Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το minideal χανει καθε αξιοπιστια...

Αγορασα τον 3 Μαρτιο 2015 το Jiayu S3,189,99$(καθολου λιγα χρηματα).Σε 20 μερες εβγαλε προβλημα η οθονη κ μετα σταματησε να φορτιζει(μπαταρια χαλασμενη)

Μετα απο 2 εβδομάδες κουβεντα με τον Rachel Chen,Το εστειλα τελη Μαιου στο σερβις στην Αθηνα,το κρατησαν 6 εβδομαδες, κ το έστειλαν κινα.

Το minideal μετα απο πολυ υπομονη μου,αρχες Νοεμβριου,(7 μηνες μετα απο το προβλημα)μου απαντησε οτι τους χρεωνει η Jiayu 55$ για επισκευη...κ οτι ειναι μεσα στην εγγυηση αλλα δεν ειναι "quality problem"....ειναι η δευτερη φορα που μου το κανει,θεωρω πως ειναι η νεα πολιτικη τους.Προσπαθησα να ανοιξω dispute paypal ...καμια τυχη.

Πειτε μου εσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το minideal χανει καθε αξιοπιστια...

Αγορασα τον 3 Μαρτιο 2015 το Jiayu S3,189,99$(καθολου λιγα χρηματα).Σε 20 μερες εβγαλε προβλημα η οθονη κ μετα σταματησε να φορτιζει(μπαταρια χαλασμενη)

Μετα απο 2 εβδομάδες κουβεντα με τον Rachel Chen,Το εστειλα τελη Μαιου στο σερβις στην Αθηνα,το κρατησαν 6 εβδομαδες, κ το έστειλαν κινα.

Το minideal μετα απο πολυ υπομονη μου,αρχες Νοεμβριου,(7 μηνες μετα απο το προβλημα)μου απαντησε οτι τους χρεωνει η Jiayu 55$ για επισκευη...κ οτι ειναι μεσα στην εγγυηση αλλα δεν ειναι "quality problem"....ειναι η δευτερη φορα που μου το κανει,θεωρω πως ειναι η νεα πολιτικη τους.Προσπαθησα να ανοιξω dispute paypal ...καμια τυχη.

Πειτε μου εσεις;

 

Επρεπε πιο νωρις το refund απο την αρχή και να δεις τι καλά θα σου στελναν ακομα και καινουργιό.

Link to comment
Share on other sites

ποσο περιθωριο εχουμε για refund γιατι εχω στειλει και εγω το meizu m1 μου εκει για επισκευη?(fastandcard)
Link to comment
Share on other sites

ποσο περιθωριο εχουμε για refund γιατι εχω στειλει και εγω το meizu m1 μου εκει για επισκευη?(fastandcard)

Πλέον 180ημέρες απο την αγορά

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε πιο νωρις το refund απο την αρχή και να δεις τι καλά θα σου στελναν ακομα και καινουργιό.

 

Το ξερω,αλλα απο την αλλη δεν φανταστηκα τετοια ταλαιπωρια απο το συγκεκριμενο μαγαζι.

Αγοραζω κοντα 3 χρονια κ δεν το περιμενα...τωρα τι γινετε,καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω,αλλα απο την αλλη δεν φανταστηκα τετοια ταλαιπωρια απο το συγκεκριμενο μαγαζι.

Αγοραζω κοντα 3 χρονια κ δεν το περιμενα...τωρα τι γινετε,καμια ιδεα;

 

Εφόσον δε μπορεις να ανοιξεις στο Paypal Dispute case[Περασε το χρονικο περιθωριο] εχασες τη ευκαιρια για

δωρεαν επισκευη/αντικατασταση/refund.

 

Τωρα τους πρίζεις και προσπαθεις να αρπαξεις οτι καλυτερο σου προσφερουν ως λυση.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δε μπορεις να ανοιξεις στο Paypal Dispute case[Περασε το χρονικο περιθωριο] εχασες τη ευκαιρια για

δωρεαν επισκευη/αντικατασταση/refund.

