Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

για επικαιροποιηση στοιχειων σε εθνική τράπεζα, πρεπει να παω σε καταστημα? αν ναι με ραντεβου? σε ποιο τηλέφωνο να καλεσω? στου Ευόσμου επαιρνα προχθες ολο το πρωινο και δε το σηκωσε κανενας.

 

γιατι στην Πειραιώς πήγα ΜΟΝΟ με ραντεβου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι υποχρεωτικο να το κάνεις τώρα?

Πάντως υπάρχει η δυνατότητα να το κάνεις και μέσω Ίντερνετ banking εμένα δεν μου το έπαιρνε και πήγα στο κατάστημα αναγκαστηκα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα αστυνομική ταυτότητα οποτε πρεπει να γίνει. οχι αμεσα, αλλα πρεπει.

επισης εχω να κανω επίκαιρο ποίησή πανω απο 3 χρόνια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα αστυνομική ταυτότητα οποτε πρεπει να γίνει. οχι αμεσα, αλλα πρεπει.

επισης εχω να κανω επίκαιρο ποίησή πανω απο 3 χρόνια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την τελευταία επικαιροποίηση στην Εθνική την έκανα κι εγώ μέσω Internet banking, αλλά δεν αφορούσε σε ταυτότητα (μόνο εκκαθαριστικό και βεβαίωση εργοδότη για τον λογαριασμό μισθοδοσίας που έχω, αν θυμάμαι καλά). Ελπίζω να γίνεται επικαιροποίηση και της ταυτότητας ηλεκτρονικά για να μην τρέχεις σε υποκατάστημα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Ξέχασα το pin της κάρτας μου στην εθνική και μπήκα στο ebanking έψαξα για να το πάρω αλλά δεν το βρήκα πουθενά και πάτησα το ξεκλείδωμα pin και ακολούθησα την διαδικασία και ολοκληρώθηκε αλλά δεν κατάλαβα τι έγινε. τι είναι αυτό το ξεκλειδωμα pin ελπίζω η κάρτα μου να μην έμεινε χωρίς pin τώρα. Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Ξέχασα το pin της κάρτας μου στην εθνική και μπήκα στο ebanking έψαξα για να το πάρω αλλά δεν το βρήκα πουθενά και πάτησα το ξεκλείδωμα pin και ακολούθησα την διαδικασία και ολοκληρώθηκε αλλά δεν κατάλαβα τι έγινε. τι είναι αυτό το ξεκλειδωμα pin ελπίζω η κάρτα μου να μην έμεινε χωρίς pin τώρα.

Δεν έχω Εθνική. αλλά σε όλους κλειδώνει η κάρτα μετά από διαδοχικές αποτυχίες PIN. Συνήθως αυτό που κάνει το ξεκλείδωμα είναι ότι σου επιτρέπει να ξαναπροσπαθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ενα αλλο πραγμα που μου εκανε εντυπωση με την eurobank ητανε στην αναληψη χρηματων στο ατμ εσυ επιλεγεις αμα θελεις να ειναι σε τεμαχια *50ευρω ή σε τεμαχια*20 ευρω τα χρηματα που θα παρεις ετσι βλεπω στις οδηγιες εδω https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/footer/digital-kit/sunallages-se-atm/odigies-gia-analipsi-se-atm.pdf?la=el στην σελιδα 4.

Ομολογω οτι αυτο σε αλλη τραπεζα σαν επιλογη δεν το εχω ξανα δει. Μονο το ατμ οτι εχει βγαζει, το εχω δοκιμασει σε alpha bank , σε εθνικη και σε Πειραιως. Ενταξει αμα θελεις ψιλα πχ 20ρικα , σπας τα ποσα πχ για αναληψη 200 ευρω, επιλεγεις στην αρχη 80 ευρω αναληψη τα παιρνεις 4*20ευρω , μετα αναληψη 20 ευρω και παιρνεις ενα 20 ευρω και μετα αναληψη 100 ευρω και σου βγαζει 2 πενηνταρικα.

 

Και εγω 4 εικοσαρια βγαζω παντα.

