Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Μετά από επικοινωνία, διευκρινίστηκε ότι, είχαν τεχνικό πρόβλημα και σήμερα θα εκδοθούν οι λογαριασμοί.

Παιδιά τί έγινε σας ήρθε ό λογαριασμός; Εμένα ακόμη δεν έχει έρθει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ούτε ο δικός μου, αλλά διάβασα προ ολίγου ότι σε άλλον ήρθε σήμερα.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο δικός μου, αλλά διάβασα προ ολίγου ότι σε άλλον ήρθε σήμερα.

Καί εγώ τό ίδιο καί παραξενευτηκα, νά έρθει αργότερα;;; αλλά πόσο ποίο αργά;;; ενημερωσε σε παρακαλω μολις θα σ ερθει ευχαριστω!

Edited by bill27
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε μένα ήρθε χθες. Επειδή είναι ο 2ρος λογαριασμός που λαμβάνω από την Elin(επι της ουσίας ο πρώτος εκκαθαριστικός, ο προηγούμενος ήταν έναντι) μήπως γνωρίζετε πότε θα μου έρθει η έκπτωση συνέπειας?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε μένα ήρθε χθες. Επειδή είναι ο 2ρος λογαριασμός που λαμβάνω από την Elin(επι της ουσίας ο πρώτος εκκαθαριστικός, ο προηγούμενος ήταν έναντι) μήπως γνωρίζετε πότε θα μου έρθει η έκπτωση συνέπειας?

 

Στον 1ο έναντι μετά τον εκκαθαριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω στους όρους του "Protergia Οικιακό Fixed" σχετικά με αναπροσαρμογές κτλ, αλλά δε βλέπω τίποτα.

Υπάρχει κάπου και δεν το βλέπω;

 

Έχεις κανείς protergia;

Σκέφτομαι για ένα από τα δυο:

elin Fixed! Οικιακό Νυχτερινό

Protergia Οικιακό Fixed

 

Προς ελιν κλίνω βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε πελάτες ΗΡΩΝ, σας έχει εμφανιστεί το pdf του λογαριασμού Δεκεμβρίου; Εμένα όχι, μόνο το ποσό στην αρχική σελίδα του myHeron.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε πελάτες ΗΡΩΝ, σας έχει εμφανιστεί το pdf του λογαριασμού Δεκεμβρίου; Εμένα όχι, μόνο το ποσό στην αρχική σελίδα του myHeron.

Σε μενα ουτε καν το ποσό

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έστειλε και σε άλλους email η volterra για πίστωση του 50% της ρήτρας που χρεώθηκαν μέχρι τώρα;

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι, τί απόφαση/απάντηση περιμένουν από το δίκτυο/ΑΔΜΗΕ που αναφέρουν γενικότερα (έχει ειπωθεί και αρκετά post πιο πριν, αλλά και στα email που έχουμε ανταλλάξει);

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πάρει κανένα email διότι δεν έχω ποτέ ΟΤΣ. Δεν ξέρω γιατί.

 

Εγώ έχω 40-70. Παρόλο που δεν έχει περάσει ποτέ το 70, είδα χρέωση στους δυο τελευταίους μηνιαίους λογαριασμούς. ~10€ στον κάθε ένα.

 

Η συγκεκριμένη απάντηση ήρθε μετά από μια ερώτηση που έκανα και ενώ είχαν ήδη απαντήσει στο συγκεκριμένο μου email, απάντησαν ξανά σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

 

Ποιά ή γνώμη σου για τι νέο πρόγραμμα ΕΝ.Α του ΗΡΩΝΑ?

 

Πάρα πολύ καλή φάση είναι αυτό. Ουσιαστικά είναι σαν να κάνεις επένδυση σε φωτοβολταϊκά χωρίς να έχεις φωτοβολταικά. Για κάποιον που έχει χρήματα στην άκρη και με βάση τα τραπεζικά επιτόκια που είναι ανύπαρκτα, είναι μια πολύ καλή επένδυση αυτό!

 

Ανάλογα με την μέση ετήσια κατανάλωσή σου, πληρώνεις μία φορά ( ή σταδιακά μέσα σε 3 χρόνια), ένα ποσό που είναι ανάλογο της μέσης ετήσιας κατανάλωσης σου και για τα επόμενα 20 χρόνια δεν πληρώνεις ποτέ ξανά για ρεύμα αρκεί να μην αυξήσεις την μέση ετήσια κατανάλωσή σου! Δεν πληρώνεις ρεύμα, τα υπόλοιπα που χρεώνονται μεσώ του λογαριασμού ( πχ ΕΡΤ, Δήμος ) τα πληρώνεις.

