Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν η μπαταρία σου είναι αφαιρούμενη, συνήθως απο κάτω έχει αυτοκόλλητο με το ΙΜΕΙ, αλλά εμένα δεν μου το ζήτησαν. Τους είπα την μάρκα του κινητού και το order number, τον αριθμό παραγγελίας δηλαδή.

 

εχεις δικιο κι εμενα δεν μου ζητησε η σελινα

http://prntscr.com/7swmcp

αλλα αδερφε μου γραψε μου σε παρακαλω ποιο ξεκαθαρα την διευθηνση μην κανω κανενα λαθος και το στελνω με ΕΛΤΑ; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα το στείλεις με επιστολικό ταχυδρομείο, Α προτεραιότητας συστημένο.

Την διεύθυνση δεν σου την στείλαν και μέσω email;

Κάνε αντιγραφή και επικόλληση της διεύθυνσης, σε ένα έγγραφο word, απο το To: Wangyi μέχρι τον ταχ κώδικα και εκτύπωσε το.

Εγώ το είχα κάνει με τρια διαφορετικά μεγέθη γραμματοσειράς και εκείνο που ταίριαζε καλύτερα στον φάκελο το έκοψα και το κόλλησα με σελοτειπ για να μην κινδυνεύει να σβηστεί, αν βραχεί ο φάκελος κατα την μεταφορά.

Αν δεν έχεις εκτυπωτή, βάλε το εγγραφο word σε ένα στικάκι και πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο να στο εκτυπώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ok. λοιπον οι Κινεζοι μου λενε οτι μπορουν να επιδιορθωσουν τη ραγισμενη οθονη.

Δεν μου λενε πως, οταν ζητησα να ξερω αν κανουν αβτικατασταση οθονης. Λεγοντας οτι αυτη με την οποια επικονωνω δεν ειναι τεχνικος!!!

Με ρωτανε αν δεχομαι την επιδιορθωση

Τι να κανω?

Δεχτηκα απο την εταιρια την επιδιορθωση οθονης του UMI Hammer .

Τωρα δεν μου λενε ομως την ημερομηνια που θα ειναι ετοιμο. Λενε απλα οτι παιρνει χρονο και να κανω υπομονη.

Ειναι νορμαλ αυτο? Εχουν περασει 15 μερες απο τοτε που το εστειλα πισω και το παρελαβαν

Link to comment
Share on other sites

ειναι δωρεαν ετσι? το ξεκαθαρισες αυτο? χρηματα μη ζητησουν γιατι και να θες δεν μπορεις να στειλεις!
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να στειλω ενα lenovo στο vickmall χαλασε το wifi.., ειναι 6 μηνων περιπου... εχω μιλησει μαζι τους και τωρα περιμενω να μου στείλουν λεπτομέρειες για την αποστολη και την διεύθυνση τους...

εχει εγγυηση ενος ετους αλλα θα το φτιαξουν; ή θα μου ποιυν δικαιολογιες οπως λενε καποιες εταιριες κινητης εδψ στην ελλαδα; να το στειλω η να το παω σε καποιο σερβις εδω;

εαν το στειλω παω ταχυδρομια και το στελνω /δεμα/ συστημενο / εξωτερικου/ Α' Προτεραιότητα/ κοιταζω να ειναι οσο ποιο ελαφρύ(δεν εχω το κουτι του πηραζει να βαλω απο ενα αλλο που εχω;) και να γραψω πανω στο πακετο "defective item, 20 usd'/ να βγαλω και καμια φωτο.... να ζητησω να μου δωσουν και υο πράσινο χαρτακι .....αυτα ετσι ειναι κατι αλλο;

αυτο που λετε για επιστροφη των χρηματων ισχύει στην ποεροπτωση μου ;

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα πρέπει να ρωτήσεις αν η επισκευή θα είναι δωρεάν. Γιατί αν χρειαστεί να πληρώσεις, έστω και μικρό πόσο, θα πρέπει να βρεις μετά τρόπο να τα στείλεις με τα capital controls.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα πρέπει να ρωτήσεις αν η επισκευή θα είναι δωρεάν. Γιατί αν χρειαστεί να πληρώσεις, έστω και μικρό πόσο, θα πρέπει να βρεις μετά τρόπο να τα στείλεις με τα capital controls.

