Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ναι. Καναμε αμφισβητηση της συναλλαγης και απνεργοποιηση της καρτας. Περισσοτερες πληροφοριες δεν εδωσαν.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Το μονο που μου ειπε οτι μπηκε χθες απο το κινητο σε ενα site που εγραφε πως να βγαλεις λεφτα online και χρησιμοποιουσε και το ονομα του Πετρετζικη αλλα απλα διαβασε το αρθρο...

τουλάχιστον έμαθε πως να φτιάχνει χυλοπίτες αλλά Άκη τώρα ....:p

απλά διάβασε ....δεν νομίζω και κάπου αλλού φυσικά έδωσε τα στοιχεία της

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία της κάρτας δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά με ποιο τρόπο διέρευσαν. Ίσως να τα έκλεψε κάποιος υπάλληλος που πήρε την κάρτα στα χέρια του για να την περάσει σε φυσικό P.O.S.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουσει καποιος την περιπτωση να γινει χρεωαη καρτας που δεν εχει ποτε χρηαιμοποιηθει για συναλλαγη;

Ηρθε ενα μνμ ασφαλειας για χρεωση ενος ποσου 49.25 ευρω σε καρτα της γυναικας μου. Τον λογαριασμο αυτο τον παρακολουθω απο winbanking και δεν εχει γινει ποτε συναλλαγη...

Απο την τραπεζα της ειπαν οτι μια εταρεια με ονομα Allianz δεσμευσε το ποσο σε δολλαρια!

Το μονο που μου ειπε οτι μπηκε χθες απο το κινητο σε ενα site που εγραφε πως να βγαλεις λεφτα online και χρησιμοποιουσε και το ονομα του Πετρετζικη αλλα απλα διαβασε το αρθρο...

 

Απάτη είναι αυτο,ούτε ο Πετρετζίκης λέει κάτι τέτοιο όυτε ο Κωστοπουλος ουτε ο Μπέζος.Μην πιστεύετε και πατατε σε ότι αηδία κυκλοφορεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία της κάρτας δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά με ποιο τρόπο διέρευσαν. Ίσως να τα έκλεψε κάποιος υπάλληλος που πήρε την κάρτα στα χέρια του για να την περάσει σε φυσικό P.O.S.

Η καρτα δεν εχει χρησιμοποιηθει ποτε! Σε καμια συναλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα δεν εχει χρησιμοποιηθει ποτε! Σε καμια συναλλαγη.
καποιος την χρησιμοποίησε.

η εστω καποιος γνώριζε τα στοιχεια οκυ αναγράφονται στην κάρτα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα δεν εχει χρησιμοποιηθει ποτε! Σε καμια συναλλαγη.

 

Δεν είναι απαραίτητο να έχει χρησιμοποιηθεί σε κάποια εγχρήματη συναλλαγή. Αρκεί να έχουν καταχωρηθεί κάπου τα στοιχεία της κάρτας ως "απόδειξη" ότι ο χρήστης είναι άνω των 18 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονικη συναλλαγη δεν εχει κανει ποτε...
και τι σημασία έχει,αφού είναι ενεργή πάντα υπάρχει πρώτη φορα και δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά η γυναίκα σου έδωσε τα στοιχεία της κάρτας της και τώρα μακάρι να σε δικαιώσει η τράπεζα,μη νομίζεις μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα και αυτή

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και τι σημασία έχει,αφού είναι ενεργή πάντα υπάρχει πρώτη φορα και δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά η γυναίκα σου έδωσε τα στοιχεία της κάρτας της και τώρα μακάρι να σε δικαιώσει η τράπεζα,μη νομίζεις μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα και αυτή

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Εφόσον δεν έγινε επιβεβαίωση της συναλλαγής με κωδικό που ήρθε με Sms στο κινητό ή σε viber ή με push up μήνυμα στο app ή με εισαγωγή κωδικών web banking, η τράπεζα θα τα επιστρέψει τα χρήματα.

 

Το 2019 ( και προφανώς και πιο μπροστά ) η airbnb χρέωνε τις κάρτες χωρίς sms επιβεβαίωσης απο την τράπεζα. Οπότε όποιος είχε τα στοιχεία της κάρτας σου μπορούσε να κάνει κράτηση. Καθότι στην airbnb είσαι όποιος δηλώσεις, μπορούσες να πας διακοπές, να χρεώσεις την κάρτα σου, να δηλώσεις οτι όνομα θέλεις στον λογαριασμό της airbnb και μετά να γυρίσεις απο τις διακοπές και να την αμφισβητήσεις την συναλλαγή. Ο κάτοχος του διαμερίσματος που έμενες δεν ζητούσε την ταυτότητα γιατί είχε εγγυημένη την πληρωμή απο την airbnb και τότε δεν λειτουργούσε η πλατφόρμα δήλωσης βραχυχρόνιων μισθώσεως απο τους παρόχους καταλυμάτων, οπότε δεν είχε υποχρέωση να ζητήσει ταυτότητα ο πάροχος. Ο παραπάνω τρόπος εξαπάτησης διέρρευσε στο διαδίκτυο και για να πω την αλήθεια δεν το πίστεψα οτι μπορούσε να γίνει αλλά το έκανε γνωστός μου που έκλεισε διακοπές με αυτόν τον τρόπο και μετά του επέστρεψε τον Σεπτέμβριο του 2020 η Εθνική τράπεζα τα χρήματα της κράτησης που έκανε τον Ιούνιο του 2019.

