Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την απενεργοποίηση του αυτόματου μηχανισμού ενεργοποίησης πακέτων o συνδρομητής μπορεί να στείλει B_OFF στο 1330 ή να καλέσει δωρεάν στο 1330.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας , εχω 2 γραμμες vodafone CU κ θελω να τις μεταφερω σε Cosmote WhatsUp.

Γνωριζει καποιος την διαδικασια , κ τυχον χρεωσες που θα προκυψουν?

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις σε κατάστημα Κοσμοτε ή Γερμανός και ρωτάς εαν εχουν καρτες σιμ για φορητοτητα. Εαν ναι, κοστίζουν 5 ευρώ η κάθε σιμ. Νομίζω οτι η διαδικασία παιρνει 2-3 εργασιμες. Εννοείται πηγαινει να κανει τη διαδικασία ο κατοχος των αριθμών με την ταυτότητα του. Τα στοιχεία που θα δωσει θα πρέπει να ειναι ακριβως ίδια με αυτα που δηλωσε στην αλλη εταιρια.
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι ολο κατι αλλαζουν στην διαδικασια προσθηκης συνδεσης στο mycosmote. Επιχειρησα να προσθεσω νουμερο συγγενικου προσωπου (κοσμοκαρτα) και ζηταγε κωδικο λογαριασμου και (σταθερό ή κινητό) τηλέφωνο για αποστολη pin. Το τηλεφωνο ειναι σε ονομα προσωπου που δεν εχει σταθερο τηλεφωνο στην κοσμοτε,εκτος αν ο συγγενης μου το εχει δωσει σαν τηλεφωνο επικοινωνιας για τη δικη του συνδεση,που ειναι κοσμοτε. Εγραφε οτι αν μπει το κινητο στην διαχειρηση ο λογαριασμος θα ειναι πλεον ηλεκτρονικος...Επειδη ο κατοχος του κινητου βιαζοταν να φυγει,δεν δοκιμασα να δω τι κανει παραπερα,αν δεν εβαζα τιποτα στον κωδικο λογαριασμου,ασε που κολλησα γιατι λεω μην γινει στραβη μια και προκειται για ηλικιωμενο άτομo... Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρετε κάποιος για μετατροπή συμβολαίου σε καρτοκινητό και θέλει μόνο να μιλάει προς όλους τότε τι τον συμφέρει πιο πολύ; Κοσμοκάρτα ή whatsup?

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Whats up και Φρογκ

Ποιά πακέτα παίζουν τώρα; Είναι λίγο χάος το site του WU..

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Whats up και Φρογκ

Και η Cosmoκάρτα δεν είναι κακή, δεδομένου ότι όλα τα πακέτα ομιλίας είναι προς όλους.

Νομίζω το πιο βολικό πακέτο σε Whatsup είναι το 400' WU, 200' προς όλους, 100ΜΒ, +100' δώρο προς όλους, με 7,5€, και στην Cosmoκάρτα 300' προς όλους και 500ΜΒ με 8,5€ + ό,τι δώρο δώσει η ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Η ανανέωση στην Κοσμοκάρτα τι δίνει συνήθως; (με ενδιαφέρει μόνο ομιλία και προς όλους)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Η ανανέωση στην Κοσμοκάρτα τι δίνει συνήθως; (με ενδιαφέρει μόνο ομιλία και προς όλους)

 

Νομίζω μόνο MB (600-1200 ανάλογα με το ποσό ανανέωσης) που διαρκούν 15 μέρες. Μέχρι πρόσφατα η διάρκεια ήταν 30 ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

Για την απενεργοποίηση του αυτόματου μηχανισμού ενεργοποίησης πακέτων o συνδρομητής μπορεί να στείλει B_OFF στο 1330 ή να καλέσει δωρεάν στο 1330.

 

Το πακέτο 6€/1200mb είναι του WU και ο αριθμός για μήνυμα και κλήση για απενεργοποίηση είναι το 1317

Link to comment
Share on other sites

Μια διαπίστωση.

Σε καρτοκινητα που είναι ενσωματωμένα στο cosmote one δε μπαίνει φραγή και ας έχει λήξη το υπόλοιπο του. Τσεκαρισμενο.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Μια διαπίστωση.

Σε καρτοκινητα που είναι ενσωματωμένα στο cosmote one δε μπαίνει φραγή και ας έχει λήξη το υπόλοιπο του. Τσεκαρισμενο.

 

Φραγή μπαίνει 1 μήνα μετά την λήξη του υπολοίπου. Όχι ταυτόχρονα.

Αν βάζεις 10άρα κάρτα, λήξη υπολοίπου γίνεται στο δίμηνο (από την ανανέωση) και φραγή μπαίνει στο τρίμηνο.

Αν βάζεις 12άρα κάρτα και πάνω, λήξη υπολοίπου γίνεται στο τρίμηνο (από την ανανέωση) και φραγή μπαίνει στο τετράμηνο.

 

Εσένα όπως μου είπες το υπόλοιπο έληξε στις 28/10, άρα φραγή θα μπει σε ένα μήνα από τότε. Στις 28 του Νοέμβρη.

 

Και για του λόγου το αληθές, αντιγράφω από τη σελίδα της cosmote

 

Για ανανεώσεις χρόνου ομιλίας με ποσό μεγαλύτερο ή ίσο των 12€:

 

- Η διάρκεια ισχύος του χρηματικού υπολοίπου ορίζεται σε 3 μήνες (90 ημέρες) από την τελευταία ανανέωση με ποσό μεγαλύτερο ή ίσο των 12€. Αν περάσουν οι 3 μήνες (90 ημέρες) χωρίς να πραγματοποιηθεί νέα ανανέωση χρόνου ομιλίας με οποιοδήποτε ποσό, τυχόν χρηματικό υπόλοιπο που έχει μείνει στον λογαριασμό χάνεται.

