Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάθε μήνυμα είναι 160 χαρακτήρες .

Όταν το μήνυμα είναι πιο μεγάλο χρεώνεται δύο και τρεις φορές.

 

και αν δεν εχεις ρυθμισει και καλα το κινητο,μπορει το μεγαλο sms να στελνεται (και να χρεώνεται) ως mms.

 

oxi βρε παιδια, καποια μηνυματα ηταν των 2 λέξεων

Επίσης δεν χρεωνεται ως MMS, θα ηταν υψηλοτερη η χρεωση.

 

Θα στειλω ενα SMS ακομη, σημειωνοντας το υπολοιπο πριν και μετα για να σιγουρευτω

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνυμα είναι 160 χαρακτήρες .

Όταν το μήνυμα είναι πιο μεγάλο χρεώνεται δύο και τρεις φορές.

 

Aνάλογα το κινητό, το λειτουργικό και την εφαρμογή, ίσως αν χρησιμοποιεί Ελληνικούς χαρακτήρες να είναι 70 και όχι 160...

Letv X800 US
Link to comment
Share on other sites

A) APN = myq

B) Data Roaming = ON

τίποτα άλλο

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση αλλά και τα 2 τα έχω ρυθμισμένα έτσι.

Δοκίμασα και κενό στο APN χωρίς αποτέλεσμα.

Οι ρυθμίσεις που μου έστειλαν σε sms από την εξυπηρέτηση πελατών αναφέρει:

Q internet

APN: myq

MCC: 202

MNC: 09

Τύπος APN: Default (=δηλαδή mms)

 

Μήπως ο "Τύπος APN" είναι κάτι διαφορετικό?? Πώς ορίζεται η ρύθμιση default?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση αλλά και τα 2 τα έχω ρυθμισμένα έτσι.

Δοκίμασα και κενό στο APN χωρίς αποτέλεσμα.

Οι ρυθμίσεις που μου έστειλαν σε sms από την εξυπηρέτηση πελατών αναφέρει:

Q internet

APN: myq

MCC: 202

MNC: 09

Τύπος APN: Default (=δηλαδή mms)

 

Μήπως ο "Τύπος APN" είναι κάτι διαφορετικό?? Πώς ορίζεται η ρύθμιση default?:blink:

Δοκίμασε ή default ή internet.

Αν και νομίζω στην Q είναι default

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ή default ή internet.

Αν και νομίζω στην Q είναι default

 

default ειναι

 

επίσης κάνε ένα restart ;)

 

Αφού μου προσφέρει 3 επιλογές αλλά καμία από αυτές δεν ονομάζεται default.

Ως προρρυθμισμένο εμφανίζεται mms.:X

Link to comment
Share on other sites

Οχι , εκεί ρυθμίζεις το APN των mms

Πρέπει να ρυθμίσεις το DATA APN

Link to comment
Share on other sites

Οχι , εκεί ρυθμίζεις το APN των mms

Πρέπει να ρυθμίσεις το DATA APN

 

Πρέπει να δημιουργήσεις νέο apn για data

 

Τελικά δεν δημιούργησα νέο APN, απλά όρισα στο ήδη υπάρχον Internet αντί για mms και λειτούργησε επιτέλους:happy:!

Είναι σωστό ή θεωρείτε αποραίτητο να δημιουργήσω νέο apn μόνο για data?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να στελνεις και να δεχεσαι MMS πρεπει να εχεις ενα apn για data και ενα για mms, αν δεν σε ενδιαφερουν τα mms δεν εχεις τοτε προβλημα οπως το εκανες.
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να στελνεις και να δεχεσαι MMS πρεπει να εχεις ενα apn για data και ενα για mms, αν δεν σε ενδιαφερουν τα mms δεν εχεις τοτε προβλημα οπως το εκανες.

