Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Καλημερα,

Η protergia μου λέει οτι εφόσον εχει λήξει το σχέδιο στην αλλαγη παρόχου απο την ΔΕΗ προς αυτούς θα απαιτηθεί νέο σχέδιο απο τον Δεδδηε εντός 6 μηνών.

Ισχύει κατι τέτοιο ;

Ειχα διαβάσει οτι νέο σχέδιο ζητείται μονο σε αλλαγη ονόματος.

Επίσης απο τιμες τι γινεται ;

Εδω που βρίσκομαι ζητούν κατι εξωφρενικά ποσά απο 150-400€. Η σφραγίδα του σωματείου λέει ειναι ακριβή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις Ηλεκτρολόγο από Πάρο.

Οποιοσδήποτε ηλεκτρολόγος μπορει να σε εξυπηρετήσει (φτάνει να έρθει στην Πάρο )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις Ηλεκτρολόγο από Πάρο.

Οποιοσδήποτε ηλεκτρολόγος μπορει να σε εξυπηρετήσει (φτάνει να έρθει στην Πάρο )

 

 

Δεν νομιζω οτι θα ειναι οικονομικότερα να πληρώσω εισιτήρια και διαμονή σε ενα τεχνικό συν την αμοιβή του.

Αυτη η σφραγίδα του σωματείου εχει καποιο συγκεκριμένο κόστος η το καθε σωματείο στην Ελλάδα εχει δίκη του διατίμηση ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Το κάθε σωματείο έχει την δική του τιμή. Κάθε ηλεκτρολόγος επιλέγει ελεύθερα ένα σωματείο ή και περισσότερα.

Στην Αθήνα υπάρχει ανταγωνισμός ενώ σε μικρές κοινωνίες όπως η Πάρος οι τιμές ανεβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 2 χρόνια στην protergia και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν αντιμετώπησα κανένα πρόβλημα μαζί τους.

 

:rolleyes: - να ρωτησω,σε συγκριση με ΔΕΗ που ειχες η διαφορα στον λογαριασμο ποσα ευρω ειναι περιπου?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος και ο πιο οικονομικός πάροχος ρεύματος ?
Link to comment
Share on other sites

Ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος και ο πιο οικονομικός πάροχος ρεύματος ?

Δεν υπάρχει απάντηση για όλους. Εξαρτάται από την κατανάλωσή σου. Νομίζω η πιο ασφαλής επιλογή σήμερα είναι η ελίν για κάποιον που είναι ακόμη στην Δ.Ε.Η.

Προσωπικά, επειδή υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που λαμβάνεις υπ' όψιν κατά την επιλογή παρόχου, όταν μετακόμισα πρόσφατα και η volterra δεν είχε εμπορικά διαθέσιμο το παλιό μου πρόγραμμα κατέληξα στην elpedison λόγω ενός bonus €50 με την εκπροσώπιση και 3% στο ποσό του μηνιαίου λογαριασμού για πληρωμή με κάρτα €πιστροφή της Eurobank.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δεή πρός τό παρόν...περιμένω νά βελτιωθεί άμεσα καί νά ρίξει τίς τιμές πού είναι ύπερβολικές γιά τά νοικοκοιριά πού έχουν οικονομικά προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΗ. Όχι ότι είναι οικονομικη αλλά σε πολλές ιδιωτικές υπάρχουν παγίδες κρυφές χρεώσεις.

 

Ναι, υπάρχουν, αλλά ο σκοπός είναι να ψάξεις και να βρεις τον πάροχο με τον κατάλληλο συνδυασμό χρεώσεων για την περίπτωσή σου, χωρίς άλλες πρόσθετες και κρυφές χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΗ. Όχι ότι είναι οικονομικη αλλά σε πολλές ιδιωτικές υπάρχουν παγίδες κρυφές χρεώσεις.

Ας είναι και πιο ακριβές οι ιδιωτικές, τουλάχιστον δε δίνω τα χρήματα μου σε κηφήνες ΔΕΚΟ.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστό, μπορείς να τα δίνεις και σε λαμόγια ιδιώτες, θα μπορούσε να απαντήσεις κάποιος. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για την τσέπη του.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω έστω πας σε πάροχο με 24 μήνες δέσμευση ώστε να πετύχεις καλή τιμή κιλοβατώρας κάθεσε έναν χρόνο και σου λέει ο σπιτονοικοκύρης πρέπει να αποχωρήσεις αναγκάζεσαι να διακόψεις το ρεύμα, τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Χρεώνεσαι για σπάσιμο συμβολαίου η επειδή δεν είναι δικια σου υπαιτιότητα δεν χρεώνεσαι;
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία πάντως δεν φταίει. Προφανως η υπαιτιότητα είναι από την μεριά του αγοραστή.

Ας τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης που σε διώχνει και προκαλεί το πρόβλημα.

Από την άλλη μεριά μην κάνεις συμβόλαιο με πάροχο αν δεν έχεις και το ανάλογο συμβόλαιο ενοικίασης.

