Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ συζητάμε σχετικά με τη διαδικασία επιστροφής κινητού για εγγύηση στην Κίνα.

 

Σημείωση: Οι επιστροφές γίνονται με συστημένη επιστολή των ΕΛΤΑ, το κόστος το υπολογίζουμε εδώ. Την πορεία και παράδοση του πακέτου στην Κίνα τη βλέπουμε εδώ: http://intmail.183.com.cn/

 

Την εμπειρία μας για την εξυπηρέτηση της εγγύησης από τα καταστήματα τη συζητάμε εδώ.

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

διάβασα ότι το paypal θα επιστρέφει κάποια χρήματα πίσω (μέχρι 30 ευρώ). Αυτό πρέπει να γίνει σε κάποιο χρονικό περιθώριο απο την ημερομηνία αγοράς ? ξέρει κανένας ?
Link to comment
Share on other sites

διάβασα ότι το paypal θα επιστρέφει κάποια χρήματα πίσω (μέχρι 30 ευρώ). Αυτό πρέπει να γίνει σε κάποιο χρονικό περιθώριο απο την ημερομηνία αγοράς ? ξέρει κανένας ?

Νομίζω 30 μερες και μονο για ευρωπαϊκή ένωση.

 

Έχω στείλει πίσω ένα ελλατωματικό κινητό πίσω για full refund και πλήρωσα 9.20 στα ελτά.

Δεν ξέρω γιατι, αλλα στον υπολογισμό στα ελτα έλεγε πάνω από 20.

Επίσης ο κινέζος που ρώτησα μου το ειχε πει για το ακριβές ποσό από πριν, οπότε λογικά θα είναι στάνταρ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι για παντου και πρεπει να γινει η αιτηση μεσα σε 14 μερες απο την μερα που στελνεις το πακετο πισω.Εγω εστειλα πισω στην Κινα κινητο και πηρα τα 15 ευρω της αποστολης αμεσα!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει link στο Paypal για αυτή την επιστροφή;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 30 μερες και μονο για ευρωπαϊκή ένωση.

 

Έχω στείλει πίσω ένα ελλατωματικό κινητό πίσω για full refund και πλήρωσα 9.20 στα ελτά.

Δεν ξέρω γιατι, αλλα στον υπολογισμό στα ελτα έλεγε πάνω από 20.

Επίσης ο κινέζος που ρώτησα μου το ειχε πει για το ακριβές ποσό από πριν, οπότε λογικά θα είναι στάνταρ.

201-500 γραμμάρια συστημένο είναι 9.2€, 501-1000 γραμμάρια 15€, τόσο λέει και στον υπολογισμό κόστους.

Link to comment
Share on other sites

201-500 γραμμάρια συστημένο είναι 9.2€, 501-1000 γραμμάρια 15€, τόσο λέει και στον υπολογισμό κόστους.

 

Ναι όντως δίκιο έχεις, απλά το έβαζα ως δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετες προσπαθειες μου σημερα το everbuying μου εστειλε την διευθυνση για να τους στειλω το χαλασμενο κινητο.Μα ειναι στα κινεζικα τι να γραψω και τι να στειλω ιδου....Send the package to the return shipping address at: 广东省深圳市南山区创业路中兴工业城8栋二楼201 Junling Li, Room 201, 2rd Floor, Building 8, Zhongxing Industrial City, Chuangye road, Nanshan District, Shenzhen, 518054.China China Cel: 0755-86936302

 

Please include a note with the package containing the exact order number and how you want to proceed.

 

After you have dispatched the item back to us, please email me the return tracking number. It is important to follow these steps so that we can resolve the issue together.

 

Thanks for your cooperation and understanding again.

 

Best regards,

Kava

Link to comment
Share on other sites

Μόνο να το εκτυπώσεις μπορείς αυτό...

 

Όλο λαμογιές κάνουν τα περισσότερα κινέζικα καταστήματα όταν δεν πρόκειται για αγορά, κάνουν τους χαζούς για οτιδήποτε δεν είναι παραγγελία ή δεν βγάζουν λεφτά. Αυτός είναι ο λόγος που προτείνονται λίγα και πολύ αποδεδειγμένα ως προς την εξυπηρέτησή τους καταστήματα.

