Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο λογαριασμός που σου ήρθε έπρεπε να είναι οι μέρες από το παλιο πάγιο μαζί με την έκπτωση + οι μέρες από το καινούριο πάγιο μαζί με την έκπτωση - η προκαταβολή του παλιού προγράμματος που ειχες δώσει (δηλαδή το μηνιαίο πάγιο του παλιού προγράμματος μαζί με την έκπτωση) + ένα πάγιο του νέου προγράμματος μαζί με την έκπτωση.

 

Δηλαδή έπρεπε να είναι περίπου 3€ αυξημένος. Μην το αφήσεις έτσι, ψάξε και τον πρώτο λογαριασμό που ειχες στο παλιο πρόγραμμα για να τους ζητήσεις επιστροφή εκείνης της προκαταβολής.

 

O λογαριασμός που ήρθε έχει

 

Επιστροφή αναλογικά των ημερών που υπολείπονται του ονομαστικού παγίου της παλιάς σύμβασης.

Χρέωση των ημερών της νέας σύμβασης αναλογικά στο ονομαστικό πάγιο

Χρέωση ονομαστικού παγίου (προκαταβολή) επόμενου μήνα

 

και η μοναδική έκπτωση που βάζουν είναι αυτή που συμφωνήθηκε με την νέα σύμβαση... αυτή που γράφει η σύμβαση που μου έστειλαν.

 

Ψάχνοντας τον πρώτο λογαριασμό μετά την προηγούμενη σύμβαση βλέπω ότι και εκεί ακολουθήθηκε ακριβώς η ίδια διαδικασία απλά εκεί η νέα σύμβαση περιελάμβανε μόνο μία μέρα, δεν ήταν μεγάλη η εκπτωση της προσφοράς και δεν το έψαξα.

 

Στη πραγματικότητα χρεώσανε χωρίς καμμια έκπτωση τις ημέρες της καινουριας σύμβασης...

 

Έχω ζητήσει να απαντήσουν με μαιλ πως δικαιολογείτε αυτή η διαφορά .

 

Update

Μετά από ψάξιμο και ελέγχοντας τον πρώτο λογαριασμό στις δύο προηγούμενες ανανεώσεις κατέληξα στον τρόπο που τιμολογεί η Cosmote τον μήνα που γίνετε ανανέωση.

 

Επιστρέφει το πάγιο της παλιάς σύμβασης... αναλογικά τις ημέρες που υπολείπονται, στην ονομαστική τιμή ενώ το έχει εισπράξει με έκπτωση

Χρεώνει αναλογικά τις ημέρες χρήσεις της νέας σύμβασης με το ονομαστικό πάγιο.

Χρεώνει τα προκαταβαλλόμενα τέλη του επόμενου μήνα στην συμφωνηθείσα εκπτωτική τιμή.

 

Τι πετυχαίνει με αυτό τον τρόπο...

Επειδή οι περισσότερες ανανεώσεις έχουν αυξημένη ονομαστική τιμή παγίου καταφέρνει να τσιμπολογεί προκαταβολικά (μέχρι την επόμενη ανανέωση) κάποιο μικρο η μεγάλο ποσό πέραν τις πραγματικής διαφοράς των δύο συμβάσεων.

Πόσο μικρό η μεγάλο θα είναι εξαρτάται εξαρτάται από την διαφορά του ονομαστικού παγίου των δύο συμβάσεων και από τις ημέρες χρήσεις της νέας σύμβασης..... όσο περισσότερες τόσο μεγαλώνει το ποσό.

 

.

Edited by no_maniac
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με τις ομολογουμένως δελεαστικές προσφορές.

Είχα το Gigαmax 5Gb στα 17ευρω... τους τελευταίους 2-3 μήνες μου έβγαζε κάθε Σαββατοκύριακο και μια δελεαστική προσφορά.... και μάλιστα όσο πιο πλούσια ήταν είχε και καλλίτερη τιμή...

Κάποια στιγμή δέχθηκα και ανανέωσα την προσφορά με απεριόριστα τηλέφωνα Ελλάδα και ΕΕ, απεριόριστα δεδομένα και 2000 SMS με τιμή 19 και κατι ψιλά .

