Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

HSPA+ είναι, ΠΑΝΤΑ, όταν κάνεις κίνηση δεδομένων. Σε αναμονή ενδέχεται κατά τόπους να σε πάει σε άλλο κανάλι, ιδίως*αν έχει θέματα υψηλής κίνησης, ώστε να μην καταλαμβάνεις άσκοπα πόρους.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Απο τότε που άλλαξα πακέτο σε φρογκ ανοίγω καμιά φορά τα δεδομένα μιας και εχω κάποια δωρεάν MB.

Στην οθόνη μου βγάζει πότε το 3G και πότε το Η+. Τι είναι το Η+;

 

Το ιδιο σε Whats Up(με H ομως).Μην ανησυχεις,απλα οταν ανοιγεις δεδομενα εμφανιζεται H+ οπου εχεις τις καλυτερες ταχυτητες 3G(εχω πιασει μεχρι 27Mbps σε οπτικη επαφη με κεραια σε εξωτερικο χωρο).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδια σας ευχαριστώ πολυ.

Ειχα χρόνια να χρησιμοποιήσω δεδομένα σε κινητό και ειχα μείνει λιγο πίσω...:O

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ποιον server έβαλες και σου έβγαλε τέτοιο ping;

 

Sent from my XT1562

 

Hyperhosting.Δεν έχει καθόλου καλή συμπεριφορά το δίκτυο στη περιοχή ...Το ξέρουν..Απλά δεν το έχουν φτιάξει ακόμα.Ηθελα να δω μήπως βελτιώθηκε αλλά το 3 g εξακολουθεί να μην είναι ικανοποιητικό,και το 2g δυσεύρετο ώρες ώρες. :(

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Είναι προφανές ότι έχει πρόβλημα στην περιοχή σου. Αφού το γνωρίζεις καλό είναι αν θες να το αναφέρεις στην αρχική δημοσίευση, ή να γράφεις εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=611

 

Sent from my MotoE2

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Είναι προφανές ότι έχει πρόβλημα στην περιοχή σου. Αφού το γνωρίζεις καλό είναι αν θες να το αναφέρεις στην αρχική δημοσίευση, ή να γράφεις εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=611

 

Sent from my MotoE2

 

Ναι.Το έχω ποσταρει πάλι.Συγγνωμη αν επαναλαμβάνομαι.Αν νομίζετε πως δεν προσφέρει κάτι στο συγκεκριμένο νήμα, μπορείτε να το διαγράψετε.Δεν υπάρχει πρόβλημα. :)

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω μόνιμα πρόβλημα με iPhone 7 με fake 3G. 2G & 4G κανονικά. Ξέρεις κανείς τι μπορώ να κάνω;

Αρκετοι αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα στο 3g, ασχετου συσκευης. Μαλλον το δικτυο ειναι.

Σε συγκεριμενες περιοχες η' παντου;

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Αρκετοι αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα στο 3g, ασχετου συσκευης. Μαλλον το δικτυο ειναι.

Σε συγκεριμενες περιοχες η' παντου;

 

Πίστευα ότι μάλλον φταίει το iPhone και δεν έδινα σημασία στις περιοχές...

Σίγουρα όμως στο κέντρο της Αθήνας, Ζωγράφου, Ιλίσια, Γλυφάδα και Μαρούσι (Mall). Το έχω παρατηρήσει εδώ και 2 μήνες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Πίστευα ότι μάλλον φταίει το iPhone και δεν έδινα σημασία στις περιοχές...

Σίγουρα όμως στο κέντρο της Αθήνας, Ζωγράφου, Ιλίσια, Γλυφάδα και Μαρούσι (Mall). Το έχω παρατηρήσει εδώ και 2 μήνες περίπου.

 

Ανω ζωγραφου και ανω ιλισια (πλησιον πανεπιστημιουπολης) ειναι πολυ συχνο προβλημα με το 3g τουλαχιστον ενα εξαμηνο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, και εγω το εχω παρατηρησει σε μερικες περιοχες με συσκευες android και με αλλες καρτες επειδη εχω και twin sim. Ειναι θεμα του δικτυου και οχι συσκευης ή καρτων.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
To LTE/4G της Cosmote σε ποια συχνότητα είναι ?

