Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Δεν έχω καμιά σχέση με τη συγκεκριμένη τράπεζα αλλα θα μπορούσα να μεταφέρω τη μισθοδοσία μου, απλά με χαλάει η συνδρομή... Φαντάζομαι ότι σύντομα δεν θα υπάρχει πιστωτική χωρίς συνδρομή ούτως ή άλλως.

 

Ψάχνεσαι και για καλό πρόγραμμα επιβράβευσης ή απλά για δωρεάν συνδρομή;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεσαι και για καλό πρόγραμμα επιβράβευσης ή απλά για δωρεάν συνδρομή;

 

Έχω κάρτα με δωρεάν συνδρομή οπότε κοιτάζω για κάποιο πρόγραμμα επιβράβευσης που να με βολεύει (π.χ. Δεν ψωνίζω ποτέ από το Attica, αλλα βάζω συχνά καύσιμα, ψωνίζω από Σκλαβενίτη κλπ.). Θα πρέπει όμωε η επιβράβευση να είναι σημαντική, για να κάνω εύκολα και γρήγορα απόσβεση της συνδρομής, χωρίς να χρειάζεται να κάνω περιττές αγορές ή αγορές από καταστήματα που δεν θα επέλεγα ούτως ή άλλως)

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η υποθεση εχει ψωμι... Απλα αν καποιος εχει καταλαβει κατι παραπανω απο μενα ας το πει...

Ειχα γραψει οτι εμφανιστηκε μια πληρωμη καπου 60 ευρω στο Aliexpress Λουξεμβουργου σε μια καρτα της Πειραιως που 1ο ονομα ειναι η γυναικα μου... Το λογαριασμο που συνδεεται με αυτην την καρτα τον βλεπω απο το winbank και δεν ειχεγινει ποτε ηλεκτρονικη συναλλαγη η πληρωμη σε Pos αλλα μονο αναληψη και καταθεση σε ATM.

Ηρθε μνμ απο την τραπεζα για περιεργη συναλλαγη, δεν την αποδεχθηκαμε, ακυρωθηκε η καρτα και τα λεφτα ειπαν θα παρουν εως 2 μηνες να επιστραφουν.

Αλλα επειδη η απορια παραμενει...

Επικοινωνησα με Aliexpress και δεν υπαρχει καμια συναλλαγη με αυτην την καρτα...

Αλλα η συναλλαγη γραφει οτι εγινε απο Aliexpress. Πως γινεται αυτο αραγε;

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάρτα με δωρεάν συνδρομή οπότε κοιτάζω για κάποιο πρόγραμμα επιβράβευσης που να με βολεύει (π.χ. Δεν ψωνίζω ποτέ από το Attica, αλλα βάζω συχνά καύσιμα, ψωνίζω από Σκλαβενίτη κλπ.). Θα πρέπει όμωε η επιβράβευση να είναι σημαντική, για να κάνω εύκολα και γρήγορα απόσβεση της συνδρομής, χωρίς να χρειάζεται να κάνω περιττές αγορές ή αγορές από καταστήματα που δεν θα επέλεγα ούτως ή άλλως)

 

Η energy της alpha bank δίνει 3% σε επιλεγμένα πρατήρια shell και 1% στις υπόλοιπες αγορές. Εγώ ευτυχώς την είχα βγάλει παλιότερα και δεν έχει συνδρομή με αγορές άνω των 2500€ νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Η υποθεση εχει ψωμι... Απλα αν καποιος εχει καταλαβει κατι παραπανω απο μενα ας το πει...

Ειχα γραψει οτι εμφανιστηκε μια πληρωμη καπου 60 ευρω στο Aliexpress Λουξεμβουργου σε μια καρτα της Πειραιως που 1ο ονομα ειναι η γυναικα μου... Το λογαριασμο που συνδεεται με αυτην την καρτα τον βλεπω απο το winbank και δεν ειχεγινει ποτε ηλεκτρονικη συναλλαγη η πληρωμη σε Pos αλλα μονο αναληψη και καταθεση σε ATM.

Ηρθε μνμ απο την τραπεζα για περιεργη συναλλαγη, δεν την αποδεχθηκαμε, ακυρωθηκε η καρτα και τα λεφτα ειπαν θα παρουν εως 2 μηνες να επιστραφουν.

Αλλα επειδη η απορια παραμενει...

Επικοινωνησα με Aliexpress και δεν υπαρχει καμια συναλλαγη με αυτην την καρτα...

