Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Συνεχίζεται το προβληματικό 3G στη Σπάρτη, όπως και στα περίχωρα. Κοντεύει 4 μήνες που σέρνεται. Πότε τρομάζει να ανοίξει ακόμα και σελίδες, πότε δεν τις ανοίγει και καθόλου!

 

Το χειρότερο όμως είναι, ότι όποτε το σήμα του 4G είναι χαμηλό, η συσκευή μου με γυρίζει σε οριακό 3G και κάθεται εκεί για πάααρα πολλή ώρα, με αποτέλεσμα να χάνω κλήσεις, αλλά και να μη με αφήνει να καλέσω! Για ίντερνετ φυσικά ούτε λόγος, μόνο αν υπάρχει Wi-Fi ή αν πιάνει καλά η WIND στη SIM 2! Πρέπει να βάλω χειροκίνητα το κινητό σε 2G only, για να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω, όπου το σήμα του 4G δεν είναι καλό! Όλοι στην οικογένεια, με διαφορετικές συσκευές, έχουμε το ίδιο πρόβλημα...

 

Τραγική Cosmote... :down: Και δεν είναι μόνο 1 κεραία 3G που έχει το πρόβλημα, είναι πολλές... Επίσης, όποτε βγάλω κλήση με καλό σήμα 3G, ο ήχος είναι σαν ρομπότ...

 

http://i68.tinypic.com/2yy6nhy.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεται το προβληματικό 3G στη Σπάρτη, όπως και στα περίχωρα. Κοντεύει 4 μήνες που σέρνεται. Πότε τρομάζει να ανοίξει ακόμα και σελίδες, πότε δεν τις ανοίγει και καθόλου!

 

Το χειρότερο όμως είναι, ότι όποτε το σήμα του 4G είναι χαμηλό, η συσκευή μου με γυρίζει σε οριακό 3G και κάθεται εκεί για πάααρα πολλή ώρα, με αποτέλεσμα να χάνω κλήσεις, αλλά και να μη με αφήνει να καλέσω! Για ίντερνετ φυσικά ούτε λόγος, μόνο αν υπάρχει Wi-Fi ή αν πιάνει καλά η WIND στη SIM 2! Πρέπει να βάλω χειροκίνητα το κινητό σε 2G only, για να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω, όπου το σήμα του 4G δεν είναι καλό! Όλοι στην οικογένεια, με διαφορετικές συσκευές, έχουμε το ίδιο πρόβλημα...

 

Τραγική Cosmote... :down: Και δεν είναι μόνο 1 κεραία 3G που έχει το πρόβλημα, είναι πολλές... Επίσης, όποτε βγάλω κλήση με καλό σήμα 3G, ο ήχος είναι σαν ρομπότ...

 

http://i68.tinypic.com/2yy6nhy.jpg

 

Πραγματικα κριμα...

Αυτο το θεμα με το κολλημενο σε κακο 3G το εχω στην λεπτοκαρυα στην πιερια.

Κλησεις δεν ξερω αλλα το ιντερνετ σερνεται...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προσπαθούσα σε ανοιχτό χώρο στο χωριό, να μιλήσω. Στις 8 το πρωί και με φουλ σήμα 2G, δεν ακουγόταν σχεδόν τίποτα! Άκουγα διακεκομμένες λέξεις μόνο. Λέω στο συνομιλητή μου "κλείσε το σταθερό, να σε πάρω στο κινητό σου".

 

Τον παίρνω, απαντάει "Ναι?" και μετά τίποτα! Απλά ήταν νεκρό, αλλά η κλήση συνεχιζόταν...

 

Τραγική η Cosmote. Μόνο για data κάνει, δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα σε ανοιχτό χώρο στο χωριό, να μιλήσω. Στις 8 το πρωί και με φουλ σήμα 2G, δεν ακουγόταν σχεδόν τίποτα! Άκουγα διακεκομμένες λέξεις μόνο. Λέω στο συνομιλητή μου "κλείσε το σταθερό, να σε πάρω στο κινητό σου".

 

Τον παίρνω, απαντάει "Ναι?" και μετά τίποτα! Απλά ήταν νεκρό, αλλά η κλήση συνεχιζόταν...

 

Τραγική η Cosmote. Μόνο για data κάνει, δυστυχώς...

