Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σωστά όλα αυτά αλλά ο φίλος παραπάνω αναφέρει ότι έχει πρόβλημα με πιστωτική και το πρόγραμμα yellows. Τα αρνητικά ήθελα να μάθω κυρίως.

Ούτε εγώ το είχα καταλάβει από τον τρόπο που το διατύπωσες αρχικά.

Μερικές φορές που χρειάστηκε να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς με την εξυπηρέτηση πελατών για μη-πίστωση πόντων δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν διότι δεν έχω χρεωστική! Αναγκάζομαι να στέλνω e-mail και αν ξεχάσω να τους γράψω πως δεν έχω χρεωστική, τότε μου απαντάνε να πάρω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να πας στο κατάστημα που ανοίχτηκε ο λογαριασμός απλά πρέπει να πας σίγουρα με τον 1ο δικαιούχο. Κι αν θυμάμαι καλά είναι ευκολότερη η διαδικασία αν αφορά συγγένεια 1ου βαθμού

 

Στάλθηκε από το SM-A307FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το Πρόβλημα ειναι ότι ο δικαιούχος είναι Μυτιλήνη και δεν μπορεί να έρθει Αθήνα.. ευτυχώς είναι πρώτου βαθμού

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το είχα καταλάβει από τον τρόπο που το διατύπωσες αρχικά.

Μερικές φορές που χρειάστηκε να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς με την εξυπηρέτηση πελατών για μη-πίστωση πόντων δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν διότι δεν έχω χρεωστική! Αναγκάζομαι να στέλνω e-mail και αν ξεχάσω να τους γράψω πως δεν έχω χρεωστική, τότε μου απαντάνε να πάρω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών.

 

Επειδή είχα και εγώ παρόμοιο θέμα, λύθηκε με την εγγραφή στο winbank phone banking. Όταν καλώ την εξυπηρέτηση, λέω στο ρομπότ ταυτοποίηση, πληκτρολογώ τον αριθμό του κινητού μου και το PIN και με συνδέει.

Link to comment
Share on other sites

2.000€ είναι το fee waiver και το υπολογίζεις από την ημερομηνία/μήνα έκδοσης της κάρτας.
Έκανα μια αίτηση ακύρωσης συνδρομής και περιμένω
Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση της υπηρεσίας winbank phone banking, αρκεί να είστε πελάτης της Τράπεζας Πειραιώς με χρεωστική κάρτα και τηλέφωνο. https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/ilektronika-kanalia-eksypiretisis/winbank-phone-banking

 

Νομίζω πως για κάποιο λόγο με είχαν συνδέσει στο παρελθόν για εγγραφή στο winbank phone banking, αλλά δεν καταλαβαίνω τι ασφάλεια σου παρέχει εφόσον μπορείς να εγγραφείς τηλεφωνικώς. Νομίζω το σύστημα της Eurobank με το phone banking είναι πιο δύσκολο να δημιουργήσεις κωδικό, αλλά παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια στον πελάτη!

 

Λογικά από τότε που διέκοψα την χρεωστική κάρτα καταργήθηκε και το winbank phone banking και έκτοτε όποτε χρειάζομαι κάτι με ρωτάνε αν έχω χρεωστική κάρτα στην Πειραιώς και εφόσον δεν έχω μου απαντάνε πως δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν τηλεφωνικώς!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά περίπου 21 δολάρια με diners και στη μετατροπή σε ευρώ μου βγήκε 2 cents λιγότερο από την ισοτιμία που δίνει το xe.com

Λέτε να μην κρατάει προμήθεια η alpha bank;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φυσικά κρατάει.

Το ποσό πληρωμής θα αλλάξει όταν οριστικοποιηθεί.

Σημείωσε αυτό που βλέπεις σήμερα, και κοίτα πάλι σε δύο ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα

 

Ρε παίδες όποιος ξέρει, μένω Γερμανία και ψάχνω μια μη Γερμανική τράπεζα να έχω, μπορώ να βάζω τον μισθό μου, να μπορώ να βάζω και να πέρνω χρήματα απο κάποιο άλλο υποκατάστημα τράπεζας(ας μην έχει και τα πάρα πολλά υποκαταστήματα) χωρίς κάποια έξτρα χρεώση. Να έχει online banking. Να προσφέρει πιστωτική χώρις να έχει κάποια έξτρα χρέωση.

