Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει και συγγνώμη εαν είμαι off-topic αλλά δεν βρίσκω πιο κατάλληλο θέμα.

 

Έχω κάνει αρχές ιουνίου 3 παραγγελίες ξεχωριστά ( μπαταρία κινητού,θήκες κτλπ )

Εαν οι παραγγελίες έχουν αργήσει πάρα πολύ ( 2 μήνες ) και έχω κάνει claim για refund τελευταία ( είναι ακόμα στο σημείο που ζητάει αποδείξεις από τον πωλητή )

κατ'αρχάς το refund το πιο πιθανό είναι να το πάρω? και δεύτερον,επειδή ο πωλητής δεν πολυ απαντάει τα στοιχεία του πως μπορώ να τα μάθω για να στείλω πίσω τις παραγγελίες ΑΝ έρθουν ποτέ?

 

Sorry ξανα αν είναι εκτός θέματος μιας και δεν είναι κινητό αλλά πρώτη φορά μου τυχαίνει να μπλέκω με claim,συνήθως τα έβρισκα με τον πωλητή κι ας υπήρχε πρόβλημα.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν στέλνουμε τη συσκευή που είναι ακόμα στην εγγύηση για επιδιόρθωση/αλλαγή, τα μεταφορικά που δώσαμε, παίζει να τα πάρουμε πίσω από τους κινέζους; Vickmall συγκεκριμένα.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει και συγγνώμη εαν είμαι off-topic αλλά δεν βρίσκω πιο κατάλληλο θέμα.

 

Έχω κάνει αρχές ιουνίου 3 παραγγελίες ξεχωριστά ( μπαταρία κινητού,θήκες κτλπ )

Εαν οι παραγγελίες έχουν αργήσει πάρα πολύ ( 2+ ) και έχω κάνει claim για refund τελευταία ( είναι ακόμα στο σημείο που ζητάει αποδείξεις από τον πωλητή )

κατ'αρχάς το refund το πιο πιθανό είναι να το πάρω? και δεύτερον,επειδή ο πωλητής δεν πολυ απαντάει τα στοιχεία του πως μπορώ να τα μάθω για να στείλω πίσω τις παραγγελίες ΑΝ έρθουν ποτέ?

 

Sorry ξανα αν είναι εκτός θέματος μιας και δεν είναι κινητό αλλά πρώτη φορά μου τυχαίνει να μπλέκω με claim,συνήθως τα έβρισκα με τον πωλητή κι ας υπήρχε πρόβλημα.

Αν η αγορα εγινε μεσω ebay τοτε καθαριζει το ebay για σενα. Αν ο πωλητης κανει τον κινεζο ή δεν παρεις απαντηση παιρνεις τα λεφτα σου πισω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν στέλνουμε τη συσκευή που είναι ακόμα στην εγγύηση για επιδιόρθωση/αλλαγή, τα μεταφορικά που δώσαμε, παίζει να τα πάρουμε πίσω από τους κινέζους; Vickmall συγκεκριμένα.

Από το κατάστημα όχι. Όλα τα κινέζικα καταστήματα στους όρους χρήσης αναφέρουν ότι τα μεταφορικά βαραίνουν τον αγοραστή και λογικό είναι. Μπορείς όμως να τα πάρεις πίσω τα μεταφορικά από το paypal μέσω της παρακάτω υπηρεσίας:

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns

Link to comment
Share on other sites

Αν η αγορα εγινε μεσω ebay τοτε καθαριζει το ebay για σενα. Αν ο πωλητης κανει τον κινεζο ή δεν παρεις απαντηση παιρνεις τα λεφτα σου πισω.

Έγινε από το everbuying

To πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει tracking και μου λέει να περιμένω 60 εργάσιμες για να δεχτεί το refund κι έχουν περάσει περίπου 42εργάσιμες ( 60 κανονικές ).

