Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

H diners είναι διευκολύνσεως όχι χρεωστική. Για το θέμα της αποδοχής ζήτα μια πιστωτική visa/master με δωρεάν συνδρομή.

 

Σ ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως η Diners club έχει μια ιδιαιτερότητα για χρήση στο Paypal (μιας και μιλάς για sites) όπως έχει αναφερθεί στο post 22795 διότι οι χρεώσεις δεν γίνονται απευθείας σε EUR, αλλά γίνεται μετατροπή σε USD και μετά πάλι σε EUR.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως η Diners club έχει μια ιδιαιτερότητα για χρήση στο Paypal (μιας και μιλάς για sites) όπως έχει αναφερθεί στο post 22795 διότι οι χρεώσεις δεν γίνονται απευθείας σε EUR, αλλά γίνεται μετατροπή σε USD και μετά πάλι σε EUR.

 

 

Εμενα πάντως μια χαρα λειτουργεί μέσω PayPal σε όλες τις αγορές, και μαλιστα αναγνωρίζεται ως diners και οχι discover που ειναι το αμερικανικό brand οπως γινόταν

 

a4206a73226aa23ded868a7d5847453a.jpg

3046ad068e04298f479e4ee8e9d9ae97.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by stratos_21
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι πως η κατηγοριοποίηση από την τράπεζα δεν έχει αντιστοίχιση με τον πάροχο.

Αν κατάλαβα καλά, θεωρείς πως μια πιστωτική κάρτα δεν μπορεί να φέρει την ονομασία Gold World Mastercard, αλλά μπορεί να λέγεται μόνο είτε World Mastercard είτε Gold Mastercard; Δεν ισχύει πάντως κάτι τέτοιο, διότι η Mastercard δεν θέτει τέτοιους περιορισμούς και οι τράπεζες μπορούν, εφόσον το επιθυμούν, να συνδυάσουν σε μια κάρτα και τις δύο ονομασίες. Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα, αλλά το βλέπουμε και στο εξωτερικό, καθώς υπάρχουν Gold World Mastercard κάρτες και σε άλλες χώρες, π.χ. στην Ελβετία (1, 2).

Να ξέρεις πως η Diners club έχει μια ιδιαιτερότητα για χρήση στο Paypal (μιας και μιλάς για sites) όπως έχει αναφερθεί στο post 22795 διότι οι χρεώσεις δεν γίνονται απευθείας σε EUR, αλλά γίνεται μετατροπή σε USD και μετά πάλι σε EUR.

Από τον Νοέμβριο του 2020, γίνεται απευθείας δεκτή στο PayPal ως Diners και όχι ως Discover όπως συνέβαινε παλαιότερα, επομένως δεν χρεώνονται πλέον οι συναλλαγές υποχρεωτικά σε USD, αλλά χρεώνονται κανονικά στο εθνικό νόμισμα του κάθε κράτους. Υπάρχουν σχετικά άρθρα του εξωτερικού για αυτή την αλλαγή, π.χ. στα Γερμανικά και στα Πολωνικά.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Είμαι "δεινόσαυρος" και δεν το πολυψάχνω. Δεν αναφέρθηκε στο παρόν topic κάτι νεότερο οπότε θεωρούσα πως ισχύει ακόμα και είπα να βοηθήσω τον συνforumίτη, μιας και ανέφερε για χρήση της Diners σε sites.

Για να είμαι ειλικρινής έχω σχεδόν παροπλίσει την Diners και απέφευγα να την χρησιμοποιήσω όχι μόνο στο Paypal, αλλά οπουδήποτε στο εξωτερικό, π.χ. για top-up στην Revolut!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Υπάρχει καποιος εδω στην ομάδα που να έχει την πιστωτικη καρτα Euroline Mastercard της Εurobank?Πρόκειται για ενα πολύ παλιό προιον το οποίο είναι τελείως ξεχασμένο απο την τράπεζα και ΑΚΟΜΗκαι σημερα δεν υποστηρίζει ανέπαφες συναλλαγές. Σε επικοινωνία που ειχα με την τραπεζα μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλεψη μετατροπής της με ανέπαφες.Ζήτησα να μου την μετατρέψουν σε κάτι άλλο και απαντησαν ότι δεν μπορουν.Μου πρότειναν να την ακυρωσω και να αιτηθω για νέα καρτα άλλου τυπου.Αλλά δεν μπορουν ούτε να μεταφέρουν το όριο αυτής κατοπιν έστω συνεννοησης.Επειδη εχω 4.000 Ευρω όριο δεν το ρισκάρω.Να σημειώσω οτι την σημερινή εποχή που οι ανέπαφες είναι MUST είναι φαιδρό απο μέρους της τράπεζας να απαντά έτσι.Αυτα συνέβησαν Νοέμβριο.Εχει κανεις αναλογη εμπειρια ή είναι κάτοχος της εν λόγω κάρτας?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενα προβλημα με αγορα με καρτα τις τελευταιες μερες απο το internet? Προσπαθω εδω και 2 μερες να κανω αγορα με καρτα και απο εξωτερικο και απο εσωτερικο και βγαζει σφαλμα. Οι λογαριασμοι εχουν κανονικα χρηματα και οι 2 και οι καρτες ειναι λιγων μηνων. Μεχρι πριν 3 μερες εκανα κανονικα αγορα μεσω ιντερνετ με τις καρτες. Ειναι γενικο το προβλημα? Δοκιμασα και με καρτα εθνικης και με alpha.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενα προβλημα με αγορα με καρτα τις τελευταιες μερες απο το internet? Προσπαθω εδω και 2 μερες να κανω αγορα με καρτα και απο εξωτερικο και απο εσωτερικο και βγαζει σφαλμα. Οι λογαριασμοι εχουν κανονικα χρηματα και οι 2 και οι καρτες ειναι λιγων μηνων. Μεχρι πριν 3 μερες εκανα κανονικα αγορα μεσω ιντερνετ με τις καρτες. Ειναι γενικο το προβλημα? Δοκιμασα και με καρτα εθνικης και με alpha.

