Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστό κι αυτό. Το κυριότερο πρόβλημα είναι ο χρόνος που θα μείνει κανείς χωρίς κινητό με τα στείλε-πάρε, αλλιώς και τα έξοδα αποστολής τα καλύπτει το paypal.

 

οχι σε ολους,εμενα δεν τα εχει καλυψει,ενος φιλου τα εχει,παραξενο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως παράξενο. Είχες ενεργοποιήσει την υπηρεσία? Επειδή δεν γίνεται αυτόματα με την εγγραφή στο paypal, πάει ξεχωριστά.

 

Οχι,δεν μου εχουν στειλει ενημερωση,στον φιλο εστειλαν,απο που ενεργοποιειται?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμένα ήρθε κάποια ενημέρωση, το πέτυχα κατά τύχη καναδυό μέρες μετά την εγγραφή μου στο paypal. Το ενεργοποιείς δίνοντας το εμαιλ σου εδώ:

https://www.paypal.eu/returns/

 

και διάβασε και τους όρους εδώ:

https://www.paypal.eu/refundedreturns/generalconditions/

έχει πολλές σημαντικές πληροφορίες όπως ότι ισχύει για 12 refunds από 1/1/2015 μέχρι 31/12/2015 και ότι για Ελλάδα το μέγιστο shipping cost refund είναι 30 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω στειλει στο To2C -που αποχωρησε απο το φορουμ- το προβληματικο Elephone G7 αλλα δε το εχουν παραλαβει.. στο τρακινγκ γραφει μαλιστα για μια ανεπιτυχης προσπαθεια παραδοσης..

 

φυσικα εχουν τραβηχτει ολα βιντεο κτλ κτλ.. εγω οταν ειδα αυτη την αποτυχια παραδοσης, την ανεβασα φυσικα στο ηδη ανοιχτο dispute στο Paypal , και κατευθειαν εκανα Claim την υποθεση καθως εληγε κ σε 2 μερες.. περασαν λιγες μερες απο τοτε, αλλα προφανως το καταστημα θελει να εκμεταλλευτει στο επακρο το οριο του Paypal που ληγει 1/4....

 

'' 21-Mar-2015 07:17 Unsuccessful delivery 518112 Other/Item being held, addressee being notified ''

 

Δεν ειναι απατεωνια το Unsuccessful delivery απλα σημαινει οτι εχει παει το δεμα στο ταχυδρομειο του και εχει παρει ειδοποιηση για αυτο.Τα κινεζομαγαζα περιμενουν να μαζευτουν μερικα δεματα πριν στειλουν ανθρωπο να τα παρει για αυτο η καθυστέρηση.

Αν δειτε αγνωστος παραληπτης τοτε να αρχισεται να ανησυχείτε :lol:

Link to comment
Share on other sites

ok, καλο αυτο, καθησυχαστικη η απαντηση σου!

 

ρε παιδια, γραφτηκα σε αυτο για τα δωρεαν μεταφορικα (πιστωση κυριολεκτωντας) αλλα δε ξερω που και πως πρεπει να το ενεργοποιησω για την ανοιχτη μου υποθεση..

 

η' μηπως δε θα μπορεσω να το χρησιμοποιησω για ηδη ανοιχτη υποθεση? παντως λεω να επισυναψω και την αποδειξη του ταχυδρομειου με το κοστος, στη διευθυνση που μου εδωσε ο φιλος λιγο παραπανω νωριτερα.. ισως εστω ετσι κατι γινει..

Link to comment
Share on other sites

ok, καλο αυτο, καθησυχαστικη η απαντηση σου!

 

ρε παιδια, γραφτηκα σε αυτο για τα δωρεαν μεταφορικα (πιστωση κυριολεκτωντας) αλλα δε ξερω που και πως πρεπει να το ενεργοποιησω για την ανοιχτη μου υποθεση..