 

Τα mms δεν με ενδιαφέρουν, όμως υπάρχει επιλογή Internet-mms για το APN!;)

Link to comment
Share on other sites

Ενας κακός οιωνός:

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40314&dateFrom=&dateUntil=

Να μαντέψω την εξέλιξη? Βάζω στοίχημα, ότι η Q και το Frog, θα κόψουν το δωρεάν internet, από αρχές Νοεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Ενας κακός οιωνός:

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40314&dateFrom=&dateUntil=

Να μαντέψω την εξέλιξη? Βάζω στοίχημα, ότι η Q και το Frog, θα κόψουν το δωρεάν internet, από αρχές Νοεμβρίου.

Ας καταργηθει το roaming και τα λεμε.

Ειναι λιγα τα ψωμια τους και των τριων.

Αυτη η ξεφτιλα, του να πληρωνεις τα διπλασια για να καλεσεις στο διπλανο διαμερισμα, απ οτι να καλεσεις σε ολη την Ευρωπη, πρεπει να κοπει.

Link to comment
Share on other sites

Ας καταργηθει το roaming και τα λεμε.

Ειναι λιγα τα ψωμια τους και των τριων.

Αυτη η ξεφτιλα, του να πληρωνεις τα διπλασια για να καλεσεις στο διπλανο διαμερισμα, απ οτι να καλεσεις σε ολη την Ευρωπη, πρεπει να κοπει.

 

ετσι ακριβως !!!!

και εγω την καταργηση του roaming περιμενω να δω τι και πως θα γινει τοτε...

και πλεον δεν εχει αλλες καθυστερησεις,αναβολες,μπουρδουκλοματα γενικως...

ειναι καθοδον η καταργηση του και ημερολογιακα πλεον !!!

μονο να ειμαστε ακομα Ευρωπη και εμεις... :rolleyes:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως !!!!

και εγω την καταργηση του roaming περιμενω να δω τι και πως θα γινει τοτε...

και πλεον δεν εχει αλλες καθυστερησεις,αναβολες,μπουρδουκλοματα γενικως...

ειναι καθοδον η καταργηση του και ημερολογιακα πλεον !!!

μονο να ειμαστε ακομα Ευρωπη και εμεις... :rolleyes:

Ναι, και αν καταργηθεί η περιαγωγή, τι θα κάνουμε? Δεν είμαστε όλοι παιδιά οικονομικών μεταναστών, για να έχουμε διεύθυνση μόνιμης κατοικίας σε άλλη χώρα για να δηλώσουμε. Ούτε προτίθεμαι να μεταναστεύσω και να γίνω μεταναατης (sic) σε μία άλλη χώρα, για να έχω φθηνές τηλεπικοινωνίες.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και αν καταργηθεί η περιαγωγή, τι θα κάνουμε? Δεν είμαστε όλοι παιδιά οικονομικών μεταναστών, για να έχουμε διεύθυνση μόνιμης κατοικίας σε άλλη χώρα για να δηλώσουμε. Ούτε προτίθεμαι να μεταναστεύσω και να γίνω μετανάστης (sic) σε μία άλλη χώρα, για να έχω φθηνές τηλεπικοινωνίες.

 

δεν το καταλαβες καλα...

λογο καταργησης περιαγωγης και επομενος της δυνατοτητας καποιος να χρησιμοποιει νουμερο αλλης χωρας με της εκει καλυτερες χρεωσεις εδω θα αναγκαστουν να βαλουν νερο στο κρασι τους...

δεν χρειαζεται η παρουσια σου για να παραγγειλεις ενα καρτοκινητο..

θεωρεις τον εαυτο σου μετανάστη ?

συγκρινεις τον εαυτο σου με εναν μετανάστη ;

η βγαζεις χολη επειδη δεν μπορεις να μεταναστευσεις για ενα καλυτερο αυριο οπως κανει ο περισσοτερος κοσμος?

Edited by Vasileios
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να σταματήσουμε τις βλακείες, σαφώς κανείς δεν βγάζει χολή για το αν μπορεί να μεταναστευση, ούτε είναι μαγκιά η μετανάστευση.... η μαγκιά είναι κατσεις εδώ και να παλέψεις... το να φύγεις είναι μια κακη Επιλογή αλλά από ανάγκη.

