Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Καλημέρα. Για την protergia που λέει στο site της 0.043 τι ξέρουμε; τι κρύβουν; γιατί είναι πολύ φθηνό
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Βρε παιδια τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε πως η αυξηση τιμης ειναι κυριως για 2 λογους,ειτε σου χρεωνουν ΟΤΣ ειτε ξεπερνας το οριο της kWh που πρεπει να καψεις σε καποιο διαστημα πχ 1 μηνα.Για αυτο οταν ειναι να διαλεξουμε παροχο κοιταμε να μην υπαρχουν καθολου αυτοι οι 2 σαν οροι του συμβολαιου...
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε πως η αυξηση τιμης ειναι κυριως για 2 λογους,ειτε σου χρεωνουν ΟΤΣ ειτε ξεπερνας το οριο της kWh που πρεπει να καψεις σε καποιο διαστημα πχ 1 μηνα.Για αυτο οταν ειναι να διαλεξουμε παροχο κοιταμε να μην υπαρχουν καθολου αυτοι οι 2 σαν οροι του συμβολαιου...

Ψαχνω να βρω στο λογαριασμο της προτεργια που λεει για το ΟΤΣ , και δεν μπορω να βρω κατι , υπαρχει περιπτωση να το ονομαζει καπως αλλιως???

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για την protergia που λέει στο site της 0.043 τι ξέρουμε; τι κρύβουν; γιατί είναι πολύ φθηνό

 

Βρε παιδια τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε πως η αυξηση τιμης ειναι κυριως για 2 λογους,ειτε σου χρεωνουν ΟΤΣ ειτε ξεπερνας το οριο της kWh που πρεπει να καψεις σε καποιο διαστημα πχ 1 μηνα.Για αυτο οταν ειναι να διαλεξουμε παροχο κοιταμε να μην υπαρχουν καθολου αυτοι οι 2 σαν οροι του συμβολαιου...

 

Δεν λέει 0.043.

Λεει ΑΠΟ 0.043 που αφου τι εψαξα, ειναι η τιμη για το νυχτερινό.

 

 

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου που είναι στην Protergia έχει χρεωθεί με ΟΤΣ και ψάχνει για νέο πάροχο.

 

Έψαξα στο δίκτυο για συμβόλαιο και όρους και βρήκα αυτό το link για το πρόγραμμα Protergia Οικιακό ΜΑΧ 45. Ακολούθησα το link των Γενικών Όρων και 1) πριν από το άρθρο 1 περιγράφει την ΟΤΣ και 2) στο άρθρο 8.8 αναφέρει τις χρεώσεις ΟΤΣ και συγκεκριμένα ότι:

8.8 Οι προ ΦΠΑ Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται βάσει των ανταγωνιστικών

χρεώσεων του τιμολογίου, στο οποίο έχει ενταχθεί ο Πελάτης, και βάσει των διακυμάνσεων στο άθροισμα (i) της μέσης

(κατά το επίμαχο διάστημα) ΟΤΣ, προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,15, και (ii) της τιμής 8,7 €/MWh.

Η ΟΤΣ δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας (http://www.enexgroup.gr/

agora/proimerisia-agora/apotelesmata/). Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα

(Ι) της μέσης ΟΤΣ, προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,15, και (ΙΙ) της τιμής 8,7 €/MWh κατά την Περίοδο

Κατανάλωσης (εφεξής το «Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 40 και 50 €/ΜWh, δεν θα πραγματοποιείται αύξηση

ή μείωση των Χρεώσεων Προμήθειας. Αν το Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι κάτω του ορίου των 40 €/

ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 40€/ΜWh με το Άθροισμα. Αν το Άθροισμα κατά την

Περίοδο Κατανάλωσης είναι άνω του ορίου των 50 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά

του Αθροίσματος με το όριο των 50€/ΜWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως

διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης, που θα αποστέλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη, όταν

τα πραγματικά δεδομένα καθίστανται διαθέσιμα από τον αρμόδιο διαχειριστή. Ο παρών Γενικός Όρος δεν εφαρμόζεται

πριν από την πάροδο εξαμήνου από την έναρξη της εκπροσώπησης του μετρητή της Εγκατάστασης του Πελάτη από

τον Προμηθευτή.