 

η' μηπως δε θα μπορεσω να το χρησιμοποιησω για ηδη ανοιχτη υποθεση? παντως λεω να επισυναψω και την αποδειξη του ταχυδρομειου με το κοστος, στη διευθυνση που μου εδωσε ο φιλος λιγο παραπανω νωριτερα.. ισως εστω ετσι κατι γινει..

 

Αυτή είναι η φόρμα επιστροφής που πρέπει να συμπληρώσεις και να στείλεις στην διεύθυνση paypalreturns@telusinternational.com μαζί με τα δικαιολογητικά που ζητάει...αν τα έχεις.

 

Κατέβασε και σώσε το pdf στον υπολογιστή σου και μετά συμπλήρωσε το. Εκει που λέει Type of article ζητάει το είδος του προϊόντος που είναι για επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω στείλει εντος εγγύησης πισω στο to2c ένα κινητό και ενώ βλέπω από χτες πως το πακετο εχει παραδοθεί, από το store μου λενε πως δεν το εχουν παραλάβει ακομα .

Ο κωδικος της αποστολής είναι αυτος ( RE392994785GR ) και η απάντηση που πηρα με mail από το to2c ηταν η παρακάτω.

We really don't receive it now , it arrives at Shenzhen China , but don't send to us now .We are in buji ,longgang ,shenzhen ,China .Thanks

Είναι δυνατόν στο status να γραφεί πως το εχουν παραλάβει και αυτοι να υποστηρίζουν το αντιθετο;

Link to comment
Share on other sites

Εχω στείλει εντος εγγύησης πισω στο to2c ένα κινητό και ενώ βλέπω από χτες πως το πακετο εχει παραδοθεί, από το store μου λενε πως δεν το εχουν παραλάβει ακομα .

Ο κωδικος της αποστολής είναι αυτος ( RE392994785GR ) και η απάντηση που πηρα με mail από το to2c ηταν η παρακάτω.

 

Είναι δυνατόν στο status να γραφεί πως το εχουν παραλάβει και αυτοι να υποστηρίζουν το αντιθετο;

 

International Mail# RE392994785GR Tracking Result

 

Summary

 

Tracking number Origin Destination Status

RE392994785GR GREECE CHINA Delivered

History Detail

 

Local date/time Activity Location Remarks

12-Mar-2015 01:17 Departure export customs ATHENS AMU

18-Mar-2015 08:52 Arrival Import customs BEIJING

25-Mar-2015 07:52 Unsuccessful delivery 518112 Other/Item being held, addressee being notified

26-Mar-2015 07:15 Final delivery 518112 Delivered to: POST

 

λεει παραδοθηκε στο ταχυδρομειο,ισως δεν τους το εχουν παει ακομα η δεν εχουν παει να το παρουν.

http://track-chinapost.com/startairmail.php

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,σήμερα παρέλαβα ένα ZTE v5 red bull απο minideal αλλά ειναι χαλασμένο έχει θέμα με το ποσοστό της μπαταρίας μια λέει 100% μια 65% 10% ...

Έστηλα μήνυμα μέσω PayPal στο minideal εφόσον έκανα dispute η όπως αλλιώς το λένε και τους έβαλα ένα βίντεο για να τους δείξω το πρόβλημα και τους ζήτησα να μου κάνουν αντικατάσταση με ένα άλλο καινούργιο...

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

 

Τελικά τους το έστειλα σήμερα στο MINIDEAL τράβηξα βίντεο και φωτο με tracking και το όνομα του παραλήπτη να φαίνεται και τους τα έστειλα στο PayPal.Μου είπαν πως θα μου στείλουν καινούργιο,για να δούμε...

Αργότερα θα ασχοληθώ με το PayPal για να πάρω τα μεταφορικά πίσω..

Edited by WR200
Link to comment
Share on other sites

kaλησπέρα, παρέλαβα απο to2c.com στις 24/3 ενα elephone G4 με ελάττωμα στην οθόνη. έκανα dispute στο paypal και μου απαντησε ''has declined your request for a $78.99 USD refund to settle this

dispute and has posted a new message in the Resolution Center.