 

Σε βάθος χρόνου μόνο κερδισμένος μπορείς να βγεις.

.
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την μέση ετήσια κατανάλωσή σου, πληρώνεις μία φορά ( ή σταδιακά μέσα σε 3 χρόνια), ένα ποσό που είναι ανάλογο της μέσης ετήσιας κατανάλωσης σου και για τα επόμενα 20 χρόνια δεν πληρώνεις ποτέ ξανά για ρεύμα αρκεί να μην αυξήσεις την μέση ετήσια κατανάλωσή σου! Δεν πληρώνεις ρεύμα, τα υπόλοιπα που χρεώνονται μεσώ του λογαριασμού ( πχ ΕΡΤ, Δήμος ) τα πληρώνεις.

 

Σε βάθος χρόνου μόνο κερδισμένος μπορείς να βγεις.

Αυτό προκύπτει με νούμερα ή απλά θεωρητικά? γιατί εμένα μου δείχνει αυτή η ενέργεια από τον Ηρωνα απλά μία προσπάθεια να μαζέψει χρήμα για επενδύσεις σε φωτοβολταικά ώστε να μπει πιο γερά στο παιχνίδι, κ στην ουσία μπαίνει μέτοχος ο ίδιος ο πελάτης ενέργειας, σε δεσμέυει για χρόνια οτι δεν μπορείς να πας σε άλλο πάροχο, κ τι παίρνεις εν τέλει πίσω? μία λογική σύγκρισης θα ήταν να δούμε μία επένδυση φωτοβολταικών οικιακών κ την επιστροφή της κ την αντίστοιχη περίπτωση του Ηρων. Βέβαια, αν κάποιος έχει net meetering με μεγάλες καταναλώσεις μέσα στην ημέρα, νομιζω οτι δεν έχει νόημα καν η σύγκριση... Αν κάποιος γνωρίζει λεπτομέρειες με νούμερα για το νέο πρόγραμμα του Ηρων καλό θα ήταν να μας τις δώσει
Link to comment
Share on other sites

Έστειλε και σε άλλους email η volterra για πίστωση του 50% της ρήτρας που χρεώθηκαν μέχρι τώρα;

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι, τί απόφαση/απάντηση περιμένουν από το δίκτυο/ΑΔΜΗΕ που αναφέρουν γενικότερα (έχει ειπωθεί και αρκετά post πιο πριν, αλλά και στα email που έχουμε ανταλλάξει);

Εμένα που στον προηγούμενο μήνα με είχαν χρέωση ρήτρα προσαρμογής 8,5 ευρώ περίπου, άλλαξα άμεσα πρόγραμμα σε κάτι χωρίς ΟΤΣ και ρήτρες και δεν μου ήρθε κανένα mail ούτε σε μένα. Και εμένα μου έλεγαν ότι έχουν κάνει καταγγελία στον αδμηε να σταματήσει αυτή την χρέωση. Τεσπα. Πλέον δεν έχω βάση συμβολαίου ρήτρες άρα απλά θα ήταν μαγκιά να πιστωσουν και σε μένα την επιστροφή αφού με είχαν χρεώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που στον προηγούμενο μήνα με είχαν χρέωση ρήτρα προσαρμογής 8,5 ευρώ περίπου, άλλαξα άμεσα πρόγραμμα σε κάτι χωρίς ΟΤΣ και ρήτρες και δεν μου ήρθε κανένα mail ούτε σε μένα. Και εμένα μου έλεγαν ότι έχουν κάνει καταγγελία στον αδμηε να σταματήσει αυτή την χρέωση. Τεσπα. Πλέον δεν έχω βάση συμβολαίου ρήτρες άρα απλά θα ήταν μαγκιά να πιστωσουν και σε μένα την επιστροφή αφού με είχαν χρεώσει.

 

volterra πάλι; Γιατί δε βλέπω κάποιο πρόγραμμα τους χωρίς ρήτρα ή ΟΤΣ.

Link to comment
Share on other sites

volterra πάλι; Γιατί δε βλέπω κάποιο πρόγραμμα τους χωρίς ρήτρα ή ΟΤΣ.