Ίσως να δεχτούν μεταφορά συμβολαίου στο νέο σου σπίτι.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω έστω πας σε πάροχο με 24 μήνες δέσμευση ώστε να πετύχεις καλή τιμή κιλοβατώρας κάθεσε έναν χρόνο και σου λέει ο σπιτονοικοκύρης πρέπει να αποχωρήσεις αναγκάζεσαι να διακόψεις το ρεύμα, τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Χρεώνεσαι για σπάσιμο συμβολαίου η επειδή δεν είναι δικια σου υπαιτιότητα δεν χρεώνεσαι;

 

Αν έχεις συμβόλαιο στο σπίτι για 1 χρόνο δεν επιλέγεις πάροχο με δέσμευση 2 χρόνων.

Αν έχεις συμβόλαιο 2 χρόνων, ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να σε διώξει στον 1.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πόσο είναι η ποινή αποχώρησης;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλήσπερα παιδιά...

Τώρα τελευταία με έχουν ζαλισει πάλι με τηλέφωνα κ επισκέψεις οπότε σκέφτομαι κ εγώ να αλλάξω ρευμα μιας κ είμαι ακόμα ΔΕΗ.

Το ρευμα μου είναι Γ1Ν κ καίω 2100Η κ 750Ν το πολύ το χρονο...

Πείτε μ αν τα υπολογίζω σωστά... Η+Ν-εκπτωση+παγιο

ΔΕΗ (2100x0.11+750x0.079)-5% + 12παγιο = 287.7 ευρώ το χρονο

PROTERGIA (2100x0.06+750x0.043)+31.2παγιο =189.45 με ΟΤΣ 40-50

Αυτο μ πρότεινε μια κοπέλα του Μυτιληναίου π ήρθε χθες σπιτι

Ελιν (2100x0.085+750x0.066)-10% =205.2 χωρίς παγιο χωρίς ΟΤΣ

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που είστε χρόνια σε άλλο παροχο πόσο είναι η ΟΤΣ σας συνολικά το χρονο

5 10 ευρώ κ τι όριο ΟΤΣ έχετε γιατί μια ΟΤΣ 45-60 που ήταν κάποιες παλιές προφανώς δεν θα έχουν κ πολλές χρεωσεις

Ευχαριστω

Edited by Marios81
Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα παιδιά...

Τώρα τελευταία με έχουν ζαλισει πάλι με τηλέφωνα κ επισκέψεις οπότε σκέφτομαι κ εγώ να αλλάξω ρευμα μιας κ είμαι ακόμα ΔΕΗ.

Το ρευμα μου είναι Γ1Ν κ καίω 2100Η κ 750Ν το πολύ ανά τετράμηνο...

Πείτε μ αν τα υπολογίζω σωστά... Η+Ν-εκπτωση+παγιο

ΔΕΗ (2100x0.11+750x0.079)-5% + 12παγιο = 287.7 ευρώ το χρονο

PROTERGIA (2100x0.06+750x0.043)+31.2παγιο =189.45 με ΟΤΣ 40-50

Αυτο μ πρότεινε μια κοπέλα του Μυτιληναίου π ήρθε χθες σπιτι

Ελιν (2100x0.085+750x0.066)-10% =205.2 χωρίς παγιο χωρίς ΟΤΣ

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που είστε χρόνια σε άλλο παροχο πόσο είναι η ΟΤΣ σας συνολικά το χρονο

5 10 ευρώ κ τι όριο ΟΤΣ έχετε γιατί μια ΟΤΣ 45-60 που ήταν κάποιες παλιές προφανώς δεν θα έχουν κ πολλές χρεωσεις

Ευχαριστω

 

Με ΟΤΣ δεν μπορείς να προγραμματίσεις και να ξέρεις τι θα συμβεί μετα από 3, 6, 12 και 24 μήνες.

Στην ΕΛΙΝ ξέχασες να προσθέσεις και τη μη δέσμευση.

Για μένα η ΕΛΙΝ είναι ο μόνος πάροχος που σου δίνει καθαρή και σταθερή τιμή, για όσο χρόνο θέλεις να είσαι μαζί της.

Link to comment
Share on other sites

Με ΟΤΣ δεν μπορείς να προγραμματίσεις και να ξέρεις τι θα συμβεί μετα από 3, 6, 12 και 24 μήνες.

 

Ναι σύμφωνοι είναι μια μεταβλητή τιμή για την οποία ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να γινει

Μέχρι τώρα όμως πόσο είναι αυτές οι χρεώσεις για τις οποίες γίνεται τόσο ντόρος...

Έχει κανείς υπολογίσει πόσα παραπάνω δίνει στο τέλος του χρόνου λόγο ΟΤΣ?

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γραφτεί πολλά για το θέμα αυτό.

Με αναζήτηση θα τα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα παιδιά...

Τώρα τελευταία με έχουν ζαλισει πάλι με τηλέφωνα κ επισκέψεις οπότε σκέφτομαι κ εγώ να αλλάξω ρευμα μιας κ είμαι ακόμα ΔΕΗ.