 

Δεν τον κρύβω οτι εαν είχα πιστέψει τότε αυτό που μου είπε θα το έκανα και εγώ.... Πρακτικά πιστεύω οτι η airbnb επέστρεψε τα χρήματα στην τράπεζα και μετα η τράπεζα στους πελάτες. Ο λόγος ήταν οτι δεν τηρούνταν ο κανονισμός, που νομίζω επέβαλε η ΕΕ, για επιβεβαίωση ηλεκτρονικής συναλλαγής με κάρτα με αυστηρό τρόπο (sms, viber κτλ).

 

Μην σας κάνει εντύπωση αυτο που γίνονταν με την airbnb. Το ίδιο γίνονταν με την ΔΕΗ έως περίπου τον Αύγουστο του 2020. Στις πληρωμές στην ιστοσελίδα της δεν ζητούσε επιβεβαίωση της συναλλαγής με sms ή άλλο τρόπο. Βέβαια εκεί δεν μπορούσε να γίνει αυτή η απάτη χωρίς να σε βρουν γιατί η πληρωμή του λογαριασμού οδηγούσε σε κάποιον καταναλωτή της ΔΕΗ. Στην airbnb οδηγούσε σε όποιο φανταστικό όνομα δήλωνες στην airbnb και σε όποια φανταστική φωτογραφία έβαζες.

.
Link to comment
Share on other sites

και τι σημασία έχει,αφού είναι ενεργή πάντα υπάρχει πρώτη φορα και δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά η γυναίκα σου έδωσε τα στοιχεία της κάρτας της και τώρα μακάρι να σε δικαιώσει η τράπεζα,μη νομίζεις μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα και αυτή

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Χρεωθηκε το ποσο σε Aliexpress Luxemburg, ενω η τραπεζα μου ειπε οτι δεν θα αποδεχθει τη συναλλαγη!

Link to comment
Share on other sites

Μα εάν φαινόταν ανενεργή δε θα είχες πρόσβαση στην ρύθμιση για ενεργοποίηση , ούτε και το ΑΤΜ θα την δεχόταν .
Ακριβώς επειδή είναι ανενεργή πρέπει να την ενεργοποιήσεις.

Παιδιά σκεφτείτε πριν γράψτε.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχει ακουσει καποιος την περιπτωση να γινει χρεωαη καρτας που δεν εχει ποτε χρηαιμοποιηθει για συναλλαγη;

 

Ηρθε ενα μνμ ασφαλειας για χρεωση ενος ποσου 49.25 ευρω σε καρτα της γυναικας μου. Τον λογαριασμο αυτο τον παρακολουθω απο winbanking και δεν εχει γινει ποτε συναλλαγη...

 

Απο την τραπεζα της ειπαν οτι μια εταρεια με ονομα Allianz δεσμευσε το ποσο σε δολλαρια!

 

Το μονο που μου ειπε οτι μπηκε χθες απο το κινητο σε ενα site που εγραφε πως να βγαλεις λεφτα online και χρησιμοποιουσε και το ονομα του Πετρετζικη αλλα απλα διαβασε το αρθρο...

Αν είναι recurring συναλλαγή και η κάρτα έρχεται σε αντικατάσταση προηγούμενης, θα πέσει κανονική χρέωση.

Παράδειγμα αν έχει κάποιου είδους συνδρομή που χρεώνεται κάθε Χ μήνες.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Χρεωθηκε το ποσο σε Aliexpress Luxemburg, ενω η τραπεζα μου ειπε οτι δεν θα αποδεχθει τη συναλλαγη!
πάλι καλά και προσέχουμε λίγο

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η λυση στο μυατηριο ειναι μαλλον ενας 15 χρονος που ηταν μονος σπιτι....
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε σημερα email απο την εθνικη οτι αλλαζουνε οι πληρωμες με καρτα με 2 κωδικους για να γινει η συναλλαγη .

Αγορα κατι με χρεωστικη καρτα εθνικης και το ειδα στην πραξη ουσιαστηκα επιλεγεις την ασφαλεια Secure Authentication (SCA ) και μετα σου λεει να μπεις στο internet banking σου και να επιβεβαιωσεις την συναλλαγη , οχι στο ιδιο παραθυρο οπως το κανει η πειραιως και σε παει εκεινη στο internet bankng.

Mπηκα στο internet banking της εθνικης και πατησα εγκριση και μου λεει να γυρισω πισω στο καταστημα που εκανα την πληρωμη δηλαδη στο αλλο παραθυρο που ημουνα. Μου αρεσε περισσοτερο αυτο της εθνικης , που μπαινεις εσυ στο internet banking και δεν σε δρομολογει το ιδιο το site, μου φαινεται περισσοτερο ασφαλες!!.