Ας ελπίσω το paypal να μου κρίνει το claim υπερ μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

οπως εχω γραψει και μου εχουν απαντησει φιλοι του φορουμ στα ποστ απο #297 εως #300 εχω στειλει ενα THL στο Coolicool για επισκευη.Εχει φτασει τους στελνω ανα δευτερη μερα μηνυμα για να δω αν εχω κανενα νεο και μου απαντανε το ιδιο οτι δεν εχουμε παραλαβει το δεμα και μπορει α βρσκεται στο τοπικο ταχυδρομειο και αμα μας ενημερωσουν οτι εχουμε δεμα θα σας πουμε.Το δεμα στο track number εχει φτασει και εχει παραδοθει απο την 1η Σεπτεμβριου.Paypal εχει ληξει απλα εγγυηση εχω.Τι μπορω να κανω ρε παιδια ??ειχα στειλει και παλιοτερα στο Merimobiles και δεν ειχα τετοι θεμα πηγε το εφτιαξαν και το ξαναεστειλαν.μ'αυτους τι παιζει τωρα ??

οριστε και το track number οποιος θελει να δει

https://www.17track.net/en/result/post-details.shtml?nums=RE250113898GR

και η τυποποιημενη απαντησει που μου στελνουν παντα

"hi there

we haven't received it,and the post office will send packages to us .and after we received ,we will tell you.

thanks"

Link to comment
Share on other sites

παιδια την συμβουλη σας... ειχα προβλημα με ενα Lenovo Α806 . ΤΟ οποιο ειχε προβλημα με το wifi... δεν συνδεοταν καθολου ή οταν με τα πολλα οταν συνδεοταν και ξεκινούσε ανταλλαγή δεδομενων wifi έκλεινε ή ειχε πολυ χαμηλη ταχυτητα... εγιναν δοκιμες σε πολλα wifi networks τα ιδια παντου... επαναφορα εργοστασιακων, ρυθμισεων ξαναπερασμα τις ρομ και περασμα αλλη ρομ δεν το εφτιαξαν ...

το εστειλα πισω στο vickmall που το πηρα. αυτοι το εστειλαν στο service/ εργοστασιο; και μου εστειλαν ενα βιντεο οτι το κινητο φτιαχτηκε με το κινητο να παιζει ενα βιντεο στο youtube... ρωτησα ποια ρομ μου περασαν γιατι εβλεπα οτι ηταν κινεζικη και μου απαντησαν θετικα και εαν θελω Multilang ειπα ναι αλλα να δοκιμασουν το κινητο ξανα πριν την αποστολη... το εκαναν οπως μου ειπαν γιατι δεν ξαναεστειλαν βιντεο...

και οταν το παρελαβα το κινητο δεν συνδεοταν παλι.... τους εστειλα ενα μηνυμα οτι το κιινητο εχει προβλημα και οτι δεν επισκευαστηκε μαζι με νεο βιντεο με το προβλημα (εκτος των παραπανω που κανει... σε συγκριση με αλλα κινητα στον ιδιο χωρο διπλα στο ρουτερ αυτο χανει και ξαναβρισκει τα wifi που υπαρχουν συνεχως) τους εξηγησα τι γινεται και τους ζητησα την κινεζικη ρομ να το δοκιμασω και με αυτο ... την περασα αλλα κανει παλι το ιδιο .. κατα την γνωμη μου ειναι harware το προβλημα και ζητησα αντικατασταση.... αγορασμενο τον γεναρη .. μου απαντησαν να μου στειλει αυτος με τον οποιο μιλαω στα email το δικο του a806 μονο το μπροστινο μερος (χωρις καπακι μπαταρια) και τους απαντησα οτι αυτο δεν ειναι επαγγελματικο . μου ξαναεστειλαν email και λενε να πληρωσουν και τα μεταφορικα του δικου μου προς την κινα και οτι το δικο του ειναι σε καλυτερη κατασταση....

 

Ρωταω τωρα εγω εσας... αυτος με το που το λαβει δεν μπορει να απαιτηση νεο απο την lenovo με βαση το προβλημα αυτο...

Δεν ξερω τι αλλο να κανω ή να τους πω.

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

οπως εχω γραψει και μου εχουν απαντησει φιλοι του φορουμ στα ποστ απο #297 εως #300 εχω στειλει ενα THL στο Coolicool για επισκευη.Εχει φτασει τους στελνω ανα δευτερη μερα μηνυμα για να δω αν εχω κανενα νεο και μου απαντανε το ιδιο οτι δεν εχουμε παραλαβει το δεμα και μπορει α βρσκεται στο τοπικο ταχυδρομειο και αμα μας ενημερωσουν οτι εχουμε δεμα θα σας πουμε.Το δεμα στο track number εχει φτασει και εχει παραδοθει απο την 1η Σεπτεμβριου.Paypal εχει ληξει απλα εγγυηση εχω.Τι μπορω να κανω ρε παιδια ??ειχα στειλει και παλιοτερα στο Merimobiles και δεν ειχα τετοι θεμα πηγε το εφτιαξαν και το ξαναεστειλαν.μ'αυτους τι παιζει τωρα ??

