Jump to content

Τα πάντα για το Προνομιακο What'sUp 1500', 1.5GB


cmvr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείται ότι ακόμα και τα φοιτητικά τα κόβουν όποτε θελήσουν, αφού είναι προσφορές των εταιρειών για να τραβήξουν περισσότερους πελάτες.

Η Wind πχ. δεν κάνει φορητότητα από την πρώτη στιγμή σε φοιτητές, γιατί έτσι αποφάσισε το μάρκετινγκ της εταιρείας και ταυτόχρονα από την αρχή ονόμασε την ειδική προσφορά φοιτητικό.

Οι άλλες δύο ακολουθούν διαφορετική πολιτική χωρίς όμως να τους υποχρεώνει κάποιος νόμος.

Τα μάρκετινγκ των εταιρειών έχουν διαπιστώσει ότι με τον τρόπο αυτό έχουν κάποιο σημαντικό κέρδος για να το κάνουν.

Οσοι θέλουν να πάρουν αυτό το φοιτητικό, μπορούν να το κάνουν χωρίς ενοχές ότι κάνουν κάτι κακό.

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος μίλησε για ενοχές και ότι κάνει κάτι κακό αυτός που παίρνει το νούμερο;

Αυτός όμως που παίρνει τη μίζα για να το κάνει, είναι άλλη ιστορία.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι η ελεύθερη οικονομία.

Ο πελάτης πληρώνει πάντα το κόστος και τους φόρους.

Μετράει και αν τον συμφέρει η τιμή αγοράζει το προϊόν, είτε είναι σε προσφορά είτε όχι.

Αν πληρώνοντας ένα 50ρικο αγοράζεις μία προσφορά που σου έχει επιστραφεί τον πρώτο μήνα σχεδόν, ε δεν λες απατεώνα αυτόν που την πουλάει χωρίς απόδειξη.

Αυτός παίρνει ένα 50ρικο μία φορά και ο αγοραστής γλυτώνει 50+ € το δίμηνο.

Τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφία χωρίς νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τον λες απατεώνα αυτόν που τα τσεπώνει μαύρα για κάτι που δεν αποτελεί καν δικιά του παροχή υπηρεσίας, είναι δικό σου θέμα. Εμένα δεν μου κάθεται τόσο καλά. Τα υπόλοιπα περί συμφέροντος του κακομοίρη που δεν έχει χρήματα, είναι όντως αμπελοφιλοσοφίες και αστείο που χρησιμοποιούνται στην παρούσα συζήτηση.

Εξακολουθεί να είναι αστείο που προσπαθείς να τονίσεις το ότι δεν φταίει αυτός που αγοράζει, λες και είπε κανείς κάτι τέτοιο.

 

 

Sent from my Galaxy S10e

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε να διαβάσεις τον ορισμό της απάτης.

Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο.

Η φορολογική παράβαση (αν δεχτούμε ότι υπάρχει) δεν εμπίπτει στην απάτη.

Λυπάμαι αλλά αυτοί που το χρειάζονται το αγοράζουν ότι και αν λέμε εμείς εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι εταιρείες δεν ξέρουν ότι υπάρχουν μούφα φοιτητικά; Μια χαρά το ξέρουν αλλά δεν κάνουν πιο αυστηρη τη μετατροπή σε φοιτητικό και τον έλεγχο των δικαιολογητικών. Επίσης, χαλαρη είναι και η χρονική ισχύς ακομη και ενός νομίμου φοιτητικου (δεν εχουν προγραμματισει να κόβεται το φοιτητικό οταν ληξουν τα χρονια φοίτησης, συνεπώς εχουμε το φαινόμενο ενα ατομο να εχει δυο φοιτητικα: ενα απο την προπτυχιακη αι ενα απο τη μεταπτυχιακή του ιδιοτητα) καθως και οτι σε αρκετα φοιτητικα δε μπαινει φραγη μετα το 3μηνο. Γιατι άραγε; Οποία και να είναι η απάντηση το σιγουρο είναι ότι αυτο το μαυρο παρεμπόριο φοιτητικων προς το παρόν δεν ειναι ζημιογονο για την εταιρία αλλιως θα το κυνηγουσε.

 

Και για να μην κάνουμε τους αγγελους: κάνεις δεν συνυπολογίζει την παρανομια όταν το οφελος ειναι πολυ μεγαλύτερο του κοστους. Όταν με το φοιτητικό τη βγάζει με μια 10αρα το μηνα ενω αλλιως θα αναγκαζόταν να πάει σε κάποιο συμβόλαιο με μηνιαίο διπλασιο κόστος, δε θα κολλήσει στο 50αρικο της μιζας ούτε στο ηθικο της υποθεσης.