Αλλα η συναλλαγη γραφει οτι εγινε απο Aliexpress. Πως γινεται αυτο αραγε;

 

Αφού σε ειδοποίησε η τράπεζα για Περίεργη συναλλαγή, πάει να πει ότι η τράπεζα δεν έδωσε έγκριση και το σύστημα μπλόκαρε την συναλλαγή αυτόματα.

Οπότε το Aliexpress δεν πήρε ποτέ έγκριση και δεν έκανε καμμία συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Η συνδρομή είναι δωρεάν τον πρώτο χρόνο και μετά διαμορφώνεται στα 30€/έτος. Δεν μπορείς να την αποφύγεις κάνοντας αγορές από ένα ποσό και πάνω. Μόνο εάν έχεις την μισθοδοσία σου στη Eurobank μπορείς να την αποφύγεις.

Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Δεν έχω καμιά σχέση με τη συγκεκριμένη τράπεζα αλλα θα μπορούσα να μεταφέρω τη μισθοδοσία μου, απλά με χαλάει η συνδρομή... Φαντάζομαι ότι σύντομα δεν θα υπάρχει πιστωτική χωρίς συνδρομή ούτως ή άλλως.

Ακόμη και αν έχεις την μισθοδοσία σου στην Eurobank, δεν ισχύει δωρεάν συνδρομή για όλες τις κάρτες, παρά μόνο για τις πιστωτικές που εκδίδονται χωρίς συνεργασία με άλλη εταιρεία (όπως τα Attica εν προκειμένω).

 

Δες και την Affinity Mastercard της Alpha Bank που δίνει 2,5% για όλες τις αγορές σου με δυνατότητα εξαργύρωσης στα καταστήματα του Ομίλου Inditex: Zara, Zara Home, Bershka, Massimo Dutti, Pull and Bear, Stradivarius, Oysho. Έχει ετήσια συνδρομή €30 σύμφωνα με το ισχύον τιμολόγιο δες Θ.χρηματοδοτήσεις - 14.Κάρτες

Άρα το κέρδος από τα πρώτα €1.200 αγορών ισούται με την ετήσια συνδρομή.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γνωρίζουμε αν σε ανανέωση πιστωτικής κάρτας που λήγει της Εθνικής υπάρχει χρέωση; Επίσης είδα ότι η διάρκεια της νέας πιστωτικής είναι πενταετής. Από πότε άλλαξε η διάρκεια από τα 2 χρόνια στα 5;

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και αν έχεις την μισθοδοσία σου στην Eurobank, δεν ισχύει δωρεάν συνδρομή για όλες τις κάρτες, παρά μόνο για τις πιστωτικές που εκδίδονται χωρίς συνεργασία με άλλη εταιρεία (όπως τα Attica εν προκειμένω).

 

Δες και την Affinity Mastercard της Alpha Bank που δίνει 2,5% για όλες τις αγορές σου με δυνατότητα εξαργύρωσης στα καταστήματα του Ομίλου Inditex: Zara, Zara Home, Bershka, Massimo Dutti, Pull and Bear, Stradivarius, Oysho. Έχει ετήσια συνδρομή €30 σύμφωνα με το ισχύον τιμολόγιο δες Θ.χρηματοδοτήσεις - 14.Κάρτες

Άρα το κέρδος από τα πρώτα €1.200 αγορών ισούται με την ετήσια συνδρομή.

 

Μπορεί και να το αναφέρει κάπου αλλά δε μπορώ να το βρώ. Τον πρώτο χρόνο έχει συνδρομή η affinity;

Την έχω 14 μήνες τώρα, αλλά δε μου ήρθε συνδρομή τον πρώτο χρόνο αν και περίμενα.

Η αλήθεια είναι ότι την έχω χρησιμοοιήσει αρκετά όμως, αλλά και πάλι, δε βρήκα κάτι...

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να το αναφέρει κάπου αλλά δε μπορώ να το βρώ. Τον πρώτο χρόνο έχει συνδρομή η affinity;

Την έχω 14 μήνες τώρα, αλλά δε μου ήρθε συνδρομή τον πρώτο χρόνο αν και περίμενα.

Η αλήθεια είναι ότι την έχω χρησιμοοιήσει αρκετά όμως, αλλά και πάλι, δε βρήκα κάτι...

