Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιά αντικείμενο με μεγάλο μήκος από Ali, μικρής αξίας, ο πωλητής δίνει τις εξής επιλογές:

 

Δωρεάν με AliExpress Standard Shipping

Δωρεάν με China Post Air Parcel

340 EMS

450 Fedex

600 DHL

Τι ακριβώς γίνεται; Ακόμα και προπληρωμένοι να είναι οι δασμοί κτλπ. δεν υπάρχει περίπτωση ένα τόσο φτηνό αντικείμενο να έχει τόσο ακριβή αποστολή.

Επειδή έχει μεγαλος μήκος θεωρώ λογικό ένα ποσό 30-40-50€ μεταφορικά αλλά όχι 340-450-600!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έδινες link, θα βλέπαμε αυτές τις χρεώσεις μεταφορικών που γράφεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δυνατότητα τώρα από κινητό αλλά έχω screenshot που έστειλα σε φίλο (χρόνια αγοραστής από Κίνα) που δεν με πίστευε.

 

bf41dac001b0d108b3b93785fc322d15.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos !!!

Εκανα την βλακεια να κανω παραγγελια ενα κινητο τηλεφωνο ''Huawei mate 30 pro'' στο ''Eglobal central.eu'', στις 9/12 εχοντας κανει αλλες 2 αψογες συναλλαγες παλιοτερα μικροτερης αξιας.

Η αγορα και χρεωση εγινε μεσω Paypal.

 

Δυστηχως μεχρι και σημερα σε οποιο email τους εστειλα να ρωτησω για tracking number δεν ελαβα απαντηση. Ενω μεχρι και 13/12 ωσπου τους ενοχλησα μεσω Paypal η παραγγελια ηταν ακομα στο status : Processing.

Επιπλεον στα λινκς που εχουν για εξυπηρετηση πελατων και ακυρωση παραγγελίας δε λειτουργουν. (page does not exist)

 

Ανοιξα θεμα στο Paypal...και ολο τυχαια μετα απο τοσες προσπαθειες μου στειλανε ενα email απο το τμημα πωλησεων οτι το κινητο δεν υπαρχει σε αποθεμα και θα πρεπει να περιμενω.

Τους απαντησα οτι θελω να ακυρωσω πλεον την συναλλαγη-παραγγελια και να λαβω refund.

 

Βλεπω στην σελιδα τους οτι η παραγγελια μου απο ''processing'' μεταττραπηκε σε ''PayPal Reversed''

 

Μπορει καποιος σας παρακαλω να βοηθησει....

 

Ειλικρινα αν βρω ακρη και με βοηθησει σοβαρα καποιος φιλος δινω αμοιβη. Εχω πολλες αξιολογησεις στο Insomnia και Myphone.gr για θεμα αξιοπιστιας..Σας ευχαριστω ολους. Ειλικρινα και ευχομαι καλες γιορτες με υγεια & αγαπη

Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

να ενημερώσω με ευρωπαϊκό σιδηρόδρομο μετά από ένα μηνά από την παραγγελιά από banggoodτο δέμα έφτασε Γερμανία την άλλη πέμπτη παραλαβή ,το δέμα από Τουρκία αγνοείτε η τύχη άλλα όπως διάβασα και άλλοι έχουν πρόβλημα ,χάθηκαν οι σάκοι η δεν έχουν ανοίξει τους σάκους

 

Σήμερα παρέλαβα δύο παραγγελίες με το τουρκικό ταχυδρομείο. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, μάλλον ενημέρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos !!!

Εκανα την βλακεια να κανω παραγγελια ενα κινητο τηλεφωνο ''Huawei mate 30 pro'' στο ''Eglobal central.eu'', στις 9/12 εχοντας κανει αλλες 2 αψογες συναλλαγες παλιοτερα μικροτερης αξιας.

Η αγορα και χρεωση εγινε μεσω Paypal.

 

Δυστηχως μεχρι και σημερα σε οποιο email τους εστειλα να ρωτησω για tracking number δεν ελαβα απαντηση. Ενω μεχρι και 13/12 ωσπου τους ενοχλησα μεσω Paypal η παραγγελια ηταν ακομα στο status : Processing.

