Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως εμείς με τα iPhone είμαστε πιο επιρρεπείς στο φαινόμενο αυτό;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μου το έχει κάνει με τις παρακάτω συσκευές:

iPhone 7

Nexus 4

Xiaomi Redmi 4

Xiaomi Mi Max 3/32

iPhone 5C

iPad Pro 9,7

Samsung Galaxy Tab S LTE

Και με διάφορες εκδόσεις OS επίσημων και μη.

 

H Cosmote φταίει.

Μη το κουράζουμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου το έχει κάνει με τις παρακάτω συσκευές:

iPhone 7

Nexus 4

Xiaomi Redmi 4

Xiaomi Mi Max 3/32

iPhone 5C

iPad Pro 9,7

Samsung Galaxy Tab S LTE

Και με διάφορες εκδόσεις OS επίσημων και μη.

 

H Cosmote φταίει.

Μη το κουράζουμε

Το ίδιο λέμε. Η Cosmote φταίει. Το επιπλέον που λέμε είναι ότι τα iPhone φαίνεται να το κάνουν πιο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Μου το έχει κάνει με τις παρακάτω συσκευές:

iPhone 7

Nexus 4

Xiaomi Redmi 4

Xiaomi Mi Max 3/32

iPhone 5C

iPad Pro 9,7

Samsung Galaxy Tab S LTE

Και με διάφορες εκδόσεις OS επίσημων και μη.

 

H Cosmote φταίει.

Μη το κουράζουμε

 

Θεμα κοσμοτε καθαρα,γενικως εχει θεμα με τη χωρητικοτητα.Ενω εχει το καλυτερο σημα στο σπιτι μου σερνεται.Οι αλλες παιζουν καλυτερα και μονο η κοκκινη εχει θεμα στο ασανσερ.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει κουραστικό το fake σήμα, έχει πάρει κανείς την εξυπηρέτηση και να του πούνε για λύση οτιδήποτε εκτός των κλασσικών ότι φταίει το κινητό ή sim;

 

καλημερα! τα ιδια και εγω σε πολλα κινητα, και δικα μου και φιλων και απο ταμπλετοτηλεφωνο 7" σε διαφορες περιοχες ειδικα οταν υπαρχει πολυ κινηση δεδομενων πχ καλοκαιρι, παραλιες κτλ.

Εχει καταντησει ΠΑΡΑ πολυ κουραστικο!

εχω αλλαξει και καρτες, εχω αλλαξει 2 φορες twin sim καρτες, με ολες γινεται.

Φταιει ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ η Cosmote τελεια και παυλα!

 

και εγω δεν εχω και επιλογη καθως η wind δεν εχει σημα καλο στην μονιμη κατοικια μου, ακομα και sms αν θυμουνται ερχονται, εχουν μελη της οικογενειας μου και ξερω τι κανει, και vodafone δεν εχει στην δουλεια μου ουτε 1 γραμμη το βλεπω απο πελατες μου...

οποτε cosmote μονο μπορω να εχω, συγκεκριμενα εχω whats up 4G twin sim καρτες και εχω και παγια συνδεση internet on the go (2,5+2,5GB βραδυ) 4G.

 

Ασχετο λιγο με το θεμα αλλα και σχετικο προσφατα εβαλα παγιο cosmote internet on the go στο εξοχικο σημα 4G φουλ με εξωτερικη κεραια πανελ 35dbi αλλιως ειχα μια γραμμη, κοιταει στο Α/Κ που εχει πανω της κεραιες 1χλμ το πολυ μακρια.

Και ζητημα αμα εχω 30mbps σε speedtest, οταν τα πιασει ανοιγω σαμπανιες....παντως περναει την ADSL που εχω σπιτι μου στα 11mbps....και φυσικα δεν χανει με τιποτα το σημα.

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικη κεραια πανελ 35dbi αλλιως ειχα μια γραμμη, κοιταει στο Α/Κ που εχει πανω της κεραιες 1χλμ το πολυ μακρια.

Και ζητημα αμα εχω 30mbps σε speedtest, οταν τα πιασει ανοιγω σαμπανιες....παντως περναει την ADSL που εχω σπιτι μου στα 11mbps....και φυσικα δεν χανει με τιποτα το σημα.

ποιο μοντελο ειναι η κεραια? υποστηρίζει και τις 3bands?

Link to comment
Share on other sites

ποιο μοντελο ειναι η κεραια? υποστηρίζει και τις 3bands?

