Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήρθε και σε εσάς δώρο για δύο εβδομάδες 500 λεπτά και 5Gb στην εφαρμογή; Το έχω ενεργοποιήσει, εχω συμβόλαιο.

Ανάλογα τι συμβόλαιο έχεις.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μια ερώτηση. Επειδή με ενδιαφέρει επιδότηση συσκευής, να πάω σε κατάστημα Γερμανός ή Cosmote Shop? Η δεν έχει σημασία και θα μου προσφέρουν και οι δύο το ίδιο? Έχω δύο συμβόλαια και ίσως κάνω και ένα καρτοκινητο σύνδεση. Ανάλογα τι ποσό θα μου βγουν τα πάγια βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μια ερώτηση. Επειδή με ενδιαφέρει επιδότηση συσκευής, να πάω σε κατάστημα Γερμανός ή Cosmote Shop? Η δεν έχει σημασία και θα μου προσφέρουν και οι δύο το ίδιο? Έχω δύο συμβόλαια και ίσως κάνω και ένα καρτοκινητο σύνδεση. Ανάλογα τι ποσό θα μου βγουν τα πάγια βέβαια.

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά λογικά ίδιες θα είναι οι επιδοτήσεις.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μια ερώτηση. Επειδή με ενδιαφέρει επιδότηση συσκευής, να πάω σε κατάστημα Γερμανός ή Cosmote Shop? Η δεν έχει σημασία και θα μου προσφέρουν και οι δύο το ίδιο? Έχω δύο συμβόλαια και ίσως κάνω και ένα καρτοκινητο σύνδεση. Ανάλογα τι ποσό θα μου βγουν τα πάγια βέβαια.

 

Αν εχει βγει η προταση ανανεωσης, τοτε υπαρχει στο οποιο καταστημα απευθυνθείς. Απλά θα πληρώσεις το παγιο των προγραμματων σε τιμη καταλόγου, δηλαδη την αρχικη τιμη του προγραμματος χωρις εκπτωση στο πάγιο εφόσον εκμεταλλευτείς την επιδότηση σε χρηματα για αγορα κινητου. Οι μονες εκπτωσεις που διατηρεις ειναι αν εχεις εκπτωση σε μια γραμμη κινητου λόγω σταθερου τηλεφωνου κοσμοτε, εφοσον διαθετεις.

Στην περιπτωση αυτη να ξερεις , θα ειναι το ακριβοτερο παγιο που θα μπορουσες να χρεωνεσαι.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει βγει η προταση ανανεωσης, τοτε υπαρχει στο οποιο καταστημα απευθυνθείς. Απλά θα πληρώσεις το παγιο των προγραμματων σε τιμη καταλόγου, δηλαδη την αρχικη τιμη του προγραμματος χωρις εκπτωση στο πάγιο εφόσον εκμεταλλευτείς την επιδότηση σε χρηματα για αγορα κινητου. Οι μονες εκπτωσεις που διατηρεις ειναι αν εχεις εκπτωση σε μια γραμμη κινητου λόγω σταθερου τηλεφωνου κοσμοτε, εφοσον διαθετεις.

 

Στην περιπτωση αυτη να ξερεις , θα ειναι το ακριβοτερο παγιο που θα μπορουσες να χρεωνεσαι.

Μάλλον είμαι από τους τυχερούς, γιατί μου έγινε πρόταση ανανέωσης ΚΑΙ με έκπτωση παγίου (30%) ΚΑΙ με επιδότηση συσκευής 316 ευρώ. Επειδή ήθελα Unlimited πρόγραμμα και καινούργια συσκευή, την αποδέχτηκα.

748ec858dbd101b1d35689a76cc7fccb.jpg

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είμαι από τους τυχερούς, γιατί μου έγινε πρόταση ανανέωσης ΚΑΙ με έκπτωση παγίου (30%) ΚΑΙ με επιδότηση συσκευής 316 ευρώ. Επειδή ήθελα Unlimited πρόγραμμα και καινούργια συσκευή, την αποδέχτηκα.