 

περιμενω απάντηση γι αυτο...

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στείλω το ελλατωματικό μου κινητό :mad: στην κίνα (geekbuying). Απ'οτι κατάλαβα εδώ μέσα αν είναι κάτω απο μισό κιλό είναι 9.20 και πάνω απο μισό κιλό **********. Τα λεφτά της αποστολής επίσης διάβασα εδω μέσα οτι μπορώ να τα πάρω πίσω απο το paypal. Πως μπορώ να τα πάρω πίσω; Edited by impreza_sti
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά της αποστολής επίσης διάβασα εδω μέσα οτι μπορώ να τα πάρω πίσω απο το paypal. Πως μπορώ να τα πάρω πίσω;
Από εδώ:

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγα να υπολογίσω τα έξοδα για να στείλω το κινητό και....το χάος.... Τι γίνεται εδώ, έχω κάνει κάποιο λάθος κάπου;

http://i.imgur.com/9qFXrcA.png

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έβαλες ως πακέτο. Να το βαλεις ως επιστολή, Α' προτεραιότητας, συστημένη.

 

Το έβαλα ως επιστολή, α' προτεραιοτητα, συστημένο, ακανόνιστο μέγεθος,499 γραμμάρια και μου βγήκε 5,30€

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω 5,30 βγαίνει για 0-200 γρ. και 9,20 για 201-500. Μήπως δεν είναι σωστή επιλογή το ακανόνιστο μέγεθος? Καλά, πάντως μην ανησυχείς, θα σου πουν στο ταχυδρομείο τι μέγεθος πρέπει να βάλεις. Στην καλύτερη θα πληρώσεις 5,30 και στη χειρότερη 9,20.
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω 5,30 βγαίνει για 0-200 γρ. και 9,20 για 201-500. Μήπως δεν είναι σωστή επιλογή το ακανόνιστο μέγεθος? Καλά, πάντως μην ανησυχείς, θα σου πουν στο ταχυδρομείο τι μέγεθος πρέπει να βάλεις. Στην καλύτερη θα πληρώσεις 5,30 και στη χειρότερη 9,20.

χαχα εντάξει...ευχαριστώ :)

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα πρέπει να ρωτήσεις αν η επισκευή θα είναι δωρεάν

περιμενω απάντηση γι αυτο...

Να ειμαι ειλικρινης δεν το ξεκαθαρησα 100% στην ατελειωτη αλληλογραφια .

Το θεωρησα δεδομενο αφου ζηταγα refund η' αντικατασταση και μου εγραψαν "οταν θα ειναι ετοιμο/επισκευασμενο θα το στειλουν αμεσως πισω" σε εμενα.

 

Τωρα ειναι πανω απο 20 μερες που το εχουν και ακομα δεν ειναι σε θεση (η συνομιλητρια μου) να μου πει ποτε θα ειναι επισκευασμενο και ετοιμο να μου το στειλουν!

Μπορω να κανω dispute και refund απο Paypal, η' πρεπει να το ανακοινωσω πριν στους Κινεζους?

 

......

ΕDIT 5 Αυγουστου

 

Δεν προλαβα να κανω τιποτα. Σημερα με ειδοποιησαν με ιμεηλ οτι το εστειλαν στις 3 Αυγουστου!

Μου εδωσαν και τρακιν ναμπερ και λενε να περιμενω 7-10 εβδομαδες με.. υπομονη (παντα το λενε αυτο).

Να δουμε

"Your parcel status

 

"Shipment ready to be shipped"

on Monday, August 03 at 05:36 PM

You can consult the history of the routing of your parcel below:

History

Date and Time Event Complement

Mon 08/03/2015 05:36 PM "

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αναγκαίο να τους το πεις θα το δουν μόνοι τους. Το πότε θα το κάνεις εξαρτάται από την υπομονή σου και το αν είσαι στο πλαίσιο του paypal.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι στο πλαίσιο του paypal.

