Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άμα τους το πεις όμως αυτό θα σου πουν οι όροι της εγγύησης είναι αυτοί και θα σε παραπέψουν σε λινκ του μαγαζιού. Όπως και να έχει με αυτόν τον τρόπο σε ''κρατάνε'' και δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Η μόνη ππροστασία που έχουμε ως καταναλωτές είναι το PayPal και εάν αυτό αυξήσει τις μέρες από 45 σε 60 σε περίπτωση που πάθει κάτι σε αυτότο διάστημα απλά πας για dispute για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω. Φυσικά δεν είμαι συμφωνος με αυτό που γίνεται αλλά επειδή οι Κινέζοι την ''είδαν'' με τα φτηνά κινητά και την κίνηση που έχουν είπαν να το εκμεταλευτουν

 

Η μόνη ππροστασία που έχουμε ως καταναλωτές είναι το PayPal

Μην είσαι και τόσο σίγουρος για το paypal. Στην περίπτωση με το mionbuy αρνούνται να με αποζημιώσουν διότι δεν έχει παραδοθεί το δέμα που έστειλα πίσω στη διεύθυνση που αυτοί μου έδωσαν (σιγά μην παραδοθεί το δέμα ποτέ, είμαι σίγουρος ότι η διεύθυνση δεν υπάρχει όπως πλέον και το μαγαζί), παραβλέποντας τα πάντα.:X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν πας στα ΕΛΤΑ θα σου δωσουν ενα πρασινο χαρτακι που το συμπληρωνεις και μετα το κολλας πανω στο φακελο ,εκει θα γραψεις στην περιγραφη "defective item" και εκει που λεει αξια θα βαλεις 10$.

 

Έχω ενα thl 6s αγορασμένο περίπου στο τέλος 10(ΟΚΤΩΒΡΊΟΥ) και το έλαβα περίπου στα μέσα

Νοεμβρίου... ξαφνικά πρίν κάνα μήνα ανοιγοκλεινε μέχρι που δεν ξανά άνοιξε...

Πρεπει να κάνω κάτι αλλο,να γράψω κάτι περισσότερο... θα έχω κάποιο θέμα επειδή είναι

αγορασμένο περίπου 3-4 μήνες???

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συζητάμε σχετικά με τη διαδικασία επιστροφής κινητού για εγγύηση στην Κίνα.

 

Σημείωση: Οι επιστροφές γίνονται με συστημένη επιστολή των ΕΛΤΑ, το κόστος το υπολογίζουμε εδώ. Την πορεία και παράδοση του πακέτου στην Κίνα τη βλέπουμε εδώ: http://intmail.183.com.cn/icc-itemtraceen.jsp

 

Την εμπειρία μας για την εξυπηρέτηση της εγγύησης από τα καταστήματα τη συζητάμε εδώ.

 

το λινκ δεν δουλευει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα..Είχα κάνει 17 Νοέμβριου pre-order το umi zero απο coolicool...το στείλανε 16 δεκεμβριου και μου ήρθε σήμερα χαλασμένο(δεν ανοίγει,είναι νεκρό)..To θέμα είναι οτι οταν πηγα να κανω dispute κατα τελη ιανουαριου paypal δεν με επετρεψε γιατι θεωρησε(και δικαια) την μερα αγορας τον νοεμβριο που εκανα pre-order,οποτε περασαν και οι 45 μερες και οχι την ημερομηνια αποστολής 16 δεκεμβριου.

Επειδη πρώτη φορα μου συμβαίνει να χρειαστω να επιστρεψω το προιον εχω μια ερωτηση:

1.ειμαι καλημενος πλεον απο το paypal;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα..Είχα κάνει 17 Νοέμβριου pre-order το umi zero απο coolicool...το στείλανε 16 δεκεμβριου και μου ήρθε σήμερα χαλασμένο(δεν ανοίγει,είναι νεκρό)..To θέμα είναι οτι οταν πηγα να κανω dispute κατα τελη ιανουαριου paypal δεν με επετρεψε γιατι θεωρησε(και δικαια) την μερα αγορας τον νοεμβριο που εκανα pre-order,οποτε περασαν και οι 45 μερες και οχι την ημερομηνια αποστολής 16 δεκεμβριου.