800/1800/2600 προς το παρόν, όπως και των άλλων 2

Υπάρχει πρόβλημα με το ίντερνετ της cosmote ;

Προς Μαγνησία μεριά όχι

Link to comment
Share on other sites

Είχα μπει στο mycosmote και απενεργοπιήσα τα πακέτα . Όμως είδα ότι απενεργοποιόντας τα πακέτα απενεργοποίησα και τα δεδομένα . Ξανα ενεργοποιώ τα πακέτα με αγορα 500 mb.Τα δεδομένα δεν ενεργοποιήθηκαν με αποτέλεσμα εκτός να μην έχω internet κινδυνευω αύριο να χάσω και 200 mb . Καμία ιδέα ;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Είχα μπει στο mycosmote και απενεργοπιήσα τα πακέτα . Όμως είδα ότι απενεργοποιόντας τα πακέτα απενεργοποίησα και τα δεδομένα . Ξανα ενεργοποιώ τα πακέτα με αγορα 500 mb.Τα δεδομένα δεν ενεργοποιήθηκαν με αποτέλεσμα εκτός να μην έχω internet κινδυνευω αύριο να χάσω και 200 mb . Καμία ιδέα ;

 

1333 στειλε START

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1333 στειλε START

 

Το έκανα και μου ήρθε ότι "ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΙΤΗΜΑ ΣΑΣ ΣΕ ΕΞΕΛΙΞΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ. ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ . " Είναι φανερό ότι κάτι έχει κολήσει στην γραμμή μου γιατί στα 500 mb που αγόρασα χθες δείχνει ότι το αίτημα είναι ακόμα υπο επεξεργασία ενώ εγώ μεσα απο την εφαρμογη τα βλέπω .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα με το ίντερνετ της cosmote ;

όχι άπλα ψάχνω ένα 4G modem απο κινεζικά site

800/1800/2600 προς το παρόν, όπως και των άλλων 2ι

 

thanks!

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα σχετικά με την χρέωση 1 ευρώ ανά μέρα (ιinternet day pass).

 

Έχω ενα iphone 6s και το παθα μετά την αναβάθμιση του ios σε 10.3 (τωρα ειμαι 10.3.1 αλλά το ίδιο είναι) και το update carrier που κανε η cosmote. Έχω whats up μιας και δεν πολυχρησιμοποιώ data (μόνο μεσω wifi). Έτσι λοιπόν 2 -3 φορές ήδη με το που ανοίγω το κινητό μου και ανοίγω το wifi ρχετε μνμ οτι ανοιξα το ιντερνετ (χρεωνοντας με 1 ευρω την φορα για 3g,4g μέσω του internet day pass) χωρις να χω ανοιξει το 3g/4g !! Επαναλαμβάνω: Αυτό έγινε μετά απ την αναβαθμιση και απ το update carrier. Πριν δεν ειχα τετοιο θεμα. Έκανα και restore και setup as new στο κινητο αλλά δεν άλλαξε κάτι. Δεν ξέρω τι απ τα 2 φτεει (υποθετω κάτι με το carrier update παντως..)

 

Εντωμεταξύ έβαλα την προσφορά για τα 3 GB (προσφορά ΠΑΣΧΑ -> cosmote). Όταν απενεργοποιώ εντελώς το internet day pass δεν έχω καθολου ιντερνετ..Μου λέει δεν έχω καποιο data plan. Τωρα πχ ενεργοποίησα κ το Cosmote my internet (στις ενεργες υπηρεσίες μ έχω

 

COSMOTE My Internet

Video-κλήση

Περιαγωγή

Υπηρεσία 4G

Υπηρεσία MMS

 

Ξέρει κανείς τι παίζει?? Μετα τις 17/4 που λήγει το free πακέτο των 3 Giga, τι θα γινει? Θα με ξαναχρεώσει 1 ευρώ ανα μέρα??

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Η λύση στο πρόβλημα σου είναι εδώ

haris 1977

 

 

Ενεργοποίησέ το σήμερα κιόλας:**

 

Στέλνοντας δωρεάν το μήνυμα «ΜΙ» στο 1333Μπαίνοντας από το κινητό σου μέσω του δικτύου COSMOTE στο*http://myinternet.cosmote.grΓια τους νέους συνδρομητές, η υπηρεσία COSMOTE My Internet ενεργοποιείται αυτόματα.*

 

Χρήση*

 

Μόλις ενεργοποιήσεις την υπηρεσία, όλα λειτουργούν αυτόματα.Μη ξεχνάς, μπορείς κάθε στιγμή να ελέγχεις πόσα δωρεάν ΜΒ σού έχουν απομείνει, στο*http://myinternet.cosmote.gr

 

όταν έχεις MB θα τα χρησιμοποιείς κανονικά όταν δεν έχεις δεν θα σε χρεώνει 1.01 euro ακόμα και καταλαθος να το ανοίξεις στείλε MI ΣΤΟ 1333

 

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/HNMS/section/COSMOTE_MyInternet_Prs

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα σχετικά με την χρέωση 1 ευρώ ανά μέρα (ιinternet day pass).

