Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τότε γιατί επιλεκτικά εφαρμόζουν τον νόμο οι τελώνες;

Γιατί γιά δύο ίδιες μπαταρίες τηλεκατευθυνόμενου, μία πέρασε και μία κατασχέθηκε αλλά πέρασαν τελωνείο και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατασχέθηκε ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΗΛΕΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΥ;;;

Με ποια αιτιολογία;;

Θεωρήθηκε προϊόν σχετικό με ηλ. τσιγάρο...;

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-2019-12-08-23-29-13-037-com-metalsoft-trackchecker-mo.jpg

Screenshot-2019-12-08-23-29-25-150-com-metalsoft-trackchecker-mo.jpg

 

Aποστολή από banggood ενός powerbank, φαίνεται να έρχεται από usa , όντως ? Θα σβουρίξει τελωνείο για 18 σκάρτα ευρώ ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Aποστολή από banggood ενός powerbank, φαίνεται να έρχεται από usa , όντως ? Θα σβουρίξει τελωνείο για 18 σκάρτα ευρώ ?

Είναι η ίδια διαδρομή από την οποία μου έστειλαν πριν λίγο καιρό μπαταρίες. Φαίνεται να τη χρησιμοποιούν για προϊόντα του είδους, τα οποία οι μεταφορικές μάλλον αρνούνται να μεταφέρουν αλλιώς (τώρα γιατί μέσω Αμερικής τους... αρέσει, δεν ξέρω...).

Έτσι κι αλλιώς ισχύει η ατέλεια των €22, οπότε για €18 δεν κινδυνεύεις (εκτός αν με τα μεταφορικά πάει πάνω από €22 - και έχω δει ότι για μπαταρίες και τα σχετικά το... χτυπάνε το πράγμα, προφανώς επειδή τελικά πάνε μέσω Αμερικής!).

Πάντως έχει γραφτεί και εδώ και σε άλλα 'γειτονικά' fora ότι μπαταρίες, powerbanks και τέτοια που έρχονται με αυτόν τον τρόπο έχουν περάσει και με αξίες άνω των €22 - αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος γι' αυτό - μάλλον απλή τύχη.

Σίγουρα πάντως παίρνει αρκετό καιρό (για να κάνει... το γύρο της υφηλίου!)

Ελπίζω να μη στο σταματήσουν... Αν θέλεις, πες μας τι έγινε όταν το λάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ίδια διαδρομή από την οποία μου έστειλαν πριν λίγο καιρό μπαταρίες. Φαίνεται να τη χρησιμοποιούν για προϊόντα του είδους, τα οποία οι μεταφορικές μάλλον αρνούνται να μεταφέρουν αλλιώς (τώρα γιατί μέσω Αμερικής τους... αρέσει, δεν ξέρω...).

Έτσι κι αλλιώς ισχύει η ατέλεια των €22, οπότε για €18 δεν κινδυνεύεις (εκτός αν με τα μεταφορικά πάει πάνω από €22 - και έχω δει ότι για μπαταρίες και τα σχετικά το... χτυπάνε το πράγμα, προφανώς επειδή τελικά πάνε μέσω Αμερικής!).

Πάντως έχει γραφτεί και εδώ και σε άλλα 'γειτονικά' fora ότι μπαταρίες, powerbanks και τέτοια που έρχονται με αυτόν τον τρόπο έχουν περάσει και με αξίες άνω των €22 - αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος γι' αυτό - μάλλον απλή τύχη.

Σίγουρα πάντως παίρνει αρκετό καιρό (για να κάνει... το γύρο της υφηλίου!)

Ελπίζω να μη στο σταματήσουν... Αν θέλεις, πες μας τι έγινε όταν το λάβεις!

η τιμή είναι μαζί με τα μεταφορικά, δεν έχω πρόβλημα στο περίμενε απλά μην φάω καμιά ΄΄φόλα΄΄ χωρίς λόγο......

Εννοείται ότι θα ενημερώσω με την παραλαβή ( αν )

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε κανένα πρόβλημα, έτσι ήρθε το 10κ της blitzwolf.αέρα πέρασε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλος κολλημένος ακόμα σε preadvised από τις 15/11 με nlpost Banggood?

 

Μου θυμίζει δική μου παραγγελία για κινητό, πριν από μερικούς μήνες, που ήμουν στην ίδια κατάσταση επί 1,5 μήνα και μου έλεγαν ότι το δέμα ταξιδεύει (!!!) και να περιμένω ...

Τελικά, με τη βοήθεια του paypal, πήρα τα χρήματά μου.

