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

:worry: - Μπορεις να μας δωσεις παραδειγμα απο προηγουμενους λογαριασμους ΔΕΗ με τωρινους απο ΕΛΙΝ?

κιλοβατωρες πανω-κατω οι ιδιες?

 

Μπορώ να δώσω αλλά δεν θα είναι ακριβής η σύγκριση καθώς έχω παλιό πρόγραμμα το οποία δεν υφιστατε πια. Επίσης έχω και κοτ. Χοντρικά θα σου πω ότι στις 500 kwh πλήρωσα 17 ευρώ λιγότερο σε σύγκριση με τη ΔΕΗ. Επίσης πολύ βασικό η εγγύηση είναι 60 ε την οποία με πάγια εντολή την παίρνεις πίσω . Αυτό ισχύει και στα τωρινά πρόγραμματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πλέον βγήκα από το ΚΟΤ λόγω υψηλού εισοδήματος, δηλαδή πλήρωνα το μισό ρεύμα τόσα χρόνια αλλά τώρα βγήκα και οι λογαριασμοί φτάνουν στον θεό. Ο τελευταίος ήταν εκκαθαριστικός είμαι στο Γ1 και από 12/10/2020-11/02/2021 χάλασα 1315 kWh πληρώνοντας 135,43 ευρώ ΔΕΗ + όλα τα υπόλοιπα φτάσαμε στα 198 ευρώ συνολικά. Τι προτείνετε? Με νοιάζουν οι τιμές αλλά και η εξυπηρέτηση να μην έχω πρόβλημα με τίποτα συμβόλαια, κατά προτίμηση πρόγραμμα αορίστου χρόνου για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο

 

Εγω θα σου πρότεινα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όπως εγώ την ελιν. Άριστη εξυπηρέτηση και τήρηση των όσων υπογραφεις. Θα σου λεγα να μην παρασυρθείς από άλλες εταιρίες που δίνουν τιμές ξεφτίλα για την kwh και μόλις υπογράψεις δεν ισχύει τπτ. Επίσης μπορείς να τη δοκιμασεις για ένα δίμηνο αν θες και να φύγεις καθώς κάποια προγράμματα δεν έχουν δέσμευση.

Edited by Georgepsi
Link to comment
Share on other sites

συμφωνοι σε οσα λες, ειδικα για το ΟΤΣ, αλλα να τον βαζεις τον αλλο να διαβασει 157 σελιδες για να βρει ποιοι παροχοι εχουν καλη εξυπηρετηση, ειναι σαδιστικο.

αυτο ρωταει ο ανθρωπος.

αν καποιοι απο εσας που τα εχετε διαβασει ολα δηλαδη, εχετε αποψη για τις σοβαρες εταιριες.

αυτο ρωταμε ολοι.

 

αν βαριεστε ν απαντησετε, οκ.

αλλαζει το θεμα

 

Προφανώς, δεν έχεις διαβάσει ή δεν έχεις καταλάβει ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και δεν αντιμετωπίζεται γενικά και με μια μόνο απάντηση. Ακόμη, ο βασικός παράγοντας στην επιλογή ενός παρόχου είναι να μην έχει ΟΤΣ, όπως έχω γράψει και συμφωνείς, μετά η κατανάλωση και, τέλος η εξυπηρέτηση, που εσύ θεωρείς βασικό κριτήριο.

Άλλωστε, δεν χρειάζεται να διαβάσει κανείς 157 σελίδες για την εξυπηρέτηση, αφού 2 και 4 posts πάνω από το δικό σου, έχω γράψει τα κριτήρια και τις εντυπώσεις μου από την εξυπηρέτηση της ΕΛΙΝ που είμαι 1,5 χρόνο.

Αλλά και με "αναζήτηση" (αν τη γνωρίζεις), μπορεί κάποιος να βρει αυτό θέλει.

 

Ποροσπάθησέ το, μπορείς. Και αν, μετά την αναζήτηση, και τα προγραμμτάκια που έχει ανεβάσει συμφορουμίτης, έχεις απορίες, εδώ είμαστε, για να τα πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Την ΥΔΕ μπορώ να την καταθέσω μέσω διαδυκτίου;

Που πρέπει να την καταθέσω;

 

Μάλλον, όχι, αλλά μπορείς να τηλεφωνήσεις στο 2111900500 για να μάθεις.

Πρέπει να κατατεθεί, με τα συνοδευτικά της, στον Τομέα του ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ξέρει κάνεις τι παίζει με το πρόγραμμα Green pass της ΔΕΗ?