Χθες βγήκε ο πρώτος λογαριασμός με το νέο πρόγραμμα.... 51 ευρώ παρακαλώ...

Θεώρησα οτι έγινε λάθος και μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών.....

Ήξερα ότι θα είναι μεγαλύτερος λόγω του παγίου που προπληρώνουμε και υπολόγιζα ότι το νέο πάγιο έχει σχεδόν 3 ευρώ διαφορά από το προηγούμενο και περίμενα οτι ο λογαριασμός θα ήταν κοντά στα 22 ευρώ......

Η Cosmote ομως κάνει άλλη αριθμητική....

Το πάγιο που προπληρώνουμε το χρεώνει στην ονομαστική τιμή χωρίς να βάλει τις εκπτώσεις τις προσφοράς.

Δηλαδή σαν να προπληρώνουμε κοντά στα 3 πάγια.....

Μάλλον έχεις δίκιο γιατί ενώ όπως είδες η προσφορά γράφει 16,93€/μήνα, ο πρώτος λογαριασμός που εκδόθηκε ήταν σχεδόν 37€.

Μόλις το είδα, πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τι συμβαίνει. Χωρίς να αναφέρω κάτι για τιμές προσφορές κλπ, μόνος του ο εκπρόσωπος μου είπε ότι μόνο ο 1ος λογαριασμός θα είναι έτσι και από την επόμενη φορά θα είναι κανονικά 16,93€.

Περιμένω να δω τι θα γίνει στον επόμενο λοιπόν. Ελπίζω να είναι όπως τα λένε (η αμφιβολία εξ αρχής λόγω της πολύ χαμηλής τιμής είναι που με έκανε να κρατήσω και τα screnshots). Ίδωμεν.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα συμβόλαια αν κάποιος υποβάλει ερωτήματα/αιτήσεις μεσω mail απαντάνε; Γιατι μεσω cc νομίζω πολλές φορες αλλα λέμε άλλα κάνουν και για αμφισβητήσεις η διαδικασία τραβάει αρκετα ενω τα μειλ τα κρατάς και σαν αποδεικτικό επικοινωνίας.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα που είχε ήταν ήδη καλό.

Το ενεργοποιήσαμε πριν 2 μήνες (είχε έρθει και τότε προσφορά).

Πριν μια εβδομάδα ξανά ήρθε προσφορά... που εκτός του ότι έδινε υπερδιπλασιες παροχές, ήταν και φθηνότερη.

 

Απλά να σημειώσω ότι η μητέρα μου παίρνει και ένα 10% παραπάνω λόγω του ότι είναι συνταξιούχος. Όπως και να έχει όμως, το 16,90 είναι για αυτό το πακέτο είναι ολίγον "κουλό" νούμερο.

de29b23ac8100de07015139a890af7b8.jpg

 

from my S10 lite

 

Φοβερή προσφορά, εμάς τους καρτοκινητούς κάτι χαζοπροσφορές μέσω τηλεφώνου μας κάνουν, που τέτοιες... :(

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή προσφορά, εμάς τους καρτοκινητούς κάτι χαζοπροσφορές μέσω τηλεφώνου μας κάνουν, που τέτοιες... :(

 

Δεν σου φτανουν τα λεπτα ομιλιας της καρτοκινητης;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τίτλοι τέλους για cosmote mastercard . Πρέπει να έχει έκπτωση μόνο για τα εξοδα της τηλεφωνίας.οποτε δεν έχει νόημα να την χρησιμοποιεί πλέον κάποιος για να πάρει έξτρα έκπτωση.μαρεσει που το πήγε 5% κ καλά
Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!! Ορμάτε!

a4666077278eb6da51b568c06d46f064.jpg

0749f542c5a85fc53a93e81fe3a3cb5b.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Εμένα μόλις τελείωσε το ΣΚ αυτό μου γράφει στο App της Cosmote ότι η επόμενη ανανέωση για δωρεάν data θα είναι 14.06. Που είναι που λένε ότι κάθε Σαββατοκύριακο θα έχει δωρεάν data;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ.