 

Τωρα τους πρίζεις και προσπαθεις να αρπαξεις οτι καλυτερο σου προσφερουν ως λυση.

 

Σε ευχαριστώ για την συμβουλη σου.

Απο την αλλη θελησα να κανω αυτο το θεμα με το minideal πιο γνωστο,αλλα διαγραφθηκε απο το φορουμ(αν κ περιμενα στηριξη δεν την ειχα).

Για τον λογο οτι πιστευω οτι ειναι ενα απο τα μαγαζια που εδειξε μεγαλη "αξιοπιστια" στην αρχη...καταθετω κ εδω την γνωμη οτι υπαρχει αλλαγη πολιτικης.

Στο minideal αγοραζω πανω απο 3 χρονια..τετοια συμπεριφορα δεν την περιμενα(αν κ ειναι η δευτερη φορα που μου συμβαινει,γιατι την πρωτη την θεωρησα τυχαια,παλι απο minideal αλλα μικροτερο κοστος).

..οπως κ να εχει απο εδω κ περα μονο dispute...αν κ το paypal εχθες μου απαντησε οτι εχει περασει κατα πολυ η διορια,εγω τους απαντησα με ολον τον διαλογο με το μαγαζι,μηπως τους πεισω οτι το προβλημα ηταν εντος διοριας...θα σας ενημερωσω.

Αναλογη συζητηση γινετε κ εδω...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=400749&page=22

 

 

Αλλα θα την συνεχισω εδω να μην μπερδευομαστε.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν πρεπει να το γραψω εδω αλλα εστειλα το κινητο για επισκευη και στο σαιτ του ελτα μου γραφει αφου εφτασε κινα αυτο ΑΝΕΥ ΛΟΓΟΥ 24-11-2015 09:30 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 24-11-2015 10:41

 

τι εννοει ο ποιητης?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν πρεπει να το γραψω εδω αλλα εστειλα το κινητο για επισκευη και στο σαιτ του ελτα μου γραφει αφου εφτασε κινα αυτο ΑΝΕΥ ΛΟΓΟΥ 24-11-2015 09:30 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 24-11-2015 10:41

 

τι εννοει ο ποιητης?

 

Κοιτα απλα αν λεει παραδοθηκε- delivered

Αν ναι,το εχουν παραλαβει...για ποιο μαγαζι μιλας;Ρωταω γιατι καποτε εστειλα στο Pandawill κ ενω εγραφε delivered μου εκαναν τους "κινεζους".

Ειχα πεσει κ στην γιορτη τους κ μετα απο δυο εβδομαδες μυνηματισμου εβγαλα ακρη...υποθετω οτι λογω γιορτης εχασαν λιγο την σειρα τους...κ οχι κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν 2 βδομάδες και παρέλαβα πριν μια ένα lenovo από το vickmall EU warehouse. Από την αρχή η συσκευή είχε πρόβλημα με την φόρτιση και ξαφνικά σταμάτησε να βλέπει την SIM. Moυ είπαν να ξαναπεράσω την ROM πράγμα που έκανα αλλά δεν διορθώθηκαν τα προβλήματα. Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν να στείλω το κινητό αλλά μου δώσανε την διεύθυνση της Κίνας. Δεν μπορώ να το στείλω στην Ευρώπη από όπου και το αγόρασα? Από ότι διάβασα σε προηγούμενα ποστ το κόστος είναι κοντά στα 10 ευρώ. Πόσο καιρό θα κάνει να πάει περίπου? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγόρασα ένα Doogee X5 από to2c και μετά από 10 μέρες ήταν νεκρό. Επειδή με τις εγγυήσεις τους έχω μπερδευτεί, ισχύει αυτό που μου λένε, ότι το στέλνουν στο εργοστάσιο για επισκευή? Δεν μπορώ να ζητήσω καινούργιο? Επειδή πέρασαν 7 μέρες από την παραλαβή? Τα φώτα σας παρακαλώ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν παραδόθηκε ακόμη.το fastandcard είναι

 

Dear customer,

Good day to you!