εννοεις χρονικα? ΝΑΙ ειμαι, 70 μερες εχουν περασει απο τις 180,

 

Το οτι οι κινεζοι το εχουν αποστειλει πισω (επιδιορθωμενο λενε) και θα τα παραλαβω σε 7-10 βδομαδες λενε, δεν παιζει ρολο για το dispoute?

σορρυ αν κουρασα αλλα ειναι η πρωτη μου φορα με κινεζους και γενικα με dispute

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πρίν μερικούς μήνες αγόρασα ένα Ulefone Be Pro από το Gearbest.com

 

στις 8/8 μου παρουσίασε πρόβλημα η οθόνη. Λειτουργεί κανονικά αλλά κάνει γραμμές (Υπάρχει σχετικό post στο forum για τα Ulefone Be Pro #668).

 

Είμαι σε επικοινωνία με το GearBest, αλλά δεν ξέρω αν πραγματικά με συμφέρει να το στείλω πίσω για να μου αντικαταστήσουν αυτοί την οθόνη ή να αγοράσω με δικά μου έξοδα (περίπου €40) άλλη οθόνη και να την αντικαταστήσω εδω. Από το Gear Best ακόμη μου λένε πως ερευνούν το θέμα μου, όμως αντε το έστειλα εκεί, πληρωσα ταχυδρομικα, άντε μου είπαν οτι πρέπει να πληρώσω για το ανταλλακτικό, άντε κόλλησε σε κανένα τελωνείο...μήπως με συμφέρει να μην το στείλω τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το UMI Hammer . επιδιωρθομενο μου λενε (crossing fingers) ειναι στο δρομο επιστροφης..

 

Τωρα ειναι φυσιολογικο αυτο που βέπω στο τρακιν? (Κινα το ειχα στειλει).

 

EDIT: μολις το παρελαβα!

Φαινεται προς το παρον να ειναι ολα οκ.. (Ιδωμεν)

 

 

Fri 08/14/2015

07:56 AM CHRONOPOST NETWORKS

Inbound linehaul scan Scan location:Kryoneri, Attiki - GR(depot 1251)

Fri 08/14/2015

07:56 AM CHRONOPOST NETWORKS

Shipment out for delivery Scan location:Kryoneri, Attiki - GR(depot 1251)

Thu 08/13/2015

12:24 PM CHRONOPOST NETWORKS

Shipment in transit Scan location:Kalochori/Thessaloniki - GR(depot 0024)

Tue 08/11/2015

12:16 AM CHRONOPOST NETWORKS

Special processing in preparation Scan location:Hoersching - AT(depot 0062)

Fri 08/07/2015

06:44 PM HUB CHILLY MAZARIN CHRONOPOST

Shipment in transit

Fri 08/07/2015

11:48 AM ROISSY AEROPORT CHRONOPOST

Shipment in transit

Fri 08/07/2015

11:46 AM Chronopost France

Shipment in transit Scan location:Roissy - Paris - FR

Wed 08/05/2015

08:00 PM

Sorting done at departure depot Comment:Sending supported by Chronopost, delivery in progress

Mon 08/03/2015

05:36 PM Web Services

Shipment ready to be shipped Partner number:GEO/04569800052024S

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και εγώ όσον αφορά το vickmall,τους έστειλα πίσω ένα Jiayu S3 τον Μάη το οποίο είχε σοβαρό πρόβλημα υπερθέρμανσης (το είχα ούτε μήνα) και τους είχα προτείνει όταν το παραλάβουν να μου στείλουν ένα καινούργιο σε λευκό χρώμα σε αντικατάσταση αυτού που έστειλα.Την επόμενη μέρα από την παραλαβή του ελλατωματικού κινητού μου στείλανε το ολοκαίνουργιο λευκό που είχα ζητήσει.Και όλα αυτά κατευθείαν χωρίς τις κλασικές ατάκες των υπόλοιπων κινεζομάγαζων...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πρίν μερικούς μήνες αγόρασα ένα Ulefone Be Pro από το Gearbest.com

 

στις 8/8 μου παρουσίασε πρόβλημα η οθόνη. Λειτουργεί κανονικά αλλά κάνει γραμμές (Υπάρχει σχετικό post στο forum για τα Ulefone Be Pro #668).

