Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Καλά με παλιά συμβόλαια στη volterra δε νομίζω σύντομα να δούμε να χρεώνουν ΟΤΣ.

Με έχουν πρήξει να αλλάξω συμβόλαιο σε κάτι καινούρια προγράμματα τους λέει, αλλά δεν παίζει με αυτά που μου είπαν και υπολόγισα.

Με την ΟΤΣ αρκετά ψηλά, κι εγώ δεν έχω δει πολλές φορές να μου τη χρεώνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ανάλογα τον πάροχο..Δεν έχει σταθερό όνομα..και ούτε σταθερή θέση στο Λογαριασμό.

Από όσο ξερω μπορεί να αναφερεται ως : ρήτρα ΟΤΣ, ρήτρα προσαρμογής, ρήτρα κόστους προμήθειας, προσαυξηση σύμφωνα με το άρθρο 8.8..

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε άλλο ρολόι έχω VOLTERRA- αρκετά χρόνια - και επίσης δεν έχω δει ποτέ ΟΤΣ.. αλλά είναι ΚΟΤ (αν παίζει ρόλο).

Θενξ.

Και κάθε πότε έρχεται (αν έρθει)?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να βρω στο λογαριασμο της προτεργια που λεει για το ΟΤΣ , και δεν μπορω να βρω κατι , υπαρχει περιπτωση να το ονομαζει καπως αλλιως???

 

Καμια απαντηση ;;;;

Αναγραφεται καπου στο λογαριασμο καθε μηνα;;;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις λίγο παραπάνω, ίσως αναφέρεται ως ΡΗΤΡΑ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω όταν κάνεις συμβόλαιο για 6 μήνες δεν έρχεται..

Από εκει και πέρα, μετά το εξάμηνο, υπάρχει μια μέση τιμή ΟΤΣ για το διάστημα που αφορά ο λογαριασμός... η οποία αποτι φαινεται όμως αναπροσαρμόζεται προς τα πάνω τουλάχιστον από PROTERGIA + ΗΡΩΝ (αυτό γενικά δεν είναι πολύ γνωστό..)

Αν είναι πάνω απτο όριο που έχεις συμφωνήσεις τότε χρεώνεσαι με τη διαφορά.

Το άσχημο δεν είναι ότι χρεώνεσαι ΟΤΣ (το ξέραμε). Αλλά ότι προσαυξάνουν την ΟΤΣ δεν είναι γνωστό.. και οδηγεί σε έξτρα χρεώσεις..ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Θενξ.

Και κάθε πότε έρχεται (αν έρθει)?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baskon
Link to comment
Share on other sites

βαζω τις κιλοβατορες μου στο αλλζωρευμα και η δεη με το νεο προγραμμα ερχεται 3 σε κερδος ..κοιτα να δεις εκπληξη..δλδ αν δεν παω αλλου παω ξανα δεη?? για 24 μηνες??? οχι ρε φιλε..πρωτη ειναι το φυσικο αεριο ,οπου κερδιζω 190 ευρω .δευτερη η προτεργεια και μετα η δεη με 130 ευρω.5η επεσε η ελιν με 110 ευρω.

 

αν και εκτος ελιν οι αλλες εχουν δεσμευση αλλα τωρα να παω ελιν για 100 ευρω?? θα δουμε.φυσικο αεριο εχει κανει καποιος να μας πει εξυπηρετηση κ.λ.π?

Link to comment
Share on other sites

βαζω τις κιλοβατορες μου στο αλλζωρευμα και η δεη με το νεο προγραμμα ερχεται 3 σε κερδος ..κοιτα να δεις εκπληξη..δλδ αν δεν παω αλλου παω ξανα δεη?? για 24 μηνες??? οχι ρε φιλε..πρωτη ειναι το φυσικο αεριο ,οπου κερδιζω 190 ευρω .δευτερη η προτεργεια και μετα η δεη με 130 ευρω.5η επεσε η ελιν με 110 ευρω.

 

αν και εκτος ελιν οι αλλες εχουν δεσμευση αλλα τωρα να παω ελιν για 100 ευρω?? θα δουμε.φυσικο αεριο εχει κανει καποιος να μας πει εξυπηρετηση κ.λ.π?