Επιπλεον στα λινκς που εχουν για εξυπηρετηση πελατων και ακυρωση παραγγελίας δε λειτουργουν. (page does not exist)

 

Ανοιξα θεμα στο Paypal...και ολο τυχαια μετα απο τοσες προσπαθειες μου στειλανε ενα email απο το τμημα πωλησεων οτι το κινητο δεν υπαρχει σε αποθεμα και θα πρεπει να περιμενω.

Τους απαντησα οτι θελω να ακυρωσω πλεον την συναλλαγη-παραγγελια και να λαβω refund.

 

Βλεπω στην σελιδα τους οτι η παραγγελια μου απο ''processing'' μεταττραπηκε σε ''PayPal Reversed''

 

Μπορει καποιος σας παρακαλω να βοηθησει....

 

Ειλικρινα αν βρω ακρη και με βοηθησει σοβαρα καποιος φιλος δινω αμοιβη. Εχω πολλες αξιολογησεις στο Insomnia και Myphone.gr για θεμα αξιοπιστιας..Σας ευχαριστω ολους. Ειλικρινα και ευχομαι καλες γιορτες με υγεια & αγαπη

 

Προφανώς θα σου κάνουν επιστροφη τα λεφτά στο PayPal. Κράτα screen shot απο το status της παραγγελίας και αν δεν εμφανιστούν τα λεφτά σου στο PayPal σε μερικές μέρες επικοινώνησε με PayPal. Συνήθως η επιστροφή το χρημάτων στο λογαριασμό του PayPalκανουν να φανούν 3-4 εργάσιμες και άλλες 2-3 μέρες για να φανούν στον τραπεζικό σου λογαριασμό απο τον οποίο τραβήχτηκαν.

 

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα δύο παραγγελίες με το τουρκικό ταχυδρομείο. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, μάλλον ενημέρωσης.

 

Ναι είχες δίκιο σήμερα παρέλαβε και φίλος μου

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω τον παρακατω αριθμο RS...........DE γνωριζει καποιος με ποια μεταφορικη θα ερθει

 

DE = Γερμανικό ταχυδρομείο

Link to comment
Share on other sites

η τιμή είναι μαζί με τα μεταφορικά, δεν έχω πρόβλημα στο περίμενε απλά μην φάω καμιά ΄΄φόλα΄΄ χωρίς λόγο......

Εννοείται ότι θα ενημερώσω με την παραλαβή ( αν )

 

Όχι ρε κανένα πρόβλημα, έτσι ήρθε το 10κ της blitzwolf.αέρα πέρασε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Tελίκά ήρθε στα χέρια μου σε 5 ημέρες από τότε και 22 στο σύνολο. Πέρασε από τελωνείο και βγήκε με σφραγίδα ΄΄τελωνειακός ελεύθερο΄΄

Και εμένα ένα της blitzwolf είναι το BW-P9

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα σου κάνουν επιστροφη τα λεφτά στο PayPal. Κράτα screen shot απο το status της παραγγελίας και αν δεν εμφανιστούν τα λεφτά σου στο PayPal σε μερικές μέρες επικοινώνησε με PayPal. Συνήθως η επιστροφή το χρημάτων στο λογαριασμό του PayPalκανουν να φανούν 3-4 εργάσιμες και άλλες 2-3 μέρες για να φανούν στον τραπεζικό σου λογαριασμό απο τον οποίο τραβήχτηκαν.

 

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση !!! Ευχομαι ολοψυχα καλες γιορτες !!!:)

Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

Tελίκά ήρθε στα χέρια μου σε 5 ημέρες από τότε και 22 στο σύνολο. Πέρασε από τελωνείο και βγήκε με σφραγίδα ΄΄τελωνειακός ελεύθερο΄΄

Και εμένα ένα της blitzwolf είναι το BW-P9

Μια χαρά - και οι 22 μέρες ακόμα περισσότερο! Εμένα οι μπαταρίες είχαν κάνει (από την ίδια... διαδρομή) περίπου 1.5 μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή parcels, μετά τους15 κωδικούς ακόμη και εάν σβήσεις αυτά που έχεις βάλει πάλι θέλει να βλέπεις διαφημίσεις για κάθε μία προσθετική αποστολή.Δηλαδή θα πρέπει να κλείνω το ad block και τουμπαλιν;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