 

Χθες εβγαλα κληση απο CU σε Cosmote.Με 3G και οι δυο,η ποιοτητα ηχου ηταν καπως.Δεν ακουγα καλα εγω αλλα ουτε και εκεινη.Ισως να ηταν λογω σηματος.Σε αλλο νουμερο κοσμοτε σε παλιο κινητο που ειναι 2G Only και εκει τα ιδια.Και επειδη εχω κανει κλησεις και με τις τρεις με την Wind παντα ειχα καλυτερη ποιοτητα.Αντιθετως με την Cosmote οι πιο απροβληματιστες κλησεις ηταν 3G με HD Voice.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ ήμουν στο Παλαιό Φάληρο στο ύψος του Φλοίσβου, και προσπαθούσα να πάρω ένα τηλέφωνο ένα φίλο να τον ειδοποιήσω να κατέβει. Δεν μπορούσα να καλέσω με τίποτα. Έκλεινε η γραμμή. Cosmote και οι 2, εγώ με VoLTE. Είχε φαινομενικά μέτριο σήμα με 4G, και δοκιμάζω να τον καλέσω μέσω VoIP από ένα πρόγραμμα που έχω. Απάντησε αλλά δεν με άκουγε καθόλου.

Στη συνέχεια είπα να δοκιμάσω ένα speed test, και βλέπω αυτό :

http://www.speedtest.net/android/3500585867.png

Τελικά το έβαλα σε 3G όπου μπόρεσα να πάρω τηλέφωνο, και έπειτα έπιανε 25-30mbps. Ωστόσο ήταν πολύ σπαστικό που δεν το έκανε μόνο του, αφού το σήμα ήταν τόσο χάλια. Ειδικά επειδή βιαζόμουν και αρκετά, ήταν πολύ άσχημο την συγκεκριμένη στιγμή.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Χθες εβγαλα κληση απο CU σε Cosmote.Με 3G και οι δυο,η ποιοτητα ηχου ηταν καπως.Δεν ακουγα καλα εγω αλλα ουτε και εκεινη.Ισως να ηταν λογω σηματος.Σε αλλο νουμερο κοσμοτε σε παλιο κινητο που ειναι 2G Only και εκει τα ιδια.Και επειδη εχω κανει κλησεις και με τις τρεις με την Wind παντα ειχα καλυτερη ποιοτητα.Αντιθετως με την Cosmote οι πιο απροβληματιστες κλησεις ηταν 3G με HD Voice.

 

Όντως. Μετάνιωσα που έφυγα από το Φοιτητικό F2G και τώρα δε μπορώ να γυρίσω... Θέλω να κρατήσω τον ίδιο αριθμό.

 

Όλοι στην οικογένεια έχουμε πρόβλημα με την Cosmote. Όχι μόνο με το σήμα στα σπίτια μας, αλλά και με την ποιότητα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ ήμουν στο Παλαιό Φάληρο στο ύψος του Φλοίσβου, και προσπαθούσα να πάρω ένα τηλέφωνο ένα φίλο να τον ειδοποιήσω να κατέβει. Δεν μπορούσα να καλέσω με τίποτα. Έκλεινε η γραμμή. Cosmote και οι 2, εγώ με VoLTE. Είχε φαινομενικά μέτριο σήμα με 4G, και δοκιμάζω να τον καλέσω μέσω VoIP από ένα πρόγραμμα που έχω. Απάντησε αλλά δεν με άκουγε καθόλου.

Στη συνέχεια είπα να δοκιμάσω ένα speed test, και βλέπω αυτό :

http://www.speedtest.net/android/3500585867.png

Τελικά το έβαλα σε 3G όπου μπόρεσα να πάρω τηλέφωνο, και έπειτα έπιανε 25-30mbps. Ωστόσο ήταν πολύ σπαστικό που δεν το έκανε μόνο του, αφού το σήμα ήταν τόσο χάλια. Ειδικά επειδή βιαζόμουν και αρκετά, ήταν πολύ άσχημο την συγκεκριμένη στιγμή.

 

Sent from my SM-G930F

 

Το 4G της τα παιξε.Βαρουσε 40-45Mbps upload και 7 με 10Mbps down.

Σε καποια στιγμη ειδα και 4Mbps.Ολα αυτα ομως λογω γιορτων και της ημερας(Χριστουγεννα).

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όντως. Μετάνιωσα που έφυγα από το Φοιτητικό F2G και τώρα δε μπορώ να γυρίσω... Θέλω να κρατήσω τον ίδιο αριθμό.