 

Νομίζω ότι βοήθησα όποιον έχει απορίες για το τι σημαίνουν τα ψιλά γράμματα που τονίζω συνεχώς να διαβάζουμε στους όρους συμβολαίου κάθε παρόχου και ειδικά τώρα για τον συγκεκριμένο πάροχο που έχει όρια ΟΤΣ 40-50.

 

Προσωπικά, ΔΕΝ επιλέγω πάροχο που χρεώνει ΟΤΣ, αφού αυτός ο όρος ΔΕΝ είναι προβλέψιμος και μπορεί να ανατρέπει συνεχώς την τιμή kvh που προσφέρει ο πάροχος, στη διάρκεια της δέσμευσης.

Link to comment
Share on other sites

για τα νεα προγραμματα της δεη,ειναι φακα για να πιαστεις καθοτι κοροιδευουν για 0,5 απο 1 ευρω παγιο και δεσμευση 24 μηνες.τρελλοι ειστε? καντε ντου στις εταιρειες που δενε χουν δεσμευση να μαθουν και οι αλλες...εγω παντως θελω την ελευθερια μου γιατι αν με απαγοητευσουν με λαμογιες να την κανω οποτε θελω.
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν εχει ξαναναφερθει αλλα ποιες εταιριες ΔΕΝ εχουν ΟΤΣ?

 

ΔΕΗ και ΕΛΙΝ

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ειναι μονοδρομος η Ελιν για οποιον δεν θελει να παραμεινει στην ΔΕΗ και να μην εχει ΟΤΣ.

Μερικα ερωτηματα για την Ελιν και την μεταφορα απο την ΔΕΗ:

1-Απο πλευρας προβληματων με λογαριασμους η διαφορες αλλες χρεωσεις πως ειναι η Ελιν?

2-Η εξυπηρετηση ειναι καλη και πως γινετα αυτη μονο με email η και με τηλεφωνο με δωρεαν χρεωση?

3-Η αιτηση που πρεπει να γινει γινεται ευκολα και πως κι επιπλεον θα πρεπει να προσεξει κανεις κατι με τις ημερομηνιες υπγραφης σε σχεση με την χρεωση των λογαριασμων?

4-Η εγγυηση που εχουμε στην ΔΕΗ μεταφερεται στην Ελιν η μας επιστρεφεται σε μετρητα(λογαριασμο τραπεζης ισως) η πληρωνεται ο τελευταιος λογαριασμος πριν φυγεις?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ειναι μονοδρομος η Ελιν για οποιον δεν θελει να παραμεινει στην ΔΕΗ και να μην εχει ΟΤΣ.

Μερικα ερωτηματα για την Ελιν και την μεταφορα απο την ΔΕΗ:

1-Απο πλευρας προβληματων με λογαριασμους η διαφορες αλλες χρεωσεις πως ειναι η Ελιν?

2-Η εξυπηρετηση ειναι καλη και πως γινετα αυτη μονο με email η και με τηλεφωνο με δωρεαν χρεωση?

3-Η αιτηση που πρεπει να γινει γινεται ευκολα και πως κι επιπλεον θα πρεπει να προσεξει κανεις κατι με τις ημερομηνιες υπγραφης σε σχεση με την χρεωση των λογαριασμων?

4-Η εγγυηση που εχουμε στην ΔΕΗ μεταφερεται στην Ελιν η μας επιστρεφεται σε μετρητα(λογαριασμο τραπεζης ισως) η πληρωνεται ο τελευταιος λογαριασμος πριν φυγεις?

 

Στο διάστημα που είμαι στην ΕΛΙΝ έχω τις καλλίτερες εντυπώσεις από την εξυπηρέτηση, βασικά, γιατί βρίσκεις πάντα κάποιον να μιλήσεις για το πρόβλημά σου (σε σταθερό τηλέφωνο και όχι 5ψήφιο).

 

1. Ο λογαριασμός δεν έχει άλλες χρεώσεις εκτός από τις γνωστές

2. Για την εξυπηρέτηση είπα τη γνώμη μου ήδη και προσθέτω ότι στην περίοδο που είχα πρόβλημα με τον ΔΕΔΔΗΕ (έκρηξη σε υποσταθμό απέναντι από το σπίτι μου και διακοπή λειτουργίας του νυκτερινού μετρητή αφού δεν έπαιρνε σήμα από τον υποσταθμό) και με υποστήριξε σ' αυτό το θέμα.

