Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Γιατί δεν πληρώνετε με e banking μέσω πιστωτικής με πάγια εξόφληση και να κερδίζετε τα αντίστοιχα προγράμματα επιστροφής των τραπεζών;

Δεν έχει νόημα να πληρώνετε μέσω του taxis.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1. Γιατί πληρώνω τις οφειλές άλλων ατόμων, χωρίς να έχω το ebanking τους.

Εγώ το κάνω για τον 1ο λόγο (πληρώνω οφειλές εφορίας από όλο το σόι με τις κάρτες μου και μου δίνουν το ρευστό στο χέρι). Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται να πάρω τα στοιχεία του ebanking τους για να κάνω από εκεί την πληρωμή

 

Εφόσον πληρώνεις με την κάρτα σου κάντο από το e banking σου και χρησιμοποίησε την εκάστοτε τράπεζα κατά βούληση.

Κι εγώ πληρώνω φορολογικές οφειλές συγγενών μου και πληρώνω από το e banking μου και τα χρήματα μου τα δίνουν και μένα στο χέρι.

Δεν συμφέρει να πληρώνω από το taxis. Και έχεις και αποδεικτικό έγγραφο πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν οι χρεωστικές κάρτες της Alpha σε περίπτωση που δεν τις χρησιμοποιείς εχουν συνδρομή;;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν οι χρεωστικές κάρτες της Alpha σε περίπτωση που δεν τις χρησιμοποιείς εχουν συνδρομή;;

 

Εν γένει δεν έχουν συνδρομή, αλλά έχουν κόστος επανέκδοσης όταν λήξουν.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν οι χρεωστικές κάρτες της Alpha σε περίπτωση που δεν τις χρησιμοποιείς εχουν συνδρομή;;

 

Συνδρομή έχει η bonus, 12 ευρώ το χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για ποιο λόγο θέλει κάποιος ντε και καλά να πληρώσει απευθείας στην ΑΑΔΕ; Δεν κερδίζει κάτι, αντιθέτως κάποιες τράπεζες δίνουν και κάτι αστείους πόντους «φιλοδώρημα». Αν υπήρχε προμήθεια θα ήταν άλλη ιστορία.

 

Εγώ προσωπικά για την ευκολία: Δεν χρειάζεται να μπω στο ebanking, να περνάω κωδικό οφειλής Taxisnet κλπ. Με την απευθείας πληρωμή το μόνο που χρειάζομαι είναι η κάρτα μου. Βέβαια τώρα που έμαθα για τα επιπλέον yellows για πληρωμή μέσω Winbank δεν θα τα αφήσω την επόμενη φορά, γιατί πλέον μαζεύονται αργά και βασανιστικά...

 

1. Γιατί πληρώνω τις οφειλές άλλων ατόμων, χωρίς να έχω το ebanking τους.

Εγώ το κάνω για τον 1ο λόγο (πληρώνω οφειλές εφορίας από όλο το σόι με τις κάρτες μου και μου δίνουν το ρευστό στο χέρι). Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται να πάρω τα στοιχεία του ebanking τους για να κάνω από εκεί την πληρωμή

3. Με τον τρόπο αυτόν κάνω τζίρο στην κάρτα για να μου αντιλογιστεί η συνδρομή

 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω, τζίρο θα κάνεις ακόμη και αν πληρώσεις μέσω e-banking, δεν έχει διαφορά.

 

Όσο για το 1ο που λες, δεν χρειάζεται να έχεις τα στοιχεία των συγγενών σου για το Taxisnet για να μπορέσεις να μπεις και να πληρώσεις; Αν έχεις τον κωδικό οφειλής του καθενός μπορείς να τα πληρώσεις και μέσω του δικού σου e-banking (αυτό κάνω καμιά φορά με τους γονείς μου) χωρίς να μπεις στο e-banking τους ούτε και στο Taxisnet με τους κωδικούς τους.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα YES (της Eurobank) δεν δίνει το 1% για πληρωμές δημοσίου

 

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία διαίρεση με το 10.