 

Please log in to your PayPal account to view the latest message.'' γιατί............??????

Mιλησα και με το site τους έστειλα φωτο και βιντεο και μου ειπαν να το στειλω πίσω. λεω να το στειλω και να περιμένω ενα καινούργιο. να επιστρεψω και τα παρελκομενα? υπάρχει καποια προθεσμία αποστολής..?????

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το εχω κανει περισσοτερες φορες απο οτι θα ηθελα :lol:

Για το τελωνειο οταν το στειλεις θα ζητησεις απο τα ΕΛΤΑ το πρασινο αυτοκολητο για το τελωνειο και θα γραψεις defective item -return και αξια 10$.Βγαλε και φωτο που να φαινεται το κολλημενο tracking number μαζι με την διευθηνση του παραληπτη.

Αν δεν παει να παραλαβει ο κινεζος θα δικαιωθεις απο το alipay οποτε μην αγχωνεσε για αυτο.

 

kaλησπέρα, παρέλαβα απο to2c.com στις 24/3 ενα elephone G4 με ελάττωμα στην οθόνη. έκανα dispute στο paypal και μου απαντησε ''has declined your request for a $78.99 USD refund to settle this

dispute and has posted a new message in the Resolution Center.

 

Please log in to your PayPal account to view the latest message.'' γιατί............??????

Mιλησα και με το site τους έστειλα φωτο και βιντεο και μου ειπαν να το στειλω πίσω. λεω να το στειλω και να περιμένω ενα καινούργιο. να επιστρεψω και τα παρελκομενα? υπάρχει καποια προθεσμία αποστολής..?????

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα τους στείλεις και τα παρελκόμενα.

Όταν λες ότι θα περιμένεις καινούργιο εννοείς το ίδιο η κάποιο άλλο μοντέλο;

Αν ζητήσεις πάντως το ίδιο μοντέλο είναι πιθανόν να σου στείλουν το ίδιο επισκευασμενο.

Καλύτερα να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων και μετά να προχωρήσεις σε νέα αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεις παλι το G4.Eιναι μαπα η συσκευη.Ζητα τα λεφτα σου.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Εκανα μια αγορα απο to2c ενα Cooldpad F1 και υπαρχει προλβημα με την κεραια του wifi, δε βρισκει δικτυα.

 

Επειδη εκανα την παραγγελια 18/2 και ειχαν τις γιορτες, το μαγαζι ηταν κλειστο, αρα αργησαν να το στειλουν, ειμαι περιπου στο οριο για να ανοιξω dispute στο paypal, μου μενουν 2-3 μερες (αν εχω 45 απο την ημερομηνια παραγγελιας)

 

Eβγαλα βιντεο με το προβλημα τους εστειλα email οπως μου ζητησαν.

 

Να ανοιξω dispute και να ζητησω refund? Θα το δεχτουν η εχουν και αλλη επιλογη? Μολις το παραλαβουν θα βαλουν τα χρηματα η εχω μπλεξει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Εκανα μια αγορα απο to2c ενα Cooldpad F1 και υπαρχει προλβημα με την κεραια του wifi, δε βρισκει δικτυα.

 

Επειδη εκανα την παραγγελια 18/2 και ειχαν τις γιορτες, το μαγαζι ηταν κλειστο, αρα αργησαν να το στειλουν, ειμαι περιπου στο οριο για να ανοιξω dispute στο paypal, μου μενουν 2-3 μερες (αν εχω 45 απο την ημερομηνια παραγγελιας)

 

Eβγαλα βιντεο με το προβλημα τους εστειλα email οπως μου ζητησαν.

 

Να ανοιξω dispute και να ζητησω refund? Θα το δεχτουν η εχουν και αλλη επιλογη? Μολις το παραλαβουν θα βαλουν τα χρηματα η εχω μπλεξει?