να μη πουμε τι δυνατοτητες δινουν ΑΤΜ στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία επικαιροποίηση στην Εθνική την έκανα κι εγώ μέσω Internet banking, αλλά δεν αφορούσε σε ταυτότητα (μόνο εκκαθαριστικό και βεβαίωση εργοδότη για τον λογαριασμό μισθοδοσίας που έχω, αν θυμάμαι καλά). Ελπίζω να γίνεται επικαιροποίηση και της ταυτότητας ηλεκτρονικά για να μην τρέχεις σε υποκατάστημα.
συτο θελω να μάθω... η ταυτοτητα με καιει πιο πολυ απ ολα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συτο θελω να μάθω... η ταυτοτητα με καιει πιο πολυ απ ολα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ξέρεις που θα μπεις στο internet banking? Για να δεις άμα υποστηρίζεται να στείλεις την νέα ταυτότητα?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

συτο θελω να μάθω... η ταυτοτητα με καιει πιο πολυ απ ολα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ που είχα αλλάξει ταυτότητα και ήθελα να την δηλώσω στη τράπεζα Πειραιώς, μου είπαν από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση ότι η ταυτότητα είναι το μοναδικό έγγραφο που πρέπει υποχρεωτικά να πας στο κατάστημα για να την περάσουν. Μου ζήτησε να έχω επίσης μαζί μου εκκαθαριστικό εφορίας, λογαριασμό τηλεφώνου, βεβαίωση εργοδότη και την ταυτότητα φυσικά. Έτσι έκλεισα ραντεβού στο κατάστημα και πήγα.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Ερωτηση για ατοκες δοσεις σε πιστωτικη. Οταν αγορασω κατι πχ 1000 ευρω σε 10 ατοκες δοσεις δλδ 10×100, εχω το μηνα να πληρωνω 100 ευρω. Αν ενα μηνα πληρωσω παραπανω, ας πουμε 200, θα τραβηξει μονο τα 100 και θα κρατησει τα αλλα 100 για την επομενη; Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως και παραπανω απο τη δοση να δινεις, για 10 μηνες θα σου βγαζει 100αρι; Μηπως ειναι ενα κολπο της τραπεζας που πονταρει στο να ξεχασεις ενα μηνα να πληρωσεις, ωστε να τοκιστει το ποσο;
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το winbank της Πειραιώς μπορούμε να εκτυπώσουμε τα στοιχεία του λογαριασμού όπως στην Εθνική; Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι.

Θέλω απλά να φαίνεται ο δικαιούχος και ο ΙΒΑΝ

 

Έχει μια επιλογή τελικά να το στείλεις σε mail οπότε το εκτύπωσα σε pdf

Edited by TypeRS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Ερωτηση για ατοκες δοσεις σε πιστωτικη. Οταν αγορασω κατι πχ 1000 ευρω σε 10 ατοκες δοσεις δλδ 10×100, εχω το μηνα να πληρωνω 100 ευρω. Αν ενα μηνα πληρωσω παραπανω, ας πουμε 200, θα τραβηξει μονο τα 100 και θα κρατησει τα αλλα 100 για την επομενη; Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως και παραπανω απο τη δοση να δινεις, για 10 μηνες θα σου βγαζει 100αρι; Μηπως ειναι ενα κολπο της τραπεζας που πονταρει στο να ξεχασεις ενα μηνα να πληρωσεις, ωστε να τοκιστει το ποσο;

Αν πληρώσεις παραπάνω από την συνολική οφειλή, τότε θα βγει μικρότερος ο επόμενος μηνιαίος λογαριασμός.

Η πιστωτική κάρτα είναι δανειακό προϊόν χωρίς εξασφάλιση. Αν δεν πληρώνεις την συνολική οφειλή μέχρι την ημερομηνία λήξεως, τότε σε γ@μ@ει σε τόκους με επιτόκια κοντά στο 20%.

Το θέμα είναι να εστιάζεις στο πώς κερδίζεις προτίστως εσύ και άσε την τράπεζα να βρει μόνη της το πώς θα κερδίσει και η ίδια από εσένα!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώσεις παραπάνω από την συνολική οφειλή, τότε θα βγει μικρότερος ο επόμενος μηνιαίος λογαριασμός.

