Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξήγησε μου και εσύ γιατι στα βόρεια που κινούμε παιζει χωρις πρόβλημα ενώ με πράσινη έχω 1-2 μπάρες 2Gbστο σπίτι και 1-2 μπάρες 3G στη δουλειά.

 

Δεν μίλησα για 1-2 μπάρες και ούτε μέτρησα ποιος.....την έχει μεγαλύτερη την...μπάρα! :p Απορία έχω που με ταλαιπωρεί καθημερινά!

 

Την έχω ξανακάνει αυτή την ερώτηση αλλά απάντηση δεν μου έχει δώσει κανείς!Και δεν είμαι ο μόνος που το έχει παρατηρήσει.Εσύ αντιθέτως με ειρωνεύεσαι!

 

Τώρα για το 1-2 μπάρες κάθε εταιρείας......εδώ που κινούμαι έχω και με τους δύο 4-5 μπάρες!!!!Η διαφορά επιδόσεων ή προβλημάτων όμως είναι μεγάλη!Και απλά σου ζητάω να μου δώσεις μια εξήγηση γιατί θέλω να το φτιάξω ή να βοηθήσω να φτιαχτεί!!!!

 

Επίσης δεν μου λέει κάτι το 1-2 μπάρες και το 4-5 μιας άλλης γιατί μπορεί αυτή με τις 1-2 να είναι πολύ ανώτερη σε επιδόσεις!

 

Υ.Γ.: Όταν είπα ότι κινούμαι κυρίως Νότια δεν σημαίνει ότι έχω άγνοια για άλλες περιοχές.......Μέχρι και τέλος του 16 κυκλοφορούσα και βόρεια και ΔΕΝ είχα κανένα πρόβλημα με Cosmote. Με Vodafone νορμάλ ήταν τα πράγματα.

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η Vodafone δυστυχώς αντιμετωπίζει προβλήματα την συγκεκριμένη περίοδο αλλά από την άλλη υπάρχουν λίγες περιοχές που είναι καλύτερη από την cosmote στην επαρχία. Μπορεί στα σημεία που κινείτε το παιδί να είναι όντως καλύτερη χωρίς να είναι ο γενικός κάνονας αυτός.

 

Σε γενική εμπειρία χρήσης για αυτόν που ταξιδεύει σε ολόκληρη την Ελλάδα και θέλει 4g όσο περισσότερο μπορεί είναι καλύτερη η cosmote με μεγάλη διαφορά και σε τιμές είναι το ίδιο πράγμα.

Αν δεις το θέμα της vodafone ο συγκεκριμένος χρήστης πάντα το ίδιο λέει , συνέχεια αλλά ΠΟΤΕ δεν έχει βάλει κάποιο speedtest ή κάτι άλλο....αντί αυτού ειρωνεύτεται...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το θέμα της vodafone ο συγκεκριμένος χρήστης πάντα το ίδιο λέει , συνέχεια αλλά ΠΟΤΕ δεν έχει βάλει κάποιο speedtest ή κάτι άλλο....αντί αυτού ειρωνεύτεται...

 

Δεν ειρωνευομαι κανένα.

 

Απλα σας χαλαω το campaign που κάνετε ορισμένοι για τη Vodafone και σας νευριαζω. Ε τι να κάνουμε. Προσπαθείτε να περάσετε κάτι το οποίο δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνευομαι κανένα.

 

Απλα σας χαλαω το campaign που κάνετε ορισμένοι για τη Vodafone και σας νευριαζω. Ε τι να κάνουμε. Προσπαθείτε να περάσετε κάτι το οποίο δεν ισχυει.

Εεεε ναι εγώ παίρνω 100 ευρώ ανά ποστ υπερ της κοσμοτε και 99 ευρ'ω για κάθε ποστ υπερ της wind.Άλλοι πληρώνονται με τη μέρα.Στα 100 ποστ υπέρ της wind δώρο ένας ανεμιστήρας(που φυσάει όπως το δίκτυο) και στα 100 ποστ υπέρ της κοσμοτε δώρο ένα καμπανάκι χρονόμετρο για την κουζίνα(όπως το σήμα καμπάνα) για να μην μου καίγεται το φαγητό.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εεεε ναι εγώ παίρνω 100 ευρώ ανά ποστ υπερ της κοσμοτε και 99 ευρ'ω για κάθε ποστ υπερ της wind.Άλλοι πληρώνονται με τη μέρα.Στα 100 ποστ υπέρ της wind δώρο ένας ανεμιστήρας(που φυσάει όπως το δίκτυο) και στα 100 ποστ υπέρ της κοσμοτε δώρο ένα καμπανάκι χρονόμετρο για την κουζίνα(όπως το σήμα καμπάνα) για να μην μου καίγεται το φαγητό.