 

Τελος, οσον αφορα το νομικο του πράγματος, κανεις δε μπορεί να προσάψει στον χρήστη του αριθμού οτι παρανομησε διότι πολυ απλα δεν υπαρχει καποιο στοιχείο. Αν καποιος εκανε το νουμερο του φοιτητικο χωρις να δωσει ποτε φοιτητικο πασο, τοτε ειναι η εταιρια που θα επρεπε να απορριψει το αιτημα. Και στην τελικη τι θα κανει η εταιρία, μηνυσεις; Στη χειροτερη, θα το κοψουν ζητωντας εκ νεου προσκόμιση δικαιολογητικων.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένετε να το γυρίζετε στο αν παρανομεί ή όχι ο τελικός χρήστης που αγοράζει το νούμερο. Είπαμε όχι, δεν ευθύνεται αυτός.

Αυτός που κάνει αυτή τη δουλειά και στο δίνει με το συγκεκριμένο αντίτιμο, μπορεί να μην είναι παράνομο να το πραγματοποιήσει, ίσως ανήθικο μονάχα, αλλά το να σου πάρει χρήματα για παροχή υπηρεσίας και να πάνε όλα στην τσέπη του χωρίς να φορολογηθεί, στο φτωχό μου το μυαλό δεν μοιάζει και τόσο νόμιμο.

 

Ναι, η εταιρεία δεν χάνει στο τέλος. Ωστόσο δεν παύει να φαίνεται άδικο ή ανήθικο να δίνουν κάτι που προορίζεται για να βοηθήσει συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα (που τυπικά δεν είναι για όλους), στον οποιοδήποτε με μίζα. Μόνο εμένα μου φαίνεται έτσι;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Για μένα φταίνε και τα δύο μέρη. Η διαφορά είναι η εξής: Ο αγοραστής ΞΕΡΕΙ ότι αυτό που κάνει ΔΕΝ το δικαιούται άρα; Το ΓΙΑΤΙ το κάνει είναι απλό. Δυστυχώς στην Ελλάδα κανείς δεν τιμωρείται και αυτό το ξέρουν και τα δύο μέρη. Οπότε είναι ευχαριστημένοι και οι δύο. Ο ένας παίρνει τα 50-60€ και ο άλλος δεν μιλάει γιατί σίγουρα, αν όχι για πάντα, θα έχει όφελος από την αγορά του. Θα συμφωνήσω ότι γίνεται με την ανοχή της εταιρείας αλλά αυτή με τον έναν ή τον άλλον τρόπο τα λεφτά τα παίρνει. Αν όμως ήθελε και υπήρχε και η τιμωρία στην Ελλάδα δεν θα έμπλεκε ούτε ο αγοραστής και πόσο μάλλον ο πωλητής που θα του ζητάγανε όλα τα λεφτά και θα είχε και μια απόλυση στο τσεπάκι του.
Link to comment
Share on other sites

Το παρών νήμα αφορά το προνομιακό πακέτο σύνδεσης της COSMOTE και όχι το Φοιτητικό What's Up. Παράκληση να τερματιστεί η off topic συζήτηση.

 

Υ.Γ Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Mark.

 

Υ.Γ 2 Συνεχίζουμε με το θέμα του νήματος.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο δεν παύει να φαίνεται άδικο ή ανήθικο να δίνουν κάτι που προορίζεται για να βοηθήσει συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα (που τυπικά δεν είναι για όλους), στον οποιοδήποτε με μίζα. Μόνο εμένα μου φαίνεται έτσι;

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Για να κλεισουμε και το off topic, εχεις δικιο όπως το θέτεις. Το 50αρικο που δίνεις δεν πηγαινει σε υπηρεσιες αλλα ουσιαστικά στην τσεπη κάποιου που καταχραται τη θεση του σε μια εταιρια. Αρα τροφοδοτεις ενα παρασιτο.

 

Αν το καλοσκεφτείς, το ιδιο συμβαίνει και με αλλα πράγματα πχ όσοι παλιότερα πουλούσαν πειρατικα cd ή dvd ή τα sites με δωρεαν ταινίες ή οσοι πουλανε απομιμήσεις προιοντων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω βάλει φραγή στα πενταψηφια και ήρθε αυτό και μου έφαγε 5 ευρώ..