 

Μήπως την έβγαλες με το παλιό καθεστώς της δωρεάν συνδρομής με αγορές άνω των 2.500€/χρόνο;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

GraveDigger said:
Ακόμη και αν έχεις την μισθοδοσία σου στην Eurobank, δεν ισχύει δωρεάν συνδρομή για όλες τις κάρτες, παρά μόνο για τις πιστωτικές που εκδίδονται χωρίς συνεργασία με άλλη εταιρεία (όπως τα Attica εν προκειμένω).

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Ξέρω άτομο που του έδωσαν τη Yes Visa με δωρεάν συνδρομή λόγω μισθοδοσίας.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Μήπως την έβγαλες με το παλιό καθεστώς της δωρεάν συνδρομής με αγορές άνω των 2.500€/χρόνο;

 

Μόλις έκανα αίτηση είχε αλλάξει αυτό. Οριακά δεν το είχα προλάβει (αν θυμάμαι καλά).

Τέλος πάντων, θα το ξαναδώ στο επόμενο έτος

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να το αναφέρει κάπου αλλά δε μπορώ να το βρώ. Τον πρώτο χρόνο έχει συνδρομή η affinity;

Την έχω 14 μήνες τώρα, αλλά δε μου ήρθε συνδρομή τον πρώτο χρόνο αν και περίμενα.

Η αλήθεια είναι ότι την έχω χρησιμοοιήσει αρκετά όμως, αλλά και πάλι, δε βρήκα κάτι...

Στις περισσότερες περιπτώσεις, ο πρώτος χρόνος είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή της Eurobank μου εξαφανίστηκε η επιλογή για ανέπαφες συναλλαγές. Συνέβη και σε κανέναν άλλο? Είχε συμβεί και παλαιότερα αυτό και ήταν γενικό.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εύλογο ερώτημα. Η Εθνικη έχει μια εφαρμογή για mobile banking, άλλη για ανέπαφες πληρωμές, άλλη για το pass και άλλη για τους κλειδάριθμους...τραγική κατάσταση!

 

Ειναι ενσωματωμενο στο mobile banking

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενσωματωμενο στο mobile banking

 

Σε τι από όλα που ανέφερα αναφέρεσαι?

 

Νομίζω πως θα είχε λογική να ενσωματωθεί π.χ. τη εφαρμογή (ή έστω η λειτουργία) για τις ανέπαφες πληρωμές με το κινητό στην εφαρμογή iBank. Έτσι το έχει υλοποιήσει η Πειραιώς και με βολεύει πολύ.

 

Δεν μπορώ (και δεν θέλω) να έχω ξεχωριστές εφαρμογές για διαφορετικές λειτουργίες (και δεν πρέπει να είμαι ο μόνος...).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ανέπαφες συναλλαγές μέσω nfc ακόμα η Εθνική, σε καμία εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα της έκαναν «φτερά» σε διαδικτυακό καζίνο

 

Μια απίστευτη κλοπή σημειώθηκε στη Ρόδο, η οποία ξεκίνησε όταν μια ανυποψίαστη γυναίκα του νησιού άρχισε να λαμβάνει ειδοποιήσεις στο κινητό της αργά τη νύχτα, για το ότι πραγματοποιούνται συναλλαγές στο Γιβραλτάρ μέσω της χρεωστικής της κάρτας. Η ίδια, δεν μπόρεσε να κάνει κάποια κίνηση ώστε να σταματήσει τη μεταφορά των χρημάτων της, ενώ έπρεπε να περιμένει μέχρι το πρωί της επόμενης ημέρας για να απευθυνθεί στην Τράπεζα.

Η γυναίκα ανέφερε την ιστορία της στην εφημερίδα «Δημοκρατική» της Ρόδου, λέγοντας πως φαίνεται ότι τα χρήματα της έκαναν «φτερά» σε διαδικτυακό καζίνο. Μάλιστα, λόγω προβλημάτων που αντιμετωπίζει στην υγεία της, κρατούσε τα χρήματα στον λογαριασμό για ιατρικές πράξεις. Η γυναίκα δήλωσε πως δεν μπόρεσε να λάβει κάποια έγκυρη απάντηση από την Τράπεζα.

Όπως κατήγγειλε, ουδέποτε χρησιμοποίησε την συγκεκριμένη χρεωστική κάρτα για συναλλαγές στο διαδίκτυο, παρά μόνο σε σούπερ μάρκετ, περίπτερα και πρατήρια υγρών καυσίμων στη Ρόδο. Για τον λόγο αυτόν κατέθεσε αίτημα στην τράπεζα για αμφισβήτηση συναλλαγών με κάρτες.

