Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Εχει δικιο ο φίλος, τελικα αλλαξα γνωμη και πηγα να κλεισω με τη volterra με το home V1Ν χωρις επιβαρυνση ρητρας ΟΤΣ, με συνεπεια στα 0,085 και 0,074Ν χωρις παγια κλπ, και ημουν στο τσακ γιατι απο οσο εψαξα, συνεφερε σχετικα γιατι τα 0,055-60 των υπολοιπων ειναι εντελως πλασματικα (με ΟΤΣ ανω του 55 το τελικο κοστος μαζι με τα παγια μπορει να ξεπερασει ακομα και τη ΔΕΗ σε αυτα τα προγραμματα) αλλα τελικα δεν το εκανα ουτε αυτο, αφου ενω με διαβεβαιωναν οτι δεν υπαρχει προβλημα αν χρωστας μεχρι 300 στη ΔΕΗ γινεται ευκολα η μεταβαση, μετα που εστειλα τα συμβολαια μου το αλλαξανε και μου ειπανε μεχρι 100 κλπ κλπ. Κι ετσι επειδη τσαντιστηκα (επειδη αλλα λενε αλλα κανουν-πραγμα που θεωρω αντιεπαγγελματικο) και επιπλεον βαρεθηκα να ψαχνω, μπηκα στο HOME ENTER της ΔΕΗ, οι διαφορες δεν ειναι πολυ μεγαλες προσθετοντας και τα 50ευρω/ετος έκπτωση [100 για το διετες συμβολαιο]

Tης volterra το home V1Ν παντως εχει κανονικα ΟΤΣ γιατι χθες μιλησα μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θα ήθελες να εξηγήσεις σε αρχάριους τι σχέση έχει το Σκάνδαλο Enron με το Ελληνικό Χρηματιστήριο Ενέργειας;

 

Ναι βεβαιως,

 

Νομιζω οτι ήδη το λινκ που εδωσες κατι λεει.

Η γιγαντωση της Enron ηρθε μετα την απελευθερωση της αγορας ηλεκτρικης ενεργειας "προς οφελος του καταναλωτη". Η καθε εταιρεια που συνεισφερε στο συστημα ηλ. ενεργειας διαπραγματευοταν την kWh αναλογα με την προσφορα και ζητηση στο συστημα. Η θεσπιση του χρηματιστηριου ενεργειας στην Ελλαδα αναλογα ειχε την ιδια φιλοσοφια. Και μαλιστα εχουν μπει σε αυτο και αλλες βαλκανικες χωρες, κατι το οποιο θεωρητικα θα εδινε στον Ελληνα καταναλωτη καλυτερες τιμες.

Στην περιπτωση της Εnron ομως οι μαφιοζικες πρακτικες της, δηλαδη να ριχνειτην παραγωγη της με ψεμματα, οταν υπηρχε ζητηση (καλοκαιρι μεσημερι με τα κλιματιστικα και χειμωνα βραδυ αντιστοιχα) για να ανεβαζει τη ζητηση ενεργειας ανεβαζοντας ταυτοχρονα την τιμη του, οδηγησε χιλιαδες κατανλωτες σε απογνωση. Οι δε κυβερνησεις (Καλιφορνια κ.λπ.) ξοδευαν ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΕΣ τιμες ρευματος ενω τα blackout ηταν καθημερινο φαινομενο! Και φυσικα οι εταιρειες παραγωγης κανανε lobbying και με πρακτικες μονοπωλειου, ριχναν και αυτες τα συστηματα τους οταν υπηρχε αυξημενη ζητηση και πολλαπλασιαζαν την τιμη της kWh

 

Στην Ελλαδα με την εισοδο του χρηματιστηριου ενεργειας οι τιμες ρευματος εχουν δει την ανιουσα ενω υποτειθεται οτι θα επεφταν με την εισαγωγη του. Πολλες βαλκανικες χωρες που εχουν μπει ΑΥΞΗΣΑΝ τη ζητηση και φυσικα ο νομος του εμποριου σημαινε αυτοματως και αυξηση της τιμης!