Αν θέλεις γράψε για το everbuying και στο «Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά» να μαθαίνουν οι καινούριοι ;)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Θελω να επιστρεψω ενα RedMi Note που ειχα αγορασει για εναν φιλο.

Ποιον τροπο θεωρειται καλυτερο για επιστροφη?Δηλαδη να το επιστρεψω με το κουτι που μου σταλθηκε η υπαρχη καλυτερος τροπος να μας βγει και ποιο οικονομικα χωρις να παθει τιποτα το κινητο βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επικοινώνησε μαζί τους και θα σου πουν αυτοί πως το θέλουν πίσω. Θα το στείλεις συστημένο με ΕΛΤΑ και θα πληρώσεις 15 ευρώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε μαζί τους και θα σου πουν αυτοί πως το θέλουν πίσω. Θα το στείλεις συστημένο με ΕΛΤΑ και θα πληρώσεις 15 ευρώ.

 

Αν καταφέρει να κρατήσει το βάρος κάτω απο 500 γρ. η χρέωση είναι 9,20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να γραψω εξωτερικα του φακελου, που αφορα επιστροφη κινητου στην Κινα για refund , για να μην δημιουργηθουν προβληματα οπως τελωνειο, καθυστερησεων κτλ. Να επισημανω οτι το πακετο οταν εφθασε στα χερια μου δεν ειχε αποδειξη μεσα και επισης εξωτερικα αυτου υπηρχε αλλη τιμη(για ευνοητους λογους) απο αυτην που πραγματικα πληρωσα.
Link to comment
Share on other sites

Οταν πας στα ΕΛΤΑ θα σου δωσουν ενα πρασινο χαρτακι που το συμπληρωνεις και μετα το κολλας πανω στο φακελο ,εκει θα γραψεις στην περιγραφη "defective item" και εκει που λεει αξια θα βαλεις 10$.
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω στειλει καποια πράγματα Κίνα δε μου ανέφερε κανένας πωλητής για τιμή.

Οπότε μιλάς με τον πωλητή πρώτα.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Οταν πας στα ΕΛΤΑ ζητα τους το πρασινο χαρτακι (κανονικα πρεπει να στο δωσουν αυτοι) και γραψε αυτο που σου ειπα ,οι κινεζοι ειναι πολυ σκληροι στο θεμα εισαγωγων και αν το σταματησει το τελωνειο τους το καταστημα θα αρνηθει να το παραλαβει γιατι το κοστος εκτελωνισμου θα ειναι τεραστιο για αυτους.
Link to comment
Share on other sites

Το εστειλα τελικα με το κουτι του οπως μας ηρθε κατω απο 500 γρ. 9.20 οπως ειπε ενας φιλος.Απλα αυτο που μου εκανε εντυπωση τα ελτα δεν ειχαν αυτοκολλητο ωστε να το περασουν απτο συστημα τις διευθυνσεις και τις εγραψα χειροκινητα.Ελπιζω να μην γινει τιποτα και χαθει το δεμα.

editl:Eπισης ξεχασα να γραψω gift (δεν μου εδωσαν πρασινο χαρτακι) λετε να εχουμε τιποτα θεματα?

Edited by Deponakias
Link to comment
Share on other sites

...επιβεβαιώνω την εξαίρετη δυνατότητα επιστροφής ταχυδρομικών εξόδων από paypal για κινητό που επέστρεψα λόγω προβλημάτων (εξ αρχής) πίσω στο vickmall. Όλο το ποσό των 15 ευρώ μου επιστράφει σε ελάχιστες ημέρες χωρίς περαιτέρω ερωτήσεις (εφόσον τήρησα όλες τις προϋποθέσεις που ζητάνε).
Link to comment
Share on other sites

Οταν πας στα ΕΛΤΑ ζητα τους το πρασινο χαρτακι (κανονικα πρεπει να στο δωσουν αυτοι) και γραψε αυτο που σου ειπα ,οι κινεζοι ειναι πολυ σκληροι στο θεμα εισαγωγων και αν το σταματησει το τελωνειο τους το καταστημα θα αρνηθει να το παραλαβει γιατι το κοστος εκτελωνισμου θα ειναι τεραστιο για αυτους.