οριστε και το track number οποιος θελει να δει

https://www.17track.net/en/result/post-details.shtml?nums=RE250113898GR

και η τυποποιημενη απαντησει που μου στελνουν παντα

"hi there

we haven't received it,and the post office will send packages to us .and after we received ,we will tell you.

thanks"

 

15 μέρες είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Στάνταρ έχουν παραλάβει...

Dispute γιατί δεν άνοιξες πρίν το στείλεις;

Επίσης απ όσα αναφέρεις το paypal σε καλύπτει αν αγόρασες τον απρίλιο. 180 μέρες έχει τώρα.

 

Τώρα τι να κάνεις; Περιμένεις...

Σιγούρεψε μια το θέμα με το paypal. Και πίεσε τους οτι θα ενημερώσεις paypal και την τράπεζά σου και θα ακυρώσεις την συναλλαγή.

Και περιέγραψε το πρόβλημά σου στο τοπικ τους.

 

 

παιδια την συμβουλη σας... ειχα προβλημα με ενα Lenovo Α806 . ΤΟ οποιο ειχε προβλημα με το wifi... δεν συνδεοταν καθολου ή οταν με τα πολλα οταν συνδεοταν και ξεκινούσε ανταλλαγή δεδομενων wifi έκλεινε ή ειχε πολυ χαμηλη ταχυτητα... εγιναν δοκιμες σε πολλα wifi networks τα ιδια παντου... επαναφορα εργοστασιακων, ρυθμισεων ξαναπερασμα τις ρομ και περασμα αλλη ρομ δεν το εφτιαξαν ...

το εστειλα πισω στο vickmall που το πηρα. αυτοι το εστειλαν στο service/ εργοστασιο; και μου εστειλαν ενα βιντεο οτι το κινητο φτιαχτηκε με το κινητο να παιζει ενα βιντεο στο youtube... ρωτησα ποια ρομ μου περασαν γιατι εβλεπα οτι ηταν κινεζικη και μου απαντησαν θετικα και εαν θελω Multilang ειπα ναι αλλα να δοκιμασουν το κινητο ξανα πριν την αποστολη... το εκαναν οπως μου ειπαν γιατι δεν ξαναεστειλαν βιντεο...

και οταν το παρελαβα το κινητο δεν συνδεοταν παλι.... τους εστειλα ενα μηνυμα οτι το κιινητο εχει προβλημα και οτι δεν επισκευαστηκε μαζι με νεο βιντεο με το προβλημα (εκτος των παραπανω που κανει... σε συγκριση με αλλα κινητα στον ιδιο χωρο διπλα στο ρουτερ αυτο χανει και ξαναβρισκει τα wifi που υπαρχουν συνεχως) τους εξηγησα τι γινεται και τους ζητησα την κινεζικη ρομ να το δοκιμασω και με αυτο ... την περασα αλλα κανει παλι το ιδιο .. κατα την γνωμη μου ειναι harware το προβλημα και ζητησα αντικατασταση.... αγορασμενο τον γεναρη .. μου απαντησαν να μου στειλει αυτος με τον οποιο μιλαω στα email το δικο του a806 μονο το μπροστινο μερος (χωρις καπακι μπαταρια) και τους απαντησα οτι αυτο δεν ειναι επαγγελματικο . μου ξαναεστειλαν email και λενε να πληρωσουν και τα μεταφορικα του δικου μου προς την κινα και οτι το δικο του ειναι σε καλυτερη κατασταση....

 

Ρωταω τωρα εγω εσας... αυτος με το που το λαβει δεν μπορει να απαιτηση νεο απο την lenovo με βαση το προβλημα αυτο...

Δεν ξερω τι αλλο να κανω ή να τους πω.

 

Αγορασμένο το γενάρη τώρα κατάλαβες οτι έχει θέμα το wifi;

Μην τα θέλουμε όλα δικά μας...

Το τι θα κάνει το μαγαζί με την lenovo δεν θα πρέπει να σε απασχολεί.

Αφού έχει πρόβλημα το κινητό που αγόρασες, απαιτείς να επισκευαστεί ή αν δεν είναι δυνατόν να αντικατασταθεί.