We've already received your item returned back.

And we'll send it to factory for repair, it'll take 20~30 days to fix completely.

Once it repairs in good condition, we'll contact you soon.

Hope for your understanding.

Thanks for your time.

Best regards.

 

μου απαντησαν!20 με 30 μερες?το εγραψα και στο νημα του κινητου μου (meizu m1 note) μηπως θελουν να περασει το δικαιωμα για refund?

Link to comment
Share on other sites

Dear customer,

Good day to you!

We've already received your item returned back.

And we'll send it to factory for repair, it'll take 20~30 days to fix completely.

Once it repairs in good condition, we'll contact you soon.

Hope for your understanding.

Thanks for your time.

Best regards.

 

μου απαντησαν!20 με 30 μερες?το εγραψα και στο νημα του κινητου μου (meizu m1 note) μηπως θελουν να περασει το δικαιωμα για refund?

Εχεις δικαιωμα για αποζημιωση 180 μερες, αλλα αν σου κανουν μανουρα το χρησιμοποιεις νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους αγορασα απο vickmall το doogee x5 18 σεπτεμβριου 2015 μεχρι χτες το κινητο ηταν αριστο κλεινοντας το με 94% μπαταρια πηγα να το ανοιξω και δεν ανοιγε μιλησα μαζι τους μου προτειναν να περασω ξανα ρομ αλλα δεν το βλεπει το pc τελος παντων μου ειπαν να τους το στειλω να το κοιταξουν αυτοι τι πρεπει να κανω πρεπει να προσεξω κατι

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αφου έχεις να κάνεις με το vickmall δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι. Δεν έχω δει πουθενά αρνητικό σχόλιο για το after sale service τους. Εχω και προσωπική πολύ καλή εμπειρία, με κινητό που χάλασε 10 μήνες μετά την αγορά.

Θα το στείλεις με επιστολικό ταχυδρομείο , Α προτεραιότητας και ζήτα να έχει και αναφορά παράδοσης.

Σε μένα είχαν ζητήσει να το στείλω χωρίς μπαταρία, καπάκι και παρελκόμενα, για να είναι πιο ελαφρύ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω το ιδιο προβλημα με ενα coolpad f1 χαλασε το digitizer το πηρα απο vickmall , τα μεταφορικα στα χρεωνουν και ποσα ειναι? γιατι με 15 εουρα το αλλαζω και μονος μου.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικά για να το στείλεις είναι δικά σου, γύρω στα 6-7€. Σου το επιστρέφουν με δικά τους έξοδα.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους αγορασα απο vickmall το doogee x5 18 σεπτεμβριου 2015 μεχρι χτες το κινητο ηταν αριστο κλεινοντας το με 94% μπαταρια πηγα να το ανοιξω και δεν ανοιγε μιλησα μαζι τους μου προτειναν να περασω ξανα ρομ αλλα δεν το βλεπει το pc τελος παντων μου ειπαν να τους το στειλω να το κοιταξουν αυτοι τι πρεπει να κανω πρεπει να προσεξω κατι

ευχαριστω.

 

Και εγω εχω το ιδιο προβλημα με ενα coolpad f1 χαλασε το digitizer το πηρα απο vickmall , τα μεταφορικα στα χρεωνουν και ποσα ειναι? γιατι με 15 εουρα το αλλαζω και μονος μου.:lol:

 

Τα μεταφορικά για να το στείλεις είναι δικά σου, γύρω στα 6-7€. Σου το επιστρέφουν με δικά τους έξοδα.

 

6,30 έδωσα για συστημένο , για απλό είναι γύρω στα 3,50 ευρώ , τα μεταφορικά της επιστοφής είναι δικά τους

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ειναι 1 μηνας να παει και 1 μηνας να γυρισει πισω ε?