 

Είμαι σε επικοινωνία με το GearBest, αλλά δεν ξέρω αν πραγματικά με συμφέρει να το στείλω πίσω για να μου αντικαταστήσουν αυτοί την οθόνη ή να αγοράσω με δικά μου έξοδα (περίπου €40) άλλη οθόνη και να την αντικαταστήσω εδω. Από το Gear Best ακόμη μου λένε πως ερευνούν το θέμα μου, όμως αντε το έστειλα εκεί, πληρωσα ταχυδρομικα, άντε μου είπαν οτι πρέπει να πληρώσω για το ανταλλακτικό, άντε κόλλησε σε κανένα τελωνείο...μήπως με συμφέρει να μην το στείλω τελικά;

 

UPDATE!

Με χαρά το gearbest.com μου έδωσε τις εξής επιλογές:

1. Η το επιστρέφω με δικά μου έξοδα και κοιτάνε τη βλάβη και μου λένε το κόστος επισκευής ή αν το καλύπτει η εγγύηση (μεταξύ μας πάντως πιστεύω πως η ζημιά έγινε από εμένα. Το είδε γνωστός μου τεχνικός και μου είπε πως η οθόνη είναι ραγισμένη εσωτερικά, μάλλον επειδή το είχα στην πίσω τσέπη του παντελονιού λύγισε και ράγισε)

2. Ή μου μου επιστρέφουν 45$ για να αγοράσω οτι άλλο θέλω από το κατάστημά τους

3. Ή μου στέλνουν το ίδιο τηλέφωνο με 88$.

 

Νομίζω πως στη είναι αρκετά τίμια συνάλλαγή από το gearbest.com αφού ξέρω πως για τη ζημιά κατα 90% ευθηνομαι εγώ! :X