Επισης ενω πηγα στο αλλο παραθυρο μου εβγαλε not found , αλλα μετα μου ηρθε email οτι εγινε η παραγγελια μου και στο ebanking αφαιρεθηκαν τα χρηματα!! .

 

οδηγιες για χρηστες internet banking θα βρειτε εδω https://microsites.nbg.gr/scaminternetbanking/index.html

οδηγιες για χρηστες mobile banking θα βρειτε εδω https://microsites.nbg.gr/scamobilebanking/index.html

οδηγιες για χρηστες της mobile εφαρμογής NBG Authenticator θα βρειτε εδω https://microsites.nbg.gr/scaauthenticator/index.html

( Με την εφαρμογή NBG Authenticator μπορείτε να πραγματοποιείτε συναλλαγές ηλεκτρονικού εμπορίου που απαιτούν την ισχυρή ταυτοποίησή σας, ακόμα και αν δεν είστε εγγεγραμμένος χρήστης των υπηρεσιών Internet & Mobile Banking της Εθνικής Τράπεζας ) .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν την ενσωματώνουν στην εφαρμογή i-bank?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Εύλογο ερώτημα. Η Εθνικη έχει μια εφαρμογή για mobile banking, άλλη για ανέπαφες πληρωμές, άλλη για το pass και άλλη για τους κλειδάριθμους...τραγική κατάσταση!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εύλογο ερώτημα. Η Εθνικη έχει μια εφαρμογή για mobile banking, άλλη για ανέπαφες πληρωμές, άλλη για το pass και άλλη για τους κλειδάριθμους...τραγική κατάσταση!

Προσέγγιση Unix: Κάνεις ένα πράγμα και το κάνεις σωστά ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Unix_philosophy#Do_One_Thing_and_Do_It_Well

Link to comment
Share on other sites

http://img7.uploadhouse.com/fileuploads/28894/2889431711052063914d39572323c6cb6411d248.jpg

 

:cool: - σαν αποστολεα ειχε το mail μου και μετα alpha.gr, ψαχνουν για θυματα καποια λαμογια (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

http://img7.uploadhouse.com/fileuploads/28894/2889431711052063914d39572323c6cb6411d248.jpg

 

:cool: - σαν αποστολεα ειχε το mail μου και μετα alpha.gr, ψαχνουν για θυματα καποια λαμογια (!)

 

 

Επειδή πολλοί θα την πατήσουν αν μπορείς στείλτο στη διεύθυνση ηλεκτρονικού εγκλήματος να μπλοκάρουν το mail

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:)
Link to comment
Share on other sites

Από τις 05/02/2021, η Eurobank Reward World Mastercard θα προσφέρει μικρότερη επιστροφή. Πιο συγκεκριμένα, η επιστροφή πέφτει από το 13% που ισχύει σήμερα στο 10% για τις αγορές από τα Attica και από το 2% στο 1% για τις αγορές στις υπόλοιπες επιχειρήσεις. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Από τις 05/02/2021, η Eurobank Reward World Mastercard θα προσφέρει μικρότερη επιστροφή. Πιο συγκεκριμένα, η επιστροφή πέφτει από 13% που είναι σήμερα στο 10% για τις αγορές στα Attica και από το 2% στο 1% για τις υπόλοιπες επιχειρήσεις.

 

Δεν είχα υπόψη μου τη συγκεκριμένη κάρτα. Ακόμη και το 1% σε όλες τις επιχειρήσεις δεν είναι άσχημο, με τις εξαιρέσεις που έχει.

 

Έχει ετήσια συνδρομή και αν ναι πόση είναι; Μπορείς να την αποφύγεις αν κάνεις ετήσιες αγορές από ένα πόσο και πάνω;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα υπόψη μου τη συγκεκριμένη κάρτα. Ακόμη και το 1% σε όλες τις επιχειρήσεις δεν είναι άσχημο, με τις εξαιρέσεις που έχει.

 

Έχει ετήσια συνδρομή και αν ναι πόση είναι; Μπορείς να την αποφύγεις αν κάνεις ετήσιες αγορές από ένα πόσο και πάνω;

Η συνδρομή είναι δωρεάν τον πρώτο χρόνο και μετά διαμορφώνεται στα 30€/έτος. Δεν μπορείς να την αποφύγεις κάνοντας αγορές από ένα ποσό και πάνω. Μόνο εάν έχεις την μισθοδοσία σου στη Eurobank μπορείς να την αποφύγεις. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Η συνδρομή είναι δωρεάν τον πρώτο χρόνο και μετά διαμορφώνεται στα 30€/έτος. Δεν μπορείς να την αποφύγεις κάνοντας αγορές από ένα ποσό και πάνω. Μόνο εάν έχεις την μισθοδοσία σου στη Eurobank μπορείς να την αποφύγεις.

 

Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Δεν έχω καμιά σχέση με τη συγκεκριμένη τράπεζα αλλα θα μπορούσα να μεταφέρω τη μισθοδοσία μου, απλά με χαλάει η συνδρομή... Φαντάζομαι ότι σύντομα δεν θα υπάρχει πιστωτική χωρίς συνδρομή ούτως ή άλλως.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...