Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με μετατροπή σε καρτοκινητό όλα σου τσ χρήματα θα μεταφερθούν στο καρτοκινητό από το καρτοσυμβόλαιο.

Θα πρέπει όμως να θυμάσαι να βάζεις κάρτα κάθε 2 μήνες (5 ευρώ ) ή κάθε 3 μήνες (12 ευρώ και άνω ) για να μην τα χάσεις .

Με 10 ευρώ στο WU και αγορά του πακε΄του online θα έχεις

300 λεπτά προς όλους με ελάχιστη χρέωση 3 λεπτά και πολλά SMS και λεπτά προς WU και SMS προς WU

Αν δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου τα SMS αρκούν 7,5 ευρώ για την αγορά του πακέτου χωρίς SMS και χωρίς τα MB

Η FROG επίσης όπως αναφέρθηκε είναι μία καλή λύση για όσους κα΄νουν σύντομες κλήσεις διότι εκεί ισχύει χρεώση ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη χρέωση.

Αλλά ανάλογα το profile του κάθε πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Με μετατροπή σε καρτοκινητό όλα σου τσ χρήματα θα μεταφερθούν στο καρτοκινητό από το καρτοσυμβόλαιο.

Θα πρέπει όμως να θυμάσαι να βάζεις κάρτα κάθε 2 μήνες (5 ευρώ ) ή κάθε 3 μήνες (12 ευρώ και άνω ) για να μην τα χάσεις .

Με 10 ευρώ στο WU και αγορά του πακε΄του online θα έχεις

300 λεπτά προς όλους με ελάχιστη χρέωση 3 λεπτά και πολλά SMS και λεπτά προς WU και SMS προς WU

Αν δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου τα SMS αρκούν 7,5 ευρώ για την αγορά του πακέτου χωρίς SMS και χωρίς τα MB

Η FROG επίσης όπως αναφέρθηκε είναι μία καλή λύση για όσους κα΄νουν σύντομες κλήσεις διότι εκεί ισχύει χρεώση ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη χρέωση.

Αλλά ανάλογα το profile του κάθε πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα περίπτωση το Frog, όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης μέσω εφαρμογής όπως π.χ. γίνεται με τα WU και επειδή μιλάμε για ηλικιωμένο άνθρωπο θα ήταν πιο εύκολο να του βάζω εγώ online 5€ ή10€ κάθε μήνα και να το παρακολουθώ.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια κατι ασχετο με την κουβεντα που κανουμε τωρα αλλα θα το πω. Τι κινησαρα ηταν αυτη το καλοκαιρι με 7e - 7GB. Που βεβαια συνοδευτηκε με την κινηση να μπορεις να τα μεταφερεις στον επομενο μηνα. Και που η ανανεωση τους μπορει να γινει απλα και μονο με μια 10αρα καρτα (μιλαω σαν Cosmocarta, κατοχος και του πακετου των 450 λεπτων αυτοματα με 5e απο 10αρα και πανω) μονο και μονο με το δωρο που σου δινει η ανανεωση αυτη! Δεν χρειαζεται δλδ να βαλω εκ νεου 7e - 700MB. Και ετσι για καποιους μηνες μαζευονται χρηματα τα οποία μπορουν να χρησιμοποιηθουν ειτε σε SMS ειτε σε GB ανα ημερα ή ανα ΣΚ με τα αναλογα πακετα.

 

Ελπίζω να γίνει μάθημα και στους ίδιους, ότι μπορούν να έχουν περισσότερα έσοδα με πιο λογική τιμολόγηση. Έχω δει αρκετό κόσμο που ξόδεψε περισσότερα χρήματα απ' ότι συνήθιζε, για να πάρει την προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το my Cosmote app.

Είχα την εντύπωση ότι δεν μπορείς μέσω του Cosmote app να διαχειρίζεσαι καρτοκινητό Frog.

Έχει αλλάξει;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι δεν μπορείς μέσω του Cosmote app να διαχειρίζεσαι καρτοκινητό Frog.

Έχει αλλάξει;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι,και αν μπορεις παρε στο ονομα σου το νουμερο αυτο.