Οι όροι του είναι οι παρακάτω

Με τι ακριβώς μας δεσμεύει?

 

 

ΥπηρεσίαGreenPassγια Οικιακούς ΠελάτεςΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΠΑΡΟΧΗΣΥΠΗΡΕΣΙΑΣGreenPassΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ1.Ως Όροι παροχής της υπηρεσίαςGreenPassγια οικιακούς πελάτες, συμφωνούνται οι όροι που περιλαμβάνονται στην Αίτηση, στη Σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας που έχει συνάψει ο πελάτης με τον Προμηθευτή ΔΕΗ Α.Ε. και οι ακόλουθοι Ειδικοί Όροι, οι οποίοι σχετίζονται με την επιλογή από τον Πελάτη της υπηρεσίαςGreenPassκαιοι οποίοι υπερισχύουν οποιωνδήποτε αντίθετων γενικών όρων2.Η ΔΕΗ Α.Ε. διαθέτει τη Μερίδα Εγγυήσεων Προέλευσης με Μοναδικό Αριθμό DSX100008, στο Μητρώο Εγγυήσεων Προέλευσης που διατηρεί ο Διαχειριστής ΑΠΕ & Εγγυήσεων Προέλευσης (ΔΑΠΕΕΠ) για την ανάκληση των Εγγυήσεων Προέλευσης (Ε.Π.) σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στις διατάξεις του ν.3468/2006 και της υπ’ αριθ. υπουργικής απόφασης Δ6/Φ1/οικ.8786/06.05.2010, ΦΕΚ 646 Β’ /14.05.2010. 3.Εγγύηση Προέλευσης νοείται το ηλεκτρονικό πιστοποιητικό, το οποίο εκδίδεται από Φορέα Έκδοσης σύμφωνα με τις διατάξεις τουάρθρου 15 του Ν. 3468/2006, όπως ισχύει, και το οποίο πιστοποιεί την προέλευση ηλεκτρικής ενέργειας 1MWh που παράγεται από ΑΠΕ σε μια Εγκατάσταση,μια συγκεκριμένηχρονική περίοδο.4.Με την επιλογή τηςυπηρεσίαςGreenPassγια Οικιακούς Πελάτεςβεβαιώνεται από τη ΔΕΗ Α.Ε. ότι για την ηλεκτρική ενέργεια που καταναλώνεταιστην οικία του πελάτη, παράγεταικαι δεσμεύεται ισόποση ηλεκτρική ενέργεια από σταθμούς Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ) της ΔΕΗ.5.Ως ημερομηνία έναρξης παροχής της υπηρεσίαςGreenPassαπό τηΔΕΗ προς τον πελάτη ορίζεται η ημερομηνία υπογραφής από τον πελάτη των όρων παροχής τηςυπηρεσίας.6.Ο Πελάτης δύναται να ενεργοποιήσει την υπηρεσίαGreenPassοποτεδήποτε μετά την έναρξη της εκπροσώπησης του για την παροχή ηλεκτρικής ενέργειας από τον Προμηθευτή ΔΕΗ. 7.Η χρονική διάρκεια ισχύος των όρων παροχής τηςυπηρεσίαςGreenPassείναι 365 ημέρες από την υπογραφήτων Ειδικών όρων παροχής, εκτός εάν α)με οποιοδήποτε τρόπο λυθείη σύμβασηπρομήθειας ηλεκτρικής ενέργειας που έχει συναφθείμε τον ΠρομηθευτήΔΕΗ, β)μέχρι ο πελάτης να υποβάλλει σχετικό αίτημα διακοπής παροχής της υπηρεσίαςGreenPassστον Προμηθευτή ΔΕΗ,το οποίο δεν δύναται να υποβληθεί πριν την παρέλευση ενός τουλάχιστον μήνα από την ημερομηνία ενεργοποίησης των όρων παροχής. 8.Μετά το πέρας της αρχικής χρονικής διάρκειας των 365 ημερών ισχύος των όρων παροχής της υπηρεσίαςGreenPassοι όροι δύναται να ανανεώνονται αυτομάτως σε αντίστοιχη ετήσια βάση με εφαρμογή των εκάστοτε ισχυόντων δημοσιευμένων όρων παροχής της υπηρεσίαςGreenPassγια Οικιακούς Πελάτες.9.Ο Πελάτης θα ενημερώνεται σχετικά με την επερχόμενη λήξη των όρων παροχής τηςυπηρεσίαςμέσω ειδοποίησης σε ειδικό πεδίο του λογαριασμού κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας ή μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείουμε παραπομπή στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για την πλήρη ενημέρωσή του ενώ