Προς το παρόν ενα screenshot155ee3ed90b09aa216bff673fea64c23.jpg

 

Στάλθηκε από το VFD 900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused:

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 μέρες χάνω κλήσεις στο σπιτι στο κέντρο της Λαρισας , παρατήρησε καποιος άλλος το ίδιο;. Και μια άλλη ερωτηση, ειναι προτιμώτερο το 4g σε κλειστους χώρους; παιζει και αυτο ρόλο στις κλησεις;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνευομαι κανένα.

 

Απλα σας χαλαω το campaign που κάνετε ορισμένοι για τη Vodafone και σας νευριαζω. Ε τι να κάνουμε. Προσπαθείτε να περάσετε κάτι το οποίο δεν ισχυει.

 

Εξηγήσου σε παρακαλώ σε ποιούς αναφέρεσαι ώστε να τους αναφέρουμε στους διαχειριστές και να γίνουν ban. Δεν μπορείς να κατηγορείς κόσμο κατ' αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Εξηγήσου σε παρακαλώ σε ποιούς αναφέρεσαι ώστε να τους αναφέρουμε στους διαχειριστές και να γίνουν ban. Δεν μπορείς να κατηγορείς κόσμο κατ' αυτόν τον τρόπο.

Έτσι ακριβώς!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 μέρες χάνω κλήσεις στο σπιτι στο κέντρο της Λαρισας , παρατήρησε καποιος άλλος το ίδιο;. Και μια άλλη ερωτηση, ειναι προτιμώτερο το 4g σε κλειστους χώρους; παιζει και αυτο ρόλο στις κλησεις;

Και εγώ το ίδιο 3 μέρες τώρα είμαι Αθήνα και συνήθως το έχω σε 2g έχανα κλήσεις και μου ερχόταν μήνυμα ότι με καλούσαν. Πείρα τηλ κοσμοτε μου είπαν να το έχω μόνιμα 2g/3g αλλά πάλι έχω χάσει κλήσεις. Δεν ξέρω τι να κάνω 2g το βάζω μόνο το βράδυ λόγο του ότι δεν έχω καλό σήμα στην κρεβατοκαμαρα το κινητό είναι για δουλειά και έχω απελπιστεί.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τα ιδια, στο 2g με φουλ σημα (αν και εχω και wifi ενεργο) και δεν μου ερχοντουσαν κλησεις, προσφατα το γυρισα σε 2g/3g, επεσε λιγο το σημα βεβαια, αντε να δουμε...
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για πολλά χάλια έτσι; Απαράδεκτο. Καταταλα σήμα καμπάνα...... Οι πουθεναδες.

Για πολλά γέλια... :lol:

Κατατάλα, και στην αγαπημένη σου εταιρεία αν έχει κάποια βλάβη θα τους πεις πουθενάδες, σχολιάζοντας το σήμα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι για πάρα πολλά γέλια...

Δεν μιλάμε για βλάβη. Αν μου έλεγαν ότι υπάρχει βλάβη θα το δεχόμουν αυτοί μου είπαν να το βάλω 3g γιατί έτσι πρέπει χωρίς βάση αυτό που μου είπαν.

Το έβαλα 3g έχω χειρότερο σήμα και πάλι έχω χάσει κλήση.

Ε ναι είναι πουθεναδες. Από την στιγμή που μου λένε χαζά, να τονίσω πως δεν έχει πρόβλημα η περιοχή μου αφού 20 χρονια είχα σήμα κομπλέ και τώρα έχει πρόβλημα χωρίς να το δέχονται.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά απαντάς στο μήνυμα που λέει ότι έχει φουλ σήμα, κράζοντας για το σήμα. Τις τελευταίες μέρες υπάρχει θέμα, από ότι φαίνεται. Κλήση δεν έχω χάσει, αλλά μου έτυχε να πάρω τηλέφωνο και να κάνει 20" να ξεκινήσει να καλεί. Σήμα φουλ, επίσης.

