Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Μόλις μίλησα με elpedison και μου είπαν ότι όσον αφορά το πρόγραμμα τους "νυχτερινό 24 ώρες" ,αν θέλω να μην πληρώσω ποτέ ΟΤΣ υπάρχει μια επιβάρυνση στο πάγιο 6.5 ευρώ ,όσοι έχετε elpedison πόσο πληρώσατε πέρσυ σε ρήτρα οτς και πόσα προπερσυ;

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εχει να κανει με την καταναλωση ρευματος η ρητρα προσαρμογης .Εσυ κανε το εξης μετρησε ολες τις ρητρες στην elpedison αθροιζοντας τους λογαριασμους ολου του χρονου και μετα συγκρινε το ποσο με 12*6,50 νομιζω οτι θα πρεπει να κανεις αρκετη καναλωση για να σε συμφερει αυτο το προγραμμα με τα 6,50 ευρω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα σε όλους ,μέχρι στιγμής έχω ΔΕΗ και δεν έχω πληρώσει ποτέ στην ζωή μου ρήτρα οτς ,οποίος έχει elpedison θα με ενδιέφερε να μάθω πέρσυ και προπερσυ πόσα πληρωσε σε ρήτρες οτς έτσι ώστε να σχηματίσω εικονα για το αν συμφέρει να βάλω επιπλέον 6,5 ευρώ ασφάλεια στο πάγιο

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους ,μέχρι στιγμής έχω ΔΕΗ και δεν έχω πληρώσει ποτέ στην ζωή μου ρήτρα οτς

 

Μα η ΔΕΗ και η ΕΛΙΝ είναι οι μόνοι πάροχοι που ΔΕΝ χρεώνουν ΟΤΣ.

Έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φίλε μου γιατί το έχω διαβάσει εδώ μέσα ,να επαναλάβω όμως ότι επειδή είμαι σχεδόν έτοιμος να κάνω σύμβαση με elpedison με ενδιαφέρει να μάθω πόσα πλήρωσαν σε ρήτρα όσοι έχουν ήδη .επίσης αυτό το πρόγραμμα"24 ώρες νυχτερινό protect"

Λέει ότι σε περίπτωση ανεργίας ατυχήματος κτλ σου πληρώνει η axa ασφαλιστική τους λογαριασμούς,το έχει κάποιος να μας πει αν σε περίπτωση εγκλεισμού λόγω κορονοιου αναλαμβάνουν την πληρωμή;

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μην κοιτας ασφαλιστικες και ιατρικες βοηθειες που δινουν τζαμπα οι εταιρειες.

Δες ποσες κολοβατωρες καις το τετραμηνο,βρες μια τιμη κιλοβατωρας που σε συμφερει κι αιντε.

Εδω ολοι επιστημονες ειναι

 

 

Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

βρες μια τιμη κιλοβατωρας που σε συμφερει κι αιντε.

Εδω ολοι επιστημονες ειναι

 

 

Λάθος διατύπωση. Η σωστή είναι:

Βρες ένα πακέτο παρόχου που να έχει χαμηλή τιμή kwh, χωρίς ΟΤΣ και άλλες κρυφές χρεώσεις. Αν δεν έχει και χρονική δέσμευση ακόμη καλλίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Γνωρίζει μήπως κάποιος τις χρεώσεις σε περίπτωση διακοπής συμβολαίου με την Protergia, πριν την λήξη του, για μεταφορά σε άλλη εταιρεία; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Γνωρίζει μήπως κάποιος τις χρεώσεις σε περίπτωση διακοπής συμβολαίου με την Protergia, πριν την λήξη του, για μεταφορά σε άλλη εταιρεία; Ευχαριστώ.

Η protergia τις εχει μυστικες; Αν ρωτησεις δεν σου λενε ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο συμβόλαιο που υπέγραψες..λογικά μέσα σε ένα πινακάκι. Σε εμενα με διετή δεσμευση άλλαζε κάθε 6 μηνες. Μετά το χρόνο είναι περίπου 50 ευρω η ρήτρα ενώ μετα το 18μηνο ειναι 30 ευρώ ..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τα όσα έχω δει μέχρι τώρα, για μεγάλες καταναλώσεις (αντλία θερμότητας), μάλλον μονόδρομος είναι η Ελίν με το "electicon νυχτερινό 365" με ενιαία τιμή kWh 0,0659 , πάγιο 0,15 την ημέρα χωρίς ΟΤΣ, με 24μηνη δέσμευση βέβαια.

Δεν βρίσκω πουθενά κάτι αντίστοιχο ούτε βέβαια και στο νέο τιμοκατάλογο της ΔΕΗ (0,11 πρωί και 0,079 βράδυ).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τα όσα έχω δει μέχρι τώρα, για μεγάλες καταναλώσεις (αντλία θερμότητας), μάλλον μονόδρομος είναι η Ελίν με το "electicon νυχτερινό 365" με ενιαία τιμή kWh 0,0659 , πάγιο 0,15 την ημέρα χωρίς ΟΤΣ, με 24μηνη δέσμευση βέβαια.

