Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επιστρεφω με νεα απο την περιπετεια με τους ****** του To2C -που αποχωρησε απο το φορουμ- και τα προβληματικα Elephone..

 

το δεμα ηταν Κινα καμποσες μερες αλλα δεν ειχαν παει να το παραλαβουν, οποτε κ εκανα escalate για να ειμαι καλυμενος κ μεσα στις ημερομηνιες του Paypal..

 

το δεμα οπως θα δειτε με το tracking, εχει παραδοθει εδω κ 6 μερες αλλα μεχρι κ στη σημερινη επικοινωνια μαζι τους, δεν ειχαν παραλαβει κατι λενε..

 

σημερα εληγε το 10ημερο του escalate και βλεπω ενα μηνυμα στο Paypal οτι (δυστυχως απαντησα κ πλεον δεν υπαρχει καπου το μηνυμα να σας το εδειχνα) να στειλω πισω το αντικειμενο προς επιστροφη κ μαζι tracking number.. απανταω φυσικα -μαζι με το τρακινγκ- οτι το εχω στειλει απο καιρο κ οτι το εχουν παραλαβει 6 μερες τωρα και οτι στο dispute θα βρουν ολες τις πληροφοριες με φωτο κ βιντεο της υποθεσης!

 

International Mail# RE266716750GR Tracking Result

 

Summary

 

Tracking number Origin Destination Status

RE266716750GR GREECE CHINA Delivered

History Detail

 

Local date/time Activity Location Remarks

10-Mar-2015 01:40 Departure export customs ATHENS AMU

15-Mar-2015 09:32 Arrival Import customs BEIJING

21-Mar-2015 07:17 Unsuccessful delivery 518112 Other/Item being held, addressee being notified

26-Mar-2015 07:15 Final delivery 518112 Delivered to: POST

 

στο ''what happens next'' του Paypal λενε οτι ''Once we confirm that the merchandise was delivered, we'll process a refund based on our protection policies''

 

 

τι λετε συμβαινει ρε παιδια? εχω πανικοβληθει ηδη κ μου φαινεται οτι θα χασω τα 125 ευρουλακια μου οπως το πανε οι ******..

 

Αν ο πωλητης ειναι απατεωνας θα ισχυριστει οτι δεν εχει παραλαβει το δεμα,φυσικα αν εχεις βιντεο κ φωτο με την διαδικασια αποστολης που να φαινεται το πακετο με το τρακινγ κολλημενο επανω του και την διευθυνση που το εστειλες δεν εχεις να φοβηθεις,εμενα δεν μου εδωσαν χρηματα πισω ακριβως γιατι δεν τα ειχα αυτα,μετα εμαθα και το εκανα σωστα,ξαναστειλε στο μεηλ που εχω πιο πισω ολα τα στοιχεια με επεξηγηση του τι εχει συμβει.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωχ ωχ τα ίδια έχω και εγώ αυτές τις μέρες με το to2c.

Ενώ το tracking numper λέει ότι έχει παραδοθεί αυτοί μου λένε πως δεν το έχουν στα χέρια τους.

Έχουν περάσει ήδη Πέντε μέρες και περιμένω.

Δυνατότητα για dispute δεν υπάρχει γιατί πρόκειται για αγορά προ επτά μηνων.

Link to comment
Share on other sites

ας παραθέσω και εγώ την ιστορία μου.

 

σε κάποια φάση τον φλεβάρη σταμάτησε να λειτουργεί η οθόνη από ένα cubot s200 που είχα αγοράσει από το gearbest.

άνοιξα ticket και την επόμενη ημέρα είχα απάντηση από το after sales support τους.

αφού ξεκαθαρίσαμε ότι δεν είναι θέμα software αλλά φταίει η οθόνη, μου είπαν να το στείλω πίσω σε αυτούς.

μου εστειλαν μία φόρμα RMA που συμπλήρωσα, την διεύθυνση επιστροφής και γενικά οτιδήποτε χρειαζόμουν για να μην έχουμε θέματα με το εκεί τελωνείο.