 

Παρ τους τηλέφωνο. Το δίνουν μόνο τηλεφωνικά. Πες τους ότι θες πρόγραμμα χωρίς ρήτρες αλλιώς δεν έχει νόημα και θα πας ΔΕΗ. Εμένα έτσι μου το έδωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Παρ τους τηλέφωνο. Το δίνουν μόνο τηλεφωνικά. Πες τους ότι θες πρόγραμμα χωρίς ρήτρες αλλιώς δεν έχει νόημα και θα πας ΔΕΗ. Εμένα έτσι μου το έδωσαν.

 

Θα το κάνω την Δευτέρα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ είμαι τα τελευταία χρόνια στην Protergia.

 

Κατ' αρχάς πήγα για τα προγράμματα που έχει..

αλλά μου αρέσει πολύ η υποστήριξη στον πελάτη που έχει επίσης,

και μέσω της πολύ καλής σελίδας της, My Protergia.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το green pass της δεη?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το green pass της δεη?

 

Εξτρα χρέωση κάθε μήνα για να παίρνεις "καθαρό" ρεύμα από ΑΠΕ.

 

Πληρώνεις για να είσαι οικολόγος. :p

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι... Από τις 04/01 μου έστειλε μήνυμα η "φυσικό αέριο" οτι είναι ο παροχος ρεύματος μου (μετά από μεταφορά από την protergia) αλλά από τότε δεν έχω λάβει κάποιο λογαριασμό, και έχει περάσει 1,5 μήνας!! Ξέρει κάποιος τι παίζει;;

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχει αλλαξει καποιος τον μετρητη της δεδδηε με τον καινουργιο τον ψηφιακο που εχει καρτα σημ κοσμοτε και στελνει αυτοματα την μετρηση; . Το εβαλε ο θειος μου στον Κουβαρα αττικης και ηθελα να μαθω πως δουλευει; . Θα εχει φαση να μην εκδιδεται ποτε εναντι λογαριασμος και να μην ασχολιεσαι καθολου και τα στελνει μονο του !.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κόστος για να γίνει αυτή η αλλαγή.?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα τη γνώμη σας για 2 προϊόντα που κοιτάζω.*Μιλάμε για κατανάλωση γύρω στις 800 KWh ανά τετράμηνο.

 

Το πρώτο είναι το We-Free της We Energy. Δεν έχει ούτε χρονική δέσμευση, ούτε ρήτρα ΟΤΣ. Η τιμή τιμοκαταλόγου είναι 0,0925 €/kWh και η τιμή «προσφοράς με έκπτωση συνέπειας» είναι 0,08 €/kWh. Στο site γράφει «Διάρκεια προνομιακής τιμής έξι (6) μήνες», οπότε εγώ καταλαβαίνω ότι από τον έβδομο μήνα και μετά η τιμή μπορεί να πάει στα 0,0925 €/kWh, ή και ακόμα πιο ψηλά αν έχει αλλάξει ο τιμοκατάλογος. Επομένως, δεν μπορούν να χρεώσουν βάσει ΟΤΣ, αλλά μπορούν να πάνε την τιμή όπου θέλουν. Το καλό είναι ότι φεύγεις όποτε θες και ότι χρησιμοποιούν μόνο ΑΠΕ.

Σημ: στο allazorevma χρησιμοποιεί την τιμή 0,08 για να υπολογίσει την ετήσια χρέωση, αντί να υπολογίζει με 0,0925 από τον 7ο μήνα.

 

Το δεύτερο είναι το ElectricityHome της Elpedison. Εκεί υπάρχει η επιλογή να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία Fixed με χρέωση €3,50/μήνα. Αυτήν την περίοδο η Elpedison δίνει €50 έκπτωση στον πρώτο λογαριασμό στους νέους πελάτες. Όμως, σύμφωνα με τους όρους της προσφοράς, αυτό το πενηντάευρο δεν μπορεί να συνδυαστεί με το Fixed. Επομένως, διαλέγεις ή έκπτωση ή Fixed. Αν λοιπόν πάρω το Fixed, σε βάθος 24 μηνών θα έχω πληρώσει 24 x 3,50 = €84 και θα έχω χάσει και τα €50, άρα θα είμαι μείον 134 ευρώ. Δεν ξέρω αν αξίζουν €134 για τη σιγουριά της σταθερής τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...