 

Εύχομαι να μην είναι ίδια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό πως το βλέπετε είναι power bank από AliExpress αποστολή με China Post λέτε να κατασχέθηκε στο κινέζικο ταχυδρομείο λόγο μπαταρίας για αυτό δεν προχωράει άλλο και το περιμένω άδικα...;;;;

 

firefox-o8-Y19-Bv-Aq-L.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό πως το βλέπετε είναι power bank από AliExpress αποστολή με China Post λέτε να κατασχέθηκε στο κινέζικο ταχυδρομείο λόγο μπαταρίας για αυτό δεν προχωράει άλλο και το περιμένω άδικα...;;;;

 

firefox-o8-Y19-Bv-Aq-L.png

 

Για να έχεις ένα μπούσουλα, να η πορεία του δικού μου πακέτου. Γενικά έχουν μπουκώσει τα ταχυδρομεία τον τελευταίο καιρό λόγω 11/11 και black friday.

Αριθμός:

Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα: Κίνα -> Ελλάδα

Προορισμός:

2019-12-09 01:12, ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

2019-12-08 11:01, Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER)

2019-12-08 07:44, ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-11-30 09:52, ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION

2019-11-13 12:48, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-29 12:47, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-27 08:39, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-24 13:16, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-20 03:13, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-18 02:56, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-17 20:33, CHINA, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-11 19:52, CHINA, POSTING/COLLECTION

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει δική μου παραγγελία για κινητό, πριν από μερικούς μήνες, που ήμουν στην ίδια κατάσταση επί 1,5 μήνα και μου έλεγαν ότι το δέμα ταξιδεύει (!!!) και να περιμένω ...

Τελικά, με τη βοήθεια του paypal, πήρα τα χρήματά μου.

 

Εύχομαι να μην είναι ίδια περίπτωση.

 

Και εγώ ελπίζω πως όχι.Θα περιμένω μια εβδομάδα ακόμα και μετά dispute στο paypal.Δεν μου έχει ξανατύχει πάντως τόσο μεγάλη καθυστέρηση.Ακόμα και σε περιόδους αιχμής.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει δική μου παραγγελία για κινητό, πριν από μερικούς μήνες, που ήμουν στην ίδια κατάσταση επί 1,5 μήνα και μου έλεγαν ότι το δέμα ταξιδεύει (!!!) και να περιμένω ...

Τελικά, με τη βοήθεια του paypal, πήρα τα χρήματά μου.

 

Εύχομαι να μην είναι ίδια περίπτωση.

 

περιμενω απο 4/11 pre-advised,

Πλεον σταματησα να στελνω mail και να μου απαντανε οτι θελουν 2-3-4-5 μερες για να το ερευνησουν.

στις 30/12 θα κλεισω το 60 days, θα κανω full refund μεσω paypal διχως να τους ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

περιμενω απο 4/11 pre-advised,

Πλεον σταματησα να στελνω mail και να μου απαντανε οτι θελουν 2-3-4-5 μερες για να το ερευνησουν.

στις 30/12 θα κλεισω το 60 days, θα κανω full refund μεσω paypal διχως να τους ενημερωσω.

 

Στη δική μου περίπτωση, ζήτησε full refund από το paypal μετά τη λήξη της εκτιμώμενης ημερομηνίας παραλαβής και ενώ αρνιόταν συνεχώς το Banggood, τα επέστρεψε το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή non tracked πακετου (δεν ειχε επιλογη για tracking) από το Baggood 22/10 και δεν έχω παραλάβει τίποτα. Κόστος περίπου 8€, φορτιστής και καλώδιο.

 

Έχει νόημα να μιλήσω με τους Κινέζους ή να αρχίσω να κλαίω το πακετακι? Έχω πληρώσει με Paypal, οποτε καταλαβαίνω ότι δεν θα χάσω τα χρήματα μου. Έχετε κάποιο link για τη διαδικασία?

 

Μόλις σήμερα μου ήρθε το πακετάκι, και μάλιστα στο χώρο μου (όχι ειδοποιητήριο για παραλαβή από ΕΛΤΑ), σχεδόν 50 ημέρες από την αποστολή του από Banggood.

 

Εύχομαι καλή τύχη σε όσους περιμένουν πακέτα αυτήν την περίοδο, γιατί οι χρόνοι παραλαβής μου φαίνονται τραγικοί. :X

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση, ζήτησε full refund από το paypal μετά τη λήξη της εκτιμώμενης ημερομηνίας παραλαβής και ενώ αρνιόταν συνεχώς το Banggood, τα επέστρεψε το paypal.

 

δε θα τους παρακαλαω αλλο. Ουτε θα ζητησω να το ξαναστειλουν, ουτε να αλλαξουν ημερομηνιες, ουτε γιατι δωσαν 200 ποντους αντι για 600 που διναν σε αλλους με μικροτερη καθυστερηση.

