Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Δεν νομιζω η ΕΛΙΝ να βαλει ποτε ρητρα ΟΤΣ,αυτο ειναι και το μεγαλο πλεονεκτημα της σαν εταιρεια και αυτο ειναι που της φερνει πελατες

 

Σωστό, και προσθέτω

.... χωρίς να κάνει διαφήμιση ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σωστό, και προσθέτω

.... χωρίς να κάνει διαφήμιση ....

 

Στην σημερινη εποχη ενας καταναλωτης δεν χρειαζεται την διαφημιση για να αποφασισει παροχο ενεργειας αφου ολα πλεον βρισκονται στο ιντερνετ,με μια αναζητηση συγκρινει και αποφασιζει,επισης μου ειπανε απο Ελιν πως θα βγουνε και νεα πακετα συν την εφαρμογη στο σαιτ οπου θα μπορεις να βλεπεις τους λογαριασμους και να μπορεις να βαζεις μετρηση,το ποτε ομως δεν ηξεραν ουτε αυτοι...

Link to comment
Share on other sites

... μου ειπανε απο Ελιν πως θα βγουνε και νεα πακετα συν την εφαρμογη στο σαιτ οπου θα μπορεις να βλεπεις τους λογαριασμους και να μπορεις να βαζεις μετρηση,το ποτε ομως δεν ηξεραν ουτε αυτοι...
Αυτά τα λένε βέβαια από την αρχή του χρόνου...
Link to comment
Share on other sites

Πριν από ένα εξάμηνο αλλάξαμε πάροχο στο κατάστημα της μητέρας μου και συγκεκριμένα από ΔΕΗ σε Watt&Volt.Όταν καταθέσαμε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ΔΕΝ ζητήθηκε νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο παρόλο που το υπάρχον ήταν από το 2006 και σε κτίριο του 1970.Μετά από ένα εξάμηνο σε Watt&Volt λοιπόν εμφανίστηκε υπάλληλος τεχνικός του ΔΕΔΔΗΕ ο οποίος ισχυριζόμενος ότι δεν υπάρχει νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο απειλούσε να διακόψει την ηλεκτροδότηση του κτιρίου μέχρι να κατατεθεί το νέο.Του είπα λοιπόν και πάλι καλά που ήμουν εκεί ότι δεν γίνεται να διακόψεις ηλεκτροδότηση χωρίς προηγουμένως να υπάρχει έστω ένα έγγραφο είτε από ΔΕΔΔΗΕ είτε από τον νέο πάροχο που να ζητάει νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο.Αυτός ανένδοτος άνοιξε το ρολόι έβγαλε τις ασφάλειες και με έντονο ύφος εμμέσως μας απείλησε ότι "μέχρι να το καταθέσεις ρεύμα δεν πρόκειται να δεις" και έφυγε.Αστυνομια δεν πρόλαβε να έρθει και δεν είδα ούτε πινακίδες ούτε όνομα ξέρω.Και ρωτάω τώρα εγώ κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό που έκανε ο συγκεκριμένος υπάλληλος και κατά πόσο στέκει αυτό που είπε.
Link to comment
Share on other sites

