Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εάν έχει λήξει το συμβόλαιο ή πλησιάζει στη λήξη, ζήτα νέα προσφορά.

Τον Φεβρουάριο του '22 λήγει. Έχω ακόμη πολύ. Βέβαια είχα επιδότηση και πήρα δωρεάν τη συσκευή που έχω τώρα.

Δυστυχώς η Cosmote κατάργησε το ετήσιο συμβόλαιο. Έχουν μόνο 24μηνα. Το App δεν βγάζει κάποια προσφορά, οπότε...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οι ονομαστικές τιμές από τα πακέτα συμβολαίων της Cosmote είναι εξωφρενικές.

Δεν ξέρω τί γίνεται στις άλλες εταιρείες (ποτέ μου δεν ασχολήθηκα με κάποια άλλη πλην Cosmote οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης στις τιμές), αλλά τα νούμερα που ζητάει η Cosmote είναι εντελώς κουλά.

 

Το θέμα είναι, πόσοι πληρώνουν αυτά τα ποσά αυτούσια;

Δείτε φωτό:

https://ibb.co/TvvNZ70

Από 51€ πέσαμε στα 17€ (για απεριόριστη ομιλία, 20GB , 2000 SMS)

Κάπως έτσι, με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο, τα συμβόλαια πέφτουν στην μισή ... και βγάλε ... τιμή.

 

Τα εξωφρενικά ονομαστικά ποσά υπάρχουν για να διστάσεις να σπάσεις το συμβόλαιο. Έχω την εντύπωση όμως ότι με τον νέο νόμο το "πέναλτι" που θα καλείσαι να πληρώσεις θα είναι με βάση την τιμή προσφοράς και όχι την ονομαστική αρχική τιμή.

 

Πιστεύω ότι σε κάνα χρόνο από σήμερα (άντε 2) με 15-20€ τον μήνα θα τα έχουμε όλα απεριόριστα.

Φυσικά, θα βρούν άλλον τρόπο να ανεβάζουν τιμές πουλώντας προστασία δεδομένων , cloud υπηρεσίες κλπ κλπ...αλλά το βασικό πακέτο πιστεύω ότι θα πέσει κάτω από 20€/ μήνα με όλα απεριόριστα.

 

Γιαυτο το προγραμμα μου ζητάγανε τον Φεβρουαριο 63,50€ (δυο νούμερα). Με αίτηση φορητότητας μου το κατεβασανε στα 52€. Τελικά πηγα στη Vodafone με 43,80€

 

Κορυφή η Cosmote αλλά ζήταγε μαζί με Vdsl50 96,40 τώρα πληρωνω 66,70€, δεν έχω τις ουαου ταχύτητες στο κινητο που είχα αλλά την δουλειά μου την κανω άνετα.

Edited by athens_fans
GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το "κόλπο" με το φεύγω-αίτηση φορητότητας ισχύει ή σταμάτησε;

Σε 10 μέρες λείγει το συμβόλαιο μου σε 2 νούμερα που πληρώνω 30€ γιά συγκεκριμένα πράγματα που με βολεύουν αλλά με πήραν γιά ανανέωση και κάτω από 40€ δεν μου είπε τιμές.

Εγώ πάλι πάνω από 32€ δεν δίνω γιατί δεν θέλω κάτι άλλο από παροχές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου κάνουν καλύτερη προσφορά αν κάνεις αίτηση φορητότητας. Θα πρέπει να ενεργοποιηθείς στο άλλο δίκτυο, και ΑΝ θέλουν θα σε καλέσουν για να κάνεις αίτηση υπαναχώρησης εντός 15 ημερών, με μια προσφορά που θα σου πουν τότε...

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν δεν θες να αλλάξεις δίκτυο, μονόδρομος να αποδεκτείς τα απαράδεκτα που προτείνουν.

Ωραία φάση...

Και στα δύο νούμερα είμαι με απεριόριστα προς κοσμοτέ, 2 ώρες προς άλλους και στο ένα μεν με 800mb πληρώνω 11,8€ και στο άλλο με 2,2GB 18,2€.

Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει να έχω κάτι παραπάνω αλλά ούτε και να αυξήσω τον μηνιαίο λογαριασμό, μιάς και όλα αυτά είναι συνάρτηση άλλων, αφού μπαίνουν άλλα άτομα στην μέση κτλπ.

Το θέμα είναι να καλέσω 13888 και να επιμείνω κάπως ή να το αφήσω γιά την τελευταία μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλείς το τμήμα διακοπών 30 μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο, γιατί αν επιλέξεις να κανεις μετατροπή σε καρτοκινητο θέλει 30 ημέρες.

Αν θέλεις να πας κατευθείαν σε άλλη εταιρία, κανεις αίτηση την ημέρα που λήγει και ζητάς να ενεργοποιηθεί άμεσα.

Στο τμήμα διακοπών συνήθως δίνουν τόσο καλές προσφορές όσο δίνανε παλιά με τα παζάρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλείς το τμήμα διακοπών 30 μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο, γιατί αν επιλέξεις να κανεις μετατροπή σε καρτοκινητο θέλει 30 ημέρες.

