Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά τα μεταφορικά 9.20 ευρω τα πήρα πίσω απο το PayPal!

Τώρα περιμένω να φτάσει το τηλέφωνο Κίνα για να μου κάνουν αντικατάσταση όπως και μου είπε το minideal στο dispute που άνοιξα στο PayPal..

Χρειάζεται να κανω κάτι άλλο στο PayPal για να είμαι σίγουρος πως θα μου στείλουν καινούργιο?

 

Το paypal ειναι εκτος παιχνιδιου ,τα μεταφορικα τα πληρωνεις απο την τσεπη σου (9.20€) και το κανεις ενα ωραιο πακετακι για να μην χτυπηθει κατα την μεταφορα.Εγω τα στελνω με το οριτζιναλ κουτι τους ,πεταω οτι αλλο ειχε μεσα και βαζω μονο το κινητο φασκιωμένο με bubble wrap μεχρι εκει που δεν παιρνει.Το κουτι το περνας και με μια μεμβρανη κουζινας για να μην παρει νερα (εχει συμβει) σε καμμια περιπτωση.Προσεχε να μην κουνιεται το κινητο μεσα στο κουτι.Μην περασεις το μισο κιλο συνολικο βαρος γιατι πας στα 15 ευρουλακια τα μεταφορικα.

Προσεχε στην διευθηνση να ειναι σωστη ειδικα το τηλεφωνο.

 

Ευχαριστώ πολύ. Δες την παράθεση που κάνω σχετικά με PayPal. Δεν ισχύει?

https://www.paypal.eu/returns/

Edited by mikekgr
τοποθέτηση του σχετικού link από PayPal
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ. Δες την παράθεση που κάνω σχετικά με PayPal. Δεν ισχύει?

https://www.paypal.eu/returns/

 

Aυτο ισχυει μονο αν κανεις claim μεσω του paypal,απο την στιγμη που συμφωνησες με το καταστημα να το στειλεις χωρις να μεσολαβησει το paypal δεν ισχυει τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ισχυει μονο αν κανεις claim μεσω του paypal,απο την στιγμη που συμφωνησες με το καταστημα να το στειλεις χωρις να μεσολαβησει το paypal δεν ισχυει τιποτα αλλο.

 

OK κατάλαβα τώρα

Link to comment
Share on other sites

Και δεν κάνεις ένα claim να πάρεις πίσω τα μεταφορικά? Και πες στη selina ότι το κάνεις για αυτό το λόγο και όχι ότι δεν τους εμπιστεύεσαι. Τσάμπα λεφτά είναι στη τελική. Εκτός κι αν με το claim υπάρχουν άλλα μπλεξίματα. Δεν μου έχει τύχει, μια σκέψη έκανα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το κινητο ειναι αγορασμενο τον αυγουστο ,τι δουλεια εχει το paypal?Για εγγυηση το στελνει ο ανθρωπος.

 

Οποτε και αν εχει αγοραστει απο την στιγμη που η συμφωνια εχει γινει με το καταστημα δεν εχει καμια δουλεια το paypal.Ουτε αν ηταν αγορασμενο πριν δεκα μερες θα του εδινε τα ταχυδρομικα πισω.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το paypal ΔΕΝ σε αποζημιωνει για τα ταχυδρομικα σε επιστροφη καινουργιου προιοντος που αγορασες μονο αν το καταστημα σου καλυψει τα μεταφορικα δηλαδη σου λεει δεν μπορεις να παιρνεις λεφτα για τα ταχυδρομικα και απο εμενα και απο το μαγαζι.

Εχεις καταλαβει κατι διαφορετικο?