Επειδη πρώτη φορα μου συμβαίνει να χρειαστω να επιστρεψω το προιον εχω μια ερωτηση:

1.ειμαι καλημενος πλεον απο το paypal;

 

εχεις βγαλει το αυτοκολλητο που εχει επανω η μπαταρια?Εκει που ενωνει με το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

εχεις βγαλει το αυτοκολλητο που εχει επανω η μπαταρια?Εκει που ενωνει με το κινητο?

 

Η μπαταρια ειναι ενσωματομένη..

Link to comment
Share on other sites

Άστο στον φορτιστή για καμιά ώρα, λογικά έχει πέσει στο μηδέν η μπαταρία από το μεγάλο διάστημα στο ταξίδι. Μετά ξαναδοκίμασε να το ανοίξεις...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Επέστρεψα ενα κινητό στην Κίνα λόγω προβλήματος και ζητώ επιστροφή χρημάτων. Ακολούθησα όλες τις οδηγίες απο το paypal, το κινητό φαίνεται ότι παρελήφθη (http://www.17track.net/en/result/post-details.shtml?nums=RE287014712GR) και σήμερα έλαβα ενα ακόμη email απο το payal που λέει τα εξής:

 

''In order to continue with this investigation, we need documentation confirming delivery to your buyer's address. We cannot confirm delivery with the online tracking you provided. We received the document u sent, however we could bot translate it. Kindly resubmit the documents in English.

 

Please provide proof of postage for the package associated with this claim. Proof of postage should be a copy of the actual shipping label on the package that shows the destination address and the shipping company's stamp to verify the shipment date.

 

If the upload feature is available in your PayPal account, we encourage you to upload your documents, as it's usually the quickest way for us to receive and review your information.''

 

Τι εννοούν? Εγω τους έστειλα και δέχτηκαν (''I have reviewed your account and it shows that you have provided us with tracking information regarding the return shipping of the item in question. We are presently just waiting to confirm that the item has been delivered back and the case will then be finalised.'') τα δικαιολογητικά αποστολής (φωτό απο το πακέτο με το barcode κολλημένο συν την απόδειξη απο τα ΕΛΤΑ.

Να μεταφράσω σε ένα χαρτί τι λέει η απόδειξη ή να ζητησω απο τα ΕΛΤΑ απόδειξη γραμμένη στα Αγγλικά (πράγμα αδύνατο)?

Παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Καλησπερα,

Επέστρεψα ενα κινητό στην Κίνα λόγω προβλήματος και ζητώ επιστροφή χρημάτων. Ακολούθησα όλες τις οδηγίες απο το paypal, το κινητό φαίνεται ότι παρελήφθη (http://www.17track.net/en/result/post-details.shtml?nums=RE287014712GR) και σήμερα έλαβα ενα ακόμη email απο το payal που λέει τα εξής:

 

''In order to continue with this investigation, we need documentation confirming delivery to your buyer's address. We cannot confirm delivery with the online tracking you provided. We received the document u sent, however we could bot translate it. Kindly resubmit the documents in English.

 

Please provide proof of postage for the package associated with this claim. Proof of postage should be a copy of the actual shipping label on the package that shows the destination address and the shipping company's stamp to verify the shipment date.

 

If the upload feature is available in your PayPal account, we encourage you to upload your documents, as it's usually the quickest way for us to receive and review your information.''

 

Τι εννοούν? Εγω τους έστειλα και δέχτηκαν (''I have reviewed your account and it shows that you have provided us with tracking information regarding the return shipping of the item in question. We are presently just waiting to confirm that the item has been delivered back and the case will then be finalised.'') τα δικαιολογητικά αποστολής (φωτό απο το πακέτο με το barcode κολλημένο συν την απόδειξη απο τα ΕΛΤΑ.

Να μεταφράσω σε ένα χαρτί τι λέει η απόδειξη ή να ζητησω απο τα ΕΛΤΑ απόδειξη γραμμένη στα Αγγλικά (πράγμα αδύνατο)?

Παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας!!!

 

 

δες την δικη μου υποθεση

 

Tελικα το paypal μου επεστρεψε τα χρηματα για το ελλατωματικο κινητο απο το Pandawill,

Μερικα σημαντικα που πρεπει να ξερετε οσοι στελνετε κινητα πισω στην Κινα

 

Ζητηστε απο τα ελτα αναφορα παραδοσης του δεματος,μερικες φορες δεν φαινεται στο τρακινγ οτι το δεμα παραδοθηκε,ο πωλητης κανει τον χαζο και ετσι το Paypal δεν δινει ποτε τα χρηματα πισω.Αυτο κοστιζει καπου 1 ευρω και κατι πιο πολυ.... αλλα αξιζει τον κοπο.

 

Βγαλτε φωτογραφιες καθαρες και απο κοντα,

α)την προετοιμασια του κινητου,τι περιεχει το κουτι του,το κουτι κλειστο,τον φακκελο αποστολης με τα γραμματοσημα και το μπαρκοντ που κολλαει ο ελτα με το τρακινγκ επανω,την διευθυνση,ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ,την αποδειξη του ΕΛΤΑ με τον αριθμο του τρακινγκ,αυτο θα σας το ζητησει νωριτερα το paypal, μπορειτε να τα βγαλετε και βιντεο να το ανεβασετε στο youtube και να το στειλετε στο paypal ζητωντας τους να σας στειλουν email τους,εγω το εστειλα στο europeanservices@paypal.com

Ετσι θα ειστε σιγουροι οτι ακομα και αν ο πωλητης ειναι απατεωνας....και πολλοι ειναι, οτι θα παρετε τα χρηματα σας πισω,το paypal εχει δυσκολεψει σε αυτο,παλια ηταν απλουστερη η διαδικασια,ελπιζω να βοηθησα λιγο.

 

https://www.youtube.com/watch?v=cx26vR3_l_8

Καντε το πιο ευκολο στελνοντας στο paypal κατι σαν αυτο

 

 

 

Success find: 5 items!

 

item No Year Status Location Destination Date

RE287014712GR 2015 Import Customs Scan Beijing CN 20150203 1000

RE287014712GR 2015 Import Security Scan Beijing CN 20150203 1359

RE287014712GR 2015 Import Customs Scan Shenzhen CN 20150209 0904

RE287014712GR 2015 Import Security Scan Shenzhen CN 20150209 1407

RE287014712GR 2015 Final delivery Shenzhen CN 20150211 074026

 

Eδω ειναι στα αγγλικα η παραλαβη απο το

http://track-chinapost.com/result_china.php στο μεηλ τους που εχω πιο πανω στειλε οτι αλλο εχεις μαζι με αυτο που βγαζει εδω

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση χαρακτηρισμών
Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

 

δες την δικη μου υποθεση

 

Tελικα το paypal μου επεστρεψε τα χρηματα για το ελλατωματικο κινητο απο το Pandawill,

Μερικα σημαντικα που πρεπει να ξερετε οσοι στελνετε κινητα πισω στην Κινα

 

Ζητηστε απο τα ελτα αναφορα παραδοσης του δεματος,μερικες φορες δεν φαινεται στο τρακινγ οτι το δεμα παραδοθηκε,ο πωλητης κανει τον χαζο και ετσι το Paypal δεν δινει ποτε τα χρηματα πισω.Αυτο κοστιζει καπου 1 ευρω και κατι πιο πολυ.... αλλα αξιζει τον κοπο.

 

Βγαλτε φωτογραφιες καθαρες και απο κοντα,

α)την προετοιμασια του κινητου,τι περιεχει το κουτι του,το κουτι κλειστο,τον φακκελο αποστολης με τα γραμματοσημα και το μπαρκοντ που κολλαει ο ελτα με το τρακινγκ επανω,την διευθυνση,ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ,την αποδειξη του ΕΛΤΑ με τον αριθμο του τρακινγκ,αυτο θα σας το ζητησει νωριτερα το paypal, μπορειτε να τα βγαλετε και βιντεο να το ανεβασετε στο youtube και να το στειλετε στο paypal ζητωντας τους να σας στειλουν email τους,εγω το εστειλα στο europeanservices@paypal.com

Ετσι θα ειστε σιγουροι οτι ακομα και αν ο πωλητης ειναι απατεωνας....και πολλοι ειναι, οτι θα παρετε τα χρηματα σας πισω,το paypal εχει δυσκολεψει σε αυτο,παλια ηταν απλουστερη η διαδικασια,ελπιζω να βοηθησα λιγο.