Θα το βλεπεις κατευθειαν μαζι με τα δικα σου νουμερα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να είναι στο ίδιο όνομα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενδιαφέρουσα περίπτωση το Frog, όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης μέσω εφαρμογής όπως π.χ. γίνεται με τα WU και επειδή μιλάμε για ηλικιωμένο άνθρωπο θα ήταν πιο εύκολο να του βάζω εγώ online 5€ ή10€ κάθε μήνα και να το παρακολουθώ.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε βολεύει καλύτερα το frog γιατί μπορείς να δημιουργήσεις ένα cosmote id και με τους κωδικούς του να κάνεις log in στο mycosmote app και να ανανεώνεις τον χρόνο ομιλίας και να αγοράζεις- παρακολουθείς την κατανάλωση των πακέτων. Η SIM μπορεί να βρίσκεται σε οποιαδήποτε κινητό ή στο συρτάρι.

Αυτή την βδομάδα ισχύει διπλασιασμός του πακέτου των 60 λεπτών .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το giga week όταν ενεργοποιηθεί είναι για 7 μέρες απ την ενεργοποιηση ή όταν λεει week εννοεί από Δευτέρα έως Κυριακή ασχέτως ποια μέρα θα το ενεργοποιήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το giga week όταν ενεργοποιηθεί είναι για 7 μέρες απ την ενεργοποιηση ή όταν λεει week εννοεί από Δευτέρα έως Κυριακή ασχέτως ποια μέρα θα το ενεργοποιήσεις;

 

Για 7 ημερες απο την ενεργοποιηση...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδιά πως απενεργοποιουμε το auto combo call them all i; τί στέλνουμε sms;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, πηγε η μανα μου σημερα σε περιπτερο να αγορασει cosmokarta, και αντι για 10 ευρω, ο περιπτερας της ζητησε 10,40!!!!!!!!!

Κι οταν τον ρωτησε γιατι, της απαντησε οτι εγινε αυξηση! Η μανα μου δεν καταλαβε βεβαια καλα, ή ο περιπτερας δεν της τα ειπε καλα.

Εγινε καμια αυξηση; απο cosmote? Μηπως εχει να κανει με την εταιρια που δινει τα μηχανακια στους περιπτεραδες; ¨η νεο νταβατζιλικι απο τους περιπτεραδες είναι προ των πυλων;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, πηγε η μανα μου σημερα σε περιπτερο να αγορασει cosmokarta, και αντι για 10 ευρω, ο περιπτερας της ζητησε 10,40!!!!!!!!!

Κι οταν τον ρωτησε γιατι, της απαντησε οτι εγινε αυξηση! Η μανα μου δεν καταλαβε βεβαια καλα, ή ο περιπτερας δεν της τα ειπε καλα.

Εγινε καμια αυξηση; απο cosmote? Μηπως εχει να κανει με την εταιρια που δινει τα μηχανακια στους περιπτεραδες; ¨η νεο νταβατζιλικι απο τους περιπτεραδες είναι προ των πυλων;

 

Πολλά περίπτερα ζητάνε προμήθεια στις κάρτες.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Στην Μάλτα που είμαι πήγα να ζητήσω μία paysafe . και μου λένε ξέρετε για το fee ? Λέω πόσο είναι ?

1,80 για κάθε κάρτα. Σιγά σιγά βλέπω στην Ελλάδα να γίνεται το ίδιο.

Αφού οι εταιρείες δεν δίνουν προμήθεια στους περιπτεράδες , θα αρχίσουν να ζητάνε από τους πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Στην Μάλτα που είμαι πήγα να ζητήσω μία paysafe . και μου λένε ξέρετε για το fee ? Λέω πόσο είναι ?

1,80 για κάθε κάρτα. Σιγά σιγά βλέπω στην Ελλάδα να γίνεται το ίδιο.

Αφού οι εταιρείες δεν δίνουν προμήθεια στους περιπτεράδες , θα αρχίσουν να ζητάνε από τους πελάτες.

 

Ακριβώς έτσι έχει. Όταν το κέρδος στη δεκάρα είναι 5λεπτά του ευρώ λογικό στο τέλος να σου ζητήσει προμήθεια ή θα πετάξει το μηχανάκι και δε θα πουλάει κάρτα. Μέση λύση δεν υπάρχει.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρα ειναι προμηθεια του περιπτερα.