Αν θέλεις να πας κατευθείαν σε άλλη εταιρία, κανεις αίτηση την ημέρα που λήγει και ζητάς να ενεργοποιηθεί άμεσα.

Στο τμήμα διακοπών συνήθως δίνουν τόσο καλές προσφορές όσο δίνανε παλιά με τα παζάρια.

 

Εξαρτάται... Αν, π.χ. υπαρχει ενεργη προταση ανανεωσης, τοτε ο εκπροσωπος προτείνει υποχρεωτικα αυτή. Είναι και αλλοι παράγοντες βέβαια... Ενδεικτικά το είπα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ποτέ δεν τρέχει μόνο μια καμπάνια ανανέωσης, σίγουρα θα λάβει και μια δεύτερη προσφορά. Δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι καλή, αλλά δεν έχει να χάσει κάτι. Αφού δεν γίνεται πλέον το παζάρι μεταξύ εταιριών, ο μόνος τρόπος να ταρακουνηθεί η εταιρία είναι με αίτηση διακοπής.
Link to comment
Share on other sites

Εαν στον τελευταίο μήνα του συμβολαίου ζητήσεις διακοπή και πχ 7 μέρες πριν την ληξη πάρεις μια προσφορά απο αλλού μπορείς να φύγεις αμέσως στην λήξη με φορητότητα η πρέπει να περιμένω την διακοπή η και αλλαγή σε κάρτα και μετα να φύγω με φορητότητα;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο Cosmote στα 27 ευρώ με 5+5 Gb (λόγω One), 300 λεπτά προς όλους, απεριόριστα προς κινητά Cosmote και 300 μηνύματα. Αμφιβάλλω όταν θα λήξει να μείνω στο ίδιο πόσον. Αν το μετατρέψω σε κάρτα για 2 με 3 μήνες και στη συνέχεια το κάνω συμβόλαιο θα με αντιμετωπίσουν σαν νέο πελάτη με ευνοϊκή τιμή; (Όχι ότι είναι λίγα αυτά που δίνω).
Link to comment
Share on other sites

ελάχιστες είναι οι πιθανότητες να πάρεις καλή προσφορά, μην σου πω ότι είσαι τυχερός σε αυτήν την τιμή και ειδικά για Cosmote, το θέμα κατά την γνώμη μου είναι να πέσεις σε καλό πωλητή που θα σου κάνει καλή τιμή και όχι σε κανέναν μακακα που θα σου λέει τις τιμές που έχει στο site
Link to comment
Share on other sites

ελάχιστες είναι οι πιθανότητες να πάρεις καλή προσφορά, μην σου πω ότι είσαι τυχερός σε αυτήν την τιμή και ειδικά για Cosmote, το θέμα κατά την γνώμη μου είναι να πέσεις σε καλό πωλητή που θα σου κάνει καλή τιμή και όχι σε κανέναν μακακα που θα σου λέει τις τιμές που έχει στο site

 

Κάτι έχεις καταλάβει λάθος με τη διαδικασία πώλησης υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας. Ο πωλητής δεν έχει δυνατότητα να παζαρέψει τιμές ή χαρακτηριστικά προγραμμάτων.

 

Στην περίπτωση πού καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών, σε όποιο υπάλληλο και να πέσεις, το μόνο που θα σου προσφέρουν είναι το διαθέσιμο πρόγραμμα ανανέωσης, με πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και φυσικά σε συγκεκριμένη τιμή. Είναι εξαιρετικά πιθανό το ίδιο πρόγραμμα να βλέπεις και μέσω app.

 

Στην περίπτωση που σε καλέσουν για προσφορά, κλήση που συνήθως γίνεται από εξωτερικό συνεργάτη, στα πλαίσια προωθητικής ενέργειας ο πωλητής θα σου προσφέρει ένα εξαιρετικά συμφέρον πρόγραμμα σε τιμή χώμα.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει δυνατότητα περαιτέρω έκπτωσης ή βελτίωσης των χαρακτηριστικών του πακέτου από πλευράς πωλητή.

Είναι λάθος να θεωρείς τον πωλητή της περίπτωσης 1 κακό ενώ τον πωλητή της περίπτωσης 2 καλό. Και οι δυο διενεργούν τηλεπώληση ενός πολύ συγκεκριμένου πακέτου.

Από την πλευρά σου είτε αποδέχεσαι την εκάστοτε προσφορά είτε πας παρακάτω…

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχεις καταλάβει λάθος με τη διαδικασία πώλησης υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας. Ο πωλητής δεν έχει δυνατότητα να παζαρέψει τιμές ή χαρακτηριστικά προγραμμάτων.

 

Στην περίπτωση πού καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών, σε όποιο υπάλληλο και να πέσεις, το μόνο που θα σου προσφέρουν είναι το διαθέσιμο πρόγραμμα ανανέωσης, με πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και φυσικά σε συγκεκριμένη τιμή. Είναι εξαιρετικά πιθανό το ίδιο πρόγραμμα να βλέπεις και μέσω app.