 

https://www.youtube.com/watch?v=cx26vR3_l_8

Καντε το πιο ευκολο στελνοντας στο paypal κατι σαν αυτο

 

 

 

Success find: 5 items!

 

item No Year Status Location Destination Date

RE287014712GR 2015 Import Customs Scan Beijing CN 20150203 1000

RE287014712GR 2015 Import Security Scan Beijing CN 20150203 1359

RE287014712GR 2015 Import Customs Scan Shenzhen CN 20150209 0904

RE287014712GR 2015 Import Security Scan Shenzhen CN 20150209 1407

RE287014712GR 2015 Final delivery Shenzhen CN 20150211 074026

 

Eδω ειναι στα αγγλικα η παραλαβη απο το

http://track-chinapost.com/result_china.php στο μεηλ τους που εχω πιο πανω στειλε οτι αλλο εχεις μαζι με αυτο που βγαζει εδω

 

Ευχαριστώ πραγματικά για την βοήθειά σου!!!

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πραγματικά για την βοήθειά σου!!!

 

Τιποτα,να θυμηθεις στο email που θα τους στειλεις να βαλεις τον αριθμο του claim σου να ξερουν ποια υποθεση ειναι,θα σου απαντησουν μετα απο αυτο,,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα ένα κινητό πριν απο δυο μήνες απο to2c. Μπήκα στο site τους επέλεξα euro σαν νόμισμα και παρήγγειλα. Email επιβεβαίωσης απο το κατάστημα με χρέωση 167 ευρώ. Στο PayPal χρεώθηκα με την ισοτιμία ευρώ δολαρίου εκείνης της εποχής περίπου στα 210$.

Το τηλέφωνο όμως ήρθε και ήταν ελαττωματικό και το επέστρεψα. Άνοιξα case στο PayPal και ζήτησα 210 δολάρια όσα είχα χρεωθεί δηλαδή. Με την σημερινή ισοτιμία όμως αυτό ειναι παραπάνω λεφτά απο τα ευρώ που είχα δώσει.

Τι ειναι το σωστό και τι πρέπει να πάρω τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα ένα κινητό πριν απο δυο μήνες απο to2c. Μπήκα στο site τους επέλεξα euro σαν νόμισμα και παρήγγειλα. Email επιβεβαίωσης απο το κατάστημα με χρέωση 167 ευρώ. Στο PayPal χρεώθηκα με την ισοτιμία ευρώ δολαρίου εκείνης της εποχής περίπου στα 210$.

Το τηλέφωνο όμως ήρθε και ήταν ελαττωματικό και το επέστρεψα. Άνοιξα case στο PayPal και ζήτησα 210 δολάρια όσα είχα χρεωθεί δηλαδή. Με την σημερινή ισοτιμία όμως αυτό ειναι παραπάνω λεφτά απο τα ευρώ που είχα δώσει.

Τι ειναι το σωστό και τι πρέπει να πάρω τελικά?