Δεν βρίσκω πουθενά κάτι αντίστοιχο ούτε βέβαια και στο νέο τιμοκατάλογο της ΔΕΗ (0,11 πρωί και 0,079 βράδυ).

 

Πάγιο 0.15€ την ημέρα, δηλαδή 4.5€ τον μήνα η 18€ το τετράμηνο ?

Link to comment
Share on other sites

Πάγιο 0.15€ την ημέρα, δηλαδή 4.5€ τον μήνα η 18€ το τετράμηνο ?

 

Μιλάω για καταναλώσεις που το χειμώνα ίσως υπερβαίνουν τις 1000kWh το μήνα λόγω αντλίας θερμότητας που σημαίνει ότι τα 4,5€ μπροστά σ'αυτά που κερδίζεις λόγω της τιμής (0,0659) είναι μάλλον πολύ λίγα.

 

Αν πάλι υπάρχει κάτι ανάλογο χωρίς πάγιο, σίγουρα μ'ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για καταναλώσεις που το χειμώνα ίσως υπερβαίνουν τις 1000kWh το μήνα λόγω αντλίας θερμότητας που σημαίνει ότι τα 4,5€ μπροστά σ'αυτά που κερδίζεις λόγω της τιμής (0,0659) είναι μάλλον πολύ λίγα.

 

 

 

Αν πάλι υπάρχει κάτι ανάλογο χωρίς πάγιο, σίγουρα μ'ενδιαφέρει.

Απλά, υπάρχει με 0.50 λεπτά επιπλέον το μήνα και τιμή 0,059 όλο το 24ωρο κ χωρις όριο kWhώρων

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση πιστωτικου λογαριασμου ηρθε -20 ευρω λογω αλλαγης ονοματος θα πρεπει να παω στη ΔΕΗ ωστε να με δωσουν τα χρηματα η τα στελνουν με ΕΛΤΑ?
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση πιστωτικου λογαριασμου ηρθε -20 ευρω λογω αλλαγης ονοματος θα πρεπει να παω στη ΔΕΗ ωστε να με δωσουν τα χρηματα η τα στελνουν με ΕΛΤΑ?

 

Αν βγάλεις άκρη, πες και σε μένα που περιμένω 8 ευρώ εδώ και 6-7 μήνες.

Από τηλέφωνο και email δεν έχω βγάλει άκρη πάντως. Από το τηλέφωνο μου λένε να στείλω email. Στο email δεν απαντάνε.

Με τα μέτρα και όλα αυτά που γίνονται, δεν πλησιάζω σε κατάστημα. Αν και κάποια στιγμή θα αναγκαστώ γιατί είναι κοινόχρηστη παροχή.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση πιστωτικου λογαριασμου ηρθε -20 ευρω λογω αλλαγης ονοματος θα πρεπει να παω στη ΔΕΗ ωστε να με δωσουν τα χρηματα η τα στελνουν με ΕΛΤΑ?

 

Πρέπει να πας σε κατάστημα για να εισπράξεις, εκτός αν έχεις άλλη παροχή στη ΔΕΗ (στο όνομα του ίδιου καταναλωτή) οπότε μπορείς να ζητήσεις να πιστωθεί σ' αυτήν.

Αλήθεια, αυτό με την επιστροφή του ποσού μέσω ΕΛΤΑ, πως σου ήρθε;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, αυτό με την επιστροφή του ποσού μέσω ΕΛΤΑ, πως σου ήρθε;

 

Πιθανόν επειδη πληρωνει μεσω ΕΛΤΑ

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση πιστωτικου λογαριασμου ηρθε -20 ευρω λογω αλλαγης ονοματος θα πρεπει να παω στη ΔΕΗ ωστε να με δωσουν τα χρηματα η τα στελνουν με ΕΛΤΑ?
Πας σε κατάστημα ΔΕΗ

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση Από δεη για αρνητικό λογαριασμό:

 

"Αγαπητέ πελάτη,

 

Σε απάντηση της ηλεκτρονικής επιστολής σας, σας γνωρίζουμε ότι η επιστροφή πιστωτικού είναι δυνατή, μόνο εφόσον γίνει ο απαραίτητος έλεγχος και δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές σε άλλες παροχές του συμβαλλόμενου πελάτη. Ειδικά σε περίπτωση ρύθμισης σε οφειλές ενεργής παροχής δεν είναι δυνατή η επιστροφή του πιστωτικού υπολοίπου (όταν προκύπτει από τρέχων λογαριασμό), διότι η πίστωση εκκαθαρίζει άμεσα δόσεις του διακανονισμού.