3.Η αποστολή της αίτησης γίνεται με courier χωρίς δικά σου έξοδα.

4. Η εγγύηση που έδωσες στη ΔΕΗ θα σου επιστραφεί από την ίδια (ΔΕΗ) αφού εκδοθεί Τελικός λογαριασμός. Η εγγύηση για οικιακό στην ΕΛΙΝ είναι 60€ και επιστρέφεται στον 1ο λογαριασμό αν πληρώνεις με πάγια.

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΕΛΤΑ πια η γνώμη σας?

Έχει βάλει κανείς ρεύμα σε αυτούς?

 

Βλέπω έχει ΟΤΣ 55 με 65.

Η μοναδική εταιρεία με ψηλό πάνω αλλα και κατω όριο.

 

Που σημαίνει ότι ειδικα φέτος μαλλον θα έπρεπε να έχουν και επιστροφή χρημάτων, αφού αν δεν κάνω λάθος όλο το χρόνο ειναι γύρω στο 50 η ΟΤΣ.

 

Ξέρετε αν κάποιος άλλος παροχος έχει προγραμμα (προφανως με πιο ακριβη kwh από το φτηνό πρόγραμμα) με σταθερή ΟΤΣ.

Κάπου διάβασα ότι ELPEDISON και WATT&VOLT εχουμ και πρόγραμμα με σταθερή ΟΤΣ

Link to comment
Share on other sites

ελτα?? θα πας σε ξοφλημενη εταιρεια του δημοσιου? αυτοι διαλυονται σε λιγο,δεν ξερουν τι τους γινεται,μπαχαλο ειναι..θα ψαχνεσαι μετα!!
Link to comment
Share on other sites

Eχουν διαλυθει ηδη και δεν το ξερουν.

Σύμφωνα με αυτό το πρόσφατο άρθρο έχουν Επταπλασιο μερίδιο αγοράς από την Ελιν για την οποια βλεπω πολύ προμο εδώ μέσα...

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3469242/pos-allazei-o-xartis-tis-lianikis-reumatos

 

Για αυτό αν εχει κάποιος ρευμα στα ΕΛΤΑ για πάνω από 6 μηνες θα ήθελα να μου απαντήσει.

 

Υγ. Το ότι είναι μια τραγική δημόσια υπηρεσία δεν αντιλέγω. Αλλα ειδικα στο ταχυδρομικό κομμάτι ασε είδαμε και τις ιδιωτικές και ειδικα τις πολυεθνικές.

Link to comment
Share on other sites

Το ΔΣ των ΕΛΤΑ έχει πάρει απόφαση να πουλήσει τη συγκεκριμένη δραστηριότητα

https://energypress.gr/news/feygoyn-apo-tin-promitheia-reymatos-ta-elta-diereynoyn-tin-agora-gia-polisi-tis-drastiriotitas

Από αυτήν την άποψη ίσως είναι καλό να περιμένει κάποιος να δει τι θα γίνει. Το δε μερίδιο που έχει είναι κυρίως από τα δικά τους ακίνητα που προμηθεύει.

 

Sent from my SM-F916B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Protergia, με χρέωσε προσφατα ΟΤΣ περίπου 10 ευρώ / MWh.

Δεν ηταν κατι φοβερό και ακόμα συμφέρει.. Μου βγαινει στα επίπεδα της ΕΛΙΝ στο πρόγραμμα χωρίς δεσμευση. Μεχρι στιγμής έχω γλιτώσει αρκετά λεφτά το προηγούμενο 10μηνο..οπότε ελπίζω να μη τη πατήσω τους υπόλοιπους μήνες μέχρι τη λήξη του συμβολαίου.

Anyway μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι το όριο της ΟΤΣ είναι αυτό που βλέπουμε στο online και βγάζουμε το μέσο όρο. Αυτό ακόμα δεν έχει πάνω από 50 ευρώ.

Αλλά όπως προανέφερε και φίλος, και έψαξα και εγώ η Protergia επαυξανει την ΟΤΣ με βάση έναν τύπο : 1.15* μεσηΟΤΣ + 8.7 ..και έτσι σε χρεώνει πανευκολα παραπάνω. Οι άλλες εταιρίες έχουν κάποιο παρόμοιο τύπο επαυξησης της ΟΤΣ??

