Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Εγω φιλε και ιδια να ηταν η τιμη με τη ΔΕΗ,θα προτιμουσα παροχο γιατι βαρεθηκα τους συνδικαλιστες,οπως και πολλοι αλλοι
Πας σε άλλο θέμα. Ο ελληνικός λαός ψήφισε αυτούς που του αξίζουν. Αν είμασταν καλύτεροι, θα είχαμε καλύτερους πολιτικούς κ αξιοκρατικό κράτος, κ δεν θα είχαμε συνδικαλιστές να ρίχνουν τους διακόποτες. Εμέις τους ψηφίσαμε, δεν μας ανάγκασε κανένας. Βέβαια, δεν θα στα φαν οι συνδικαλιστές, θα στα φάνε οι ιδιώτες, στον ίδιο παρονομαστή είσαι. Η ΔΕΗ πλέον δεν έχει το παλιό προφίλ κ έχει μεγαλόπνοο επενδυτικό πλάνε σε ΑΠΕ κ άμεσα (2 με 3 χρόνια). Μόνο ο ΗΡΩΝ έχει αντίστοιχα (του μεγέθους του) υλοποιήσει επενδύσεις σε ανανεώσιμες πηγές...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τωρα για να μη λεμε οτι θελουμε,κανεις δε ψηφισε τους συνδικαλιστες.Μη τρελαθουμε.

Sorry για το offtopic

 

optoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για να μη λεμε οτι θελουμε,κανεις δε ψηφισε τους συνδικαλιστες.Μη τρελαθουμε.
Α μάλιστα...βγήκαν διά μαγείας...δεν ψήφισε κανένας το ΠΑΣΟΚ (κ η ΝΔ τα ίδια έκανε), το οποίο έβαλε τα δικά του παιδιά -συνδικάλες στην ΔΕΗ κτλ. Ηρθαν τα Χριστούγεννα με τον Αγιο Βασίλη.
Link to comment
Share on other sites

Το δέχομαι. Ευχομαι να έχιες δίκιο κ να είσαι σίγουρος οτι αυτά που πληρώνεις είναι όντως λιγότερα από τα αντίστοιχα της ΔΕΗ, το οποίο στην πράξη βγαίνει σε ελάχιστες περιπτώσεις.

 

Δωσε μου ενα λογαριασμό σου να συγκρίνω με το δικό μου. Έχω και υψηλές και χαμηλές καταναλώσεις. Πες μου κιλοβατωρες και ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Για τα τιμολόγια με ρήτρες πιθανό σε ορισμένες περιπτώσεις να βγαίνει πιο ακριβά από ΔΕΗ.

Πλέον οι περισσότεροι εναλλακτικοί εφαρμόζουν πολύ χαμηλά όρια στην ΟΤΣ όπως φαίνεται και συνολικά από το allazorevma.

Όποιος πέτυχε σύμβαση πχ. με ελιν, volterra με παλιό τιμολόγιο είναι τυχερός αν και δε ξέρω κατά πόσο διασφαλισμένος είναι.

Ζούμε πρωτοφανείς συνθήκες χειραγώγησης αγοράς λόγω του target model που ξεκίνησε τη 1/11 και βλέπω ότι το υπουργείο τόσο καιρό δε παρεμβαίνει ουσιαστικά. Αν συνεχίσει η κατάσταση με τους λογαριασμούς προσαυξήσεων και το υψηλό κόστος χονδρεμπορικής είναι θέμα χρόνου να "τελειώσουν" οι μη καθετοποιημένοι παίκτες. Ίσως αυτό να είναι το σχέδιό τους, δηλαδή οι 16 εταιρείες να γίνουν 3-4.

Εγώ έχω ελπέντισον και τρέμω το κόστος που θα πληρώσω με τις ρήτρες στους επόμενους εκκαθαριστικούς. Ευτυχώς λήγει η σύμβαση κοντά, τέλος Μαρτίου, και θα κάνω νέα έρευνα αγοράς τότε. Ελπίζω να επιβιώσουν οι εναλλακτικοί που δίνουν τιμολόγια χωρίς ρήτρα γιατί χρειάζεται τέτοιου είδους ανταγωνισμός.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πέτυχε σύμβαση πχ. με ελιν, volterra με παλιό τιμολόγιο είναι τυχερός αν και δε ξέρω κατά πόσο διασφαλισμένος είναι.