Αν πληρώσεις στο P.O.S. της εφορίας κερδίζεις μόνο 0,02% σε yellows.

Αν πληρώσεις μέσα από winbank κερδίζεις και τα επιπλέον 25 yellows ανά συναλλαγή.

 

αμα πληρωνεις πολλα στην εφορια το βλεπεις πχ εαν η αξια που εχεις να πληρωσεις στην εφορια ειναι λιγοτερο απο 250 ευρω τοτε σε συμφερει να την πληρωσεις μεσω internet banking διοτι θα κερδισεις 25 yellows , αμα ομως ειναι πανω απο 250 ευρω τοτε μεσω καρτας απο το taxisnet πχ 300 ευρω /10=30 yellows , ενω αμα τα πληρωσεις μεσω internet banking θα κερδιζες 25 !!

 

Εγώ προσωπικά για την ευκολία: Δεν χρειάζεται να μπω στο ebanking, να περνάω κωδικό οφειλής Taxisnet κλπ. Με την απευθείας πληρωμή το μόνο που χρειάζομαι είναι η κάρτα μου. Βέβαια τώρα που έμαθα για τα επιπλέον yellows για πληρωμή μέσω Winbank δεν θα τα αφήσω την επόμενη φορά, γιατί πλέον μαζεύονται αργά και βασανιστικά...

 

 

 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω, τζίρο θα κάνεις ακόμη και αν πληρώσεις μέσω e-banking, δεν έχει διαφορά.

 

Όσο για το 1ο που λες, δεν χρειάζεται να έχεις τα στοιχεία των συγγενών σου για το Taxisnet για να μπορέσεις να μπεις και να πληρώσεις; Αν έχεις τον κωδικό οφειλής του καθενός μπορείς να τα πληρώσεις και μέσω του δικού σου e-banking (αυτό κάνω καμιά φορά με τους γονείς μου) χωρίς να μπεις στο e-banking τους ούτε και στο Taxisnet με τους κωδικούς τους.

 

μαλλον θελει να πει οτι πχ δεν πληκτρολογει των κωδικο πληρωμης στο internet banking αλλα τον βολευει ποιο πολυ να βαζεις τους κωδικους ταξιςνετ και μετα να μπαινει στην προσωποποιημενη πληροφορηση και να πληρωνει με καρτα . Αν το σκεφτεις πχ οταν εχεις λογαριασμο ειτε στο my cosmote ειτε στο my elpedison την ιδια ευκολια σου δινει πατας πληρωμη και μετα βαζεις στοιχεια καρτας και δεν πληκτρολογεις των κωδικο πληρωμης , οποτε ειναι πολυ πιο ευκολο.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

αμα πληρωνεις πολλα στην εφορια το βλεπεις πχ εαν η αξια που εχεις να πληρωσεις στην εφορια ειναι λιγοτερο απο 250 ευρω τοτε σε συμφερει να την πληρωσεις μεσω internet banking διοτι θα κερδισεις 25 yellows , αμα ομως ειναι πανω απο 250 ευρω τοτε μεσω καρτας απο το taxisnet πχ 300 ευρω /10=30 yellows , ενω αμα τα πληρωσεις μεσω internet banking θα κερδιζες 25 !!

[...]

Εγώ διαπίστωσα πως πήρα 25 yellows για κάθε συναλλαγή μέσω winbank και κερδίζω 1 yellow/10€ για κάθε δόση που λογιστικοποιείται.

Άρα αν πληρώσεις από winbank οφειλή €300 θα κερίσεις 30+25=55yellows.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαπίστωσα πως πήρα 25 yellows για κάθε συναλλαγή μέσω winbank και κερδίζω 1 yellow/10€ για κάθε δόση που λογιστικοποιείται.

Άρα αν πληρώσεις από winbank οφειλή €300 θα κερίσεις 30+25=55yellows.

