Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ήταν δωρεάν θα την έβαζα αλλά από τη στιγμή που έχω μαζέψει σχεδόν 55GB από το φοιτητικο και σπάνια χρησιμοποιώ δεδομένα δεν έχει κανένα νόημα να δώσω 2€.Σίγουρα όμως θα βολέψει πολύ κόσμο έστω και έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως ενεργοποιούμε την ειδοποίηση κλήσεων στην cosmocarta;

Εννοώ τα sms που έρχονται για τις χαμένες κλήσεις.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi Mix 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως ενεργοποιούμε την ειδοποίηση κλήσεων στην cosmocarta;

Εννοώ τα sms που έρχονται για τις χαμένες κλήσεις.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi Mix 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τηλεφωνο 13888 ειτε μεσω facebook,σε xiaomi δεν δουλευουν οι εντολες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως ενεργοποιούμε την ειδοποίηση κλήσεων στην cosmocarta;

Εννοώ τα sms που έρχονται για τις χαμένες κλήσεις.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi Mix 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν έχεις κάνει εγγραφή στο cosmote id, μέσο του cosmote.gr στις υπηρεσίες.

Ειδάλλως απ' το κινητό σου πάτα για μη ενημέρωση καλούντα ότι θα δεις την κλήση του πάτα

**62*+30697538αριθμος κινητού σου χωρίς τα πρώτα τρία ψηφία# και κλήση. Για ειδοποίηση με ενημέρωση καλούντα ότι θα ενημερωθείς για την κλήση σου πάτα

**62*+30697548αριθμος κινητού σου χωρίς τα πρώτα τρία ψηφία# και κλήση.

 

Τηλεφωνο 13888 ειτε μεσω facebook,σε xiaomi δεν δουλευουν οι εντολες.

 

Εγώ που έχω Xiaomi πως δουλεύουν;

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi Mix 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ήρθαν τα μηνύματα αλλά με 24 ώρες και βάλε καθυστέρηση.

Δηλαδή για χαμένες κλήσεις που έγιναν χθες, πολλών εκ των οποίων το πρωί, μου ήρθε ένα συγκεντρωτικό μήνυμα μόλις τώρα.

 

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi Mix 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εδώ και 20-25 μέρες δεν δουλεύει η ανάλυση κλήσεων στο site της cosmote!!Μετά απο συζητηση με το chat μου προτειναν τον κλασσικο παλαιο τροπο της έγγραφης αίτησης κτλ!!!Απαράδεκτο!!! Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Στο whats up αν θες χρόνο ομιλίας για όλους υπάρχει κανένα συμφέρον πακετάκι? Βλέπω πακέτα για χρόνο προς whatsup ενώ για όλους είναι σχεδόν τίποτα αυτά που δίνει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εδώ και 20-25 μέρες δεν δουλεύει η ανάλυση κλήσεων στο site της cosmote!!Μετά απο συζητηση με το chat μου προτειναν τον κλασσικο παλαιο τροπο της έγγραφης αίτησης κτλ!!!Απαράδεκτο!!!

 

οταν λες αναλυση κλησεων;....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα που υπάρχουν εφόσον γίνει online ανανέωση δίνουν 300 λεπτά προς όλους με 7.5 ή 8.5 ευρώ ανάλογα αν θες και sms προς όλους.
Link to comment
Share on other sites

οταν λες αναλυση κλησεων;....

Μέσα απο το site της Cosmote εφόσον εισαι εγγεγραμμένος χρήστης ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ (το ειχα κανει αρκετες φορες παλαιότερα) να ζήτησεις αναλυτική κατάσταση των κλήσεων&χρεώσεων των 3 τελευταίων μηνών (ήταν διαθέσιμη ηλεκτρονικά στο site μετά απο 3 εργάσιμες μέρες).

Τώρα, δεν το προχωράει ΠΙΑ στο site τους, "κολλάει" στην ημερομηνία...

Πριν 25 μέρες μου ειχαν πει οτι όντως έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο κομματι του site τους και χθες διαπίστωσα οτι αυτό παραμένει!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα που υπάρχουν εφόσον γίνει online ανανέωση δίνουν 300 λεπτά προς όλους με 7.5 ή 8.5 ευρώ ανάλογα αν θες και sms προς όλους.