748ec858dbd101b1d35689a76cc7fccb.jpg

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτο που πηρες ειναι το προγραμμα στην αρχικη του τιμη, μειον 10% λογω σταθερου τηλεφωνου που εχεις κοσμοτε, μειον 1 ευρω λογω ηλεκτρονικου λογαριασμού. Έλαβες λογικά και τα 316 ευρώ για αγορά συσκευης. Ακριβώς οτι σου περιέγραψα πριν.

Καλοριζικο.

Αν προτιμουσες εκπτωση στο παγιο αντι για τα 316, ενδεχομενως να επαιρνες το συμβολαιο σε χαμηλοτερο παγιο. Αν υπηρχε σαν επιλογη φυσικα. Μερικες φορες δινουν απλα μια επιλογη. Αν εισαι χαρουμενος, αυτο αρκει...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

74€ έχει αρχική τιμή το Unlimited M, η τιμή που υπάρχει για νέους πελάτες στο site έχει ήδη ένα ποσοστό έκπτωσης, και δεν παίζει κανένα ρόλο στη τιμή που θα πάρει ένας νέος πελάτης.
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω το πρόγραμμα που κοστίζει 70 ευρώ, τι επιδότηση δικαιούμαι;
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος τύπος υπολογισμού, θα πρέπει να τους ρωτήσεις για τις προσφορές που δικαιούσαι.

Αν πάρουμε ως παράδειγμα τη τιμή του site για νέους πελάτες, η τιμή του τιμοκαταλόγου για το gigamax unlimited (το μεγαλύτερο) είναι 94€ και οι νέοι πελάτες το παίρνουν με έκπτωση παγίου στα 70€ τον μήνα, άρα έχουν 24€ έκπτωση τον μήνα. (24χ24=576€ επιδότηση και πάγιο 94€ τον μήνα). Στη πράξη δεν γίνεται αυτό, θα σου δώσουν και κάποιο ποσοστό έκπτωσης μαζί με την επιδότηση (όπως παραπάνω στον φίλο.

Link to comment
Share on other sites

74€ έχει αρχική τιμή το Unlimited M, η τιμή που υπάρχει για νέους πελάτες στο site έχει ήδη ένα ποσοστό έκπτωσης, και δεν παίζει κανένα ρόλο στη τιμή που θα πάρει ένας νέος πελάτης.

 

Παίρνει τιμη σαιτ με τις εκπτωσεις. Ειτε νεος ειτε παλιος πελατης πλεον, το ίδιο είναι. Ειναι παρελθον οι εποχες του μεγαλου ανταγωνισμου που έδιναν τρελες προτασεις μονο και μονο για να παρουν μια γραμμη απο τον αντιπαλο παροχο.

Στη σταθερη κ κινητη τηλεφωνια, έχει επέλθει μια "ανακωχη", σε γενικες γραμμες...

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/gigamax_unlimited.html

Edited by vaskor
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές αυτές είναι για νέες συνδέσεις ή αλλαγή από καρτοκινητό, ή για πελάτες μέσω φορητότητας.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Έχω το Unlimited της Cosmote αλλά εδώ και περίπου ένα μήνα έχω τι εξής πρόβλημα.

 

Σε αρκετές εφαρμογές υπάρχει μια καθυστέρηση. Δηλαδή, εκεί πχ που το reddit φόρτωνε αμέσως τώρα κάνει loading. Στέλνω ηχητικό μήνυμα στο viber η μία φωτογραφία και κάνει 1-2 λεπτά να φτάσει.

 

Στην αρχή πίστευα ότι με δούλεψε η cosmote και έχει κόφτη. Αλλά netflix youtube κτλ δουλεύουν κανονικά

 

Τελευταία έκδοση Android στο Note 10+ μου και όλες οι εφαρμογές updated. Τι μπορώ να τσεκάρω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Έχω το Unlimited της Cosmote αλλά εδώ και περίπου ένα μήνα έχω τι εξής πρόβλημα.

 

Σε αρκετές εφαρμογές υπάρχει μια καθυστέρηση. Δηλαδή, εκεί πχ που το reddit φόρτωνε αμέσως τώρα κάνει loading. Στέλνω ηχητικό μήνυμα στο viber η μία φωτογραφία και κάνει 1-2 λεπτά να φτάσει.