 

Σημείωσε δε, πως ενώ έχει ορίσει ημερήσιο όριο συναλλαγών, το οποίο ο δράστης ξεπέρασε, δεν ενεργοποιήθηκε καμία δικλείδα ασφαλείας, ούτε επικοινώνησε κανείς μαζί της, ώστε να ειδοποιηθεί για τις ύποπτες συναλλαγές από τον λογαριασμό της.

 

Μάλιστα, από τότε έχουν παρέλθει τρεις μήνες, χωρίς να έχει καταφέρει να εντοπίσει τον τρόπο με τον οποίον ο άγνωστος ή οι άγνωστοι από το Γιβραλτάρ, κατάφεραν να αφαιρέσουν τα χρήματα της μέσω της χρεωστικής της κάρτας.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

και δε μπορουσε να παρει ενα τηλεφωνο στην εξυπηρέτηση (αν δε κανω λάθος ειναι 24/7) να μπλοκαρουν την καρτα/λογαριασμό?

επρεπε να περιμενει το πρωι?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και δε μπορουσε να παρει ενα τηλεφωνο στην εξυπηρέτηση (αν δε κανω λάθος ειναι 24/7) να μπλοκαρουν την καρτα/λογαριασμό?

επρεπε να περιμενει το πρωι?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν είσαι άσχετη με το θέμα νομίζεις οτι πρέπει να ανοίξει η τράπεζα το πρωί για να μιλήσεις. Λογικά πρέπει να μιλάμε για γυναίκα μεγάλης ηλικίας.

 

Πάντως για ξαφνικές χρεώσεις που γίνονται στο εξωτερικο θα επρεπε να υπάρχει κάποια δικλείδα ασφαλείας.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Σχολιάζουμε αδίκως διότι δεν γνωρίζουμε τι λέει η τράπεζα.

Ο παθών που έπεξε και έχασε μπορει να λέει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ανέπαφες συναλλαγές μέσω nfc ακόμα η Εθνική, σε καμία εφαρμογή.

 

Έχεις δίκιο, οι ανέπαφες συναλλαγές του i-Bank Pay είναι μέσω bluetooth από ότι βλέπω.

 

Begs to differ, που θα έλεγαν οι Αμερικάνοι. Παρόλα αυτά φαίνεται βολικό και πρακτικό, καθώς σχεδόν όλα τα κινητά έχουν bluetooth σε αντίθεση με το NFC που λείπει ακόμη από αρκετές συσκευές.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, οι ανέπαφες συναλλαγές του i-Bank Pay είναι μέσω bluetooth από ότι βλέπω.

 

Begs to differ, που θα έλεγαν οι Αμερικάνοι. Παρόλα αυτά φαίνεται βολικό και πρακτικό, καθώς σχεδόν όλα τα κινητά έχουν bluetooth σε αντίθεση με το NFC που λείπει ακόμη από αρκετές συσκευές.

Με την διαφορά πως η εφαρμογή της Εθνικής λειτουργεί με bluetooth μόνο σε όσους εμπόρους επιλέξουν να προμηθευτούν και ένα bluetooth device για να συνδέσουν πάνω στο P.O.S. της Εθνικής!

Εντελώς άχρηστο δηλαδή!

Εγώ όποτε το έκανα χρήση ήταν με QR-code (πλήκτρο F3) που δουλεύει σε όλα τα P.O.S. της Εθνικής.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και μου είπαν.

Ο λογαριασμός της κάρτα είναι ενεργός. Αυτό φαίνεται στο ebanking

To "Πλαστικό " της κάρτας δεν είναι ενεργό. Θα το ενεργοποιήση ο συνδρομητής όταν το παραλάβει

 

Τελικά όντως δεν ήταν ενεργή. Την βρήκα στο γραμματοκιβώτιο την επόμενη μέρα, δοκίμασα να κάνω μια αγορά online με το που την έβγαλα από το φάκελο, απορρίφθηκε. Ζήτησα smart pin από το ibank, έβγαλα pin, πήγα σε ΑΤΜ της ΕΤΕ να κάνω ανάλυση κινήσεων και μόνο τότε ενεργοποιήθηκε. Ευχαριστώ για τον κόπο σου.

Link to comment
Share on other sites

Eurobank έχω εγώ, πολύ καλό ebanking και βολεύει το πρόγραμμα επιστροφή. Να προσέξεις όμως κάποιες κάρτες δεν παρέχουν το συγκεκριμένο πρόγραμμα πχ η eurobank Μασούτης.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...