 

Τα combo πακέτα δίνουν 300' προς όλους αν ενεργοποιηθούν από την εφαρμογή ή αν επιλεγεί η αυτόματη ενεργοποίηση του πακέτου, όχι αν γίνει online ανανεωση

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας αν πάρω την προσφορά 2Gb internet & 2Gb Video streaming Της 28ης Οκτωβρίου με τα 2 €, με ποιο πακέτο Internet μπορώ (αν μπορώ) να τα μεταφέρω,δηλαδή να ανανεωθούν με νέα ημερομηνία λήξης ;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας αν πάρω την προσφορά 2Gb internet & 2Gb Video streaming Της 28ης Οκτωβρίου με τα 2 €, με ποιο πακέτο Internet μπορώ (αν μπορώ) να τα μεταφέρω,δηλαδή να ανανεωθούν με νέα ημερομηνία λήξης ;

 

Άγνωστο.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μέσα απο το site της Cosmote εφόσον εισαι εγγεγραμμένος χρήστης ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ (το ειχα κανει αρκετες φορες παλαιότερα) να ζήτησεις αναλυτική κατάσταση των κλήσεων&χρεώσεων των 3 τελευταίων μηνών (ήταν διαθέσιμη ηλεκτρονικά στο site μετά απο 3 εργάσιμες μέρες).

Τώρα, δεν το προχωράει ΠΙΑ στο site τους, "κολλάει" στην ημερομηνία...

Πριν 25 μέρες μου ειχαν πει οτι όντως έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο κομματι του site τους και χθες διαπίστωσα οτι αυτό παραμένει!!!

 

Χρόνια έχω account, πρώτη φορά το ακούω αυτό, ότι υπήρχε κάτι τέτοιο.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας αν πάρω την προσφορά 2Gb internet & 2Gb Video streaming Της 28ης Οκτωβρίου με τα 2 €, με ποιο πακέτο Internet μπορώ (αν μπορώ) να τα μεταφέρω,δηλαδή να ανανεωθούν με νέα ημερομηνία λήξης ;

 

Το έβαλα σήμερα το πακέτο, ταυτόχρονα με το κανονικό μου πακέτο, και μαζί με πάρε μοίρασε και reload it. Έχω 4 διαφορετικές ημερομηνίες λήξης.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα σήμερα το πακέτο, ταυτόχρονα με το κανονικό μου πακέτο, και μαζί με πάρε μοίρασε και reload it. Έχω 4 διαφορετικές ημερομηνίες λήξης.

 

ΟΚ, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Ήταν μάλλον προφανές αλλά είπα να ρωτήσω μήπως λειτουργούσε διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Άργησα κατά ένα μισάωρο να κάνω ανανέωση κάρτας και έχασα ~ 10Gb υπόλοιπου από το Reload It, πλέον μου δείχνει μόνο το 1.2Gb που πήρα από την ανανέωση.

Υπάρχει τρόπος να μου τα επιστρέψει η Cosmote;

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Άργησα κατά ένα μισάωρο να κάνω ανανέωση κάρτας και έχασα ~ 10Gb υπόλοιπου από το Reload It, πλέον μου δείχνει μόνο το 1.2Gb που πήρα από την ανανέωση.

Υπάρχει τρόπος να μου τα επιστρέψει η Cosmote;

 

Ευχαριστώ.

 

Στείλε τους μήνυμα στο φβ και ρώτα τους εαν μπορούν κατ εξαίρεση να στα επιστρέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Στείλε τους μήνυμα στο φβ και ρώτα τους εαν μπορούν κατ εξαίρεση να στα επιστρέψουν.

 

Eυχαριστώ για την απάντηση.

Τους έστειλα και μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να μου τα επιστρέψουν.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με τις χρεώσεις της Cosmote στα what's up.

Κάνω ανανέωση χρόνου μέσω της εφαρμογής τους για 5 ευρώ, και στο λογαριασμό μπαίνουν 4,4 ευρώ.

Τους ρώτησα τι είναι αυτό και μου απάντησαν ότι χρεώνεται τέλος κινητής τηλεφωνίας 12%.

Στην εφαρμογή μέσα όμως αναφέρεται ρητά ότι "Στο ποσό ανανέωσης συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ και Φόρος Κινητής Τηλεφωνίας"

Με αυτή τη λογική δεν έπρεπε να μου αφαιρούν και το ΦΠΑ και να μένουν ακόμη λιγότερα;

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με τις χρεώσεις της Cosmote στα what's up.

Κάνω ανανέωση χρόνου μέσω της εφαρμογής τους για 5 ευρώ, και στο λογαριασμό μπαίνουν 4,4 ευρώ.

Τους ρώτησα τι είναι αυτό και μου απάντησαν ότι χρεώνεται τέλος κινητής τηλεφωνίας 12%.

