Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Άκυρο. Διαγραφή του ποστ μου Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σε όλους...Παρακαλώ θα ήθελα μια διευκρίνηση, στον τιμοκατάλογο του προγράμματος "electricon Οικιακό Νυχτερινό" της ΕΛΙΝ η τιμή της ημερήσιας και νυχτερινής χρέωσης είναι η τελική τιμή (με την έκπτωση συνέπειας 10% - πλέον ΦΠΑ) ή σε αυτές τις τιμές αφαιρούμε το 10% της έκπτωσης συνέπειας;

 

 

 

Ευχαριστώ.

Κάποιος που να έχει ΕΛΙΝ???

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε αποψεις για το my home enter. Εχω νυχτερινο μετρητη και καταναλωνω περιπου 1400kw το τετραμηνο απο τις οποιες 300 ειναι νυχτερινες και οι 1100 μερας. Στους παρακατω ορους αναφερει για μηνιαιο λογαριασμο. Σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει εγω να δινω τις μετρησεις η ερχεται κανονικα υπαλληλος και μετραει καθε μηνα? Ebill εχω κανονικα τα τελευταια χρονια. Περισσοτερο για το 100αρικο σκεφτομαι να το κανω αλλα δεν ξερω αν χασω/κερδιζω κατι αλλο εφοσον εχω νυχτερινο μετρητη με τις KW που καιω.

 

Screenshot-1.png

 

εγω που ειμαι elpedison ειναι πιο οικονομικη η τιμη της κιλοβατωρας απο οτι και στο καινουργιο προγραμμα της δεη my home enter.

Αλλα επειδη ξερω κοσμο που δεν ξεκολλαει απο την Δεη λογω οτι φοβαται να αλλαξει τοτε ναι θα σου προτεινα να το βαλεις, διοτι δεν εχει κλιμακωτη χρεωση αναλογα με τις κιλοβατωρες και συμφερει περισσοτερο διοτι εχει μια τιμη στην κιλοβατωρα για οσες καψεις.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Η elpedison άξιζε όταν είχε το πρόγραμμα fixed στο 1,5Ε και όποιος πρόλαβε να συνάψει τέτοια σύμβαση είναι τυχερός. Πλέον είναι στα 3,5Ε οπότε θεωρώ υπάρχουν και καλύτερες επιλογές.
Link to comment
Share on other sites

Η elpedison άξιζε όταν είχε το πρόγραμμα fixed στο 1,5Ε και όποιος πρόλαβε να συνάψει τέτοια σύμβαση είναι τυχερός. Πλέον είναι στα 3,5Ε οπότε θεωρώ υπάρχουν και καλύτερες επιλογές.

 

ναι αλλα ακομη ειναι πιο φθηνη η κιλοβατωρα απο την δεη. Το fixed το ξερω ναι το ειδα εχει αυξηθει στα 3,50 ευρω και αμα βαλεις προγραμμα με 24 ωρες νυκτερινο το αντιστοιχο fixed εχει 6,30 ευρω παγιο. Ειναι μεγαλες οι τιμες αλλα αμα κανεις μεγαλη καταναλωση σε συμφερει παρα πολυ , στις μικρες καταναλωσεις δεν συμφερει καθολου τα προγραμματα fixed για αυτο και δεν το εχω βαλει.

Επισης αμα η δεη το δινει με 1,50 ευρω χωρις αναπροσαρμογες οπως το εδινε και η elpedison , πιστευω οτι θα την κατεβασει την τιμη και η elpedison στο προγραμμα fixed ή θα βγαλέι αλλο αντιστοιχο προγραμμα για μην χασει πελατες .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ακομη ειναι πιο φθηνη η κιλοβατωρα απο την δεη. Το fixed το ξερω ναι το ειδα εχει αυξηθει στα 3,50 ευρω και αμα βαλεις προγραμμα με 24 ωρες νυκτερινο το αντιστοιχο fixed εχει 6,30 ευρω παγιο. Ειναι μεγαλες οι τιμες αλλα αμα κανεις μεγαλη καταναλωση σε συμφερει παρα πολυ , στις μικρες καταναλωσεις δεν συμφερει καθολου τα προγραμματα fixed για αυτο και δεν το εχω βαλει.

Επισης αμα η δεη το δινει με 1,50 ευρω χωρις αναπροσαρμογες οπως το εδινε και η elpedison , πιστευω οτι θα την κατεβασει την τιμη και η elpedison στο προγραμμα fixed ή θα βγαλέι αλλο αντιστοιχο προγραμμα για μην χασει πελατες .