Πριν από ένα εξάμηνο αλλάξαμε πάροχο στο κατάστημα της μητέρας μου και συγκεκριμένα από ΔΕΗ σε Watt&Volt.Όταν καταθέσαμε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ΔΕΝ ζητήθηκε νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο παρόλο που το υπάρχον ήταν από το 2006 και σε κτίριο του 1970.Μετά από ένα εξάμηνο σε Watt&Volt λοιπόν εμφανίστηκε υπάλληλος τεχνικός του ΔΕΔΔΗΕ ο οποίος ισχυριζόμενος ότι δεν υπάρχει νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο απειλούσε να διακόψει την ηλεκτροδότηση του κτιρίου μέχρι να κατατεθεί το νέο.Του είπα λοιπόν και πάλι καλά που ήμουν εκεί ότι δεν γίνεται να διακόψεις ηλεκτροδότηση χωρίς προηγουμένως να υπάρχει έστω ένα έγγραφο είτε από ΔΕΔΔΗΕ είτε από τον νέο πάροχο που να ζητάει νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο.Αυτός ανένδοτος άνοιξε το ρολόι έβγαλε τις ασφάλειες και με έντονο ύφος εμμέσως μας απείλησε ότι "μέχρι να το καταθέσεις ρεύμα δεν πρόκειται να δεις" και έφυγε.Αστυνομια δεν πρόλαβε να έρθει και δεν είδα ούτε πινακίδες ούτε όνομα ξέρω.Και ρωτάω τώρα εγώ κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό που έκανε ο συγκεκριμένος υπάλληλος και κατά πόσο στέκει αυτό που είπε.

 

Δεν είχε κανένα δικαίωμα να το κάνει αυτό ΕΑΝ δεν έχεις λάβει ενημέρωση από το ΔΕΔΔΗΕ.

Ο ΔΕΔΔΗΕ στέλνει με ταχυδρομίο ή με sms μήνυμα, οτι έχεις προθεσμία 6 μηνών να καταθέσεις το νεο ηλεκτρολογικό σχέδιο (πιστοποιητικό), πριν την διακοπή.

Μήπως είχε έρθει ταχυδρομείοκαι δεν το είδες??

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με elpedison για να διακόψω την υπηρεσία fixed, λόγω της αύξησης από 1,5 στα 3,5 ευρώ και μου είπαν ότι η αύξηση ισχύει για τους νέους πελάτες και όχι για αυτούς που έχουν ήδη ενεργοποιήσει την υπηρεσία στην τιμή του 1,5 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Πριν από ένα εξάμηνο αλλάξαμε πάροχο στο κατάστημα της μητέρας μου και συγκεκριμένα από ΔΕΗ σε Watt&Volt.Όταν καταθέσαμε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ΔΕΝ ζητήθηκε νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο παρόλο που το υπάρχον ήταν από το 2006 και σε κτίριο του 1970.Μετά από ένα εξάμηνο σε Watt&Volt λοιπόν εμφανίστηκε υπάλληλος τεχνικός του ΔΕΔΔΗΕ ο οποίος ισχυριζόμενος ότι δεν υπάρχει νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο απειλούσε να διακόψει την ηλεκτροδότηση του κτιρίου μέχρι να κατατεθεί το νέο.Του είπα λοιπόν και πάλι καλά που ήμουν εκεί ότι δεν γίνεται να διακόψεις ηλεκτροδότηση χωρίς προηγουμένως να υπάρχει έστω ένα έγγραφο είτε από ΔΕΔΔΗΕ είτε από τον νέο πάροχο που να ζητάει νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο.Αυτός ανένδοτος άνοιξε το ρολόι έβγαλε τις ασφάλειες και με έντονο ύφος εμμέσως μας απείλησε ότι "μέχρι να το καταθέσεις ρεύμα δεν πρόκειται να δεις" και έφυγε.Αστυνομια δεν πρόλαβε να έρθει και δεν είδα ούτε πινακίδες ούτε όνομα ξέρω.Και ρωτάω τώρα εγώ κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό που έκανε ο συγκεκριμένος υπάλληλος και κατά πόσο στέκει αυτό που είπε.