Refund θες;

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σε αυτά που σου προτείνουν.:)

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένο το γενάρη τώρα κατάλαβες οτι έχει θέμα το wifi;

Μην τα θέλουμε όλα δικά μας...

Το τι θα κάνει το μαγαζί με την lenovo δεν θα πρέπει να σε απασχολεί.

Αφού έχει πρόβλημα το κινητό που αγόρασες, απαιτείς να επισκευαστεί ή αν δεν είναι δυνατόν να αντικατασταθεί.

Refund θες;

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σε αυτά που σου προτείνουν.:)

οχι δουλευε κανονικα μεχρι τον ιουλιο..

δεν τα θελω ολα θελω το κινητο μου επισκευασμενο

αυτο απαιτησα αλλα το κινητο πηγε για επισκευηκαι γυρισε πισω με το ιδιο προβλημα και τωρα θελω να αντικατασταθει δεν ζητησα refund

μου προτεινουν να μου δωσουν καποιο μεταχειρισμενο (μονο την κεφαλη οπως λενε) χωρις την μπαταρια και το πισω καπακι...

χωρις να ξερω ποσο καιρο χρησιμοποιητε εαν ειχε καποιο προβλημα τιποοτα.... αυτο δεν ειναι αντικατασταση νομιζω και αυτο ειναι το προβλημα...

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

15 μέρες είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Στάνταρ έχουν παραλάβει...

Dispute γιατί δεν άνοιξες πρίν το στείλεις;

Επίσης απ όσα αναφέρεις το paypal σε καλύπτει αν αγόρασες τον απρίλιο. 180 μέρες έχει τώρα.

 

Τώρα τι να κάνεις; Περιμένεις...

Σιγούρεψε μια το θέμα με το paypal. Και πίεσε τους οτι θα ενημερώσεις paypal και την τράπεζά σου και θα ακυρώσεις την συναλλαγή.

Και περιέγραψε το πρόβλημά σου στο τοπικ τους.

 

Paypal δεν εχω γιατι το συγκεκριμενο καταστημα οταν το παρεγγειλα δεν μου το εστειλε στις 5 εργασιμες που ελεγε τοτε και το εστειλε στις 15.Τους ζητησα ευγενικα ναακυρωρσω την παραγγελια και δεν δεχοντουσαν.Ετσι το θεμα ανοιξε τοτε και μολις το εστειλαν και το παρελαβα εκλεισε αφου ηταν ενταξει το κινητο.Θα μου πεις εγω φταιω παλι αλλα πως θα επαιρνα τα λεφτα μυο πισω εφοσον δεν μου εστελναν το κινητο.Αυτο με την ακυρω συναλλαγης το εχεις δοκιμασει γιατι εγω ρωτησα στην τραπεζα και μου ειπαν πρεπει να παω στο καταστημα να στειλω φαξ και να γινει ελγχος και τετοια.Βγαινει ακρησε συναλλαγη που εγινε αρχες Μαρτιου.Απριλιο παρελαβα.

Link to comment
Share on other sites

οχι δουλευε κανονικα μεχρι τον ιουλιο..

δεν τα θελω ολα θελω το κινητο μου επισκευασμενο

αυτο απαιτησα αλλα το κινητο πηγε για επισκευηκαι γυρισε πισω με το ιδιο προβλημα και τωρα θελω να αντικατασταθει δεν ζητησα refund

μου προτεινουν να μου δωσουν καποιο μεταχειρισμενο (μονο την κεφαλη οπως λενε) χωρις την μπαταρια και το πισω καπακι...

χωρις να ξερω ποσο καιρο χρησιμοποιητε εαν ειχε καποιο προβλημα τιποοτα.... αυτο δεν ειναι αντικατασταση νομιζω και αυτο ειναι το προβλημα...

 

Αντικατάσταση με καινούργιο ή refund θα έπρεπε να σου κάνουν στην αρχή εφόσον αυτό που παρέλαβες είχε πρόβλημα.

Τώρα έχεις εγγύηση.

Το στέλνεις ξανά πίσω για επισκευή εφόσον έχει πάλι πρόβλημα.