Edited by baskon
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν κατι φοβερό και ακόμα συμφέρει.. Μου βγαινει στα επίπεδα της ΕΛΙΝ στο πρόγραμμα χωρίς δεσμευση.

Ακόμα...η ΟΤΣ έχει πάρει την ανιούσα...

 

Αλλά όπως προανέφερε και φίλος, και έψαξα και εγώ η Protergia επαυξανει την ΟΤΣ με βάση έναν τύπο : 1.15* ΟΤΣ + 8.7 ..και έτσι σε χρεώνει πανευκολα παραπάνω. Οι άλλες εταιρίες έχουν κάποιο παρόμοιο τύπο επαυξησης της ΟΤΣ??

Εχουμε κ επάυξηση τις ΟΤΣ..πόσο απατεώνες, δεν τους πιάνεις πουθενά. Προσωπικά θεωρώ την protergia μεγάλους κλέφτες, προτιμούσα με τα χίλια τον ΗΡΩΝ που κ αυτός κάνει ατασθαλείες αλλά έχει την μεγαλύτερη παραγωγή ΑΠΕ στην Ελλάδα...
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα...η ΟΤΣ έχει πάρει την ανιούσα...

 

Εχουμε κ επάυξηση τις ΟΤΣ..πόσο απατεώνες, δεν τους πιάνεις πουθενά. Προσωπικά θεωρώ την protergia μεγάλους κλέφτες, προτιμούσα με τα χίλια τον ΗΡΩΝ που κ αυτός κάνει ατασθαλείες αλλά έχει την μεγαλύτερη παραγωγή ΑΠΕ στην Ελλάδα...

Οντως η προσαυξημένη ΟΤΣ..είναι κάτι που δε περίμενα..δε το χα ξανακούσει.. και αλλάζει όλα τα δεδομένα..

Για τον Ηρωνα επίσης πρέπει να έχει προσαυξηση με ένα τύπο που δε καταλαβαίνεις καν τι είναι.. και προφανώς δεν είναι σταθερός.

https://heron.gr/media/xo5p1qln/%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%81%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82.pdf

Οι υπόλοιποι άραγε τι κάνουν ?

Θα δειξει πως θα πάει. Από όσο βλέπω στη Protergia η ρήτρα είναι περίπου 50-70 ευρώ όταν έχεις περίπου 12 μήνες ακόμα δεσμευση..οπότε δεν ειναι απαγορευτικό για να φύγει κάποιος..Αν δω την ΟΤΣ να καλπάζει έχω φύγει τρέχοντας για ΕΛΙΝ.

Edited by baskon
Link to comment
Share on other sites

Για τον Ηρωνα επίσης πρέπει να έχει προσαυξηση με ένα τύπο που δε καταλαβαίνεις καν τι είναι.. και προφανώς δεν είναι σταθερός. ..Αν δω την ΟΤΣ να καλπάζει έχω φύγει τρέχοντας για ΕΛΙΝ.
ΔΕΗ (αρκετά ακριβή αλλά βγάζει προσφορούλες) κ ΕΛΙΝ (τίμια). Πολύ φοβάμαι όμως οτι η ΕΛΙΝ αν αρχίσει κ γράφει χασούρα με την ΟΤΣ όσο αυτή αυξάνει, θα το γυρίσει το παραμύθι... Βέβαια το μερίδιο αγορά της ειναι παρα πολύ μικρό οπότε άμεσα δεν υπάρχει θέμα
Link to comment
Share on other sites

Protergia, με χρέωσε προσφατα ΟΤΣ περίπου 10 ευρώ / MWh.

Δεν ηταν κατι φοβερό και ακόμα συμφέρει.. Μου βγαινει στα επίπεδα της ΕΛΙΝ στο πρόγραμμα χωρίς δεσμευση. Μεχρι στιγμής έχω γλιτώσει αρκετά λεφτά το προηγούμενο 10μηνο..οπότε ελπίζω να μη τη πατήσω τους υπόλοιπους μήνες μέχρι τη λήξη του συμβολαίου.

Anyway μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι το όριο της ΟΤΣ είναι αυτό που βλέπουμε στο online και βγάζουμε το μέσο όρο. Αυτό ακόμα δεν έχει πάνω από 50 ευρώ.