 

Το συμπέρασμα που προκύπτει από την περιγραφή σου είναι ότι

1) άλλαξες πάροχο σε παροχή της οποίας είχε λήξει το πιστοποιητικό,

2) ο ΔΕΔΔΗΕ έλεγξε την περίπτωση αυτή και διαπίστωσε ότι είχε λήξει το παλιό πιστοποιητικό και χρειαζόταν νέο,

3) κατά πάσα πιθανότητα έστειλε σχετική ειδοποίηση, για την υποβολή νέου πιστοποιητικού, και είτε αυτή παρέπεσε είτε την πέταξε η μητέρα σου και δεν έδωσε σημασία και

4) μετά την πάροδο 6μήνου, ήρθε ο τεχνικός να διακόψει την παροχή, αφού δεν είχε υποβληθεί νέο πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις με πηρα απο elpedison και με βαλανε σε σκεψεις ω Δυτικη Μακεδονια οποτε εχω το περιβαντολογικο τιμολογιο. το τετραμηνο καταναλωνω 3000 με 3600 κιλοβατωρες με 1.100 να ειναι με νυχτερινο τιμολογιο εχω τριφασικο ρευμα αυτη μου προτειναν το 24ωρες νυχτερινο για προγραμμα και το σκεφτομαι εσεις τι λετε αξιζει? ποσο λιγοτερα θα δινω απο την ΔΕΗ το protect αξιει που σου κραταει σταθερη την τιμη?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις με πηρα απο elpedison και με βαλανε σε σκεψεις ω Δυτικη Μακεδονια οποτε εχω το περιβαντολογικο τιμολογιο. το τετραμηνο καταναλωνω 3000 με 3600 κιλοβατωρες με 1.100 να ειναι με νυχτερινο τιμολογιο εχω τριφασικο ρευμα αυτη μου προτειναν το 24ωρες νυχτερινο για προγραμμα και το σκεφτομαι εσεις τι λετε αξιζει? ποσο λιγοτερα θα δινω απο την ΔΕΗ το protect αξιει που σου κραταει σταθερη την τιμη?

 

Προσωπική άποψη δεν θα πήγαινα elpedison. Την είχε πολύ κοντινός μου άνθρωπος και παραβλέποντας το κομμάτι τιμής, η εξυπηρέτηση πελατών ήταν απαράδεκτη. Να εύχεσαι να μην τους χρειαστείς.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη δεν θα πήγαινα elpedison. Την είχε πολύ κοντινός μου άνθρωπος και παραβλέποντας το κομμάτι τιμής, η εξυπηρέτηση πελατών ήταν απαράδεκτη. Να εύχεσαι να μην τους χρειαστείς.
κοιταξα και την Ελιν αλλα λογω οτυ περιβαντολογικου τιμολογιου μου δινει μονο αυτο το προγραμμα https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia/gia-to-spiti-ilektriko-revma/electricon-oikiako-nichterino/
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους θέλω να αλλάξω πάροχο ρεύματος από Δ.Ε.Η. σε NRG αξίζει τον κόπο

 

Δεν λειτουργεί έτσι η αναζήτηση νέου παρόχου.

Βρίσκεις την τετράμηνη κατανάλωσή σου (καλλίτερα την ετήσια) και ψάχνεις σε ένα από τα σχετικά εργαλεία εκείνον που σου προσφέρει τη φτηνότερη λύση (στο σύνολο της κατανάλωσης και όχι στην τιμή της KWH) αποφεύγοντας τις απρόβλεπτες χρεώσεις όπως πχ ΟΤΣ και άλλες.

Πολλοί έχουμε καταλήξει ότι από πέρυσι η ΕΛΙΝ είναι φτηνή χωρίς πρόσθετες χρεώσεις, αλλά πρέπει να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους θέλω να αλλάξω πάροχο ρεύματος από Δ.Ε.Η. σε NRG αξίζει τον κόπο

 