Η πιστωτική κάρτα είναι δανειακό προϊόν χωρίς εξασφάλιση. Αν δεν πληρώνεις την συνολική οφειλή μέχρι την ημερομηνία λήξεως, τότε σε γ@μ@ει σε τόκους με επιτόκια κοντά στο 20%.

Το θέμα είναι να εστιάζεις στο πώς κερδίζεις προτίστως εσύ και άσε την τράπεζα να βρει μόνη της το πώς θα κερδίσει και η ίδια από εσένα!

 

Εχω την εντυπωση πως και 200 να δωσω τον επομενο μηνα παλι 100 θα ειναι η δοση και χωρις να μειωνονται αυτες. Δλδ αντι να μεινουν 8 δοσεις επειδη πληρωσα 200 ευρω, θα μεινουν 9 και οταν κλεισει ο μηνας θα υπολογισει το δευτερο 100ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως και 200 να δωσω τον επομενο μηνα παλι 100 θα ειναι η δοση και χωρις να μειωνονται αυτες. Δλδ αντι να μεινουν 8 δοσεις επειδη πληρωσα 200 ευρω, θα μεινουν 9 και οταν κλεισει ο μηνας θα υπολογισει το δευτερο 100ευρω.

 

Σωστά, θα μείνουν 9 δόσεις. Όταν αλλάξει ο μήνας θα προστεθεί η δεύτερη δόση και ο λογαριασμός θα εκδοθεί μηδενικός.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, θα μείνουν 9 δόσεις. Όταν αλλάξει ο μήνας θα προστεθεί η δεύτερη δόση και ο λογαριασμός θα εκδοθεί μηδενικός.

 

Δλδ αν εχω πιστωτικο οριο 2000, τα 1000 σε 10 δοσεις και πουμε οτι εγω παρολο που εβαλα αυτες τις δοσεις εξοφλω και τα 1000 τον πρωτο μηνα, το πιστωτικο οριο θα γινει ξανα 2000 τον 10ο μηνα; Παρολο που θα εχω εξοφλησει απο τον πρωτο μηνα ολο το ποσο;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν εχω πιστωτικο οριο 2000, τα 1000 σε 10 δοσεις και πουμε οτι εγω παρολο που εβαλα αυτες τις δοσεις εξοφλω και τα 1000 τον πρωτο μηνα, το πιστωτικο οριο θα γινει ξανα 2000 τον 10ο μηνα; Παρολο που θα εχω εξοφλησει απο τον πρωτο μηνα ολο το ποσο;

 

Κάθε μήνα τραβάει η τράπεζα το ποσό της δόσης. Αν βάλεις μέσα 1000 ευρώ θα πάρει 100 η τράπεζα και θα έχεις 900 να χαλάσεις σε αγορές.. Μέχρι να μηδενίσει η πιστωτική... Θα πάει - 1000 αν βάλεις χίλια ευρώ μέσα... Αν θέλεις να εξοφλήσεις όλο το ποσό ζητάς από την τράπεζα να κάνεις ολική πληρωμή και σου χρεώνει τα 1000 ευρώ στην κάρτα, δηλαδή και τις 10 δόσεις μαζί και τελειώνεις..

Link to comment
Share on other sites

Από ποια τράπεζα είναι η πιστωτική κάρτα; Μοιάζεις Πειραιώς με αυτό που περιγράφεις.

Σε Eurobank και Alpha Bank έχεις δύο διαφορετικά διαθέσιμα όρια, ένα για εφάπαξ αγορές και ένα για αγορές με δόσεις.

Στην Πειραιώς έχεις μόνο ένα διαθέσιμο όριο δηλαδή οι εκκρεμείς δόσεις περιορίζουν τις εφάπαξ αγορές.