ταυτόχρονα θα υπενθυμίζεται στον Πελάτη το δικαίωμά του να υποβάλλει αίτημα διακοπής παροχής της υπηρεσίαςGreenPass.10.Κατ’ εξαίρεση των προβλεπόμενων στο Άρθρο 1.2 των Όρων Τιμολόγησης και στο άρθρο 6.5 των Γενικών Όρων Προμήθειας Οικιακού Πελάτη ή Μη Οικιακού με ισχύ παροχής έως 25 kVA, ο λογαριασμός κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας είτε έναντι είτε εκκαθαριστικός, αποστέλλεται στον πελάτη αποκλειστικά σε ηλεκτρονική μορφή μέσω της ηλεκτρονικής υπηρεσίας ebill της ΔΕΗ Α.Ε., σύμφωνα με τους Όρους και Προϋποθέσεις Χρήσης της Υπηρεσίας τους οποίους και αποδέχεται ανεπιφύλακτα.11.Με την ενεργοποίηση των όρων παροχής της υπηρεσίαςGreenPassο Πελάτης χρεώνεται μηνιαίως με 0,80€ πλέον ΦΠΑ. Η μηνιαία χρέωση περιλαμβάνεται στο Λογαριασμό Κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας που εκδίδεται σύμφωνα με τη Σύμβαση Προμήθειας που έχει συνάψει ο Πελάτης με τον Προμηθευτή ΔΕΗ ΑΕ. Στην περίπτωση κατά την οποία ο λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας που εκδίδεται δεν αντιστοιχεί σε περίοδο ενός μηνός η χρέωση του GreenPassγίνεται με αναλογία ημερών μήνα

Link to comment
Share on other sites

Πότε αύξησε κι άλλο η elpedison το κόστος της add-on υπηρεσίας fixed? Θυμάμαι πριν κανένα εξάμηνο το είχε αυξήσει από €1,50 (που ήταν για 2+ χρόνια) σε €3,50 και τώρα διαπιστώνω πως το έχει φτάσει στα €9,00/μήνα!
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω electricon της ελίν και οι λογαριασμοί καθυστερούν να βγούνε και έρχονται οι έναντι με 58 ή 41 μέρες τιμολόγησης;;; Στις 14 Δεκ 20 μου ήρθε εκκαθαριστικός για περίοδο 120 ημερών (21/07/2020 - 18/11/2020). Στις 25 Ιαν 21 έναντι με 58 μέρες για περίοδο (18/11/2020 - 15/01/2021) , στις 25 Φεβ 21 έναντι με 31 μέρες για περίοδο (15/01/2021 - 15/02/2021) και ο επόμενος λογαριασμός δεν έχει έρθει. Εάν είδη έχουν εκδώσει έναντι για 89 ήμερες ο επόμενες , ο οποίος θα είναι έναντι για πόσες μέρες θα είναι;;;!!! Κανονικά δεν πρέπει να εκδώσουν εκκαθαριστικό;;; Γίνετε μόνο σε αυτούς αυτό το μπάχαλο ή και σε άλλες εταιρίες πλην της ΔΕΗ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω electricon της ελίν και οι λογαριασμοί καθυστερούν να βγούνε και έρχονται οι έναντι με 58 ή 41 μέρες τιμολόγησης;;; Στις 14 Δεκ 20 μου ήρθε εκκαθαριστικός για περίοδο 120 ημερών (21/07/2020 - 18/11/2020). Στις 25 Ιαν 21 έναντι με 58 μέρες για περίοδο (18/11/2020 - 15/01/2021) , στις 25 Φεβ 21 έναντι με 31 μέρες για περίοδο (15/01/2021 - 15/02/2021) και ο επόμενος λογαριασμός δεν έχει έρθει. Εάν είδη έχουν εκδώσει έναντι για 89 ήμερες ο επόμενες , ο οποίος θα είναι έναντι για πόσες μέρες θα είναι;;;!!! Κανονικά δεν πρέπει να εκδώσουν εκκαθαριστικό;;; Γίνετε μόνο σε αυτούς αυτό το μπάχαλο ή και σε άλλες εταιρίες πλην της ΔΕΗ;

 

Το ίδιο γινόταν στην ΔΕΗ που ήμουν προ 9 μηνών, το ίδιο γίνεται και τώρα που έχω Ελίν.