Αν συνεχίσει η κατάσταση με τους λογαριασμούς προσαυξήσεων και το υψηλό κόστος χονδρεμπορικής είναι θέμα χρόνου να "τελειώσουν" οι μη καθετοποιημένοι παίκτες. Ίσως αυτό να είναι το σχέδιό τους, δηλαδή οι 16 εταιρείες να γίνουν 3-4.

Δεν ειναι διασφαλισμένος, αστους να πιστεύουν οτι θέλουν, ο σκοπός είναι αυτός που πολύ σωστά αναφέρεις, θα μείνουν εταιρίες παραγωγής οι υπόλοιποι απλά ειναι θέμα να συγχονευτούν, το παιχνιδάκι με το ρεύμα κ τους παπατζήδες που πουλάνε χωρίς να παράγουν έχει τελειώσου προ-πολλού. Δεν είναι ηθικό, αλλά ειναι καθόλα νόμιμο αυτό που γίνεται με την αγορά εξισορρόπησης, κ μεταξύ μας, καλά τους κάνουν, ο Σαμαράς-σύριζα το έστησε το παιχνίδι εις βάρος ουσιαστικά της ΔΕΗ με εντολή δανειστών, ο Κυριάκος τους στέλνει στον αγύριστο. Το μόνο που μπορεί να αλλάξει την κατάσταση ειναι αν πέσουν οι τιμές, που δεν φαίνεται μέχρι στιγμής, οπότε η τράπουλα είναι σημαδεμένη, κ τα όμορφα συμβολαιάκια που εγγυούνται super τιμές σύντομα παρελθόν όπως κ το "βγαίνουμε από το μννημόνιο" του αγαπημένου φίλου κωλοτούμπα Τσίπρα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι διασφαλισμένος, αστους να πιστεύουν οτι θέλουν, ο σκοπός είναι αυτός που πολύ σωστά αναφέρεις, θα μείνουν εταιρίες παραγωγής οι υπόλοιποι απλά ειναι θέμα να συγχονευτούν, το παιχνιδάκι με το ρεύμα κ τους παπατζήδες που πουλάνε χωρίς να παράγουν έχει τελειώσου προ-πολλού. Δεν είναι ηθικό, αλλά ειναι καθόλα νόμιμο αυτό που γίνεται με την αγορά εξισορρόπησης, κ μεταξύ μας, καλά τους κάνουν, ο Σαμαράς-σύριζα το έστησε το παιχνίδι εις βάρος ουσιαστικά της ΔΕΗ με εντολή δανειστών, ο Κυριάκος τους στέλνει στον αγύριστο. Το μόνο που μπορεί να αλλάξει την κατάσταση ειναι αν πέσουν οι τιμές, που δεν φαίνεται μέχρι στιγμής, οπότε η τράπουλα είναι σημαδεμένη, κ τα όμορφα συμβολαιάκια που εγγυούνται super τιμές σύντομα παρελθόν όπως κ το "βγαίνουμε από το μννημόνιο" του αγαπημένου φίλου κωλοτούμπα Τσίπρα.

 