H ΥΠΗΡΕΣIA SPORTWIRE ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΜΕ 3,00€/ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΚΑΙ ΧΡΕΩΣΗ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ COSMOTE. ΚΩΔΙΚΟΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ 488976. ΑΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ ΣΤΕΙΛΕ SPORTWIRE STOP ΣΤΟ 1256 ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ Η ΜΠΕΣ ΣΤΟ https://gr7.sport-wire.com/stop KAI ΕΠΙΛΕΞΕ ΔΙΑΓΡΑΦΗ

Έχει τύχει σε κανένα άλλο; Προφανώς είναι χωμένη η κοσμοτε γιατί φαίνεται ως αποστολέας

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπηρεσία της cosmote μέσω cosmotemyview.

Δεν υπάρχει 5ψήφιο. Η χρέωση γίνεται από την cosmote . Το μήνυμα έρχεται από την ίδια την cosmote και το τελέφωνο διαγραφής 1256 είναι επίσης της cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ενεργοποιημένη την φραγή 5φιων και εχθές μου ήρθε μήνυμα από το 54122. Που ήταν μήνυμα και καλά ότι της έστειλα μήνυμα και ότι ήθελε γνωριμία και να της στείλω..... Καταλαβαίνετε! Εννοείται ότι δεν έχω μπει κάπου περίεργα ή έχω στείλει κάπου. Βασικά δεν στέλνω ποτέ μηνύματα. Μπήκα το τσεκαρα εάν είχε βγει από μόνη της η φραγή αλλά όλα ήταν οκ. Τώρα πως ήρθε το μήνυμα δεν ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

Είναι υπηρεσία της cosmote μέσω cosmotemyview.

Δεν υπάρχει 5ψήφιο. Η χρέωση γίνεται από την cosmote . Το μήνυμα έρχεται από την ίδια την cosmote και το τελέφωνο διαγραφής 1256 είναι επίσης της cosmote.

Εγώ όμως δεν έκανα εγγραφή και δέχτηκα αυθαίρετη χρέωση. Προσπαθούσαν να με πείσουν ότι εγώ έκανα εγγραφή και δεν έχει σχέση η κοσμοτε. Εγώ @vasileios να σε ευχαριστήσω γιατί ήσουν ο μόνος που μου απάντησε όταν όλο το τμήμα εξυπηρέτησης σφύραγε αδιάφορα. Εννοείται έφυγε καταγγελία στην ΕΕΤΤ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ενεργοποιημένη την φραγή 5φιων και εχθές μου ήρθε μήνυμα από το 54122. Που ήταν μήνυμα και καλά ότι της έστειλα μήνυμα και ότι ήθελε γνωριμία και να της στείλω..... Καταλαβαίνετε! Εννοείται ότι δεν έχω μπει κάπου περίεργα ή έχω στείλει κάπου. Βασικά δεν στέλνω ποτέ μηνύματα. Μπήκα το τσεκαρα εάν είχε βγει από μόνη της η φραγή αλλά όλα ήταν οκ. Τώρα πως ήρθε το μήνυμα δεν ξέρω.

 

Έλαβες μη χρεώσιμο μήνυμα από 5ψήφιο και θα συνεχίσεις να λαμβάνεις μή χρεώσιμα μηνύματα.

Η φραγή είναι μόνο για τα χρεώσιμα. Για τα μη χρεώσιμα δεν υπάρχει φραγή. Φυσικά σε παρακεινούν να στείλεις για να χρεωθείς

Αλλά το να στείλεις και να χρεωθείς δεν μπορεί να σε προστατέψει κανείς. Είναι δική σου επιλογή που ευτυχώς δεν την έκανες .

Link to comment
Share on other sites

Έλαβες μη χρεώσιμο μήνυμα από 5ψήφιο και θα συνεχίσεις να λαμβάνεις μή χρεώσιμα μηνύματα.

Η φραγή είναι μόνο για τα χρεώσιμα. Για τα μη χρεώσιμα δεν υπάρχει φραγή. Φυσικά σε παρακεινούν να στείλεις για να χρεωθείς

Αλλά το να στείλεις και να χρεωθείς δεν μπορεί να σε προστατέψει κανείς. Είναι δική σου επιλογή που ευτυχώς δεν την έκανες .

 

Σε ευχαριστώ πολύ αυτό δεν το γνώριζα. Έκανα φραγή σε αυτόν τον αριθμό μέσω της εφαρμογής των μηνυμάτων του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει φραγή στα πενταψηφια και ήρθε αυτό και μου έφαγε 5 ευρώ..