 

Ξέρω μια αλλά έχει χρέωση κάθε μήνα μόνο και μόνο που έχεις λογαριασμό σε αυτήν. Το μόνο που με χαλάει. Πιστεύω όλο και κάποια θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα

 

Ρε παίδες όποιος ξέρει, μένω Γερμανία και ψάχνω μια μη Γερμανική τράπεζα να έχω, μπορώ να βάζω τον μισθό μου, να μπορώ να βάζω και να πέρνω χρήματα απο κάποιο άλλο υποκατάστημα τράπεζας(ας μην έχει και τα πάρα πολλά υποκαταστήματα) χωρίς κάποια έξτρα χρεώση. Να έχει online banking. Να προσφέρει πιστωτική χώρις να έχει κάποια έξτρα χρέωση.

 

Ξέρω μια αλλά έχει χρέωση κάθε μήνα μόνο και μόνο που έχεις λογαριασμό σε αυτήν. Το μόνο που με χαλάει. Πιστεύω όλο και κάποια θα υπάρχει.

 

Δες DKB και Com direct.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Αν και οι δύο είναι Γερμανικές και δεν βρω κάποια άλλη επιλογή , μάλλον θα πάω στην DKB. Ευχαριστώ.

 

Sorry, τώρα πρόσεξα το ΜΗ γερμανική.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα

 

Ρε παίδες όποιος ξέρει, μένω Γερμανία και ψάχνω μια μη Γερμανική τράπεζα να έχω, μπορώ να βάζω τον μισθό μου, να μπορώ να βάζω και να πέρνω χρήματα απο κάποιο άλλο υποκατάστημα τράπεζας(ας μην έχει και τα πάρα πολλά υποκαταστήματα) χωρίς κάποια έξτρα χρεώση. Να έχει online banking. Να προσφέρει πιστωτική χώρις να έχει κάποια έξτρα χρέωση.

 

Ξέρω μια αλλά έχει χρέωση κάθε μήνα μόνο και μόνο που έχεις λογαριασμό σε αυτήν. Το μόνο που με χαλάει. Πιστεύω όλο και κάποια θα υπάρχει.

 

Δεν έχω καταλάβει γιατί θέλεις μη-γερμανική, αλλά γιατί δεν επιλέγεις μια ελληνική τράπεζα;

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι εννοείς λέγοντας να βάζεις και να παίρνεις χρήματα από άλλο υποκατάστημα; Εννοείς από άλλη τράπεζα; Μέσω εμβάσματος να πιστώνεις χρήματα και μέσω prepaid, debit ή cash-card να βγάζεις χρήματα από ATM?

Η Πειραιώς σου δίνει πιστωτική κάρτα χωρίς ετήσια συνδρομή εφόσον πραγματοποιείς συναλλαγές πάνω από 2.500€ το χρόνο (δες την καρτέλα χαρακτηριστικά στις Visa Classic και Mastercard)

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει γιατί θέλεις μη-γερμανική, αλλά γιατί δεν επιλέγεις μια ελληνική τράπεζα;

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι εννοείς λέγοντας να βάζεις και να παίρνεις χρήματα από άλλο υποκατάστημα; Εννοείς από άλλη τράπεζα; Μέσω εμβάσματος να πιστώνεις χρήματα και μέσω prepaid, debit ή cash-card να βγάζεις χρήματα από ATM?

Η Πειραιώς σου δίνει πιστωτική κάρτα χωρίς ετήσια συνδρομή εφόσον πραγματοποιείς συναλλαγές πάνω από 2.500€ το χρόνο (δες την καρτέλα χαρακτηριστικά στις Visa Classic και Mastercard)

 

Μένει Γερμανία,γιατί να βγάλει Ελληνική κάρτα ;Γιατί να μπλέξει με ελληνικές τράπεζες;

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος θέλει μη-γερμανική.

Προσωπικά δεν το καταλαβαίνω, εκτός και αν οι γερμανικές τράπεζες δεν του χορηγούν πίστωση. Αν πήγαινα Γερμανία να ζήσω, νομίζω αρχικά θα επέλεγα την N26 και μετά θα έψαχνα για μια γερμανική τράπεζα που να μπορώ να πάρω πιστωτική κάρτα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Revolut,monese Ν26 οπως εγραψες και δεν ξερω πόσες ακόμα.Για ελληνικη πρέπει να έρθει Ελλάδα για να καταθέσει τα χαρτιά που θέλουν και κάθε τοσο να τα επικαιροποιεί.