Περιμένω ακόμα λογαριασμό... Ευρώ και κιλοβατωρες

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ακόμα λογαριασμό... Ευρώ και κιλοβατωρες
Μπορείς να ανατρέξεις στα παρελθοντικά μου ποστ για να τον βρεις. Τον έχω ανεβάσει εδώ κ αρκετούς μήνες εκθέτωντας τους προβληματισμούς μου. Να σου υπενθυμίσω οτι έχω κ ΔΕΗ κ φυσικό αέριο ως πάροχο σε δυο ξεχωριστές κατοικίες με παρόμοιες συνολικά καταναλώσεις. Τελος, το φορουμ είναι δημόσιο, αντιλαμβάνομαι οτι αρκετοί διαφωνείτε με όσα γράφω, δεν υπάρχει κανένα θέμα, μην προκαλείτε όμως για να μην προκαλώ κ εγώ. Για τους παραπάνω λόγους δεν προκειται να ξανα ανεβάσω κανέναν λογαριασμό, οπως φαντάζομαι οτι δεν προκειται να κάνετε κ εσεις οταν σύντομα θα σκάσουν τα κουστουμάκια παρόλες τις θεωρητικές διαβεβαιώσεις...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανατρέξεις στα παρελθοντικά μου ποστ για να τον βρεις. Τον έχω ανεβάσει εδώ κ αρκετούς μήνες εκθέτωντας τους προβληματισμούς μου. Να σου υπενθυμίσω οτι έχω κ ΔΕΗ κ φυσικό αέριο ως πάροχο σε δυο ξεχωριστές κατοικίες με παρόμοιες συνολικά καταναλώσεις. Τελος, το φορουμ είναι δημόσιο, αντιλαμβάνομαι οτι αρκετοί διαφωνείτε με όσα γράφω, δεν υπάρχει κανένα θέμα, μην προκαλείτε όμως για να μην προκαλώ κ εγώ. Για τους παραπάνω λόγους δεν προκειται να ξανα ανεβάσω κανέναν λογαριασμό, οπως φαντάζομαι οτι δεν προκειται να κάνετε κ εσεις οταν σύντομα θα σκάσουν τα κουστουμάκια παρόλες τις θεωρητικές διαβεβαιώσεις...

 

Τωρα όντως θέλεις να κάτσω να ψάξω τα ποστ για να το βρω; αν θέλεις βάλτο ξανά εδώ να κάνω τη σύγκριση να τελειώνουμε

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Lyi5fwo.jpg

 

Ορίστε η κατανάλωση μου και τα ευρώ. Δείξε μου ένα ίδιο λογαριασμό με 2 χιλιάδες κιλοβατωρες με 154€ στη ΔΕΗ και πάω ΔΕΗ αύριο

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάτσει ένα θέμα και το κάνουμε τάξη του δημοτικού για να μάθουμε πολλαπλασιασμό.

Και για να δέσουμε και το γάιδαρο ότι έχουμε και δίκιο, βάζουμε και τον παράγοντα του μέλλοντος μέσα (θα...).

Εύκολα γίνεσαι προφήτης έτσι.

 

Τελικά το πρόβλημα σου (γιατί ο τρόπος που τα γράφεις δε μου φαίνεται για απλός προβληματισμός) ποιό είναι;

Ότι πληρώνουμε περισσότερα τώρα (γι' αυτό ζητάς λογαριασμούς όλη την ώρα) ή ότι δίνουμε λίγα τώρα αλλά στο μέλλον θα γίνει μονομερής καταγγελία της σύμβασης από την πλευρά της εταιρείας;

 

Στο δεύτερο, συμφωνώ ότι μπορεί να γίνει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οποιον παροχο και να επιλεξεις ειναι ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ απο την δεη εστω και με ΟΤΣ.Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο συγνωμη αλλα δεν μπορουμε να κανουμε συζητηση...

Δεν είναι απαραίτητο πως κερδίζεις ό,τι και αν διαλέξεις. Πρέπει να βρεις και πρόγραμμα που να σε συμφέρει. Πολλοί καταναλωτές δεν κοιτάζουν το ποσό του παγίου και κοιτάζουν μόνο την τιμή/kWh. Δεν υπολογίζουν τι κατανάλωση πρέπει να κάνουν ώστε να περάσουν το break-even point!