 

Οταν επιλέγουμε νέο πάροχο ενέργειας, είναι λάθος να έχουμε μοναδικό κριτήριο το χρηματικό όφελος που βγάζει ένα απρόσωπο πρόγραμμα. Υπάρχουν και άλλα κριτήρια που βοηθάνε στο να πάρουμε τη σωστή απόφαση.

Σε κάθε περίπτωση, η σωστή κίνηση για να βρούμε το πραγματικό χρηματικό όφελος είναι να υπολογίσουμε την ετήσια κατανάλωση και με αυτή να συγκρίνουμε τους παρόχους και τα προγράμματά τους.

Link to comment
Share on other sites

η δεη εχει βγαλει ενα νεο προγραμμα ρευματος και δινει εκπτωση απο 5 ευρω στα 10 ευρω για online ενεργοποιησεις.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Σε παροχή που εξακολουθώ να έχω στη ΔΕΗ, ο τελευταίος μηνιαίος λογαριασμός (e-bill) είχε (απρόσμενη και καλοδεχούμενη) έκπτωση 5€ !!!
Link to comment
Share on other sites

Σε παροχή που εξακολουθώ να έχω στη ΔΕΗ, ο τελευταίος μηνιαίος λογαριασμός (e-bill) είχε (απρόσμενη και καλοδεχούμενη) έκπτωση 5€ !!!

 

ο λογαριασμος αυτος ητανε για 2 μηνες καταναλωση ή για 1 μηνα; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να βρω στο λογαριασμο της προτεργια που λεει για το ΟΤΣ , και δεν μπορω να βρω κατι , υπαρχει περιπτωση να το ονομαζει καπως αλλιως???

Ενδεχομένως να μη σου έχουν χρεώσει. Εμένα σε volterra 2 χρόνια που πληρώνω μηνιαία, μου έχουν χρεώσει 2 3 φορές μόνο. Και μιλάμε κάνα ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα μηνιαίος
Στο τέλος θα γίνουμε φαναττικοί της ΔΕΗ...με τα κολπα με τις αναπροσαρμοσμένες ΟΤΣ στους εναλλακτικούς, μια χαρά ειναι κ η ΔΕΗ, ΕΛΙΝ πανω απο ολα φυσικά. Βεβαια, η ΔΕΗ έχει το φιλόδοξο σχέδιο επέκτασης σε ΑΠΕ 2GW σε μία 3ετία, κ αν γίνει αυτό, νομίζω θα είναι ο πρώτος παραγωγός ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα από ΑΠΕ. Επίσης, ως λάτρης της ηλεκτροκίνησης κ εφόσον όλα πάνε κατά το σχέδιο, σύντομα ιδιοκτήτης ηλεκτροκίνητου, δεν περνάει καθόλου απαρατήρητο το σχέδιο για εγκατάσταση 10.000 σταθμών φόρτισης σε όλη την Ελλάδα, πράγμα που να συνδυαστεί με καλύτερες τιμές για ήδη υπάρχον πελάτες όπως εγώ... σίγουρα έχουμε για πολλά χρόνια να κράζουμε τα στραβά της ΔΕΗ κ του μονοπωλιακού της χαρακτήρα, αλλά κ τα καλά πρέπει να τα λέμε.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ως λάτρης της ηλεκτροκίνησης κ εφόσον όλα πάνε κατά το σχέδιο, σύντομα ιδιοκτήτης ηλεκτροκίνητου, δεν περνάει καθόλου απαρατήρητο το σχέδιο για εγκατάσταση 10.000 σταθμών φόρτισης σε όλη την Ελλάδα, πράγμα που να συνδυαστεί με καλύτερες τιμές για ήδη υπάρχον πελάτες όπως εγώ... σίγουρα έχουμε για πολλά χρόνια να κράζουμε τα στραβά της ΔΕΗ κ του μονοπωλιακού της χαρακτήρα, αλλά κ τα καλά πρέπει να τα λέμε.

 

Off topic, αλλα περιμενε ακομα μια 3ετια για e-car. Εκτος αν προκειται για τριτο αμαξι. Οι μπαταριες ειναι ακομα μικρες & ακριβες, ενω το δικτυο ταχυφορτιστων θα χρειαστει καιρο για να απλωθει.