Σου πρότειναν να σου κάνουν αντικατάσταση με άλλο, αλλά δεν θέλεις γιατί είναι μεταχειρισμένο;

Καινούργιο κινητό δεν δίνει κανείς μετά απο 6 μήνες...:)

 

Paypal δεν εχω γιατι το συγκεκριμενο καταστημα οταν το παρεγγειλα δεν μου το εστειλε στις 5 εργασιμες που ελεγε τοτε και το εστειλε στις 15.Τους ζητησα ευγενικα ναακυρωρσω την παραγγελια και δεν δεχοντουσαν.Ετσι το θεμα ανοιξε τοτε και μολις το εστειλαν και το παρελαβα εκλεισε αφου ηταν ενταξει το κινητο.Θα μου πεις εγω φταιω παλι αλλα πως θα επαιρνα τα λεφτα μυο πισω εφοσον δεν μου εστελναν το κινητο.Αυτο με την ακυρω συναλλαγης το εχεις δοκιμασει γιατι εγω ρωτησα στην τραπεζα και μου ειπαν πρεπει να παω στο καταστημα να στειλω φαξ και να γινει ελγχος και τετοια.Βγαινει ακρησε συναλλαγη που εγινε αρχες Μαρτιου.Απριλιο παρελαβα.

 

Αφου ανοίγεις dispute για "ψιλού πήδημα" αυτά παθαίνεις...

Δεν έχω δοκιμάσει το chargeback αλλά στην θέση σου δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Είσαι στο έλεός τους και απλά περιμένεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση με καινούργιο ή refund θα έπρεπε να σου κάνουν στην αρχή εφόσον αυτό που παρέλαβες είχε

 

 

Αφου ανοίγεις dispute για "ψιλού πήδημα" αυτά παθαίνεις...

Δεν έχω δοκιμάσει το chargeback αλλά στην θέση σου δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Είσαι στο έλεός τους και απλά περιμένεις.:)

 

Α για "ψιλου πηδημα" ειναι 20 μερες ναστειλουν το κινητο.Ενταξει φιλε αφου εσυ εισαι τοσο εξυπνος και δεν ανοιγεις δωσε συμβουλες σε ολους εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Α για "ψιλου πηδημα" ειναι 20 μερες ναστειλουν το κινητο.Ενταξει φιλε αφου εσυ εισαι τοσο εξυπνος και δεν ανοιγεις δωσε συμβουλες σε ολους εδω μεσα.

 

Δεν είχε κάποια δόση σαρκασμού η απάντησή μου.

Όπως βλέπεις προσπαθώ να βοηθήσω αλλά μάλλον δεν θά πρεπε να ασχοληθώ καν.

Καλή τύχη.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε κάποια δόση σαρκασμού η απάντησή μου.

Όπως βλέπεις προσπαθώ να βοηθήσω αλλά μάλλον δεν θά πρεπε να ασχοληθώ καν.

Καλή τύχη.:)

 

Δεν χρειαζεται να συνεχιστει φιλε γιατι βγαινουμε εκτος θεματος.Δεν εχει ορεξη ο καθενας να διαβαζει τις απαντησεις επι προσωπικου επιπεδου.Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.Καλη τυχη και σε εσενα.Εαν υπαρχει καποιος που εχει δοκιμασει την ακυρωση συναλλαγης και μπορει να βοηθησει ας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παραθέτω και γω συμφορουμίτες την δική μου ιστορία

 

Παραγγέλνω τον Μάρτιο ενα ταμπλετ απο το ebay..

Ερχεται κανονικά δουλευει λεω επεσα σε καλή περίπτωση περνανε 180 μερες ΄χανοντας το δικαίωμα για dispute και ξαφνικά δεν ανοιγε...Το παω σε ενα μαγαζι μου λενε οτι δεν είναι θεμα hardware βγηκε ελαττωματικο και το στελνω πισω στην Κινα τις προαλλες εχοντας 1 χρονο εγγυηση απο τον πωλητη

 

Μην τα πολυλογω το Δεμα εφτασε στην Κινα ομως μου γραψε το συστημα αυτο

 

11/9/2015 4:21 μμ Unsuccessful delivery 518109 Other/Item being held, addressee being notified

 

Εστειλα τον Πωλητη εμαιλ ειπε θα το φροντισουν να το παραλαβουν και θα μου στειλουν αλλο...Το θεμα ειναι οτι δεν πηγε σημερα απ οτι φαινεται να το παρει και εχασα το δικαιωμα για dispute....γνωριζει κανεις αν θα επιστραφει ελλαδα τωρα πισω? σε περιπτωση που δεν παει να το παρει? και αν μπορω να κανω θεμα με το ebay

Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρεξηγησει τις 180 μερες του paypal.Εχεις 180 μερες για να ανοιξεις dispute ΜΟΝΟ αν μιλαμε για αγορα καινουργιου προιοντος ,το paypal δεν ασχολειται με το τι θα παθει η συσκευη εβδομαδες ή μηνες αφοτου το παραλαβατε.