 

Να ανοιξεις dispute αμεσα,συνηθως εξυπηρετουν αυτοι αλλα ποτε δεν ξερεις,κι αν χασεις το οριο τοτε δεν θα εχεις υποστηριξη απο κανεναν,απλα εξηγησε τους οτι το εκανες για ασφαλεια οχι απο ελειψη εμπιστοσυνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Εκανα μια αγορα απο to2c ενα Cooldpad F1 και υπαρχει προλβημα με την κεραια του wifi, δε βρισκει δικτυα.

 

Επειδη εκανα την παραγγελια 18/2 και ειχαν τις γιορτες, το μαγαζι ηταν κλειστο, αρα αργησαν να το στειλουν, ειμαι περιπου στο οριο για να ανοιξω dispute στο paypal, μου μενουν 2-3 μερες (αν εχω 45 απο την ημερομηνια παραγγελιας)

 

Eβγαλα βιντεο με το προβλημα τους εστειλα email οπως μου ζητησαν.

 

Να ανοιξω dispute και να ζητησω refund? Θα το δεχτουν η εχουν και αλλη επιλογη? Μολις το παραλαβουν θα βαλουν τα χρηματα η εχω μπλεξει?

Το PayPal αύξησε πλέον τις μέρες που σου επιτρέπει να κάνεις dispute και από 45 τις έκανε 180

Link to comment
Share on other sites

Το PayPal αύξησε πλέον τις μέρες που σου επιτρέπει να κάνεις dispute και από 45 τις έκανε 180

 

αυτο ηξερα κι εγω αλλα ενας φιλος εγραψε προχθες σε αλλο θεμα οτι για claim ειναι οι 180 και dispute παραμενουν οι 45,μπερδευτηκα

Link to comment
Share on other sites

το εγραψα και στο νημα του κινητου αλλα μαλλον εδω καλυτερα.ενα doogee gd280 που ειχα παραγγειλει για μια κοπελα μου βγηκε προβληματικο και η οθονη εχει κατι γραμμες και ειναι ξεθωριασμενη απο to2c.com.μιλαω μαζι τους και παει πισω με ελτα?δεν εχει ξανατυχει και δεν εχω αριθμο order κτλ!θα το τσεκαρουν αυτοι?
Link to comment
Share on other sites

το εγραψα και στο νημα του κινητου αλλα μαλλον εδω καλυτερα.ενα doogee gd280 που ειχα παραγγειλει για μια κοπελα μου βγηκε προβληματικο και η οθονη εχει κατι γραμμες και ειναι ξεθωριασμενη απο to2c.com.μιλαω μαζι τους και παει πισω με ελτα?δεν εχει ξανατυχει και δεν εχω αριθμο order κτλ!θα το τσεκαρουν αυτοι?

 

Εχουν ολα τα στοιχεια αν δωσεις το μεηλ σου,διαβασε πριν το στειλεις τι χρειαζεται να κανεις,στις πιο πισω σελιδες,επισης κανε dispute στο paypal για καλοκαι για κακο.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν ολα τα στοιχεια αν δωσεις το μεηλ σου,διαβασε πριν το στειλεις τι χρειαζεται να κανεις,στις πιο πισω σελιδες,επισης κανε dispute στο paypal για καλοκαι για κακο.

 

να μην μιλησω στο τσατ μαζι τους πρωτα?να κανω dispute να γραψω οτι ειναι χαλασμενο και το στελνω?

Link to comment
Share on other sites

να μην μιλησω στο τσατ μαζι τους πρωτα?να κανω dispute να γραψω οτι ειναι χαλασμενο και το στελνω?

 

Μιλα μαζι τους φυσικα,εξηγησε οτι θα κανεις και dispute για λογους ασφαλειας,μετα θα σου στειλουν την διευθυνση απο το paypal για να το επιστρεψεις,διαβασε μια-δυο σελιδες πισω τι εκανα εγω,μερικες φορες το δεμα δειχνει να μην εχει παραδοθει και δεν δινει χρηματα πισω το paypal,επισης ζηταει συγκεκριμενες αποδειξεις οτι το εστειλες.