 

5 μέρες να πάει Πεκίνο και άλλες 4 να κατέβει Σεντζέν , μόνο που για κάποιο λόγο φαίνεται πως καθυστέρησαν να το πάρουν από ταχυδρομείο και προτείνω να το στείλεις απλό ταχυδρομείο με tracking αριθμό , διότι υποψιάζομαι ότι επειδή το στείλα συστημένο ίσως καθυστέρησαν να το ζητήσουν .

23/11 το έστειλα

27/11 έφτασε Πεκίνο

2/12 πήγε Σεντζέν

4/12 πήγε στο κοντινό ταχυδρομείο

9/12 φαίνεται ότι το πήραν

16/12 μου απάντησαν από vickmall ότι όλα οκ και ότι θα το ξαναστέιλουν πίσω και να επιβαιβαιώσω την διεύθυνση μου μα μην γίνει κάποιο λάθος.

 

edit *

και βέβαια είχα βγάλει video κ φώτο κατά την συσκευασία για παν ενδεχόμενο .

Edited by myCellular
Link to comment
Share on other sites

5 μέρες να πάει Πεκίνο και άλλες 4 να κατέβει Σεντζέν , μόνο που για κάποιο λόγο φαίνεται πως καθυστέρησαν να το πάρουν από ταχυδρομείο και προτείνω να το στείλεις απλό ταχυδρομείο με tracking αριθμό , διότι υποψιάζομαι ότι επειδή το στείλα συστημένο ίσως καθυστέρησαν να το ζητήσουν .

23/11 το έστειλα

27/11 έφτασε Πεκίνο

2/12 πήγε Σεντζέν

4/12 πήγε στο κοντινό ταχυδρομείο

9/12 φαίνεται ότι το πήραν

16/12 μου απάντησαν από vickmall ότι όλα οκ και ότι θα το ξαναστέιλουν πίσω και να επιβαιβαιώσω την διεύθυνση μου μα μην γίνει κάποιο λάθος.

 

edit *

και βέβαια είχα βγάλει video κ φώτο κατά την συσκευασία για παν ενδεχόμενο .

 

Κατι μου λεει αυτη η σελινα στο τσατ οτι δε ξερει εαν οταν το παρει θα εχει ληξει η εγγυηση γιατι ειναι στους 11 μηνες τωρα και κατι τετοια.. εσενα εκανε 15 μερες να παει σωστα? Εγω παντως νομιζω οτι τα συστημενα κανουν λιγοτερο χρονο ξερει κανεις σιγουρα?

Edited by darkie
Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει αυτη η σελινα στο τσατ οτι δε ξερει εαν οταν το παρει θα εχει ληξει η εγγυηση γιατι ειναι στους 11 μηνες τωρα και κατι τετοια.. εσενα εκανε 15 μερες να παει σωστα? Εγω παντως νομιζω οτι τα συστημενα κανουν λιγοτερο χρονο ξερει κανεις σιγουρα?

 

12 μέρες , απλά αυτοί φαίνεται ότι το πήραν μερικές μέρες αργότερα , συνολικά 17 μέρες .

Τώρα είναι και περίοδος γιορτών τι να σου πω , είδα σήμερα και εκεί στην πόλη είχαν κάποιες καταστροφές , δεν το ξέρω αν πάει πιο γρήγορα , ρώτα κ στο ταχυδρομείο κ πράττεις ανάλογα .

Link to comment
Share on other sites

[...]και προτείνω να το στείλεις απλό ταχυδρομείο με tracking αριθμό , διότι υποψιάζομαι ότι επειδή το στείλα συστημένο ίσως καθυστέρησαν να το ζητήσουν .[...]

Απλό= χωρίς τράκινγκ, απαγορεύεται να το στείλεις έτσι, δε θα ξερεις ούτε θα μπορεις ν αποδειξεις αν έφτασε και το πήραν.

Συστημένο= με τράκινγκ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...