Ασε που σε ελληνική δεν νομίζω να μπορεί να πληρώνεται τον μισθό του .

 

Τεσπα ,ίσως αν μας εξηγησει καλύτερα να βοηθήσουμε πιο σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Επικαιροποιηση στην Πειραιως , καλησπερα εντελως τυχαια παλιοτερα που ειχα κανει ανοιγμα και δευτερου λογαριασμου στην πειραιως μεσω internet banking το πατησα και μου εβγαλε μυνημα οτι δεν εχω κανει επικαιροποιηση . Απο οτι ρωτησα καθε 2 χρονια θα ζηταει το συστημα επικαιροποιηση η οποια γινεται μεσω ιντερνετ banking.

 

Μπαινεται πανω απο το λογοτυπο της winbank εχει το ονομα σας και διπλα το username το πατατε και επιλεγεται Αίτηση Επικαιροποίησης Στοιχείων . ( Επισης μολις ανοιξει μπορειτε να πατησετε πανω στο αστερακι και να μπει στα αγαπημενα για να μην το ψαχνεται! ).

Μου ζητησε να βαλω εκκαθαρριστικο και ενα λογαριασμο δεκο πχ κινητου ή σταθερου ή λογαραισμο ρευματος ή νερου. Καλωντας την εξυπηρετηση πελατων μου ειπανε οτι δεν υπαρχει προβλημα αμα δεν ειναι στο ονομα μου . Τους ανεβασα ενα λογαριασμο νερου και μετα την επομενη ημερα ελαβα email απο την πειραιως οτι εγινε κανονικα η επικαιροποιηση.

Εκανα το ιδιο στον πατερα μου και ανεβασα τον ιδιο λογαριασμο νερου και το δικο του εκκαθαριστικο και μου ζητησε επιπλεον χαρτι για μισθοδοσια/συνταξη. Μπηκα στο εφκα και κατεβασα το τελευταιο μηνιαιο εντυπο συνταξης του προηγουμενου μηνα και τα ανεβασα και ολα εγιναν κανονικα δεκτα χωρις κανενα θεμα . Οποιος θελει βοηθεια για το πως κατεβαζεις το μηναιο εντυπο συνταξης να μου πει να του στειλω τον τροπο θελει και κωδικους ταξις νετ. Εμενα δεν μου ζητησε καποιο χαρτι για μισθοδοσια διοτι ειχα περαστει ως ανεργος στην πειραιως για αυτο δεν μου εδινε την επιλογη μαλλον.

Παντως με τον ιδιο τροπο θα κανω και επικαιροποιηση στην alpha bank , στην εθνικη το ειχα κανει περυσι και δεν το επαιρνε το συστημα και πηγα στο καταστημα.

Παντως ρωτησα τηλεφωνικα και ειναι η ανεξαρτητο με την ανανεωση της χρεωστικης καρτας

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή Πειραιώς android.

Έχω το τελευταίο update, μα όταν ξεκινάω την εφαρμογή πετάει pop up ότι υπάρχει νέα ενημέρωση στο play store και πηγαίνει εκεί. Φυσικά οι επιλογές είναι "κατάργηση εγκατάστασης" και "άνοιγμα".

Στο άνοιγμα πετάει ξανά το pop up. Κατάργηση δε θέλω να κάνω.

 

Έχει κάποιος άλλο το ίδιο πρόβλημα???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή Πειραιώς android.

Έχω το τελευταίο update, μα όταν ξεκινάω την εφαρμογή πετάει pop up ότι υπάρχει νέα ενημέρωση στο play store και πηγαίνει εκεί. Φυσικά οι επιλογές είναι "κατάργηση εγκατάστασης" και "άνοιγμα".

Στο άνοιγμα πετάει ξανά το pop up. Κατάργηση δε θέλω να κάνω.

 

Έχει κάποιος άλλο το ίδιο πρόβλημα???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι δεν είσαι ο μόνος, και ήθελα να κάνω κάποιες συναλλαγές γιατί δεν μπορώ να πάω τράπεζα και με έχει πάει πίσω.

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντα υπαρχει κ η επιλογη μεσω browser... Τουλαχιστον για πληρωμες online.

Ευτυχως που το ειδα το πρωι γιατι συνηθως πληρωνω ανεπαφα με το κινητο. Αυτο δεν γινεται μεσω browser βεβαια....