H ΥΠΗΡΕΣIA SPORTWIRE ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΜΕ 3,00€/ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΚΑΙ ΧΡΕΩΣΗ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ COSMOTE. ΚΩΔΙΚΟΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ 488976. ΑΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ ΣΤΕΙΛΕ SPORTWIRE STOP ΣΤΟ 1256 ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ Η ΜΠΕΣ ΣΤΟ https://gr7.sport-wire.com/stop KAI ΕΠΙΛΕΞΕ ΔΙΑΓΡΑΦΗ

Έχει τύχει σε κανένα άλλο; Προφανώς είναι χωμένη η κοσμοτε γιατί φαίνεται ως αποστολέας

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.

Έχω επικοινωνήσει μαζί τους αλλά δεν έγινε τίποτα. Σήμερα πάλι χρεώθηκαν 3 ευρώ τα οποία αφαιρέθηκαν από τον υπόλοιπο μου σύνολο έως τώρα 9 ευρώ.

Δεν ξέρω τι να κάνω, σκέφτομαι να παρατήσω την cosmote και να πάω σε άλλη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.

Έχω επικοινωνήσει μαζί τους αλλά δεν έγινε τίποτα. Σήμερα πάλι χρεώθηκαν 3 ευρώ τα οποία αφαιρέθηκαν από τον υπόλοιπο μου σύνολο έως τώρα 9 ευρώ.

Δεν ξέρω τι να κάνω, σκέφτομαι να παρατήσω την cosmote και να πάω σε άλλη εταιρεία.

 

Πάρτους ξανά τηλέφωνο και δες τι θα απαντήσουν. Πάντως να φύγεις να πας που; Υπάρχει κάτι καλύτερο σε άλλη εταιρεία; Εγώ πάντως με 10€ έχω βρω την υγειά μου όσον αφορά την επικοινωνία με το κινητό. Τα 1500΄προς όλους μου φτάνουν και περισσεύουν όπως και τα γίγα όπου έχω καμιά 30ρια πλέον. Αφού και στο σπίτι δεν βάζω wifi μιας και έχω αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Πάρτους ξανά τηλέφωνο και δες τι θα απαντήσουν. Πάντως να φύγεις να πας που; Υπάρχει κάτι καλύτερο σε άλλη εταιρεία; Εγώ πάντως με 10€ έχω βρω την υγειά μου όσον αφορά την επικοινωνία με το κινητό. Τα 1500΄προς όλους μου φτάνουν και περισσεύουν όπως και τα γίγα όπου έχω καμιά 30ρια πλέον. Αφού και στο σπίτι δεν βάζω wifi μιας και έχω αρκετά.

 

Τους τηλεφώνησα και είπαν θα το ερευνήσουν.

Από ότι είδα είναι δική τους απάτη.

Δείτε πάνω στην γραμμή διευθύνσεων τι γράφει...

vasfe.cosmotemyview.gr

Σε αυτήν την σελίδα μπήκα για να κάνω διαγραφή.

Edited by kostas317
Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντήσει σχετικά ο Vasileios στο μήνυμα #2826 . "Είναι υπηρεσία της cosmote μέσω cosmotemyview.

Δεν υπάρχει 5ψήφιο. Η χρέωση γίνεται από την cosmote . Το μήνυμα έρχεται από την ίδια την cosmote και το τελέφωνο διαγραφής 1256 είναι επίσης της cosmote."

 

Είναι ξεκάθαρο ότι η χρέωση είναι από τη κοσμοτε και χωρίς δική μου συγκατάθεση.

Εγώ προσωπικά προχώρησα ήδη σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ενημερώθηκα ότι μέχρι 16/6 θα πρέπει να δώσει έγγραφη απάντηση η cosmote.

Μόλις τη λάβω θα ενημερώσω σχετικά το νήμα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sgatzo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω φραγή κλήσεων και μηνυμάτων, με λήξη της σύνδεσης 14-6.

Θέλω να βάλω χρήματα για να μη χάσω τη σύνδεση.

Πόσα πρέπει να βάλω και με ποιό τρόπο:

Πρέπει να πάω σε κατάστημα cosmote, germanos;

Ευχαριστώ

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

10 ευρώ από το internet ή 12 ευρώ από Γερμανό cosmote περιπτερο
Link to comment
Share on other sites

10 ευρώ από το internet ή 12 ευρώ από Γερμανό cosmote περιπτερο

 

Από internet υπάρχει άλλος τρόπος, γιατί η εφαρμογή what's up δεν μου ανοίγει λόγο φραγης?

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο.

Προσπάθησα αρκετές φορές μέσω κάρτας master card και μού βγάζει αποτυχία. Είπα μήπως γλυτώσω την ταλαιπωρία να πάω σε φυσικό κατάστημα.

Μάλλον όχι

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...