Φυσικά ορισμένοι καταναλωτές δεν λαμβάνουν υπ' όψιν τους την επιβάρυνση Ο.Τ.Σ. (την οποία κανείς δεν μπορεί να προβλέψει με σιγουριά), αλλά με την συμπλήρωση έτους μπορεί κανείς να ελέγξει αν τελικά βγήκε κερδισμένος!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Τωρα όντως θέλεις να κάτσω να ψάξω τα ποστ για να το βρω; αν θέλεις βάλτο ξανά εδώ να κάνω τη σύγκριση να τελειώνουμε

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Lyi5fwo.jpg

 

Ορίστε η κατανάλωση μου και τα ευρώ. Δείξε μου ένα ίδιο λογαριασμό με 2 χιλιάδες κιλοβατωρες με 154€ στη ΔΕΗ και πάω ΔΕΗ αύριο

 

Φίλε μου μέσα σε αυτο το τετράμηνο δεν έχεις πληρώσει και κάποιο έναντι;

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μέσα σε αυτο το τετράμηνο δεν έχεις πληρώσει και κάποιο έναντι;

 

Ναι έχεις δίκιο. 26.92 οπότε το σύνολο πάει 181.84

 

Εννοείται πάλι περιμένω το φίλο με τη ΔΕΗ με ίδιες κιλοβατωρες να κάνει τη σύγκριση

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. 26.92 οπότε το σύνολο πάει 181.84

 

Εννοείται πάλι περιμένω το φίλο με τη ΔΕΗ με ίδιες κιλοβατωρες να κάνει τη σύγκριση

 

Και πάλι μια χαρά εισαι

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάτσει ένα θέμα και το κάνουμε τάξη του δημοτικού για να μάθουμε πολλαπλασιασμό.
Οκ είπαμε σεβαστό, δεν ειπα για κανένα θα, είπα οτι απλά οτι η ΔΕΗ εν τέλει είναι η πιο τίμια κ ότι πολλοί έχουν την ψευδαίσθηση οτι πληρώνουν λιγότερα αλλά πληρώνουν τα ίδια, ή ακόμα κ περισσότερα. Προφανέστατα πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις, δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε όμως με μεμονομένες περιπτώσεις. Για τον φίλο που ζητάει λογαριασμό, μπήκα μία φορά σε αυτή την διαδιικασία στο παρελθόν, οτι είχα να δείξω το έδειξα, δεν θέλω να αποδείξω κάτι σε κανέναν, εκφράζω καθαρά προσωπικές απόψεις, διαφωνείτε, κανένα πρόβλημα, προχωράμε, εφόσον εσείς πληρώνετε λιγότερα ειναι απολύτως αποδεκτό. Το μέλλον των εταιριών ειναι προδιαγεγραμμενο κ δεν υπάρχει κανένα θά, το λέω τελευταία φορά γιατί κουρασα, αν συνεχιστεί το παιχνίδι των τιμών, θα υπάρξει κ καταγελλία συμβάσεων κ συγχώνευση εταιριών. Ζούμε στην χώρα που ο Φλώρος έφαγε το ΕΤΗΔΕ ή οπως λεγονταν κ κυκλοφορούσε ελέυθερος με πολιτική στήριξη, θα κολλήσουν δηλαδή σε ένα συμβόλαιο?
Link to comment
Share on other sites

Οκ είπαμε σεβαστό, δεν ειπα για κανένα θα, είπα οτι απλά οτι η ΔΕΗ εν τέλει είναι η πιο τίμια κ ότι πολλοί έχουν την ψευδαίσθηση οτι πληρώνουν λιγότερα αλλά πληρώνουν τα ίδια, ή ακόμα κ περισσότερα. Προφανέστατα πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις, δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε όμως με μεμονομένες περιπτώσεις. Για τον φίλο που ζητάει λογαριασμό, μπήκα μία φορά σε αυτή την διαδιικασία στο παρελθόν, οτι είχα να δείξω το έδειξα, δεν θέλω να αποδείξω κάτι σε κανέναν, εκφράζω καθαρά προσωπικές απόψεις, διαφωνείτε, κανένα πρόβλημα, προχωράμε, εφόσον εσείς πληρώνετε λιγότερα ειναι απολύτως αποδεκτό. Το μέλλον των εταιριών ειναι προδιαγεγραμμενο κ δεν υπάρχει κανένα θά, το λέω τελευταία φορά γιατί κουρασα, αν συνεχιστεί το παιχνίδι των τιμών, θα υπάρξει κ καταγελλία συμβάσεων κ συγχώνευση εταιριών. Ζούμε στην χώρα που ο Φλώρος έφαγε το ΕΤΗΔΕ ή οπως λεγονταν κ κυκλοφορούσε ελέυθερος με πολιτική στήριξη, θα κολλήσουν δηλαδή σε ένα συμβόλαιο?