 

καλημερα, αυτη εδω ακριβως ειναι http://www.ebay.ie/itm/35dBi-4G-Booster-Signal-Amplifier-2M-Cable-External-Antenna-CRC9-Connector-/161660082838?hash=item25a3b11a96:g:VFcAAMXQnFhTkXY6 την εχω διπλα σε παραθυρο που κοιταει προς το Α/Κ της cosmote εκει στο μερος που ειναι το σπιτι και ετσι εχω σημα τερμα.

Οπως βλεπω στις συχνοτητες λεει αρκετες αλλα δεν τις γνωριζω για να πω με σιγουρα, λογικα θα παιζει και με τα αλλα σηματα.

Frequency Range:791~821MHz/832~862MHz/1710~1785MHz/1805~1880MHz/2500~2570MHz/2620~2690MHz

προσοχη στα βυσματα εχει και αλλων τυπων, πχ TS9, SMA, R-SMA κτλ.

Αυτη εχει CRC9 την βαζω σε ενα στικακι της Huawei που εχει τετοια βυσματα και το στικ επανω σε ενα Mikrotik routerboard εσωτερικης χρησης.

Επισης μπορεις να εχεις εξωτερικα καποιο μηχανημα σε στεγανο κουτι, η κεραια μπορει να τοποθετηθει και εξωτερικα με βαση επανω σε ιστο κτλ, δεν εχει προβλημα με το καταλληλο στηριγμα φυσικα.

εδω λιστα συχνοτητων απο την σελιδα της ΕΕΤΤ :

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, αυτη εδω ακριβως ειναι http://www.ebay.ie/itm/35dBi-4G-Booster-Signal-Amplifier-2M-Cable-External-Antenna-CRC9-Connector-/161660082838?hash=item25a3b11a96:g:VFcAAMXQnFhTkXY6 την εχω διπλα σε παραθυρο που κοιταει προς το Α/Κ της cosmote εκει στο μερος που ειναι το σπιτι και ετσι εχω σημα τερμα.

Οπως βλεπω στις συχνοτητες λεει αρκετες αλλα δεν τις γνωριζω για να πω με σιγουρα, λογικα θα παιζει και με τα αλλα σηματα.

Frequency Range:791~821MHz/832~862MHz/1710~1785MHz/1805~1880MHz/2500~2570MHz/2620~2690MHz

προσοχη στα βυσματα εχει και αλλων τυπων, πχ TS9, SMA, R-SMA κτλ.

Αυτη εχει CRC9 την βαζω σε ενα στικακι της Huawei που εχει τετοια βυσματα και το στικ επανω σε ενα Mikrotik routerboard εσωτερικης χρησης.

και τα 3ελληνικα δικτυα στο 4g λειτουργουν στα 800mhz, 1800mhz και 2600mhz.

Εισαι ευχαριστημένος απο την απόδοση της συγκεκριμένης? τα dbi που δηλωνουν συνηθως αυτες οι κεραιες ειναι μαιμουδένια.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

και τα 3ελληνικα δικτυα στο 4g λειτουργουν στα 800mhz, 1800mhz και 2600mhz.

Εισαι ευχαριστημένος απο την απόδοση της συγκεκριμένης?

 

ειμαι ευχαριστημενος οχι απλα απολυτα αλλα 100% και μαλιστα οπως ειπα δεν την εχω απεξω, αλλα μεσα απο παραθυρο.

Και εγω την ειχα παρει κανα 27αρι ευρω, τωρα την εχουν πολυ ποιο φτηνα.

Την συνιστω ανεπιφυλακτα!

ξαναλεω οποιος θελει να παρει να προσεξει τις υποδοχες, η ιδια ακριβως βγαινει και με βυσματα τυπου TS9, SMA, R-SMA κτλ, η συγκεκριμενη εχει CRC9 που επι το πλειστον χρησιμοποιειτε σε προιοντα της Huawei βασικα στικακια.

Και αμα αγορασει κανεις στικακι να προσεξει να εχει υποδοχες, γιατι αυτα που πουλαει εδω η cosmote ΔΕΝ εχουν, τουλαχιστον οσο ειχα ψαξει.

Για στικακια δειτε σαν αυτο που εχω εγω : http://www.ebay.ie/itm/USB-Stick-Unlocked-Huawei-E3372-Mobile-150Mbps-Cat4-LTE-3G-4G-USB-Modem-Dongle-/371943578299?hash=item5699909abb:g:AlkAAOSweuxWRGEc

το ειχα παρει απο Μοσχα, αλλα το εχουν και αλλοι, απλα τα σπαει!!! αυτο λεω μονο....:)

 

το εχω δοκιμασει σε mikrotik routerboards (109 και 951), σε windows CE 6.0 2din πηγη στο αμαξι με usb otg, σε android κινητο και ταμπλετ με otg usb, σε raspberry και σε Linux pc και laptop και παιζει αψογα σε ολα αυτα.