παραγγελιες απο banggood με priority air mail kai dhl (CPXXXXDE) εχετε παραλαβει?γτ εχω αυτες τις 2 ιδιες ενημερωσεις

 

Tu, 17.12.2019 19:52 --Στην χθεσινη κατασταση φαινοταν ενασ ισπανος ο παραληπτης και ελεγε ισπανια)

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

Th, 12.12.2019 19:34 --(Σε αυτη την κατασταση φαινομουν εγω ο παραληπτης κανονικα και ελλαδα)

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

οταν βαζω τον κωδικο μου στο dhl.de εχει αλλαξει ο παραληπτης δίπλα και φαινεται οτι παει ισπανια το δεμα μου το οποιο μου ειπαν και στο τηλ!τι να κανω?απο banggood μου ειπαν να περιμενω.

Edited by Popheart
Link to comment
Share on other sites

παραγγελιες απο banggood με priority air mail kai dhl (CPXXXXDE) εχετε παραλαβει?γτ εχω αυτες τις 2 ιδιες ενημερωσεις

 

Tu, 17.12.2019 19:52 --Στην χθεσινη κατασταση φαινοταν ενασ ισπανος ο παραληπτης και ελεγε ισπανια)

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

Th, 12.12.2019 19:34 --(Σε αυτη την κατασταση φαινομουν εγω ο παραληπτης κανονικα και ελλαδα)

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

οταν βαζω τον κωδικο μου στο dhl.de εχει αλλαξει ο παραληπτης δίπλα και φαινεται οτι παει ισπανια το δεμα μου το οποιο μου ειπαν και στο τηλ!τι να κανω?απο banggood μου ειπαν να περιμενω.

Το ίδιο και εδώ δέμα απο banggood dhl αντί να έρθει σε εμένα ταξιδεύει προς Πελοπόννησο... Σε επικοινωνία με το banggod μου είπαν να περιμένω, ενώ η DHL μου λέει είναι σωστά τα στοιχεία αποστολής και ότι εκεί θα παραδωθεί και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, γ@μω το banggood είναι η δεύτερη φορά που τα κάνει σκατα με τις μεταφορικές εταιρίες φέτος τι να λέμε τώρα.....
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εδώ δέμα απο banggood dhl αντί να έρθει σε εμένα ταξιδεύει προς Πελοπόννησο... Σε επικοινωνία με το banggod μου είπαν να περιμένω, ενώ η DHL μου λέει είναι σωστά τα στοιχεία αποστολής και ότι εκεί θα παραδωθεί και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, γ@μω το banggood είναι η δεύτερη φορά που τα κάνει σκατα με τις μεταφορικές εταιρίες φέτος τι να λέμε τώρα.....

 

Δεν φταίει η μεταφορική αν το μαγαζί σου έδωσε λάθος κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η μεταφορική αν το μαγαζί σου έδωσε λάθος κωδικό.

Αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες;

Εξηγώ ότι μίλησα με bangood και επιβεβαιώσαμε και από τις δύο μεριές τα στοιχεία αποστολής και το τρακ ότι είναι τα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες;

Εξηγώ ότι μίλησα με bangood και επιβεβαιώσαμε και από τις δύο μεριές τα στοιχεία αποστολής και το τρακ ότι είναι τα σωστά.

 

Από όσα έγραψες στο προηγούμενο post (στο οποίο δεν είχες γράψει τα παραπάνω.

Αφού το δέμα θα παραδοθεί, όπως σου είπαν, σε διεύθυνση και σε παραλήπτη στην Πελοπόννησο, σημαίνει ότι ο κωδικός δεν αντιστοιχεί στο δέμα που περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έγραψες στο προηγούμενο post (στο οποίο δεν είχες γράψει τα παραπάνω.

 

Αφού το δέμα θα παραδοθεί, όπως σου είπαν, σε διεύθυνση και σε παραλήπτη στην Πελοπόννησο, σημαίνει ότι ο κωδικός δεν αντιστοιχεί στο δέμα που περιμένεις.