 

Έβαλα 2 ποστ πριν τα δικά μου στοιχεία. Πληρώνεις λιγότερα με ΔΕΗ; μόνο αυτό πες μου

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 2 ποστ πριν τα δικά μου στοιχεία. Πληρώνεις λιγότερα με ΔΕΗ; μόνο αυτό πες μου
Σου απάντησα ήδη στην ερώτηση σου, δεν αντιλαμβάνομαι τους λόγους που επιμένεις. Δεν έχει νόημα να γίνεται ένα φορουμ χώρος προσωπικών αντιπαραθέσεων. Εφόσων εσύ είσαι δηλώνεις σίγουρος οτι πληρώνεις λιγότερα, αρχικά σε επιβραβεύω για την επιλογή σου, κ ζητάω συγγνώμη από το φορουμ που έγινα κουραστικός με τα posts μου.
Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα ήδη στην ερώτηση σου, δεν αντιλαμβάνομαι τους λόγους που επιμένεις. Δεν έχει νόημα να γίνεται ένα φορουμ χώρος προσωπικών αντιπαραθέσεων. Εφόσων εσύ είσαι δηλώνεις σίγουρος οτι πληρώνεις λιγότερα, αρχικά σε επιβραβεύω για την επιλογή σου, κ ζητάω συγγνώμη από το φορουμ που έγινα κουραστικός με τα posts μου.

 

Δεν βρισκω πουθενα καμια απαντηση. Κουραστικος γινεσαι οχι με τα post σου αλλα με τις " ανουσιες " απαντησεις αντι να απαντήσεις απευθείας σε αυτά που σε ρωτάμε... Αν μου δειξεις λογαριασμο 2 χιλιαδες κιλοβατώρες με λιγοτερα απο οτι δινω, θα παω στη ΔΕΗ και θα σου δωσω και 100€ επειδη επέμενα χωρις λόγο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω πουθενα καμια απαντηση. Κουραστικος γινεσαι οχι με τα post σου αλλα με τις " ανουσιες " απαντησεις αντι να απαντήσεις απευθείας σε αυτά που σε ρωτάμε... Αν μου δειξεις λογαριασμο 2 χιλιαδες κιλοβατώρες με λιγοτερα απο οτι δινω, θα παω στη ΔΕΗ και θα σου δωσω και 100€ επειδη επέμενα χωρις λόγο!
H απάντηση μου ειναι η εξής " Για τον φίλο που ζητάει λογαριασμό, μπήκα μία φορά σε αυτή την διαδιικασία στο παρελθόν, οτι είχα να δείξω το έδειξα, δεν θέλω να αποδείξω κάτι σε κανέναν, εκφράζω καθαρά προσωπικές απόψεις, διαφωνείτε, κανένα πρόβλημα, προχωράμε,..." εφόσον θεωρείς τις απαντήσεις μου ανούσιες, μπορείς κάλιστα να μην ασχολείσαι κιόλας με τα ανούσια posts μου κ να προχωρήσουμε την κουβέντα στην ουσία κ όχι σε κινήσεις εντυπωσιασμού.
Link to comment
Share on other sites

H απάντηση μου ειναι η εξής " Για τον φίλο που ζητάει λογαριασμό, μπήκα μία φορά σε αυτή την διαδιικασία στο παρελθόν, οτι είχα να δείξω το έδειξα, δεν θέλω να αποδείξω κάτι σε κανέναν, εκφράζω καθαρά προσωπικές απόψεις, διαφωνείτε, κανένα πρόβλημα, προχωράμε,..." εφόσον θεωρείς τις απαντήσεις μου ανούσιες, μπορείς κάλιστα να μην ασχολείσαι κιόλας με τα ανούσια posts μου κ να προχωρήσουμε την κουβέντα στην ουσία κ όχι σε κινήσεις εντυπωσιασμού.