 

H επιστροφή υλοποιείται μόνο με κατάθεση του ποσού σε τραπεζικό λογαριασμό (IBAN) του δικαιούχου, αφού κατατεθεί αίτημα στην ηλεκτρονική εξυπηρέτηση πελατών ΔΕΗ, στο παρόν e-mail, αναγράφοντας το ΑΦΜ σας και αποστέλλοντας τα παρακάτω δικαιολογητικά:

 

ένα λογαριασμό ή να γνωρίζετε τον αριθμό παροχής

το IBAN του λογαριασμού σε επίσημο τραπεζικό έγγραφο

αντίγραφο της αστυνομική σας ταυτότητα ή του διαβατηρίου του αιτούντος

Εναλλακτικά και ενδεχομένως για δική σας διευκόλυνση, μπορείτε να δηλώσετε έναν διαφορετικό Αριθμό Παροχής (λογαριασμού ΔΕΗ), προκειμένου να μεταφερθεί το πιστωτικό υπόλοιπο του τελικού λογαριασμού σας

 

Ενημερωτικά, από την ημερομηνία ελέγχου των δικαιολογητικών και την έγκριση του αιτήματος κατάθεσης του πιστωτικού ποσού, το ποσό κατατίθεται σε 15 εργάσιμες ημέρες στον τραπεζικό λογαριασμό σας..

 

Είμαστε στην διάθεσή σας για κάθε διευκρίνιση και πληροφορία.

 

 

 

Με εκτίμηση,

Ευαγγελία Μπελέκου

 

ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ

"

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

 

Δεν έχω αλλάξει ποτέ πάροχο αλλά κοιτούσα τι προσφέρουν τα διάφορα συμβόλαια των άλλων εταιρειών και έπεσε το μάτι μου στο UP της ΗΡΩΝ. Από'τι έχω δει είναι το πιο συμφέρον από όλα. Ή κάνω κάποιο λάθος;

 

Έχω ένα EXCEL που έχω βρει που βάζοντας όλες τις χρεωσεις και τις κιλοβατώρες σου βγάζει το ίδιο συνολικό ποσό (το είχα για διαμέρισμα που νοικιάζω χωρίς δικό του μετρητή για να υπολίζω σωστά τι να χρεώσω). Βάζοντας εκεί τις κιλοβατώρες και πάγιο του UP της ΗΡΩΝ από €116 που μου ήρθε ο τελευταίος λογαριασμό, πήγε στα 97. Το θεωρώ τεράστια διαφορά αυτό. Μπροστά σε κάτι άλλες που το κέρδος είναι €5-10.

 

Εγώ υπολογίζω κάτι λάθος ή όντως είναι έτσι. Καταλαβαίνω το 45% έκπτωση στις κιλοβατώρες. Οι ίδιες εκτωτικές κιλοβατώρες πολλαπλασιάζονται για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις ή κάνουν εκεί καμία βλακία και πολλαπλασιάζουν με τις μη-εκπτωτικές και μου βγαίνει εμένα περισσότερη έκπτωση που δεν ισχύει;

Edited by DrThanWho
Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις άκρη, πες και σε μένα που περιμένω 8 ευρώ εδώ και 6-7 μήνες.

Από τηλέφωνο και email δεν έχω βγάλει άκρη πάντως. Από το τηλέφωνο μου λένε να στείλω email. Στο email δεν απαντάνε.

Με τα μέτρα και όλα αυτά που γίνονται, δεν πλησιάζω σε κατάστημα. Αν και κάποια στιγμή θα αναγκαστώ γιατί είναι κοινόχρηστη παροχή.

 

Καταλαβα οποτε αναμενω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρέπει να πας σε κατάστημα για να εισπράξεις, εκτός αν έχεις άλλη παροχή στη ΔΕΗ (στο όνομα του ίδιου καταναλωτή) οπότε μπορείς να ζητήσεις να πιστωθεί σ' αυτήν.

Αλήθεια, αυτό με την επιστροφή του ποσού μέσω ΕΛΤΑ, πως σου ήρθε;

 

Λεω μπας και τα στελνουν σε φακελο αλλα ναι εχω παροχη στο ιδιο ονομα οποτε ισως τους κανω ενα τηλεφωνο αν μπορουν να τα αφαιρεσουν απο επομενο λογαριασμο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πιθανόν επειδη πληρωνει μεσω ΕΛΤΑ

 

Οχι εχω αρκετα χρονια που πληρωνω μεσω χρεωστικης απο το site της ΔΕΗ ωστε να μην εχει την προμηθεια των ebanking(αν και απο εθνικη δεν εχει προμηθεια) και οι λογαριασμοι ερχονται μεσω ebill απο τοτε που αρχισαν να χρεωνουν το χαρτι. Απλα ειπα τωρα εν μερω πανδημιας μηπως τα ταχυδρομουν σε φακελο μεσω ΕΛΤΑ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πας σε κατάστημα ΔΕΗ