Θεωρώ πως είναι θέμα Δεδδηε που αναλαμβάνει τις μετρήσεις.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο γινόταν στην ΔΕΗ που ήμουν προ 9 μηνών, το ίδιο γίνεται και τώρα που έχω Ελίν.

Θεωρώ πως είναι θέμα Δεδδηε που αναλαμβάνει τις μετρήσεις.

Μήπως έτσι όμως πληρώνουμε παραπάνω σε έναντι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δίνει η ελίν την δυνατότητα να δώσεις ένδειξη μετρητή και να βγει λογαριασμός με την δηλωθείσα κατανάλωση και βάσει των εκάστοτε ημερών;

Στην Δ.Ε.Η. έδινα εγώ ενδείξεις και έβγαινε νομίζω λογαριασμός ανά δίμηνο.

Πάντως συγκεντρωτικά δεν πληρώνεις παραπάνω.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έτσι όμως πληρώνουμε παραπάνω σε έναντι;

 

Ο λογαριασμός έναντι είναι κάτ εκτίμηση σε σχέση με την περσινή κατανάλωση κατά την ίδια περίοδο. Αν για κάποιο λόγο οι έναντι βγαίνουν παραπάνω (ή λιγότερο )από τις πραγματικές καταναλώσεις τότε στον εκκαθαριστικό θα γίνει η εκκαθάριση και θα χρεωθείς ή θα πιστωθείς τη διαφορά.

Τελικά θα πληρώσεις αυτό που πραγματικά έκαψες.

Το να μη σου έρχεται εκκαθαριστικός λογαριασμός στην ώρα του έχει το εξής αρνητικό.

Αν οι κατ ' εκτίμηση χρεώσεις δεν είναι κοντά στις πραγματικές καταναλώσεις και είναι χαμηλότερες, τότε όταν αξιωθούν να μετρήσουν το ρολόι σου για να εκδόσουν εκκαθαριστικό λογαριασμό αυτός θα είναι πολύ υψηλός.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο γινόταν στην ΔΕΗ που ήμουν προ 9 μηνών, το ίδιο γίνεται και τώρα που έχω Ελίν.

Θεωρώ πως είναι θέμα Δεδδηε που αναλαμβάνει τις μετρήσεις.

 

Η ΕΛΙΝ εκδίδει λογαριασμούς με βάση τις μετρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ, ο οποίος κανονικά μετράει τις ενδείξεις κάθε 4 μήνες, όπως αναφέρει ο στους λογαριασμούς σου

Εάν βλέπεις καθυστέρηση στην έκδοση εκκαθαριστικού, αυτό σημαίνει ότι ο εργολάβος που παίρνει τις ενδείξεις δεν κάνει σωστά τη δουλειά του. Μπορείς να δίνεις τις ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ είτε τηλεφωνικά είτε στο site του.

Σε κάθε περίπτωση, δεν πληρώνεις παραπάνω ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ξέρει κάνεις τι παίζει με το πρόγραμμα Green pass της ΔΕΗ?

Οι όροι του είναι οι παρακάτω

Με τι ακριβώς μας δεσμεύει?

 

 