 

Και πάλι στην κατάλαβα τι άλλαξε. Έκπτωση δεν είχε μόνο στην τηλεφωνία; Όταν κάνεις αγορές με την πιστωτική δεν μειώνεται ο λογαριασμός σου;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα κέρδιζες έκπτωση στους λογαριασμούς σου από όλες τις αγορές που έκανες. Πλέον, η έκπτωση θα είναι 5% και θα δίνεται μόνο επί του ποσού που πλήρωσες σε λογαριασμούς Cosmote τον προηγούμενο μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα κέρδιζες έκπτωση στους λογαριασμούς σου από όλες τις αγορές που έκανες. Πλέον, η έκπτωση θα είναι 5% και θα δίνεται μόνο επί του ποσού που πλήρωσες σε λογαριασμούς Cosmote τον προηγούμενο μήνα.

 

:lol::lol::lol:

 

Α καλα... οκ... και τι αλλες εναλλακτικες υπαρχουν; Καποια καρτα να συμφερει περισσοτερο;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόλις τελείωσε το ΣΚ αυτό μου γράφει στο App της Cosmote ότι η επόμενη ανανέωση για δωρεάν data θα είναι 14.06. Που είναι που λένε ότι κάθε Σαββατοκύριακο θα έχει δωρεάν data;

 

 

Δέν έχω ιδέα εγω έκανα ενεργοποιηση την προηγούμενη εβδομάδα και σήμερα ξαναέκανα….

Παράξενο νόμιζα ότι μένει ενεργοποιημένο εώς το τέλος της προσφοράς και ενεργοποιείται αυτόματα καθε ΣΚ..befa46c0901c8affe654097bc98de5c3.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω ιδέα εγω έκανα ενεργοποιηση την προηγούμενη εβδομάδα και σήμερα ξαναέκανα….

Παράξενο νόμιζα ότι μένει ενεργοποιημένο εώς το τέλος της προσφοράς και ενεργοποιείται αυτόματα καθε ΣΚ..befa46c0901c8affe654097bc98de5c3.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Θα το δω όταν έρθει το Σαββατοκύριακο τι παίζει.

Edit: Εντάξει μου ήρθε στο app να ενεργοποιήσω τα δωρεάν data για το Σαββατοκύριακο που έρχεται. Όχι δεν είναι αυτόματα. Το ενεργοποιείς κάθε βδομάδα.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχετε λίγο την προσοχή σας όταν σας κάνουν προσφορά να πάτε με δελεαστική τιμή σε ανώτερο πρόγραμμα ομιλίας και data χωρίς και νέα διετή ανανέωση του συμβολαίου. Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να την πατήσετε όπως εγώ που έκανα την συμφέρουσα αναβάθμιση που μου προτείνατε και όταν μετά από λίγους μήνες έληξε το συμβόλαιο μου και μου έκαναν πρόταση για ανανέωση, η πρόταση αυτή ήταν φυσικά για το αναβαθμισμένο πακέτο που είχα και ήταν αρκετά υψηλότερη τιμή απο αυτήν που μου είχαν δώσει για να μεταφερθώ σε αυτό. Και φυσικά ούτε λόγος για να μου γίνει προσφορά να πάω σε χαμηλότερο και πιο οικονομικό πακέτο. Δηλαδή εγκλωβίστηκα πλέον σε υψηλή τιμολόγηση και το γύρισα σε κάρτα.

Τουλάχιστον αν έκαναν και 2ετή ανανέωση συμβολαίου μαζί με την νέα προσφορά θα είχα την δελεαστική προσφορά για δύο χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε λίγο την προσοχή σας όταν σας κάνουν προσφορά να πάτε με δελεαστική τιμή σε ανώτερο πρόγραμμα ομιλίας και data χωρίς και νέα διετή ανανέωση του συμβολαίου. Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να την πατήσετε όπως εγώ που έκανα την συμφέρουσα αναβάθμιση που μου προτείνατε και όταν μετά από λίγους μήνες έληξε το συμβόλαιο μου και μου έκαναν πρόταση για ανανέωση, η πρόταση αυτή ήταν φυσικά για το αναβαθμισμένο πακέτο που είχα και ήταν αρκετά υψηλότερη τιμή απο αυτήν που μου είχαν δώσει για να μεταφερθώ σε αυτό. Και φυσικά ούτε λόγος για να μου γίνει προσφορά να πάω σε χαμηλότερο και πιο οικονομικό πακέτο. Δηλαδή εγκλωβίστηκα πλέον σε υψηλή τιμολόγηση και το γύρισα σε κάρτα.