 

- Η ημερομηνία φραγής της σύνδεσης ορίζεται σε 4 μήνες (120 ημέρες) από την τελευταία ανανέωση με ποσό μεγαλύτερο ή ίσο των 12€. Αν περάσουν οι 4 μήνες (120 ημέρες) χωρίς να πραγματοποιηθεί νέα ανανέωση χρόνου ομιλίας με οποιοδήποτε ποσό, ο συνδρομητής δεν μπορεί πια να πραγματοποιεί και να δέχεται κλήσεις αφού θα πραγματοποιείται φραγή εισερχομένης και εξερχόμενης κίνησης (ΟΜΙΛΙΑ, SMS, INTERNET) στη σύνδεση του.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Για ανανεώσεις χρόνου ομιλίας με ποσό μικρότερο των 12€:

 

- Η διάρκεια ισχύος του χρηματικού υπολοίπου ορίζεται σε 2 μήνες (60 ημέρες) από την τελευταία ανανέωση με ποσό μικρότερο των 12€. Αν περάσουν οι 2 μήνες (60 ημέρες) χωρίς να πραγματοποιηθεί νέα ανανέωση χρόνου ομιλίας με οποιοδήποτε ποσό, τυχόν χρηματικό υπόλοιπο που έχει μείνει στον λογαριασμό χάνεται.

 

- Η ημερομηνία φραγής της σύνδεσης ορίζεται σε 3 μήνες (90 ημέρες) από την τελευταία ανανέωση με ποσό μικρότερο των 12€. Αν περάσουν οι 3 μήνες (90 ημέρες) χωρίς να πραγματοποιηθεί νέα ανανέωση χρόνου ομιλίας με οποιοδήποτε ποσό, ο συνδρομητής δεν μπορεί πια να πραγματοποιεί και να δέχεται κλήσεις αφού θα πραγματοποιείται φραγή εισερχομένης και εξερχόμενης κίνησης (ΟΜΙΛΙΑ, SMS, INTERNET) στη σύνδεση του.

 

Και το link https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=TOPUP3ddd55af-62b0-4dd2-af9a-6c4de5de6e91

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο καρτοκινητα στο cosmote one και ενεργοποιήθηκε κανονικά φραγή στο 4μηνο,δεν αναγράφεται πουθενά ότι εξαιρούνται από φραγή οσα είναι στο cosmote one
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο καρτοκινητα στο cosmote one και ενεργοποιήθηκε κανονικά φραγή στο 4μηνο,δεν αναγράφεται πουθενά ότι εξαιρούνται από φραγή οσα είναι στο cosmote one

 

Μάλλον μπερδεύτηκε ο φίλος Μάνος.

28/10 έληξε το υπόλοιπο του ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΙΔΙΟΣ. Μπέρδεψε μάλλον την λήξη υπολοίπου με τη φραγή.

Κανονικά και με το νόμο μπαίνει φραγή.

Ντάξει άνθρωποι είμαστε λάθη κάνουμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που εχεις υπολοιπο απο πακετα τη στιγμή της ληξης υπολοιπου, σε κανενα καρτοκινητο δεν μπαινει φραγή. Από τη στιγμή που εχουν τα 1000' ενδοεπικοινωνιας στο one λογικο ειναι να μην μπαινει φραγή. Όταν λήγουν και τα 1000' του τρέχοντος μήνα ομως,τι γίνεται? Παιρνουν και τα 1000' του επομένου? Και στους 4 μηνες δεν μπαινει φραγη?
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει κανονικά φραγή στο τρίμηνο/τετράμηνο. Απλά τον ένα μήνα που μεσολαβεί από τη λήξη του υπολοίπου μέχρι τη φραγή μπορείς να μιλάς κανονικά με τα 1000' που λες.
Link to comment
Share on other sites

Τα περιπτερα παιρνουν τωρα προμηθεια για να βγαλουν μια καρτα? Ζητησα μια 10αρα και μου παν 10.50Ε, οτι ειναι 50 λεπτα για αυτους που πληρωνω εγω. Εν παση περιπτωση επειδη βιαζομουν τα δωσα αλλα με σκαλωσαν και νευριασα

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αντί το περιπτερο, μπορείς και από το ΑΤΜ της Πειραιώς να κάνεις ανανέωση χρόνου ομιλίας χωρίς καμία προμήθεια.

ΥΓ.

Ίσως και στα ΑΤΜ άλλων τραπεζών να γίνεται, αλλά εγώ μόνο για Πειραιώς γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Στέλνοντας Υ στο 1330 για να μάθω ποτέ λήγει το play now unlimited πήρα την ακόλουθη απάντηση " EXEIΣ AΠEPIOPIΣTA MB ΓIA VIDEO & MUSIC STREAMING ΓIA NA TA KATANAΛΩΣEIΣ EΩΣ 05/11/2018. ". Όταν λέει έως 05/11 συμπεριλαμβάνει και τις 5 του μηνός ή λήγει τότε. Γιατί δε λέει ώρα όπως τα υπόλοιπα προγράμματα. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Έως 5/11 θεωρείται έως 4/11 23:59, συνήθως όμως η ώρα είναι αντίστοιχη της ώρας που το ενεργοποιησες. Μήπως έχεις την ώρα που το ενεργοποίησες τον προηγούμενο μήνα;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...