 

Να πω οτι το στικακι πανω εχει ενα led που αλλαζει χρωμα αναλογα ποιο σημα εχει, δεν τα θυμαμαι τωρα απεξω.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

το mifi μου huawei e5776 (αγορασμενο απο cosmote) εχει υποδοχή (μια όμως), νομιζω είναι ts9.

 

δεν το ξερω αυτο δεν ειναι στικ, οπως βλεπω παντως εδω TS9 δειχνει να εχει http://www.store4g.com/huawei-e5776-antenna/

οριστε http://www.ebay.ie/itm/35dBi-3G-4G-Antenna-LTE-TS9-Broadband-Signal-Amplifier-HUAWEI-E392-E397-A3F5-/262854157171?hash=item3d33542373:g:gggAAOSw3v5YpGHS

 

φυσικα στο ebay βρισκεις και οτι ανταπτορα θες απο το ενα στο αλλο βυσμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα Ρώσσικο MiFi της Megafon και πηγαίνει πολύ καλά. Βγάζει 2 TS9 υποδοχές και έχω δοκιμάσει 1-2 κεραίες από ebay. Όλες ανεβάζουν αρκετά το SNR στις ψηλές συχνότητες (band 3 + band 7) αλλά ρίχνουν το SNR στο band 20.

Προσοχή λοιπόν στις συγκεκριμένες, μπορεί να είναι και για χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εγω δεν μπορω καπως να τσεκαρω αυτα που αναφερεις ουτε καν σημα απο το ρουτερ που μπαινει το στικ.

Πρεπει να το βαλω σε φορητο υπολογιστη για να δω.

Αυτο που ξερω ειναι οτι με υπολογιστη που το ειχα δει, ειχε μια γραμμη και εφτασε τερμα.

Και στο ρουτερ δεν εχω ποτε προβλημα.

Παιζει 4G το σημα οπως εχω δει χωρις εναλλαγες.

Και οπως ξαναειπα κοιταει απο παραθυρο στην κατευθυνση που ειναι οι κεραιες, ξερω που ειναι εχω παει μπροστα τους ακριβως και ειναι κατω απο 1xlm η αποσταση.

οποτε δεν ξερω οι συγκεκριμενες κεραιες τι αποδοση θα εχουν υπο διαφορετικες συνθηκες τοποθετησης, αποστασης κτλ.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε νεο μελος,να αναφερω οτι το στο εξοχικο μου εκτος κεντρου Καλλικρατειας το 3G (μιας και το κινητο μου μεχρι 3G υποστηριζει)σερνεται αρκετες φορες καθημερινα και κυριως τα Σαββατοκυριακα που το δικτυο υπερφορτωνεται σαν τη δεη με τα κλιματιστικα :p και αυτο εχει 2 χρονια που συμβαινει,διαβασα οτι και το 4G εχει μεγαλο θεμα οποτε η Cosmote σιγουρα θα πρεπει να κανει μια αναβαθμιση το δικτυο της εδω φανταζομαι,γιατι το να διαβαζω οτι η μπλε παει σφαιρα και μπραβο τους νομιζω οτι ειναι απαραδεκτο μια εταιρια οπως ειναι η Cosmote!.Αυτο ειναι το 1ο μου post,αν θελετε πειτε τη γνωμη σας ελευθερα και αν κανω λαθος διορθωστε με.Και παλι χαιρετε και καλως σας βρηκα!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγεις από Καλλικράτεια είναι σαν να μην έχεις ιντερνέτ και έχεις Ε. Το θέμα που έχει ονομάζεται χρονοδιακόπτης γιατί 4g κάλυψη έχει από τις 12 το βράδυ έως τις 6-7 το πρωί (για εκτός).