 

το δέμα το έστειλα συστημένο με τα ΕΛΤΑ, έφτασε μέσα στη δικιά τους πρωτοχρονιά και περίμενα λίγο μέχρι να ανοίξουν και να το παραλάβουν.

Μόλις το παρέλαβαν μιλήσαμε και μου πρότειναν επιστροφή χρημάτων ή να στείλουν νέο κινητό.

Διάλεξα το δεύτερο, μου στείλαν tracking number μόλις το έστειλαν και όλα ΟΚ.

 

Δεν είχα άλλη εμπειρία με επιστροφές στην Κίνα, αλλά με την περίπτωση του GearBest όλα δούλεψαν ρολόι.

 

edit

ξέχασα να αναφέρω ότι τα χρήματα της επιστροφής στην Κίνα δεν δέχτηκε να τα καλύψει το GearBest (όπως είναι και λογικό άλλωστε), αλλά τα πήρα από το PayPal ;)

Edited by diplo
Link to comment
Share on other sites

Μην παρεις παλι το G4.Eιναι μαπα η συσκευη.Ζητα τα λεφτα σου.

 

είπα να στείλουν το ίδιο. αλλά νομίζω ότι καθυστερεί αυτή η διαδικασία και θα πάρει κανένα δίμηνο. μπορώ να ζητήσω τα χρήματά μου πίσω...???? To εχεις αγοράσει ? τι προβλήματα έχει?

Link to comment
Share on other sites

ας παραθέσω και εγώ την ιστορία μου.

 

σε κάποια φάση τον φλεβάρη σταμάτησε να λειτουργεί η οθόνη από ένα cubot s200 που είχα αγοράσει από το gearbest.

άνοιξα ticket και την επόμενη ημέρα είχα απάντηση από το after sales support τους.

αφού ξεκαθαρίσαμε ότι δεν είναι θέμα software αλλά φταίει η οθόνη, μου είπαν να το στείλω πίσω σε αυτούς.

μου εστειλαν μία φόρμα RMA που συμπλήρωσα, την διεύθυνση επιστροφής και γενικά οτιδήποτε χρειαζόμουν για να μην έχουμε θέματα με το εκεί τελωνείο.

 

το δέμα το έστειλα συστημένο με τα ΕΛΤΑ, έφτασε μέσα στη δικιά τους πρωτοχρονιά και περίμενα λίγο μέχρι να ανοίξουν και να το παραλάβουν.

Μόλις το παρέλαβαν μιλήσαμε και μου πρότειναν επιστροφή χρημάτων ή να στείλουν νέο κινητό.

Διάλεξα το δεύτερο, μου στείλαν tracking number μόλις το έστειλαν και όλα ΟΚ.

 

Δεν είχα άλλη εμπειρία με επιστροφές στην Κίνα, αλλά με την περίπτωση του GearBest όλα δούλεψαν ρολόι.

 

edit

ξέχασα να αναφέρω ότι τα χρήματα της επιστροφής στην Κίνα δεν δέχτηκε να τα καλύψει το GearBest (όπως είναι και λογικό άλλωστε), αλλά τα πήρα από το PayPal ;)

 

Την ιστορία σου καλύτερα να την παραθέσεις και στις Εγγυήσεις κινέζικων καταστημάτων

Link to comment
Share on other sites

Παθών και εγώ. Βέβαια δεν επικοινώνησα με το e-shop (everbuying) αλλά κατευθείαν με την εταιρία του κινητού Leagoo.

Μου έστειλαν την πολιτική εγγύησης και μου είπαν να τους στείλω το κινητό συνοδευόμενο είτε με απόδειξη είτε με το αποδεικτικό της παραγγελίας.

Εγώ θα επιβαρυνθώ τα έξοδα αποστολής προς Κίνα και αυτοί για την επιστροφή.