Προσωπικά ειδικά στη NRG δεν θα πήγαινα. Κλιμακωτό πάγιο ανάλογα την κατανάλωση :mad: , χρεώνει σχετικά εύκολα ΟΤΣ σε σχέση με άλλους παρόχους από ότι έχω δει σε λογαριασμούς φίλων.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ειδικά στη NRG δεν θα πήγαινα. Κλιμακωτό πάγιο ανάλογα την κατανάλωση :mad: , χρεώνει σχετικά εύκολα ΟΤΣ σε σχέση με άλλους παρόχους από ότι έχω δει σε λογαριασμούς φίλων.
Βέβαια να λέμε κ τα καλά της. Για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα (καταλαβαίνω οτι μιλάω για το 0.1% αλλά απλα το αναφέρω) χορηγεί 300+ για την αγορά wall box που μαζί με την κρατική επιδότηση σημαίνει οτι βάζεις κανα 300 ευρω κ παίρνεις ένα wallbox αξίας 1200 ευρώ. κ έχει κ κάποια έκπτωση στο ρεύμα, ενώ έχει κ δίκτυο πλέον φορτιστών στους αυτοκινητοδρόμους.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικα με την elpedison είμαι πολύ ευχαριστημένος
Έχεις επιβάρυνση Ο.Τ.Σ. στους λογαριασμούς σου;
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμία αλλαγή στα τιμολόγια της ΔΕΗ ,βρήκα My Home ONLINE και My Home ENTER,μλάνε γαι 10€ έκπτωση στο ηλεκτρονικό λογ/σμο (και στους υπάρχοντες συνδρομητές που τον εχουν ενεργοποιήσει?)
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πολλές προσφορές τώρα τελευταία, εγώ που δεν έχω νυχτερινό καθόλου δεν με συμφέρει να πάω σε κάποιο πάροχο ώστε από 0.11 που είναι στην ΔΕΗ να κατέβω στο 0.050 στη κιλοβατώρα , αφού είμαι πάντα συνεπής στις πληρωμές.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις σε τι αφορούν???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι ίδιες και αφορούν σε ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ, ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ.

Όλες είναι ποσοστό επί της κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση μου πιο πάνω δεν απάντησε κάνεις, αλλά είδα κάπου μια κοπέλα που είχε παράπονα ότι ενώ της είχαν πει η κιλοβατώρα είναι 0.059 στον πρώτο λογαριασμό έγραφε 0.089 και όταν έπαιρνε τηλέφωνο να δει τί γίνεται και γιατί αυτό της έλεγαν θα το μεταβιβάζουμε σαν παράπονο. Η απάντηση της ,αααα δεν ξεκινάμε καλά. Έτσι είναι αλλά λέμε και άλλα χρεώνουν;; Μήπως πρέπει να ανεβάζουμε καμία φωτό από λογαριασμό χωρίς προσωπικά στοιχεία να βλέπουμε τις χρεώσεις ώστε να έχουμε μια πιο πλήρη εικόνα. Ανεβάστε καμία φωτό

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση μου πιο πάνω δεν απάντησε κάνεις, αλλά είδα κάπου μια κοπέλα που είχε παράπονα ότι ενώ της είχαν πει η κιλοβατώρα είναι 0.059 στον πρώτο λογαριασμό έγραφε 0.089 και όταν έπαιρνε τηλέφωνο να δει τί γίνεται και γιατί αυτό της έλεγαν θα το μεταβιβάζουμε σαν παράπονο. Η απάντηση της ,αααα δεν ξεκινάμε καλά. Έτσι είναι αλλά λέμε και άλλα χρεώνουν;; Μήπως πρέπει να ανεβάζουμε καμία φωτό από λογαριασμό χωρίς προσωπικά στοιχεία να βλέπουμε τις χρεώσεις ώστε να έχουμε μια πιο πλήρη εικόνα. Ανεβάστε καμία φωτό

 

 

Στις διαφημίσεις των παρόχων (όσοι κάνουν, γιατί δεν κάνουν όλοι) βάζουν το τυράκι μπροστά που είναι η χαμηλή τιμή της kwh και δεν λένε λέξη για τις κρυφές χρεώσεις που αναφέρονται στα ψιλά γράμματα των συμβολαίων.

Γι' αυτό πρέπει να επιλέγει κανείς τον πάροχο ενέργειας με μεγάλη προσοχή και λεπτομερές διάβασμα των όρων του συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...