 

Μακάρι να είναι έτσι όπως το λες αφού η ΔΕΗ το δίνει στο 1,5Ε. Η elpedison είναι φωτιά στην ΟΤΣ, ακόμα και τη περίοδο Μαρτίου-Αυγούστου που ήταν πολύ χαμηλή η ΟΤΣ και έπρεπε να πιστώνει, η συγκεκριμένη εταιρεία με χρέωνε. Όταν τους ρώτησα στο τηλέφωνο για ποιο λόγο συνεχίζουν να τη χρεώνουν την ΟΤΣ ούτε ήξεραν να μου απαντήσουν και μάλιστα είπαν έχει να κάνει με τη περιοχή. Δηλαδή άλλη ΟΤΣ έχει η Αττική, άλλη η Φθιώτιδα κλπ. Το αντίστοιχο fixed πάντως το δίνουν πολύ πιο ακριβά άλλες εταιρείες πχ. nrg (4E/μήνα).

Προσωπικά αναμένω να λήξει η σύμβασή μου σε 6 μήνες για να πάω στην ελίν που έχει μηδέν πάγιο για fixed. Ελπίζω βέβαια, επειδή 6 μήνες είναι μεγάλο διάστημα, να συνεχίζει να μη χρεώνει ΟΤΣ.

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειμαι elpedison ειναι πιο οικονομικη η τιμη της κιλοβατωρας απο οτι και στο καινουργιο προγραμμα της δεη my home enter.

Αλλα επειδη ξερω κοσμο που δεν ξεκολλαει απο την Δεη λογω οτι φοβαται να αλλαξει τοτε ναι θα σου προτεινα να το βαλεις, διοτι δεν εχει κλιμακωτη χρεωση αναλογα με τις κιλοβατωρες και συμφερει περισσοτερο διοτι εχει μια τιμη στην κιλοβατωρα για οσες καψεις.

 

Να ρωτησω η τιμη θα πεσει και για τις KW μερας και για της νυχτας ετσι? Και αυτο που λεει για την εκπτωση 100 ευρω στον πρωτο λογαριασμο αλλα με μηνιαιο λογαριασμο σημαινει οτι θα ερχονται να μετρανε καθε μηνα τις KW στο μετρητη? Η παλι θα βαζουν εναντι για τους 3 μηνες και στον τεταρτο θα μετρανε? Εδω λιγο μπερδευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω η τιμη θα πεσει και για τις KW μερας και για της νυχτας ετσι? Και αυτο που λεει για την εκπτωση 100 ευρω στον πρωτο λογαριασμο αλλα με μηνιαιο λογαριασμο σημαινει οτι θα ερχονται να μετρανε καθε μηνα τις KW στο μετρητη? Η παλι θα βαζουν εναντι για τους 3 μηνες και στον τεταρτο θα μετρανε? Εδω λιγο μπερδευομαι.

 

Έναντι οι τρείς (εκτός αν στείλεις εσύ μέτρηση στο τέλος του δεύτερου μήνα) και ένας εκκαθαριστικός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Παρακαλώ θα ήθελα μια διευκρίνηση, στον τιμοκατάλογο του προγράμματος "electricon Οικιακό Νυχτερινό" της ΕΛΙΝ η τιμή της ημερήσιας και νυχτερινής χρέωσης είναι η τελική τιμή (με την έκπτωση συνέπειας 10% - πλέον ΦΠΑ) ή σε αυτές τις τιμές αφαιρούμε το 10% της έκπτωσης συνέπειας;

 

Ευχαριστώ.

 

Οι τιμές της ημερήσιας (0,085€) και νυκτερινής (0,0661€) kwh εφαρμόζονται στις αντίστοιχες καταναλώσεις που χρεώνει κάθε μήνα.

Ο ΦΠΑ, που επιβάλλεται από όλους τους παρόχους και όχι μόνο από την ΕΛΙΝ, υπολογίζεται στο ποσό που προκύπτει από το άθροισμα της κατανάλωσης και των ρυθμιζόμενων χρεώσεων και, στην περίπτωση των εκκαθαριστικών λογαριασμών κάθε τετραμήνου, αφού αφαιρεθεί η έκπτωση συνέπειας.

Link to comment
Share on other sites

Έναντι οι τρείς (εκτός αν στείλεις εσύ μέτρηση στο τέλος του δεύτερου μήνα) και ένας εκκαθαριστικός.

 

Ευχαριστω πολυ. Οποτε θα το κανω αμεσα μεσω ebill και απλα καθε μηνα θα πληρωνω λογαριασμο απο εκει που ηταν καθε 2 μηνες το ιδιο ειναι. Γλιτωνουμε το 100αρικο στην αρχη και εχουμε και λιγο μικροτερη χρεωση KW μερας και νυχτας.

Link to comment
Share on other sites

Στην elpedison μπορώ να δίνω όποτε θέλω μέτρηση (μέσω της εφαρμογής) ή αναγκαστικά περιμένω να περάσω ο δεδδηε?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές της ημερήσιας (0,085€) και νυκτερινής (0,0661€) kwh εφαρμόζονται στις αντίστοιχες καταναλώσεις που χρεώνει κάθε μήνα.