Αυτο ειναι θεμα της οποιας εγγυησης εχει το καθε καταστημα.Να θυμαστε οτι το paypal ειναι ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ και οχι αξιολογητής της αγνοτητας του καθε καταστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Τον Δεκεμβριο 2014 ειχα αγορασει ενα Xiaomi Redmi Note 4G απο το vickmall.

 

Εκτοτε εχει βγαλει ενα απο τα κλασσικα προβληματα της κιτρινιλας στην οθονη.

Μιλησα με την Vivian στο vickmall και μου ειπε να το επιστρεψω σαυτους για να το στειλουν στην Xiaomi και να αντικαταστησει την οθονη του κινητου.

Μου ειπε οτι δεν θα καλυψουν τα εξοδα αποστολης, υπαρχει καποιος τροπος να τα παρω απο paypal?

 

Επειδη μενω αγγλια αν το στειλω συστημενο βγαινει γυρω στις £9.65 αλλα δεν εχει tracking εκτος αγγλιας κι αυτη μου ζητησε tracking.

 

Επισης ψιλοφοβαμαι να δηλωσω την αξια του κινητου.. αν το δηλωσω κατω απο 20 λιρες λογικα δεν θα εχει προβλημα απο τελωνεια αλλα αν χαθει θα παρω αποζημιωση μονο 20 λιρες απο το ταχυδρομειο.. αν το δηλωσω 80-90 λιρες ξερωγω για να ειμαι οκ με την αποζημιωση μπορει να εχω προβλημα με το τελωνειο?

 

Μπορει καποιος να βοηθησει? ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Τον Δεκεμβριο 2014 ειχα αγορασει ενα Xiaomi Redmi Note 4G απο το vickmall.

 

Εκτοτε εχει βγαλει ενα απο τα κλασσικα προβληματα της κιτρινιλας στην οθονη.

Μιλησα με την Vivian στο vickmall και μου ειπε να το επιστρεψω σαυτους για να το στειλουν στην Xiaomi και να αντικαταστησει την οθονη του κινητου.

Μου ειπε οτι δεν θα καλυψουν τα εξοδα αποστολης, υπαρχει καποιος τροπος να τα παρω απο paypal?

 

Επειδη μενω αγγλια αν το στειλω συστημενο βγαινει γυρω στις £9.65 αλλα δεν εχει tracking εκτος αγγλιας κι αυτη μου ζητησε tracking.

 

Επισης ψιλοφοβαμαι να δηλωσω την αξια του κινητου.. αν το δηλωσω κατω απο 20 λιρες λογικα δεν θα εχει προβλημα απο τελωνεια αλλα αν χαθει θα παρω αποζημιωση μονο 20 λιρες απο το ταχυδρομειο.. αν το δηλωσω 80-90 λιρες ξερωγω για να ειμαι οκ με την αποζημιωση μπορει να εχω προβλημα με το τελωνειο?

 

Μπορει καποιος να βοηθησει? ευχαριστω προκαταβολικα.

 

συγγενη στην ελλαδα εχεις;

Αν ναι το στελνεις εκει συστημενο και εκεινος με την σειρα του Κινα

Link to comment
Share on other sites

συγγενη στην ελλαδα εχεις;

Αν ναι το στελνεις εκει συστημενο και εκεινος με την σειρα του Κινα

 

Ναι αλλα για ποιο λογο? :)

Link to comment
Share on other sites

Τον Δεκεμβριο 2014 ειχα αγορασει ενα Xiaomi Redmi Note 4G απο το vickmall.

 

Εκτοτε εχει βγαλει ενα απο τα κλασσικα προβληματα της κιτρινιλας στην οθονη.

Μιλησα με την Vivian στο vickmall και μου ειπε να το επιστρεψω σαυτους για να το στειλουν στην Xiaomi και να αντικαταστησει την οθονη του κινητου.