ΥπηρεσίαGreenPassγια Οικιακούς ΠελάτεςΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΠΑΡΟΧΗΣΥΠΗΡΕΣΙΑΣGreenPassΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ1.Ως Όροι παροχής της υπηρεσίαςGreenPassγια οικιακούς πελάτες, συμφωνούνται οι όροι που περιλαμβάνονται στην Αίτηση, στη Σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας που έχει συνάψει ο πελάτης με τον Προμηθευτή ΔΕΗ Α.Ε. και οι ακόλουθοι Ειδικοί Όροι, οι οποίοι σχετίζονται με την επιλογή από τον Πελάτη της υπηρεσίαςGreenPassκαιοι οποίοι υπερισχύουν οποιωνδήποτε αντίθετων γενικών όρων2.Η ΔΕΗ Α.Ε. διαθέτει τη Μερίδα Εγγυήσεων Προέλευσης με Μοναδικό Αριθμό DSX100008, στο Μητρώο Εγγυήσεων Προέλευσης που διατηρεί ο Διαχειριστής ΑΠΕ & Εγγυήσεων Προέλευσης (ΔΑΠΕΕΠ) για την ανάκληση των Εγγυήσεων Προέλευσης (Ε.Π.) σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στις διατάξεις του ν.3468/2006 και της υπ’ αριθ. υπουργικής απόφασης Δ6/Φ1/οικ.8786/06.05.2010, ΦΕΚ 646 Β’ /14.05.2010. 3.Εγγύηση Προέλευσης νοείται το ηλεκτρονικό πιστοποιητικό, το οποίο εκδίδεται από Φορέα Έκδοσης σύμφωνα με τις διατάξεις τουάρθρου 15 του Ν. 3468/2006, όπως ισχύει, και το οποίο πιστοποιεί την προέλευση ηλεκτρικής ενέργειας 1MWh που παράγεται από ΑΠΕ σε μια Εγκατάσταση,μια συγκεκριμένηχρονική περίοδο.4.Με την επιλογή τηςυπηρεσίαςGreenPassγια Οικιακούς Πελάτεςβεβαιώνεται από τη ΔΕΗ Α.Ε. ότι για την ηλεκτρική ενέργεια που καταναλώνεταιστην οικία του πελάτη, παράγεταικαι δεσμεύεται ισόποση ηλεκτρική ενέργεια από σταθμούς Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ) της ΔΕΗ.5.Ως ημερομηνία έναρξης παροχής της υπηρεσίαςGreenPassαπό τηΔΕΗ προς τον πελάτη ορίζεται η ημερομηνία υπογραφής από τον πελάτη των όρων παροχής τηςυπηρεσίας.6.Ο Πελάτης δύναται να ενεργοποιήσει την υπηρεσίαGreenPassοποτεδήποτε μετά την έναρξη της εκπροσώπησης του για την παροχή ηλεκτρικής ενέργειας από τον Προμηθευτή ΔΕΗ. 7.Η χρονική διάρκεια ισχύος των όρων παροχής τηςυπηρεσίαςGreenPassείναι 365 ημέρες από την υπογραφήτων Ειδικών όρων παροχής, εκτός εάν α)με οποιοδήποτε τρόπο λυθείη σύμβασηπρομήθειας ηλεκτρικής ενέργειας που έχει συναφθείμε τον ΠρομηθευτήΔΕΗ, β)μέχρι ο πελάτης να υποβάλλει σχετικό αίτημα διακοπής παροχής της υπηρεσίαςGreenPassστον Προμηθευτή ΔΕΗ,το οποίο δεν δύναται να υποβληθεί πριν την παρέλευση ενός τουλάχιστον μήνα από την ημερομηνία ενεργοποίησης των όρων παροχής. 8.Μετά το πέρας της αρχικής χρονικής διάρκειας των 365 ημερών ισχύος των όρων παροχής της υπηρεσίαςGreenPassοι όροι δύναται να ανανεώνονται αυτομάτως σε αντίστοιχη ετήσια βάση με εφαρμογή των εκάστοτε ισχυόντων δημοσιευμένων όρων παροχής της υπηρεσίαςGreenPassγια Οικιακούς Πελάτες.9.Ο Πελάτης θα ενημερώνεται σχετικά με την επερχόμενη λήξη των όρων παροχής τηςυπηρεσίαςμέσω ειδοποίησης σε ειδικό πεδίο του λογαριασμού κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας ή μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείουμε παραπομπή στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για την πλήρη ενημέρωσή του ενώ

ταυτόχρονα θα υπενθυμίζεται στον Πελάτη το δικαίωμά του να υποβάλλει αίτημα διακοπής παροχής της υπηρεσίαςGreenPass.10.Κατ’ εξαίρεση των προβλεπόμενων στο Άρθρο 1.2 των Όρων Τιμολόγησης και στο άρθρο 6.5 των Γενικών Όρων Προμήθειας Οικιακού Πελάτη ή Μη Οικιακού με ισχύ παροχής έως 25 kVA, ο λογαριασμός κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας είτε έναντι είτε εκκαθαριστικός, αποστέλλεται στον πελάτη αποκλειστικά σε ηλεκτρονική μορφή μέσω της ηλεκτρονικής υπηρεσίας ebill της ΔΕΗ Α.Ε., σύμφωνα με τους Όρους και Προϋποθέσεις Χρήσης της Υπηρεσίας τους οποίους και αποδέχεται ανεπιφύλακτα.11.Με την ενεργοποίηση των όρων παροχής της υπηρεσίαςGreenPassο Πελάτης χρεώνεται μηνιαίως με 0,80€ πλέον ΦΠΑ. Η μηνιαία χρέωση περιλαμβάνεται στο Λογαριασμό Κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας που εκδίδεται σύμφωνα με τη Σύμβαση Προμήθειας που έχει συνάψει ο Πελάτης με τον Προμηθευτή ΔΕΗ ΑΕ. Στην περίπτωση κατά την οποία ο λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας που εκδίδεται δεν αντιστοιχεί σε περίοδο ενός μηνός η χρέωση του GreenPassγίνεται με αναλογία ημερών μήνα

Σε ΤΙΠΟΤΑ.