 

Ο ΦΠΑ, που επιβάλλεται από όλους τους παρόχους και όχι μόνο από την ΕΛΙΝ, υπολογίζεται στο ποσό που προκύπτει από το άθροισμα της κατανάλωσης και των ρυθμιζόμενων χρεώσεων και, στην περίπτωση των εκκαθαριστικών λογαριασμών κάθε τετραμήνου, αφού αφαιρεθεί η έκπτωση συνέπειας.

Δηλαδή με απλά λόγια η τιμή της kwh (εφόσον η πληρωμή θα γίνεται με πάγια εντολή, άρα με συνέπεια) θα είναι 0,0765€ (ημερήσια) και 0,05949€ (νυχτερινή) αντίστοιχα. Σωστά;

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω περάσει σε αυτό το πρόγραμμα της δεη. Η μόνη περίπτωση να μη συμφέρει, λόγω του ελαφρώς υψηλότερου παγίου, είναι να έχεις κατανάλωση μικρότερη των 380kw/τετράμηνο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν μια εταιρεία λέει, χωρίς χρονική δέσμευση. Έχει κάποια παγίδα ή όντως φεύγεις οπότε θες χωρίς κάποια υποχρέωση; Επίσης... Γνώμη για την watt & volte;

Η κατανάλωση μου, όπως εμφανίζετε στον τελευταίο εκκαθαριστικό ειναι 822 kwh. Ποια εταιρία θεωρείτε ότι με συμφέρει;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην elpedison μπορώ να δίνω όποτε θέλω μέτρηση (μέσω της εφαρμογής) ή αναγκαστικά περιμένω να περάσω ο δεδδηε?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μπορεις να μπαινεις μεσα στην εφαρμογη ή να μπαινεις μεσω υπολογιστη στο my elpedison και στην επιλογη <, ο λογαριασμος μου >> μετα επιλεγεις << μετραω την καταναλωση μου >> και συμπληρωνεις τα πεδια . Εγω την δηλωνω καθε 30 ή 31 του μηνα ετσι ωστε να υπολογιζει ολο τον μηνα τι εκαψα . Παντως σε καθε λογαριασμο γραφει ποτε θα περασει το δεδδηε να μετρησει και ποτε μπορεις να δηλωσεις την μετρηση συνηθως ειναι απο 20 του μηνα εως και 30 ή απο 21 του μηνα εως και 31 του μηνα αναλογως αμα τραβαει ο μηνας 30 ή 31. Η elpedison βγαζει 3 εναντι και ενας εκκαθαριστικος (= διοτι μια φορα το 4μηνο θα περασει η δεδδεη να μετρησει) . Εσυ μπορεις να δινεις την μετρηση και ετσι τους πρωτους 3 μηνες καθε μηνα αμα δινεις την μετρηση θα σου βγαινει εκκαθαριστικος λογαριασμος. Ακομα και για τον 4 μηνα μπορεις να παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις αμα εχει περασει η δεδδηε και σου μετρησε το ρολοι αλλα μπορεις να δωσεις και την δικη σου μετρηση. Κοιτανε αμα ειναι μεγαλυτερη απο αυτη που μετρησε ο δεδδηε και στην καταχωρουνε αλλιως δεν την δεχονται.

Σου επισυναπτω φωτογραφιες να το δεις .

 

102.png

103.png

104.png

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Άρα όποτε θέλω δίνω τη μέτρηση

Μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα όποτε θέλω δίνω τη μέτρηση

Μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

να οποτε θελεις μεσα στο χρονικο διαστημα που ειπαμε αλλα προσεχε κατι, πχ αμα πεσει η 30ή 31 του μηνος Σαββατο το 2112117300 ( δεν καλω το 56ψηφιο για να μην χρεωνομαι εξτρα) ειναι μεχρι τις 3 το μεσημερι. Επισης μπορεις να μην καλεσεις αλλα να πατησεις στο γραμμα δεξια στην οθονη και ανοιγει το chat και μπορεις να μιλησεις μαζι τους μεσα απο εκει . Παντως την πρωτη φορα προσπαθησε να δηλωσεις την μετρηση οπως σου ειπα και αμα δεν την δεχτει το συστημα τοτε προσπαθησε ειτε τηλεφωνικα ειτε μεσω του chat.

Εγω επειδη μια φορα προσπαθησα και δεν την δεχτηκε την μετρηση μου , μετα τους επαιρνα τηλεφωνο, τωρα τον τελευταιο περιπου 1 χρονο τους την δινω γραπτως μεσω του chat και πιο ευκολο.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα το έχω στα υπόψιν.