 

εσυ μιλας για πληρωμη μεσω winbank με χρεωση πιστωτικης καρτας που δεν το γνωριζω , εγω ειπα για πληρωμη με μονο με χρεωστικη καρτα απο το ταξιςνετ , με τις πιστωτικες δεν ξερω και ουτε ειχα ποτε.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά δεν χρησιμοποιώ καθόλου χρεωστικές και δυστυχώς γενίκευσα...
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πληρώνετε με e banking μέσω πιστωτικής με πάγια εξόφληση και να κερδίζετε τα αντίστοιχα προγράμματα επιστροφής των τραπεζών;

Δεν έχει νόημα να πληρώνετε μέσω του taxis.

 

Το εξήγησε για ποιόν λόγο έχει και μάλιστα πολύ νόημα: άμεση εκκαθάριση και μηδενισμός της οφειλής στις 8 το βράδυ ώστε να μπορέσεις π.χ. να βγάλεις 8:01 φορολογική ενημερότητα. Από ebanking είτε με κάρτα είτε με κανονική μεταφορά μέσω των επιλογών της εκάστοτε τράπεζας θες καμιά εβδομάδα μέχρι να ενημερωθεί το taxis. Μια φορά την πάτησα ενώ καιγόμουν μάλιστα να μου βγάλω πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ για μεταβίβαση και έκτοτε πληρώνω τα πάντα και μόνο άμεσα με κάρτα στην ΑΑΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διάβασα σε προηγούμενα σχόλια, εάν κάποιος πληρώσει την εφορία μέσω winbank κερδίζει 25 yellows για κάθε συναλλαγή.

 

Δηλαδή εαν έχω να πληρώσω 100€ στην εφορία και το πληρώνω ανά 10€ ( ή και λιγότερο ) σε κάθε μια συναλλαγή θα λαμβάνω κάθε φορά 25 yellows;

.
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα πέρνεις 25 πόντους κάθε φορά που κάνεις ηλεκτρονική συναλλαγή σε εμπορο ή επαγγελματία ή την εφορία.

Εγώ στον γυιό μου στέλνω χρήματα και επειδή είναι επαγγελματίας μου δίνει 25 Yellows

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς μαύρη χρεωστική (όχι πιστωτική) κάρτα Mastercard της Εθνικής; Είδα που την είχε ένας γνωστός μου αλλά δεν είχα την οικειότητα να τον ρωτήσω περισσότερα, και μου έκανε εντύπωση.
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διάβασα σε προηγούμενα σχόλια, εάν κάποιος πληρώσει την εφορία μέσω winbank κερδίζει 25 yellows για κάθε συναλλαγή.

 

Δηλαδή εαν έχω να πληρώσω 100€ στην εφορία και το πληρώνω ανά 10€ ( ή και λιγότερο ) σε κάθε μια συναλλαγή θα λαμβάνω κάθε φορά 25 yellows;

Ναι, αλλά έχε υπόψη σου ότι για τις πληρωμές μέσω winbank, υπάρχει ανώτατο όριο στα yellows που μπορείς να κερδίσεις (250/μήνα), σύμφωνα με τους όρους του προγράμματος. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά έχε υπόψη σου ότι για τις πληρωμές μέσω winbank, υπάρχει ανώτατο όριο στα yellows που μπορείς να κερδίσεις (250/μήνα), σύμφωνα με τους όρους του προγράμματος.

 

επισης οταν κανεις χρηση μεσω mobile banking εχει και εχει ξεχωριστο οριο απο την internet banking στα 250 yellows / μηνα!

αρα μπορει καποιος μεσα στον μηνα να κερδισει 500yellows τα 250 απο συναλλαγες στο internet banking και υπολοιπα 250 απο το mobile banking , αυτο το ηξερα οτι υπηρχε παλαιοτερα και πρεπει να ισχυει τωρα.

 

 

Γιατί δεν πληρώνετε με e banking μέσω πιστωτικής με πάγια εξόφληση και να κερδίζετε τα αντίστοιχα προγράμματα επιστροφής των τραπεζών;

Δεν έχει νόημα να πληρώνετε μέσω του taxis.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εφόσον πληρώνεις με την κάρτα σου κάντο από το e banking σου και χρησιμοποίησε την εκάστοτε τράπεζα κατά βούληση.