 

Στην αρχή πίστευα ότι με δούλεψε η cosmote και έχει κόφτη. Αλλά netflix youtube κτλ δουλεύουν κανονικά

 

Τελευταία έκδοση Android στο Note 10+ μου και όλες οι εφαρμογές updated. Τι μπορώ να τσεκάρω;

 

Αν κάνεις speedtest τι νούμερα σου δίνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Έχω το Unlimited της Cosmote αλλά εδώ και περίπου ένα μήνα έχω τι εξής πρόβλημα.

 

Σε αρκετές εφαρμογές υπάρχει μια καθυστέρηση. Δηλαδή, εκεί πχ που το reddit φόρτωνε αμέσως τώρα κάνει loading. Στέλνω ηχητικό μήνυμα στο viber η μία φωτογραφία και κάνει 1-2 λεπτά να φτάσει.

 

Στην αρχή πίστευα ότι με δούλεψε η cosmote και έχει κόφτη. Αλλά netflix youtube κτλ δουλεύουν κανονικά

 

Τελευταία έκδοση Android στο Note 10+ μου και όλες οι εφαρμογές updated. Τι μπορώ να τσεκάρω;

 

Έχεις μήπως κανένα dns περίεργο; αν ναι δοκίμασε να παίξεις με off δηλαδή default του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το ραδιοδίκτυο δεν φταίει. Η επόμενη δοκιμή που θα έκανα θα ήταν να πάρω το δωρεάν trial από κάποιο VPN και να δω αν υπάρχει πρόβλημα και με το VPN ανοιχτό.

Αν ναι: κάτι γίνεται με την συσκευή σου, κάνε factory reset

Αν όχι: δύσκολα τα πράγματα, κάτι γίνεται με την Cosmote. Δοκίμασε να κλείσεις για 2-3 μέρες το IPv6 στο APN.

Link to comment
Share on other sites

Εσκασε προσφορά και φυσικά τήν τίμησα τά δέοντα! :) Cosmote Σε ευχαριστώ!EjvOeTS.jpg

DTKAWe1.jpg

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Ακριβα.... εκτος κ αν τα χρειαζεσαι τα απεριοριστα

 

Ναι..ειναι τσιμπημένα αλλα όντως τα χρειάζομαι.. καθότι δέν έχω σταθερό ούτε wifi και η επικοινωνία μου βασίζεται αποκλειστικά στήν κινητή.Είχα το αρχικό unlimited αλλά δέν μέ εξυπηρετεί..Θα πήγαινα σέ αυτό με 78 ευρώ μου είχαν πεί,αλλα μέ πρόλαβαν και η τιμή αρκετά πιο μειωμένη οπότε με συμφερει.Αντε να κατεβαζουν τις τιμές να μεγαλώνει και ο ανταγωνισμός! :)

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Ναι..ειναι τσιμπημένα αλλα όντως τα χρειάζομαι..Είχα το αρχικό unlimited αλλά δέν μέ εξυπηρετεί..Θα πήγαινα σέ αυτό με 78 ευρώ μου είχαν πεί,αλλα μέ πρόλαβαν και η τιμή αρκετά πιο μειωμένη οπότε με συμφερει.Αντε να κατεβαζουν τις τιμές να μεγαλώνει και ο ανταγωνισμός! :)

 

Δες εδω στην γειτονικη χωρα, (μολις το εκανα κ εγω αυτο το προγραμμα, Α1 unlimited) τι τιμες εχει και θα καταλαβεις. (καντο μεταφραση)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλα σαφώς πολύ πιο οικονομικό δεν το συζητάμε κάν αυτό..Πολύ καλό!Ας ελπίσουμε να ρίξουν τίς τιμές και στήν Ελλάδα .Ας γίνει έστω η αρχή με προσφορές..Αλλά ναι πολύ καλό το πρόγραμμα που ανέφερες!Σε ευρώ πόσο βγαίνει η Λέβα;

Ούτε 20 ...Απααπα Προσφορα Πολύ Απαιχτη...Η Ελλάδα ας ελπίσουμε να ακολουθησει το παραδειγμα αυτό..που δεν το βλεπω να πέφτουν τόσο πολύ οι τιμές..Αλλα είπαμε ας γίνει έστω η αρχή με καλές προσφορές σε νέους πελάτες και ήδη υπάρχοντες.