 

Θεωρώ ότι είναι πρόβλημα από τη δική σου πλευρά. Εγώ δεν έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι πρόβλημα από τη δική σου πλευρά. Εγώ δεν έχω θέμα.
Δεν ξέρω ρε ****το.

Μόλις έκανα μια αγορά από Steam έχω σύνδεση PayPal και εκει έχω την κάρτα. Τράβηξε κανονικά τα χρήματα το PayPal από την κάρτα. Κανονική αγορά με την κάρτα απευθείας όμως δεν μπόρεσα να κάνω ούτε από κατάστημα εξωτερικού ούτε από Ελλάδα και με τη ίδια που πήρα από Steam ούτε από alpha. Πρώτη φορά τέτοιο θέμα και κάνω αγορές πάνω από 10ετια.

 

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενα προβλημα με αγορα με καρτα τις τελευταιες μερες απο το internet? Προσπαθω εδω και 2 μερες να κανω αγορα με καρτα και απο εξωτερικο και απο εσωτερικο και βγαζει σφαλμα. Οι λογαριασμοι εχουν κανονικα χρηματα και οι 2 και οι καρτες ειναι λιγων μηνων. Μεχρι πριν 3 μερες εκανα κανονικα αγορα μεσω ιντερνετ με τις καρτες. Ειναι γενικο το προβλημα? Δοκιμασα και με καρτα εθνικης και με alpha.

 

Εκανα κανονικά χθες βράδυ με αλφα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τέρμα οι δωρεάν e-συναλλαγές από eurobank? Είδα εφάπαξ χρέωση 1.5€ σήμερα σε λογαριασμούς που πριν είχα δωρεάν συναλλαγές. Και δεν είχα πριν κάποια ενημέρωση από eurobank απ' οτι θυμάμαι ότι θα συμβεί αυτό, εκτός και αν έβγαλαν κάποια γενική ανακοίνωση. WTF? Έλεος δηλαδή, χρεώνουν τα πάντα πλέον.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Υπάρχει καποιος εδω στην ομάδα που να έχει την πιστωτικη καρτα Euroline Mastercard της Εurobank?Πρόκειται για ενα πολύ παλιό προιον το οποίο είναι τελείως ξεχασμένο απο την τράπεζα και ΑΚΟΜΗκαι σημερα δεν υποστηρίζει ανέπαφες συναλλαγές. Σε επικοινωνία που ειχα με την τραπεζα μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλεψη μετατροπής της με ανέπαφες.Ζήτησα να μου την μετατρέψουν σε κάτι άλλο και απαντησαν ότι δεν μπορουν.Μου πρότειναν να την ακυρωσω και να αιτηθω για νέα καρτα άλλου τυπου.Αλλά δεν μπορουν ούτε να μεταφέρουν το όριο αυτής κατοπιν έστω συνεννοησης.Επειδη εχω 4.000 Ευρω όριο δεν το ρισκάρω.Να σημειώσω οτι την σημερινή εποχή που οι ανέπαφες είναι MUST είναι φαιδρό απο μέρους της τράπεζας να απαντά έτσι.Αυτα συνέβησαν Νοέμβριο.Εχει κανεις αναλογη εμπειρια ή είναι κάτοχος της εν λόγω κάρτας?Ευχαριστώ.

 

Καλημέρα! Στο σάιτ δείχνει σε φωτογραφία το πλαστικό με σήμα ανέπαφων συναλλαγών. Μήπως πρέπει απλά να ανανεώσεις το πλαστικό σου; Ή είναι άλλο προϊόν το δικό σου;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και πάλι.Η καρτα η οποία αναφέρεις ειναι η Euroline Style και έχεις δίκιο.Αυτή που έχω εγω ειναι η απλή Euroline η οποία δεν είναι και εμπορικά διαθέσιμη πλέον.Αναφορικα με τον φίλο που με συμβουλεψε για το Eurobank Wallet για ανέπαφες δυστυχως είναι μονο για Android η εν λόγω λειτουργία.:(:(:(:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και πάλι.Η καρτα η οποία αναφέρεις ειναι η Euroline Style και έχεις δίκιο.Αυτή που έχω εγω ειναι η απλή Euroline η οποία δεν είναι και εμπορικά διαθέσιμη πλέον.Αναφορικα με τον φίλο που με συμβουλεψε για το Eurobank Wallet για ανέπαφες δυστυχως είναι μονο για Android η εν λόγω λειτουργία.:(:(:(:

 

Αν έχεις iPhone μπορείς να δοκιμάσεις δια της πλαγίας οδού που ακούει στο όνομα Curve.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο με τη diners κατά την πληρωμή στο efood με PayPal.

