Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω την ειχα πατησει και το καλοκαίρι με ενα redmi note 7 .Μου ελεγαν ειναι θεμα ταχυδρομείου. Επικοινώνησα με Ολλανδικό ταχυδρομείο και ειπαν οτι δεν εχουν καμία σχέση.pre advised δεν έχει πάει Ολλανδία. Απο οτι κατάλαβα αυτοί εχουν ενα μπλοκακι με tracking numbers απο Ολλανδία και εναν μεσολαβητή εκει. Απο αυτο συμπεραίνω οτι δεν έχουν στείλει κινητό. Τσαμπα χανουμε χρονο και το κουπόνι. Ισως κάνω λάθος

Οσο για την επιστροφή χρημάτων που γίνεται απο paypal ειναι απο paypal και όχι το κατάστημα.Το banggood θα πληρωθεί τα λεφτά μας απο το payoal οταν πουμε το οκ εμεις.Δηλαδη μετά το διαστημα που εχουμε για παράπονο

 

 

Και η δική μου παραγγελία, για RN7 ήταν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απορία! Μέχρι και χθες τα tracking number της μορφής UH.........TR (είναι μέθοδος αποστολής που επιλέγουν πολλά καταστήματα στο aliexpress και έρχονται μέσω Τουρκίας) φαίνονταν στο 17track. Έχω 3-4 παραγγελίες με αυτή τη μέθοδο και τα ακολουθούσα κανονικά. Σήμερα κοιτώντας δεν βρίσκει τίποτα. Δοκίμασα και από το pc μήπως έχει θέμα η εφαρμογή, αλλά και εκεί τα ίδια. Συμβαίνει και σε άλλον κάτι παρόμοιο; Στο Ali φαίνονται κανονικά βέβαια. Δεν έχω δοκιμάσει άλλη εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική η τόση αναμονή;

Number: RUxxxxxxNL

Package status: In transit

Country: Netherlands -> Greece

Destination:

Origin:

2019-12-06 05:16, The item is ready for shipment

2019-12-06 04:16, The item is pre-advised

 

Gearbest pdm

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική η τόση αναμονή;

Number: RUxxxxxxNL

Package status: In transit

Country: Netherlands -> Greece

Destination:

Origin:

2019-12-06 05:16, The item is ready for shipment

2019-12-06 04:16, The item is pre-advised

 

Gearbest pdm

 

Εντάξει, μόνο 4μερες έχουν περάσει. Εδώ λέμε ότι περιμένουμε 2 μήνες μερικοί. :D

Link to comment
Share on other sites

Απορία! Μέχρι και χθες τα tracking number της μορφής UH.........TR (είναι μέθοδος αποστολής που επιλέγουν πολλά καταστήματα στο aliexpress και έρχονται μέσω Τουρκίας) φαίνονταν στο 17track. Έχω 3-4 παραγγελίες με αυτή τη μέθοδο και τα ακολουθούσα κανονικά. Σήμερα κοιτώντας δεν βρίσκει τίποτα. Δοκίμασα και από το pc μήπως έχει θέμα η εφαρμογή, αλλά και εκεί τα ίδια. Συμβαίνει και σε άλλον κάτι παρόμοιο; Στο Ali φαίνονται κανονικά βέβαια. Δεν έχω δοκιμάσει άλλη εφαρμογή.

 

Μπήκα μια να τσεκάρω στο 17track.

Μια που έχω όντως δεν φαίνεται.

Δοκίμασε την εφαρμογή Parcels, γαλάζιο εικονίδιο με 3 κουτάκια.

Link to comment
Share on other sites

Πλην 17τρακ η οποία έχει ένα όριο στις αποστολες που βάζεις, ποια άλλη έχει αυτόματα ανίχνευση μεταφορικής; και για αμαζον κτλπ.Η deliveries,aftership,trackchecker δεν έχουν

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μόνο 4μερες έχουν περάσει. Εδώ λέμε ότι περιμένουμε 2 μήνες μερικοί. :D

 

2 μήνες σε αυτό το στάτους???