 

Ευχομαι τα blackout να μην ειναι το επομενο βημα γιατι ηδη ακουσαμε την εισαγωγη των ΕΞΥΠΝΩΝ ΜΕΤΡΗΤΩΝ που θα μετρουν online και σε real time την καταναλωση!

 

Δυστυχως η εισαγωγη των εξυπνων μετρητων δεν επηρρεασε την καταναλωση (δεν τη μειωσε σιγουρα) και ετσι σε πολλες χωρες υπηρχαν αντιδρασεις για την εισαγωγη τους (σπαταληση πορων χωρις νοημα, περιβαλλοντικο κοστος-οι παλιοι μετρητες κ.λπ.).Αντι οι ποροι να δωθουν σε ανανεωσιμες πηγες πηγαν στην κατασκευη μετρητων σε εταιρειες οπως Siemens κ.λπ.

Οι εξυπνποι μετρητες ολο και μας φερνουν πιο κοντα στο σκανδαλο Enron, το σκανδαλο που εχει να κανει με την εκμεταλλευση καταναλωτων στο κομματι της ενεργειας!

 

https://en.wikipedia.org/wiki/2000%E2%80%9301_California_electricity_crisis

 

The 2000–01 California electricity crisis, also known as the Western U.S. energy crisis of 2000 and 2001, was a situation in which the U.S. state of California had a shortage of electricity supply caused by market manipulations and capped retail electricity prices.[5] The state suffered from multiple large-scale blackouts, one of the state's largest energy companies collapsed, and the economic fall-out greatly harmed Governor Gray Davis's standing.

 

Drought, delays in approval of new power plants,[5]:109 and market manipulation decreased supply.[6] This caused an 800% increase in wholesale prices from April 2000 to December 2000.[7]:1 In addition, rolling blackouts adversely affected many businesses dependent upon a reliable supply of electricity, and inconvenienced many retail consumers.

Κατωθι το λινκ που εδωσε ο συμφορουμιτης αναφερει καποια πραγματα, αν και η Enron τελικα μετα τη δυναμη που ανεπτυξε με τις παραπανω τακτικες για αλλο λογο κατερρευσε.

 

Στις αρχές του 2001, η επιχείρηση Enron, η μεγαλύτερη εταιρεία εκμετάλλευσης ενέργειας στον κόσμο έδειχνε ασταμάτητη. Η δεκαετής προσπάθειά της να πείσει τους νομοθέτες να αποδεσμεύσουν την αγορά ενέργειας εστέφθη με επιτυχία, ανοίγοντάς της το δρόμο από την Καλιφόρνια στη Νέα Υόρκη. Οι δεσμοί της με την κυβέρνηση Bush της εξασφάλιζαν ευήκοα ώτα στην Ουάσιγκτον. Οι πωλήσεις της, τα κέρδη της και οι μετοχές της εκτοξεύονταν στην κορυφή.

 

— A. Berenson and R. A. Oppel Jr.The New York Times, Oct 28, 2001.[1]

Στις αρχές του 1990, το Κογκρέσο των Ηνωμένων Πολιτειών πέρασε νομοθετική ρύθμιση που απελευθέρωνε την αγορά ηλεκτρικής ενέργειας. Το ίδιο είχε πράξει και για την αγορά φυσικού αερίου μερικά χρόνια νωρίτερα. H ενεργειακή αγορά που δημιουργήθηκε ευνόησε την ανάπτυξη εταιριών όπως η Enron, ενώ η συνεπαγόμενη μεταβλητότητα των τιμών λόγω του ανταγωνισμού προκαλούσε την αντίδραση παραγωγών και τοπικών διοικήσεων.[2][3][4] Έντονα φαινόμενα lobbying εκ μέρους της Enron και λοιπών εταιριών όμως, διατήρησαν το σύστημα ως είχε.

 

ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ συναμα το push ΓΙΑ ΕΞΥΠΝΟΥΣ ΜΕΤΡΗΤΕΣ (που μετρουν καταναλωση σε real time) ΔΕΝ ΠΡΟΜΗΝΥΟΥΝ ΚΑΛΑ ΜΑΝΤΑΤΑ

 

Τουλαχιστον το 2001 δεν υπηρχαν οι εξυπνοι μετρητες και ο μεσος καταναλωτης δεν επηρρεαζοταν αμεσα ο ιδιος (δεν υπηρχε τροπος να μετρηθει αποκλειστικα σε real time η χρηση του) αλλα η πολιτεια ειχε δεινοπαθησει (με τεραστια κοστη που φυσικα τα πληρωναν στο τελος οι πολιτες της)

 

Εδω μου φαινεται οτι παμε κατευθειαν για γδαρσιμο των απλων καταναλωτων!