Ειπα στη μανα μου οτι εγω αγοραζω οταν παω super market, και πληρωνω παντα 10€. Θα αγοραζω και γι'αυτην απο εκει.

 

Σχετικο και άσχετο...αλλά ετσι οπως παμε, με ακριβεια, φορους, και ξυλο απο παντου, λιτοτητα ακραια,

αν πεθανει και η παλια γενια που στηριζει με τις συνταξουλες την νέα γενια, θα δουμε ακομη εντονοτερα αυτο που μαλλον ηδη ξεκινησε....θα τρωμε τις σαρκες μας στην Ελλαδα...

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Αρα ειναι προμηθεια του περιπτερα.

Ειπα στη μανα μου οτι εγω αγοραζω οταν παω super market, και πληρωνω παντα 10€. Θα αγοραζω και γι'αυτην απο εκει.

 

Σχετικο και άσχετο...αλλά ετσι οπως παμε, με ακριβεια, φορους, και ξυλο απο παντου, λιτοτητα ακραια,

αν πεθανει και η παλια γενια που στηριζει με τις συνταξουλες την νέα γενια, θα δουμε ακομη εντονοτερα αυτο που μαλλον ηδη ξεκινησε....θα τρωμε τις σαρκες μας στην Ελλαδα...

……..

 

Όσο για τις κάρτες από περίπτερα, είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι οι προμήθειες έπεσαν ξανά πριν κάνα μήνα και πλέον δίνουν 0.40% . 4 λεπτά του ευρώ για μια δεκάρα κάρτα, και το ένα 1 λεπτό το παίρνει η εφορία σαν φόρο εισοδήματος. Ε δεν είναι βλάκες να δουλεύουν τζάμπα για τις εταιρείες. Χρεώνουν παροχή υπηρεσιών κι όποιος δε θέλει ας το κάνει online ή ας πάει στα καταστήματα των εταιρειών. Εγώ προσωπικά το κάνω online.

Edited by Vasileios

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ήρθε αυτό το μήνυμα

 

ΠPOΣΦOPA INTERNET MONO ΓIA ΣENA! 3GB ME 2€, ΓIA NA ΣYNEXIΣEIΣ NA ΣEPΦAPEIΣ ΞEΓNOIAΣTA ΓIA 5 AKOMA HMEPEΣ! ΓIA AΓOPA TOY ΠAKETOY ΣTEIΛE A(KENO)46 ΣTO 1256 EΩΣ 20/10/2018

 

Δεν πιστεύω να είναι μόνιμο έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ήρθε αυτό το μήνυμα

 

ΠPOΣΦOPA INTERNET MONO ΓIA ΣENA! 3GB ME 2€, ΓIA NA ΣYNEXIΣEIΣ NA ΣEPΦAPEIΣ ΞEΓNOIAΣTA ΓIA 5 AKOMA HMEPEΣ! ΓIA AΓOPA TOY ΠAKETOY ΣTEIΛE A(KENO)46 ΣTO 1256 EΩΣ 20/10/2018

 

Δεν πιστεύω να είναι μόνιμο έτσι;

 

Και εμένα ήρθε. Τις ακόμα πέντε ημέρες δε κατάλαβα.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα έναν χρόνο στο whatsup και μου έστειλαν με SMS έναν κωδικό reloaded. Ξέρετε μέχρι πότε μπορώ να τον χρησιμοποιήσω;

 

Μόλις είδα ότι μπορώ μέχρι 25/10.

Επειδή θα κάνω και την μηνιαία ανανέωση, ο κωδικός που θα πάρω θα λειτουργήσει συμπληρωματικά;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα έναν χρόνο στο whatsup και μου έστειλαν με SMS έναν κωδικό reloaded. Ξέρετε μέχρι πότε μπορώ να τον χρησιμοποιήσω;

 

Μόλις είδα ότι μπορώ μέχρι 25/10.

Επειδή θα κάνω και την μηνιαία ανανέωση, ο κωδικός που θα πάρω θα λειτουργήσει συμπληρωματικά;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Τι θα πει συμπληρωματικά; Όπως και οι άλλοι κωδικοί reload δουλεύει. Διαλέγεις το δώρο σου.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...