Και οι πακιστανοί που είναι εδώ, δεν είναι χαρούμενοι το αντίθετο μάλιστα... είναι μακρυά από τους δικούς τους και αυτό τα λεει όλα... Και για να μην έχουμε παρεξηγήσεις ... Ήμουν για πολλά χρόνια μετανάστης και έχω ιδία άποψη....

Link to comment
Share on other sites

δεν το καταλαβες καλα...

λογο καταργησης περιαγωγης και επομενος της δυνατοτητας καποιος να χρησιμοποιει νουμερο αλλης χωρας με της εκει καλυτερες χρεωσεις εδω θα αναγκαστουν να βαλουν νερο στο κρασι τους...

δεν χρειαζεται η παρουσια σου για να παραγγειλεις ενα καρτοκινητο..

θεωρεις τον εαυτο σου μετανάστη;

συγκρινεις τον εαυτο σου με εναν μετανάστη ;

η βγαζεις χολη επειδη δεν μπορεις να μεταναστευσεις για ενα καλυτερο αυριο οπως κανει ο περισσοτερος κοσμος?

Δε νομίζω ότι υπάρχει στις μέρες μας άνθρωπος που δεν μπορεί να μεταναστεύσει. Αλλά δε θεωρώ και μάγκα αυτόν που λέει "εγώ είμαι στη Βουλγαρία, οπότε απολαμβάνω όλα τα προϊόντα σε τιμές Βουλγαρίας", γιατί πολύ απλά, δεν είναι βούλγαρος, είναι ξένος στη Βουλγαρία, κάτι σαν τους αλβανούς και τους πακιστανούς στην Ελλάδα. Τέλος πάντων, αυτό είναι εκτός θέματος. Πάντως, όσον αφορά τις δικές μας εταιρείες τηλεπικοινωνιών, δε νομίζω ότι θα αλλάξει τίποτα το ουσιαστικό. Και να σου πω και κάτι? Μακάρι να μην αλλάξει, γιατί διαφορετικά, θα πρέπει να ξεχάσουμε για πάντα τα ωραία πακετάκια, του τύπου "200 λεπτά προς όλους με 5 ευρώ" και πολύ περισσότερο πακέτα σαν τα φοιτητικά.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ρατσιστικές αναφορές απαλήφθηκαν

Συνεχίζουμε

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο,

εξαλλου,απο τα παραπανω, οποιος καταλαβε καταλαβε ...

και συνεχιζουμε στο θεμα μας.

Qcard :cool:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ειδατε οτι τα 2ευρα εγιναν 3ευρα(1000 λεπτα προς Q /Wind και 500 MB με 3 ευρω; Πλεον για μενα δεν διαφερει απο το f2g.Γιατι θελει να βαζω 7€ για MB και λεπτα.Τοτε αμα ειναι,να παω f2g με 10 ευρω καρτα να βαζω και εχω 2GB+200 λεπτα προς ολους και αλλα 80 απο το log n win.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ειδατε οτι τα 2ευρα εγιναν 3ευρα(1000 λεπτα προς Q /Wind και 500 MB με 3 ευρω; Πλεον για μενα δεν διαφερει απο το f2g.Γιατι θελει να βαζω 7€ για MB και λεπτα.Τοτε αμα ειναι,να παω f2g με 10 ευρω καρτα να βαζω και εχω 2GB+200 λεπτα προς ολους και αλλα 80 απο το log n win.

 

Αυτά είναι τα καινούργια πακέτα αλλα υπάρχουν και τα πακέτα των 2€. Πήγαινε στα άλλα πακέτα και θα τα δεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα καινούργια πακέτα αλλα υπάρχουν και τα πακέτα των 2€. Πήγαινε στα άλλα πακέτα και θα τα δεις

 

Καθώς ο "λόγος" κόστους προσφοράς στα "νέα" 3ευρα πακέτα είναι ίδιος ή χειρότερος από αυτά με τα 2ευρα, είναι σίγουρο πως τα 2ευρα πάνε για κατάργηση. Αν δεν ήταν να καταργηθούν δεν θα έβγαιναν τα 3ευρα με ίδιο λόγο απόδοσης με τα 2ευρα..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...