Χανω δυο μηνες, αλλά θα κερδισω απο την πτωση τιμης του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ξέρω, τι συζητήσεις κάνουν paypal και το εκάτοστε κατάστημα...

Δηλαδή αν υπάρχει ένα θέμα καθαρά υπέρ του πελάτη, τι ακριβώς σκαρφίζεται και απαντάει το banggood ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ξέρω, τι συζητήσεις κάνουν paypal και το εκάτοστε κατάστημα...

Δηλαδή αν υπάρχει ένα θέμα καθαρά υπέρ του πελάτη, τι ακριβώς σκαρφίζεται και απαντάει το banggood ας πούμε;

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ισχυριζόταν μέχρι το τέλος ότι το δέμα ταξιδεύει (!!!), αν και στην ιστοσελίδα του έγραφε δίπλα στον κωδικό παρακολούθησης "Not Found" (!!!).

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ισχυριζόταν μέχρι το τέλος ότι το δέμα ταξιδεύει (!!!), αν και στην ιστοσελίδα του έγραφε δίπλα στον κωδικό παρακολούθησης "Not Found" (!!!).

 

Το κινητό δεν ήρθε ποτέ να φανταστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και τα "καλά" από το Banggood...

14 Νοεμβρίου βάζω παραγγελία για κάποια ανταλλακτικά μελάνια για στυλο της Xiaomi (που έφαγα τον κόσμο να τα βρω εδώ έστω και συμβατά, αλλά δεν) και κάποια ακόμα μικροπράγματα σ' ένα πακέτο, μικρής αξίας, κάπου στα ~10€. Για τα ανταλλακτικά έλεγε το site για shipping σε 9 bussines days. Οπότε περιμένω... περιμένω.. περιμένω... τίποτα. Μπαίνω στο my orders τέλη Νοεμβρίου και στην παραγγελία μου αναφερόταν είτε refund είτε να περιμένω άλλες 7 μέρες και 200 πόντους. Λέω άντε να περιμένω... Αλλά μπα... οπότε το Σάββατο 7/12ου πάλι στο my orders δηλώνω refund. Και την Δευτέρα πρωί-πρωί μου έρχεται μήνυμα (με mail) ότι μου έγινε πλήρες refund, κάτι που επιβεβαίωσε με mail και το Paypal την ίδια μέρα...

Στο μεταξύ

- μια άλλη παραγγελία από Banggood σε είδος BF προσφοράς η παραγγελία έγινε 28/11, shipping την ίδια μέρα (!!!) με PDM και τώρα το περιμένω με tracking το γνωστό LX____NL

- παραγγελία μια wi-fi κάμερας από Gearbest στις 13/11ου που έγινε shipping - μετά από αλλεπάλληλες αναβολές μέχρι να είναι σε στοκ - στις 2/12ου με tracking RU____NL και είναι στον δρόμο

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απο Banggood κολλημένο από τις 15/11 στο preadvised to Postnl.Από Δευτέρα θα ξεκινήσω διαδικασίες για refund.Αδικαιολόγητη καθυστέρηση , ακόμα και για περίοδο αιχμής.

 

Και γω στην ιδια κατασταση ειμαι , αγορα απο banggood 11//11 mi9 lite , από τις 15/11 στο preadvised to Postnl

Toυς εστειλα εμαιλ και απαντησαν

please do not worry about it, after checking with our related colleagues, your parcel has released by customs on 2019/11/28 and the tracking information will update soon. But this process will delay 5-7 days, would you mind waiting for it? After this processing time, you will receive your parcel within 3-10 days.

 

Θα φανει η ειλικρίνεια τους

 

Copy paste απαντήσεις, τις ημερομηνίες αλλάζουν μόνο...

 

Θα φανει η ειλικρίνεια τους

 

Kαλο θα ηταν και εμεις που ειμαστε pre advised να μαζευτουμε και να τους στειλουμε ενα ιδιο μαζικο εμαιλ που να λεει οτι δυσφημούνται στην Ελλαδα και σε άλλα sites https://www.trustpilot.com/review/www.banggood.com και οτι απαιτουμε να μας στειλουν τα κινητα που παραγγειλαμε .

Link to comment
Share on other sites

Kαλο θα ηταν και εμεις που ειμαστε pre advised να μαζευτουμε και να τους στειλουμε ενα ιδιο μαζικο εμαιλ που να λεει οτι δυσφημούνται στην Ελλαδα και σε άλλα sites https://www.trustpilot.com/review/www.banggood.com και οτι απαιτουμε να μας στειλουν τα κινητα που παραγγειλαμε .

 

Εφόσον είναι pre advised στο έχουν στείλει. Θέμα ταχυδρομείου είναι από εκεί και πέρα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ξέρω, τι συζητήσεις κάνουν paypal και το εκάτοστε κατάστημα...