 

Στην περίπτωση που σε καλέσουν για προσφορά, κλήση που συνήθως γίνεται από εξωτερικό συνεργάτη, στα πλαίσια προωθητικής ενέργειας ο πωλητής θα σου προσφέρει ένα εξαιρετικά συμφέρον πρόγραμμα σε τιμή χώμα.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει δυνατότητα περαιτέρω έκπτωσης ή βελτίωσης των χαρακτηριστικών του πακέτου από πλευράς πωλητή.

Είναι λάθος να θεωρείς τον πωλητή της περίπτωσης 1 κακό ενώ τον πωλητή της περίπτωσης 2 καλό. Και οι δυο διενεργούν τηλεπώληση ενός πολύ συγκεκριμένου πακέτου.

Από την πλευρά σου είτε αποδέχεσαι την εκάστοτε προσφορά είτε πας παρακάτω…

Κι αυτή η τιμή χώμα παίζει να κρατήσει το πολύ 1 έτος.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν υπογράψεις το συμβόλαιο δεν σε νοιαζει, 2 χρόνια είναι ολα τα συμβόλαια στη Cosmote πλέον.

Ίσως να δυσκολευτείς να πετύχεις ξανά την ίδια (ή σχεδόν ίδια) καλή τιμή στην επόμενη ανανεωση, μετά από 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καλύπτεσαι πάντα για διετία.

Αν η Cosmote σου προσφέρει νέο συμβόλαιο θα είναι προφανώς διετές.

Σε αρκετές περιπτώσεις ωστόσο έχει προσφέρει full απεριόριστα σε τιμές καρτοσυμβολαίου για το υπόλοιπο ισχύος του ενεργού συμβολαίου.

Όλα κρίνονται στην επικοινωνία που θα έχεις με τον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά μιλάμε για ανανεωση, οχι για αναβάθμιση :)

Ποιά η διαφορά;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ανανεωση κάνεις συνήθως όταν λήγει το συμβόλαιο, και υπογράφεις νέα δέσμευση.

Αναβάθμιση κάνεις όταν αλλάζεις πρόγραμμα, διατηρώντας την ίδια ημερομηνία λήξης.

Link to comment
Share on other sites

Ανανεωση κάνεις συνήθως όταν λήγει το συμβόλαιο, και υπογράφεις νέα δέσμευση.

Αναβάθμιση κάνεις όταν αλλάζεις πρόγραμμα, διατηρώντας την ίδια ημερομηνία λήξης.

Αν το συνεχίσεις το πρόγραμμα που άλλαξες και το ανανεώσεις μετά τη λήξη, δεν θα κάνει πάλι 2 χρόνια;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, αλλά τότε θα κανεις ανανεωση! Δεν έχει σχέση το αν έχεις ερθει στο πρόγραμμα που είσαι είτε με αναβάθμιση είτε με ανανεωση, ο διαχωρισμός ανανέωσης και αναβάθμισης είναι απλά η διαφορά στη δέσμευση (αν ξεκινάει να μετραει ξανά το 24μηνο ή όχι).
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γιά τις απαντήσεις, θα δοκιμάσω με αίτηση διακοπής και βλέπουμε.

 

Επανέρχομαι τελικά και έπειτα από αίτηση διακοπής, το καλύτερο που δίνουν είναι καρτοσυμβόλαιο με παραπάνω παροχές χωρίς να τις χρειάζομαι αλλά τελική με διαφορά +2 ευρώ.

Το θέμα είναι πως μετατρέπεται σε καρτοσυμβόλαιο. Δεν γνωρίζω αν αλλάζει κάτι επί του πρακτέου μιάς και οι παροχές είναι πολλαπλάσιες και δεν πρόκειται ποτέ να καλυφθούν τα όρια.

Εκτός αν η μετρατροπή από συμβόλαιο σε καρτοσυμβόλαιο σημαίνει και κάτι παραπάνω που δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά το καρτοσυμβολαιο είναι αυτό που λέει το δεύτερο συνθετικό της λέξης, δηλαδή συμβόλαιο.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο τίτλος είναι η μόνη διαφορά και αν πρέπει να προμηθευτώ κάρτα όταν λήξουν τα άπιαστα έτσι και αλλιώς από εμένα όρια, τότε προχωράω.
Link to comment
Share on other sites

Βασικές διαφορές είναι ότι:

-Τα καρτοσυμβολαια συνήθως έχουν 3’ ελάχιστη χρέωση (όπως και τα καρτοκινητά). Στην Cosmote αν δεν κάνω λάθος, πλέον τρίλεπτη χρέωση έχουν μόνο τα λεπτά προς Cosmote.

-Στο καρτοσυμβόλαιο ο λογαριασμός είναι σταθερός. Πληρώνεις το πάγιο + αν αγοράσεις κάποιο πρόσθετο πακέτο. Κάθε μήνα μπαίνει ένα ποσό (1€ συνήθως στη Cosmote) για κλήσεις και μηνύματα/ΜΒ εκτός παγίου. Αν καταναλώσεις αυτό το ποσό, μπορείς να προσθέσεις € με μια κάρτα ανανέωσης χρόνου ή χρεώνοντας τον επόμενο λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...