Το ρευμα μου είναι Γ1Ν κ καίω 2100Η κ 750Ν το πολύ το χρονο...

Πείτε μ αν τα υπολογίζω σωστά... Η+Ν-εκπτωση+παγιο

ΔΕΗ (2100x0.11+750x0.079)-5% + 12παγιο = 287.7 ευρώ το χρονο

PROTERGIA (2100x0.06+750x0.043)+31.2παγιο =189.45 με ΟΤΣ 40-50

Αυτο μ πρότεινε μια κοπέλα του Μυτιληναίου π ήρθε χθες σπιτι

Ελιν (2100x0.085+750x0.066)-10% =205.2 χωρίς παγιο χωρίς ΟΤΣ

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που είστε χρόνια σε άλλο παροχο πόσο είναι η ΟΤΣ σας συνολικά το χρονο

5 10 ευρώ κ τι όριο ΟΤΣ έχετε γιατί μια ΟΤΣ 45-60 που ήταν κάποιες παλιές προφανώς δεν θα έχουν κ πολλές χρεωσεις

Ευχαριστω

 

 

Σε αυτα τα επίπεδα τιμών εξαρτάται απο εσενα ανάλογα με τι τύπος ανθρώπου εισαι.

Αν προτιμάς την σταθερότητα με εξασφάλιση, τα 15€ τον χρονο ειναι ενα αποδεκτό κοστος.

Απο την αλλη αν κυνηγάς την οικονομικότερη τιμη χωρις να υπολογίζεις το τυχον ρίσκο, τοτε επιλεγεις την αλλη επιλογη.

 

Εγω επέλεξα δοκιμαστικά την protergia σε 2 παροχες καθως ηταν η πρωτη φορα που έφυγα απο την ΔΕΗ. Θα δω σε βάθος 6μηνου την συμπεριφορα και αναλόγως θα αποφασίσω και για αλλες παροχες. Οι διαφορες ομως ηταν πανω απο 100-120€ σε καθε παροχή, οποτε και την επέλεξα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η ελπέντισον έκανε αύξηση στο κόστος της υπηρεσίας fixed από 1,5Ε σε 3,5Ε. Πανάκριβη πλέον αν θέλει κάποιος να την έχει για να μη χρεώνεται ρήτρα οριακής τιμής συστήματος.

Πλέον η μόνη που αξίζει είναι η ελίν η οποία έχει σημαία ότι δε χρεώνει την Ο.Τ.Σ. Ως πότε όμως; Κάποια στιγμή πιστεύω θα στριμωχτούν και θα αναγκαστούν να τη βάλουν κι αυτοί για να τα βγάλουν πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Η ελπέντισον έκανε αύξηση στο κόστος της υπηρεσίας fixed από 1,5Ε σε 3,5Ε. Πανάκριβη πλέον αν θέλει κάποιος να την έχει για να μη χρεώνεται ρήτρα οριακής τιμής συστήματος.

Πλέον η μόνη που αξίζει είναι η ελίν η οποία έχει σημαία ότι δε χρεώνει την Ο.Τ.Σ. Ως πότε όμως; Κάποια στιγμή πιστεύω θα στριμωχτούν και θα αναγκαστούν να τη βάλουν κι αυτοί για να τα βγάλουν πέρα.

 

Αν και όποτε συμβεί κάτι παρόμοι, την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια ... άλλο πάροχο.

Μέχρι τότε, όμως, έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας από ΟΤΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και όποτε συμβεί κάτι παρόμοι, την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια ... άλλο πάροχο.

Μέχρι τότε, όμως, έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας από ΟΤΣ.

 

Ποιος είναι ο άλλος πάροχος που θα πάμε αν και όποτε συμβεί; Αφού όπως φαίνεται έχουν φτιάξει μια κλίκα και μας γλεντάνε όλοι με τις ρήτρες αναπροσαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Όταν και όποτε συμβεί αυτό, θα κάνουμε πάλι την έρευνά μας και θα βρούμε τον κατάλληλο πάροχο.

Μην ανησυχείς και αγχώνεσαι από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Η ελπέντισον έκανε αύξηση στο κόστος της υπηρεσίας fixed από 1,5Ε σε 3,5Ε. Πανάκριβη πλέον αν θέλει κάποιος να την έχει για να μη χρεώνεται ρήτρα οριακής τιμής συστήματος.

Πλέον η μόνη που αξίζει είναι η ελίν η οποία έχει σημαία ότι δε χρεώνει την Ο.Τ.Σ. Ως πότε όμως; Κάποια στιγμή πιστεύω θα στριμωχτούν και θα αναγκαστούν να τη βάλουν κι αυτοί για να τα βγάλουν πέρα.

 

Δεν νομιζω η ΕΛΙΝ να βαλει ποτε ρητρα ΟΤΣ,αυτο ειναι και το μεγαλο πλεονεκτημα της σαν εταιρεια και αυτο ειναι που της φερνει πελατες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...