 

Έχω ενα iphone 6s και το παθα μετά την αναβάθμιση του ios σε 10.3 (τωρα ειμαι 10.3.1 αλλά το ίδιο είναι) και το update carrier που κανε η cosmote. Έχω whats up μιας και δεν πολυχρησιμοποιώ data (μόνο μεσω wifi). Έτσι λοιπόν 2 -3 φορές ήδη με το που ανοίγω το κινητό μου και ανοίγω το wifi ρχετε μνμ οτι ανοιξα το ιντερνετ (χρεωνοντας με 1 ευρω την φορα για 3g,4g μέσω του internet day pass) χωρις να χω ανοιξει το 3g/4g !! Επαναλαμβάνω: Αυτό έγινε μετά απ την αναβαθμιση και απ το update carrier. Πριν δεν ειχα τετοιο θεμα. Έκανα και restore και setup as new στο κινητο αλλά δεν άλλαξε κάτι. Δεν ξέρω τι απ τα 2 φτεει (υποθετω κάτι με το carrier update παντως..)

 

Εντωμεταξύ έβαλα την προσφορά για τα 3 GB (προσφορά ΠΑΣΧΑ -> cosmote). Όταν απενεργοποιώ εντελώς το internet day pass δεν έχω καθολου ιντερνετ..Μου λέει δεν έχω καποιο data plan. Τωρα πχ ενεργοποίησα κ το Cosmote my internet (στις ενεργες υπηρεσίες μ έχω

 

COSMOTE My Internet

Video-κλήση

Περιαγωγή

Υπηρεσία 4G

Υπηρεσία MMS

 

Ξέρει κανείς τι παίζει?? Μετα τις 17/4 που λήγει το free πακέτο των 3 Giga, τι θα γινει? Θα με ξαναχρεώσει 1 ευρώ ανα μέρα??

 

Έχω το τηλέφωνο στα Αγγλικά, οπότε σε εμένα είναι:

Settings -> Cellular -> Cellular Data Options -> Enable 4G -> Data Only

Στα Ελληνικά λογικά πρέπει να είναι:

Ρυθμίσεις -> Δεδομένα -> Κινητό δίκτυο Δεδομένων -> Ενεργοποίηση 4G -> Μόνο Δεδομένα

 

Όταν η Cosmote στο μέλλον δώσει voLTE στα καρτοκινητά πρέπει να πας την ίδια διαδρομή και να επιλέξεις Δεδομένα και Φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση στο πρόβλημα σου είναι εδώ

haris 1977

 

 

Ενεργοποίησέ το σήμερα κιόλας:**

 

Στέλνοντας δωρεάν το μήνυμα «ΜΙ» στο 1333Μπαίνοντας από το κινητό σου μέσω του δικτύου COSMOTE στο*http://myinternet.cosmote.grΓια τους νέους συνδρομητές, η υπηρεσία COSMOTE My Internet ενεργοποιείται αυτόματα.*

 

 

Το έχω ήδη κάνει ενεργοποίηση.

 

Έχω το τηλέφωνο στα Αγγλικά, οπότε σε εμένα είναι:

Settings -> Cellular -> Cellular Data Options -> Enable 4G -> Data Only

Στα Ελληνικά λογικά πρέπει να είναι:

Ρυθμίσεις -> Δεδομένα -> Κινητό δίκτυο Δεδομένων -> Ενεργοποίηση 4G -> Μόνο Δεδομένα

 

Όταν η Cosmote στο μέλλον δώσει voLTE στα καρτοκινητά πρέπει να πας την ίδια διαδρομή και να επιλέξεις Δεδομένα και Φωνή.

 

Το έκανα και αυτό (δεν δούλευε στο data+voice και γι αυτό το βαλα μόνο στο data). Συνεπώς , μόλις μου τελειώσουν τα 3Gb (στις 17/4) και ανοίξω το wifi την επόμενη μέρα δεν θα μου ενεργοποιηθούν τα δεδομένα? Δηλαδή ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΧΡΕΩΣΕΙ?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη κάνει ενεργοποίηση.

 

 

 

Το έκανα και αυτό (δεν δούλευε στο data+voice και γι αυτό το βαλα μόνο στο data). Συνεπώς , μόλις μου τελειώσουν τα 3Gb (στις 17/4) και ανοίξω το wifi την επόμενη μέρα δεν θα μου ενεργοποιηθούν τα δεδομένα? Δηλαδή ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΧΡΕΩΣΕΙ?

 

Πρέπει να απενεργοποιήσεις τελείως τα δεδομένα όταν λήξει το πακέτο σου υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...