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Αθέτηση όρων συμβολαίου.

 

Και χωρίς ενημέρωση μου, σχετικά.

Θέλεις να πεις κάτι πιο συγκεκριμένο; Με ενδιαφέρει προσωπικά, επειδή εδώ και ένα μήνα είμαι σε αυτή την εταιρεία, και θα ήθελα να ξέρω. Αν δεν θέλεις να γράψεις εδώ, στείλε μου pm. Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αθέτηση όρων συμβολαίου.

Και χωρίς ενημέρωση μου, σχετικά.

Ολους μας ενδιαφέρει να γνωρίζουμε πλέον τις πρακτικές που ακολουθήσουν οι εταιρίες λόγω της δύσκολης συγκηρίας στην αγορά ρεύματος που έρχεται, οπότε αν θα μπορούσες να μας ενημερώσεις στο forum θα το εκτιμούσαμε.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!! Θα ήθελα την άποψη σας... Η καταναλώσεις μου είναι οι εξής: 680kwh (Η) + 856kwh (Ν) για τετράμηνο, και γενικά λίγο παρακάτω.. Επίσης για το έτος έχω: 1867kwh (Η) + 772kwh (Ν) σε τριφασικό.

Ποια εταιρία προτείνετε;; (πληρωμή με πάγια εντολή, για να έχουμε κ έκπτωση συνέπειας). Αυτή τη στιγμή έχω protergia αλλά θεωρώ ότι δίνω πολλά.. Κ είδα κ αρκετά υψηλές χρεώσεις ΟΤΣ.

Σκεφτόμουν μετά την φυσικό αέριο maxi νυχτερινό, αλλά είδα τώρα και τα πακέτα genius της protergia με σταθερό παγιο. Εχει κάνεις άποψη για αυτά;; στα πακέτα genius εφαρμόζεται ΟΤΣ; ;; Περιμένω τις απόψεις σας.

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης και την άποψη σας για την "we energy" που στο we free πρόγραμμα δεν έχει ΟΤΣ

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρόσφατο παράδειγμα από τον τίτλο της ανάρτησης.

Παρά το γεγονός ότι είχαν ξεκινήσει συμβόλαια με ανώτερη τιμή ΟΤΣ στο 60, με τρόπο που ο καταναλωτής ήταν πολύ δύσκολο να ενημερωθεί εγκαίρως, άλλαξαν το 60 σε 45...

Καλησπέρα

Σας γυρίζω πίσω στην ανάρτηση μου του 6/2020

Link to comment
Share on other sites

...Ποια εταιρία προτείνετε;;

Επειδή κατηγορήθηκα κ για πνευματικά δικαιώματα σε προηγούμενα post (καθώς κ παπαγαλάκι-troll), σου μεταφέρω την πρόταση ενός φίλου που περιγράφει ακριβώς την εμπειρία του. Τα συμπεράσματα δικά σου...

Αμα θες να κάνεις διδακτορικά στα μαθηματικά και τη στατιστική να το βάλεις.

Αν η ζωη σου δεν εχει αρκετο σασπένς και θέλεις να προσθέσεις λίγη αγωνία για το που θα κάτσει η μπάλα του λογαριασμού τον επόμενο μήνα να το βάλεις

Επίσης αν θέλεις ατελείωτα τηλέφωνα για να επιβεβαιώνεις αν εφάρμοσαν ή όχι αυτα που υπογράψατε στη σύμβαση να το βάλεις...