Από βδομάδα θα το στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

 

Το θέμα μου είναι απλό. Έστειλα ένα κινητό πίσω στην κίνα στα πλαίσια του 1 χρόνου εγγύησης από το minideal. Μου το έστειλαν μάλιστα σε χρόνο ρεκόρ πίσω, αλλά δεν μου ήρθε η ειδοποίηση έγκαιρα απο τα ΕΛΤΑ επειδή έλειπα εκείνη την περίοδο από το σπίτι και έτσι, όταν πήγα να το παραλάβω από το ταχυδρομείο το είχαν ήδη στείλει ξανά πίσω (έπεσα σε κακή υπάλληλο κι όλας, όπως συνειδητοποίησα, καθώς τελικά βρισκόταν ακόμα Ελλάδα όταν πήγα να το ζητήσω, αλλά το ανακάλυψα εκ των υστέρων).

 

Επικοινώνησα με το minideal κτλ. και φαίνεται πως από 3/2/2015 βρίσκεται στη Σιγκαπούρη. Από κει και πέρα όμως τίποτα.. Ο υπεύθυνος του minideal μου έλεγε να περιμένω και θα το παραλάβουν, πέρασε 1,5 μήνας όμως και αρχίζει όλη η ιστορία να με νευριάζει και επίσης, δεν έχω το κινητό στα χέρια μου.

 

Τί κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις; Ξέρεις κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

 

Το θέμα μου είναι απλό. Έστειλα ένα κινητό πίσω στην κίνα στα πλαίσια του 1 χρόνου εγγύησης από το minideal. Μου το έστειλαν μάλιστα σε χρόνο ρεκόρ πίσω, αλλά δεν μου ήρθε η ειδοποίηση έγκαιρα απο τα ΕΛΤΑ επειδή έλειπα εκείνη την περίοδο από το σπίτι και έτσι, όταν πήγα να το παραλάβω από το ταχυδρομείο το είχαν ήδη στείλει ξανά πίσω (έπεσα σε κακή υπάλληλο κι όλας, όπως συνειδητοποίησα, καθώς τελικά βρισκόταν ακόμα Ελλάδα όταν πήγα να το ζητήσω, αλλά το ανακάλυψα εκ των υστέρων).

 

Επικοινώνησα με το minideal κτλ. και φαίνεται πως από 3/2/2015 βρίσκεται στη Σιγκαπούρη. Από κει και πέρα όμως τίποτα.. Ο υπεύθυνος του minideal μου έλεγε να περιμένω και θα το παραλάβουν, πέρασε 1,5 μήνας όμως και αρχίζει όλη η ιστορία να με νευριάζει και επίσης, δεν έχω το κινητό στα χέρια μου.

 

Τί κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις; Ξέρεις κανείς κάτι;

 

δεν μπορει να ειναι στην Σιγκαπουρη τοσο καιρο

http://track-chinapost.com/startairmail.php

Δες τι σου λεει το τρακινγ σου εδω.

Link to comment
Share on other sites

καπου εδω στο νημα διαβασα για την διαδικασια επιστροφης μεσω paypal,

επειδη δεν μπωρο να το βρω μπωρει καπιο παιδι να μου πει πως γινεται?

θελω να στειλω 2 κινητα για αλλαγη απο λαθος συνενοηση με τον κινεζο,

ευχαριστω

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

καπου εδω στο νημα διαβασα για την διαδικασια επιστροφης μεσω paypal,

επειδη δεν μπωρο να το βρω μπωρει καπιο παιδι να μου πει πως γινεται?

θελω να στειλω 2 κινητα για αλλαγη απο λαθος συνενοηση με τον κινεζο,

ευχαριστω

 

2 σελίδες πριν http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6037093#post6037093

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να ειναι στην Σιγκαπουρη τοσο καιρο

http://track-chinapost.com/startairmail.php

Δες τι σου λεει το τρακινγ σου εδω.