Καλα σου λεει τωρα θα μπορουσες να δωσεις στοιχεια και να κανουμε συγκρισεις για να ξερουμε τι συμφερει και τι οχι.

 

Ασε τις διπλωματικες απαντησεις στην μπαντα και μιλα ξεκαθαρα σε οτι εχεις να πεις.Δεν υπαρχει λογος να φοβασαι κατι δεν βαζουμε κοντρες εδω μεσα για το ποιος την εχει μεγαλυτερη.

 

Δεν στα λεω με κακια αλλα τα γραφω για να ληξει εδω το θεμα.Αν ειναι να το συνεχισεις ετσι μην μιλας καθολου καλυτερα γιατι περισσοτερο προβλημα δημιουργεις παρα βοηθας.

Link to comment
Share on other sites

H απάντηση μου ειναι η εξής " Για τον φίλο που ζητάει λογαριασμό, μπήκα μία φορά σε αυτή την διαδιικασία στο παρελθόν, οτι είχα να δείξω το έδειξα,.....

Για να τελειώσουν αυτά τα ποστ" αντιπαράθεσης", πες τουλάχιστον στον DjTony, ποιος είναι ο αριθμός του ποστ που τους ανέβασες, για να μην ψάχνει όλο το τοπικ.

Φιλικά πάντα

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλα σου λεει τωρα θα μπορουσες να δωσεις στοιχεια και να κανουμε συγκρισεις για να ξερουμε τι συμφερει και τι οχι.

 

Ασε τις διπλωματικες απαντησεις στην μπαντα και μιλα ξεκαθαρα σε οτι εχεις να πεις.Δεν υπαρχει λογος να φοβασαι κατι δεν βαζουμε κοντρες εδω μεσα για το ποιος την εχει μεγαλυτερη.

Δεν κάνω καμια διπλωματική απάντηση, από το αρχικό μου post έχω αναφέρει τους λόγους που υποστηρίζω οτι η ΔΕΗ ειναι τίμια, την λάιλαπα που έρχεται στην αγορά ενέργειας με κατάργηση συμβάσεων κ συγχώνευση εταιριών καθώς κ τα τερτίπια των εταιριών με τις ψευδαισθήσεις των φτηνών λογαριασμών. Κύριοι, εσείς αναφέραται οτι είναι απλός πολλαπλασιαμός, κ οτι πληρώενεται λιγότερα, γιατί συνεχίζουμε να το συζητάμε? είσαστε σίγουροι ναι η όχι? δεν ειναι τελικά απλός πολλαπλασιασμός? δεν θα μπω σε καμία διαδικασία καθώς δεν οφείλω ειδικά μετά τον τρόπο που αντιμετωπίστηκα απο συγκεκριμένα μέλη που ειναι ειδήμονες από όσο καταλαβαίνω του είδους, απευθυνθείτε σε αυτούς να σας δώσουν τα φώτα τους. Οτι είχα να πω το ειπα κ δεν ξανα ασχολούμε. Φιλια.

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώσουν αυτά τα ποστ" αντιπαράθεσης", πες τουλάχιστον στον DjTony, ποιος είναι ο αριθμός του ποστ που τους ανέβασες, για να μην ψάχνει όλο το τοπικ.

Φιλικά πάντα

 