 

Τα παραπάνω δεν ισχύουν μόνο για το οικιακό maxi αλλά για όλους τους εναλλακτικους λίγο έως πολύ

Link to comment
Share on other sites

Tης volterra το home V1Ν παντως εχει κανονικα ΟΤΣ γιατι χθες μιλησα μαζι τους.
Δεν ξερω με ποιον μίλησες και τι σου ειπαν, αλλα το συγκεριμενο της volterra [Σπίτι Μου V1Ν] δεν εχει ρητρα ΟΤΣ, παρολο που στους γενικους ορους του συμβολαιου (προφανως αφορουν ολα τα προγραμματα) γινεται αναφορα για την επιβαρυνση αυτη (ορια, υπολογισμος κλπ), στους ορους του προγραμματος ομως, αναγραφεται ρητα οτι ΔΕΝ υπαρχει καμια επιβαρυνση ρητρας ΟΤΣ ουτε επιπλεον χρεωσεων και οτι οι τιμες θα ειναι σταθερες. Και μαλιστα ειναι και αυτο το εγγραφο ενυπογραφο. Οταν μου τα εστειλαν (mail) για να τα υπογραψω λοιπον, εκανα ειδικη υποσημειωση και στα 2 εγγραφα για τον συγκεκριμενο ορο. Τωρα αν τους πειραξε αυτο, ή αν οντως ειχαν προβλημα επειδη ειχα γυρω στα 200-250 ανεξοφλητα -ενω εξαρχης μου ειχαν πει οτι ειναι πολυ μικρο το ποσο και θα γινει εκκαθάριση και συμψηφισμός απο τη ΔΕΗ μετα τη μεταβαση- και στραβώσανε , αυτο τελικα δεν μπορω να το ξερω, αλλα δεν με απασχολεί κιολας.

 

 

ΔΕΔΟΜΕΝΑ:

Εσενα σου ειπαν οτι εχει ρητρα, εμενα το επισημαναν τρεις υπαλληλοι μεχρι να υπογραψω οτι ΔΕΝ εχει, ενω οι ιδιοι μου ελεγαν και οτι δεν υπαρχει προβλημα στη μεταβαση με το χρεος που ειχα στη δεη και μετα τα αλλάξανε. Επιπλεον στο συμβόλαιο στους γενικους αναφέρεται ρητρα ΟΤΣ αλλα στην συμβαση του προγραμματος, αναιρείται.

 

 

ΣΥΜΠΈΡΑΣΜΑ:

Καποιο λάκκο (μαλλον λακκους) εχει η φαβα.

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 20 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!! Θα ήθελα την άποψη σας... Η καταναλώσεις μου είναι οι εξής: 680kwh (Η) + 856kwh (Ν) για τετράμηνο, και γενικά λίγο παρακάτω.. Επίσης για το έτος έχω: 1867kwh (Η) + 772kwh (Ν) σε τριφασικό.

 

Μήπως έχεις κάνει κάπιο λάθος στα νούμερα;

Στην 4μηνιαία έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση στο Ν (856) από το Η (680) και στην ετήσια έχεις μικρότερη (772) στο Ν από την 4μηνιαία (856).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνει κάπιο λάθος στα νούμερα;

 

Στην 4μηνιαία έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση στο Ν (856) από το Η (680) και στην ετήσια έχεις μικρότερη (772) στο Ν από την 4μηνιαία (856).

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο!! Οι καταναλώσεις μου είναι οι εξής: 680kwh (Η) + 256kwh (Ν) για τετράμηνο, και γενικά λίγο παρακάτω.. Επίσης για το έτος έχω: 1867kwh (Η) + 772kwh (Ν) σε τριφασικο 25kVA.

Τι προτείνετε;;

ρίχνω μια ματιά τώρα στο http://www.energycost.gr δείχνει αρκετά ενημερωμένο.. Αν και βγάζει πρώτα προγράμματα με ΚΟΤ και ηλεκτροκινηση κ γίνεται ένα μπέρδεμα!