Για την Εθνική δεν θυμάμαι διότι πάνε πολλά χρόνια από τότε που είχα πιστωτική (ίσως και να ήταν κάρτα διευκολύνσεως)

 

Νομίζω πως ωρίμανση δόσεων μπορούν να σου κάνουν μόνο για τις συναλλαγές από επιχειρήσεις που συνεργάζονται με την ίδια τράπεζα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα τραβάει η τράπεζα το ποσό της δόσης. Αν βάλεις μέσα 1000 ευρώ θα πάρει 100 η τράπεζα και θα έχεις 900 να χαλάσεις σε αγορές.. Μέχρι να μηδενίσει η πιστωτική... Θα πάει - 1000 αν βάλεις χίλια ευρώ μέσα... Αν θέλεις να εξοφλήσεις όλο το ποσό ζητάς από την τράπεζα να κάνεις ολική πληρωμή και σου χρεώνει τα 1000 ευρώ στην κάρτα, δηλαδή και τις 10 δόσεις μαζί και τελειώνεις..

 

κατι το οποιο δεν ισχυει για τις πιστωτικες της alpha bank

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να πάτε eurobank τότε τις πιστωτικές σας παιδιά! Και 2 διαφορετικά πιστωτικά όρια έχει για δόσεις και εφάπαξ αγορές.. Κάνει και αποπληρωμή είτε ολική είτε μερική σε όλες τις δόσεις ανεξάρτητα αν είναι συνεργαζομενος ο έμπορος η όχι.. Το έχω κάνει πολλές φορές.
Link to comment
Share on other sites

Να πάτε eurobank τότε τις πιστωτικές σας παιδιά! Και 2 διαφορετικά πιστωτικά όρια έχει για δόσεις και εφάπαξ αγορές.. Κάνει και αποπληρωμή είτε ολική είτε μερική σε όλες τις δόσεις ανεξάρτητα αν είναι συνεργαζομενος ο έμπορος η όχι.. Το έχω κάνει πολλές φορές.

 

Ναι, αλλά... είναι Eurobank ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά... είναι Eurobank ;)

 

Τι εννοείς με αυτό; δεν είναι καλή τράπεζα; τα τελευταία 15 χρόνια δεν είχα το παραμικρό θέμα πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Να πάτε eurobank τότε τις πιστωτικές σας παιδιά! Και 2 διαφορετικά πιστωτικά όρια έχει για δόσεις και εφάπαξ αγορές.. Κάνει και αποπληρωμή είτε ολική είτε μερική σε όλες τις δόσεις ανεξάρτητα αν είναι συνεργαζομενος ο έμπορος η όχι.. Το έχω κάνει πολλές φορές.

Εντύπωση μου κάνει πως έγινε από την Eurobank ωρίμανση δόσεων σε πιστωτική για συναλλαγές που έγιναν από POS άλλης τράπεζας. Θέλεις να μας πεις ένα παράδειγμα εμπόρου; π.χ. Κωτσόβολος που συνεργάζεται με Alpha Bank.

Μήπως η ωρίμανση έγινε από την άλλη τράπεζα κατόπιν επικοινωνίας του εμπόρου με την τράπεζά του;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Από ποια τράπεζα είναι η πιστωτική κάρτα; Μοιάζεις Πειραιώς με αυτό που περιγράφεις.

Σε Eurobank και Alpha Bank έχεις δύο διαφορετικά διαθέσιμα όρια, ένα για εφάπαξ αγορές και ένα για αγορές με δόσεις.

Στην Πειραιώς έχεις μόνο ένα διαθέσιμο όριο δηλαδή οι εκκρεμείς δόσεις περιορίζουν τις εφάπαξ αγορές.

Για την Εθνική δεν θυμάμαι διότι πάνε πολλά χρόνια από τότε που είχα πιστωτική (ίσως και να ήταν κάρτα διευκολύνσεως)

 

Νομίζω πως ωρίμανση δόσεων μπορούν να σου κάνουν μόνο για τις συναλλαγές από επιχειρήσεις που συνεργάζονται με την ίδια τράπεζα.

 

Και στην εθνική ένα είναι το όριο.

Link to comment
Share on other sites

κΙ η alpha έτσι ήταν.. από πέρυσι κάπου Φεβρουαρίο περίπου έκανε κοινό το όριο

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

κΙ η alpha έτσι ήταν.. από πέρυσι κάπου Φεβρουαρίο περίπου έκανε κοινό το όριο

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Και το πήραν πίσω.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...