 

Κι όμως τόσο είναι. Στο συγκεκριμένο που μου έστειλες το έχει "on route" από Σιγκαπούρη για Σιγκαπούρη. Ωστόσο, σε άλλα που το έχω ψάξει δείχνει πως παραλήφθηκε τότε το Φεβρουάριο και από κει και πέρα τίποτα.

Έχεις ιδέα τί και πώς;

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως τόσο είναι. Στο συγκεκριμένο που μου έστειλες το έχει "on route" από Σιγκαπούρη για Σιγκαπούρη. Ωστόσο, σε άλλα που το έχω ψάξει δείχνει πως παραλήφθηκε τότε το Φεβρουάριο και από κει και πέρα τίποτα.

Έχεις ιδέα τί και πώς;

 

Οχι,αλλα αποκλειεται να ειναι εκει τοσο καιρο,γιαυτο λεω να πληρωνετε 1 ευρω επι πλεον για αναφορα παραλαβης στα ελτα,το κινητο εχει φυγει απλα καποιος ξεχασε να σκαναρει την διαδρομη του,μου εχει συμβει και το paypal αρνηθηκε να με αποζημιωσει

Link to comment
Share on other sites

Οχι,αλλα αποκλειεται να ειναι εκει τοσο καιρο,γιαυτο λεω να πληρωνετε 1 ευρω επι πλεον για αναφορα παραλαβης στα ελτα,το κινητο εχει φυγει απλα καποιος ξεχασε να σκαναρει την διαδρομη του,μου εχει συμβει και το paypal αρνηθηκε να με αποζημιωσει

 

Μάλλον δε διάβασες καλά το θέμα μου. Το είχα στείλει για επισκευή, επέστρεψε και τα ΕΛ.ΤΑ το έστειλαν ξανά πίσω.

Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να το ξαναφέρω και δε μπορώ να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε διάβασες καλά το θέμα μου. Το είχα στείλει για επισκευή, επέστρεψε και τα ΕΛ.ΤΑ το έστειλαν ξανά πίσω.

Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να το ξαναφέρω και δε μπορώ να το βρω.

Nα κανεις αναφορα στην '

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Postal/

με ολα τα στοιχεια που εχεις και να ζητησεις αποζημιωση

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τους το έστειλα σήμερα στο MINIDEAL τράβηξα βίντεο και φωτο με tracking και το όνομα του παραλήπτη να φαίνεται και τους τα έστειλα στο PayPal.Μου είπαν πως θα μου στείλουν καινούργιο,για να δούμε...

Αργότερα θα ασχοληθώ με το PayPal για να πάρω τα μεταφορικά πίσω..

 

Τελικά τα μεταφορικά 9.20 ευρω τα πήρα πίσω απο το PayPal!

Τώρα περιμένω να φτάσει το τηλέφωνο Κίνα για να μου κάνουν αντικατάσταση όπως και μου είπε το minideal στο dispute που άνοιξα στο PayPal..

Χρειάζεται να κανω κάτι άλλο στο PayPal για να είμαι σίγουρος πως θα μου στείλουν καινούργιο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα μεταφορικά 9.20 ευρω τα πήρα πίσω απο το PayPal!

Τώρα περιμένω να φτάσει το τηλέφωνο Κίνα για να μου κάνουν αντικατάσταση όπως και μου είπε το minideal στο dispute που άνοιξα στο PayPal..

Χρειάζεται να κανω κάτι άλλο στο PayPal για να είμαι σίγουρος πως θα μου στείλουν καινούργιο?

 

Kαλησπέρα, πως πήρες τα χρήματα από paypal πίσω? εγώ έστειλα αίτηση στο email paypalreturns@telusinternational.com και δεν εχω πάρει απάντηση .

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμένα ήρθε κάποια ενημέρωση, το πέτυχα κατά τύχη καναδυό μέρες μετά την εγγραφή μου στο paypal. Το ενεργοποιείς δίνοντας το εμαιλ σου εδώ:

https://www.paypal.eu/returns/

 

και διάβασε και τους όρους εδώ:

https://www.paypal.eu/refundedreturns/generalconditions/

έχει πολλές σημαντικές πληροφορίες όπως ότι ισχύει για 12 refunds από 1/1/2015 μέχρι 31/12/2015 και ότι για Ελλάδα το μέγιστο shipping cost refund είναι 30 ευρώ.