 

Θα δοκιμασω πρωτα με τηλεφωνο αν μπορεσουν να τα αφαιρεσουν απο λογαριασμο αλλης παροχης που ειναι στο ιδιο ονομα αλλιως θα παω σε καταστημα. Τα 20 ευρω ηταν απο την εγγυηση των 38 ευρω η αλλαγη εγινε και ηταν 18 ευρω οποτε κρατησαν τα 18 απο την εγγυηση και τα αλλα βγηκε πιστωτικος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απάντηση Από δεη για αρνητικό λογαριασμό:

 

"Αγαπητέ πελάτη,

 

Σε απάντηση της ηλεκτρονικής επιστολής σας, σας γνωρίζουμε ότι η επιστροφή πιστωτικού είναι δυνατή, μόνο εφόσον γίνει ο απαραίτητος έλεγχος και δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές σε άλλες παροχές του συμβαλλόμενου πελάτη. Ειδικά σε περίπτωση ρύθμισης σε οφειλές ενεργής παροχής δεν είναι δυνατή η επιστροφή του πιστωτικού υπολοίπου (όταν προκύπτει από τρέχων λογαριασμό), διότι η πίστωση εκκαθαρίζει άμεσα δόσεις του διακανονισμού.

 

H επιστροφή υλοποιείται μόνο με κατάθεση του ποσού σε τραπεζικό λογαριασμό (IBAN) του δικαιούχου, αφού κατατεθεί αίτημα στην ηλεκτρονική εξυπηρέτηση πελατών ΔΕΗ, στο παρόν e-mail, αναγράφοντας το ΑΦΜ σας και αποστέλλοντας τα παρακάτω δικαιολογητικά:

 

ένα λογαριασμό ή να γνωρίζετε τον αριθμό παροχής

το IBAN του λογαριασμού σε επίσημο τραπεζικό έγγραφο

αντίγραφο της αστυνομική σας ταυτότητα ή του διαβατηρίου του αιτούντος

Εναλλακτικά και ενδεχομένως για δική σας διευκόλυνση, μπορείτε να δηλώσετε έναν διαφορετικό Αριθμό Παροχής (λογαριασμού ΔΕΗ), προκειμένου να μεταφερθεί το πιστωτικό υπόλοιπο του τελικού λογαριασμού σας

 

Ενημερωτικά, από την ημερομηνία ελέγχου των δικαιολογητικών και την έγκριση του αιτήματος κατάθεσης του πιστωτικού ποσού, το ποσό κατατίθεται σε 15 εργάσιμες ημέρες στον τραπεζικό λογαριασμό σας..

 

Είμαστε στην διάθεσή σας για κάθε διευκρίνιση και πληροφορία.

 

 

 

Με εκτίμηση,

Ευαγγελία Μπελέκου

 

ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ

"

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολυ χρησιμο το παραπανω οποτε θα στειλω αμεσα με email αυτα που χρειαζονται μαζι με iban και αναμενω. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν μια εταιρεία λέει, χωρίς χρονική δέσμευση. Έχει κάποια παγίδα ή όντως φεύγεις οπότε θες χωρίς κάποια υποχρέωση; Επίσης... Γνώμη για την watt & volte;

Η κατανάλωση μου, όπως εμφανίζετε στον τελευταίο εκκαθαριστικό ειναι 822 kwh. Ποια εταιρία θεωρείτε ότι με συμφέρει;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπέρα. Εγώ θα σου πρότεινα ελιν. Ούτε πάγιο ούτε οτσ ούτε χρονική δέσμευση. Φεύγεις οπότε θες. Η τιμή με έκπτωση συνέπειας είναι 0,0765. Επισης 60 ε εγγύηση αλλά με πάγια εντολή στην επιστρέφουν. Σίγουρα θα βρεις άλλες προσφορές με χαμηλότερη τιμή ωστόσο με την οτσ ξεπερνάει αυτή της ελιν. Εγώ που έχω και κοτ β η τιμή της κιλοβατορας πάει στα 0,03.

Link to comment
Share on other sites

Η ελιν προσφέρει κανένα συνδιαστικο πακέτο ηλεκτρικό ρεύμα με φυσικό αέριο;
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Η ελιν προσφέρει κανένα συνδιαστικο πακέτο ηλεκτρικό ρεύμα με φυσικό αέριο;

 

Ναι, έχει, και με ένα τηλεφώνημα στο 2106241770 θα πάρεις περισσότερες πληροφορίες (και θα διαπιστώσεις την αμεσότητα της τηλεφωνική εξυπηρέτησης).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...