Να κι ένας κινέζος που δεν κάνει τον κινέζο στο aftersales! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια ειπα κι εγω να μοιραστω τον πονο μου μαζι σας κι αν μπορει να με βοηθησει καποιος με τη γνωμη του.Ειχα παρει ενα THL 2015 απο το Coolicool τον περασμενο Απριλιο.Moy βγαζει προβλημα με μια γραμμη σαν μισοφεγγαρο πανω τερμαδεξια στην οθονη λες και ειχε καει.Επικοινωνω με το Coolicool και μου λεει να στειλω βιντεο.Τους στελνω και βιντεο και μου λεει εεε δεν εινα προβλημα και δεν επηρεαζει στην λειτουργια του τηλεφωνου.Τoυς απανταω απειλωντας την οτι εχω εγγυηση και με το paypal.Δεχτηκαν να τοστειλω πισω για επισκευη.Το παρελαβαν προχθες απ'οτι ειδα αλλα δεν επικοινωνησαν μαζι μου ακομη.Επισης επειδη δεν ειχα αλλο κινητο καιεπειδη μου ειχε δωσει και ενα κουπονι μετα απο τις απειλες μου ειπα να αγορασω ενα low budget να το εχω ως δευτερο μεχρι να ερθει το αλλο.Πηρα λοιπον την αποφαση να παραγγειλω το Kingzone N5.Το παρελαβα προχθες αλλαλογω capital controls εχω πληρωσει με πιστωτικη μονο.Εχω παρατηρηση μια θωλουρα στην πισω καμερα στην εστιαση,Οταν βγαζω κοντινη φωτογραφια εινα καθαρη οταν βγαζω μακρινη ειναι θωλη.Δεν εχω βρει τροπο να το διορθωσω κι ετσι του εστειλα παλι email με αποδειχτηκα στοιχεια κτλ.Μου απαντανε παλι δεν βλεπω προβλημα.Δεν εχω την βοηθεια του paypal πλεον αλλα δεν θελω να το γυρισω πισω.Ελεγα να τους προτενω για αντικατασταση συσκευης αλλα να μου στειλουν την καινουργια και οταν την παραλαβω να στειλω εγω την δικια μου πισω.(το ξερω οτι φαινεται οτι το παιζω εξυπνος τωρα αλλα ρε παιδια δυο κινητα και τα δυο προβλημα και να εχω μεινει και 20 μερες μεχρι να ερθει το αλλο εγω αγανακτησει)δεν ξερω εσεις τι λετε ???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειπα κι εγω να μοιραστω τον πονο μου μαζι σας κι αν μπορει να με βοηθησει καποιος με τη γνωμη του.Ειχα παρει ενα THL 2015 απο το Coolicool τον περασμενο Απριλιο.Moy βγαζει προβλημα με μια γραμμη σαν μισοφεγγαρο πανω τερμαδεξια στην οθονη λες και ειχε καει.Επικοινωνω με το Coolicool και μου λεει να στειλω βιντεο.Τους στελνω και βιντεο και μου λεει εεε δεν εινα προβλημα και δεν επηρεαζει στην λειτουργια του τηλεφωνου.Τoυς απανταω απειλωντας την οτι εχω εγγυηση και με το paypal.Δεχτηκαν να τοστειλω πισω για επισκευη.Το παρελαβαν προχθες απ'οτι ειδα αλλα δεν επικοινωνησαν μαζι μου ακομη.Επισης επειδη δεν ειχα αλλο κινητο καιεπειδη μου ειχε δωσει και ενα κουπονι μετα απο τις απειλες μου ειπα να αγορασω ενα low budget να το εχω ως δευτερο μεχρι να ερθει το αλλο.Πηρα λοιπον την αποφαση να παραγγειλω το Kingzone N5.Το παρελαβα προχθες αλλαλογω capital controls εχω πληρωσει με πιστωτικη μονο.Εχω παρατηρηση μια θωλουρα στην πισω καμερα στην εστιαση,Οταν βγαζω κοντινη φωτογραφια εινα καθαρη οταν βγαζω μακρινη ειναι θωλη.Δεν εχω βρει τροπο να το διορθωσω κι ετσι του εστειλα παλι email με αποδειχτηκα στοιχεια κτλ.Μου απαντανε παλι δεν βλεπω προβλημα.Δεν εχω την βοηθεια του paypal πλεον αλλα δεν θελω να το γυρισω πισω.Ελεγα να τους προτενω για αντικατασταση συσκευης αλλα να μου στειλουν την καινουργια και οταν την παραλαβω να στειλω εγω την δικια μου πισω.(το ξερω οτι φαινεται οτι το παιζω εξυπνος τωρα αλλα ρε παιδια δυο κινητα και τα δυο προβλημα και να εχω μεινει και 20 μερες μεχρι να ερθει το αλλο εγω αγανακτησει)δεν ξερω εσεις τι λετε ???

Το ρίσκο να αγοράζεις από Κίνα. Αγοράζεις φθηνά αλλά με κάποια μειονέκτηματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ρίσκο να αγοράζεις από Κίνα. Αγοράζεις φθηνά αλλά με κάποια μειονέκτηματα.

 

Οχι σε ολα τα καταστηματα.

2-3 ειναι αξιοπιστα και το μετα την αγορα του κινητου, Τα υπολοιπα ειναι μονο για να πουλανε, και αν παθει τιποτα το κινητο, μην τον ειδατε τον παναγη,

Μεσα σε αυτα και το coolicool

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε ολα τα καταστηματα.

2-3 ειναι αξιοπιστα και το μετα την αγορα του κινητου, Τα υπολοιπα ειναι μονο για να πουλανε, και αν παθει τιποτα το κινητο, μην τον ειδατε τον παναγη,

Μεσα σε αυτα και το coolicool

 

Καλημερα,ετσι ειναι οπως τα λεει ο φιλος Barlost.Απο το Coolicool πηρα αλλα ουτε προκειτα να ξαναπρω πλεον γιατι ειχα κουπονιααπο καποιες αλλες αγορες φιλων.Τωρα εχω αλλο θεμα να δειτε.Εστειλα το THL για επισκευη πισω.Του στελνω φωτογραφια με την αποδειξη των ΕΛΤΑ και το δεμα φωτο.Εχει φτασει το δεμα και εχει παραδοθει και επικοινωνησα μαζι τους και μου λενε.Εμειεςδ εν εχουμε λαβει κανενα δεμα ακομα.Οταν το παραλαβουμε θα σε ενημερωσουμε και το δεμα εχει απραδοθει.

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...