 

καλησπερα, εστειλα email και μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει αυτο το email.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εστειλα email και μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει αυτο το email.

κανω login στο paypal my account..... και μετά....???? παω στο dispute που εχω κάνει ή στο request money?

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνεις τα στοιχεία της αίτησης αυτής:

https://www.paypal.eu/uploadedFiles/wwwpaypaleu/Campaigns/FreeReturnShipping_2014_EU_en/PayPal_Refunded_Returns_form.pdf

και τα στέλνεις στο εμαιλ που έχει στο τέλος της αίτησης κάτω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, πως πήρες τα χρήματα από paypal πίσω? εγώ έστειλα αίτηση στο email paypalreturns@telusinternational.com και δεν εχω πάρει απάντηση .

 

Ενεργοποίησε την υπηρεσία πρώτα εδώ https://www.paypal.eu/returns/

Μετα συμπλήρωσε το pdf αρχείο με τα στοιχεία που σου ζητάει

Βγάλε φωτό την απόδειξη απο τα ΕΛΤΑ να φαίνεται και το tracking και μετα στείλτα στο email που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω στειλει με βλάβη ένα κινητο στο to2c ( είναι εντος εγγύησης) αλλα δεν βλεπω να εχουν διάθεση να με εξυπηρετήσουν

Εχουν περασει 10 μερες που το κινητο εχει φτασει στο τοπικο ταχυδρομείο ( tracking number) και αυτοι δεν κανουν καμια κίνηση για να το παραλαβουν.

Τι μπορω να κανω ώστε να πιεσω την κατάσταση; ( η συσκευή είναι 8 μηνων και φυσικα δεν ειμαι καλυμμένος από το paypal)

Link to comment
Share on other sites

Εχω στειλει με βλάβη ένα κινητο στο to2c ( είναι εντος εγγύησης) αλλα δεν βλεπω να εχουν διάθεση να με εξυπηρετήσουν

Εχουν περασει 10 μερες που το κινητο εχει φτασει στο τοπικο ταχυδρομείο ( tracking number) και αυτοι δεν κανουν καμια κίνηση για να το παραλαβουν.

Τι μπορω να κανω ώστε να πιεσω την κατάσταση; ( η συσκευή είναι 8 μηνων και φυσικα δεν ειμαι καλυμμένος από το paypal)

 

μην τους αφήνεις σε ησυχία ή στο τσατ κατευθείαν ή εμαιλ συνέχεια. Το ίδιο έπαθα και εγώ με ένα S820 δύο φορές που το έστειλα και τις δυο φορές κάναν τον κινέζο ότι δήθεν δεν το παραλάβαν κλπ.Για την ιστορία και τις δύο φορές χαλασμένο το ξαναστήλαν και τρίτη δεν το ξανάστειλα το παράτησα.:(

Link to comment
Share on other sites

αυτοι του to2c.com ειναι μου φαινεται μην πω τι!εγω ειχα προβλημα με ενα doogee και ειχε η οθονη γραμμες.εκανα claim ειπε τελικα η κοπελα που το χει να το κρατησει εκλεισα το claim(βλακεια μου)αλλα εχει και η μπαταρια προβλημα σβηνει!τους ειπα να το στειλω πισω μου λενε θελουν βιντεο στο youtube τραβαω το στελνω και με δουλευουν λενε ποιο βιντεο ειναι δικο σου?τωρα τι τους λες?δεν μπορω να ξανακανω claim σωστα?θελει εδω στο φορουμ τους εδω μεσα μαυρη διαφημιση να βαλουμε τα βιντεο να τους σκισουμε!ελεος...

τωρα ειδα δεν εχουν δικο τους νημα εδω.απαραδεχτοι παντως

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...