 

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω με ποιον μίλησες και τι σου ειπαν, αλλα το συγκεριμενο της volterra [Σπίτι Μου V1Ν] δεν εχει ρητρα ΟΤΣ, παρολο που στους γενικους ορους του συμβολαιου (προφανως αφορουν ολα τα προγραμματα) γινεται αναφορα για την επιβαρυνση αυτη (ορια, υπολογισμος κλπ), στους ορους του προγραμματος ομως, αναγραφεται ρητα οτι ΔΕΝ υπαρχει καμια επιβαρυνση ρητρας ΟΤΣ ουτε επιπλεον χρεωσεων και οτι οι τιμες θα ειναι σταθερες. Και μαλιστα ειναι και αυτο το εγγραφο ενυπογραφο. Οταν μου τα εστειλαν (mail) για να τα υπογραψω λοιπον, εκανα ειδικη υποσημειωση και στα 2 εγγραφα για τον συγκεκριμενο ορο. Τωρα αν τους πειραξε αυτο, ή αν οντως ειχαν προβλημα επειδη ειχα γυρω στα 200-250 ανεξοφλητα -ενω εξαρχης μου ειχαν πει οτι ειναι πολυ μικρο το ποσο και θα γινει εκκαθάριση και συμψηφισμός απο τη ΔΕΗ μετα τη μεταβαση- και στραβώσανε , αυτο τελικα δεν μπορω να το ξερω, αλλα δεν με απασχολεί κιολας.

 

 

ΔΕΔΟΜΕΝΑ:

Εσενα σου ειπαν οτι εχει ρητρα, εμενα το επισημαναν τρεις υπαλληλοι μεχρι να υπογραψω οτι ΔΕΝ εχει, ενω οι ιδιοι μου ελεγαν και οτι δεν υπαρχει προβλημα στη μεταβαση με το χρεος που ειχα στη δεη και μετα τα αλλάξανε. Επιπλεον στο συμβόλαιο στους γενικους αναφέρεται ρητρα ΟΤΣ αλλα στην συμβαση του προγραμματος, αναιρείται.

 

 

ΣΥΜΠΈΡΑΣΜΑ:

Καποιο λάκκο (μαλλον λακκους) εχει η φαβα.

Nαι μιλησα μαζι τους και μου ειπα οτι εχει κανονικα ΟΤΣ.

Αρχικα μιλησα με μια κοπελα στο τηλεφωνο που δεν ηξερε να μου απαντησει και αφου περιμενα μερικα λεπτα να μιλησει με τον υπευθυνο μου απαντησε οτι εχει ρητρα ΟΤΣ.

Τι να σου πω λες να μας κοροιδευουν τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3502949/g-peristeris-me-monades-apothikeusis-den-tha-eixame-problimata-stin-agora-ilektrismou

 

Όπως είπε ο κ. Περιστέρης πράγματι έχουν παρατηρηθεί στις πρώτες εβδομάδες εφαρμογής του target model ακραίες τιμές στην αγορά εξισορρόπησης. Αρμόδιοι να βρουν τα αίτια των ανισορροπιών και να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα για την αποφυγή τέτοιων στρεβλώσεων κι ακραίων φαινομένων είναι το υπουργείο ενέργειας και η ΡΑΕ, σημείωσε ο κ. Περιστέρης, ο οποίος αναφέρθηκε και σε μια άλλη παράμετρο του φαινομένου.

 

"Αν υπήρχαν ήδη στο Σύστημα σταθμοί κεντρικής αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας τύπου αντλησοταμίευσης, όπως χρόνια τώρα επιμένουμε να λέμε, θα είχαν αποφευχθεί αυτά τα φαινόμενα ανωμαλίας στην αγορά ηλεκτρικής ενέργειας” είπε ο επικεφαλής της ΤΕΡΝΑ Ενεργειακή, προσθέτοντας ότι επίσης "θα επιτυγχανόταν βέλτιστη αξιοποίηση των μεταβλητών ΑΠΕ (αιολικά και φωτοβολταϊκά), ενώ θα παρέχονταν κι όλες εκείνες οι πρόσθετες επικουρικές υπηρεσίες που είναι απαραίτητες για την ευστάθεια του δικτύου”.