 

Όλοι στην οικογένεια έχουμε πρόβλημα με την Cosmote. Όχι μόνο με το σήμα στα σπίτια μας, αλλά και με την ποιότητα ήχου.

 

Εμεις στην οικογενεια ειχαμε κοσμοτε.Οι γιαγιαδες μου σταθερο στον ΟΤΕ,εγω Whats Up και οι γονεις μου συμβολαια και ενα διαστημα κοσμοκαρτα.Το ιδιο και ο θειος μου.

Ειχε παει απο Wind(απο εποχης Telestet) στο Whats Up λογω σηματος.Και ο μονος τοσα χρονια που το κρατησε.Εγω απο F2G το τραβηξα,και ακομα το κραταω.Τωρα εβαλα και στην γιαγια,γιατι στο χωριο η κοσμοτε ειναι καλυτερη σε καλυψη.

Εγω το Whats Up μου το κραταω για τα 1+1 και για το promo 4 πακετο που εχω.Με κλησεις σε 2G ειχα θεμα,γενικα μια χαρα ειναι και το σημα επισης.Η μονη που εχει καλο σημα ακομα και στο υπογειο.Και μετανιωσα που δεν πηρα Frog αντι για CU.Γιατι με 5€ στην καθε καρτα θα ειχα τηλεφωνο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω πως τα έχει παίξει το 4G. Αυτό είναι υπερβολή. Εξάλλου μέσα στο σπίτι σε σημείο που δεν πιάνει 4G+ βλέπω 50+ αυτή τη στιγμή. Ωστόσο αυτό που περιέγραψα νωρίτερα ήταν πρόβλημα. Εξάλλου το ζητούμενο δεν είναι να έχεις 4G παντού και πάντα, αλλά να κάνεις τη δουλειά σου άνετα, ακόμη και αν σημαίνει πως όταν το 4G δεν είναι λειτουργικό να γυρίζει σε 3G.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω μια Sim κάρτα Whats Up ...

προσπάθησα να την βάλω σε ένα gps tracker ... άλλα δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει...

η μπάντα του gps είναι

GSM:850/900/1800/1900 MHz

ξέρει κάποιος αν φταίει η μπάντα ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! μπορεις εδώ να δεις τις συχνότητες για συγκριση http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

δε νομιζω ότι φταιει η μπαντα....

 

μηπως εχεις την καρτα με Pin? να ζηταει κωδικο????

αν ναι πρεπει να το βγαλεις από το κινητο σου και ΜΕΤΑ να μπει στον tracker.

Link to comment
Share on other sites

Χθες απόγευμα στη Λάρισα στο γήπεδο στο Ael fc Arena στο Μεζουρλο και τον αγωνα Λάρισα-ΑΕΚ πήγα για πρώτη φορά και είπα να κάνω ένα speedtest.Δεν φόρτωνε ποτέ και με το ζόρι έμπαινε ίντερνετ,ευτυχώς είχα και μια αλλη σιμ της κόκκινης που έκανα τη δουλειά μου...Μόνο μετα τον αγωνα κατα τις 21:20 κατάφερα να κάνω και να πιάσω 10mbps down και 0,72 up..για 4G ούτε λόγος.Ειχε γονατίσει το δίκτυο λόγω κόσμου η έχει κάποιο θέμα εκεί;
Link to comment
Share on other sites

Χθες απόγευμα στη Λάρισα στο γήπεδο στο Ael fc Arena στο Μεζουρλο και τον αγωνα Λάρισα-ΑΕΚ πήγα για πρώτη φορά και είπα να κάνω ένα speedtest.Δεν φόρτωνε ποτέ και με το ζόρι έμπαινε ίντερνετ,ευτυχώς είχα και μια αλλη σιμ της κόκκινης που έκανα τη δουλειά μου...Μόνο μετα τον αγωνα κατα τις 21:20 κατάφερα να κάνω και να πιάσω 10mbps down και 0,72 up..για 4G ούτε λόγος.Ειχε γονατίσει το δίκτυο λόγω κόσμου η έχει κάποιο θέμα εκεί;

 

Πέτυχες σε βλάβη. Είμαι 100% σίγουρος ότι έχουν όλες εκεί 4g+

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην αποβάθρα του μετρό Μοναστηράκι. Η Cosmote είναι η μόνη που έχει αξιόλογο ίντερνετ, έστω με 3G. Με τέτοιες ταχύτητες, δε χρειάζεται καν να βάλει 4G... Οι άλλες εταιρείες έχουν μόνο 2G.