Κι εγώ πληρώνω φορολογικές οφειλές συγγενών μου και πληρώνω από το e banking μου και τα χρήματα μου τα δίνουν και μένα στο χέρι.

Δεν συμφέρει να πληρώνω από το taxis. Και έχεις και αποδεικτικό έγγραφο πληρωμής.

 

δεν το καταλαβα ετσι οπως το γραφεις τι εννοεις;

<< Γιατί δεν πληρώνετε με e banking μέσω πιστωτικής με πάγια εξόφληση και να κερδίζετε τα αντίστοιχα προγράμματα επιστροφής των τραπεζών; >> .

Τι διαφορα εχει στο προγραμμα επιστροφης αμα πληρωσεις εσυ με την καρτα σου ή βαλεις παγια εντολη με χρεωση καρτας;

δεν αποδιδεται το ιδιο <<μπονους >> επιστροφης ή οχι; .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

επισης οταν κανεις χρηση μεσω mobile banking εχει και εχει ξεχωριστο οριο απο την internet banking στα 250 yellows / μηνα!

αρα μπορει καποιος μεσα στον μηνα να κερδισει 500yellows τα 250 απο συναλλαγες στο internet banking και υπολοιπα 250 απο το mobile banking , αυτο το ηξερα οτι υπηρχε παλαιοτερα και πρεπει να ισχυει τωρα.

Αυτό ίσως να ίσχυε παλαιότερα (δεν έχω προσωπική εμπειρία, ούτε έχω εικόνα των τότε Όρων). Επισήμως πάντως, βάσει των Όρων που ισχύουν σήμερα και του σχετικού χωρίου που παραθέτω παρακάτω, καθίσταται σαφές ότι η τράπεζα θεωρεί ως ένα το mobile με το web banking. Ως εκ τούτου, η μέγιστη ανταμοιβή που μπορεί να λάβει κάποιος, ανέρχεται στους 250 πόντους (yellows) ανά μήνα, όποιο online κανάλι της τράπεζας Πειραιώς κι αν επιλέξει για να εξοφλήσει τους λογαριασμούς του.
β & γ. Πληρωμή λογαριασμών μέσω web banking ή μέσω mobile banking: Τα yellows θα καταχωρούνται στον Λογαριασμό yellow αφού ολοκληρωθεί η σύνδεση στο web banking ή mobile banking αντίστοιχα. Εφόσον το Μέλος πραγματοποιήσει πληρωμή με χρέωση Πιστωτικής Κάρτας που συμμετέχει στο Πρόγραμμα, τότε συλλέγει yellows και από τη χρήση της Κάρτας. Ο μέγιστος αριθμός yellows, ήτοι τα 250 yellows, αφορά μόνο στον τρόπο επιβράβευσης Πληρωμή λογαριασμών μέσω web banking ή mobile banking, ενώ για τη χρήση Πιστωτικής Κάρτας ισχύουν τα παραπάνω αναφερόμενα υπό τον Όρο 2A.Α.
Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Καμία λύση να πληρώνουμε τον ΕΦΚΑ χωρίς τραπεζική προμήθεια, υπάρχει ?

Με τι τρόπο πληρώνεις; Από βεβαιωμένες οφειλές μέσα από web banking, δεν θυμάμαι να έχω πληρώσει ποτέ προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Με τι τρόπο πληρώνεις; Από βεβαιωμένες οφειλές μέσα από web banking, δεν θυμάμαι να έχω πληρώσει ποτέ προμήθεια.

 

Από ποια τράπεζα ?

ΥΓ. Για ΕΦΚΑ μιλώ, όχι για ΕΝΦΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η Eurobank έχει μηδενική προμήθεια για πληρωμή ΕΦΚΑ.

 

4-5 Νοεμβρίου είχε σίγουρα χρέωση.

Ό,τι νά 'ναι είναι οι τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...