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και εγώ τη "θετική" εμπειρία που είχα με την επιστροφή κινητού thl t5s στο minideal

Αγορασμένο 19/6/2014 παρουσίασε πρόβλημα τον Ιανουάριο του 2015 το έστειλα πίσω τέλος Φεβρουαρίου μετά από συνεννόηση με το κατάστημα και όλα πήγαν καλά αφού το κινητό δουλεύει μια χαρά

10 με τόνο λοιπόν από μενα για το after sales service του minideal

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα πίσω το Umi Zero στο to2c.com που το είχα αγοράσει και μετά από διαγραγματεύσεις και τσακωμούς μου έκαναν refund το 80% της αξίας του στα 150 ευρώ! Πάλι καλά! Πλήρωσα όμως και το ταχυδρομείο από την τσέπη μου στα 16 ευρώ. Αφού το ξεφορτώθηκα πάλι καλά!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ισχυει οτι για ελεγχο κεραιας δεν χανεις την εγγυηση που μου ανεφερε το vickmall;

Αν ναι που το ελεγχουμε Αθηνα, για να γλιτωσει την αναμονη ο ανθρωπος;

 

Καινουργιο Α806 εχει θεμα , ανεβoκατεβαινει 0 εως 3 γραμμες 2G σε σημειο που τα αλλα κινητα ειναι σταθερα και φουλλ

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου επισκευασαν ενα doogee dg280 με προβλημα οθονης και μου ειπαν θα το στειλουν αλλα θελουν το τηλεφωνο μου για να φυγει σε RMA form.τι εννοουν?
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου επισκευασαν ενα doogee dg280 με προβλημα οθονης και μου ειπαν θα το στειλουν αλλα θελουν το τηλεφωνο μου για να φυγει σε RMA form.τι εννοουν?

 

google .... φορμα επιστροφης προιοντος...

Link to comment
Share on other sites

προφανως ηταν κατι πιο απλο να ηθελαν απλα το τηλεφωνο!το googlαρισα και εγω τζαμπα συναγερμος!ελπιζω τουλαχιστον να το επισκευασαν οντως
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!!εχω ενα θεμα εκανα dispute στο paypal και μετα claim μου εδωσε το paypal την διευθυνση του seller αλλα οχι και το ονομα του!!!τι κανω το στελνω οπως ειναι??το ονομα του seller στο paypal ειναι στα κινεζικα!!!

 

Status

After careful review, we have determined that you are eligible for a refund. To qualify for this refund, please ship the items whose claims were granted back to the seller in their original condition and keep your tracking information. You are responsible for shipping and handling costs.

 

Please mail to:FuTian HuaQiangBei QunXing C2004, ShenZhen, Guangdong Province 518028 China

 

για την ακριβεια αυτο ακριβως μου εδωσε το paypal!!!τι κανω ρε παιδια το στελνω ως εχει??ζητησα βεβαια απο τον πωλητη το ονομα του στα αγγλικα αλλα καμια απαντηση!!!ολες τις αλλες κινησεις τις εχω κανει δλδ πρασινο χαρτακι,φωτο και τα σχετικα ΑΛΛΑ για να βαλω αναφορα παραλαβης χρειαζομαι το ονομα του seller.το χαρτι παραλαβης ειναι ενα ροζ που πανω λεει ΑΠΟΔΕΙΞΗ παραλαβης/επιδοσης/πληρωμης/καταχωρησης σωστα??

 

οποια βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο, αλλά μπορείς να κάνεις το εξής. Κάνε μέσα απο το Paypal αντιγραφή το κινέζικο όνομα και επικόλληση στο μεταφραστή της google. https://translate.google.com/?hl=el#en|el| Βάλε αναγνώριση γλώσσας εκεί που θα επικολλήσεις τα κινέζικα και δες τι θα σου βγάλει η μετάφραση στα Αγγλικά.
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα.στο θέμα μου τώρα,εχω πάρει ένα doogee dg 800 για μια φίλη το παρέλαβα τον Ιανουάριο και δυστυχώς χάλασε,χάνετε το σήμα.μιλησα με το vickmal και μου είπαν να το στείλω πίσω για επισκευή,μου έστειλαν με μειλ την διεύθυνση και οδηγίες για το πως να το στείλω.μεχρι εδώ όλα κατανοητά για μένα.διαβασα όμως όλο το παρών νημα και τα έχω κάνει αχταρμά στο μυαλό μου.μερικες ερωτήσεις:1 διαβασα κάτι για rma,δεν μου έστειλαν κάτι τέτοιο.