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Δες εδω στην γειτονικη χωρα, (μολις το εκανα κ εγω αυτο το προγραμμα, Α1 unlimited) τι τιμες εχει και θα καταλαβεις. (καντο μεταφραση)

 

Ένα τέτοιο πρόγραμμα ας πούμε δε θα παίξει απεριόριστα δεδομένα στην Ελλάδα ε;

Link to comment
Share on other sites

Εσκασε προσφορά και φυσικά τήν τίμησα τά δέοντα! :) Cosmote Σε ευχαριστώ!EjvOeTS.jpg

DTKAWe1.jpg

 

Αυτό που βλέπω είναι οτι οι προσφορές βγαίνουν με την λογική να σου τσιμπολογήσουν κάτι παραπάνω από αυτό που πληρώνεις....

 

Το ίδιο πρόγραμμα το είχαν προσφέρει πριν 15 ημέρες σε άλλον που πλήρωνε 14,33 με 17,41

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8154834#post8154834

 

Την ίδια ημέρα είχε έρθει το ίδιο πρόγραμμα και σε εμένα που πληρώνω 16,10 με 19,20

Προφανώς σε κάποιες περιπτώσεις όπως σε μένα βλέποντας ότι το πρόγραμμα που έχω μου είναι υπεραρκετό (έχω το ίδιο με το δικό σου αλλά με 5GB) κάνουν μια ομολογουμένως δελεαστική προσφορά (που δεν την χρειάζομαι) μήπως και τσιμπήσει ο πελάτης και τσιμπολογήσουν τα παραπάνω ευρώ....

.

.

Edited by no_maniac
Link to comment
Share on other sites

Ένα τέτοιο πρόγραμμα ας πούμε δε θα παίξει απεριόριστα δεδομένα στην Ελλάδα ε;

 

Παρεχει απεριοριστα σε ολη την ΕΕ

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω είναι οτι οι προσφορές βγαίνουν με την λογική να σου τσιμπολογήσουν κάτι παραπάνω από αυτό που πληρώνεις....

 

Το ίδιο πρόγραμμα το είχαν προσφέρει πριν 15 ημέρες σε άλλον που πλήρωνε 14,33 με 17,41

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8154834#post8154834

 

Την ίδια ημέρα είχε έρθει το ίδιο πρόγραμμα και σε εμένα που πληρώνω 16,10 με 19,20

Προφανώς σε κάποιες περιπτώσεις όπως σε μένα βλέποντας ότι το πρόγραμμα που έχω μου είναι υπεραρκετό (έχω το ίδιο με το δικό σου αλλά με 5GB) κάνουν μια ομολογουμένως δελεαστική προσφορά (που δεν την χρειάζομαι) μήπως και τσιμπήσει ο πελάτης και τσιμπολογήσουν τα παραπάνω ευρώ....

.

.

 

Δεκτόν.Όπως και νά εχει προσωπικα χρειαζομαι τα απεριοριστα και θα πήγαινα στο μεγάλο που μου εγινε προσφορα αλλα θα πληρωνα 78 ευρω μ ειχαν πει..Οπότε εμενα με εξυπηρετεί διότι γλύτωσα καποια χρήματα.Ας αρχίσουν να κάνουν έστω και προσφορές μπάς και ανοίξει ο ανταγωνισμός να αρχίσουν να πέφτουν επιτέλους οι τιμές τών συμβολαίων.Είναι πολλά τα χρήματα ναι ,αλλλα άν θές να βασιζεσαι στη κινητη για όλα όπως εγω που δέν εχω wifi και σταθερό θεωρώ πώς η Cosmote είναι μονόδρομος στα συμβόλαια αναλογα και τη περιοχη του καθένα σαφώς..

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...