210$ θα παρεις αλλα λιγο παραπανωευρω απο οσα ειχες πληρωσει. Εισαι λιγο τυχερος λοιπον με τις αλλαγες της ισοτιμιας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παρελαβα σημερα ενα κινητο (lenovo k900) και εχει ενα προβλημα στην καμερα ενω η μπροστινη λειτουργει μια χαρα η πισω εχει το εξεις προβλημα, οταν ενα αντικημενο ειναι κοντα στον φακο η φωτογραφια ειναι καλη αντιθετα οταν παω να βγαλω κατι μακρια ολλα θολωνουν δλδ οτι δεν ειναι κοντα στον φακο ειναι θολο (κατεβασα apps για καμερα αλλα και παλι τιποτα εκανα και update την συσκευη τι μου προτεινεται να κανω?).
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παρελαβα σημερα ενα κινητο (lenovo k900) και εχει ενα προβλημα στην καμερα ενω η μπροστινη λειτουργει μια χαρα η πισω εχει το εξεις προβλημα, οταν ενα αντικημενο ειναι κοντα στον φακο η φωτογραφια ειναι καλη αντιθετα οταν παω να βγαλω κατι μακρια ολλα θολωνουν δλδ οτι δεν ειναι κοντα στον φακο ειναι θολο (κατεβασα apps για καμερα αλλα και παλι τιποτα εκανα και update την συσκευη τι μου προτεινεται να κανω?).

Μπορεί να "ξεβιδώθηκε" ο φακός στο ταξίδι - δες μήπως μπορείς να τον σφίξεις μόνος...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να "ξεβιδώθηκε" ο φακός στο ταξίδι - δες μήπως μπορείς να τον σφίξεις μόνος...

 

Πως φιλε γιατι το κινητο εχει κατι βιδες και εαν το ανοιξω φοβαμε πως δεν θα το δεχτει ο πωλητης εαν το επιστρεψω

Edited by marios95
Link to comment
Share on other sites

Πως φιλε γιατι το κινητο εχει κατι βιδες και εαν το ανοιξω φοβαμε πως δεν θα το δεχτει ο πωλητης εαν το επιστρεψω

To θέμα που έχεις, το έχουνε και άλλοι

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις οτι κάνουν οι κάτοχοι του Jiayu F1 (μου φαντάζει παραπλήσιο το πρόβλημα) - εσύ αποφασίζεις φυσικά!

Δες και στο νήμα Lenovo K900

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παρέλαβα σήμερα ένα κινητό από to2c.com ,ημερομηνία παραγγελίας 23/1/2015 ΜΕ PAYPAL,συγκεκριμένα το elephone p3000s, η συσκευασία ήταν πολύ προσεγμένη αλλά το κινητό δεν ανοίγει τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παρέλαβα σήμερα ένα κινητό από to2c.com ,ημερομηνία παραγγελίας 23/1/2015 ΜΕ PAYPAL,συγκεκριμένα το elephone p3000s, η συσκευασία ήταν πολύ προσεγμένη αλλά το κινητό δεν ανοίγει τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Τσέκαρες αν έχει αυτοκολλητάκι στη μπαταρία στις επαφές της με την συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρες αν έχει αυτοκολλητάκι στη μπαταρία στις επαφές της με την συσκευή;

 

Φίλε τι να πω χίλια ευχαριστώ,τελικά αυτό ήταν (στραβωμάρα!!!!!!) και παλι ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παρελαβα σημερα ενα κινητο (lenovo k900) και εχει ενα προβλημα στην καμερα ενω η μπροστινη λειτουργει μια χαρα η πισω εχει το εξεις προβλημα, οταν ενα αντικημενο ειναι κοντα στον φακο η φωτογραφια ειναι καλη αντιθετα οταν παω να βγαλω κατι μακρια ολλα θολωνουν δλδ οτι δεν ειναι κοντα στον φακο ειναι θολο (κατεβασα apps για καμερα αλλα και παλι τιποτα εκανα και update την συσκευη τι μου προτεινεται να κανω?).

Φίλε μου ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα με εσένα στο lenovo vibe z μου απλά μου το παρουσίασε 1+ μήνα μετά που το παρέλαβα. Επειδή δεν έβρισκα λύση το έστειλα πίσω στο minideal για service. Μου κόστισε 10 ευρώ η αποστολή και 14 να το φτιάξουν. Το έστειλα 19 Δεκεμβρίου και το παρέλαβα χθες. Καλύτερα στείλε το πίσω μην επιχειρήσεις κάτι μόνος σου και το χαλάσεις

Link to comment
Share on other sites

Άρα το Minideal δεν κάλυψε εγγύηση, χρέωσε για την επισκευή. Καλά κάνω και τους έχω κόψει εδώ και κάνα εξάμηνο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...