 

Φιλε μου χιλια συγνωμη!!! Μολις τωρα ειδα δυστυχως τα λεγομενα σου!!! Το εστειλα με τα ΕΛΤΑ ως συστημενο α΄προτεραιοτητας (δεν υπαρχει β΄μου ειπαν), λες να υπαρξει προβλημα? Ουτε οι ιδιοι μου ανεφεραν κατι σχετικο περι gift ή χαμηλη αξια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...επιβεβαιώνω την εξαίρετη δυνατότητα επιστροφής ταχυδρομικών εξόδων από paypal για κινητό που επέστρεψα λόγω προβλημάτων (εξ αρχής) πίσω στο vickmall. Όλο το ποσό των 15 ευρώ μου επιστράφει σε ελάχιστες ημέρες χωρίς περαιτέρω ερωτήσεις (εφόσον τήρησα όλες τις προϋποθέσεις που ζητάνε).

 

Προυποθεσεις, δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου χιλια συγνωμη!!! Μολις τωρα ειδα δυστυχως τα λεγομενα σου!!! Το εστειλα με τα ΕΛΤΑ ως συστημενο α΄προτεραιοτητας (δεν υπαρχει β΄μου ειπαν), λες να υπαρξει προβλημα? Ουτε οι ιδιοι μου ανεφεραν κατι σχετικο περι gift ή χαμηλη αξια...

 

...προσωπικά δεν είχα πρόβλημα με το συστημένο που έστειλα στο vickmall. Ωστόσο, ίσως είναι φρόνιμο να τηρηθεί και η διαδικασία που περιέγραψε ο evmenis.

 

...Προυποθεσεις, δηλαδη?

 

...κατά τη διαδικασία να ζητήσεις τα έξοδα επιστροφής από paypal, σου περιγράφουν τις απαραίτητες προϋποθέσεις (π.χ. απόδειξη αποστολής) στην βασική σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μετα απο την ατυχη αγορα του Umi Zero και απαιτηση για refund, το efox μου ζητα να το στειλω πισω. Οταν τους στειλω με email την αποδειξη απο τα ΕΛΤΑ τοτε θα μου γινει refund συμφωνα με τα λεγομενα τους.

Εχει κανεις προτερη εμπειρια με το εν λογο καταστημα ή θα περιμενω ποτε θα το παραλαβουν για να παρω τα χρηματα πισω?

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μετα απο την ατυχη αγορα του Umi Zero και απαιτηση για refund, το efox μου ζητα να το στειλω πισω. Οταν τους στειλω με email την αποδειξη απο τα ΕΛΤΑ τοτε θα μου γινει refund συμφωνα με τα λεγομενα τους.

Εχει κανεις προτερη εμπειρια με το εν λογο καταστημα ή θα περιμενω ποτε θα το παραλαβουν για να παρω τα χρηματα πισω?

 

Φιλε μου παθων και εγω...Σε ποια διευθυνση το εστειλες? Σε αυτην

Contact Name: AUKEY INTERNATIONAL LIMITED

Address:

No.102,Building P09,

China South City,Pinghu Town,

Longgang District,

Shenzhen City,

P.R China

Zip Code: 518111

 

Εγω το εστειλα σημερα, χωρις να περιμενω επιβεβαιωση διευθυνσης απο το paypal.

Εγραψες, εξωτερικα του φακελου, κατι σχετικο με gift ή αξια? Εμενα στο email που μου εστειλαν απο oasis.cs09@gmail.com, ΔΕΝ εγραψαν κατι παρα μονο:

Before you ship your package, please double check the following things:

1. The returned SKU and quantity matches those you requested in your RMA application

2. The TF memory card shouldn't be sent with the defective product,

3. Save and remove all your dates from the defective product.

4. Please use the Post to send the item back instead of express(don't use DHL,TNT,UPS,FEDEX. etc. ), once the package received, we'll compensate the shipping cost for you.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...