Link to comment
Share on other sites

Volterra Γ1Ν έχω και εγώ. Εννοείται έχει ΟΤΣ, απλά με τα έως τώρα δεδομένα δεν χρεωνε σχεδόν ποτέ. Εμένα όπως ήδη έχω πει με χρέωσε για ένα μήνα 9 ευρώ. Βλέποντας ότι το χρηματιστήριο ρεύματος κακό θα κάνει πάρα καλό θα κοιτάξω μη και έχουν κάποιο πρόγραμμα χωρίς τέτοιες χρεώσεις αλλιώς δυστυχώς θα επιλέξω το ΔΕΗ MyHome Enter, με σταθερή χρέωση αντί για 0,08 που πληρωνω στην volterra θα πάω σε 0,105 και η Βραδυνή αντί για 0,0661 θα πάω σε 0,0771, συν ένα πάγιο 0,50 το μήνα (το έχει προσφορά, αλλιώς ειναι 1,5 ευρώ) και 24 μήνες δέσμευση. Θεωρώ την διαφορά σε μια νορμάλ κατανάλωση που κάνω οικιακή μικρή για να έχω αυτά τα 9ευρα το μήνα από το πουθενά. Αύριο θα επικοινωνήσω και με τους δύο. Πρώτα με volterra μη και έχει κάποιο fix πρόγραμμα χωρίς τρελή επιβάρυνση, αλλιώς ΔΕΗ. Όλα τα άλλα που είναι σταθερά έχουν μεγάλα "πάγια" και έχουν και κάτι ψιλά γράμματα ενεργοποίησης ρητρων.
Link to comment
Share on other sites

... αλλιώς δυστυχώς θα επιλέξω το ΔΕΗ MyHome Enter, με σταθερή χρέωση αντί για 0,08 που πληρωνω στην volterra θα πάω σε 0,105 και η Βραδυνή αντί για 0,0661 θα πάω σε 0,0771, συν ένα πάγιο 0,50 το μήνα (το έχει προσφορά, αλλιώς ειναι 1,5 ευρώ) και 24 μήνες δέσμευση. ....
Κ πολύ καλά θα κάνεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, σταθερή τιμή κ τελειώνει η υπόθεση, μην ακους τους παπατζήδες που βρήσκουν 100 διαφορετικούς τρόπους να σε χρεώνουν. Αγαπητέ φίλε makap, κ αυτό είναι fake news?

Οι "σιωπηρές" αυξήσεις στη Χαμηλή Τάση εφαρμόζονται σταδιακά και θα συνεχίσουν να εφαρμόζονται στο βαθμό που περνάνε οι εβδομάδες και το χονδρεμπορικό κόστος διατηρείται σε υψηλά επίπεδα. Ακόμα όμως και αν τις επόμενες εβδομάδες υπάρξει αποκλιμάκωση (κάτι που είναι πιθανόν, καθώς φαίνεται ότι οι θερμικοί ηλεκτροπαραγωγοί ακολουθούν πλέον πιο "συντηρητική" τακτική) οι ρήτρες θα συνεχίσουν να "παράγουν" αυξήσεις για κάποιο διάστημα ακόμα, καθώς υπάρχει μια διαφορά φάσης από την εκκαθάριση της χονδρεμπορικής έως την ενεργοποίηση της ρήτρας.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα volterra και ζήτησα αν υπάρχουν άλλα προγράμματα από αυτά που έχει στο site χωρίς ΟΤΣ μιας και είμαι ήδη πελάτης και μου πρότειναν το βασικό οικιακό τιμοκατάλογο με πρωινή χρέωση 0.0899 Βραδυνή 0.07897, έκπτωση 5% συνέπειας, χωρίς ΟΤΣ και χωρίς πάγιο τριφασικού. Αλλά έχει 12μηνη δέσμευση. Δέχτηκα! Θα δείξει αν έκανα καλά. Αλλιώς οι ******** πληρώνονται.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μπορω να ενεργοποιησω το δεη myhome enter αλλα να μεινει ο λογαριασμος καθε 2μηνο; ή αμα δεν γινεται υπαρχει καποια εκπτωση στο ρευμα για οικιακο με νυκτερινο; ηθελα να το κανω στην θεια μου αλλα ο λογαριασμος ερχεται στο ονομα του πατερα της.

Ποσο κοστιζει η αλλαγη ονοματος απο τον πατερα στην κορη; , στην δεη εχει κοστος ενω στην elpedison οχι, ξερω οτι σιγουρα πληρωνεις για νεο ηλεκτρολογικο σχεδιο επειδη αλλαζει το ονομα και το αφμ.