Link to comment
Share on other sites

βαζω τις κιλοβατορες μου στο αλλζωρευμα και η δεη με το νεο προγραμμα ερχεται 3 σε κερδος ..κοιτα να δεις εκπληξη..δλδ αν δεν παω αλλου παω ξανα δεη?? για 24 μηνες??? οχι ρε φιλε..πρωτη ειναι το φυσικο αεριο ,οπου κερδιζω 190 ευρω .δευτερη η προτεργεια και μετα η δεη με 130 ευρω.5η επεσε η ελιν με 110 ευρω.

 

αν και εκτος ελιν οι αλλες εχουν δεσμευση αλλα τωρα να παω ελιν για 100 ευρω?? θα δουμε.φυσικο αεριο εχει κανει καποιος να μας πει εξυπηρετηση κ.λ.π?

 

Ποιο απο τα δυο προγράμματα της ΔΕΗ συμφέρει?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. Εχουν κάποιο ενδιαφέρον τα νέα προγράμματα της ΔΕΗ; Υπάρχει κάποια διαφορά, σε σχέση με τα υπάρχοντα; Κρύβουν κάποια παγίδα άραγε;
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να μη σου έχουν χρεώσει. Εμένα σε volterra 2 χρόνια που πληρώνω μηνιαία, μου έχουν χρεώσει 2 3 φορές μόνο. Και μιλάμε κάνα ευρώ.

 

Ισως να έχεις αρκετά υψηλότερο όριο ΟΤΣ όπως έχω και εγώ σε άλλο ρολόι στη VOLTERA. Γενικά τα παλιά προγράμματα είχαν υψηλό όριο ΟΤΣ..

Στη Protergia τώρα.. 6.5 euro (χωρίς το φπα) στον πρόσφατο λογαριασμό της για 650 kwh. Και αυτό με χαμηλή σχετικά ΟΤΣ (την οποία την προσαυξανουν όπως συζητήσαμε σε προηγούμενα μυνήματα..οπότε το 45 γίνεται 60)

Βλέπω η ΟΤΣ εχει πάρει την ανηφόρα οπότε στον επόμενο λογαριασμό βλέπω να έχει χρέωση επιπλέον κάνα 15ευρω. Αν συνεχίσει έτσι ενδεχομένως να αξίζει να πληρώσω τα 70 ευρώ της ρήτρας του συμβολαίου και να πάω ΕΛΙΝ.

Edited by baskon
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. Εχουν κάποιο ενδιαφέρον τα νέα προγράμματα της ΔΕΗ; Υπάρχει κάποια διαφορά, σε σχέση με τα υπάρχοντα; Κρύβουν κάποια παγίδα άραγε;

 

Νέο ΔΕΗ myHomeOnline https://dei.gr/el/oikiakoi-pelates/promo/myhomeonline

 

αναλυτικος τιμοκαταλογος : https://dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/MyHOME-Online/10-2020/TIMOK-XT-2020-MyHomeOnline-Oct.pdf

ειδικοι οροι συμβασης : https://dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/MyHOME-Online/10-2020/%CE%94%CE%95%CE%97%20myHome%20Online_%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF%20%CE%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9_Oct.pdf

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Ισως να έχεις αρκετά υψηλότερο όριο ΟΤΣ όπως έχω και εγώ σε άλλο ρολόι στη VOLTERA. Γενικά τα παλιά προγράμματα είχαν υψηλό όριο ΟΤΣ..

Στη Protergia τώρα.. 6.5 euro (χωρίς το φπα) στον πρόσφατο λογαριασμό της για 650 kwh. Και αυτό με χαμηλή σχετικά ΟΤΣ (την οποία την προσαυξανουν όπως συζητήσαμε σε προηγούμενα μυνήματα..οπότε το 45 γίνεται 60)

Βλέπω η ΟΤΣ εχει πάρει την ανηφόρα οπότε στον επόμενο λογαριασμό βλέπω να έχει χρέωση επιπλέον κάνα 15ευρω. Αν συνεχίσει έτσι ενδεχομένως να αξίζει να πληρώσω τα 70 ευρώ της ρήτρας του συμβολαίου και να πάω ΕΛΙΝ.