Όταν επιλέγω να αποθηκευτεί ο PayPal λογαριασμός για μελλοντική χρήση, τότε η diners εξαφανίζεται από τις διαθέσιμες κάρτες. Εμφανίζονται κανονικά οι άλλες 2 πιστωτικές μου και μπορώ να επιλέξω μόνο κάποια από τις άλλες 2.

Όταν όμως επιλέγω μη αποθήκευση λογαριασμού, τότε η diners εμφανίζεται κανονικά και πληρώνω με αυτή.

Εν κατακλείδι, δεδομένου ότι το efood δεν δέχεται κάρτες diners, για να πληρώσω με τη diners πρέπει κάθε φορά να βάζω τα στοιχεία του PayPal.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τέρμα οι δωρεάν e-συναλλαγές από eurobank? Είδα εφάπαξ χρέωση 1.5€ σήμερα σε λογαριασμούς που πριν είχα δωρεάν συναλλαγές. Και δεν είχα πριν κάποια ενημέρωση από eurobank απ' οτι θυμάμαι ότι θα συμβεί αυτό, εκτός και αν έβγαλαν κάποια γενική ανακοίνωση. WTF? Έλεος δηλαδή, χρεώνουν τα πάντα πλέον.

 

απο τις 20/11 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8075935#post8075935

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι και το Γενάρη πάντως είχα δωρεάν. Το ποστ αναφέρεται σε λογαριασμούς live, πλέον έχει καταργηθεί για όλους?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

πήγα να πληρώσω watt & volt με revolut και έφαγα πόρτα, άλλαξε κάτι;
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

πήγα να πληρώσω watt & volt με revolut και έφαγα πόρτα, άλλαξε κάτι;

 

Τι σου έβγαλε;Οτι δεν περνάει η συναλλαγή;Βγάλε μια virtual και δοκίμασε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συνήθως συζητάμε για κάρτες των ελληνικών τραπεζών, άντε μέχρι και Paypal. Για Revolut και άλλα wallets υπάρχει ξεχωριστό topic. Μήπως αντιμετωπίζεις πρόβλημα και με το login στην εφαρμογή; http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8134491#post8134491
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

δεν είχα δει το topic αυτό! θα γράψω εκεί! Login έκανα κανονικά και ενέκρινα την συναλλαγή αλλά μετά στην σελίδα πληρωμής λες και αυτό δεν συνέβη...
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

ενα αλλο πραγμα που μου εκανε εντυπωση με την eurobank ητανε στην αναληψη χρηματων στο ατμ εσυ επιλεγεις αμα θελεις να ειναι σε τεμαχια *50ευρω ή σε τεμαχια*20 ευρω τα χρηματα που θα παρεις ετσι βλεπω στις οδηγιες εδω https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/footer/digital-kit/sunallages-se-atm/odigies-gia-analipsi-se-atm.pdf?la=el στην σελιδα 4.

Ομολογω οτι αυτο σε αλλη τραπεζα σαν επιλογη δεν το εχω ξανα δει. Μονο το ατμ οτι εχει βγαζει, το εχω δοκιμασει σε alpha bank , σε εθνικη και σε Πειραιως. Ενταξει αμα θελεις ψιλα πχ 20ρικα , σπας τα ποσα πχ για αναληψη 200 ευρω, επιλεγεις στην αρχη 80 ευρω αναληψη τα παιρνεις 4*20ευρω , μετα αναληψη 20 ευρω και παιρνεις ενα 20 ευρω και μετα αναληψη 100 ευρω και σου βγαζει 2 πενηνταρικα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Παλιά (~2013-2014) που χρησιμοποιούσα συστηματικά ATM (διότι δεν ήθελα να χρεώνομαι τα έξοδα για έμβασμα όταν δεν υπήρχε IRIS 24/7) θυμάμαι πως το ATM στο κατάστημα Βουκουρεστίου 22 & Βαλαωρίτου μου έδινε επιλογή για χαρτονομίσματα των €100!
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

για επικαιροποιηση στοιχειων σε εθνική τράπεζα, πρεπει να παω σε καταστημα? αν ναι με ραντεβου? σε ποιο τηλέφωνο να καλεσω? στου Ευόσμου επαιρνα προχθες ολο το πρωινο και δε το σηκωσε κανενας.

 

γιατι στην Πειραιώς πήγα ΜΟΝΟ με ραντεβου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...