 

Αν είχες 20 χρόνια πολύ καλό σήμα, και ξαφνικά έχεις πρόβλημα, είναι προφανές ότι υπάρχει βλάβη.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Τώρα συμφωνούμε. Ας ελπίσω ότι θα λυθεί μέσα στην εβδομάδα αλλιώς πρέπει να πάρω δεύτερο νούμερο και να δουλέψω προώθηση κλείσεων γιατί ειναι θέμα δουλειάς που με έχει γονατίσει
Link to comment
Share on other sites

Τώρα συμφωνούμε. Ας ελπίσω ότι θα λυθεί μέσα στην εβδομάδα αλλιώς πρέπει να πάρω δεύτερο νούμερο και να δουλέψω προώθηση κλείσεων γιατί ειναι θέμα δουλειάς που με έχει γονατίσει

 

Κλειδωσες σε 2G? Σε εμενα που ειχα 1/5 σημα με Wind στο σπιτι γυρνουσα σε 2G και ηρεμισα απο τις αλλαγες.

Δεν εχανα καμια κληση,και αμα θες 2 καρτες παρε F2G μαζι με Cosmote.Μια απο τις 2 θα πιανει για να παρεις τηλεφωνο κατα 99%.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2G ε; Σε ευχαριστώ θα δοκιμάσω lol.

 

Αμα το βαλεις μονο 2G/GSM θα εισαι καλυτερα,αμα εχεις συμβολαιο και το υποστηρηζει η συσκευη μπορεις να ενεργοποιησεις το VoLTE και το WiFi Calling στελνοντας WIFICALLING στο 1333.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Περιοχή συκιές Νεάπολη Θεσσαλονίκης υπάρχει γενικό πρόβλημα

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντού υπάρχει πρόβλημα απλά δεν το δέχονται και λένε ότι νανε. Γιαυτό τους είπα πουθεναδες και κάποιοι ενοχληθηκαν.

Φυσικά μέχρι να συμβεί σε εμάς απλά κρίνουμε αυτούς που παραπονιουντε και όταν συμβεί σε εμας τότε μόνο ξέρουμε να συμφωνούμε και να ρίχνουμε κανένα μπινελίκι σε αυτόν που φταίει κλασικές συμπεριφορές στα φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Αν άφηνες να εννοηθεί ότι σχολίαζες το ότι δεν σου αναγνωρίζουν ότι έχει βλάβη, δεν θα ενοχλείτο κανείς.

Αυτό που βγαίνει όμως από τη δημοσίευσή σου είναι "πουθενάδες γιατί δεν έχει καλό σήμα όπως διαφημίζουν". Πράγμα, που όπως σου εξήγησα, είναι άσχετο με το σήμα γιατί είναι προφανές ότι πρόκειται για βλάβη/δυσλειτουργία που παρατηρείται τις τελευταίες μέρες. Τουλάχιστον των άλλων, των οποίων τις δημοσιεύσεις σχολιάζεις. Η δική σου περίπτωση, αν στο κάνει καιρό, χρήζει παραπάνω διερεύνησης. Και αν είναι δυνατόν και με άλλη συσκευή για να βεβαιωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα σταμάτησε να με συνδέει σε 4G και παλι. Μόνο 3G και ταχύτητα απελπιστική. Δεν μπορεί να διαλέξει καν server για speedtest.
Link to comment
Share on other sites

Περιοχή συκιές Νεάπολη Θεσσαλονίκης υπάρχει γενικό πρόβλημα

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κανε παραπονα στο facebook page και στειλε μηνυματα.Περυσι για δικια μου περιπτωση με πηραν τηλεφωνο και μιλησα με τεχνικο τμημα.Τους εξηγησα τι και πως.Θελει λιγο να τους πιεσεις για να το δουν.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα με έπαιρναν και δεν χτύπαγε. Ούτε ειδοποίηση ούτε τίποτα.

Δοκιμάζω να καλέσω τον αριθμό μου από σταθερό, και πράγματι στην αρχή δεν ακούγεται τίποτα και μετά βουΐζει.

Βάζω flight mode και το βγάζω, καλώ και τα ίδια.

Στη συνέχεια το βάζω σε 3G μόνο και τότε άρχισε να χτυπάει κανονικά.

Μετά από αυτό και σε 4G να είναι δεν έχει πρόβλημα.

Τι στο καλό. Λες και τρώει κάποιο κόλημμα και δεν μπορεί από 4G να γυρίσει σε 2/3G όταν σε καλούν.

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...