 

http://www.speedtest.net/android/3586541751.png

Link to comment
Share on other sites

Τραγική η κόσμοτε στην νέα πολιτεία του ευοσμου ούτε καν 3g σήμα μηδέν στο σπίτι μιλάω μόνο μέσω wificalling πάλι καλά που υπάρχει πλέον αυτό γιατί δράμα η κατάσταση. Η wind εδώ που είμαι έχει 4g κ η κόσμοτε ούτε καν 3g . Που μπορώ να πω κάτι μπας κ βάλουν καμία κεραία;
Link to comment
Share on other sites

Τραγική η κόσμοτε στην νέα πολιτεία του ευοσμου ούτε καν 3g σήμα μηδέν στο σπίτι μιλάω μόνο μέσω wificalling πάλι καλά που υπάρχει πλέον αυτό γιατί δράμα η κατάσταση. Η wind εδώ που είμαι έχει 4g κ η κόσμοτε ούτε καν 3g . Που μπορώ να πω κάτι μπας κ βάλουν καμία κεραία;

 

Να καλέσεις την εξυπηρέτηση πελατών. Είναι ο μόνος τρόπος.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, καλο είναι να διαμαρτυρηθούμε αλλα σε διαφορες περιπτώσεις που ετυχε και σε εμενα τιποτα δεν εγινε, τα ειχα περασει και με wind περασαν χρονια τα ιδια....

δυστυχως αρκετοι δεν θελουν κεραιες κανουν διαφορα γινονται αποξηλώσεις και τελικα δεν εχουμε σημα και κλαιμε....:cry:

αν ειστε σε σταθερα σημεια υπαρχουν και repeaters που μπορειτε να βαλετε σε ένα δικο σας χωρο, ή εξωτερικη κεραια αν προκειτε πχ για στικακια για ιντερνετ, το εχω κανει με 4G για Cosmote με μια γραμμη οριακα και το εκανα τερμα το σημα! :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρώτη φορά είδα 3G από 900 MHz σε Cosmote, έστω με οριακό σήμα. Ήταν πάνω στον αυτοκινητοδρομο, μετά την Αρχαία Νεμέα, προς Αθήνα.

 

2018_03_01_22_05_28.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά είδα 3G από 900 MHz σε Cosmote, έστω με οριακό σήμα. Ήταν πάνω στον αυτοκινητοδρομο, μετά την Αρχαία Νεμέα, προς Αθήνα.

 

2018_03_01_22_05_28.jpg

 

Έχει κάποια, έχω πετύχει και πάνω στο Παναχαϊκό.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά είδα 3G από 900 MHz σε Cosmote, έστω με οριακό σήμα. Ήταν πάνω στον αυτοκινητοδρομο, μετά την Αρχαία Νεμέα, προς Αθήνα.

 

2018_03_01_22_05_28.jpg

Σορρυ για την ακυρη ερωτηση αλλα πως λεγεται αυτη η εφαρμογή;;

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για την ακυρη ερωτηση αλλα πως λεγεται αυτη η εφαρμογή;;

 

NetMonster. Αλλά θέλει root στο κινητό σου, για να δείξει τις μπάντες, όπως και όλες οι παρόμοιες εφαρμογές... Τουλάχιστον σε Android.

Link to comment
Share on other sites

NetMonster. Αλλά θέλει root στο κινητό σου, για να δείξει τις μπάντες, όπως και όλες οι παρόμοιες εφαρμογές... Τουλάχιστον σε Android.

 

Α οκ, οπως και να'χει ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

NetMonster. Αλλά θέλει root στο κινητό σου, για να δείξει τις μπάντες, όπως και όλες οι παρόμοιες εφαρμογές... Τουλάχιστον σε Android.

 

Root; Προσωπικά χρησιμοποιώ την εφαρμογή CellMapper, δίχως κανένα root και δείχνει τις μπάντες κανονικά.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι. Αν έχεις Android 7 και πάνω και δεν το έχει αποκλείσει ο κατασκευαστής, μια χαρά βλέπεις τις μπάντες χωρίς root. Σε Snapdragon τουλάχιστον.

 

Sent from my Nokia 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...