Αλλά όπως προανέφερε και φίλος, και έψαξα και εγώ η Protergia επαυξανει την ΟΤΣ με βάση έναν τύπο : 1.15* μεσηΟΤΣ + 8.7 ..και έτσι σε χρεώνει πανευκολα παραπάνω. Οι άλλες εταιρίες έχουν κάποιο παρόμοιο τύπο επαυξησης της ΟΤΣ??

 

Ανήκουστο. Που φτάσαμε;!!

Που τον βρήκες αυτόν τον τύπο; Άραγε έχουν και οι υπόλοιποι;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΗ (αρκετά ακριβή αλλά βγάζει προσφορούλες) κ ΕΛΙΝ (τίμια). Πολύ φοβάμαι όμως οτι η ΕΛΙΝ αν αρχίσει κ γράφει χασούρα με την ΟΤΣ όσο αυτή αυξάνει, θα το γυρίσει το παραμύθι... Βέβαια το μερίδιο αγορά της ειναι παρα πολύ μικρό οπότε άμεσα δεν υπάρχει θέμα

Καλά με τις τιμές της ΔΕΗ θα πρέπει να φτάσει η ΟΤΣ στα ~80 για να μη συμφέρει η Protergia ή η όποια Protergia. Τωρα αν βγαζει η ΔΕΗ προσφορούλες για 3 μηνες εκπτωση (έως 31/12) δε με πήθει.. Επιπλέον τοσα χρόνια σε αυτούς..και από εξυπηρέτηση πελατών ήταν στο -10.

Γενικά θεωρώ απίθανο ότι και αν γίνει με την ΟΤΣ να μη συμφέρουν οι άλλοι πάροχοι σε σχέση με ΔΕΗ αρκεί να ψαχτει κάποιος. Θα αναπροσαρμόσουν τις χρεώσεις τους ώστε να είναι φθηνότεροι αλλιώς θα κλείσουν.

Για την ώρα πάντως και με την ΟΤΣ να αυξανει ..η ΕΛΙΝ είναι μονόδρομος για όποιον ψάχνεται!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ανήκουστο. Που φτάσαμε;!!

Που τον βρήκες αυτόν τον τύπο; Άραγε έχουν και οι υπόλοιποι;

 

Εκανα λάθος ..δεν ειναι σταθερός ο τύπος. Ο τύπος αναπροσαρμόζεται με το μήνα. Ειδικά αναπροσαρμόζεται αυτό το + 8.7 ευρώ / MWh προς τα πάνω ή προς τα κάτω.. ΤΟ 1.15*ΟΤΣ+ 8.7 είναι για τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ του 20.

Γενικός τύπος: https://www.protergia.gr/sites/default/files/typos_ypologismoy_4website.pdf

Προσαρμοσμενη ΟΤΣ ΣΕΠ20: https://www.protergia.gr/sites/default/files/typos_ypologismoy_athroismatos_arthroy_8.8_sep20.pdf

 

Μάλλον ίδιο τύπο εφαρμόζει και ο ΗΡΩΝ:

https://heron.gr/media/xo5p1qln/%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%81%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82.pdf

 

Είναι άλλο πράγμα να έχει χρεωση ΟΤΣ..και άλλο πράγμα ο πάροχος να φτιαχνει μια δική του προσαρμοσμένη ΟΤΣ και μάλιστα με μεταβλητό τρόπο ανά μήνα! Είναι απλώς απαράδεκτο....Δε τους βλέπω καλά τους παρόχους που εφαρμόζουν τέτοια κόλπα!

Edited by baskon
Link to comment
Share on other sites

Η χρέωση οτσ πως αναφέρεται στον λογαριασμό?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η χρέωση οτσ πως αναφέρεται στον λογαριασμό?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ανάλογα τον πάροχο..Δεν έχει σταθερό όνομα..και ούτε σταθερή θέση στο Λογαριασμό.

Από όσο ξερω μπορεί να αναφερεται ως : ρήτρα ΟΤΣ, ρήτρα προσαρμογής, ρήτρα κόστους προμήθειας, προσαυξηση σύμφωνα με το άρθρο 8.8..

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ στην volterra ρε παιδιά δεν έχω δει ποτέ χρέωση ΟΤΣ.

Σε άλλο ρολόι έχω VOLTERRA- αρκετά χρόνια - και επίσης δεν έχω δει ποτέ ΟΤΣ.. αλλά είναι ΚΟΤ (αν παίζει ρόλο).

Edited by baskon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...