Μου ειπε οτι δεν θα καλυψουν τα εξοδα αποστολης, υπαρχει καποιος τροπος να τα παρω απο paypal?

 

Επειδη μενω αγγλια αν το στειλω συστημενο βγαινει γυρω στις £9.65 αλλα δεν εχει tracking εκτος αγγλιας κι αυτη μου ζητησε tracking.

 

Επισης ψιλοφοβαμαι να δηλωσω την αξια του κινητου.. αν το δηλωσω κατω απο 20 λιρες λογικα δεν θα εχει προβλημα απο τελωνεια αλλα αν χαθει θα παρω αποζημιωση μονο 20 λιρες απο το ταχυδρομειο.. αν το δηλωσω 80-90 λιρες ξερωγω για να ειμαι οκ με την αποζημιωση μπορει να εχω προβλημα με το τελωνειο?

 

Μπορει καποιος να βοηθησει? ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Υπάρχει το paypal returns. Αλλά ισχύει απο Ιανουάριο του 2015 και μετά.

 

Royal mail συστημένο δεν έχει tracking? Αποκλείεται... Ακούτε εσείς που κράζετε τα ελτά;:p

Μόλις φτάσει κίνα, συνεργάζονται με china post, άρα μήπως εννοούν οτι δεν θα εντοπίζεται πλέον απο αυτούς αλλά απο το ταχυδρομείο της κάθε χώρας.

Το vickmall είναι αξιόπιστο και σπάνια χάνονται δέματα, δεν θα ανησυχούσα στην θέση σου, αλλά καλύτερα θα ήταν να έχει tracking.

 

Για το τελευταίο που λες, σε καμία περίπτωση μην δηλώσεις 80-90 λιρες, γιατί τότε θα πληρώσει customs το vickmall και όντως μπορεί να ξινίσουν. Μη δηλώσεις τίποτα ή δήλωσε πχ. defective device με μικρή αξία.

 

συγγενη στην ελλαδα εχεις;

Αν ναι το στελνεις εκει συστημενο και εκεινος με την σειρα του Κινα

 

Για ποιό λόγο να πληρώνει 2 φορές; Βάλε και το χρόνο που θα χαθεί πάνω κάτω...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Royal Mail η απλη υπηρεσια εχει tracking μονο μεσα στην αγγλια. Για παραεξω θα πρεπει να πληρωσεις πολλα. Εχουν υπηρεσια με tracking αλλα βγαινει πολυ ακριβο μετα.

Εχει εδω το parcelmonkey που δινει tracking μια απο τις υπηρεσιες που εχει (ψαχνει αλλα site) αλλα βγαινει κοντα στις 18 λιρες.

Αξιζει να τα σκασω για να εχω tracking?

 

Και αν δηλωσω χαμηλη αξια και χαθει :cry:

παιζει να με αποζημιωσει κανα paypal? :D

Link to comment
Share on other sites

Royal Mail η απλη υπηρεσια εχει tracking μονο μεσα στην αγγλια. Για παραεξω θα πρεπει να πληρωσεις πολλα. Εχουν υπηρεσια με tracking αλλα βγαινει πολυ ακριβο μετα.

Εχει εδω το parcelmonkey που δινει tracking μια απο τις υπηρεσιες που εχει (ψαχνει αλλα site) αλλα βγαινει κοντα στις 18 λιρες.

Αξιζει να τα σκασω για να εχω tracking?

 

Και αν δηλωσω χαμηλη αξια και χαθει :cry:

παιζει να με αποζημιωσει κανα paypal? :D

 

Γι αυτό σου είπα καλό είναι να έχει tracking.

Τώρα, εσύ ξέρεις αν σε συμφέρει. Πίεσέ τους αν είναι να πληρώσουν τα μισά.

Το paypal πλέον δεν έχει καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό σου είπα καλό είναι να έχει tracking.

Τώρα, εσύ ξέρεις αν σε συμφέρει. Πίεσέ τους αν είναι να πληρώσουν τα μισά.

Το paypal πλέον δεν έχει καμία σχέση.

 

οκ ευχαριστω

με tracking τοτε για να εχουμε την κεφαλα μας ησυχη

δε νομιζω να καλυψουν τιποτα θα το δοκιμασω παντως

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω τα φωτα σας.

Παρελαβα χθεσ απο vickmall ενα mi4 το οποιο εχει προβλημα.τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...