Δεν έχει νόημα φίλε, αφού δε θέλει να κάνει κουβέντα και να μας πει τι πληρώνει δεν έχει νόημα. Εδώ μέσα είμαστε για να ανταλλάσουμε απόψεις να δίνουμε στοιχεία κλπ. Δε μπορώ εγώ να πω ότι δίνω λιγότερα από έναν που πληρώνει για της ίδιες κιλοβατωρες 10€ κάτω από εμένα ας πούμε.. Το να βγαίνω να λέω η volterra που έχω είναι η πιο φθηνή ενώ ένας άλλος δίνει λιγότερα είναι να χαμε να λέγαμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν κάνω καμια διπλωματική απάντηση, από το αρχικό μου post έχω αναφέρει τους λόγους που υποστηρίζω οτι η ΔΕΗ ειναι τίμια, την λάιλαπα που έρχεται στην αγορά ενέργειας με κατάργηση συμβάσεων κ συγχώνευση εταιριών καθώς κ τα τερτίπια των εταιριών με τις ψευδαισθήσεις των φτηνών λογαριασμών. Κύριοι, εσείς αναφέραται οτι είναι απλός πολλαπλασιαμός, κ οτι πληρώενεται λιγότερα, γιατί συνεχίζουμε να το συζητάμε? είσαστε σίγουροι ναι η όχι? δεν ειναι τελικά απλός πολλαπλασιασμός? δεν θα μπω σε καμία διαδικασία καθώς δεν οφείλω ειδικά μετά τον τρόπο που αντιμετωπίστηκα απο συγκεκριμένα μέλη που ειναι ειδήμονες από όσο καταλαβαίνω του είδους, απευθυνθείτε σε αυτούς να σας δώσουν τα φώτα τους. Οτι είχα να πω το ειπα κ δεν ξανα ασχολούμε. Φιλια.

 

Σίγουρα ΔΕΝ είμαι ειδήμονας. Όταν μιλάς όμως να μιλάς με στοιχεία. Αν χρειαστεί να βάλεις 100 φορές τα ίδια στοιχεία. Αν με ρωτήσεις εμένα τώρα τι πληρώνω θα σου δείξω ξανά τη φωτογραφία δε να σου πω πήγαινε πίσω ψάξε. Πιο πολύ χρόνο έχασες με αερολογίες παρά με το να δείξεις τι πληρώνεις να τελειώνει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα αναφέρει εγω ότι δε βάζω λογαριασμό δικό μου και προσωπικά ό,τι σύγκριση θέλω την έχω κάνει, κάποιος είχε πέσει να με φάει.

Το θεωρώ σεβαστό να μη θέλει κάποιος που τον ρωτάει κάποιος άλλος να βάλει λογαριασμό του.

Δε μου φαίνεται όμως καθόλου λογικό όμως να ξεκινάει κάποιος ένα τέτοιο θέμα, να λέει σε άλλους να ανεβάσουν λογαριασμό και ο ίδιος να την "κάνει" πλαγίως.

 

Οκ είπαμε σεβαστό, δεν ειπα για κανένα θα, είπα οτι απλά οτι η ΔΕΗ εν τέλει είναι η πιο τίμια κ ότι πολλοί έχουν την ψευδαίσθηση οτι πληρώνουν λιγότερα αλλά πληρώνουν τα ίδια, ή ακόμα κ περισσότερα. Προφανέστατα πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις, δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε όμως με μεμονομένες περιπτώσεις.

 

Το να μη μπορεί κάποιος να υπολογίσει το τελικό κόστος στον πάρχο που θα επιλέξει είναι δικό του πρόβλημα. Και δεν το λέω ειρωνικά ούτε θεωρώ τον εαυτό μου "έξυπνο". Σίγουρα κι εγώ μπορεί να μην έχω την καλύτερη προσφορά σήμερα ή να την "πατήσω" στο μέλλον.

Επίσης, από το παραπάνω που έχω παραθέσει, μας λες εν ολίγοις ότι θέλεις να διαφυλάξεις τους συμφορουμίτες από αντι-προσφορές; Μπορείς να το κάνεις με πολύ καλύτερο τρόπο και όχι με γενικότητες. Απλά λεω

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που το ειχα ψαξει καποτε για αποχωρηση απο την ΔΕΗ (σε site που εκανε συγκρισεις εταιριών) η διαφορα ηταν μηδαμινή,δεν αξίζε ουτε ο κοπος ουτε ο χρόνος.

Θα ρωτησω σαν νεος σε αυτό το θεμα.υπαρχει καποιο αξιόπιστο site να συγκρίνω τιμες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...