2 μπορώ να ζητήσω τα μεταφορικά από πειπαλ μετά από τόσο καιρό που έγινε η αγορά?

3 γενικά χρειάζεται να κάνω κάτι μέσω πειπαλ για να είμαι καλυμμένος?

είναι η πρώτη φορά που επιστρέφω κινητό στην Κίνα και έκατσε να μην είναι και δικό μου,εχω πάρει τόσα για μένα και έκατσε η στραβή στο ξένο.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη με το vickmall πιστεύω πως δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα. Σε μένα επισκευάσανε κινητό 10 μηνες μετά την αγορά και χωρίς πλεον την προστασία του Paypal.

Μου ζήτησαν να το στείλω χωρίς καπάκι, μπαταρία και φορτιστή και μου στοίχισε 6.20 , με επιστολικό ταχυδρομείο Α' προτεραιότητας , συστημένο.

Το paypal νομίζω ότι για αγορές απο τις 29 Ιανουαρίου και έπειτα δίνει τις 180 μέρες προστασίας. Αν αγοράστηκε πριν απο αυτη την ημερομηνία δεν σε καλύπτει πλέον.

Επιμένω όμως πως δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Μέχρι τώρα όσοι χρειάστηκαν το after sale service του vickmall είχαν την ίδια καλή αντιμετώπιση με μένα.

 

Rma είναι θέμα καταστήματος αν σου δώσει κάποιον αριθμό, για να τον γράψεις πάνω στο πακέτο σου. Το vickmall δεν δίνει και δεν ζητάει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.το ξέρω ότι είναι πολύ καλό μαγαζί γιαυτό ότι έχω πάρει το περνώ από αυτούς.κινητο μπαταρία και το καπάκι ζήτησαν μόνο.δηλαδη το πακετάρω και το στέλνω δε χρειάζεται rma.για τα έξοδα από πειπαλ γίνεται κάτι σε αυτή την περίπτωση;οχι ότι είναι πολλά αλλά γιατί όχι αν γίνεται
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.το ξέρω ότι είναι πολύ καλό μαγαζί γιαυτό ότι έχω πάρει το περνώ από αυτούς.κινητο μπαταρία και το καπάκι ζήτησαν μόνο.δηλαδη το πακετάρω και το στέλνω δε χρειάζεται rma.για τα έξοδα από πειπαλ γίνεται κάτι σε αυτή την περίπτωση;οχι ότι είναι πολλά αλλά γιατί όχι αν γίνεται

 

οχι,ειναι δικα σου

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.το ξέρω ότι είναι πολύ καλό μαγαζί γιαυτό ότι έχω πάρει το περνώ από αυτούς.κινητο μπαταρία και το καπάκι ζήτησαν μόνο.δηλαδη το πακετάρω και το στέλνω δε χρειάζεται rma.για τα έξοδα από πειπαλ γίνεται κάτι σε αυτή την περίπτωση;οχι ότι είναι πολλά αλλά γιατί όχι αν γίνεται

 

Ριξε μια ματιά https://www.paypal.eu/returns/activeservice/

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

εστειλα το δεμα κινα με ελτα συστημενο α προτεραιοτητα με το πρασινο χαρτακι και με αποδεικτικο παραλαβης!!!μου εδωσαν το tracknumber.θα το βαλω στο paypal και σαν link ποιο θα βαλω??αυτο των ελτα ή του china post???
Link to comment
Share on other sites

εστειλα το δεμα κινα με ελτα συστημενο α προτεραιοτητα με το πρασινο χαρτακι και με αποδεικτικο παραλαβης!!!μου εδωσαν το tracknumber.θα το βαλω στο paypal και σαν link ποιο θα βαλω??αυτο των ελτα ή του china post???