Σύμφωνα με το banggood είναι σωστά και τα στοιχεία και το τρακ και επίσης δεν είμαι το μόνο θύμα από ότι διαβάζω έγινε το ίδιο λάθος και σε άλλους...

Οπότε πάμε για PayPal συνηθισμένα πράγματα για το banggood.

Link to comment
Share on other sites

Οι αγορές από το Banggood έχουν γίνει πλέον ρουλέτα.

Όποιος ξεκινάει να παραγγείλει, γνωρίζοντας ότι θα παλέψει για να πάρει τα χρήματά του πίσω, μετά από 2-3 μήνες, πρέπει να είναι ήρωας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είμαι από τους τυχερούς γιατί ότι έχω πάρει ήρθε γρήγορα μέχρι και πριν 15 μέρες κάτι μικρόπράγματα

Σήμερα έβαλα ένα mi 9 lite αλλά δεν ξέρω γιατί έχω μια διαίσθηση πως αυτή τη φορά κάτι θα στραβωσει...γιατί είναι για εμένα!

Ακόμη δεν πήρα tracking

Το τελευταίο ήρθε κανονικά με ταχυδρομείο και όχι με dhl

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια κινητου απο banggood και τρακινγκ μορφης CP@@@@@@@@DE ξερουμε ποσο καιρο κανει περιπου;

Σε ποια χωρα γινεται η τριγωνικη και ποιος μας το παραδιδει εδω;

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Δέμα απεσταλμένο από τις 12/12 με ολλανδικό είναι δυνατόν να μην έχει φτάσει ακόμη Ελλάδα;;

 

Number: RUxxxxxxxNL

Package status: In transit

Country: Netherlands -> Greece

Destination:

2019-12-12 08:04, ΚΑΤΩ ΧΩΡΕΣ, ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ

2019-12-11 14:55, ΚΑΤΩ ΧΩΡΕΣ, ΑΝΑΡΣΗ/ΣΥΛΛΟΓΗ

Origin:

2019-12-12 19:25, Το αντικείμενο είναι στη μεταφορά προς τη χώρα προορισμού

2019-12-12 08:05, Το στοιχείο υποβάλλεται σε επεξεργασία στο κέντρο ταξινόμησης PostNL

2019-12-12 08:05, Το στοιχείο βρίσκεται στο κέντρο ταξινόμησης PostNL

2019-12-11 14:54, Αποστολή παραλαβής στο κέντρο αποδοχής του PostNL

2019-12-06 05:16, Το στοιχείο είναι έτοιμο για αποστολή

2019-12-06 04:16, Το αντικείμενο προσυνιστάται

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει φτάσει, αλλά να μην έχει ανοίξει ακόμη ο σάκος στον οποίο βρίσκεται.

Μην ξεχνάς τον αριθμό δεμάτων που έχουν παραγγελθεί από τη BF και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δέμα απεσταλμένο από τις 12/12 με ολλανδικό είναι δυνατόν να μην έχει φτάσει ακόμη Ελλάδα;;

 

Number: RUxxxxxxxNL

Package status: In transit

Country: Netherlands -> Greece

Destination:

2019-12-12 08:04, ΚΑΤΩ ΧΩΡΕΣ, ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ

2019-12-11 14:55, ΚΑΤΩ ΧΩΡΕΣ, ΑΝΑΡΣΗ/ΣΥΛΛΟΓΗ

Origin:

2019-12-12 19:25, Το αντικείμενο είναι στη μεταφορά προς τη χώρα προορισμού

2019-12-12 08:05, Το στοιχείο υποβάλλεται σε επεξεργασία στο κέντρο ταξινόμησης PostNL

2019-12-12 08:05, Το στοιχείο βρίσκεται στο κέντρο ταξινόμησης PostNL

2019-12-11 14:54, Αποστολή παραλαβής στο κέντρο αποδοχής του PostNL

2019-12-06 05:16, Το στοιχείο είναι έτοιμο για αποστολή

2019-12-06 04:16, Το αντικείμενο προσυνιστάται

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

αργουν να ανοιξουν οι σακοι. κι εμενα εκανε μια εβδομαδα να ανοιξει (priority). αν ειναι απλο συστημενο ολλανδικο εχει παρει σειρα για τελωνειο και εκει θελει υπομονη

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...