Ναι, είναι παλιό το συμβόλαιο μου και απ ότι είδα στο site δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο. Εννοώ ότι ανοίγοντας το αντίστοιχο κλασσικό νυχτερινό βλέπω άλλες χρεώσεις. Εμένα ήταν η πρωινή χρέωση 0,08 και η Βραδυνή 0,0661. Τώρα βλέπω άλλες τιμές.

Εννοείται αφού δεν έχω δέσμευση αν σκάσει κάνα περίεργο ΟΤΣ (μιας και πληρώνω μηνιαία) δε με εμποδίζει κάτι να πάω άμεσα κάπου αλλού.

Για να μη κοροιδευομαστε. Όταν η ΔΕΗ πουλάει 0,12 και οι παλαιοί εναλλακτικοί 0,08 στα παλιά του συμβόλαια, ε δε γίνεται ο άλλος να πουλάει 0,045 και να μη κρύβει κάποια χρέωση. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα καμία εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η ΔΕΗ πουλάει 0,12 και οι παλαιοί εναλλακτικοί 0,08 στα παλιά του συμβόλαια, ε δε γίνεται ο άλλος να πουλάει 0,045 και να μη κρύβει κάποια χρέωση. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα καμία εταιρία.
Καλημέρα, έχεις απόλυτο δίκιο.... κ εδώ όμως κολλάει το γεγονός οτι οι εναλλακτικοί με πλάγιους τρόπους εν τέλει παίρνουν τα ίδια περίπου χρήματα με την ΔΕΗ εκτός από κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις...οπότε απλά παιδευόμαστε τζάμπα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχεις απόλυτο δίκιο.... κ εδώ όμως κολλάει το γεγονός οτι οι εναλλακτικοί με πλάγιους τρόπους εν τέλει παίρνουν τα ίδια περίπου χρήματα με την ΔΕΗ εκτός από κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις...οπότε απλά παιδευόμαστε τζάμπα.

 

Απαράδεκτο που επιτρέπεται κάτι τέτοιο.

Μένουμε, όσοι έχουμε, στα παλιά συμβόλαια. Αν και αυτό είναι μέχρι να μας "αναγκάσουν" να το σπάσουμε.

 

Έχω βάλει κοινόχρηστο πρόσφατα στο κοινόχρηστο ρεύμα, εκεί θέλω να δω τι παίζει με αυτό το νέο φρούτο...

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτό είναι μέχρι να μας "αναγκάσουν" να το σπάσουμε.
Το έπιασες το νόημα...θα σε αναγκάσουν αργά η γρήγορα με τον χ ψ τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Το έπιασες το νόημα...θα σε αναγκάσουν αργά η γρήγορα με τον χ ψ τρόπο.

 

Ακριβώς, θα κάνει μια αύξηση, θα καταγγείλεις μαζί με αποχαιρετιστήριο, χάνοντας τα θετικά και ψάχνοντας για άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Παρακαλώ θα ήθελα μια διευκρίνηση, στον τιμοκατάλογο του προγράμματος "electricon Οικιακό Νυχτερινό" της ΕΛΙΝ η τιμή της ημερήσιας και νυχτερινής χρέωσης είναι η τελική τιμή (με την έκπτωση συνέπειας 10% - πλέον ΦΠΑ) ή σε αυτές τις τιμές αφαιρούμε το 10% της έκπτωσης συνέπειας;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε αποψεις για το my home enter. Εχω νυχτερινο μετρητη και καταναλωνω περιπου 1400kw το τετραμηνο απο τις οποιες 300 ειναι νυχτερινες και οι 1100 μερας. Στους παρακατω ορους αναφερει για μηνιαιο λογαριασμο. Σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει εγω να δινω τις μετρησεις η ερχεται κανονικα υπαλληλος και μετραει καθε μηνα? Ebill εχω κανονικα τα τελευταια χρονια. Περισσοτερο για το 100αρικο σκεφτομαι να το κανω αλλα δεν ξερω αν χασω/κερδιζω κατι αλλο εφοσον εχω νυχτερινο μετρητη με τις KW που καιω.

 

Screenshot-1.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...