Link to comment
Share on other sites

Μιλα μαζι τους φυσικα,εξηγησε οτι θα κανεις και dispute για λογους ασφαλειας,μετα θα σου στειλουν την διευθυνση απο το paypal για να το επιστρεψεις,διαβασε μια-δυο σελιδες πισω τι εκανα εγω,μερικες φορες το δεμα δειχνει να μην εχει παραδοθει και δεν δινει χρηματα πισω το paypal,επισης ζηταει συγκεκριμενες αποδειξεις οτι το εστειλες.

 

ευχαριστω.απο αυριο γιατι σημερα κυριακη δεν ειναι κανεις εκει!μπλεξιμο...και δεν ειναι καν δικο μου.βασικα εκανα ηδη dispute και αυριο τους μιλαω.

Link to comment
Share on other sites

εκανα dispute απο το paypal μου εστειλαν τα γνωστα αλλα απο to2c μου εστειλαν εναν order αριθμο και μου λενε ευχαριστω για την παραγγελια κτλ!τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

εκανα dispute απο το paypal μου εστειλαν τα γνωστα αλλα απο to2c μου εστειλαν εναν order αριθμο και μου λενε ευχαριστω για την παραγγελια κτλ!τι παιζει?

 

νομιζω ειναι αυτοματο μυνημα σε οσους κανουν dispute,μιλα μαζι τους αυριο να το ξεκαθαρισεις

Link to comment
Share on other sites

επιστρεφω με νεα απο την περιπετεια με τους ****** του To2C -που αποχωρησε απο το φορουμ- και τα προβληματικα Elephone..

 

το δεμα ηταν Κινα καμποσες μερες αλλα δεν ειχαν παει να το παραλαβουν, οποτε κ εκανα escalate για να ειμαι καλυμενος κ μεσα στις ημερομηνιες του Paypal..

 

το δεμα οπως θα δειτε με το tracking, εχει παραδοθει εδω κ 6 μερες αλλα μεχρι κ στη σημερινη επικοινωνια μαζι τους, δεν ειχαν παραλαβει κατι λενε..

 

σημερα εληγε το 10ημερο του escalate και βλεπω ενα μηνυμα στο Paypal οτι (δυστυχως απαντησα κ πλεον δεν υπαρχει καπου το μηνυμα να σας το εδειχνα) να στειλω πισω το αντικειμενο προς επιστροφη κ μαζι tracking number.. απανταω φυσικα -μαζι με το τρακινγκ- οτι το εχω στειλει απο καιρο κ οτι το εχουν παραλαβει 6 μερες τωρα και οτι στο dispute θα βρουν ολες τις πληροφοριες με φωτο κ βιντεο της υποθεσης!

 

International Mail# RE266716750GR Tracking Result

 

Summary

 

Tracking number Origin Destination Status

RE266716750GR GREECE CHINA Delivered

History Detail

 

Local date/time Activity Location Remarks

10-Mar-2015 01:40 Departure export customs ATHENS AMU

15-Mar-2015 09:32 Arrival Import customs BEIJING

21-Mar-2015 07:17 Unsuccessful delivery 518112 Other/Item being held, addressee being notified

26-Mar-2015 07:15 Final delivery 518112 Delivered to: POST

 

στο ''what happens next'' του Paypal λενε οτι ''Once we confirm that the merchandise was delivered, we'll process a refund based on our protection policies''

 

 

τι λετε συμβαινει ρε παιδια? εχω πανικοβληθει ηδη κ μου φαινεται οτι θα χασω τα 125 ευρουλακια μου οπως το πανε οι ******..

Edited by impreza_sti
Προσέχουμε πως εκφραζόμαστε
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...