 

το τρακινγκ των Ελτα φυσικα,τι σχεση εχει το αλλο?Φυλαξε το χαρτακι,το πεηπαλ θα σου ζητησει αργοτερα φωτογραφια του

Link to comment
Share on other sites

εχω κρατησει ολα τα χαρτια ΚΑΙ εχω τραβηξει βιντεακι που δειχνει εκει που βαζω το κινητο στο κουτι του,μετα στον φακελο των ελτα,μετα την διαδικασια που βαζει ο υπαλληλος τα γραμματοσημα και τα σχετικα και στο τελος και το ολοκληρομενο πακετο που θα φυγει για κινα με τα παντα πανω δλδ γραμματοσημα-tracknumber,διευθυνση που θα παει,το πρασινο χαρτακι με defective unit-return και 20dollars τιμη οπως επισεις και το αποδεικτικο παραλαβης που θα μου στειλουν πισω μετα οταν το παραλαβει ο κινεζος μαζι με το tracknumber που εχει πανω του!!!ελπιζω να πηρα ολα τα απαραιτητα μετρα!!!ασχετο αλλα ολοι με κοιταγαν λες και εκανα κατι περιεργο που τραβαγα βιντεο και εκανα κατι περιεργο αυτο ειναι γεγονος χαχαχαχα!!!τωρα αναμονη να το παραλαβει ο κινεζος
Link to comment
Share on other sites

εχω κρατησει ολα τα χαρτια ΚΑΙ εχω τραβηξει βιντεακι που δειχνει εκει που βαζω το κινητο στο κουτι του,μετα στον φακελο των ελτα,μετα την διαδικασια που βαζει ο υπαλληλος τα γραμματοσημα και τα σχετικα και στο τελος και το ολοκληρομενο πακετο που θα φυγει για κινα με τα παντα πανω δλδ γραμματοσημα-tracknumber,διευθυνση που θα παει,το πρασινο χαρτακι με defective unit-return και 20dollars τιμη οπως επισεις και το αποδεικτικο παραλαβης που θα μου στειλουν πισω μετα οταν το παραλαβει ο κινεζος μαζι με το tracknumber που εχει πανω του!!!ελπιζω να πηρα ολα τα απαραιτητα μετρα!!!ασχετο αλλα ολοι με κοιταγαν λες και εκανα κατι περιεργο που τραβαγα βιντεο και εκανα κατι περιεργο αυτο ειναι γεγονος χαχαχαχα!!!τωρα αναμονη να το παραλαβει ο κινεζος

 

Ετσι πρεπει,καλα εκανες,κρατησε τα αν χρειαστουν,εμενα 2 φορες μου χρειαστηκαν οταν ο απατεωνας κινεζος του Pandawill εκανε οτι δεν ειχε παραλαβει το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

το τρακινγκ των Ελτα φυσικα,τι σχεση εχει το αλλο?Φυλαξε το χαρτακι,το πεηπαλ θα σου ζητησει αργοτερα φωτογραφια του

 

Τουλαχιστον πριν την αναβαθμιση το τρακινγκ των ΕΛΤΑ δεν εδεινε καμια πληροφορια για το δεμα απο την στιγμη που εβγαινε εκτος ελλαδας οποτε δεν βολευει για το paypal.Εγω βαζω του 17 σε αυτη την μορφη

http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RB741764656CN

Ετσι το δεμα το βλεπουν στην διαδρομη του και εντος ελλαδας και εκτος ελλαδας μεχρι την παραδοση γιατι το 17 παιρνει πληροφοριες και απο το δικο μας τρακινγκ των ΕΛΤΑ και απο το κινεζικο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...