Απλά, πληρώνεις 0.8€+ΦΠΑ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΛΙΝ εκδίδει λογαριασμούς με βάση τις μετρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ, ο οποίος κανονικά μετράει τις ενδείξεις κάθε 4 μήνες, όπως αναφέρει ο στους λογαριασμούς σου

Εάν βλέπεις καθυστέρηση στην έκδοση εκκαθαριστικού, αυτό σημαίνει ότι ο εργολάβος που παίρνει τις ενδείξεις δεν κάνει σωστά τη δουλειά του. Μπορείς να δίνεις τις ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ είτε τηλεφωνικά είτε στο site του.

Σε κάθε περίπτωση, δεν πληρώνεις παραπάνω ρεύμα.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αλλά το γνωρίζω. Προσπαθούσα να εξηγήσω στο Στέλιο αυτό ακριβώς που λες.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν η protergia εχει επιλογη για fixed με επιπλεον πάγιο αλλα χωρις χρεωση ΟΤΣ στο -45% ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ο ΔΕΔΔΗΕ ήρθε κανονικά και μέτρησε την ημερομηνία που έπρεπε. Η Ελιν έβγαλε σήμερα έναντι για 30 ημέρες. Δηλαδή 58+31+30=119. Κανονικά θα έπρεπε να εκδώσει εκκαθαριστικό και όχι έναντι για 4μηνη κατανάλωση.
Link to comment
Share on other sites

Ο ΔΕΔΔΗΕ ήρθε κανονικά και μέτρησε την ημερομηνία που έπρεπε. Η Ελιν έβγαλε σήμερα έναντι για 30 ημέρες. Δηλαδή 58+31+30=119. Κανονικά θα έπρεπε να εκδώσει εκκαθαριστικό και όχι έναντι για 4μηνη κατανάλωση.

 

Δεν γράφεις πότε ήρθε ο καταμετρητής και πήρε τις ενδείξεις.

Όπως έχουμε ξανπεί, η ΕΛΙΝ εκδίδει λογαριασμούς κάθε μήνα και όταν πάρει ενημέρωση μέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ εκδίδει εκκαθαριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις πότε ήρθε ο καταμετρητής και πήρε τις ενδείξεις.

Όπως έχουμε ξανπεί, η ΕΛΙΝ εκδίδει λογαριασμούς κάθε μήνα και όταν πάρει ενημέρωση μέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ εκδίδει εκκαθαριστικό.

 

Λοιπόν ο ΔΕΔΔΗΕ την προηγούμενη φορά μέτρησε στις 19/11/20 και τώρα στις 23/3/21, ήρθε δηλαδή στις σωστές μέρες. Εάν η Ελιν έβγαζε κάθε μήνα τότε θα έπρεπε να στείλει στους 3 μήνες έναντι και τον τέταρτο μήνα εκκαθαριστικό δηλαδή για 270 ημέρες έναντι. Για το 2020 εγώ έλαβα για 305 μέρες έναντι. Ο κάθε έναντι στην ΔΕΗ όσο ήμουνα ήταν για 30 μέρες και στον τέταρτο μήνα ερχόταν εκκαθαριστικός.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο ΔΕΔΔΗΕ πήρε τις ενδείξεις του μετρητή σου 23/3/21, ο επόμενος λογαριασμός θα είναι εκκαθαριστικός.

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τη θεωρητική συλλογιστική σου για το πως θα ήθελες τους λογαριασμούς.

Ο κανόνας είναι ότι εκδίδει έναντι για ο διάστημα που δεν έχει ενδείξεις μέτρησης και εκκαθαριστικό όταν έχει.

Οι μέρες υπολογισμού κατανάλωσης και δημοτικών τελών είναι πάντα σωστός σε ετήσια βάση σε όποιο πάροχο και αν είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...