Link to comment
Share on other sites

Επικαιροποιηση στην Πειραιως , καλησπερα εντελως τυχαια παλιοτερα που ειχα κανει ανοιγμα και δευτερου λογαριασμου στην πειραιως μεσω internet banking το πατησα και μου εβγαλε μυνημα οτι δεν εχω κανει επικαιροποιηση . Απο οτι ρωτησα καθε 2 χρονια θα ζηταει το συστημα επικαιροποιηση η οποια γινεται μεσω ιντερνετ banking.

 

Μπαινεται πανω απο το λογοτυπο της winbank εχει το ονομα σας και διπλα το username το πατατε και επιλεγεται Αίτηση Επικαιροποίησης Στοιχείων . ( Επισης μολις ανοιξει μπορειτε να πατησετε πανω στο αστερακι και να μπει στα αγαπημενα για να μην το ψαχνεται! ).

Μου ζητησε να βαλω εκκαθαρριστικο και ενα λογαριασμο δεκο πχ κινητου ή σταθερου ή λογαραισμο ρευματος ή νερου. Καλωντας την εξυπηρετηση πελατων μου ειπανε οτι δεν υπαρχει προβλημα αμα δεν ειναι στο ονομα μου . Τους ανεβασα ενα λογαριασμο νερου και μετα την επομενη ημερα ελαβα email απο την πειραιως οτι εγινε κανονικα η επικαιροποιηση.

Εκανα το ιδιο στον πατερα μου και ανεβασα τον ιδιο λογαριασμο νερου και το δικο του εκκαθαριστικο και μου ζητησε επιπλεον χαρτι για μισθοδοσια/συνταξη. Μπηκα στο εφκα και κατεβασα το τελευταιο μηνιαιο εντυπο συνταξης του προηγουμενου μηνα και τα ανεβασα και ολα εγιναν κανονικα δεκτα χωρις κανενα θεμα . Οποιος θελει βοηθεια για το πως κατεβαζεις το μηναιο εντυπο συνταξης να μου πει να του στειλω τον τροπο θελει και κωδικους ταξις νετ. Εμενα δεν μου ζητησε καποιο χαρτι για μισθοδοσια διοτι ειχα περαστει ως ανεργος στην πειραιως για αυτο δεν μου εδινε την επιλογη μαλλον.

Παντως με τον ιδιο τροπο θα κανω και επικαιροποιηση στην alpha bank , στην εθνικη το ειχα κανει περυσι και δεν το επαιρνε το συστημα και πηγα στο καταστημα.

Παντως ρωτησα τηλεφωνικα και ειναι η ανεξαρτητο με την ανανεωση της χρεωστικης καρτας

 

Η επικαιροποίηση δημογραφικών στοιχείων δεν έχει σχέση με ανανέωση καρτών αλλά με θέματα εγκριτικών διαδικασιών (κυρίως) σε περίπτωση αιτήσεων για νέα προϊόντα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Παντα υπαρχει κ η επιλογη μεσω browser... Τουλαχιστον για πληρωμες online.

Ευτυχως που το ειδα το πρωι γιατι συνηθως πληρωνω ανεπαφα με το κινητο. Αυτο δεν γινεται μεσω browser βεβαια....

 

Το χειρότερο είναι όταν ζητάει επιβεβαίωση για την πληρωμή μέσω του app αλλά το app δεν ανοίγει! :)

Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες απορία, στην Πειραιώς μέσο e-banking μπορούμε να αλλάξουμε διεύθυνση αλληλογραφίας; Με μια ματιά που έριξα δεν βρήκα κάτι, το έκανε κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή Πειραιώς android.

Έχω το τελευταίο update, μα όταν ξεκινάω την εφαρμογή πετάει pop up ότι υπάρχει νέα ενημέρωση στο play store και πηγαίνει εκεί. Φυσικά οι επιλογές είναι "κατάργηση εγκατάστασης" και "άνοιγμα".

Στο άνοιγμα πετάει ξανά το pop up. Κατάργηση δε θέλω να κάνω.

 

Έχει κάποιος άλλο το ίδιο πρόβλημα???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την εφαρμογή όταν πήγα να πληρώσω λογαριασμό και περίμενα να κάνω την επιβεβαίωση της χρέωσης μέσω της εφαρμογής.

 

Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι γνωρίζουν το πρόβλημα και προσπαθούν να το λύσουν. έχουν περάσει ώρες και ακόμα συνεχίζεται το ίδιο πρόβλημα με την εφαρμογή που δεν έχει κατέβει από το store...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...