 

Κατι αλλο υπαρχει εναλλακτικος παροχος ρευματος που να εκδιδει 2μηνο λογαριασμο με χαμηλοτερη τιμη κιλοβατωρας απο την δεη; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Σκέφτομαι να ενταχθώ στο ΔΕΗ MyHome Enter, αλλά επειδή έχω χαμηλή κατανάλωση (450ημερ+230νυχτ /4μηνο) δεν ξέρω αν με συμφέρει ή θα δεσμευτώ άδικα για 2 χρόνια. Το έχει ψάξει κανένας με παρόμοια κατανάλωση?

(Το πάγιο απ' ότι βλέπω είναι μεγαλύτερο από το απλό =1,5€/μήνα δηλ 6€/4μηνο),

 

καλησπερα μπορω να ενεργοποιησω το δεη myhome enter αλλα να μεινει ο λογαριασμος καθε 2μηνο; ή αμα δεν γινεται υπαρχει καποια εκπτωση στο ρευμα για οικιακο με νυκτερινο; ηθελα να το κανω στην θεια μου αλλα ο λογαριασμος ερχεται στο ονομα του πατερα της.

Ποσο κοστιζει η αλλαγη ονοματος απο τον πατερα στην κορη; , στην δεη εχει κοστος ενω στην elpedison οχι, ξερω οτι σιγουρα πληρωνεις για νεο ηλεκτρολογικο σχεδιο επειδη αλλαζει το ονομα και το αφμ. .

Αν κατάλαβα καλά δεν ειναι υποχρεωτικός ο μηνιαίος λογαριασμός, αλλά αν δεν τον ενεργοποιήσεις χάνεις κάποια έκπτωση.

Μπορεί να μην χρειαστεί αλλαγή ονόματος, δοκίμασε πρώτα να ανοίξεις e-bill για την παροχή της θείας σου (με το ΑΦΜ, ΑΔΤ και το όνομα του πατέρα της), και μετά μπορείς μεσα απο το e-bill να ενεργοποιήσεις και το πρόγραμμα.

(εδω θα δεις τι στοιχεία χρειάζεσαι: https://ebill.dei.gr/Register.aspx?LegalEntityTypeID=1&UserType=2&PromptUserType=2 )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Τελικά οι πρόσφατες ΟΤΣ που ξαφνικά και απότομα "τράβηξαν την ανηφόρα" ήρθαν για να μείνουν;

Κατέληξε κανείς σε κάποιο αρχικό συμπέρασμα μόνος ή με τον πάροχο του;

Link to comment
Share on other sites

Η Protergia είναι ο Τομέας Ηλεκτρικής Ενέργειας και Φυσικού Αερίου της MYTILINEOS, της μεγαλύτερης ιδιωτικής εταιρείας ενέργειας στην Ελλάδα....

 

http://img6.uploadhouse.com/fileuploads/28867/28867106687a264093b7a2f6be1f485d76b36090.jpg

 

https://img6.uploadhouse.com/fileuploads/28867/28867106687a264093b7a2f6be1f485d76b36090.jpg

 

:worry: - απο το τελευταιο διαφημιστικο τους στην τηλεοραση,μηπως ξερει κανεις εαν εχει και παραρτημα στην αμερικη;

σκεφτομαι μηπως μπερδεψαν την χωρα στην διανομη ή για λογους οικονομιας προβαλουν και το ''εκει'' ως ''για εδω".

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας για τα προγ΄ραμματα ΔΕΗ my home enter/ my home online? είμαι στη ΔΕΗ και μου εμφανίστηκαν. Έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά από ένα απλό συμβόλαιο που θεωρώ ότι έχω με τη ΔΕΗ;
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Υπάρχει κάποιο νέο μέχρι στιγμής, αν οι πρόσφατες ψηλές ρήτρες κλπ θα συνεχίσουν να εφαρμόζονται;

 

Σίγουρα έως 11/01 και βλέπουμε https://energypress.gr/news/rae-parateinetai-eos-111-i-diavoyleysi-gia-tin-tropopoiisi-toy-arthroy-42-toy-kodika

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...