Θεωρητικά έχει φύγει από αυτούς όμως σωστά;από το μαγαζί εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Πλην 17τρακ η οποία έχει ένα όριο στις αποστολες που βάζεις, ποια άλλη έχει αυτόματα ανίχνευση μεταφορικής; και για αμαζον κτλπ.Η deliveries,aftership,trackchecker δεν έχουν

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εφαρμογή ή site? Το trackchecker έχει αυτόματη ανίχνευση, αλλά πολλές φορές δεν δουλεύει σωστά. Για site δες το https://en.trackitonline.ru/, το θεωρώ απο τα καλύτερα για αυτόματη ανίχνευση. Υπάρχει και εφαρμογή στο playstore αλλά είναι σε beta φάση και δεν την έχω δοκιμάσει, trackitonline λέγεται.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική η τόση αναμονή;

Number: RUxxxxxxNL

Package status: In transit

Country: Netherlands -> Greece

Destination:

Origin:

2019-12-06 05:16, The item is ready for shipment

2019-12-06 04:16, The item is pre-advised

 

Gearbest pdm

 

Είσαι οκ, λίγη υπομονή χρειάζεται. Και το δικό μου RU_____NL ήταν στο "ready for shipment" από τις 6/12 και ανανεώθηκε στις 10/12.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

μια από τα ίδια η τελευταία ενημέρωση ήταν 22 /11 ότι έφυγε από τουρκιά για Ελλάδα ,ακόμα να το παραλάβει ο φίλος μου το δέμα ,εδώ και δυο ήμερες στο σαιτ των τουρκικών ταχυδρομείων δεν εμφανίζει καθόλου στοιχειά για τον αριθμό αποστολης

https://gonderitakip.ptt.gov.tr/

Link to comment
Share on other sites

μια από τα ίδια η τελευταία ενημέρωση ήταν 22 /11 ότι έφυγε από τουρκιά για Ελλάδα ,ακόμα να το παραλάβει ο φίλος μου το δέμα ,εδώ και δυο ήμερες στο σαιτ των τουρκικών ταχυδρομείων δεν εμφανίζει καθόλου στοιχειά για τον αριθμό αποστολης

https://gonderitakip.ptt.gov.tr/

 

Πιστεύω ότι είναι θέμα ενημέρωσης από το τουρκικό ταχυδρομείο και ότι τα δέματα προχωράνε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά, το paypal υπέπεσε σε σφάλμα. Δεν μου έχει ξανατύχει.

 

Σε claim για επιστροφή γυαλιού οθόνης, που ήταν λάθος μέγεθος (αγορά από Banggood), και ενώ ζήτησα επιστροφή χρημάτων μόνο γιά το αντικείμενο, ζητούν να επιστρέψω όλη την παραγγελία γιά να λάβω πίσω όλο το ποσό της, ενώ ανέφερα καθαρά πως πρόβλημα έχει μόνο το ένα αντικείμενο από όλα.

Link to comment
Share on other sites

1ο Δέμα από Bangood αγορά 6/11/2019 και είναι pre-advised από 11/11/2019 (days in transit 32)

2ο Δέμα από Gearbest αγορά 30/11/2019 και έφυγε από Ολλανδία για εδώ χθες 11/12/2019 (days in transit 6)

Σε κάποιες σελίδες που το κάνω αναζήτηση το 1ο μου το εμφανίζει σαν "Not found", ενώ σε αυτή εδώ (http://parcelsapp.com/en/tracking) που είχε γράψει πιο πριν κάποιος, μου το εμφανίζει ότι κινείται (τελευταία κίνηση βέβαια 12/11) και έρχεται από Αγγλία. Χλωμό το βλέπω όμως. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή ή site? Το trackchecker έχει αυτόματη ανίχνευση, αλλά πολλές φορές δεν δουλεύει σωστά. Για site δες το https://en.trackitonline.ru/, το θεωρώ απο τα καλύτερα για αυτόματη ανίχνευση. Υπάρχει και εφαρμογή στο playstore αλλά είναι σε beta φάση και δεν την έχω δοκιμάσει, trackitonline λέγεται.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Σε μένα το trackchecker ποτέ δεν δούλεψε όσον αφορά την ανίχνευση.Θα το δω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες μία και το parcelsapp
Ωραία θα το ρίξω ένα μάτι και αυτό

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ! Θέλω να παραγγείλω το ταμπλετ που έχει το Myphone στην πρώτη σελίδα. Πως θα διασφαλίσω ότι δεν θα έχω θέματα τελωνείου? Τι πρεπει να επιλέξω ως shipping? Priority ?

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Edited by STELSTEL

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά, το paypal υπέπεσε σε σφάλμα. Δεν μου έχει ξανατύχει.

 

Σε claim για επιστροφή γυαλιού οθόνης, που ήταν λάθος μέγεθος (αγορά από Banggood), και ενώ ζήτησα επιστροφή χρημάτων μόνο γιά το αντικείμενο, ζητούν να επιστρέψω όλη την παραγγελία γιά να λάβω πίσω όλο το ποσό της, ενώ ανέφερα καθαρά πως πρόβλημα έχει μόνο το ένα αντικείμενο από όλα.