Γενικά είσαι ευχαριστημένος με την ελπεντισον? Ποιο πρόγραμμα έχεις?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα το έχω στα υπόψιν.

Γενικά είσαι ευχαριστημένος με την ελπεντισον? Ποιο πρόγραμμα έχεις?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εχω το ElectricityHome Night , ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος , διοτι αμα δεν εχω εκπτωση στον λογαριασμο ή μου ληγει η εκπτωση τους καλω και μου δινουνε νεα ή μου λενε να παω σε αλλο προγραμμα κατι που ποτε δεν εκανε η δεη. Ειμαι στην elpedison πριν διαφημιστει στην τηλεοραση.

Επισης εχω βαλει παγια εντολη και μου επιστραφηκε η εγγυηση οποτε δεν πληρωσα ουτε την εγγυηση !! :-), αν και πληρωνω με καρτα καθε μηνα και δεν αφηνω την παγια εντολη να εκτελεστει διοτι ειναι σε αλλον λογαριασμο που δεν μπαινουνε τωρα χρηματα. Επισης δηλωνω την μετρηση και πληρωνω την πραγματικη καταναλωση.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν μια εταιρεία λέει, χωρίς χρονική δέσμευση. Έχει κάποια παγίδα ή όντως φεύγεις οπότε θες χωρίς κάποια υποχρέωση; Επίσης... Γνώμη για την watt & volte;

Η κατανάλωση μου, όπως εμφανίζετε στον τελευταίο εκκαθαριστικό ειναι 822 kwh. Ποια εταιρία θεωρείτε ότι με συμφέρει;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

H εταιρεία Watt and Volt χρεώνει στον πρώτο λογαριασμό, ετήσια συνδρομή 59 ευρώ σντί για μηνιαίο πάγιο.

Έτσι σου λέει χωρίς χρονική δέσμευση. Στην ουσία είναι παραμύθι. Έχεις πληρώσει πάγια 12 μηνών και φύγε όποτε θες. Ελπίζω να κατάλαβες ότι το παραμύθι έχει δράκο.

Link to comment
Share on other sites

H εταιρεία Watt and Volt χρεώνει στον πρώτο λογαριασμό, ετήσια συνδρομή 59 ευρώ σντί για μηνιαίο πάγιο.

Έτσι σου λέει χωρίς χρονική δέσμευση. Στην ουσία είναι παραμύθι. Έχεις πληρώσει πάγια 12 μηνών και φύγε όποτε θες. Ελπίζω να κατάλαβες ότι το παραμύθι έχει δράκο.

Απ ότι μου είπαν σε τηλεφωνική επικοινωνία. Είναι δύο προγράμματα. Ένα χωρίς πάγιο και τιμή κιλοβατωρας, με συνέπεια 0.076. Και ένα με πάγιο και τιμή κιλοβατωρας, με συνέπεια 0. 059.

Αυτό που λες μάλλον είναι το δεύτερο. Εκτός και κάτι δεν μου λένε καλά!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να το διευκρινήσεις μαζί τους διότι λένε "χωρίς πάγιο" και δεν λένε "χωρίς συνδρομή"
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με elpedison και μου είπαν ότι όσον αφορά το πρόγραμμα τους "νυχτερινό 24 ώρες" ,αν θέλω να μην πληρώσω ποτέ ΟΤΣ υπάρχει μια επιβάρυνση στο πάγιο 6.5 ευρώ ,όσοι έχετε elpedison πόσο πληρώσατε πέρσυ σε ρήτρα οτς και πόσα προπερσυ;

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να το διευκρινήσεις μαζί τους διότι λένε "χωρίς πάγιο" και δεν λένε "χωρίς συνδρομή"
Το λένε, αν δώσεις 59 €η κιλοβατώρα πάει στον πρώτο λογαριασμό 0.074 και στον δεύτερο αν είσαι συνεπής 0.059, και αν δεν δώσεις 59€ τότε η τιμή είναι 0.74 . Εγώ προσωπικά προτίμησα το πρώτο αν και η κυρία μου προτεινε το δεύτερο γιατί είναι πιο καλό για μικρούς καταναλωτές. Ήταν αναλυτικότατη σε αυτά.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με απλά λόγια η τιμή της kwh (εφόσον η πληρωμή θα γίνεται με πάγια εντολή, άρα με συνέπεια) θα είναι 0,0765€ (ημερήσια) και 0,05949€ (νυχτερινή) αντίστοιχα. Σωστά;

 

 

Μάλλον τα έχεις μπεδέψει.

Είναι άλλο η έκπτωση συνέπειας που εφαρμόζεται στον 1ο έναντι μετά τον εκκαθαριστικό λαγαριασμό (σε όλους τους παρόχους) και άλλο η πάγια εντολή.

Με πάγια εντολή η ΕΛΙΝ επιστρέφει την εγγύηση των 60€.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...