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε,Εντάξει,θα αναβαθμίσει και προς τα εκεί. Θα ρίξει και από μια 800άρα σε κάθε σταθμό (πολύ περισσότεροι από άλλον πάροχο αριθμητικά) & θα κάνει και CA, οπότε πάλι πλεονέκτημα θα έχει (& σε κάλυψη & σε ταχύτητα). Λες και δεν το ξέρετε; ;)
Link to comment
Share on other sites

Ε,Εντάξει,θα αναβαθμίσει και προς τα εκεί. Θα ρίξει και από μια 800άρα σε κάθε σταθμό (πολύ περισσότεροι από άλλον πάροχο αριθμητικά) & θα κάνει και CA, οπότε πάλι πλεονέκτημα θα έχει (& σε κάλυψη & σε ταχύτητα). Λες και δεν το ξέρετε; ;)

Έχει ήδη 800αρα. Απλά ο σταθμός είναι σε κακή θέση και η περιοχή γεμάτη λόφους. Και ο σταθμός που καλύπτει εξωτερικά δουλεύει μόνο ένα 6ωρο τα μεσάνυχτα.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει σταθμός πιο κοντά (αδειοδοτημένος ή όχι).

 

Όπως λένε και σε θέμα άλλης εταιρίας, θα αναβαθμίσει και προς τα εκεί όταν ανέβουν τα συνεργεία:p

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

πως ενεργοποιώ σε Comokarta το 4G σε Samsung s6 edge? απο κινητά συγγενικών μου προσώπων εχω δει οτι ολη η ευρύτερη η περιοχή της ορεινή Ηλείας πιάνει 4g αλλά εγω βλέπω μόνο 3G στο κινητό, όπως και στην Αθήνα. Μονο που τωρα το χρειάζομαι γιατί της γυναικας μου το κινητό με wind εχει 4G αλλά η πρόσβαση ακομη και απο την συσκευή ειναι απελπιστικά αργή γιατί πιάνει μόνο μια 1 γραμμη σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

πως ενεργοποιώ σε Comokarta το 4G σε Samsung s6 edge? απο κινητά συγγενικών μου προσώπων εχω δει οτι ολη η ευρύτερη η περιοχή της ορεινή Ηλείας πιάνει 4g αλλά εγω βλέπω μόνο 3G στο κινητό, όπως και στην Αθήνα. Μονο που τωρα το χρειάζομαι γιατί της γυναικας μου το κινητό με wind εχει 4G αλλά η πρόσβαση ακομη και απο την συσκευή ειναι απελπιστικά αργή γιατί πιάνει μόνο μια 1 γραμμη σήμα.

 

4G στο 1333

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μαζικο πλεον b8 (900mhz) 3G/umts στην ανατολικη πελοποννησο

Μου έκανε και εμένα εντύπωση αυτό στη Ζουμπάτα Αχαΐας, ένα χωριό στα 950 μέτρα υψόμετρο χαμένο μέσα στα βουνά. Χάθηκε 4G/2G και επιβίωσε 900άρι 3G.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 5 μέρες, το 3G της Cosmote έχει πρόβλημα στη Σπάρτη, αλλά και στα γύρω χωριά. Μερικές φορές, με αλλάζει συνεχώς μεταξύ 3G κεραιών και δε μπαίνει στο ίντερνετ με καμία από αυτές.

 

Ενώ έχω καλό σήμα με 4G (που λειτουργεί κανονικά), μερικές φορές με γυρίζει σε 3G χωρίς λόγο και σέρνεται το σύμπαν... Αυτό έγινε και πριν από λίγο και όπως βλέπετε, έσπασα τα κοντέρ... :lol: :rotfl: Επίσης, παρατήρησα πως ούτε κλήσεις βγάζει με 3G.

 

%5Bimg%5Dhttp%3A//i65.tinypic.com/ddjlmo.jpg[/img]

 

Έπρεπε να βάλω το κινητό σε Flight Mode, για να γυρίσω πάλι σε 4G.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα Ρώσσικο MiFi της Megafon και πηγαίνει πολύ καλά. Βγάζει 2 TS9 υποδοχές και έχω δοκιμάσει 1-2 κεραίες από ebay. Όλες ανεβάζουν αρκετά το SNR στις ψηλές συχνότητες (band 3 + band 7) αλλά ρίχνουν το SNR στο band 20.

Προσοχή λοιπόν στις συγκεκριμένες, μπορεί να είναι και για χειρότερα.

 

Yπαρχει καποια δοκιμασμενη να προτεινεις;

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καποια δοκιμασμενη να προτεινεις;

 

Είδα καλά αποτελέσματα με αυτήν http://www.ebay.co.uk/itm/LTE-4G-3G-MIMO-External-Antenna-Booster-Amplifier-for-Car-Home-CRC9-TS9-TS5/322373770838. Υπάρχουν και πιο καλές αλλά ξεφεύγει το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...