Στην εφαρμογή μέσα όμως αναφέρεται ρητά ότι "Στο ποσό ανανέωσης συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ και Φόρος Κινητής Τηλεφωνίας"

Με αυτή τη λογική δεν έπρεπε να μου αφαιρούν και το ΦΠΑ και να μένουν ακόμη λιγότερα;

 

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Δες και τις ονομασίες που έχουν :

τέλος κινητής τηλεφωνίας

Φόρος Κινητής Τηλεφωνίας

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Δες και τις ονομασίες που έχουν :

τέλος κινητής τηλεφωνίας

Φόρος Κινητής Τηλεφωνίας

Δεν το βρίσκω κάπου στα συμβόλαια όπως το γράφει ακριβώς.

Ο σωστός όρος για την επιβάρυνση είναι "τέλος κινητής τηλεφωνίας", και το ποσοστό 12/15/18/20% αναφέρεται ως φόρος.

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=TelosSindromitonSub8680a76d-c377-4246-86d9-0892934e4ff5#

Αυτό που βρίσκω είναι ότι και η Vodafone το ίδιο κάνει.

Ίσως να έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο ΦΠΑ είναι εύκολο να υπολογιστεί και να ενσωματωθεί σε μία χρέωση εφώσον είναι σταθερός σε ποσοστό ανεξάρτητα με το ποσό, ενώ αντίθετα το ποσπστό φόρου στο τέλος κινητής είναι μεταβλητό ανάλογα με το ύψος των χρεώσεων μέσα σε ένα μήνα.

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με τις χρεώσεις της Cosmote στα what's up.

Κάνω ανανέωση χρόνου μέσω της εφαρμογής τους για 5 ευρώ, και στο λογαριασμό μπαίνουν 4,4 ευρώ.

Τους ρώτησα τι είναι αυτό και μου απάντησαν ότι χρεώνεται τέλος κινητής τηλεφωνίας 12%.

Στην εφαρμογή μέσα όμως αναφέρεται ρητά ότι "Στο ποσό ανανέωσης συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ και Φόρος Κινητής Τηλεφωνίας"

Με αυτή τη λογική δεν έπρεπε να μου αφαιρούν και το ΦΠΑ και να μένουν ακόμη λιγότερα;

 

Δεν ξέρω αν προέρχεσαι από συμβόλαιο και είσαι καινούργιος στα καρτοκινητά, πάντως η αφαίρεση μέρους του ποσού από την ανανέωση "χρόνου ομιλίας" που πραγματοποιείς είναι πραγματικότητα δεν θυμάμαι κι εγώ πόσο καιρό. Το καθαρό ποσό που μένει για χρήση για αγορά πακέτων και άλλων υπηρεσιών υπολογίζεται πρακτικά από το Χ / 1,12. Δεν ξέρω αν καλύπτεσαι από αυτά ή ψάχνεις τυπικούς οικονομικούς όρους για άλλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να βάζεις 3,6€ προ φόρων.

Στο ποσό αυτό προσθέτεις το 12%(του 3,6) για το τέλος κινητής.

Δηλαδή 3,6 + (0,12x3,6)= 4,032

Σε αυτό μετά πρέπει να βάλεις το ΦΠΑ.

Όμοίως με πριν 4,032 + (0,24x4,032)=1,24x4,032 το οποίο μας κάνει πρακτικά 5.

Επίσης τα πακέτα που αγοράζεις είναι σε τιμές μαζί με το ΦΠΑ.

 

Άρα όταν ανανεώνεις σου ανακοινώνει ότι έχεις διαθέσιμο μείον το τέλος κινητής.

 

 

Για να το πω ακόμη πιο απλά.

Σε μια ανανέωση περιλαμβάνεται το καθαρό ποσό , ο ΦΠΑ για το καθαρό ποσό, το τέλος κινητής που αντιστοιχεί στο καθαρό ποσό και το ΦΠΑ που αντιστοιχεί στο τέλος κινητής(ναι, πληρώνουμε φόρο στο φόρο...)

Στην ανανέωση των 5€ αυτά αναλύονται ως :

3,6 (καθαρό) + 0,824(ΦΠΑ καθαρού) + 0,432(τέλος κινητής) + 0,10368(ΦΠΑ τέλους)

 

Αν τα αθροίσεις όλα βγάζεις 5 ενώ αν αθροίσεις τα 2 πρώτα το ποσό του χρόνου ομιλίας που ακούς να έχεις διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος που στέλνω μήνυμα για την διακοπή αυτόματης ενεργοποίησης του πακέτου Mb; Είμαι συνδρομητής στο πακέτο 6€ που δίνει 1200 Mb. Θα ήθελα να το διακόψω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...