Τουλάχιστον αν έκαναν και 2ετή ανανέωση συμβολαίου μαζί με την νέα προσφορά θα είχα την δελεαστική προσφορά για δύο χρόνια...

 

Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό που λες. Η ημερομηνία λήξης του συμβολαίου σου δεν αλλάζει, όσα προγράμματα (προς τα πάνω) και αν αλλάξεις. Δεν είναι κάτι που μπορείς "να το προσέξεις"... απλά δεν γίνεται.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι τον τελευταίο μήνα της σύνδεσης σου να κάνεις μετατροπή σε κάρτα, και κατόπιν να συζητήσεις για να πάρεις νέα προσφορά.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό που λες. Η ημερομηνία λήξης του συμβολαίου σου δεν αλλάζει, όσα προγράμματα (προς τα πάνω) και αν αλλάξεις. Δεν είναι κάτι που μπορείς "να το προσέξεις"... απλά δεν γίνεται.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι τον τελευταίο μήνα της σύνδεσης σου να κάνεις μετατροπή σε κάρτα, και κατόπιν να συζητήσεις για να πάρεις νέα προσφορά.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Στον τελευταίο μήνα εφόσον δεν πάρεις καποια προσφορά ωστε να ανανεώσεις το συμβόλαιο σου και πάρεις μια καλή προσφορά απο άλλη εταιρεια μπορεις να φύγεις με φορητότητα η πρεπει να γίνει πρωτα καρτοκινητο;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό που λες. Η ημερομηνία λήξης του συμβολαίου σου δεν αλλάζει, όσα προγράμματα (προς τα πάνω) και αν αλλάξεις. Δεν είναι κάτι που μπορείς "να το προσέξεις"... απλά δεν γίνεται.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι τον τελευταίο μήνα της σύνδεσης σου να κάνεις μετατροπή σε κάρτα, και κατόπιν να συζητήσεις για να πάρεις νέα προσφορά.

 

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ ότι δεν το αλλάζουν, αν σου έκαναν νέο συμβόλαιο θα είχες ουσιαστικό όφελος την 2ετία χρήσης, ενώ έτσι όπως το κάνουν έχεις όφελος λίγους μήνες μέχρι να λήξει το παλαιό συμβόλαιο που είχες και μετά μπαίνεις σε περιπέτειες με την τιμή ανανέωσης που θα σου πουν...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό που λες. Η ημερομηνία λήξης του συμβολαίου σου δεν αλλάζει, όσα προγράμματα (προς τα πάνω) και αν αλλάξεις. Δεν είναι κάτι που μπορείς "να το προσέξεις"... απλά δεν γίνεται.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι τον τελευταίο μήνα της σύνδεσης σου να κάνεις μετατροπή σε κάρτα, και κατόπιν να συζητήσεις για να πάρεις νέα προσφορά.

 

Σε εμενα άλλαξε.... ανανεωθηκε το 24μηνο...

Edited by no_maniac
Link to comment
Share on other sites

Πόσοι μήνες σου απέμεναν μέχρι τη λήξη του κανονικού σου συμβολαίου? Από πιο πρόγραμμα σε πιο πήγες?

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι μήνες σου απέμεναν μέχρι τη λήξη του κανονικού σου συμβολαίου? Από πιο πρόγραμμα σε πιο πήγες?

 

Περίπου 18 μήνες

 

Απο COSMOTE GIGAMAX 5GB M -> COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα συμβόλαιο (Giga Max) που δίνει 20 GB με 12€ (στρατιωτική προσφορά) το οποίο λήγει στις 31/8 και μου είπαν ότι θα πάει στα 20€ εκτός κι αν παίξει άλλη προσφορά. Το θέμα είναι, πότε μπορώ να πάρω τηλ και να τους πω ότι θέλω να το διακόψω ώστε να μην πληρώσω έξτρα μήνα σε περίπτωση που πάει στα 20€? Τέλη Ιουλίου?

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...