Δηλαδή αν υπάρχει ένα θέμα καθαρά υπέρ του πελάτη, τι ακριβώς σκαρφίζεται και απαντάει το banggood ας πούμε;

Αν δεις σε παλιότερες περιπτώσεις (από posts που είχαν γραφεί εδώ από παθόντες - π.χ. από τη στραβή που είχε γίνει το καλοκαίρι με τη... διαβοήτη royal shipments), είχαν φτάσει μέχρι το σημείο να δώσουν στο paypal ψεύτικα tracking numbers που έδειχναν ότι... το δέμα παραδόθηκε! Καταλαβαίνω το ότι δεν τους βγήκε ο πειραματισμός με τη συγκεκριμένη μεταφορική και θα ήμουν διατεθειμένος να δείξω κάποια κατανόηση, αλλά όταν διάβασα για τη συγκεκριμένη πρακτική, έχασαν πολλούς πόντους στα μάτια μου...

[...] Και την Δευτέρα πρωί-πρωί μου έρχεται μήνυμα (με mail) ότι μου έγινε πλήρες refund, κάτι που επιβεβαίωσε με mail και το Paypal την ίδια μέρα...

Σε αυτό είναι όντως καλοί. Σε σχετικά πρόσφατη παραγγελία που μου ακύρωσαν μόνοι τους(!) και χωρίς να δώσουν επαρκή εξήγηση(!) παρά τις ερωτήσεις μου, το refund τουλάχιστον ήταν άμεσο, και μάλιστα μου επέστρεψαν και κάποιους 'πόντους' που είχα χρησιμοποιήσει για την αγορά (δε θυμάμαι να το έκαναν παλιότερα...)

Εφόσον είναι pre advised στο έχουν στείλει. Θέμα ταχυδρομείου είναι από εκεί και πέρα.

Δυστυχώς έτσι πρέπει να είναι. Και λέω "δυστυχώς", γιατί αυτούς έχουμε και κ ά π ο ι ο υ ς τρόπους να τους πιέσουμε (π.χ. paypal, review σε trustpilot - το οποίο μπορώ να βεβαιώσω ότι φαίνεται να τους... πείθει σε μεγάλο βαθμό), αλλά στα ταχυδρομεία δεν έχουμε καμμία δυνατότητα παρέμβασης... :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω την ειχα πατησει και το καλοκαίρι με ενα redmi note 7 .Μου ελεγαν ειναι θεμα ταχυδρομείου. Επικοινώνησα με Ολλανδικό ταχυδρομείο και ειπαν οτι δεν εχουν καμία σχέση.pre advised δεν έχει πάει Ολλανδία. Απο οτι κατάλαβα αυτοί εχουν ενα μπλοκακι με tracking numbers απο Ολλανδία και εναν μεσολαβητή εκει. Απο αυτο συμπεραίνω οτι δεν έχουν στείλει κινητό. Τσαμπα χανουμε χρονο και το κουπόνι. Ισως κάνω λάθος

Οσο για την επιστροφή χρημάτων που γίνεται απο paypal ειναι απο paypal και όχι το κατάστημα.Το banggood θα πληρωθεί τα λεφτά μας απο το payoal οταν πουμε το οκ εμεις.Δηλαδη μετά το διαστημα που εχουμε για παράπονο

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν ήρθε ποτέ να φανταστώ.

 

Φυσικά, και δεν άλλαξε η κατάσταση, ακόμη και στους 2 μήνες που επιστράφηκαν τα χρήματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εφόσον είναι pre advised στο έχουν στείλει. Θέμα ταχυδρομείου είναι από εκεί και πέρα.

 

 

Όπως έχω γράψει, πριν από μήνες αλλά και πρόσφατα, παραγγελία κινητού στο Banggood ήταν για 1,5 μήνα pre-advised, ζήτησα επιστροφή, δεν την έδιναν, παρά το γεγονός ότι στο site τους έδειχνε τον κωδικό Not Found, και μου επέστρεψε τα χρήματα το paypal στους 2 μήνες, ενώ ακόμη ήταν ... pre-advised !!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, και δεν άλλαξε η κατάσταση, ακόμη και στους 2 μήνες που επιστράφηκαν τα χρήματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όπως έχω γράψει, πριν από μήνες αλλά και πρόσφατα, παραγγελία κινητού στο Banggood ήταν για 1,5 μήνα pre-advised, ζήτησα επιστροφή, δεν την έδιναν, παρά το γεγονός ότι στο site τους έδειχνε τον κωδικό Not Found, και μου επέστρεψε τα χρήματα το paypal στους 2 μήνες, ενώ ακόμη ήταν ... pre-advised !!!

Το τι 7αρια αναζητούνται ακόμη από το καλοκαίρι...:lol::lol::lol:

Αν και δε γέλαγα τότε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...