 

Επικοινώνησε πάλι με το paypal, ακόμη και τηλεφωνικώς, και εξήγησε το θέμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα ! Θέλω να παραγγείλω το ταμπλετ που έχει το Myphone στην πρώτη σελίδα. Πως θα διασφαλίσω ότι δεν θα έχω θέματα τελωνείου? Τι πρεπει να επιλέξω ως shipping? Priority ?

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Αν εννοείς αυτό, το μαγαζί (Cafago) δεν έχει δοκιμασμένες μεθόδους "τριγωνικής" αποστολής, ώστε να μην σταματήσει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε πάλι με το paypal, ακόμη και τηλεφωνικώς, και εξήγησε το θέμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν εννοείς αυτό, το μαγαζί (Cafago) δεν έχει δοκιμασμένες μεθόδους "τριγωνικής" αποστολής, ώστε να μην σταματήσει στο τελωνείο.

 

ok σε ευχαριστώ. Οπότε δεν προχωράω. Δεν καταλαβαίνω γιατί ειναι θεμα στο front page του myphone κάτι το οποίο δεν διασφαλίζει τον αγοραστή που απευθύνεται ότι δεν θα πληρώσει τα διπλά. Τέλος παντων

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Το forum παρέχει πληροφορίες για την τηλεφωνία και όχι για εξασφάλιση αγοράς από Κίνα χωρίς να πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού.

Πριν από κάποιο καιρό, απαγορευόταν ακόμη και να γράψεις "πως θα γλυτώσω το τελωνείο".

Link to comment
Share on other sites

Το forum παρέχει πληροφορίες για την τηλεφωνία και όχι εξασφάλιση αγοράς από Κίνα χωρίς να πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού.

Πριν από κάποιο καιρό, απαγορευόταν ακόμη και να γράψεις "πως θα γλυτώσω το τελωνείο".

 

Δεν αναφέρομαι στις συζητήσεις αλλά στο θέμα της κεντρικής σελίδας όπου αναφέρεται προσφορά με κανονικό κείμενο. Ως εκ τούτου δεν το θεωρώ "πληροφορία του φόρουμ".

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Και τα άρθρα στην αρχική (και όχι κεντρική) σελίδα του forum, πληροφοριακά είναι, για τα μέλη και τους επισκέπτες, ανεξάρτητα από το τι θεωρείς εσύ, εγώ και οποιοσδήποτε άλλος.

Άλλωστε, ο συντάκτης του άρθρου, πληροφορίες δίνει και δεν έχει όφελος από το αντικείμενο που περιγράφει.

Link to comment
Share on other sites

Το trackitonline στη εφαρμογή θέλει λογαριασμό αλλιώς δεν δουλεύει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

να ενημερώσω με ευρωπαϊκό σιδηρόδρομο μετά από ένα μηνά από την παραγγελιά από banggoodτο δέμα έφτασε Γερμανία την άλλη πέμπτη παραλαβή ,το δέμα από Τουρκία αγνοείτε η τύχη άλλα όπως διάβασα και άλλοι έχουν πρόβλημα ,χάθηκαν οι σάκοι η δεν έχουν ανοίξει τους σάκους
Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγγείλει κανείς από Κίνα με DHL ? Δεν είναι από banggood ή Gearbest αλλά από AliExpress.

Από bangood ξέρω ότι με dhl δεν περνάει τελωνείο.

Είναι το ίδιο και από AliExpress?

Ο Κινέζος μου λέει ότι έρχεται μέσω Ευρώπης, αλλά ποιός τον πιστεύει;

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγγείλει κανείς από Κίνα με DHL ? Δεν είναι από banggood ή Gearbest αλλά από AliExpress.

 

Από bangood ξέρω ότι με dhl δεν περνάει τελωνείο.

 

Είναι το ίδιο και από AliExpress?

 

Ο Κινέζος μου λέει ότι έρχεται μέσω Ευρώπης, αλλά ποιός τον πιστεύει;

Διάβασε το ποστ μου #38983. Γράφω αναλυτικά την πρόσφατη εμπειρία μου απο αγορά μου απο συγκεκριμενο μαγαζί του AliExpress και αποστολή με dhl. Ωστόσο δε ξέρω πόσο αξιόπιστη και σίγουρη ειναι αυτή η μέθοδος και βέβαια το σημαντικότερο ρόλο παίζει αν το στέλνουν με τριγωνική πώληση απο Ευρώπη. Το οτι υπάρχουν μαγαζιά στο AliExpress που στέλνουν με dhl ή nl, αυτό δε λεει τίποτα απο μόνο του...

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...